Πόσο σαλταρισμένος είναι ο κόσμος;

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1457 φορές
Έλαβε Likes: 2400 φορές

Re: Πόσο σαλταρισμένος είναι ο κόσμος;

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 12:22

firefightergr έγραψε:Δε πρόκειται για εγωισμό αλλά για το βασικό ένστικτο της διαιώνισης του είδους,αυτά που γεννήθηκαν γεννήθηκαν ας κάνουμε περισσότερα παιδιά.
ετσ... :thumb:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 13:11

Εμενα η απαντηση μου ηταν στην καρυατιδα που το θεωρει εγωισμο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Έλαβε Likes: 1 φορά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 13:23

κατά βάση κι εγώ εγωϊσμό το θεωρώ.

όταν υπάρχουν τόσα ορφανά και δυσκολεύεται κόσμος άτεκνα ζευγάρια ή υπογόνιμα να υιοθετήσουν ένα αυτό είναι μες το σχέδιο εννοείται, να σε στείλουν στις τράπεζες σπέρματος και στα παιδιά του σωλήνα και σε χίλια μύρια κατ' εμέ λανθασμένα πράγματα. ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι το αντίθετο, οι τράπεζες σπέρματος και τα παιδιά του σωλήνα να ήταν μες τα όρια της λογικής πιο δύσκολο να γίνουν, και οι υιοθεσίες πάλι μες τα όρια της λογικής πιο εύκολες.

επίσης πιστεύω πως πρέπει να έχουν δικαίωμα και αντρόγυνα με τα δικά τους παιδιά να υιοθετήσουν και ορφανά.

δεν πιστεύω πως τα ομοφυλοφιλικά ζευγάρια θα έπρεπε να ασχολούνται καν με το θέμα υιοθεσίας. γι' αυτά κάτω από αυστηρές προυποθέσεις υπάρχουν οι τράπεζες σπέρματος και για τους άντρες ομοφυλόφιλους υπάρχουν γυναίκες που θα κυοφορούσαν τα παιδιά τους, πάντα κάτω από τις αυστηρότερες προυποθέσεις.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 15:44

aftokaitoallo έγραψε:πιστεύω πως πρέπει να έχουν δικαίωμα και αντρόγυνα με τα δικά τους παιδιά να υιοθετήσουν και ορφανά.
συμφωνώ απολύτως!
aftokaitoallo έγραψε:δεν πιστεύω πως τα ομοφυλοφιλικά ζευγάρια θα έπρεπε να ασχολούνται καν με το θέμα υιοθεσίας.
και μ'αυτό συμφωνώ.
aftokaitoallo έγραψε:κατά βάση κι εγώ εγωϊσμό το θεωρώ.
σ'αυτό δε θα συμφωνήσω, όπως δε θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι
(αν όχι όλοι) που έχουν κάνει δικά τους παιδιά.
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 16:19

είναι ένας ιδιότυπος εγωϊσμός, και δεν πιστεύω πως ο εγωϊσμός είναι σώνει ντε και καλά "κακός".
πολλές φορές σε σπρώχνει με δύναμη σε τεράστια άλματα όπως αυτό του να γίνεις γονιός. κι έτσι να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό, στο χέρι σου είναι τον εγωισμό τότε να τον μετατρέψεις σε κάτι που περισσότερο αφορά το "εσύ".

αν και τότε το εγώ χαζεύει, κι έχουμε το μπαμπά τον χαζομπαμπά και την χαζομαμά.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 16:23

aftokaitoallo έγραψε:είναι ένας ιδιότυπος εγωϊσμός, και δεν πιστεύω πως ο εγωϊσμός είναι σώνει ντε και καλά "κακός".
για μένα είναι απλά αυτό που είπε ο Νάσος
firefightergr έγραψε:Δε πρόκειται για εγωισμό αλλά για το βασικό ένστικτο της διαιώνισης του είδους,αυτά που γεννήθηκαν γεννήθηκαν ας κάνουμε περισσότερα παιδιά.
αλλά όταν το γεννήσεις και βλέπεις σ'αυτό ένα κομμάτι σου,
το συναίσθημα είναι παράξενο και συγκλονιστικό...
Σου θυμίζει τα δικά σου παιδικάτα... κι ένα κομμάτι ίσως
από σένα που έχασες, και μέσα απ'αυτό το πλάσμα το ξαναβρήκες...

