Εμείς και οι ηλικιωμένοι.

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 99 φορές
Έλαβε Likes: 264 φορές

Εμείς και οι ηλικιωμένοι.

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 20 Μάιος 2014, 23:48

Σήμερα η μέρα είναι αφιερωμένη στους ηλικιωμένους.
Την Κυριακή το βράδυ εκεί στην ολονυκτία στο γραφείο για τα αποτελέσματα έπεσα πάνω στο άρθρο του STRANGER στα κατοχικά που έλεγε να μπει όριο ηλικίας προς τα πάνω για τις εκλογές όπως μπαίνει και προς τα κάτω.

Πάνω στο θέμα εκλογών και ηλικιωμένων έκανα την κριτική μου στον κατοχικό στο σχετικό τόπικ.

Αλλά το θέμα έχει πολλές διαστάσεις.......

Πρώτα απ όλα τα στερεότυπα σχετικά με την ηλικία όταν χτυπάει κόκκινο έστω π.χ περασμένα ογδόντα.

Πέρα από τη φιλολογία "Στη γιαγιά μου βάζω αμπάρες μην ψηφίσει τους παπάρες" που έχει και μια δόση χιούμορ και πέρα από τις εκλογές που η μητέρα μου δεν γουστάρει να ψηφίσει και εδώ και 10 χρόνια προτιμά την αποχή αφού όπως λέει τους έχει γραμμένους όλους, υπάρχουν πάρα πολλά στερεότυπα που διαμορφώνουν πραγματικότητες και μας γεμίζουν "φόβους" για το μέλλον.

Μας κάνουν να καταπιέζουμε και να καταπιεζόμαστε ή σε μια οικογένεια ο ένας να καταπιέζει τον άλλο.

Κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ένα γλυκερό ξενέρωτο αρθράκι εδώ και χρόνια. Είναι άρθρο χειραγώγησης και ένα είδος "προγραμματισμού" εγκεφάλου.

voila
http://www.mothersblog.gr/eimai-mpampas ... on-gio-tou

«Εάν μια μέρα με δεις "γέρο"... εάν λερώνομαι όταν τρώω και δεν μπορώ να ντυθώ... έχε υπομονή. Θυμήσου πόσο καιρό μου πήρε για να σου τα μάθω...κλπ κλπ κλπ

Επικεντρώνεται στο ντάντεμα και στο ξεσκάτισμα. Ότι κάνουμε παιδιά για να μας ξεσκατίζουν.....και να μας γεροκομίσουν. Ή ότι εμείς πρέπει να παρεμβαίνουμε στη ζωή των ηλικιωμένων να τους τα απαγορεύουμε όλα και να τους συμπεριφερόμαστε σαν να είναι μωρά.

Η πραγματικότητα είναι όμως διαφορετική.
Οι ηλικιωμένοι των παιδικών μας χρόνων πως ήταν?
Απ ότι θυμάμαι δεν ήταν UFO και η λέξη Αλτσχάιμερ ήταν άγνωστη.
Η γιαγιά μου ήταν με μια σακούλα στο χέρι και μέσα ένα κουβάρι λεπτή κλωστή πεταλούδα και έπλεκε με το βελονάκι. Έπλεκε τσάντες, σεμεν και κουβέρτες. Μια άλλη ηλικιωμένη κυρία έπλεκε χαλάκια τουαλέτας από σακούλες του μπακάλη.
Η γιαγιά μου είχε επιβαρυμένη υγεία αλλά ζούσε μόνη σε ένα σπίτι στον Πειραιά με αυλή. Είχε γλάστρες με λουλούδια και το σπίτι ήταν πεντακάθαρο χωρίς να τη βοηθάει κανείς.

Η πραγματικότητα μου είχε........άλλους ηλικιωμένους και ακόμα τέτοιοι υπάρχουν. Πολλές φορές και σε μεγάλο βαθμό εμείς φτιάχνουμε την πραγματικότητά μας.

Είναι σαν τους Λαιστρυγόνες και του Κύκλωπες που ποτέ δεν θα συναντήσεις αν δεν τους κουβαλάς μέσα σου όπως έλεγε και ο Καβάφης.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
sottis
Επίτιμος
Επίτιμος
Irc ψευδώνυμο: sottis
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Εμείς και οι ηλικιωμένοι.

Δημοσίευση από sottis » Τετ 21 Μάιος 2014, 13:22

Δύσκολο πράματα τα γηρατειά...Γι αυτό να παίρνουμε σειρά όσο είμεθα νέοι!
Το ξέρω πως ακούγεται Μακάβριο,αν όχι μ@λακία,αλλά μήπως κρύβει μια δόση αλήθειας???
:dunno:
ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ "ΦΤΙΑΧΝΕΙ" ΚΑΝΕΙΣ,ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 21 Μάιος 2014, 14:29

Δεν συμφωνώ Σώττη αν και το λαϊκό και το ρεμπέτικο και η φιλοσοφία που κρύβει βοηθάει στο να μη φοβόμαστε το θάνατο.

