English speaking IDEOforum

Εδώ τοποθετείτε απορίες/ερωτήσεις σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pianist

English speaking IDEOforum

Δημοσίευση από Pianist » Τετ 11 Απρ 2012, 19:25

Είναι πολύ δύσκολο να τραβήξεις μέλη στο αγγλόφωνο τμήμα ενός φόρουμ, όταν δεν υπάρχουν κίνητρα ώστε ο αγγλόφωνος να πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει αυτό το τμήμα στο συγκεκριμένο φόρουμ. Π.χ. εμείς δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει το ******** Εκείνοι γιατί να έχουν πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει το English speaking IDEOforum;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Τετ 11 Απρ 2012, 23:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: φόρα που προάγουν αυτοκτονίες δε θα προάγουμε εδώ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: English speaking IDEOforum

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 12 Απρ 2012, 00:01

Είναι μία από τις 80 + ενότητες που έχουμε σ'αυτόν τον ιστότοπο.
Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου για τον ΙΔΕΟτοπο, αλλά ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβλημάτισε (?) η ύπαρξή της, κι όχι ας πούμε τα "άναρχα" που όσο κι αν έχω ψάξει άλλα φόρα, δεν έχω βρει παρόμοια αλλού.

Όπως και να'χει...
Ο καθένας "κινείται", παρακολουθεί και γράφει στις ενότητες που προτιμά, που εχουν θέματα του ενδιαφέροντός του, που έχει κάτι να πει...

Δοξα τω Θεώ, υπάρχουν αρκετές για να καλύψουν όλα τα γούστα και τα επικοινωνιακά ζητούμενα.

Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτικό (για να μην πω είναι σχεδόν αδύνατον) να παρακολουθεί ή να γράφει κανείς σε όλες τις ενοτητες, και φυσικά κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να γράφει στην αγγλόφωνη.
Αν βέβαια γράψει εκεί, θα πρέπει να το κάνει αγγλιστί όπως ζητείται και εδώ, διαφορετικά θα απομακρύνεται το ποστ του.

Στο νετ δεν υπάρχουν αποστάσεις, πας παντού με ένα κλικ. Σε ό,τι με αφορά δεν υπάρχουν και περιορισμοί... ή δε θα'πρεπε να υπάρχουν. Αν κάποιος αγγλόφωνος έρθει στα λιμέρια μας και θελήσει να μας "μιλήσει", θέλω να νιώσει πως έχει βήμα εδώ κι είναι ευπρόσδεκτος. Όλοι ευπρόσδεκτοι εδώ, γιατί όχι κι οι μη-Ελληνες;
Αυτός είναι ενας από τους λόγους (ο βασικός) που δημιούργησα τη συγκεκριμένη ενότητα.

Αυτοσκοπός μου πάντως, δεν ήταν το "να μας πάρουν χαμπάρι". :cool:

Παρεμπιπτόντως:
Γνώριζα για (ή όπως το λες εσυ, είχα πάρει χαμπάρι) το σάιτ που ανέφερες...
Κι αφού το γνώριζα εγώ, σίγουρα το γνωριζουν κι άλλοι.

Με το συμπάθειο, αλλά λογόκρινα το λινκ που έδωσες.
Τα ΙΔΕΟ δε θα στείλουν (παραπέμψουν) κανέναν σε "αυτοκτονικό" σάιτ.

Οποιος ψάχνεται, ας το αναζητήσε/βρει μόνος του.

Ελπιζω να κατανοείς την πρόθεση... :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: English speaking IDEOforum

Δημοσίευση από Pianist » Πέμ 12 Απρ 2012, 01:15

ArELa έγραψε:...αλλά ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβλημάτισε (?) η ύπαρξή της, :
Δεν παραξενεύτηκα για την ύπαρξη του αγγλόφωνου κεφαλαίου. Χωρίς να έχω ταπεινά ελατήρια σκέφτηκα πως μπορεί κάποιος ενδιαφερόμενος να γράψει στα αγγλικά, να καταφέρει να το εντοπίσει, όταν η όλη δομή του φόρουμ παραπέμπει με τους συσχετισμούς και τις λέξεις κλειδιά της σε θέματα της ελληνικής καθημερινότητας και με τον τρόπο αυτό ταξινομείται στη Google (& εντοπίζεται στην Google Search.

Ένα φόρουμ έχω δει, βυζαντινής μουσικής, το "ειτσ τι τι πι κάθετος αναλογιον.κομ" που έχει διαιρεθεί σε ελληνικό και αγγλικό (με πολλά ενεργά νήματα), επειδή προσελκύει και άλλους ορθόδοξους ψάλτες, μοναχούς ή βυζαντινολόγους που δεν είναι Έλληνες. Οπότε το κομμάτι στα αγγλικά βολεύει μιά χαρά.

Ίσως κάποιοι από εμάς να χρειαστεί να μπούμε σε σκοπιανά ή ισραηλικά φόρουμ να τους προκαλέσουμε για συζήτηση και στη συνέχεια να τους φέρουμε στο φόρουμεδώ με δελεαστικές προσφορές.
ArELa έγραψε:...αλλά ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβλημάτισε (?) η ύπαρξή της, κι όχι ας πούμε τα "άναρχα" που όσο κι αν έχω ψάξει άλλα φόρα, δεν έχω βρει παρόμοια αλλού.Στο νετ δεν υπάρχουν αποστάσεις, πας παντού με ένα κλικ. Σε ό,τι με αφορά δεν υπάρχουν και περιορισμοί... ή δε θα'πρεπε να υπάρχουν. Αν κάποιος αγγλόφωνος έρθει στα λιμέρια μας και θελήσει να μας "μιλήσει", θέλω να νιώσει πως έχει βήμα εδώ κι είναι ευπρόσδεκτος. Όλοι ευπρόσδεκτοι εδώ, γιατί όχι κι οι μη-Ελληνες;
Αυτός είναι ενας από τους λόγους (ο βασικός) που δημιούργησα τη συγκεκριμένη ενότητα.

Αυτοσκοπός μου πάντως, δεν ήταν το "να μας πάρουν χαμπάρι". :cool:
Το σύστημα δεν δουλεύει έτσι πάντως, Η τεχνική της ιστοσελίδας (και πολύ περισσότερο των φόρουμ είναι "να σας πάρουν χαμπάρι" και σας παίρνουν χαμπάρι με τις μεθόδους της search Engines optimization (Βελτιστοποίηση Μηχάνών Αναζήτησης).

Μια φορά μου ζήτηση μια που είχε γραφείο ασφαλίσεων να της φτιάξω ένα μπλογκ με τη διαφήμιση του γραφείου της. Δεν δέχτηκε καμία υπόδειξή μου και έβαλε απλά δύο γραμμές σε ένα μπλογκ με το τι είναι και το τηλέφωνό της. Oύτε οι καλύτεροι διεθνείς ντέντεκτιβ δεν θα μπορούσαν να το εντοπίσουν αυτό που έβαλε ως διαφήμιση, επείδή δεν τραβάει σε τίποτα και δεν ανεβάζει τίποτα σε κατάταξη του Search Google.
ArELa έγραψε:...Με το συμπάθειο, αλλά λογόκρινα το λινκ που έδωσες.
Τα ΙΔΕΟ δε θα στείλουν (παραπέμψουν) κανέναν σε "αυτοκτονικό" σάιτ. Ελπιζω να κατανοείς την πρόθεση... :wink:
Πολύ σωστά έκανες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις-Διευκρινίσεις”