Δεν ξέρω... είναι δύσκολο να διατυπωθεί.

Όμως πιστεύω πως είτε το γεννήσεις, είτε το υιοθετήσεις,
η αγάπη που θα του δώσεις (αν έχεις τη στόφα του γονιού) είναι η ίδια.
Κι η ευθύνη που θα νιώσεις πως ανέλαβες, μεγάλη.
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 54 φορές
Έλαβε Likes: 47 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 17:05

Divine Sinner έγραψε:
Γιατί τόσος εγωισμός και θέλετε τα παιδιά σας να φέρουν τα γονίδια σας; Τόσα ορφανά και εσεις κάνετε σεξ για να κάνετε παιδια;

Δια μέσω των παιδιών και των γονιδίων ,ακόμα και μετά τον βιολογικό θάνατο,παραμένεις/είσαι αθάνατος -η .Thats way :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 18:14

Τοτε γιατι σας χαλανε οι παρένθετες;

δεν πιστεύω πως τα ομοφυλοφιλικά ζευγάρια θα έπρεπε να ασχολούνται καν με το θέμα υιοθεσίας.
γιατι οχι;
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 20:51

τι με χαλάει; τι είναι αυτό το παρενθετες; σόρρυ δεν το καταλαβα.
ένας από τους λόγους είναι ο εξής: υπάρχουν ένα σωρό υγιή ετεροφυλοφιλικά ζευγάρια πολλά περισσότερα, που ΔΕΝ τους δίνουν, με ποια λογική θα πας να δώσεις ορφανά σε ομοφυλόφιλα; αυτοί από μόνοι τους δεν το καταλαβαίνουν; ε τότε είναι άχρηστοι. αφού κάθε άτεκνο υγιές ζευγάρι ψυχή τε και σώματι που στέκει στα καλά του αποκτήσει το ορφανό του τότε η κοινωνία ας κοιτάξει ποιοι και ποιες από τα ομοφυλόφιλα μπορούν να αναθρέψουν ένα παιδί χωρίς να του αλλάξουν την σεξουαλικότητα (ή να βλέπουν τάσεις που δεν υπάρχουν στην ουσία).
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 21:02

aftokaitoallo έγραψε:τι με χαλάει; τι είναι αυτό το παρενθετες; σόρρυ δεν το καταλαβα.
ένας από τους λόγους είναι ο εξής: υπάρχουν ένα σωρό υγιή ετεροφυλοφιλικά ζευγάρια πολλά περισσότερα, που ΔΕΝ τους δίνουν, με ποια λογική θα πας να δώσεις ορφανά σε ομοφυλόφιλα; αυτοί από μόνοι τους δεν το καταλαβαίνουν; ε τότε είναι άχρηστοι. αφού κάθε άτεκνο υγιές ζευγάρι ψυχή τε και σώματι που στέκει στα καλά του αποκτήσει το ορφανό του τότε η κοινωνία ας κοιτάξει ποιοι και ποιες από τα ομοφυλόφιλα μπορούν να αναθρέψουν ένα παιδί χωρίς να του αλλάξουν την σεξουαλικότητα (ή να βλέπουν τάσεις που δεν υπάρχουν στην ουσία).
Διαφωνω. Τα ορφανα θα επρεπε να διδονται σε υγιη ζευγαρια ασχετα με το αν ειναι ομοφυλοφιλα η οχι.
θα επρεπε να λαμβανονται υποψιν κυριως τα θεματα σταθεροτητας, ψυχικης υγειας, οικονομικα αλκοολισμου κλπ.
η ομοφυλοφιλια θα επρεπε να αντιμετωπιζεται απλα ως κατι ασχετο με το θεμα.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 21:10

τα ορφανά δεν είναι προιόν σουπερμάρκετ, οφείλουμε να σεβόμαστε το δικαίωμά τους να έχουν μπαμπά και μάμα όχι μόνο μαμάδες και μόνο μπαμπάδες. εδώ μου μοιάζεις σαν τους συγγενείς του "μωρού" (νήπιο πλέον ήταν), ο παπάς το ρώτησε θες ή όχι, πρόσεξε Φώτη, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, το κράτος υποτίθεται θα λάβει μία απόφαση που θα καθορίσει την ζωή του ολόκληρη. στην πλειοψηφία τους τα παιδιά θα κατέληγαν στο μπαμπα μαμα, αρκεί κανείς να μην τους ομόρφυνε μία κατάσταση βάζοντάς τους διλήμματα που κανείς δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά υπερ της μίας ή άλλης λύσης.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 21:19

