ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 19 Οκτ 2009, 08:33

ναι ναι ισως να μου τη βαρεσε απο την ψεσινη εμφανιση του ΠΑΟ στην Καβαλα...
κι ετσι μου ρθε να εισαγαγω αυτο το νεο γενικο τοπικ στα αθλητικα....

ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικα λοιπόν καλημεροβδομαδα σας!!!! :xara:

απο καιρο ειχα αυτο το κονσεπτ, δηλαδη με απασχολει το ειδος των αθλητικων που
εχει καποιες προεκτασεις -επ αγαθω- εις θεματα κοινωνικα ιστορικα παιδαγωγικης ενδεχομενως προεκτασης...σε διαλογους με νεολαιους παρατηρω πως μεσω των αθλητικων χαλαρωνουν οι αμυνες εκατερωθεν ανοιγει το ασυνειδητο και υπαρχει αμφιδρομη ροη ιδεων πολυεπιπεδα...

αρχικα ως πρωτο επεισοδιο του σηριαλ των Ι/Κ/Α...θελω να επιβιβαστουμε στο χρονοοχημα της φαντασιας και να ταξιδευσουμε στα 1930...λιγο πριν αρχισουν τα πετρινα χρονια του ΠΑΟ....τοτε εβγαινε ο πρωταθλητης αθηνων ο πειραιως και ο σαλονικας και μεταξυ τους προεκυπτε ο πρωταθλητης ελλαδος...τοτε λοιπον τον ιουνιο οι τρεις κορυφαιοι ηταν παο, αρης, οσφπ. Ο οσφπ συνετριψε στον πειραια τον αρη 5-0 και ανηφορισαν οι ολυμπιακοι αισιοδοξοι για θριαμβο επι του παο εν αθηναις...ομως οι τριφυλλοφοροι ειχαν διαφορετικη αποψη και φιλοδωρησαν τους πειραιωτες με το ιστορικον 8-2...τα ρεπορταζ της εποχης και οι επιθεωρησεις αναφερουν πως οι ολυμπιακοι ειχαν φερει ξυλινα φερετρα για να κανουν καζο και ποδοσφιαρικη κηδεια στους αθηναιους...πλην ομως η εκβαση του σκορ δεν το επετρεψε...ανταυτου παναθηναικοι ανακαλυψαν το υλικο και με τα σανιδια κυνηγησαν τους ολυμπιακους μεχρι τον ...πειραια...τιμωρωντας τους εμπνευστες της μακαβριας φαρσας ..εκεινη την περιοδο ανετειλε το ποδοσφαιρικο αστερι του αγγελου μεσσαρη ενος ταλεντου που μεσουρανησε για μολις τρια χρονια και εδυσε δυστυχως γρηγορα οχι για αθλητικους λογους...κατοπιν ο παο ανηφορισε στη ΘΕσαλλονικη και κοντρα στον αρη σημειωσε το 4-0....χιλιαδες φιλοι του παο με ειδικα ναυλωμενα πλοια ανεβηκαν στο βορρα, αλλοι τοσοι ανεμεναν τηλεγραφηματα κατα το ματς [δεν ειχαν νοβα...], μετα το θριαμβο στο σταθμο λαρισης στην αθηνα επεκρατησε πανδαιμονιο...παντου ηχουσε το συνθημα...."εβαλαμε 8 στον ολυμπιακο και αλλα 4 στον αρη γεια σου αγγελε μεσσαρη!!!"

μεχρι εδω ειναι μια ρετρο νοσταλγικη αναδρομη του ηπιου βαζελου γραφικορομαντικου βαρναβακου...
το ταξικοκοινωνικον της υποθεσης στο επομενο επεισοδιο μαζι με τις πηγες και τη βιβλιογραφια....για την πικρη ποδοσφαιρικη 20ετια που ακολουθησε στον παο....