Άρχισε ο χάρος να καλεί τώρα την κλάση μου.......

Αλλά μπορεί να δώσει ο χάρος αναβολή λόγω σπουδών

Αλλά τα γηρατειά δεν είναι κάτι τόσο άσχημο όσο το παρουσιάζουν τα μέσα χειραγώγησης συμπεριλαμβανομένου και του διαδικτύου με το παραπάνω χαζούλικου άρθρου.

Αν πιστέψεις ότι με μαθηματική ακρίβεια θα είσαι ούφο και θα σε ξεσκατίζουν θα σου συμβεί. Αλλά δεν είναι έτσι.

Αν δεν έχεις κανέναν στον κόσμο να σε "νταντέψει" ή δεν θέλεις να σε νταντέψει κανείς δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα.

Ο πατέρας μου οδηγούσε στα 85 πρώτα χάλασε το αμάξι και δεν ήθελε να πάρει άλλο. Ο άνθρωπος που μένει στον κάτω όροφο οδηγεί και είναι 90. Φοράει γυαλιά και ακουστικά - ολόκληρο τραντζίστορ στο αυτί. Παρκάρει με χειρουργική ακρίβεια και περνάει το αμάξι από την γκαραζόπορτα με ακρίβεια χιλιοστού.
Ο πεθερός μου θα βγάλει άδεια κυνηγίου. Σκεφτήκαμε με τον άντρα μου να πηγαίνουμε για κυνήγι. Μόνο πέρσι δεν έβγαλε και δεν πήγε για κυνήγι αφού δεν είχε κανέναν για παρέα. 88χρονών. Η μαμά μου χειρίζεται υπολογιστή και έχει κανάλι στο youtube.

Φταίμε και εμείς που θέλουμε να παριστάνουμε τις "νταντάδες". Μας πείθουν να παίρνουμε τα κλειδιά του αυτοκινήτου και να αρχίζουμε τα μη και μη. Δεν κάνει το ένα μη το άλλο λες και είναι ανήλικα παιδάκια. Όποιος έχει ενδιαφέροντα και συμμετέχει στην κοινωνική ζωή δεν παθαίνει ΠΟΤΕ τίποτα. Το Αλτσχάιμερ είναι ένα κοινωνικό κατασκεύασμα που έχει σχέση με την αυθυποβολή και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 21 Μάιος 2014, 14:46

Σώττη αντί να παίρνουμε σειρά είναι καλύτερα να αρχίσουμε να κρύβουμε τα.......χρόνια μας. Δεν είναι γυναικεία συνήθεια για να βρει η δεσποινίς γαμπρό. Καλύτερα να αποφεύγουμε συζητήσεις για ηλικίες και στερεότυπα. Αυτό ισχύει ακόμα και για 30 ρηδες. Αντί να μας χειραγωγούν το χρόνο μας ας τους χειραγωγήσουμε εμείς.

Ακόμα και οι 30 ρηδες να μη δεχτούν ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο όριο ηλικίας προς τα πάνω έστω και αν είναι μακριά από τα τυχόν όρια. Τελικά μετά από αγώνες και δικαστικά ΝΤΕΡΜΠΥ καταργήθηκε το όριο προς τα πάνω για προσλήψεις.

Κι όμως υπάρχει ρατσισμός.
Όταν η μητέρα μου χρειάστηκε ασθενοφόρο ο καρδιολόγος είπε 70 χρονών η κυρία. Φυσικά και το έχαψαν και είχαμε την καλύτερη εξυπηρέτηση. Τους έμεινε το 70 αφού για τόσο φαινόταν.
Όταν είδαν την αλήθεια στο βιβλιάριο δεν έδωσαν και τόση βάση. Και πάλι έλεγαν για την 70 χρονη στο 205 στο βάθος.
Άβαταρ μέλους
sottis
Επίτιμος
Επίτιμος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sottis » Τετ 21 Μάιος 2014, 14:48

Συ είπας! :)
doctormarkon έγραψε:Δεν συμφωνώ Σώττη αν και το λαϊκό και το ρεμπέτικο και η φιλοσοφία που κρύβει βοηθάει στο να μη φοβόμαστε το θάνατο.

Άρχισε ο χάρος να καλεί τώρα την κλάση μου.......

Αλλά μπορεί να δώσει ο χάρος αναβολή λόγω σπουδών

Αλλά τα γηρατειά δεν είναι κάτι τόσο άσχημο όσο το παρουσιάζουν τα μέσα χειραγώγησης συμπεριλαμβανομένου και του διαδικτύου με το παραπάνω χαζούλικου άρθρου.