Εχουμε παραδειγματα παιδιων στο αμερικα που μεγαλωσαν με μπαμπα μπαμπα η μαμα μαμα και δεν παθανε και τιποτα. τα παιδια πρεπει να ειναι ευτυχισμενα σκετο.
Τα παιδια δεν ειναι αντικειμενα αλλα και ολη αυτη η αποστειρωμενη παιδολατρεια ειναι εκτος πραγματικότητας.
ειναι αυτο που λεει ο Carlin

Child Worshiping. Αγαπαμε τοσο τα παιδια που δεν τα αφηνουμε να κατσουν στην αυλη με ενα γ..μενο κλαδι και να μην κανουν τιποτα.
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 241 φορές
Έλαβε Likes: 174 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 23:48

Divine Sinner έγραψε:
OTTO έγραψε:ΟΚ. Οποιαδήποτε μαλα@@@ μας έρχεται την βαφτίζουμε "περηφάνεια" (pride) και "νομιμοποιούμαστε".
Eνω αλλιως ειμαστε "παρανομοι" .
Το Pride δεν εχει να κανει με τον σεξουαλικό προσανατολισμό κάποιου αλλα με την πράξη του "come out" που θελει μαγκια στην κοινωνία που ζούμε.
Όχι, αλλά είναι μα@@@.

Κι εγώ μπορεί να κάνω κάποια "τρέλα" επειδή έτσι γούσταρα, αλλά θα παραδεχτώ ότι είναι τρέλα, ότι είναι αφύσικο ή δεν ξέρω τι.

Άλλο να γουστάρεις να κάνεις μια τρέλα, κάτι το αφύσικο και να παραδέχεσαι ότι είναι αφύσικο αλλά το κάνεις επειδή γουστάρεις, και άλλο να κάνεις κάτι αφύσικο και να προσπαθείς να πείσεις ότι είναι φυσιολογικό.

:ups:
Άντρας γίνεσαι από τον ιδρώτα σου, το δάκρυ σου και το αίμα σου. Δηλαδή από τους μόχθους σου, τους πόνους σου, και τους φόβους σου.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: Kariatida

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 07 Ιούλ 2014, 00:50

Διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όσα λέχθηκαν. Υπήρξαν ορισμένες παρανοήσεις, όμως μάλλον το λάθος ήταν απ΄την αρχή δικό μου που δεν το έθεσα σωστά.

Εννοείται πως δεν κατακρίνω ούτε είμαι ενάντια σε αυτούς που κάνουν παιδιά γενικά. Θα πέσει φωτιά να με κάψει αν πω το αντίθετο είτε λόγω ιδιότητας είτε λόγω ιδιοσυγκρασίας. Κατανοώ πλήρως το πόσο μαγικό είναι να κρατάς στα χέρια σου ένα μωρό, και το πόσα θα έδινε μία γυναίκα ή ένας άνδρας προκειμένου να κρατήσει στα χέρια του τη σάρκα και το αίμα του. Αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς και ποτέ. Ελπίζω να λύθηκε αυτή η παρανόηση Φώτη. Αν διαβάσεις τι έγραψα, δεν είπα πουθενά "μην κάνετε παιδιά, υιοθετήστε". Μην τρελαθούμε δηλαδή.

Τι είναι όμως η παρένθετη μανούλα; Είναι μία γυναίκα η οποία συναινεί (συνήθως) να χρησιμοποιηθεί το σώμα της προκειμένου να φέρει στον κόσμο ένα παιδί του οποίου γονείς είναι άλλοι. Σε καμία περίπτωση δεν "κοιμάται" με κάποιον από τους δύο γονείς (γιατί υπονοήθηκε/παρεξηγήθηκε και αυτό), πολλές φορές δεν θα τους γνωρίσει ποτέ (ιδιαίτερα αν το παιδί κυοφορηθεί σε άλλη χώρα/ήπειρο). Μέχρι εδώ μιλάμε για την πιο ανιδιοτελή προσφορά που θα μπορούσε ποτέ να κάνει μία γυναίκα στον συνάνθρωπο. Και μέχρι εδώ, είμαι απόλυτα σύμφωνη για όλους τους λόγους που προαναφέρθησαν σε παραπάνω ποστ.

