τα έχω "πάρει" άσχημα

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: τα έχω "πάρει" άσχημα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 02 Μάιος 2011, 11:47

Παλι ο κακος Ελληνας;;;
Πυροσβεστη. Αυτα που λες πρωτα απο ολα δεν σε κατηγορω που τα λες.
και σε προσωπικο επιπεδο σε σεβομαι.
και για τη δουλεια που κανεις επειδη ρισκαρεις τη ζωη σου οταν καποιος αλλος πινει το ουισκι του,
και επειδη γραφεις συγκροτιμενα και εχεις μια καλη παρουσια στο φορουμ.
Αλλα θεωρω οτι αυτα που λες (και ελεγα κι εγω) ειναι αποροια των παγκαλικων ΜΜΕ (οχι οτι ανηκουν στον παγκαλο απλα συμπιπτουν οι αποψεις τους οπως ολων των βολεμενων) που μιλανε για κοπριτες και μαζι τα φαγαμε κλπ.
Εσυ κι εγω Firefighter δεν ειμαστε βολεμενοι και αν αναμασαμε τα δικα τους επιχειρηματα. τοτε την κάτσαμε την βάρκα.
Η γερμανια ειχε πολυ περισσοτερες προοπτικες ανάπτυξης λογω γεωγραφίας.
Η δικη μας γεωγραφια ευνοουσε τον τουρισμο και την αγροτικη ανάπτυξη. Η γερμανικη την βαρια βιομηχανια.
Θα μου πεις τουρισμος. ουαου και γιατι δεν αναπτυχθήκαμε;;;
Ειναι απλο. Γιατι καποιοι ΕΠΙΔΙΩΞΑΝ εσκεμενα να μην αναπτυχθει ο τουρισμος.
Δεν αθωωνω και πολλους επαγγελματιες του τουρισμου, που φαιρονταν στους τουριστες με ασέβεια.
Αλλα που ηταν ο ΕΟΤ; που ηταν τα σχολια στις τουριστικες περιοχες; ποτε προσπαθησε να περάσει το κράτος την κουλτουρα στον ανθρωπο που ασχολειτε με τον τουρισμο την κουλτουρα του επαγγελματισμου;;; (οχι του ραγιαδισμου του επαγγελματισμου υπαρχει διαφορα).
ΤΕΕ τουριστικων σπουδων στο χωριο μου (ενα τουριστικο μερος εγινε το 2001 για μια μεγαλη περιοχη) μεχρι τοτε δεν ειχε γινει τιποτα.
Την εποχη δηλαδη της παρακμης του τουρισμου.
Ενω οταν ειχαμε 100 000 τουριστες δεν υπηρχε η παραμικρη εκπαιδευση ή υποδομη απο μεριάς κράτους.
Μετα καποιοι αποφασίσανε οτι με το ευρω καλυτερα.
Ναι εξυπνοπουλι σημιτη με το ευρω καλυτερα. ειναι πολυ καλυτερα για τον τουρισμο να εχεις ενα ισχυρο ευρω παρα μια υποτιμημενη δραχμή.
Για τον τουρισμο αλλα οχι της Ελλάδας. της τουρκιας και της ισπανιας. μιας και με το που μπηκαμε στο ευρω και ακριβιναν ολα γιναμε η τελευταια επιλογή για τον τουρίστα.
Καναμε κατευθειαν καλο στους τουρκους και τους ισπανους και κακο σε μας.
Για ολα αυτα φταινε οι ξενοδουλες κυβερνησεις που αυτη τη στιγμη εχουν το ΘΡΑΣΟΣ να μας κατηγορουν και
να μιλανε για κοπρίτες και για το ποσο καλοι ειναι οι γερμανοι πολίτες.
Αχ να διοικουσα την γερμανια να την γα.ουσα κι αυτην.
Σορυ αλλα βγαινω απο τα ρουχα μου οταν στην κορυφη εχουμε ατομα που ζουν εις βαρος μας, και μας κατηγορουν κι απο πανω
και υπαρχουν ατομα που βιωνουν τα ιδια ακριβως σκατα με μενα. που δεν μενουν σε βιλες, και καταπινουν το παραμυθι
των βολεμενων ΜΜΕ και του πολιτικου (βο(υ)λευτικου επιχειρηματικου ξενοδουλου) συστήματος.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 02 Μάιος 2011, 12:29

ο τουρισμός είναι κάτι που σιχαίνομαι όταν μια χώρα καταντά τουριστική και η μισή της οικονομία στηρίζεται στον τουρισμό και την ικανοποίηση των βίτσιων του κάθε βλακωδέστατου υπανθρώπου πχ, βλ. πως κατάντησαν κάτι Φιλιππίνες και Ινδονησίες και πάει λέγοντας.

