ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Για όσους λιώνουν στο pc :pcpunch:
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:34

Από AVATARGR

_____________


ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ....

ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ?????
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ?????
ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗ
ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ?????

ΣΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ
ΠΑΙΧΝΙΔΙ Η ΣΑΝ ΜΕΡΟΣ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ ΑΥΤΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:37

Aπό s3irios

_____________


Μιλωντας εκ πειρας και λογω δουλειας (εχω ιντερνετ καφε), αυτο που εχω δει-καταλαβει ειναι οτι εξαρταται απο τον ανθρωπο.Εκτος αυτου μεγαλο ρολο παιζει αν ξεκινας να παιζεις ενα game τωρα (που σημαινει οτι πορωνεσαι-φτιαχνεσαι καθως ανακαλυπτεις ολα τα features του παιχνιδιου, οποτε παιζεις και περισσοτερες ωρες) ή αν παιζεις καιρο οποτε ή παιζεις λιγο και πιο χαλαρα,ή παιζεις ακομα περισσοτερες ωρες αλλα πιο συνειδητοποιημενα.Υπαρχουν βεβαια και οι "κολλημενοι" ανεξαρτητως ηλικιας που "καιγονται" κυριολεκτικα ωωωωωρεες ατελειωτες.

Δε τα θεωρω ασχημα ουτε οτι δημιουργουν το οποιοδηποτε προβλημα, ισα ισα που εξαπτουν τη φαντασια και την αποφασισιστικοτητα ισως και λιγο το "leadership" ενος ανθρωπου.Πολυ καλη παρεα οταν καποιος εχει μοναξιες.Δημιουργεις παρεες (στα online).Σε βοηθαει να βγαλεις λιγο απ'το νου σου τα προβλημματα της καθημερινοτητας.

Για παραδειγμα εδω και 3 μερες ασχολουμαι με ενα online Multiplayer game το "Eve Online".Παιζω ταυτοχτρονα με 16.000 η ακομα και 27.000 ατομα απο ολο το κοσμο.Καταπληκτικα γραφικα,σαν πραγμματικα.Στο παιχνιδι εχεις το ελεγχο ενος μικρου διαστημοπλοιου το οποιο το αναβαθμιζεις, κανεις αποστολες ,φτιαχνεις αστροστολους με τη παρεα σου κλπ κλπ.Ολα αυτα στο ατελειωτο "σχετικα" διαστημα.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:38

Aπό Nemesis

_____________


επειδή είμαι φανατική των online games και των rpg γενικότερα, ουδέποτε ένιωσα απομωνομένη παίζοντας ίσως γιατί σπανίζουν κάπως οι θυληκές παρουσίες θα μου πείτε δεν ξέρω... πάντα κατέληγα να γνωρίζω κόσμο τόσο πολύ και μερικούς και από κοντά και να κάνουμε παρέα τώρα...
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:41

Aπό elia

______________


Να σου πω, ενίοτε κολλάω (όταν έχω κάτι καινούργιο στη διάθεσή μου) και μετά μπορεί να κάνω μήνες να παίξω. Αυτό που βρίσκω είναι, μάλλον το καινούργιο, γιατί μόλις εξαντλήσω τις δυνατότητές του και δω τι μπορεί να κάνει, το βαριέμαι.
Πάντως σαν ενασχόληση δε νομίζω ότι διαφέρει πολύ από το να βλέπει κανείς με τις ώρες τηλεόραση. Χώρια ότι στο παιχνίδι υπάρχει αλληλεπίδραση.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:45

Από s3irios

____________


Ε.. ναι Μεμεσις ΙΔΙΩΣ στο lineage παιζει πολυ ρολο το να εισαι γυναικα......Ισως γιαυτο να μη νιωθεις μονη..


============================================================


Aπό Nemesis

___________


πάντως δεν με χάλασε... αντε βρε όταν φτιαξω το pc μου θα πάμε κανα παρτυ μαζί


=========================================================

Από Clairvoyant_

__________


Εγώ πάλι είμαι αρνητικός με τα VIDEO GAMES. Θεωρώ ότι σε αποχαυνώνουν χειρότερα από την τηλεόραση, αποτελούν εθισμό. Με λυπεί που πλέον δεν βλέπουμε παιδιά έξω να παίζουν, να ιδρώνουν, να φωνάζουν, να μαλώνουν. Απλά κάθονται στην πολυθρόνα και σαν ζόμπι πυροβολούν και κυνηγούν τέρατα.
Ανεξάρτητα από την ηλικία θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά και πολύ πιο όμορφα και διασκεδαστικά πράγματα να κάνεις από το να πυροβολείς ή να κολάς σε μια οθόνη με ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι που ουτε την φαντασία σου δεν αφήνει να δημιουργήσει αφού σου δίνει τα πάντα έτοιμα - μασημένη τροφή.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:46

Aπό Nessa

___________

Eγώ πάλι δεν είμαι αρνητική με τα video-games αλλά ούτε και φανατική. Παίζω όταν έχω χρόνο και δεν έχω τπτ άλλο καλύτερο να κάνω. Είμαι της άποψης όμως πώς όλα πρέπει να έχουν ένα μέτρο. Και σε αυτό πρέπει να συμβάλλουν και οι γονείς πιστεύω, όσο αφορά παιδιά ηλικίας κάτω των 18.
Έχω δει και ακούσει πάρα πολλές ιστορίες που γίνονται μέσα σε internet-cafe και πραγματικά απορώ με την συμπεριφορά κάποιων παιδιών.
Μια βίαιη συμπεριφορά ενός παιδιού όμως μπορεί να εκδηλωθεί και μέσα σε ένα γήπεδο μπάσκετ ή σε ένα γήπεδο ποδοσφαίρου..

Το παρακάτω link που θας δώσω το είχε παραθέσει πριν καιρό ένας φίλος μου σε ένα άλλο forum που είχαμε την ίδια συζήτηση. Κατά τα ακριβή λεγόμενά του το συγκεκριμένο βίντεο λέγεται πως τραβήχτηκε με κρυφή κάμερα από τους γονείς του παιδιού για να δούν την συμπεριφορά του.
Κατά την δικιά του εκτίμηση είναι 80% αληθινό, με την εμπειρία που έχει μιας που δουλεύει χρόνια σε internet-cafe και έχει δει παρόμοιες κατατάσεις..

Καλύτερα όμως να το δείτε και να βγάλετε μόνοι σας τα δικά σας συμπεράσματα. Ίσως να σας φανεί υπερβολικό..εμένα πάντως με σόκαρε αυτό που είδα. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι το παιδί έχει πολλά ψυχολογικά προβλήματα..δεν ξέρω..δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο για την συμπεριφορά του...

http://video.google.com/videoplay?docid ... german+kid


=============================================================


Aπό Seliniasmenos

_____________


E το βλαμμένο,μου πήρε όντος τα αυτιά!
Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθινό το συγκεκριμένο βίντεο, πάντως σίγουρα υπάρχουν άτομα που ξεφεύγουν τελείως με τα παιχνίδια.
Προσωπικά ακόμα δεν έχω βρει κάποιο παιχνίδι να με κολλήσει. Μετά απο το πολύ μισή ώρα έχω βαρεθεί, κι'αν μ'αρέσει ένα παιχνίδι το πολύ να αντέξει 3 μέρες στον υπολογιστή μου.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:50

Από elia

_____________

Να σου πω, μάλλον δεν είναι αληθινό, και το λέω για ένα λόγο. Έχει κοπανήσει αμέτρητες φορές το πληκτρολόγιο ενώ υποτίθεται πως παίζει!
Δηλαδή, κοπανάει το πληκτρολόγιο κι ενώ θα πρέπει να έχουν πατηθεί κάποια πλήκτρα και ή να έχει γίνει κάτι στο παιχνίδι, (να έχει πατηθεί κανένα F1, κανένα esc, οτιδήποτε, δεν μπορεί μετά από τέτοιες σφαλιάρες, το παιχνίδι να παραμένει ακέραιο), ρίχνει τα μπουνίδια και συνεχίζει να παίζει κανονικά!* ...Μμμμ!


*π.χ. μόλις τώρα που το γράφω αυτό, πάτησα κατά λόθος το space και βγήκε το παραθυράκι για κλείσιμο του παραθύρου! σκέψου τι θα γινόταν αν βάραγα μπουνιές στο πληκτρολόγιο!