Αν πιστέψεις ότι με μαθηματική ακρίβεια θα είσαι ούφο και θα σε ξεσκατίζουν θα σου συμβεί. Αλλά δεν είναι έτσι.

Αν δεν έχεις κανέναν στον κόσμο να σε "νταντέψει" ή δεν θέλεις να σε νταντέψει κανείς δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα.

Ο πατέρας μου οδηγούσε στα 85 πρώτα χάλασε το αμάξι και δεν ήθελε να πάρει άλλο. Ο άνθρωπος που μένει στον κάτω όροφο οδηγεί και είναι 90. Φοράει γυαλιά και ακουστικά - ολόκληρο τραντζίστορ στο αυτί. Παρκάρει με χειρουργική ακρίβεια και περνάει το αμάξι από την γκαραζόπορτα με ακρίβεια χιλιοστού.
Ο πεθερός μου θα βγάλει άδεια κυνηγίου. Σκεφτήκαμε με τον άντρα μου να πηγαίνουμε για κυνήγι. Μόνο πέρσι δεν έβγαλε και δεν πήγε για κυνήγι αφού δεν είχε κανέναν για παρέα. 88χρονών. Η μαμά μου χειρίζεται υπολογιστή και έχει κανάλι στο youtube.

Φταίμε και εμείς που θέλουμε να παριστάνουμε τις "νταντάδες". Μας πείθουν να παίρνουμε τα κλειδιά του αυτοκινήτου και να αρχίζουμε τα μη και μη. Δεν κάνει το ένα μη το άλλο λες και είναι ανήλικα παιδάκια. Όποιος έχει ενδιαφέροντα και συμμετέχει στην κοινωνική ζωή δεν παθαίνει ΠΟΤΕ τίποτα. Το Αλτσχάιμερ είναι ένα κοινωνικό κατασκεύασμα που έχει σχέση με την αυθυποβολή και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 21 Μάιος 2014, 15:36

Δεν μου αρεσουν τα γηρατια. θα ηθελα να σταματησει το βιολογικο μου ρολοϊ στο τώρα ή να πεθάνω μεσήλικας. μπορει να ορισω μονος μου τον θανατο μου όταν θα φτάσω στην ηλικια που θα ειναι εμφανης η παρακμη του σώματος. (εχω ακομα χρόνια να αποφασίσω)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 21 Μάιος 2014, 18:43

Συζήτηση στο φεϊς με μια συναδελφο αρθρογράφο.

Kyniko Katharma (Εγω)
24 λεπτά ·
Ο Τράγκας αποτελεί ένα παράδειγμα σχετικά με το τι βρίσκεται στο πίσω μέρος του μυαλού κάποιου που δηλώνει "λαϊκός δεξιός".
Αντίστοιχο παράδειγμα αποτελεί και η συντηρητικούρα που ακούει στο όνομα Στέφανος Χίος.
Μου αρέσει! · · Κοινοποιήστε

Αρέσει στους Ανδρεας Παππας, Fani V Fani και Θεοδώρα

Θεοδώρα : Μη μου κακολογεις τον λατρεμενο Χιο, εχω εξαιρετικο δειγμα του και στον τοιχο μου

Kyniko Katharma για να δω. παιρνω ασπιρινη και μπαινω

Θεοδώρα: Κουτακι ολοκληρο παρε

Kyniko Katharma Θεοδωρα ειδα το αθλιο βιντεο για τους γέρους. Αυτο που κάποτε ήταν γραφικό σήμερα ειναι 20%. Αυτο που περιγελάμε σήμερα αυριο θα ειναι πολιτική σε σχεση με την τριτη ηλικια.

Kyniko Katharma: δες πως κουμπωνει το "μα δεν πεθαίνουν" του λοβέρδου με τα λογια του χρυσαυγητη δημοσιογραφίσκου.

Θεοδώρα Πεφάνη: Αλλο η κοινωνικη πολιτικη, αλλο η κριτικη (εστω γραφικη) για το τι ψηφιζουν, κατ' εμε.

Kyniko Katharma: οι κριτικες δημιουργουν τασεις. οι τασεις κοινωνικες πιεσεις και οι κοινωνικες πιεσεις καταστάσεις και νομοθεσια

Kyniko Katharma: θυμήσου τι ελεγε στις προηγουμενες εκλογες ο λαζοπουλος

Kyniko Katharma: κλειδωνουμε την γιαγια στο σπιτι.

