Αραγε

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας

Αραγε

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 10 Δεκ 2011, 00:05

θα καταφερω να ''ψησω''ενα φιλαρακι απο τη θηβα?Εχει αρκετα στρεματα για καλλιεργεια.Μολις διαβασα στον ΑγροΤυπο οτι εγκριθηκε η στεβιοζαχαρη απο την ΕΕ.Εμαθα και για τη ζεα τρελαθηκα.Δεν εχω γη γμτ.Θα μαζευα 5-6 και θΑ ταιζα τον κοσμο οτι το καλυτερο.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αραγε

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 10 Δεκ 2011, 00:09

Κι εγω το ιδιο προβλημα. ευκαιριες υπαρχουν αλλα δεν εχω τις προϋποθεσεις :(
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 10 Δεκ 2011, 00:15

Εχω την εντυπωση οτι πρεπει πρωτα να αφησουμε τη γη να ξεκουραστει και μετα να τη δουλεψουμε.Ξερεις.... απο διαστροφη της τελειοτητας :lol:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από enigma » Σάβ 10 Δεκ 2011, 01:12

Δεν ξέρω πόσο κατάλληλη είναι η Θήβα φίλε μου πλέον για καλλιέργειες ....
Ακόμη και αν αυτό πλέων δεν ισχύει έχουν βγάλει την φήμη ...
Στο παρελθόν η χρήση των φυτοφαρμάκων ήταν σε τέτοιο βαθμό που κατάφεραν στην Θήβα να μολύνουν
όχι μόνο το έδαφος και το υπέδαφος ...αλλά και τον υδροφόρο ορίζοντα τους.
Χώμα νερό τίγκα στο φυτοφάρμακο !
Ευκαιρίες για γη υπάρχουν πολλές αλλά αν λές για στέβια (Μάρτη σπορά Σεπτέμβρη συγκομιδή ) ψάξου για νοίκι .
Θα εκπλαγείς με τις τιμές . (και δεν θα έχεις και υποχρέωση σε κανέναν )

Αλλά πέραν της γης ...εργαλεία, μηχανήματα ; έχεις ;
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 10 Δεκ 2011, 01:25

Μαπα το καρπουζι δηλαδη.Τα εργαλεια τα εχει ο φιλος.Δεν κατεχω πολα απο καλιεργειες,κερδη κλπ.Οποτε τον βλεπω προσπαθω να μαθω και κατι.Και για την ιστορια , μαυρα μου τα λεει εδω και 5 χρονια οποτε τον βλεπω.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 10 Δεκ 2011, 01:28

Με τα ΕΜ (ενεργοί μικροοργανισμοί)
η γή μπορεί να καθαρίσει σε μεγάλο βαθμό.
Και να γίνει εξαιρετικά προσοδοφόρα.
Είναι πολύ χρήσιμα.
http://www.emhellas.com/
Τους έχω γνωρίσει και είναι ένα πολύ εξυπηρετικό ζευγάρι
και μπορεί να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις που αφορούν τους μικροοργανισμούς.

Ζεα και παλι ζεα
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 10 Δεκ 2011, 01:35

Μπορει λες ΙΟΝ να καλιεργησει ζεα?Του το επιτρεπει το κρατος?
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 10 Δεκ 2011, 01:42

Αυτός ο άλλος Έλληνας που την εμπορεύεται δεν την καλλιεργεί κιόλας?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 10 Δεκ 2011, 01:55

Ακουγετε αφελης η ερωτηση.Απο την αλλη αμετρητα εμποδια σε καθε επιχειρηματικη προσπαθεια.Ειδα οτι ο Αλλος μεχρι και μαγαζι εχει online.Aυτο που ειπες πιο πανω θα του το προτεινω
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από enigma » Κυρ 11 Δεκ 2011, 14:28

Μπορεί ώς αφελή ερώτηση να το θέτεις ή έτσι να το βλέπεις καλέ μου φίλε αλλά μόνο αφελής δεν είναι .
Η αγάπη μου για την φύση με έχει εδώ και καιρό να θέλω να ενημερώνομαι σε αυτά τα θέματα ...μιας και την φυγή
την επιθυμώ καιρό ....πλέον κοντεύει να γίνει και ανάγκη μην νομίσεις ότι είμαι αγρότης όμως .

Να τα βάλουμε στην σειρά σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω
Καταρχήν (και χωρίς πλάκα ) ΑΝ βρείς σπόρο για Ζεα με ενδιαφέρει να μου δώσεις και εμένα ....
Ο κύριος που τα εμπορεύεται πάντως ΔΕΝ δίνει .Υπάρχει και ένα topic στο ΙΔΕΟ που συζητάνε τα παιδιά εδώ για
το πια είναι η πραγματική ποικήλια και ποια όχι (μιας και υπάρχει ένα <<σκόπιμο >> :dunno: μπέρδεμα)

Για το τι να κάνεις την Γη σου (όποια και να είναι αυτή )υπάρχουν στο νετ πολλές καλλιέργειες που τώρα τελευταία τις
προωθούν.