Η ένστασή μου, είναι στη μόδα που το θέλει must. Στο ότι ορισμένοι επιτήδειοι, πατάνε πάνω στην απελπισία του κάθε ζευγαριού (δεν τα χωρίζω σε ομοφυλόφιλα ή μη). Πρόσφατα εξαρθρώθηκε σπείρα στην Ινδία που κρατούσε κορίτσια από 15 μέχρι 25 χρόνων σε παράπηγμα και τις είχαν για "φούρνους αναπαραγωγής". Υποσιτισμένες, χωρίς δόντια από τις πολλές γέννες και καταταλαιπωρημένες. Κάτι σαν ανθρώπινο puppy mill. Σε αυτό διαφωνώ, και αυτό θεωρώ παράνοια και θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σας. Και δεν είναι οι μόνοι.

Από την άλλη, εδώ και μία δεκαετία, η νομοθεσία σχετικά με την υιοθεσία έχει αλλάξει στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή είμαστε η νούμερο 6 χώρα της Ευρώπης και η 38η παγκόσμια στις εύκολες και γρήγορες υιοθεσίες. Η υιοθεσία στην Αμερική μπορεί να πάρει μέχρι και 9 χρόνια, ενώ στην Ελλάδα παίρνει πλέον 3-5 χρόνια το πολύ. Πλέον δίνουν παιδιά σε ανύπαντρες γυναίκες με την προϋπόθεση να έχουν κλείσει το 30ο έτος της ηλικίας τους (ναι, σε ενάμισι χρόνο θα γίνω μανούλα) καθώς και σε ζευγάρια που έχουν ήδη παιδιά. Πλέον δεν απαιτείται να είσαι πλούσιος ούτε να "γράψεις" την περιουσία σου στο παιδί που θα υιοθετήσεις.

Σύμφωνα με το site που αφορά τις υιοθεσίες στην Ελλάδα, δεν μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά μόνο οι:
Δεν μπορούν να υιοθετήσουν:
* οι άνθρωποι οι οποίοι πάσχουν από κάποιο σοβαρό νόσημα, το οποίο να απειλεί άμεσα την επιβίωση και τη ζωή τους ( διάφορες μορφές καρκίνου, σοβαρά χρόνια νοσήματα, βαριές ψυχικές ασθένειες )
Ενώ μπορούν να υιοθετήσουν οι:
ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ;
Οι θετοί γονείς, μπορεί να είναι παντρεμένοι ή ανύπαντροι, άτεκνοι ή ήδη γονείς. Μία τυχούσα αναπηρία ή δυσλειτουργία, δεν σας αποκλείει αυτομάτως από την υιοθεσία ενός παιδιού. Οι κοινωνικές υπηρεσίες θέλουν κατ’ αρχήν να διασφαλίσουν ότι μπορείτε να φροντίσετε το παιδί και να συμπορευτείτε μαζί του στη ζωή. Ένα διαζύγιο ή ένα ιστορικό προσωπικής ή συζυγικής συμβουλευτικής, δεν σας αποκλείει αυτομάτως από τη διαδικασία της υιοθεσίας αν και κάποιες φορές έχει λειτουργήσει αρνητικά στο να προχωρήσει η αίτηση υιοθεσίας. Επίσης δεν χρειάζεται να έχετε ιδιόκτητο σπίτι, ή υψηλά εισοδήματα για να δώσετε στο παιδί αυτά που πραγματικά χρειάζεται: δηλαδή, μονιμότητα, σταθερότητα, εφ’ όρου ζωής δέσμευση και τη δυνατότητα να γίνει ισότιμο μέλος της οικογένειας. Τα παιδιά δεν έχουν ανάγκη από «τέλειους γονείς», έχουν ανάγκη από ανθρώπους που τηρούν τις δεσμεύσεις τους και να φροντίζουν τις ανάγκες τους σ’ ένα ζεστό οικογενειακό περιβάλλον.
Για να είμαι εντάξει, η πηγή μου είναι η http://www.yiothesia.gr/?page_id=23

Οι νομοθεσίες αλλάζουν, όπως και οι ανάγκες της κοινωνίας μας. Μόνο με την κρίση, χιλιάδες παιδιά εγκαταλείφθηκαν στην τύχη τους κάνοντας τα ιδρύματα να ξεχειλίζουν από παιδιά που δεν θα έπρεπε για κανένα λόγο να βρίσκονται εκεί. Την ίδια στιγμή που γυναίκες συρρέουν σε τράπεζες σπέρματος ώστε να γίνουν μητέρες ή σε παρένθετες μητέρες. Ναι, έγκειται στην ελεύθερη βούληση του καθενός το τι θα κάνει. Απλά ένα πιο ρομαντικό κομμάτι μου, τσινάει. Θέλει να υπάρχει ένα ζεστό σπίτι και μια θερμή αγκαλιά για κάθε παιδί που τη στερείται. Αν αυτό με κάνει child worshiper, ας είναι. Μας έχουν πει και χειρότερα :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 07 Ιούλ 2014, 01:07

Όχι, αλλά είναι μα@@@.