Θεοδώρα Πεφάνη: Τωρα με κανεις να νιωθω τελειως γομαρι που γελασα με το βιντεο

Kyniko Katharma: δεν εισαι γομαρι
Kyniko Katharma: απλα οπως ειχα πει σε ενα αρθρο μου. παντα υπαρχουν υποτιτλοι στον δημοσιο λογο
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 21 Μάιος 2014, 19:12

Δεν φοβάμαι χάρο.

Τα τραγούδια με χάρους είναι τα αγαπημένα μου αν και μακάβρια.
Ξορκίζουν τους φόβους και αν ξεπεραστεί ο φόβος του θανάτου και γίνει παιχνίδι στα χέρια σου τότε παίζεις με την εξουσία και την κάνεις να τρέμει σαν ποντικάκι.

Όσο για τα γεράματα δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα.
Αν τα δεις σαν "ιστορία" και όχι σαν απόσυρση τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εμείς που είμαστε σε μία μέση ηλικία εξαρτάται από το πως συμπεριφερόμαστε στους ηλικιωμένους γύρω μας. Εμείς παίζουμε.............μπαλίτσα και με τα παιδιά και με τους ηλικιωμένους. Αν παίζουμε με τους κανόνες τους συστήματος θα περάσουμε τα πιό δημιουργικά χρόνια με άγχος παριστάνοντας τα μαντρόσκυλα και τους φύλακες της ...........πύλης.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 21 Μάιος 2014, 19:29

Σώττη. Μια και σε βρήκα και σου αρέσουν κάποια ιδιαίτερα τραγούδια σου στέλνω αυτό.

Χρήσιμο να το βάζεις στο αμάξι όταν έχεις κανέναν αντιπαθητικό ή εξυπνάκια μέσα.
Έχω ρίξει πολύ γέλιο με αυτό.
Είχα μία διευθύντρια πολύ γρουσούζα και μία μέρα μου ζήτησε να την πάω σπίτι της. Της έβαλα αυτό και της λέω. Γιατί πλούσιους και φτωχούς ένα πρωί τους διαβάζουν στην κολόνα της ΔΕΗ. Άρχισε τα φτου και φτου και φτου.

Με αυτά γελάω Φώτη όχι με τα τραγούδια αλλά με τα "φτου" όταν ακούνε τραγουδάκια με χάρους.

Δεν φοβάμαι Χάρο και παίζω μαζί του. Αλλά δεν πρόκειται να αδειάσω τη γωνιά επειδή το θέλουνε κάποιοι. Θέλω να ζήσω να πατήσω τα 100 και να τους τα παίρνω. Ίσως κάνω κίνημα "γέρων". Δεν ψηφίζουν ότι ψηφίζουν επειδή γέρασαν ούτε επειδή έχουν αλτσχάιμερ. Ψηφίζουν επειδή είναι συντηρητικοί και έφαγαν καλά τη φόλα που τους σερβίρανε. Έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση και είναι φοβισμένοι. Είναι υποταγμένοι. Μην τους κλειδώνετε ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
sottis
Επίτιμος
Επίτιμος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sottis » Τετ 21 Μάιος 2014, 21:44

Δεν έχω αυτοκίνητο καρδιά μου :P
Επι της ουσίας συμφωνούμε!(?) :wink:
doctormarkon έγραψε:Σώττη. Μια και σε βρήκα και σου αρέσουν κάποια ιδιαίτερα τραγούδια σου στέλνω αυτό.

Χρήσιμο να το βάζεις στο αμάξι όταν έχεις κανέναν αντιπαθητικό ή εξυπνάκια μέσα.
Έχω ρίξει πολύ γέλιο με αυτό.
Είχα μία διευθύντρια πολύ γρουσούζα και μία μέρα μου ζήτησε να την πάω σπίτι της. Της έβαλα αυτό και της λέω. Γιατί πλούσιους και φτωχούς ένα πρωί τους διαβάζουν στην κολόνα της ΔΕΗ. Άρχισε τα φτου και φτου και φτου.

Με αυτά γελάω Φώτη όχι με τα τραγούδια αλλά με τα "φτου" όταν ακούνε τραγουδάκια με χάρους.

Δεν φοβάμαι Χάρο και παίζω μαζί του. Αλλά δεν πρόκειται να αδειάσω τη γωνιά επειδή το θέλουνε κάποιοι. Θέλω να ζήσω να πατήσω τα 100 και να τους τα παίρνω. Ίσως κάνω κίνημα "γέρων". Δεν ψηφίζουν ότι ψηφίζουν επειδή γέρασαν ούτε επειδή έχουν αλτσχάιμερ. Ψηφίζουν επειδή είναι συντηρητικοί και έφαγαν καλά τη φόλα που τους σερβίρανε. Έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση και είναι φοβισμένοι. Είναι υποταγμένοι. Μην τους κλειδώνετε ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”