=============================================================

Από Nessa

____________


Ναι elia..δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες..αν και στην αρχή απ'ότι θυμάμαι (γιατί έχω να το δω καιρό το βιντεάκι) κοπανούσε το πληκτρολόγιο για τον λόγο ότι δεν έπαιζε το παιχνίδι..

Πάντως το θέμα δεν είναι τόσο αν είναι αληθινό το συγκεκριμένο βίντεο ή όχι..το θέμα είναι ότι τέτοιες συμπεριφορές υπάρχουν σε πολλά παιδιά, ειδικά του εξωτερικού.

=========================================================

Από elia

____________


Ναι, στην αρχή. Μετά, αν το ξαναδείς, θα δείς ότι το τσακίζει και συνεχίζει .."fire fire..κτλ"! Το βουβαλόπαιδο!
Πάντως ναι, σίγουρα ειδικά τα παιχνίδια βίας πρέπει να έχουν χωρίς αστεία, σοβαρή επίπτωση. Θυμάμαι παλιά, όταν έπαιζα doom, και σε ηλικία 20-22-μεγάλη!-, έπεφτα να κοιμηθώ και έβλεπα ότι κινούμαι μέσα στους χώρους του παιχνιδιού. Μιλάμε για μεγάλη επιρροή! Τότε μάλιστα σκεφτόμουν αν επιρρεάζει έτσι εμένα, σκέψου ένα μικρό παιδί!
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 00:58

Από Ωρωπίων

________________


Ta videogames αρχικά,ήταν η μεγάλη επανάσταση ,στη δεκαετία του 80 και ειδικά του 90.Μπορώ να πώ,ότι ο κινηματογράφος,η ηλεκτρονική επανάσταση και τα ηλεκτρονικα παιχνίδια,ήταν υπαίτια για την πνευματική ήττα του σοσιαλισμού,και την εξυψωση του υλισμού.Τόσο και παλαιότερα,όσο και τώρα παίζω και εγώ,τωρα στο κομπιούτερ διάφορα,πολεμικά κυρίως με θέματα του 2ουπαγκοσμιυ πολέμου.Ειδικά το θρίλλερ, ALONE IN THE DARK,ήταν το αξεπέραστο παιχνίδι για playstation.θυμάμαι το 2002,έπαιζα εγώ,ένας φίλος μου και η μητέρα του επί 1 μήνα κάθε μερα 3 ώρες.
ξέχωρα απο τις επιπτώσεις σε ένα ωριμο ατομο ,θα πρεπει να αναζητήσουμε τις επιπτώσεις στα νεαρά άτομα και κατα πόσο ένα παιχνίδι είναι καθαρή προπαγάνδα.Αρκεί να υπενθυμίσω ,ότι τα παλικάρια που π[ολεμάνε στο ΙΡΑΚ για την ΑΜΕΡΙΚΗ,ειναι ηλικίας 19 εως 23,οι περισσότεροι.Η Γενιά αυτή,μεγάλωσε στα ηλεκτρονικά παιχνίδια και πιστεύω,βλέπει τον πόλεμο σαν ένα παιχνίδι σε λαιβ εκτέλεση.Οι οδηγίες που τους παρέχονται ,είναι πάντα,μέσω ασυρμάτου και χωρίς αυτές ,απαγορεύεται να κάνουν βήμα.Οι εντολές 'σκότωσε',εκτελούνται με υποδειγματική ακρίβεια και ψυχραιμία.Μάλιστα η αμερικανική προπαγάνδα,προκειμένω να προσηλυτίσει και άλλους νέους στο σφαγείο του ΙΡΑΚ,λεει,πως προσφέρει "χρήμα,διασκέδαση,φόνο,μπονους και δόξα".
Λυπηρά φαινόμενα.

==========================================================

Από Nemesis

_______________


ΟΡΟΠΙΟΝ FFS

αυτό μόνο έχω να πω....


=======================================================

Από Clairvoyant_

__________

Και μετά από όσα είπατε για τηνεπιρροή των VIDEO GAMES, επιμένετε ότι υπάρχει κάτι θετικό σε όλη αυτή την αποχαύνωση ? (φαντάσου δηλαδή τι γίνετε στα μικρά παιδιά) Το θεωρώ χειρότερο κι από το να με βάλουν να δω Τατιάνα ...χεχε...
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 26 Απρ 2007, 01:03

Aπό Nemesis

______________


εγώ πάλι Χρήστο θα σου πω το άλλο, αποχαύνωση βλέπω σε πολύ κόσμο που δεν ασχολείται με το online gaming ή pc games όπου στην πρωτη κατηγορία κάνεις και chat ... σε πάρα πολύ άσχημο βαθμό (βλ. μερικά posts παραπάνω)

=========================================================

Από ΑρΕλα

____________
ΟΡΟΠΙΟΝ FFS


Τι σημαίνει αυτό?
Γιατί καλά το είπες...το θέμα είναι να το καταλαβαίνουν ακόμα κι οι ξανθιές

=========================================================

Από Nemesis

_________________


μία κακή συνήθεια που απέκτησα στην καινούργια μου δουλειά αντί για For god's shake λέμε ffs δηλαδή for f**k's shake
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από LoLitA » Κυρ 06 Μάιος 2007, 20:10

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 9:42 pm

Πραγμματι υπαρχει προπαγανδα σε πολλα παιχνιδια αν εισαι τοσο ηλιθιος και καθυστερημενος ΟΣΩΝ χρονων και νασαι ,ποθυ να σε επηρεασει στη προσωπικη σου ζωη..καλα να παθεις.
Υπαρχουν εξισου αρκετα παιχνιδια ππαααραααα πολυ γνωστα στα οποια συμβαινει το ακρος αντιθετο της προπαγανδας.Ολα ειναι σχετικα.

Βαρεθηκα να ακουω για τα μικρα παιδια οτι παθαινουν αυτο, παθαινουν το αλλο...Καλα δε μας πειραξε η τηλεοραση που το τι ακους και τι μαθαινεις τις μεσημεριανες ακομα ωρες ειναι ΤΡΕΛΟ!!!!μεχρι και τσοντες εχω δει χυμα ολα...τι να λεμε.Σκοτωμους αιματα...βιασμους, μισογυμνες....ΤΡΕΛΑ.
Μα θα μου πειτε στο game υπαρχει και αλληλεπιδραση..δε θα διαφωνησω, αλλα μη ξεχναμε οτι δεν κανουν μεγαλυτερο κακο απο οτι η τηλεοραση.
Δενε ειναι ολοι αρωστοι ουτε κολημενοι οπως ηθελε να παρουσιασει ο mr Προπαγανδας-ιντριγκαδορος κ. Χαρδαβελλας.Ο οποιος ακουσε τα κερατιατικα του σε e-mail ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ που του εστειλα.
(αυτη η παρενθεση γιατι ακουσα κατι για Ιντερνετ καφε)
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:38 am

Nemesis πραγματικά και μόνο που είσαι γυναίκα αν παίζεις σε ιντερνετ καφέ είναι ικανό να σου εξασφαλίσει πολλάααααααααααααααααααααααααααα καλά πράγματα... είτε αν είναι παρτυ ή αντικείμενα που θα σου δώσει ένας καλός καμμένος΄άντρας με σκοπό να σου τραβήξει την προσοχή (αυτό συνήθως δεν το κάνουν εκούσια αλλά ακούσια αλλά στην περίπτωση που ένας άντρας τους ζητήσει το ίδιο πράγμα με εσένα κατα πάσα πιθανότητα θα του δώσουν PK :Ρ).