:bye:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από alexandros » Τρί 20 Οκτ 2009, 09:51

Ωραίο τόπικ Πελταστή!! Και για να είμαστε ακριβείς το σύνθημα πήγαινε ως εξής "εβάλαμε οκτώ, εβάλαμε οκτώ στον Ολυμπιακό κι άλλα τε- κι άλλα τέσσερα στον Άρη, γεια σου Ά- γεια σου Άγγελε Μεσσάρη". Η οικογένειά μου είναι Παναθηναϊκή μέχρι το κόκκαλο, μόνο ένας θείος έχει ξεφύγει και έγινε ΑΕΚ λόγω του ότι η οικογένειά έχει καταγωγή και από την Κωνσταντινούπολή. Να μου επιτρέψεις να πω κάτι: δεν μου αρέσει το "βάζελος". Πολλοί τον χρησιμοποιούν αλλά εγώ προτιμώ το "Παναθηναϊκός". Πάντοτε με φιλική διάθεση... :D
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Αγγελος Μεσσαρης!!!!

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 21 Οκτ 2009, 07:34

σωστος ο φιλος και συν-παναθηναικος Αλεξανδρος!!!
:thumb:
merci, οποτε μαλλον φανταζομαι και ο ρυθμος του συνθηματος ποιος θα ηταν.
:dance:

οποτε...αλλες εποχες τοτε...1930 ειπαμε...αφου ο Γιωργος Καλαφατης εντοπισε τον Αγγελο στον παλαιοτατο ποδοσφαιρικο ομιλο Γουδιου στα 17 του τον εφερε στον ΠΑΟ..οπου ο τοτε πιτσιρικας εβγαλε ματια!!!δυστυχως ομως η τοτε εποχη ηταν ιδεολογικα φορτισμενη με αποτελεσμα ο Αποστολος Νικολαϊδης [αδικαιολογητως] να ελεγχει πολυ εντονα τον Αγγελο επειδη ηταν αριστερος στις ιδεες [τοτε αυτο ηταν κατι σαν εγκλημα...ενω τωρα το αντιθετο..?? :) ]...ετσι ενω ειχε αποτυχει τρις ο Αγγελος να εισαχθει στο πολυτεχνειο, ο νικολαιδης ειπεν του οτι εσυ θα ασχολεισαι μονο με μπαλα και εγω θα σε βαλω στο πολυτεχνειο αλλα ιδεολογιες ΤΕΛΟΣ...ο Αγγελος διαφωνησε και εγκατελειψε δυστυχως τη μαππα ....ασχοληθηκε μετα με τις τεχνικες σπουδες του, με την τοτε ΚΝΕ αποσυρθηκε εκεινη την περιοδο και ο Καλαφατης και αρκεψεν η μαυρη 20ετια του τριφυλλιου...ετσι ΠΑΟ και ελληνικος αθλητισμος απωλεσαν τοσο προωρα ενα τεραστιο ταλεντο...

στο επομενο επεισοδιο των ιδεοκοινωνικοαθλητικων ψηνεται κατι αναμεσα σε ιστορικη αναδρομη της κομματικοποιησης του κυπριακου ποδοσφαιρου δεδομενα και προοπτικες....και κατι απο νοσταλγικο απολλωνα σμυρνης - αθηνων....
λεω να κινηθουμε και προς βορρα μετα και εκτος ελλαδικων συνορων....
πασα προσφορα δεκτη....

καλημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

αεναα κυπριακα δεκεμβριανα....

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 22 Οκτ 2009, 07:39

Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΛΩΣΗ ΣΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΝ

Εκεί γύρω στα 1948 είναι το χρονικό σημείο ορόσημο όπου επέρχεται ο διχασμός και η ιδεολογική πόλωση του κυπριακού ποδοσφαίρου. Περίοδος εμφυλίου σπαραγμού στην Ελλάδα που δεν αφήνει αμέτοχη και την Κύπρο. Όλος σχεδόν ο κόσμος – αθλητικός και μη – έπρεπε να έχει ενταχθεί σε ένα από τα δύο μπλοκ, αριστερός ή δεξιός;;;…δεξιός ή αριστερός;; Κάποια αθλητικά σωματεία ήδη υπήρχαν στο νησί, όπως η Ανόρθωσις Αμμοχώστου [οοοοόλεεεεεεεε] από το 1911, το ΑΠΟΕΛ κτλ.
Έτσι, η ιδεολογική φαγωμάρα διάβρωσε με τρόπο άτσαλο και τους τότε αθλητικούς παράγοντες της νήσου οι οποίοι απαίτησαν – ούτε λίγο ούτε πολύ – από τους αθλητές να υπογράψουν δήλωση αποκήρυξης του κομμουνισμού…αυτός ο ηθικός εκβιασμός δεν ήταν σύμφωνος με την αθλητική ιδέα, πολλοί αθλητές αντέδρασαν και εκδιώχθηκαν από τα σωματεία τους. Το 1948 σαν απότοκον γεγονός των ανωτέρω ιδρύθηκαν η Νέα Σαλαμίνα (Αμμόχωστος), η Ομόνοια (Λευκωσία), η Αλκή και ο Ορφέας.
Ίσως ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στη διαχρονική κόντρα μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας ..στους αιώνιους αντίπαλους της Λευκωσίας…εκεί η διάσπαση βιώθηκε και βιώνεται και σήμερα πολύ δυσάρεστα από την αρχική φάση του 1948 [και της περιόδου 1955-1959 με τον αγώνα (εποποιία) της ΕΟΚΑ] μέχρι τις πικρές δεκαετίες του 1960 και 1970 όπου οι ιδεολογικές εντάσεις πήραν την πιο επώδυνη και πικρή μορφή για τον τόπον μας.
Από τότε μέχρι σήμερα στα γήπεδα της Κύπρου έχουμε δει και ακούσει πολλά…οι ομονοιάτες έχουν εμφανιστεί με πανό του Τσε Γκεβάρα και οι αποελίστες με πανό του Γρίβα, στην κερκίδα της ομόνοιας θα δούμε σφυροδρέπανα και στου αποελ κέλτικους σταυρούς…μικρές μερίδες ανόητων οπαδών θα εμφανίσουν ακόμα και σβάστιγγες (αποέλ) από την μιαν και σημαίες του ψευδοκράτους του ντεκτας, ημισελήνους, πανό με ιστανμπουλ 1453, ελληνες ειστε και φαίνεστε (ομόνοια)…δυσάρεστες εικόνες…πληγή του αθλητισμού….
Που επηε το αρχαιο πνευμα αθανατο του αγνου πατερα του ωραιου του μεγαλου και του αληθινου????....που κρυφτηκε το ευ αγωνιζεσθαι…????

Σίγουρα η συντριπτική πλειονότητα των φιλάθλων της νήσου θωρεί την εμετική κατάσταση και φωνάζει μεσα της ….ΑΠΟΤΑΣΣΟΜΑΙ!!!!

Δύσκολο και πολυπαραμετρικόν πρόβλημα….


Χαίρετε και αγαλλιάσθε…

ενδιαφερουσες πηγες εως τωρα:
εφημεριδα αποψη, http://www.apopsi.com.cy
http://www.greengate.gr
http://www.pao.gr
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 26 Οκτ 2009, 07:50

Και με χιόνια και με κρύα ελαφρά ταξιαρχία…
Ο λόγος όπως καταλαβαίνετε για τον συμπαθέστατο Απόλλωνα Αθηνών των παιδικών μας χρόνων…Τον γαλανόλευκο Απόλλωνα της Ριζούπολης, του Πουπάκη, του Βαντεκέρκοφ, του Φαμπιάτου, του Σβορώνου, του Βρεττού [που τους μαζεύαμε στα χαρτάκια της φιγκουρινε πανινι], τον Απόλλωνα της μικρασιάτικης νοσταλγίας και της προσφυγιάς, τον Απόλλωνα Σμύρνης με έτος ίδρυσης 1890-1891…τον Απόλλωνα που τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μια βουτιά στις χαμηλές κατηγορίες, μα ελπίζω πως κάτι θα αλλάξει και θα αναδυθεί και πάλι στη θέση που του αξίζει…στον – τόσο γνώριμο – αφρό του ελλαδίτικου ποδοσφαίρου.
Από τα πρώτα χρόνια της ίδρυσης του ο Απόλλων Σμύρνης στη Μικρά Ασία έχει έντονη αθλητική, εθνική και κοινωνική δραστηριότητα. Ως σύμβολο του είχε επιλεγεί τότε ο αρχαιοελληνικός ιωνικός σταυρός. Οι αθλητές και οι φίλοι του είχαν μαχητικότητα, ενθουσιασμό και ήθος. Έτσι, οι επιτυχίες δεν άργησαν να έρθουν τόσο με αντιπάλους τις άλλες ομάδες της περιοχής όσο και κόντρα στις ισχυρές ομάδες των πολεμικών πλοίων που αγκυροβολούσαν στο λιμάνι της ιωνικής πρωτεύουσας.
Το έτος 1922 ο Απόλλων Σμύρνης στέφεται πρωταθλητής…όμως σε λίγους μήνες…έρχεται η επώδυνη μικρασιατική καταστροφή και κάποια μέλη του ιστορικού συλλόγου μένουν για πάντα στα ιωνικά χώματα…Μαρσέλλος, Χρυσούλης…
Το κυανόλευκο προσφυγόπουλο πλέον παίζει μπάλα με έδρα τους στύλους του Ολυμπίου Διός, το Ρουφ και κατακτά το πρωτάθλημα Αθήνας [1924, 1938] ενώ πρωταγωνιστεί και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα…με τους Γρηγοριάδη, Δαμαλά, Δεληγιάννη, Καραμπουρνή και λοιπούς παικταράδες…
Μεταπολεμικά και σε επίπεδο επαγγελματικού ποδοσφαίρου ο Απόλλων Αθηνών αποτελεί φυτώριο ταλέντων και τροφοδοτεί τους…μεγάλους του κέντρου. Καταγράφεται δε και ευρωπαϊκή συμμετοχή.
Τα τελευταία χρόνια κατέβηκε πολλά σκαλοπάτια μέχρι τη δέλτα εθνική…
Αενάως αναγεννάται…? οι ελαφρές ταξιαρχίες θα κάνουν πάλι …επέλαση προς τα σαλόνια…? Θα γίνουν και πάλι ο κακός δαίμων των μεγάλων… ?
Αναμένω…