Κι εγώ μπορεί να κάνω κάποια "τρέλα" επειδή έτσι γούσταρα, αλλά θα παραδεχτώ ότι είναι τρέλα, ότι είναι αφύσικο ή δεν ξέρω τι.

Άλλο να γουστάρεις να κάνεις μια τρέλα, κάτι το αφύσικο και να παραδέχεσαι ότι είναι αφύσικο αλλά το κάνεις επειδή γουστάρεις, και άλλο να κάνεις κάτι αφύσικο και να προσπαθείς να πείσεις ότι είναι φυσιολογικό.
Η επιστήμη διαφωνεί. Αλλά δεν βαριέσαι. Εμεις εχουμε ντεϊβιντ αϊκ.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 07 Ιούλ 2014, 01:08

Καρυ αυτο που λες ειναι τυπικο. στην πραξη νομιζω τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα και παιζουν και ρουσφέτια. παρ ολα αυτα ευχομαι το καλυτερο.

Οχι δεν σε κανει Child Worshiper. Child worshiper θα ηταν αυτος που θα σου στερουσε την μητροτητα για καποιο τυπικο λογο ενω θα προτιμουσε να εχει τα παιδια να μεγαλωνουν με υπαλληλους ενος ιδρυματος. Κοινως child worshiping ειναι το να αναζηταμε το "ιδανικο" για τα παιδια σε εναν κοσμο που δεν ειναι ιδανικος ειναι απλα αυτος που ειναι και εντωμεταξυ οσο δεν βρισκουμε αυτο το ιδανικο να τα καταδικαζουμε στην "συντηρηση" ενος ορφανοτροφειου λες και θα μεινουν για παντα παιδια.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Irc ψευδώνυμο: Kariatida

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 07 Ιούλ 2014, 01:14

Θεωρώ πως είναι μεγάλη συζήτηση και βγαίνει εκτός του θέματος του τόπικ. Θα χαρώ όμως να το συζητήσω πιο εμπεριστατωμένα οποιαδήποτε στιγμή.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 07 Ιούλ 2014, 01:52

ο κόσμος είναι σαλταρισμένος, αλλά πρώτη φορά το σαλτάρισμά του το βγάζει στη φόρα (αν δεν συμπεριλάβουμε βαβυλώνα ρώμη κλπ ωραία κατάληξη είχαν ε; ).
όλοι είχαμε διάφορες τάσεις ανά περιόδους, και διάφορες φαντασιώσεις ή αν δεν είχαμε κάτι μας άρεσε που δεν άρεσε στην πλειονότητα.
η ομοφυλοφιλία βρήκε ευκαιρία να βγει κι αυτή στη φόρα και να πάρει την γλυκιά της εκδίκηση.

δηλαδή που θα πάει όλο αυτό;

κάποια πράγματα καλύτερα να μην γενικεύονται και να μην εξωτερικεύονται.

το σαλτάρισμα του καθενός ας μείνει προσωπική υπόθεση για το κοινό καλό.

δεν είναι η πραγματική απελευθέρωση ούτως ή άλλως του ατόμου το τι συμβαίνει με την σεξουαλικότητα του, κι η σεξουαλικότητα έχει φάσεις, έχει περιόδους. γιατί να αποτελεί η σεξουαλικότητα τόσο σημαντικό ζήτημα; επειδή μας το φόρεσαν καπέλο ποικιλοτρόπως;

στην τελική ας κάνει τις δοκιμές του κανείς τι με νοιάζει εμένα; και τι τον νοιάζει αυτόν τι δοκιμές μπορεί να έχω κάνει εγώ; ο κάβουρας στην τρύπα του μεγάλος αφέντης και δοκιμαστής. τι θέλει δηλαδή ο κάβουρας; αγκαλιές και εκτίμηση όταν βγάζει στο φόρα το τι συμβαίνει στην τρύπα του; pun intended.