Όσο για το αν τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι εθιστικά, αυτό μόνο σε ένα G-net μπορείς να το καταλάβεις.
Βάλε μία κάμερα σε μία γωνία που να ποιάνει 5-10 Η/Υ. Άφησε τη να γράφει για 2-3 μέρες.
Όσο η κάμερα έγραφε από τους 5 Η/Υ μόνο οι 2 άλλαξαν ενικιαστή για αυτές τις 2-3 μέρες. Φυσικά μιλάμε για άτομα που παίζουν κάποιο MMORPG κυρίως WoW και L2.
_________________

Nemesis
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:50 pm

φίλε μου, δεν είμαι εθισμένη, όπως είπε παραπάνω η elia θα παίξω για λίγο και μετά θα το βαρεθώ έτσι γίνεται πάντα, άλλωστε πάντα προτιμώ να δω τις φίλες μου από το να σαπίσω στο net. Και επίσης, δεν πάω σε internet cafe, το σπίτι μου τι το έχω; Razz
_________________

XIOYI
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 10:25 pm

Μπορούν ενίοτε να έχουν δυσμενείς επιπτώσεις.ΤΟ ίδιο συμβαίνει όμως και με την τηλεόραση το ίντερνετ κοντολογίς με το οτιδήποτε.Προσωπικά όντως πολλές φορές παθιάστηκα με αυτά έφαγα ώρες πολλές στο μηχάνημα που ίσως θα μπορούσα να τις αξιοποιήσω καλύτερα και άλλα πολλά.Από την άλλη είχαν και ένα θετικό.Την εξοικείωση με τους υπολογιστές.Είναι για μένα ο πιο ευχάριστος και παιχνιδιάρικος τρόπος να προσεγγίσεις μια γνώση.Όταν πήγα στις σχολές και πέρναγα την ώρα μου χαζολογώντας στα μαθήματα κομπιούτερ γιατί ήδη τα περισσότερα τα ήξερα το χρωστάω σε μεγάλο βαθμό στα παιχνίδια.Χωρίς αυτά είναι μάλλον απίθανο να καθόμουνα να μάθαινα πως λειτουργεί ο υπολογιστής σαν μάθημα που ήδη είχα τόσα να διαβάσω...Όπως αν δεν έκανα τσάτ αρκετά χρόνια δεν θα μάθαινα τόσο εύκολα και ευχάριστα τυφλό σύστημα.Άλλοι παιδεύονται παίρνουν προγράμματα τους βγαίνει η πίστη εγώ πραγματικά ούτε που το κατάλαβα.Κάθε πράγμα έχει και την θετική του πλευρά..Smile Από εκεί και πέρα λόγο χρόνου πια δεν παίζω παιχνίδια σχεδόν καθόλου.Αν βρώ κάτι πολύ ενδιαφέρον βέβαια δεν αποκλείεται!!!
_________________

Clairvoyant_
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 1:02 am
Quote:
Από την άλλη είχαν και ένα θετικό.Την εξοικείωση με τους υπολογιστές.Είναι για μένα ο πιο ευχάριστος και παιχνιδιάρικος τρόπος να προσεγγίσεις μια γνώση.Όταν πήγα στις σχολές και πέρναγα την ώρα μου χαζολογώντας στα μαθήματα κομπιούτερ γιατί ήδη τα περισσότερα τα ήξερα το χρωστάω σε μεγάλο βαθμό στα παιχνίδια.



Τι εννοέις εξοικείωση με τους υπολογιστές φίλε ΧΙΟΥΙ ?? Αποκλείεται να έμαθες WORD, EXCELL ή ACCESS παίζοντας παιχνίδια στο PC . Άντε να το ανοίγεις και να στήνεσαι στο παιχνίδι σου με τις ώρες χωρίς επαφή με το περιβάλλον.
Δεν συμφωνώ, τα διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια αποτελούν μεγάλη πηγή κινδύνου εθισμού, και δεν θεωρώ ότι προσφέρουν κάτι...ψυχαγωγία ίσως, αν μπορείς να το ελέγχεις (πράγμα δύσκολο αρκετά) αλλά και πάλι υπάρχουν τόσα πιο όμορφα πράγματα νε περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου από το να πυροβολείς ή να τα βάζεις με εξωγήινους....Μπορεί κάποιος να μπει στο ΙΔΕΟ ας πούμε -------------------------------------------------
s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 2:25 am

Ισως Clairvoyant_ να μην ενιωσες ποτε μοναξια, και για αυτο να'σαι τοσο αφοριστικος.Ισως να την αντιμετωπισες αλλιως.Κανενα προβλημα, ουτε βεβαια ολοι που παιζουν νιωθουν ετσι....
Πιστεψτε με μπορεις να μαθεις πολλα πραγμματα μεσω των παιχνιδιων.Ακομα και ιστορια!Τα παντα αναλογα με το ειδος και το τιτλο του παιχνιδιου βεβαια.Δεν ειναι ολα μπουμ μπουμ και παου παου..... Razz
ΑΝ και πιστευω οτι και τα μπουμ μπουμ σου μαθαινουν κατι....ΟΛΑ χρειαζονται, ακομα και πραγμματα που φαινονται ηλιθια η ασχετα αυτη τη στιγμη.
Προσωπικα αν και ατομο που ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα στρατηγικος, λογων του οτι "ξεσκισα" καποια παιχνιδια καθαρα στρατηγικης, πιστεψε με ΟΤΑΝ και ΑΝ χρειαστει θα μπορεσω να ανταπεξελθω πλεον στη ζωη μου στο τομεα τουτο.
_________________

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 3:31 am

Αν και νιώθω την ανάγκη να σου απαντήσω για λογαριασμό του Χρήστου (Clairvoyant) - γιατί είναι φίλος μου και ξέρω και τι έχει νιώσει και πολλά απ'αυτά που έχει περάσει, όπως ξέρω και πώς τ'αντιμετωπίζει όλα αυτά, δε θα το κάνω, Βαγγέλη. Θα σου απαντήσει ο ίδιος αν θέλει.

Θα απαντήσω σε σχέση με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια... 'Εχω γιο που "καίγεται" πάνω σ'αυτά. Δεν τα δαιμονοποιώ απαραίτητα, αλλά συμπλέω με τη λογική του Χρήστου... Δε νομίζω ότι προσφέρουν τόσα πολλά, εκτός ίσως από ετοιμότητα και αντανακλαστικά αν το παιχνίδι θέλει ταχύτητα και οξυδέρκεια...

Από 'κει και πέρα, φρονώ πως πρέπει να τα προσέχουμε πολύ αυτά τα παιχνίδια, γιατί α/ γίνονται εθιστικά, β/ την ώρα που τα παίζεις, σκέφτεσαι σε επιφανειακού εγκεφαλικοί φλοιού επίπεδα γ/ και ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, πολλά απ'αυτά μεταδίδουν υποδόρια μηνύματα που εντυπώνονται στο υποσυνείδητο και είναι σχεδιασμένα γι'αυτό... Θα μου πεις ρε Βίκυ, μπας και μπαίνεις σε λογικές συνωμοσιολογίας? Θα σου πω πως όπου υπάρχει καπνός, κάπου υπάρχει και εστία φωτιάς. Γι'αυτό σας καλώ και σας παρακαλώ ΟΛΟΥΣ όσους τα παίζετε. Να'χετε την ΕΠΙΓΝΩΣΗ, να την ψάχνετε και λίγο βαθύτερα και να ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!
_________________

Nessa
Στραβάδι

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 1:12 pm

Αυτοί που πρέπει να λάβουν υπόψιν τους αυτά που λές στο τέλος του μηνύματός σου Αρέλα, νομίζω πως είναι τα άτομα πολύ νεαρής και εφηβικής ηλικίας..για τον λόγο ότι άτομα στην δική μου ηλικία (25 ετών ή και παραπάνω) δεν είναι εύκολο να εθιστούν. Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ως γνωστόν...απλά μιλάω για την πλειοψηφία τουλάχιστον.

Θα συμφωνήσω στο ότι γίνονται εθιστικά..όπως γίνεται και η τηλεόραση και πολλά άλλα πράγματα.
Αλλά όπως η τηλεόραση εκτός από τα αρνητικά έχει να δώσει και θετικά στοιχεία, πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για τα games.
Υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια στα οποία δεν έχεις να κάνεις με σκοτωμούς κλπ..αλλά με επίλυση γρίφων, αναζήτηση κωδικών κλπ κλπ...που πιστεύω κάποια από αυτά είναι πολύ καλή εξάσκηση για το μυαλό.