ποιος είπε ότι εμείς δεν μπορούμε να έχουμε βαριά βιομηχανία; και θα ήταν ανάγκη η όποια βιομηχανία να φτάσει σε εξαγωγές αυτήν της Γερμανίας ή της Αμερικής κλπ; για κάλυψη εσωτερικών αναγκών πρωτίστως θα έπρεπε να έχουμε αλλά τα δυτικά πρότυπα μας έφαγαν κι οι εργοστασιάρχες ή οι βιομήχανοι την άκουσαν αλλιώς αυτοί που είχαμε και έχουμε. Ροΐδη συμπλέγματα. τα γνωστά.

είμαστε όλοι υπεύθυνοι για το κατάντημα της χώρας μας περισσότερο δε οι προηγούμενες γενιές αυτές του 30 του 40 του 50 και του 60. ειδικά δε η γενιά του Πολυτεχνείου.

η νοοτροπία μας είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να έχει ένα κράτος που ποθεί διακαώς να αναπτυχθεί σε όλα τα επίπεδα.

αλλά δεν είναι λόγος αυτός να μισήσει κανείς την Ελλάδα ή τους Έλληνες ή να μην μπορεί να ζήσει εδώ.

ο τόπος είναι μαγικός, μοναδικός, και θα φανεί στην πορεία πόσο τραγικές θα είναι άλλες χώρες.

μην ξεχνάτε την Πομπηΐα ε; εκατοντάδες χρόνια πολιτιστικό κέντρο, αξιοζήλευτο, πλούσιο, που είναι τώρα; το Παρίσι της Αρχαιότητας ή το Λονδίνο ή η Νέα Υόρκη. Αθήνα και πάλι Αθήνα.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων

Δημοσίευση από Blue Ice » Δευ 02 Μάιος 2011, 18:20

firefightergr έγραψε:να καταλάβω ότι η blue ice έχει πρόβλημα με τους γερμανούς αν πχ της κάψανε το χωριό το '43 ή εκτέλεσαν το παππού της όμως μη ξεχνάμε πως η κατεστραμένη από τον βππ γερμανια εφτασε σημερα να ειναι νο 1 οικονομια αυτό οφειλεται στο χαρακτηρα των γερμανων (νομοταγεις,τιμιοι),μπορει να ειναι κρυόκωλοι και οτιδηποτε άλλο αλλά σε αυτα τα δύο δεν πιανονται.
εμείς γιατί καταντήσαμε έτσι όπως είμαστε σήμερα και δεν αναπτυχθήκαμε όπως οι υπόλοιποι ευρωπαίοι;
Μας δουλεύεις ρε φίλε;;; Στη Γερμανία ο πόλεμος τελείωσε το 45 και αμέσως έπεσαν στη Δυτική πλευρά τεράστια κονδύλια ανοικοδόμησης προκειμένου να αποτελέσει το φράγμα του κουμμουνισμού. Επιπλέον ΖΗΤΗΣΑΝ εκατομμύρια μετανάστες που δούλεψαν σε όλα τα έργα υποδομών και στις βιομηχανίες τους.

Οι Γερμανοί έφυγαν από την Ελλάδα το 1944 και μετά ελέω συμμάχων (δυτικών -κουμμουνιστών) ξεκίνησε ο Εμφύλιος που επέφερε μεγαλύτερες πληγές, απώλειες σε ανθρώπινο και μη δυναμικό και οικονομική καταστροφή. Όταν τελείωσε και αυτό, άφησε ένα έθνος βαθιά διχασμένο και μια πραγματικά ερειπωμένη χώρα. Δεν ξέρεις ότι τότε τα παιδιά τα τάιζαν στο σχολείο τυρί και ψωμί απο την αμερικανική βοήθεια;;;

Επιπλέον στη δεκαετία του 50 οι τότε κυβερνώντες προτίμησαν να στείλουν τους Έλληνες μετανάστες από το να κάνουν έργα υποδομής και να πολεμήσουν τη φτώχια. Το ανθρώπινο δυναμικό που χάσαμε τότε υπολογίζεται πως μας πήγε δεκαετίες πίσω.

Οι Γερμανοί δεν είναι περισσότερο νομοταγείς και τίμιοι από τους Έλληνες. Κοίτα πως αναπτύσσεται η siemens για παράδειγμα, δεν έχει κανένα πρόβλημα να συμμετέχει στο πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν. Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και Ηθικό.

Εσύ όμως είσαι Γερμαναράς του κερατά μέσα σου... Bγάλε και το εθνόσημο από τη στολή σου, δεν το αξίζεις...

ex poettess δεν είναι εδώ το νήμα για τους ομοφυλόφιλους, θα σου απαντήσω εκεί.
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 6 φορές

Δημοσίευση από firefightergr » Δευ 02 Μάιος 2011, 19:14

πολύ βολικό BLUE ICE να ρίχνουμε την ευθύνη για το χάλι μας σε ξένους και όχι στα εγχώρια λαμόγια,και κάτι άλλο δε μου αρέσει το ύφος σου και δε θυμάμαι να σε πρόσβαλα και μη το συνεχίζεις γιατί δε σε γουστάρω για συνομιλητή.

