Περι SEO ο λόγος.

Αυτοεπεξηγηματική η ονομασία της ενότητας. (Αόρατη στους επισκέπτες)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Περι SEO ο λόγος.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 20 Απρ 2012, 15:51

παιρνω ως αφορμη τα οσα ειπε ο "πιανιστας" εδω:
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 11#p172311
Σε σέβομαι και σε υπολογίζω. Θα σου απαντήσω μάλλον το απόγευμα ή το βράδι.
Συνοπτικά σου λέω, ότι αντίθετα με τις ζωντανές συζητήσεις, στις online συζητήσεις τύπου φόρουμ, λειτουργούν άλλοι κανόνες μου μας κάνουν άλλα πράγματα να προσέχουμε και άλλα όχι. Δεν πρέπει να το παίρνεις αυτό προσωπικά. Υπάρχει ολόκληρος κλάδος επιστήμης γι' αυτό (Search Engines Optimization).Δεν μπαίνει ο χρήστης με το καλημέρα σας στη λογική τη δική σου, που έχεις φτιάξει το φόρουμ, το αν προσέχει άλλα και δεν προσέχει αυτά που είναι (ή θεωρείς εσύ) σημαντικά είναι μια λογική των κανόνων τις οποίες έχουν αναλύσει άλλοι προηγουμένως και εκτενώς. Σε αναγνωρίζω σαν administrator και δεν θα διαμαρτυρηθώ αν στην εξουσία σου αυτή πάρεις πρωτοβουλίες που ίσως δεν μου αρέσουν, επειδή έχεις ένα ρόλο και τον ασκείς με ενδιαφέρον. Από την άλλη πλευρά, δεν είναι σωστό να θυμώνεις μαζί μου, για πράγματα που λέω και σχολιάζω καλοπροαίρετα για το φόρουμ. Μπορεί να μη σου αρέσει το ύφος μου, συγγνώμη γι' αυτό. Αλλά και εγώ αποθαρρύνομαι στο να κάνω σχόλια όταν με το που παρατηρώ ένα μειονέκτημα και το επισημαίνω (με σκοπό τη βελτίωση του φόρουμ) πετάγονται όλοι σαν με ελατήριο να μου εξηγήσουν όχι έχω άδικο. Δεν θα επιχειρηματολογήσω άλλο αν δεν θέλετε για το θέμα αυτό.
Δεν ξερω τι εχεις σπουδασει αλλα σε ολα τα εγχειριδια Marketing η στρατηγηκη του κάθε οργανισμού ή επιχειρησης (αν ταυτίσουμε το Ιδεογραφηματα με εναν οργανισμο) αλλάζει σύμφωνα με τον στοχο του οργανισμού αυτού.
Μια ΜΚΟ για τις αρκουδες εχει αλλο κοινο, μια λεσχη γκολφ, αλλο και μια παρεα χμ εχει για κοινο τον εαυτό της.
Επισης οταν ενα φορουμ ειναι user generated δεν μπορω να καταλαβω με ποιο τροπο θες να ορισουμε τις λεξεις κτην τηλειδια;
θα υπαγορευουμε στον αλλον τι θα γράφει;
Και γιατι να μπουμε σε ολη αυτην την διαδικασια του μαρκετινγκ, οταν αυτο ειναι μη-κερδοσκοπικο και παρεϊστικο;
και μαλιστα να συμμορφωθουμε οπως λες. Τετοιες λεξεις δεν λενε σε αντινεοταξικα φορουμ χαχα.
Σοβαρα τωρα τα οσα λες ειναι πολυ σωστα. Τα λαμβανω υπ-οψιν μου για το ηλεκτρονικο περιοδικο που ετοιμαζω (που προς το παρον ειναι στον Blogger αλλα θα μεταφερθει σε joomla θα περιεχει αρθρογραφια αναγνωστών, αρθρα ατομων με τακτικη στηλη (ειμαστε λιγα μπρος το παρον) και εναν διαφορετικο τροπο διαφημισης που δεν εχει εφαρμοστει στην Ελλαδα (δεν λεω πολλα).
Αλλα για το φορουμ δεν νομιζω. φιλικα το λεω.
Επειδη ειναι διαφορετικοι οι σκοποι. σκοπος του φορουμ ειναι να βρισκουμε ενα ησυχο μερος να μιλαμε.
Σκοπος της ιστοσελιδας ειναι να βγαλουμε λεφτα. ειναι διαφορετικο.
Άβαταρ μέλους
htsopelas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ 31 Δεκ 2012, 13:15
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Περι SEO ο λόγος.

Δημοσίευση από htsopelas » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 14:44

Οφείλω να συμφωνήσω μαζί σου... άλλος ο σκοπός ενός blog ή forum και άλλος μίας ιστοσελίδας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρυθμίσεις--Προβλήματα”