Παρ'όλα αυτά όμως καλό είναι να υπάρχει μέτρο σε όλα...
_________________

XIOYI
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 4:10 pm

Όταν ασχολείσαι με τα παιχνίδα έρχεσαι υποχρεωτικά σε επαφή με τον ίδιο τον υπολογιστή.Μαθαίνεις τι σημαίνει install πως βάζεις crack πως να οργανώνεις αρχεία πως να τα βρίσκεις πως κάνεις copy paste πως να τακτοποιείς τον σκληρό σου δίσκο για να έχεις άφθονο χώρο μαθαίνεις να χρησιμοποιείς το διαδίκτυο για να βρίσκεις patch και να παίζεις online και από εκεί σαν αφετηρία έχεις μπεί για τα καλά πια στην λογική του μηχανήματος.Το να μάθεις από εκεί και πέρα ποιά κουμπάκια πατάς στο word για να κάνεις το ένα ή το άλλο είναι κάτι παραπάνω από εύκολο σε σχέση με τα όσα έχεις ήδη μάθει,ουσιαστικά παίζοντας.Το πιστεύεις πως νέα παιδιά δεν ήξεραν στην σχολή να κάνουν ούτε καν ένα install? Εγώ που ξεκίνησα πάνω σε μηχάνημα με dos παίζοντας παιχνίδα για να βλέπω τα περιεχόμενα μιας δισκέτας και ποιο αρχείο είναι το exe για να το τρέχω και άλλα διάφορα όταν έκανα στο ΤΕι dos διασκέδαζα πραγματικά το μάθημα ενώ οι άλλοι δεν καταλάβαιναν Χριστό.Επέτρεψέ μου λοιπόν επειδή έχω αυτή την εμπειρία να έχω την συγκεκριμένη άποψη.Δεν είπα πως είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τρόπος να περνάς την ώρα σου τα παιχνίδια,τοποθετήθηκα ήδη γενικά,τόνισα απλά πως ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ πως σε βοηθούν σημαντικότατα στην κοινωνικοποίησή σου με τον χώρο της πληροφορικής.
_________________

Clairvoyant_
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 4:49 pm
Quote:
Ισως Clairvoyant_ να μην ενιωσες ποτε μοναξια, και για αυτο να'σαι τοσο αφοριστικος.Ισως να την αντιμετωπισες αλλιως.



Ίσως πάλι να νιώθω ακόμα κι ένας τρόπος αντιμετώπισης είναι αυτό που κάνω τώρα ακριβώς....
Quote:
ΑΝ και πιστευω οτι και τα μπουμ μπουμ σου μαθαινουν κατι....ΟΛΑ χρειαζονται, ακομα και πραγμματα που φαινονται ηλιθια η ασχετα αυτη τη στιγμη.


Ετοιμάζεσαι να πας μισθοφόρος στο ΙΡΑΚ? Αν ναι, τότε συμφωνώ....
Quote:
Προσωπικα αν και ατομο που ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα στρατηγικος, λογων του οτι "ξεσκισα" καποια παιχνιδια καθαρα στρατηγικης, πιστεψε με ΟΤΑΝ και ΑΝ χρειαστει θα μπορεσω να ανταπεξελθω πλεον στη ζωη μου στο τομεα τουτο.



Τσ, τσ, τσ....ε, όχι και να ετοιμαζόμαστε να ανταπεξέλθουμε στη ζωή μέσα από ηλεκτρονικά παιχνίδια, αυτό πάλι αποτελεί καινοτομία....

ΧΙΟΥΙ συμφωνώ για την εξοικείωση με το περιβάλλον του Η/Υ μέσω των παιχνιδιών, καμία σχέση βέβαια με πληροφορική μην τρελαθούμε, αλλά με μεγάλη προσοχή στις μικρές ηλικίες και όχι μόνο λόγω εθισμού.
---------------------------------------------
ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 5:36 pm
Nessa wrote:
Αυτοί που πρέπει να λάβουν υπόψιν τους αυτά που λές στο τέλος του μηνύματός σου Αρέλα, νομίζω πως είναι τα άτομα πολύ νεαρής και εφηβικής ηλικίας..για τον λόγο ότι άτομα στην δική μου ηλικία (25 ετών ή και παραπάνω) δεν είναι εύκολο να εθιστούν. Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ως γνωστόν...απλά μιλάω για την πλειοψηφία τουλάχιστον.


Θα συμφωνήσω στο ότι γίνονται εθιστικά..όπως γίνεται και η τηλεόραση και πολλά άλλα πράγματα.
Αλλά όπως η τηλεόραση εκτός από τα αρνητικά έχει να δώσει και θετικά στοιχεία, πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για τα games.
Υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια στα οποία δεν έχεις να κάνεις με σκοτωμούς κλπ..αλλά με επίλυση γρίφων, αναζήτηση κωδικών κλπ κλπ...που πιστεύω κάποια από αυτά είναι πολύ καλή εξάσκηση για το μυαλό.

Παρ'όλα αυτά όμως καλό είναι να υπάρχει μέτρο σε όλα...



Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτα απ'όσα κατέθεσες. Συπλέω με τη λογική σου βασικά. 'Ομως μια μικρή επισήμανση... Οι επιρροές σαφώς καταλυτικότερες στα εφηβάκια, αλλά αν ένα παιχνίδι (αρχίζω τα συνωμοσιολογικά μου τώρα) είναι σχεδιασμένο να σου "εμφυτέψει" κάποια πράγματα, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτά, απ'το να απονευρωθείς, να γίνεις απαθής στα όποια εξωφρενικά γύρω σου κλπ, μέχρι να θεωρείς την αποχαύνωση, νέα θαυμάσια κουλτούρα της νέας τάξης πραγμάτων για παράδειγμα.....είναι τόσο έντεχνα "συγκαλυμμένο" με πρώτο πλάνο την έξυπνη και ευχάριστη τροπή του παιχνιδιού, που μπορεί να πέσει "θύμα" άτομο οποιασδήποτε ηλικίας. Κι εσύ κι εγώ κι η μάνα μου... Γι'αυτό λέω, οι μεγαλύτεροι και πιο υποψιασμένοι, να'μαστε και σε εγρήγορση και να πασχίζουμε να διαβάζουμε κι ανάμεσα απ'τις γραμμές...Να μην αφηνόμαστε ανοικτοί και άρα ευάλωτοι σε όλα τα ερεθίσματα... Να φυλάμε ως κόρην οφθαλμού, το συνειδητό, το υποσυνείδητο και την ίδια μας την ψυχή τελική. Και όχι μόνο τα δικά μας, αλλά και των παιδιών...
_________________
Nemesis
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 5:44 pm

Λοιπόν η κοινωνία έχει αρχίσει θα έλεγα και παρεξηγεί ή φρικάρει με διάφορα...
ο πατέρας μου είδε μία εκπομπή του χαρδαβέλλα και με άρχισε στην μουρμούρα με το ίντερνετ κτλ κτλ...

χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θέλω να πω σε όσους μου έχουν δόσει τα επιχειρήματα τους κατά των παιχνιδιών (π.χ. Αρέλα) "σας παρακαλώ μην μου θυμίζετε τον πατέρα μου που τώρα μόλις απέκτησε κινητό και δεν ξέρει να απαντάει στις κλήσεις"

εδώ θέλω να σας δω τι θα μου πείτε καθ'ότι το chat είναι ένας κοινός "τόπος" για όλους εμάς εδώ στο ΙΔΕΟ. Very Happy

επίσης πάω στην αντίπερα όχθη... παιδιά οι έχοντες επιχειρήματα "κατά" μιλάνε γενικώς και όχι ειδικώς... δεν χρειάζεται να απαντάμε (α' πληθ.πρόσωπο γιατί το έκανα κι εγώ 8) ) ειδικά και εμείς... κακά τα ψέμματα αποχαυνονεσαι με τα παιχνίδια... ο σείριος για παράδειγμα λόγω δουλειάς παίζει...

Τώρα κατά πόσο βλαβερό μπορεί να είναι ένα μικρό elf που κάνει μαγικά δεν ξέρω... εγώ προσωπικά δεν φαντάζομαι ότι πρόκειται να αποκτήσω αυτιά ποτέ μου ούτε ότι μπορώ να υπνωτίσω κάποιον... απλά μ'αρέσουν τα elfs είναι χαριτωμένα... Embarassed

Και προς όλους για να ξεμπερδεύουμαι τα πάντα έχουν να κάνουν βάση χαρακτήρα... ο εθισμός/κόλημα/χάζεμα είναι πάλι βάση χαρακτήρα... το να μην παίζεις είναι πάλι βάση χαρακτήρα... το να παίζεις πάλι βάση χαρακτήρα...