επίσης αγαπητέ divine sinner δεν ξέρω από που αποδικνύεται αυτό που λες περί γεωγραφικής θέσης αλλά δε μου κάθεται καλά το ότι προορισμός του έλληνα είναι να γίνει μπάρμαν,γκρούμ και σερβιτόρος των άλλων λαων.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 02 Μάιος 2011, 19:23

χάνεις το όποιο δίκιο έχεις έτσι όπως μιλάς Blue Ice - και σε μένα μίλησες θα έλεγα πολύ απρόσεχτα αλλά εδώ νομίζω το παρακάνεις, να ξηλώνεις και κόσμο από εθνόσημα. άσε μην μου απαντήσεις, δε χρειάζεται για το θέμα των ομοφυλόφιλων,,,, φυσικά και... "έχεις δίκιο".
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
totispap
Irc ψευδώνυμο: totispap

Δημοσίευση από totispap » Δευ 02 Μάιος 2011, 19:26

Αν θυμάμαι καλά κάτι που διάβασα κάπου είναι ότι στο σχέδιο μάρσαλ για να πάρουμε τα λεφτά έπρεπε να τα ρίξουμε στην γεωργία και όχι στην βαριά βιομηχανία όπως θέλανε οι κυβερνώντες.

Αυτό που λέει ο Φώτης μάλλον είναι το εξής μέσα απο το παράδειγμα της Δανίας ας πούμε.Πρίν ένα μήνα περίπου η Δανία αποφάσισε την ''διάλυση'' του στρατού της γιατί όπως λέει είναι η πρώτη φορά που τα σύνορα της δεν απειλούνται απο κανέναν.
Φαντάσου να κάναμε εμείς κάτι αντίστοιχο....
Δεν παίζει ρόλο η γεωγραφία μας?
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
Έλαβε Likes: 6 φορές

Δημοσίευση από firefightergr » Δευ 02 Μάιος 2011, 19:37

η γεωγραφία παίζει ρόλο σε ότι αφορά τη γεωστρατηγική φυσικά και αυτό είναι άλλο ένα πονεμένο κεφάλαιο το ότι δεν εκμεταλλευτήκαμε τη θέση μας όσο οι γείτονες,αλλά δεν έχει να κάνει με τον επαγγελματικό προσανατολισμό μας τη τεχνογνωσία και τεχνολογία που θα μπορούσαμε να παράγουμε αν υπήρχε η βούληση.
Αν το θέλουμε μπορούμε να πετύχουμε πολλά αλλά όσες φορές η Ελλάδα προσπάθησε να παράξει κάτι από το
α/α άρτεμις,όχημα φορτηγό 4χ4 για το στρατό ή να πετύχει την εκβιομηχάνιση γενικότερα πάντα κάτι εμπόδια παρουσιάζονταν και η προσπάθεια σταματούσε.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Blue Ice