Στέβια
Αλόε βέρα
Ιπποφαές
Σαλιγκάρια κτλ ....

Οκ για τα σαλιγκάρια ΔΕΝ ακούω τίποτε ...
Ούτε και τις πρώτες 10 σελίδες του google που σου βγάζει ότι είναι η καλλιέργεια του μέλλοντος ...
Αν και το ξανα λέω ΑΝ υπάρχει περίπτωση κάτι να κάνεις είναι μόνο με κλειστού τύπου <<φάρμα >> όπου το κόστος της
είναι περίπου τα 20.000 ανα στρέμμα !Τα ανοιχτού τύπου είναι μούφες και σου ψοφάνε (πολύ είναι οι λόγοι εγώ θα έλεγα
ότι κυρίως είναι επειδή τα σαλιγκάρια τα φέρνουν από το εξωτερικό και είναι μαθημένα σε άλλο κλίμα )

Ιπποφαές αλόε και τώρα τελευταία Στέβια έχουν άλλο θέμα ...
Είναι εύκολα υπόσχονται κάποιες καλές τιμές αλλά στο θέμα της προώθησης ; Τι ;
Για το ιπποφαές που το έχω ψάξει πχ (υπάρχει μάλιστα και κάποιος πολύ σοβαρός γεωπόνος συνεργάζεται με αυτόν που το
εισάγει αλλά ξεχνάω το όνομα του τώρα )είναι φυτό που και δεν είναι πολύ ακριβό ώς φυτώριο (περί τα 6 ευρο το ένα )
και τεχνογνωσία υπάρχει και εύκολο είναι και σχεδόν παντού βγαίνει ....
Μετά απο 2 3 χρόνια είσαι έτοιμος να μαζέψεις και η τελευταία γνωστή τιμή του ήταν περί τα 4 ευρό το κιλό !
μέσο όρο 1000 το στρέμμα παραγωγή ...κάνε τα μαθηματικά μόνος σου σε 4 5 στρεμματάκια πχ
Ωραία ...αλλά ποιοι το αγοράζουν ;

Η απάντηση φτάνει να είναι αυτή

<<Για την διάθεση της παραγωγής έχουν ενδιαφερθεί στη χώρα μας εταιρείες παραγωγής πρόσθετων διατροφής , καλλυντικών, παραγωγής χυμών κλπ. Βέβαια για να οριστικοποιηθεί η συνεργασία με τους παραγωγούς πρέπει πρώτα να παραχθεί εμπορεύσιμη ποσότητα ιπποφαούς στην Ελλάδα, δηλαδή μετά από 2-3 χρόνια.>>

τατάν ...πας βάζει και ΑΝ βρείς να τα δώσεις στην τιμή που τελικά θα σου τα πάρουν ......κέρδισες ... αλλιώς ...πολλά ξερόχορτα
για το τζάκι !

Αυτό μου έκοψε και τα φτερά ....σε << καινούργιες >> παραγωγές
Χωρίς να ξέρω λογικά στο ίδιο σενάριο θα παίζουν και ή στεβια κτλ !

Αν ο φίλος σου έχει πολλά στρέμματα (από καμιά 50αρα και πάνω ) να ψαχτείς για τριφύλλι ...Οι Ισραηλινοί αν το παράγεις
με τις προδιαγραφές που ζητάνε (κυρίως ύψος κοπής ) σου κάνουν συμβόλαιο από την σπορά .
Δεν είναι τρελά λεφτά ...αλλά ξέρεις ότι θα διαθέσεις την παραγωγή σου !

Το θέμα με τους αγρότες είναι ότι έχουν μάθει να βάζουν καλλιέργειες που έχουν επιδότηση ...
Τώρα που κοπήκανε αυτά ...όποιος έχει διάθεση για δουλειά θα δουλέψει και θα βγάλει μεροκάματο ...
όποιος δεν έχει όρεξη ...............
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 11 Δεκ 2011, 14:49

φιλε μου πρωσπαθω να αφυπνισω τουλαχιστον,το φιλο απο τη θηβα.Τα στρεμματα υπαρχουν τα εχει.Δεν εχω χρηματα αυτο το καιρο να το τρεξω ρεαλιστικα.Μου εχει πει στο παρελθον οτι αν θελω μου δινει 50 σρεμματα να τα βαλω κατι.Ξερεις οταν η κουβεντα φτανει στο ''αν εισαι μαγκας και γουσταρεις και νομιζεις οτι αξιζει στα δινω''.Μου λεει συνεχεια αστα Μητσο δεν παει, και τρελαινομαι. Δεν μπορω να το δεχτω να εχεις τοση γη και να μιζεριαζεις.
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από enigma » Κυρ 11 Δεκ 2011, 14:56