ουφ άντε τωρα Razz
_________________
s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 7:16 pm

Αρελα αν προσεξες το μνμ μου ειπα οτι
Quote:
Ισως να την αντιμετωπισες αλλιως.



Απο κει και περα τα παντα μπορουν να γινουν εθιστικα...Τα παντα ομως.Δεν ειμαι ο ΠΛΕΟΝ υποστηρικτης παιχνιδιων καθως γνωριζω αρνητικες επιπτωσεις, γιαυτο και αν αερθεις ποτε ξανα στο μαγαζι θα δεις οτι ενω ειχα παμπολλα ακομα games να βαλω στα pc παρολα αυτα προτιμησα τα λιγοτερο βιαια.Αυτο ειχε και επιπτωση στα ταμεια , αφου ερχοντουσαν ατομα που τα ζητουσαν και οταν ελαμβαναν αρνητικη απαντηση πολυ απλα πηγαιναν σε ενα αλλο ΝΕΤ.

Εθιστικα δεν ειναι τα παιχνιδια.Ο καθε ανθρωπος εχει τη ταση του να εθιστει η οχι σε κατι....Και οπως προειπα υπαρχουν παιχνιδια προπαγανδιστικα αλλα ΚΑΙ ΑΛΛΑ τοσα που προσφερουν το ακρως αντιθετο.

Clairvoyant_ οπως βλεπεις απασχολουμε και εγω αρκετα σε τουτο το χωρο, και ειναι και ενας τροπος να αντιμετωπισω την εκαστοτε ισως μοναξια μου.
Αλλα η απαντηση σε ενα νημα μου παιρνει 5 λεπτα ενω συνηθως η μοναξια κραταει περισσοτερο...

Και ναι, δε ξερω αν σου φαινεται καινοτομο το οτι εμαθα καποια πραγμματα μεσω των παιγνιων αλλα ετσι ειναι η αληθεια.Δεν ειπε κανεις οτι καποιος που δε παιζει ειναι βλακας και δε ξερει τι χανει.Απλα τα υποστηριζω (ως ενος σημειου βεβαια) διοτι αν τα χειριστεις καλα θα κερδισεις πολλα πραγμματα.Αποψη μου ειναι τουτη, οχι η πραγμματικοτητα.

Αν καποιος ειανι καμμενος ΔΕ φταιει ΟΥΤΕ τα παιχνιδια ουτε η τηλεοραση.Φταιει ο ιδιος.ΙΣΩΣ να μην ειναι αρκετα συνηδειτοποιημενος.Ασχετως ηλικιας.

Αυτα απο μενα να'σθε καλα.
_________________

XIOYI
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 10:14 pm

Το ίδιο κακές επιρροές και χειρότερες από ένα προπαγανδιστικό βιντεοπαιχνίδι δεν αποκλείεται να έχει ένα βιβλίο μια ταινία ένα παιχνίδι κλπ. Δεν θα καταργήσουμε γιαυτο τα βιβλία ούτε θα τα δαιμονοποιήσουμε!!! Αυτό τον τρόπο σκέψης έχω και επομένως το ίδιο ισχύει κατεμέ και για τα βιντεοπαιχνίδια.
_________________

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 12:15 am

Δεν ξέρω αν αυτό απαντάει στη δική μου τοποθέτηση Πάνο, πάντως εγώ δεν είπα, ούτε καν υπονόησα να καταργηθεί τίποτα.
Να'μαστε σε εγρήγορση, να'χουμε τα μάτια μας ανοιχτά, ν'αφουγγραζόμαστε και να προσέχουμε. Αυτό είπα μόνο. pcangry
_________________

XIOYI
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Fri Nov 24, 2006 3:57 pm

Καλά αυτό εννοείται πάντα για τα πάντα!
_________________

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 5:36 pm

Αν ειναι να τη παθεις θα τη παθεις...Τωρα αν αυτο λεγεται βινεοπαιχνιδι, βιβλιο,ταινια,φωτογραφια......
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 4:12 am

Αν κάποιος πιστεύει ότι πέρνοντας ένα ECDL είναι και χρήστης υπολογιστή κάνει μεγάλο λάθος.

Και τα παιχνίδια πράγματι βοηθούν στην εξοικείωση αλλά σε τίποτα περισσότερο. Βέβαια αν κάποιος είναι μανιακός με τα παιχνίδια ΣΙΓΟΥΡΑ μαθαίνει format ακόμα και ghost αν είναι λίγο έξυπνος και δε θέλει να παιδεύεται κάθε φορά που παραφορτώνει το πι σι
_________________
madcat
Κολλημένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Tue Jan 02, 2007 12:24 pm

Επειδή είμαι καινούρια να με συγχωρέσετε που ξεθάβω παλιά θεματάκια αλλά αυτο το θέμα δεν μπορω να το αφήσω ασχολίαστο. Θα σας πω την γνώμη μου γιατί και εγώ πέρασει απο τον ιό "παιχνίδια" συν οτι δουλεύω με παιδιά στα οποία μαθαίνω να χειρίζονται υπολογιστή!
Καταρχήν μην χτυπάτε τον Clairvoyant_ (Χρήστο) σωστά τα λέει...και του δίνω δίκιο... και το λεω εγω που είμαι κομπιουτερού!

Squall Leonheart: Διαφωνώ σ'αυτο που λες οτι τα παιδιά εξικοιώνονται με τον υπολογιστή μαθαίνοντας παιχνίδια με κανονιές και κλωτσιές. Απο την πείρα μου θα σου πω το εξής. Στο δίκτυο μου έχω στήσει linux για τους περισσότερους αυτο θα ήταν εφιάλτης όμως εχούν μάθει να το χειρίζονται και έχουν εξικοιωθεί πολύ γρήγορα απο τον εφτάχρονο μέχρι τον 18χρονο. (Τα 19χρονα έως 40 κλωτσάνε στην ιδέα του linux αλλά μ'εμένα που έμπλεξαν θα το αποδεχτούν στο τέλος). Πως το έχω πετύχει αυτο:
Πρώτα πρέπει να μάθεις το παιδί γιατί πρέπει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, να το μάθεις να τον αγαπάει και να μην το φοβάται. Δυστυχώς παίρνουν έτοιμη την τροφή (ειδικά όταν ψάχνουν πληροφορίες για τις εργασίες τους) αλλα αν θέλει κάποιο παιδί να διαβάσει τις πληροφορίες που βρήκε θα το κάνει. Υπάρχουν τρόποι να μάθεις το παιδί να αγαπήσει τον υπολογιστή και να εξικοιωθεί μαζί του. Θα συγκρίνω δυο ομάδες παιδιών. Απέναντι απο την δουλειά μου είναι ένα netcafe τα παιδιά εκεί είναι σ'αλλον κόσμο...τα δικά μου τα έχω δυο χρόνια τώρα και έχουν μάθει να χειρίζονται τέλεια το μηχανημα. Τα μικρά εξικοιώθηκαν με το να γράφουν παραμύθια στον υπολογιστή και τον ελεύθερο χρόνο τους γιατί δεν γίνεται 8 ώρες να γράφουν παραμύθια τους αφήνω να παίζουν RamKid (αυτο με τις ασκησούλες, τα παζλ κλπ), τα παιχνίδια του pathfinder (reversi, σκάκι κλπ εκεί παίζουμε όλοι μαζί όταν τελείωσω κι εγω τις δουλειές μου)...κι ένα παιχνίδι στρατηγικής που δεν έχει σκοτωμούς και ιστορίες. Επιλεκτικά παιχνίδια που βοηθάνε το μυαλο και όχι βλακείες του στυλ Counter Strike και δεν συμμαζεεύεται. Αν έρθεις και ρωτήσεις τα παιδιά τι είδους παιχνίδια δεν αφήνει η Κατερίνα θα σου πουν "ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΙΚΑ, ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΟΧΙ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΑΚΙ". Όχι γιατί είμαι ο δικτάκτορας και ότι λέω πρέπει να γίνει γιατι έχω συζητήσει με τα πιτσιρίκια το κακό που κάνουν τα παιχνίδια. Το έχουν καταλάβει κι αυτά με την σειρά τους το συζήτάνε και με τους φίλους τους.