Δημοσίευση από Blue Ice » Τρί 03 Μάιος 2011, 10:40

firefightergr έγραψε:πολύ βολικό BLUE ICE να ρίχνουμε την ευθύνη για το χάλι μας σε ξένους και όχι στα εγχώρια λαμόγια,και κάτι άλλο δε μου αρέσει το ύφος σου και δε θυμάμαι να σε πρόσβαλα και μη το συνεχίζεις γιατί δε σε γουστάρω για συνομιλητή.
Προσβάλλεις τη χώρα μου και αυτό είναι ακόμα χειρότερο από το να με προσβάλλεις προσωπικά.
Δεν θα γονατίσει ο ελληνικός λαός. Ακόμα και οι γενοκτονίες δεν κατάφεραν να μας καταστρέψουν ούτε και οι δύο παγκόσμιοι πόλεμοι. Οι δυσκολίες υπάρχουν, αλλά υπήρχαν πάντα. Απλώς δεν πρέπει να ξεχάσουμε την ικανότητά μας να φωνάζουμε παρόν σε κάθε καταμέτρηση ανά τους αιώνες. Ξέρουμε από πληγές και γνωρίζουμε τον τρόπο να τις προσπερνάμε. Δεν θα περάσουν οι
προπαγάνδες της ηττοπάθειας, διότι ο καθένας μας δεν είναι παρά μια κορυφή ενός δέντρου που έχει τις ρίζες του βαθιά καρφωμένες μέσα στο χρόνο. Και δεν είναι τα φαινόμενα της μόδας που μπορούν να μας κατασπαράξουν. Άνθρωποι σαν τον Μίκη μας, μάς δείχνουν τον δρόμο. Όσο έχουμε μαζί μας γίγαντες τέτοιου βεληνεκούς δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Μπορεί για τους άλλους να είμαστε μια λεπτομέρεια πάνω στο γεωπολιτικό σκηνικό, αλλά αυτή η λεπτομέρεια είναι πάντα εδώ, παρούσα ακόμα κι αν είναι καταπατημένη μερικές φορές. Δεν είμαστε μόνο θύματα. Ο ελληνικός λαός μπορεί να δέχεται αμφισβητήσεις, συνεχίζει να παράγει το έργο του. Ξέρει να αντιστέκεται, όταν υπάρχει κίνδυνος κι έχει τους δικούς του που βρίσκονται πάντα σε ετοιμότητα. Επιπλέον, ακόμα και μέσα στα δεινά δεν φοβάται να κάνει καινοτομίες οι οποίες δεν είναι μόνο προς όφελος του, αλλά για ολόκληρη την ανθρωπότητα. Άνθρωποι σαν τον Ελ Γκρέκο δεν περίμεναν τίποτα από τους άλλους και τα έδωσαν όλα. Ο Ελύτης κι ο Σεφέρης δεν έγραψαν μόνο για την Ελλάδα. Μέσω του ελληνισμού άγγιξαν όλη την Ανθρωπότητα. Και στον επιστημονικό τομέα, άνθρωποι σαν τους Καραθεοδωρή, Παπακυριακόπουλο και Παπανικολάου δημιούργησαν έργο με παγκόσμια εμβέλεια ακόμα κι αν δέχτηκαν κατηγορίες από την ίδια τους την πατρίδα. Ξεπέρασαν όλοι τους την κοινωνική μιζέρια, για να προσφέρουν με την αντίστασή τους, με τη θυσία τους. Αυτοί οι άξιοι, θέλουν δεν θέλουν οι άλλοι που μας υποσκάπτουν, ήταν Έλληνες, όπως κι ο Μητρόπουλος κι η Κάλλας. Ο ελληνικός λαός δεν μπορεί να ξεχάσει τα επιτεύγματα και τα κατορθώματα των δικών του, επειδή δέχτηκε κριτικές. Δεν περίμενε ποτέ βοήθεια παρά μόνο στα μυθιστορήματα και κατάφερε να επιζήσει και μετά από μεγάλες καταστροφές. Ναι είναι ένας μικρός λαός με ελάχιστο πληθυσμό. Αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Παραμένει ικανός όχι μόνο να επιβιώσει κάτω από αντίξοες συνθήκες, αλλά μπόρεσε να αποτελέσει και παράδειγμα προς μίμηση λόγω της αντίστασής του. Δεν είναι μικρό πράγμα το να είσαι Έλληνας, όχι για λόγους εθνικιστικούς και γελοίους, αλλά γιατί το βήμα έχει το βάρος της μνήμης ακόμα και σε χώρους της λήθης. Και δεν είναι τυχαίο, αν επινοήσαμε ως λαός μέσω της γλώσσας μας μα και της σκέψης μας έννοιες τόσο αφαιρετικές όσο είναι τα μαθηματικά, η μουσική κι η στρατηγική. Είμαστε εδώ για να δώσουμε, όχι για να πάρουμε!

Ν.Λυγερός
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 03 Μάιος 2011, 11:22

Ωραίο κείμενο!
Είμαι σίγουρη ότι ο Πυροσβέστης μας δεν έχει καμιά αντίρρηση για αυτά που λέει ο λυγερός.
Ο Πυροσβέστης για κάτι άλλο μιλάει
για ένα άλλο γμτ .
το γμτ της καθημερινότητας και της ανοησίας.

Και όταν ο συνάνθρωπος μας πέφτει για μια στιγμή
η απελπίζεται και λυγίζει απλώνουμε
χέρι βοήθειας δεν δίνουμε κλωτσιά να πάει ακόμη πιο κάτω.
(γνώμη μου)

Το μεγαλείο του ανθρώπου,
κάθε ανθρώπου,
καί του Έλληνα
είναι η συμπαράσταση στα δύσκολα.

Blue ice πρόσεχε με την υπερηφάνεια είναι το πιο ισχυρό εγώ και το πιο σαρκοφάγο.
Εξαιτίας της "έπεσαν" βασιλιάδες, αυτοκράτορες και στρατηγοί.
τυφλώνει και φανατίζει τους ανθρώπους.Θολώνει την κρίση.
Τρέφεται με την συνείδηση και το αίμα της καρδιάς.
Απομυζά το καλό το αγαθό και το ωραίο σαν το χταπόδι κολλημένο πάνω στη λεία του.
Μουδιάζει το θύμα η υπερηφάνεια και νομίζει ότι το ευχαριστιέται κιόλας.
Ναι είναι ένας μικρός λαός με ελάχιστο πληθυσμό. Αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Παραμένει ικανός όχι μόνο να επιβιώσει κάτω από αντίξοες συνθήκες, αλλά μπόρεσε να αποτελέσει και παράδειγμα προς μίμηση λόγω της αντίστασής του.
Δεν είναι μικρό πράγμα το να είσαι Έλληνας, όχι για λόγους εθνικιστικούς και γελοίους, αλλά γιατί το βήμα έχει το βάρος της μνήμης ακόμα και σε χώρους της λήθης. Και δεν είναι τυχαίο, αν επινοήσαμε ως λαός μέσω της γλώσσας μας μα και της σκέψης μας έννοιες τόσο αφαιρετικές όσο είναι τα μαθηματικά, η μουσική κι η στρατηγική. Είμαστε εδώ για να δώσουμε, όχι για να πάρουμε!
Ο κάθε ένας από εμάς έχει την δική του "ανάγνωση".