τώρα κατάλαβα το παρένθετη. and i think it sucks big time in the long run.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 07 Ιούλ 2014, 02:14

Divine Sinner έγραψε:Καρυ αυτο που λες ειναι τυπικο. στην πραξη νομιζω τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα και παιζουν και ρουσφέτια. παρ ολα αυτα ευχομαι το καλυτερο.

Οχι δεν σε κανει Child Worshiper. Child worshiper θα ηταν αυτος που θα σου στερουσε την μητροτητα για καποιο τυπικο λογο ενω θα προτιμουσε να εχει τα παιδια να μεγαλωνουν με υπαλληλους ενος ιδρυματος. Κοινως child worshiping ειναι το να αναζηταμε το "ιδανικο" για τα παιδια σε εναν κοσμο που δεν ειναι ιδανικος ειναι απλα αυτος που ειναι και εντωμεταξυ οσο δεν βρισκουμε αυτο το ιδανικο να τα καταδικαζουμε στην "συντηρηση" ενος ορφανοτροφειου λες και θα μεινουν για παντα παιδια.
δυστυχώς αυτό για τα ρουσφέτια πρέπει να είναι η στυγνή πραγματικότητα.

από την άλλη όλα αυτά τα παιδιά που τα έχουν παρατήσει σε ιδρύματα ενώ οι γονείς τους ζουν και βασιλεύουν ως επί το πλείστον ετεροφυλόφιλοι τα έκαναν για να πούμε τη μαύρη αλήθεια.

όπως και να έχει όμως η κοινωνία πρέπει να τα προστατεύει όσο μπορεί, τώρα αν υπάρχουν μαγάρηδες στα ιδρύματα, τι να πει κανείς; εδώ υπάρχουν στο συγγενικό περιβάλλον.

το θέμα είναι μείζον κι έχει σχέση με την σεξουαλικότητα. το σαλτάρισμα του κόσμου οφείλεται σε μεγάλο βαθμό σε αυτή.

δεν νομίζω ότι βγήκαμε εκτός θέματος. ίσα ίσα που πλησιάσαμε μία από τις κύριες αιτίες της γενικής σύγχυσης.

κάποιοι το έχουν κάνει επιστήμη το πως να τρελλάνουν τον κόσμο. και φαίνεται πως γι' αλλη μια φορά θα επιτύχουν.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Ιούλ 2014, 10:00

Συγνώμη που διακόπτω αυτό το διάλογο, αλλά αν θέλετε να τον συνεχίσετε,
θα γίνει διάσπαση των ποστς, για να συζητηθεί σε ξέχωρο τόπικ.
Στο παρόν, φρονώ ότι εχει εξαντληθεί προ πολλού, αφού
σκοπός αυτού του τοπικίου, είναι να φέρνουμε διάφορα που δείχνουν
το σαλτάρισμα που επικρατεί στον κόσμο.

Κι επειδή το σαλτάρισμα, ξεκινάει τις πιο πολλές από την κορυφή
έρχομαι να φέρω αυτό το θεόκουλο...

Ο πάπας φραγκίσκος λέει ότι μια προσωπική σχέση με τον Ιησού Χριστό,
είναι επικίνδυνη! :shock:
Κι ότι πάντα χρειάζεται η εκκλησία ως μεσάζων...
Τι πρωτοτυπο.
Συνεχίζει λέγοντας πως δεν υπάρχει το "φτιαχ'το μόνος σου" στο χριστιανισμό,
ούτε είναι κανένας (χριστιανός) ελεύθερος...
Λέει επίσης ότι ο Χριστός εμφανίστηκε σαν όργανο συνένωσης
της ένωσης της ανθρωπότητας με τον Θεό, αλλά συνεχίζει με το πιο
απεχθές κομμάτι της όλης διαδρομής... Λέει ότι είναι άσχημος πειρασμός
η πίστη ότι μπορεί κανείς να έχει προσωπική και άμεση σχέση με τον Χριστό.

Το τρελό δεν είναι ότι τα λέει αυτά ο συγκεκριμένος αντίχριστος,
αλλά ότι το "ποίμνιο" τα δέχεται αυτά και δεν αντιδρά καθόλου,
μπροστά σε μία δήλωση που (αν υπήρχε ίχνος νιονιού) θα σήκωνε
μεγάλων τόνων κατακραυγή!
.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”