Ήρθαν μια μέρα τα πιτσιρίκια απο τα netcafe να κάνουν την εργασία τους σε μένα. Δεν ήξεραν ούτε στο ιντερνετ να μπουν, ούτε που να ψάξουν αλλά ούτε απο που κλείνει το μηχάνημα. Οι δικοί μου τους ειρωνεύονταν και ενας απο τους αλλους απάντησε "εγω μπορω να μην ξέρω να κλείνω το μηχάνημα αλλά αν έρθεις τώρα στο νετ να παίξουμε counter θα δεις τι θα πάθεις". Κοίτα να δεις τώρα τι έγινε, θύμωσε και αμέσως ταύτισε τον εαυτό του με τον χαρακτήρα που παίζει στο παιχνίδι. Και το "θα δεις τι θα πάθεις" είναι αυτο που πρέπει να μας ανησυχεί γιατι ο χαρακτήρας στο παιχνίδι σκοτώνει τον αντίπαλο...δηλαδή μαθαίνουν να χρησιμοποιούν βια χωρίς λόγο...βια γι'αυτα τα παιδιά σημαίνει διασκέδαση. Αυτό είναι το θέμα;; Το θέμα είναι να του εξηγήσει κάποιος τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του παιχνιδιού...να βρίσκει κάτι στο παιχνίδι που θα τον βοηθήσει να οξύνει το μυαλο του ή απλά να διασκεδάσει παίζοντας ενα ομαδικό άκακο παιχνίδι με τους φίλους του. Να παίζει δηλαδή επιλεκτικά παιχνίδια και όχι για πολύ ώρα! Αν κατάλαβες σύγκρινα αυτους που ξέρουν γιατι παίζουν και αυτούς που ασυνείδητα παίζουν!

Το πρόβλημα με μας τους μεγάλους είναι οτι δεν ασχολούμαστε μαζί τους. Ρώτα τον πιτσιρίκο γιατι παίζει ένα παιχνίδι και κάτσε και συζήτησε μαζί του όλα αυτά που θα σου πει. Θα δεις πως στο τέλος ότι μονος του θα καταλάβει οτι είναι κακό να παίζει 1)πολύ ώρα και 2) πολεμικά παιχνίδια! Και ολα αυτα που σου λεω δεν τα λεω ετσι για να γεμίσω τον χώρο του φορουμ αλλά μιλάω γιατί ασχολούμαι με τα παιδιά και γιατί τα αγαπώ!!!

Οι εποχές που μεγαλώσαμε εξω στις αλάνες έχουν φύγει αλλά άκομα στην επαρχία τα παιδιά παίζουν έξω. Το καλοκαίρι δυστυχώς τους περισσότερους μήνες δουλεύω αλλά όταν έρχονται τα παιδιά δεν τους αφήνω να καθίσουν πολύ ώρα τους διώχνω για να μην σου πω οτι κάποιες φορές αφήνουμε τον υπολογιστή και παίζουμε έξω μπάλα! Ευτυχώς δεν με παρεξηγούν γιατί ξέρουν τι μουρλή είμαι...!

Μιλάμε για μικρά παιδιά απο 7 έως 15 τα οποία πρέπει να μάθουν απο εμάς τι εστι παιχνίδι!

XIOYI: μιλάς περι cracks install... τα paches και τα keygens δεν ανέφερες. Αγαπητέ αυτά τα κολπάκια τα μαθαίνεις και με την εγκατάσταση ενός προγράμματος δεν είναι αφορά μονο τα παιχνίδια!!! Αν ξεκινάς να μαθαίνεις να κρακάρεις παιχνίδια χωρίς να ξέρεις τι είναι αυτο και τι ζημιά θα σου προκαλέσει τότε λάθος ξεκίνησες.

Λοιπόν, αυτό που θέλουν τα παιδιά είναι ΑΓΑΠΗ και ΧΡΟΝΟ. Να αφήνουμε λίγο τον πολύτιμο εαυτούλη μας στην άκρη και να ασχολούμαστε μαζί τους!! Χρησιμοποιήστε την τεχνολογία σωστά και ασχοληθείτε με τα παιδιά σας!

Τώρα κάποιος είπε για το θέμα της μοναξιάς. Μόνοι ήρθαμε σ'αυτή την ζωή, μόνοι βαδίζουμε, μόνοι και θα πετάξουμε στο τέταρτο σύννεφο στο βάθος δεξιά!
Όταν πρωτοασχολήθηκα με τον υπολογιστή άφησα τον εαυτό μου ένα διάστημα να πορωθεί...αν θέλετε να σου πω και τα παιχνίδια που έπαιζα ήταν το mortal kombat γιατί μου άρεσε το καράτε, ένα παιχνίδι με μηχανές γιατί επίσης μου άρεσε το αντικείμενο, εναν προσωμιωτή πτήσης με ελικόπτερο γιατι μ'αρέσαν και μ'αρεσουν τα πετούμενα και δυστυχως για να βγάλεις τότε δίπλωμα ήθελες 1εκατ. δραχμες οπότε μια χαρά ήταν η
εικονική πτήση και τέλος το ΗΕΧΕΝ ένα παιχνίδι μυστηρίου τρόμου και αγωνίας. Η πόρωση κράτησε λίγο καιρό μιλάμε ζόμπι είχα καταντήσει το ομολογώ δεν ήμουν καλά ώσπου ξύπνησα ένα πρωι και είπα στον εαυτό μου "Είπαμε να τρελαθείς με τα παιχνίδια αλλά απασχολείς πολύ κομμάτι του εγκεφάλου σου σ'αυτα...έμεινε καθόλου φαιά ουσία να την χρησιμοποιήσεις σωστά";;; Και τότε κατάλαβα πόσο λάθος έκανα. Ξύπνησα...δεν είχα καταλάβει πόσο μ'ειχαν υπνωτίσει τα παιχνίδια! Δεν το
έκοψα μαχαίρι σιγά - σιγά και το ελάττωσα σε μεγάλο βαθμό. Τώρα τα βαριέμαι πολύ γρήγορα...να με πιστέψετε έχω κατεβάσει απο το ιντερνετ πολλα παιχνίδια τα τσεκάρω αν παίζουν αλλά δεν τα παίζω στο βαθμό που έπαιζα παλιά γιατι το θεωρώ χάσιμο χρόνου.
Το καλοκαίρι μονο που δεν έχω πολύ δουλειά είχα λίγο κολήσει με το LINEAGE. Αλλά για ποιο λόγο; Μου άρεσε το σενάριο του παιχνιδιού είχε μεταφυσική υφή, τοπία μέσα σε λιβάδια, κάστρα, νεραιδούλες, ξωτικά...τέρατα (που να μην υπήρχαν) και με βοήθησε σε κάποια πράγματα που δεν μπορώ να σας πω...! Το θέμα ομως ειναι οτι ήξερα γιατί το έπαιζα και δεν έπαιζα πολύ ώρα. Υπάρχει διαφορά απο τους πορωμένους μ'αυτους που ξέρουν γιατι παίζουν. Αν φτάσετε να πληρώνετε τον χαρακτήρα του παιχνιδιού στυλ WoW τότε νομίζω πως πρέπει να το προσέξετε.


Έχω ακόμη τόσα σημαντικά πράγματα να μάθω για τον υπολογιστή που αν τον χρόνο που αφιερώνω στο να μάθω κάτι χρήσιμο το αφιέρωνα στα παιχνίδια τώρα δεν θα ήξερα τίποτα!
----------------------------------------
Αίολος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Jan 18, 2007 1:30 am

Εγώ παθιάζομαι με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια περιπέτειας, μυστηρίου και φυσικά τα στρατηγικής παιχνίδια!
Ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών είναι η τελειότης των στρατηγικής. Υπέροχα γραφικά, ρεαλιστικόν με εκπληκτικόν παίξιμον παιχνιδιού (game play).