Πυροσβέστη είμαστε και μαζί και μόνοι.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1455 φορές
Έλαβε Likes: 2399 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 03 Μάιος 2011, 14:05

ΙΟΝ.... απλά προσκυνώ! :worship:

(Δε γράφεις πολύ τελευταία, κάτι για το οποίο με είχες προϊδεάσει- παρ'όλα αυτά εξακολουθείς να μου λείπεις...- Αλλά όταν γράφεις αδερφούλα μου, του δίνεις και καταλαβαίνει. Κοινώς... ΕΓΡΑΨΕΣ! :urock: )
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 03 Μάιος 2011, 14:15

ArELa έγραψε:ΙΟΝ.... απλά προσκυνώ! :worship:
(Δε γράφεις πολύ τελευταία, κάτι για το οποίο με είχες προϊδεάσει- παρ'όλα αυτά εξακολουθείς να μου λείπεις...- Αλλά όταν γράφεις αδερφούλα μου, του δίνεις και καταλαβαίνει. Κοινώς... ΕΓΡΑΨΕΣ!
Λοιπόν καθιερώθηκε
"Στο έχω πει ότι σε Αγαπάω? Στο έχω πει ε?"
Και επειδή τελικά δεν ξέρω αν στο έχω πει.
Σε αγαπώ πολύ Αρελίτα μου.
Και από την ημέρα που σε γνώρισα σε αγαπώ περισσότερο.

Ναι χάθηκα κάπως, γιατί ξεκίνησε.
Προς το παρόν κάπως cool και έχω λίγο χρόνο για να μπαίνω.
Σήμερα δε, κάθομαι όλη μέρα σπιτι. :xara: :xara: :xara:
:rose: :rose: :rose:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1455 φορές
Έλαβε Likes: 2399 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 03 Μάιος 2011, 14:24

ION 4ever έγραψε:"Στο έχω πει ότι σε Αγαπάω? Στο έχω πει ε?"
Και επειδή τελικά δεν ξέρω αν στο έχω πει.
Εγώ στο τραγούδησα κι όλας :rose:

Μέσω Ολίβιας, εντάξει. Δεν θα σου το έκανα ποτέ η ίδια αυτό με τη φωνή λιμενεργάτη που έχω. :lol:
ION 4ever έγραψε:Σε αγαπώ πολύ Αρελίτα μου.
Και από την ημέρα που σε γνώρισα σε αγαπώ περισσότερο.
Κι εγώ καρδούλα μου.
Δεν σ'ευχαρίστησα αρκετά για το λαδάκι! Πραγματικά το'χω καταχαρεί, είναι υπέροχο, και το "φυλάω" σαν γεράκι από γαϊδουρινές επιδρομές της υπόλοιπης φαμίλιας! :wink:
ION 4ever έγραψε:Σήμερα δε, κάθομαι όλη μέρα σπιτι. :xara: :xara: :xara:
Τυχερούλα! Εγώ όλη μέρα μαγαζί.
Απόλαυσέ το! :rose:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: KAL EL

Δημοσίευση από KAL EL » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:08

1) Παρ’ όλο που ψιλοβγήκαμε από το θέμα…..δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με την expoetess . Τραγικότατο παράδειγμα και επιβεβαίωση των λεγομένων της είναι η Ρόδος , που ενώ είχε γεωργική και κτηνοτροφική παραγωγή και επίσης βιομηχανίες τυποποίησης των γεωργικών προϊόντων, μέσα σε διάστημα 50 ετών οι διάφορες «προοδευτικές» κυβερνήσεις τα διέλυσαν και μετέτραψαν τους αγρότες σε ξενοδοχοϋπαλλήλους και ιδιοκτήτες «ρούμς του λέτ».Γιά να μην σχολιάσω την αλλίωση που έχει υποστεί η γενικότερη συμπεριφορά τους από το "κτύπημα" του νεοπλουτισμού :thumbsdown:

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 79#p136679

2) Δεν μπορώ παρά να καραχειροκροτήσω την Ίον που στα έχωσε Blue Ice, γιατί πάλι έχεις ξεφύγει εντελώς. Κατάλαβε ότι ο πυροσβέστης δεν υποτιμά τους Έλληνες ως ανθρώπους αλλά την γ@@@@μένη νοοτροπία των περισσοτέρων. Τι κάθεσε και του τσαμπουνάς να σκίσει τα ενθνόσημα και να φύγει από την Ελλάδα γιατί δεν είναι Έλληνας….Γιατί μονίμως ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ από τις λέξεις και δεν διαβάζεις όλο το κείμενο για να αντιληφθείς τι πραγματικά εννοεί ο συνομιλητής σου ;
Εσύ η ίδια έχεις πεί ότι σε εκνευρίζει η συμπεριφορά Ελλήνων συμπολιτών σου, όταν για παράδειγμα τους μιλάς για τους χημικούς ψεκασμούς και αυτοί ροχαλίζουν. Αυτό τι σημαίνει ; Ότι μισείς την Ελλάδα ; Δηλαδή εσύ κυκλοφορείς και έρχεσαι σε επαφή με συμπολίτες σου και δεν σε εκνευρίζει τίποτα ; Λατρεύεις τις συμπεριφορές ΟΛΩΝ απλώς και μόνο επειδή στην ταυτότητά τους γράφει Έλλην υπήκοος ;

3) Σχετικά με τον Λυγερό και την λατρεία που του έχεις….σε πληροφορώ ότι στο θέμα των λαθρομεταναστών είναι απολύτως με το μέρος τους. Μάλιστα για να σου φτιάξω την ημέρα ή το βράδυ…σε ενημερώνω ότι έχει πεί αυτολεξεί ότι η νομιμοποίησή τους και η αποδοχή τους θα λύσει το δημογραφικό μας πρόβλημα.
Επίσης έχει πεί ότι αγαπάει την ανθρωπότητα και όχι τα έθνη και τις κοινωνίες.
Σε ό,τι αφορά την σημερινή κυβέρνηση, θεωρεί ότι απλώς δεν κάνει κάποια πράγματα επειδή φοβάται το πολιτικό κόστος και ότι έχουμε δημοκρατία άρα στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε ό,τι δεν μας αρέσει. Και ότι τα περί συνομωσίας και εσκεμμένων κινήσεων κατά της Ελλάδας είναι της πλάκας. Εμείς εκλέξαμε αυτή την κυβέρνηση άρα ενεργεί κατόπιν εντολής μας.
Και κάτι άλλο….κατά τα λεγόμενά του, το ελληνικό αλφάβητο προέρχεται από το Φοινικικό, απλά προσθέσαμε κάποια επί πλέον γράμματα.
Με τις υγείες σου
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:26

ο τουρισμός είναι κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ και το οποίο δεν ταιριάζει στον Έλληνα, για πολλούς λόγους ούτε πρέπει να κάνει την χώρα του πόλο έλξης τουριστών κι ας βαράνε τον πισινό τους χάμω για μια ώρα στον ήλιο μας - έπρεπε να είμαστε ΑΚΡΙΒΟΙ, πανάκριβοι θα έλεγα. για μια ταβέρνα να πλήρωνε ο άλλος ο ξένος τα μαλλιά της κεφαλής του για να έρθει και να κάτσει να ρίξει και το μπανάκι του που τον έχει φάει το ημίφως στις βόρειες χώρες, και για μια στιγμή τι είμαστε; τελειωμένη χώρα αρχαιολογικών περιηγήσεων; τι λες καλέ! εδώ οι πέτρες μιλούν!

κι όσο κανείς κοιτάζει τι κάνανε τα φίδια τα κολοβά ντόπια και ξένα ενάντιον του ελληνισμού αλλά ειδικότερα του τόπου μας και το σκέφτεται και το αναλύει και το πάει στο ό,τι όντως σερβιτοράκια θέλουν να μας καταντήσουν για ουζομεζέδες, με το να μην έχουμε όπως είπα, ουσιαστική ανάπτυξη σε όλους τους τομείς αποκτήσαμε έναν ΔΗΘΕΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΤΩΝ ΕΠΙΚΥΡΙΑΡΧΩΝ ....ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ! και χάνει ΕΝΕΡΓΕΙΑ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΧΩΡΟΥΣ!

τι λες καλέ! αυτό ήταν το μέλλον μας; ε είμαστε με χειρότερο τρόπο τότε ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟΙ από την ατλαντίδα, κατάφεραν με τον πιο ύπουλο τρόπο να βυθίσουν το ηθικό μας, να το σπάσουν κι αντί να προοδεύουμε, με σπασμένο ηθικό ΣΕΡΒΙΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΣΕΝΤΟΝΙΑ για τουρίστες, ανοίγουμε μπαράκια στα νησιά για να μπεκροπίνουν οι μπεκρήδες οι αγγλοσάξωνες. ασιχτιρ!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:33

Εξ ποετρες. δεν αναλογιζεσαι κατι.
τον ανταγωνισμο.
Δεν μπορεις να χρεωνεις τα τριπλασια οταν η τουρκια εχει τα ιδια ακριβως (Ελληνικα ναι μνημεια αλλα αυτη τη στιγμη αυτη τα εκμεταλευεται),
και να περιμενεις να μην παει ο τουριστας στην τουρκια και να παει στην Ελλαδα.
Δεν ξερω γιατι σε ενοχλει ο τουρισμος.
θα μου πεις. να γινουμε τα γκαρσονια της ευρώπης;
Προτιμω να δουλευω γκαρσονι και να περνω 90 ευρω την νυχτα (αν ειχαμε τουρισμο θα ηταν και ποιο ψηλα τα μεροκαματα) παρα να ειμαι σε φαμπριγκα και να περνω 20.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:44

αυτός ο ανταγωνισμός υπάρχει γιατί έτσι το θέλησαν μερικοί, βρε συ φίλε, πάρτο αλλιώς το θέμα και μεγάλωσε το πλάνο, ποιος σου είπε ότι πρέπει να είμαστε σε τουριστικό ανταγωνισμό με τον οποιοδήποτε; ποιοι σε έβαλαν σε αυτό το τριπάκι; κάτσε σκέψου τι είμαστε για τον πλανήτη Γη ποιος ο ρόλος μας χιλιάδες χρόνια τώρα, θα πετάξεις αυτόν τον ρόλο γιατι συγκρίνεις τα ευρώ της φάμπρικας με αυτά του μπαρακίου, αντί να συγκρίνεις την ιδιότητα της ελληνικής σου φύσης με την βαρβαρική και να μην την πουλήσεις για ένα ξεροκόμματο είτε είναι 90 ευρώ είτε 90 χιλιάδων! διότι κάποια μυαλά πουλάνε τον εγκέφαλό τους δουλεύοντας σε νασες μάσες και σερν και άλλα σιλικονατα βάλεϋ και γύρευε που αλλού, για παράδειγμα.

αμ γι' αυτό δεν μίλαγαν οι αρχαίοι μύστες μας και οι ιέρειές μας και ο κόσμος ο πληροφορημένος τότε, ευτυχώς που η αλήθεια αυτού του τόπου είναι τόσο καλά κρυμμένη.

και τα αρχαιολογικά μνημεία δεν είναι για ξεναγήσεις φίλε, είναι για επαναλειτουργία μετά από συντήρηση και αναστύλωση, αλλά δεν ξέρουμε το πως γιατί είπαμε είναι μεγάλα τα μυστικά και πολύ καλά κρυμμένα, άρα; άρα έπρεπε να συντηρούνται και να φυλάσσονται και να μην επιτρέπεται πολλά πόδια και μάτια να πατάνε επάνω τους και να παρατηρούνε. η Τουρκία ας έκανε ό,τι ήθελε ΤΟΣΑ ΠΙΑΝΕΙ Η ΓΚΛΑΒΑ ΤΗΣ. εμείς;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aftokaitoallo την Τρί 03 Μάιος 2011, 19:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: KAL EL

Δημοσίευση από KAL EL » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:45

Divine Sinner έγραψε:Εξ ποετρες. δεν αναλογιζεσαι κατι.
τον ανταγωνισμο.
Δεν μπορεις να χρεωνεις τα τριπλασια οταν η τουρκια εχει τα ιδια ακριβως (Ελληνικα ναι μνημεια αλλα αυτη τη στιγμη αυτη τα εκμεταλευεται),
και να περιμενεις να μην παει ο τουριστας στην τουρκια και να παει στην Ελλαδα.
Δεν ξερω γιατι σε ενοχλει ο τουρισμος.
θα μου πεις. να γινουμε τα γκαρσονια της ευρώπης;
Προτιμω να δουλευω γκαρσονι και να περνω 90 ευρω την νυχτα (αν ειχαμε τουρισμο θα ηταν και ποιο ψηλα τα μεροκαματα) παρα να ειμαι σε φαμπριγκα και να περνω 20.
Ναι καμάρι μου, όμως εδώ το έχουμε ξεσκίσει το ζήτημα. Έχουμε διαλύσει όλες τις εναλλακτικές επιβίωσής μας και έχουμε μετατραπεί σε ένα μέρος που προσφέρει κατά 85% τουριστικές και μόνο υπηρεσίες οι οποίες σε αρκετές περιπτώσεις ανήκουν στην κατηγορία των ψιλοαρπαχτών. Ζώ στην Ρόδο και έχουν δεί πολλά τα μάτιά μου.
Δηλαδή κακό θα ήταν να είμαστε αυτάρκης στον πρωτογενή τομέα και παράλληλα να αναπτύξουμε ένα τουρισμό ποιότητας που να σέβεται και τον επισκέπτη αλλά πρωτίστως και τον τόπο που φιλοξενεί τους επισκέπτες ;
Γιά παράδειγμα ας πούμε ότι γίνεται ένα μπάμ και δεν πατάει τουρίστας στην Ρόδο. Τί εναλλακτές επιβίωσης νομίζεις ότι θα έχουν οι ξενοδοχοϋπάλληλοι ; Ουρές στον ΟΑΕΔ γιά την ανεργία.
Πάντα ήμουν κατά της μονομερούς ανάπτυξης. Σε δεσμεύει και σε κάνει απόλυτα εξαρτημένο χωρίς εναλλακτικές λύσεις.
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:51

