Για το φόρουμ μας...

Όλα τα Ιδεονέα, ενημερώσεις
και ανακοινώσεις διαχειρστών
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Για το φόρουμ μας...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 11 Ιουν 2008, 01:43

Δύο τα ζητήματα για το φόρουμ μας εδώ.

1/ Το ένα αφορά την καταστροφή που ως γνωστόν υπέστημεν για πρωτοχρονιάτικο μπουναμά. Όσοι δεν το γνωρίζετε, μάθετέ το τώρα για να μην αναρρωτιέστε αν καμιά φορά ανοίξετε ένα τόπικ και σας βγάλει την ένδειξη requested topic does not exist τα περισσότερα μ'αυτή την ένδειξη (μια 500άρα περίπου τον αριθμό) τα'χουμε μεταφέρει στην αποθήκη μας, με την ελπίδα να καταφέρουμε να τα τα επαναφέρουμε κάποια στιγμή. Αν μας "ξέφυγαν" και μερικά, ζητούμε συγνώμη για το "σπάσιμο", αλλά οφείλεται σ'αυτό που πάθαμε

Σας γνωστοποιώ ότι υπάρχει και back up μια μέρα πριν γίνει η στραβή, πιου σημαίνει ότι τα χαμένα τόπικς ουσιαστικά δεν χάθηκαν, απλά πρέπει να βρούμε τρόπο να "ανεβάσουμε" αυτό το back up σε ένα phpp version, που να'ναι compatible με αυτή που έχουμε εδώ, για να μπορέσουμε να τα ανακτήσουμε. Καταβάλλουμε προσπάθειες, σε συνεργασία με τον χοστ, (αλλά εγώ σε συνεργασία και ένα φίλο που ασχολείται και γνωρίζει από φόρα) να επαναφέρουμε αυτά τα χαμένα τόπικς, ή τουλάχιστον αυτά των οποίων η έλλειψη είναι σημαντική απώλεια για τα ΙΔΕΟ.


2/ Μετά από την πρόσφατη πτώση του σέρβερ που μας άφησε μια ολόκληρη βδομάδα να τραβάμε ΙΔΕΟστερητικό, πρέπει να έγινε σαφές σε όλους μας πλέον ότι τίποτα δεν είναι ασφαλές ή σίγουρο στο νετ. Υποτίθεται ότι είμαστε στον καλύτερο ελληνικό Host, και πάλι προκύπτουν τέτοια προβλήματα.

Παλιότερα ήμασταν στον forumer, από τον οποίον φύγαμε γιατί δεν είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του board μας, όπου ο host μας έστειλε κάποια στιγμή ένα bot που μας έκανε ζημιές σβήνοντας μέλη που έκρινε μη ενεργά επειδή είχαν καιρό να γράψουν μέσα, και μαζί με τη διαγραφή τους, έσβησε και ποστς ή τόπικς τους. Αυτό ήταν και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και μας ανάγκασε να μετακομίσουμε.

Και μετακομίσαμε εδώ...
Κρατάμε back ups άρα δεν χάνονται πλέον αυτά που βάζουμε μέσα, όμως υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να υπάρξει πτώση των σέρβερς για τον οποιονδήποτε λόγο. Αυτή τη φορά η ζημιά προκλήθηκε από μια πυρκαγιά, και τους πήρε μια βδομάδα για επιδιόρθωση.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, (που μπορεί να ξαναπροκύψουν για οποιονδήποτε λόγο), σας προτείνω να εισέρχεστε στο παλιό μας φόρουμ στον forumer που βρίσκεται εδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/ind ... ccb24d6ef9

Το φόρουμ είναι ουσιαστικά ανενεργό πλέον, αλλά εξακολουθεί να υπάρχει.

Για τα ιδεογραφιτάκια που τραβάνε ένα ιδιάζον αλλά υπαρκτό ΙΔΕΟστερητικό, είναι μια προσωρινή λύση μέχρι την επαναφορά του παρόντος φόρουμ μας, οπότε και η διαχείριση θα φροντίσει να μεταφέρει όσα γράφτηκαν στο παλιό.

Κρατήστε λοιπόν στα αγαπημένα σας και τη διεύθυνση του παλιού.
Όσοι δεν είστε γραμμένοι, κάντε έναν κόπο να γραφτείτε κι εκεί, οπότε μπορούμε να συνεχίζουμε εκεί μέχρι να διορθώνεται το πρόβλημα εδώ.

Ευχαριστώ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Για το φόρουμ μας...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Δεκ 2010, 14:39

Πάλι μας προέκυψε κάτι παρόμοιο ύστερα από 3 χρόνια! :banghead:
Οι μέρες το'χουν; Δεν ξέρω... Κάτι σαν να "παίζει" με τα ΙΔΕΟ κάθε τέλος της χρονιάς. Ευτυχώς διαφέρει η τωρινή ζημιά, καμία σχέση με την άλλη, και η έκτασή της αυτή τη φορά ήταν μηδαμινή. Καμιά 20ριά τόπικς χάθηκαν μόνο, έναντι στα 700 που χάθηκαν το '07 προς '08... Κάτι είναι κι αυτό. Για να μας βοηθήσετε ΜΠΑΣ και ανακτήσουμε κάποια απ'αυτά, παρακαλούμε να μας ενημερώνετε με ΡΜ, όσοι διαπιστώσετε ότι "χάσατε" κάποιο τόπικ (που ή σας ενδιέφερε απλά, ή και που ανοίξατε οι ίδιοι)


Ευχαριστώ σας
:rose:

(ζητούμε συγνώμη για τη στραβή, δεν φταίγαμε βασικά εμείς αυτή τη φορά. Τα glitches συμβαίνουν σε κάθε χώρο, φαντάζομαι, σ'εμάς το φυλάνε για παραμονές πρωτοχρονιάς...)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ιδεογραφήματα ανακοινώσεις”