Πάντως δεν είμαι καμένος! Όταν έχει πολλή δουλειά στο μαγαζί, σχολάω στις 2:00 - 2:30 η ώρα. Μέχρι να βγάλω ταμείον, να βγάλω από την μηχανή το κουτί κ.τ.λ. πάει 3:00... φεύγοντας, περνάω αναγκαστικά από νετ και τους βλέπω να καίγονται 3:00 το βράδυ στα παιχνίδια!!!
_________________
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Δημοσίευση από LoLitA » Κυρ 06 Μάιος 2007, 20:15

veni_vidi_vici
Συντονιστής ενότητας

PostPosted: Wed Feb 07, 2007 3:06 am

τρελογατα εχεις τον απολυτο σεβασμο μου και τα συγχαρητηρια μου....

τους λογους δε θα τους αναφερω γιατι θα μακρυγορησω και θα επαναλαβω πολλα πο οσα ειπες....πραγματικα με εχεις συγκινησει...

(ενα σου λαθος μονο ειναι το οτι ακομη και τα παιδια της επαρχιας εχουν παψει να παιζουν πλεον δυστυχως σε αλανες....)

οι υπολοιποι νε με συγχωρεσετε αλλα βρισκω αστεια τα οσα ειπατε και τα επιχειρηματα τα οποια παραθεσατε...

το κολλημα με τα παιχνιδια το μονο που μπορει να σου προσφερει ειναι μαλακυνση εγκεφαλου και αστιγματισμο η μυωπια...

και πιστεψτε με εχω πολυ μεγαλη πειρα....
οσοι παλι τα αναθεματιζετε τα επιχειρηματα σας μου θυμιζουν χαρδαβελα...
(αληθεια αυτος δεν ειναι που βλεπει και ατια???)

ελεος.....
_________________
}{eAvEN
Κολλημένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Thu Feb 08, 2007 4:38 pm

Το παιχνίδι με μέτρο είναι χαλάρωση μπορεί να είναι γυμναστική του μυαλού τρόπος επικοινωνίας εκτόνωση κ πολλά άλλα ευεργετικά πραγματα. επιστήμονες σκέφτονται να εισάγουν τα ηλεκτονικά παιχνίδια σε σχολεία οπου θα επιμορφώνουν τα παιδάκια η ακόμα κ σε κλινικές σε άτομα που έχουν ψυχολογικά προβλήματα. (θα παίζουν ειδικά κ ελενχόμενα παιχνίδια φυσικά μη νομίζετε οτι θα παίζουν Doom) Όταν τωρα ξεφύγει απο το μέτρο κ γίνει εμμονή μπορεί να παρουσιάσεις πολλά ψυχικά κ σώματικα προβλήματα.. Δεν πρεπει να τα ρίχνουμε στην πυρά απλά ολα με μέτρο που λέγανε κ οι αρχαίοι.
------------------------------------------
madcat
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Feb 08, 2007 6:12 pm
veni_vidi_vici wrote:
τρελογατα εχεις τον απολυτο σεβασμο μου και τα συγχαρητηρια μου....


τους λογους δε θα τους αναφερω γιατι θα μακρυγορησω και θα επαναλαβω πολλα πο οσα ειπες....πραγματικα με εχεις συγκινησει...

(ενα σου λαθος μονο ειναι το οτι ακομη και τα παιδια της επαρχιας εχουν παψει να παιζουν πλεον δυστυχως σε αλανες....)



Σ'ευχαριστω πολύ και μακάρι να είχα άδικο σε πολλα απ'οσα είπα!
Για τις αλάνες που λες σε μας εδω το καλοκαίρι ειδικά οι μικρές ηλικίες θα παιζουν ή σε κάποιο γήπεδο, ή σε κάποιο σχολείο μπάσκετ, ποδόσφαιρο, ή σε κάποιο πάρκο υπάρχουν ακόμα -ευτυχως- μέρη να παίξουν! Δεν μιλάμε για τα 15χρονα 17χρονα...αυτα δωστους warcraft και πάρτους την ψυχη!

Το πιστεύεις ότι στην δουλειά μου τους πιάνω απο τα αυτιά και τους διώχνω να πάνε να διαβάσουν ή να παίξουν έξω το καλοκαίρι;;; Η πρώτη μέθοδος κλωτσιδών απέτυχε και εφαρμόζω τώρα την μέθοδο "αυτιά"! Δουλεύει!! Wink Μολις τελειώσουν την εργασία τους και δεν έχουν τίποτα αλλο να κάνουν σπίτι για διάβασμα!

Ευτυχως στη δουλεια μου μπορω να αποκλείσω τα παιχνίδια, τις xxx σελίδες...μεχρι το chat εχω αποκλείσει και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακούω όμως απο τα πιτσιρικια κάτι τρελά ότι τους αφήνουν οι καθηγητές στο σχολείο να παιζουν αλλα και να μπαίνουν (το χειροτερο) σε xxx σελίδες!! ΕΛΕΟΣ!!! Αυτοι οι πληροφορικάριοι τι κάνουν ήθελα να ξερα!!

Απο 5 χρονών πρέπει να τους μαθαίνεται τον ρολο του υπολογιστή (αν υπάρχει στο χώρο τους υπολογιστής)! Ειχα μια περίπτωση ενος 5χρονου οπου ο αδερφος του έπαιζε συνέχεια πολεμικά παιχνίδια στον υπολογιστή! Ηθελε και ο μικρός να παίζει τέτοια και ετσι τον έμαθε ο μεγάλος. Καλα καλα ο μικρος δεν ήξερε να διαβάζει αλλά τον υπολογιστή ήξερε να τον παίζει στα δάχτυλα! Κανένας όμως ούτε οι γονείς του, ούτε τα αδέρφια του ασχολήθηκαν μαζί του να συζητήσουν γι αυτο το θεμα. Μάλιστα ο μικρός είχε μπει σε απαγορευμένα αρχεία του αδερφού του και τα έβλεπε...να μην σας πω οτι φώναξε και την γιαγιά του να τα δει κι αυτη!! (Οιμε παιδί μου αναφώνησε η γιαγιά του...όταν τα είδε).

Τυχαία συνάντησα τον πιτσιρικά και μιλήσαμε. Μου είπε πως τα παιχνίδια που παίζει ο αδερφος του τον φοβίζουν και ότι βλέπει άσχημα όνειρα το βράδυ. Τωρα γιατι επέλεξε να τα παίζει ενω κι ο ιδιος τα φοβάται γιατι έχει πρότυπο τον αδερφό του και αν κάνει ότι κάνει ο μεγάλος αυτομάτως μπαίνει κι αυτος στον κόσμο των μεγάλων.
Του εξήγησα γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή, σε τι μας βοηθάει και οτι δεν είναι μόνο για παιχνίδια! Και μετά μιλήσαμε για το κακό που κάνουν τα παιχνίδια! (Μην φοβάστε να συζητήσετε μαζί τους καταλαβαίνουν πολλά πράγματα τρόπο μονο θέλει)!

Τελος του ειπα ένα μικρό ψεματάκι...οτι υπάρχει η αστυνομία του υπολογιστή και ότι μαζεύουν ολα τα κακά (πολεμικα) παιχνίδια απο τα σπίτια γιατί δεν κάνει καλό στα παιδάκια να τα παίζουν. Μονο εκπαιδευτικά παιχνίδια επιτρέπουν! Αν βρουν κάποιο κακο παιχνίδι στο σπίτι οι γονεις πληρώνουν πολλά λεφτά! Του είπα οτι εκπροσωπώ αυτούς τους "αστυνομικούς" και ο μικρός αρχισε να μου δίνει ολα τα cd's ακόμα και απο το playstation!

Τον είδα μετά απο ένα μήνα περίπου ήρθε με τον αδερφό του στην δουλεια μου και ο μεγάλος μου είπε οτι ο μικρός εχει κόψει όλα τα πολεμικά παιχνίδια! Και μάλιστα λέει και στους άλλους να μην παίζουν και γιατί δεν πρέπει να παιζουν!

Και μαλώστε τα λίγο αν έχουν χασει τον έλεγχο(εξηγώντας τους φυσικά κάποια πράγματα) δεν θα πάθουν τίποτα αντιθέτως αν τα αφήσετε ελεύθερα να κάνουν ότι θέλουν θα αποθρασυνθούν και δεν θα σέβονται τίποτα! Μην τα λυπάστε τι πάει να πει ειναι 7 χρονών...δεν θα είναι για πάντα 7 χρονών!