Πάντα ήμουν κατά της μονομερούς ανάπτυξης. Σε δεσμεύει και σε κάνει απόλυτα εξαρτημένο χωρίς εναλλακτικές λύσεις.
Πόσο δίκιο έχεις.
Και σε άλλα νησιά ξεπούλησαν τα χωραφάκια τους για να φτιάξουν bar η room to let και τώρα τραβάνε τα μαλλιά τους.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 03 Μάιος 2011, 19:51

το ασιχτιρ που είπα πριν για να μην παρεξηγηθώ και δεν θέλω όπως και το "τι λες καλέ" είναι γενικές εκφράσεις για την κατάντια μας, όχι φυσικά προς το πρόσωπο του Divine Sinner ή άλλου.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 03 Μάιος 2011, 20:01

ex poetess έγραψε:αυτός ο ανταγωνισμός υπάρχει γιατί έτσι το θέλησαν μερικοί, βρε συ φίλε, πάρτο αλλιώς το θέμα και μεγάλωσε το πλάνο, ποιος σου είπε ότι πρέπει να είμαστε σε τουριστικό ανταγωνισμό με τον οποιοδήποτε; ποιοι σε έβαλαν σε αυτό το τριπάκι; κάτσε σκέψου τι είμαστε για τον πλανήτη Γη ποιος ο ρόλος μας χιλιάδες χρόνια τώρα, θα πετάξεις αυτόν τον ρόλο γιατι συγκρίνεις τα ευρώ της φάμπρικας με αυτά του μπαρακίου, αντί να συγκρίνεις την ιδιότητα της ελληνικής σου φύσης με την βαρβαρική και να μην την πουλήσεις για ένα ξεροκόμματο είτε είναι 90 ευρώ είτε 90 χιλιάδων! διότι κάποια μυαλά πουλάνε τον εγκέφαλό τους δουλεύοντας σε νασες μάσες και σερν και άλλα σιλικονατα βάλεϋ και γύρευε που αλλού, για παράδειγμα.

αμ γι' αυτό δεν μίλαγαν οι αρχαίοι μύστες μας και οι ιέρειές μας και ο κόσμος ο πληροφορημένος τότε, ευτυχώς που η αλήθεια αυτού του τόπου είναι τόσο καλά κρυμμένη.

και τα αρχαιολογικά μνημεία δεν είναι για ξεναγήσεις φίλε, είναι για επαναλειτουργία μετά από συντήρηση και αναστύλωση, αλλά δεν ξέρουμε το πως γιατί είπαμε είναι μεγάλα τα μυστικά και πολύ καλά κρυμμένα, άρα; άρα έπρεπε να συντηρούνται και να φυλάσσονται και να μην επιτρέπεται πολλά πόδια και μάτια να πατάνε επάνω τους και να παρατηρούνε. η Τουρκία ας έκανε ό,τι ήθελε ΤΟΣΑ ΠΙΑΝΕΙ Η ΓΚΛΑΒΑ ΤΗΣ. εμείς;
αν και ξεφύγαμε από το θέμα παρόλα αυτά έχει σχέση με την αγανάκτηση του αρχικού αποστολέα της συζήτησης, μόνο που εδώ τώρα εκφράζω τουλάχιστον εγώ την αγανάκτηση προς αυτό που θεωρώ αιτία της κατάντιας μας.

θέλω λοιπόν να προσθέσω τα εξής: και μην νομίζουν οι Εθνικοί ότι ξέρουν πως να κάνουν αναβίωση, ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ ΤΡΙΚΟΥΒΕΡΤΑ, τόσο εύκολα νομίζετε είναι τα πράγματα για αναβίωση; η αναβίωση θα γίνει μόνο όταν υπάρξει εξυγίανση σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής, της παιδείας και μόνο όταν υπάρξει στροφή 180 μοιρών στην νοοτροπία μας. ξέρετε πόσο δύσκολο είναι αυτό;

μένει ο δρόμος του εσωτερικού ανθρώπου στο τέλος, που περιμένει την ώρα την κατάλληλη για να συνταχθεί με άλλους των οποίων τα εσωτερικά μονοπάτια τους έβγαλαν επίσης στο Ελληνικό ξέφωτο, και ο νοών νοείτω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”