Είναι γιατί (δεν του κατηγορώ ) έχουν μάθει στα πολλά !
Περιμένουν παραγωγή με μεγάλο κέρδος ....
Όταν το πάρουμε απόφαση ότι το βιωτικό μας επίπεδο έχει πέσει ή ακόμη χειρότερα ΘΑ πέσει τι θα κάνουμε θα δουλέψουμε !
Να έχεις 50 στρέμματα γής και να μανουρίαζεις δεν το δέχομαι και έγω ....
Την χειρότερη παραγωγή να κάνεις και να βγάλεις 3 με 4 εκατοστάρικα ανα στρέμμα είναι 20,000 ευρό !
Μπορεί στην Αθήνα να μην φτάνουν ούτε για τσιγάρα στην επαρχεία ζεις μια χαρά όμως !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 11 Δεκ 2011, 15:01

Ναι ρε γμτ τοσο πια?Τον εχω στη πριζα του τα χωνω.
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από enigma » Κυρ 11 Δεκ 2011, 15:10

πλάκα στην πλάκα δεν κοιτάς να βάλεις κανα στρέμμα καπνό ; θα τα ακριβύνουν και άλλο λένε ....να κάνουμε κανά τσιγαράκι !!!
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 11 Δεκ 2011, 15:18

Δεν εχεις αδικο.Μεταξυ σοβαρου και αστειου γενναει σωστες ιδεες το μυαλο. :thumb:
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από enigma » Κυρ 11 Δεκ 2011, 15:33

κοίτα τώρα ο τσιφούτης ιδέα που έβγαλα ε ;

1 πακέτο τσιγάρα 25 g καπνού ...Χ 30 μέρες = 7.5 κιλά τον μήνα Χ 12 μήνες =90 κιλά ...
25 g = 4 ευρό Χ 30 = 120 ευρο τον μήνα Χ 12 μήνες = 1440 τον χρόνο ...

Αν καταφέρεις και παράγεις 100κιλα με κανα 500άρικο ...κερδίζεις 1440-500=940 ευρο ...τσούπ το 1000κακι !

(από την άλλη αν το κόψεις κερδίζεις 1500 χωρίς να κοπιάσεις κιόλας αλλά αυτο δεν το φωνάζουμε )
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 11 Δεκ 2011, 16:11

:lol: :urock:
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 19 Δεκ 2011, 23:27

θα καταφερω να περνανε εστω τα οστρακα[οχι καλιεργειας] μετα απο εξυγιανση στις ιχθυοσκαλες.Γιατροι υπαρχουν εκει.Λυνετε το προβλημα προσωπικου ευκολοτερα.Η προμηθια κεντρων αποστολης απο κει.Σημερα κυκλοφορησε οτι φαγαμε προστιμο γιατι δεν ειμαστε σωστοι.Υποβαθμιστικαν οι ζωνες παραγωγης σε Β και γινετε αναγκαστικη εξυγιανση σε κεντρα,πριν καταναλωθουν[εχουμε 2μηνη προθεσμια για πληρη εφαρμογη].Αραγε τα εξυγιαντηρια που ειναι μετρημενα θΑ αφηνουν την αγορα ελευθερη στις τιμες η θα λειτουργησουν περιεργα?Η ιχθυοσκαλα τους ποναει ολους αυτους που θελουν τα οστρακα μονο για αυτους.Η Ωραια Χαλκιδα λογω τρελλων νερων. :lol:ειναι ζωνη Α
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 13 Φεβ 2012, 22:33

Θα αλλαξουν τα πραγματα πριν πεθανω?[αφορμης ερχομενο απο το τραγουδι Woderful world] Τι θα δω ακομα. να βγαλουμε πηδαλιουχου,θα καταγραφουμε τα ψαρια με κωδικους αλλαζουν εγγραφα, ερε γλεντια.΄΄΄΄΄΄Το νοικοκυριο ειναι αλλου.΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄Με βασανιζει, που το κορμι μου δεν ηταν στο κεντρο χθες.Πρεπει ομως να αποφασισουμε ολοι.Αυτοι δεν φευγουν μονοι.Η ψηφος ειναι δυναμη, πρεπει να προστατευτει.΄΄΄΄Οταν ακους και σημερα το πρωι τα ιδια....μακαρι κατι καλο να βγηκε με τη διαμαρτυρια χθες.Κακα μπορω να σκεφτω ευκολα. Ιδεοπαρεα,αντλω περηφανια απο σας.Σιγουρα θα υπαρξουν κιαλλες ''επισκεψεις'' στη Βουλη να βρεθω διπλα σας. :clap: :rose:
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 11 Μαρ 2013, 22:07

,θα πεταξουμε τις κοματικες ταυτοτητες και θα βρεθουμε ,μπας και κατι καταφερουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”