Προσέξτε τις μικρές ηλικίες !! Wink
Τωρα για μας τους γέρους Razz η ζημιά έχει γίνει... Razz
_________________

rempeskes
Καμμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Feb 08, 2007 11:34 pm

Ρε σεις είναι κρίμα, νέοι ή "νέοι ακόμα" να κλείνεστε μέσα στο σπίτι με το pc, η ζωή και όλα τα θέλγητρα της βρίσκονται εκεί έξω. Μη το κάνετε αυτό στον εαυτό σας, βγείτε από το σπίτι.


πς. Παίζει κανείς Heroia MU onlne??? Έχω ένα Dark Wizard με 67 resets = 67 φορές level 400. Πάμε να αρχίσουμε στα Peer Kills τα Νoobs?
_________________

}{eAvEN
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Feb 08, 2007 11:42 pm

το lineage2 θελει συνδρομή? Αν ναι υπάρχει κανένας server στο lineage2 που να μην θελει?
------------------------------------------------
veni_vidi_vici
Συντονιστής ενότητας

PostPosted: Fri Feb 09, 2007 3:50 am

οι δασκαλοι και οι καθηγητες γατι μου το μονο που κοιτανε ειναι να περναει η ωρα και να ζητανε 1400 ευρω το μηνα...ειδικα οι πληροφορικαριοι....

και εγω οταν παω καποιον καινουργιο υπολογιστη σε παιδακια λεω στους γονεις το τι να αποφευγουν και το τι πρεπει να κανουν...αλλα ματαια...την αλλη μερα κιολας ερχονται οι περισσοτεροι να μου ζητησουν οτι παιχνιδι ναναι αρκει ο κανακαρης τους να ειναι απασχολημενος και να μη τους ζαλιζει....ολα απο την οικογενεια ξεκινανε και ολα εκει τελειωνουν...

και γω οταν πηρα τον πρωτο μου υπολογιστη προσπαθουσα να κανω χαζα προγραμματακια στην basic....ρε μηπως ηταν καλυτερα τοτε που ειχαμε το dos και δεν υπηρχανε ολα αυτα τα τεχνολογικα μαραφετια που υποβαθμιζουν την νοημοσυνη μας?
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Sun Feb 11, 2007 4:18 pm
}{eAvEN wrote:
το lineage2 θελει συνδρομή? Αν ναι υπάρχει κανένας server στο lineage2 που να μην θελει?



Υπάρχουν πολλοί.
μπες στο google, search---->L2 private servers
_________________

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Sun Feb 11, 2007 4:41 pm

Παιδια κουλαρετε, οι εποχες αλλαζουν και συμβαδιζουμε με ΟΛΕΣ τις αλλαγες.
Οχι ΟΠΟΤΕ μας γουσταρει απορριπτουμε τη μια ή υιοθετουμε την αλλη αντιστοιχως....

Πα μετρον Αριστο... Αυτο λεω μονο....

Οσον αφορα lineage servers, αυτες τις μερες θα βαλω σταθερη IP στον δικο μου .Οταν ειναι θα κοινοποιησω Patch για οσους θελουν.
_________________
rempeskes
Καμμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Fri Feb 16, 2007 2:43 pm

Kλείστε επιτέλους το pc! (και ανοίξτε το wii.)



Υγ. Kάνα item θα μας δώσεις βρε Σείριε, κάνα bonus exp??? Ή τζάμπα θα βολοδέρνουμε;
_________________
Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Sun Feb 18, 2007 5:13 pm

Όσοι παίζετε στον σερβερ του Σ3ιριου πειτε το ρε παίδες στο τοπικ του σερβερ να βρεθούμε μέσα να πάμε κανένα πάρτυ
_________________
s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Mon Feb 19, 2007 12:26 am

χεχεχε ετσι να μαζευομαστε! Αρελα ασε τους υποτιτλους και πιασε τα F1-F2 να νιωσουμε κανα Lineage. Θα κανουμε και clan Ιδεογραφιτες .Razz
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Feb 22, 2007 12:03 am

LOL Και η Clan θα έχει και τον Admin μέσα? όλα δικά μας θα είναι.... Γιατί δεν ονομάζεις τον σερβερ:
"Η Αυτοκρατορία των ΙΔΕΟ"???
_________________

rempeskes
Καμμένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 8:44 pm

Mh grafeis greeklish re su!!! Den exeis ellhnika sto plhktrologio na poume?
_________________

s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 8:50 pm

Αν και εφοσον παιζεις παιχνιδια.. ΣΤΑΝΤΑΡ καποια στιγμη θα εθιστεις σε καποιο... Ο εθιμσος σε ενα παιχνιδι δε θα κρατησει πανω απο 1 μηνα .Προσοχη! Ο εθισμος, οχι η αρεσκεια σε ενα συγκεκριμμενο παιχνιδι.

Το να βλεπεις παλικαρια καμμενα στη κυριολεξια ειναι ΟΤΙ χειροτερο, το εχω αντιμετωπισει παρα πολλες φορες. Στο αλλο Ιντερνετ Καφε που ημουν υπαλληλος ειχα ατομα που δεν εφευγαν για 3 μερες.

Σε αυτο δεν φταιει το εκαστοτε παιχνιδι , αλλα ο ιδιος ο παιχτης. Καποτε ξεκινωντας να παιζω Lineage ειχα παθιαστει! Σε σημειο που το εβλεπα στον υπνο μου! Και τι ρουχα θα βαλω της Babybitch και τι occupation θα της βαλω κλπ κλπ (Babybitch ο πρωτος χαρακτηρας μου) Ε αυτο κρατησε 2 βδομαδες.Μετα αναρωτηθηκα.. καλα, την παλευω? Ε, απο εκεινη τη μερα ΔΕΝ σταματησα να παιζω απλα συνειδητοποιησα οτι ηταν ενα game.

Τη πληρωνουν τα games οπου οπως πολυ σωστα ειπες φιλε Wyatt_Haliwell κατα πρωτον ειναι τεχνη.

( Squall εχω και κανονικο χαρακτηρα στον σερβερ μου βρε ψυχη...)
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 10:55 pm

Το προβλημα δεν είναι ο εθισμός...
Το πρόβλημα είναι να μην καταλαβαίνεις ότι έχεις εθιστεί...
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 11:11 pm

Πάντα Smile ;)
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Wed Feb 28, 2007 11:17 pm

όχι, την Ασφαλτο του πάπα έχω Razz
_________________

Squall Leonhart
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 11:30 pm

ναι μωρέ, ο πάπας έχει το άσφαλτο (δεν κανει σφάλματα) και ασφαλτοστρώνει αθώο κόσμακι..
_________________

madmind
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

PostPosted: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Οκ είμαι από τα άτομα που τους αρέσουν πολύ τα παιχνίαδια θα άκατσω στο υπολογιστή μου θα παίξω θα πορωθώ θα το νιώσω στο πετσί μου ......
και θα κάτσω να καώ με κάποιο παιχνίδι για κάποιο χρονικό διάστημα αλλά μέχρι εκεί ..... ακόμα και οταν καίγομαι θα το κάνω την ώρα που θα καθόμουνα να δω τηλεόραση ή κάποια ταινία όχι την ώρα που θα έβγαινα για καφέ θα πάω με φίλους μου σε net cafe και συμπεριφερθούμε σαν 10χρονα θα φωνάξουμε ο ένας στον άλλων θα βρίσουμε ο ένας τον άλλο αλλά αυτά είναι κομάτι της επικοινωνίας μας ..... απλά το θέμα είναι το game να μήνει διασκέδαση και όχι αυτοσκοπός.

Τω΄ρα για την επίδραση πάνω στα απιδιά δεν ξέρω τι να πώ καλό το gaming αλά όπως αναφέρθηκε σε κάποιο post Ποιο πριν γιατι δεν παίζουνε πια στις πλατείες διλαδί τα βλέπω και έιμαι στην φάση του 1000 φορές πρεζάκιας οκ ρε παιδί μου πάιξε αλλά όχι μόνο με ον χαρακτήρασου .....
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρονικά Παιχνίδια”