Ενδιαφέρουσες πηγές:
μικρές αθλητικές ιστορίες, Μάκης Διόγος, εναλλακτικές εκδόσεις
www.apollongs.gr
www.apollonistis.com
Βαρνάβας
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 12 Νοέμ 2009, 07:10

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ

Επιτέλους αφού ασχοληθήκαμε με ομάδες του νότου και της ανατολής…ας ανηφορίσουμε λίγο προς τον τιμημένο Βορρά και ειδικά τον αγαπητό νομό Δράμας….

Σαν σήμερα πριν από 40 έτη τον Νοέμβριο του 1969 [επαν]ιδρύεται ο Σύλλογος του Πανδραμαϊκού (με ερυθρόλευκα χρώματα) ως συγχώνευση των τοπικών ομάδων του Άρη και της Ελπίδας. Η εφημερίδα «Νέος Άνθρωπος» της Δράμας επικροτεί αυτή την κίνηση αθλητικής συνεργασίας και αναφέρει μεταξύ άλλων…
«Η εφημερίς μας και ολόκληρος η Δράμα χαιρετίζει την νέα ομάδα με αισθήματα αγάπης και εναποθέτει εις αυτήν όλες τις ελπίδες διά την προβολήν της αθλητικής ιδέας και κατά συνέπειαν της πόλεώς μας.» και
«Το γεγονός τούτο είχεν ευρείαν απήχησιν εις τους φιλάθλους, οι οποίοι από ετών ζητούσαν την ένωσιν των συλλόγων εις έναν, όπως έγινε σχεδόν εις όλας τας πόλεις της χώρας, ώστε να δημιουργηθεί η υπερομάδα εκείνη η οποία με αξιώσεις θα παίξη σοβαρόν ρόλον στα ποδοσφαιρικά πράγματα και θα γίνη σεβαστή εις το πανελλήνιον.»

Όμως, η πιο ενδιαφέρουσα ιστορικά (και ΙΔΕΟκοινωνικοαθλητικά…) περίοδος εντοπίζεται στη δεκαετία του 1930 όπου εμφανίζεται πάλι ομάδα Πανδραμαϊκός να πρωταγωνιστεί στο τοπικό ποδόσφαιρο του Νομού Δράμας. Τα δεδομένα από εκείνη την εποχή είναι ελάχιστα. Κατά τη διάρκεια της πρώτης και βραχύβιας ύπαρξης του Πανδραμαϊκού τα χρώματα του είναι πράσινο και λευκό. Η ομάδα αποτελεί το μέσο κοινωνικοαθλητικής έκφρασης των πολυάριθμων και μαχητικών καπνεργατών της περιοχής οι οποίοι την υποστηρίζουν με …ιδιαίτερο δυναμισμό. Ταυτόχρονα, μέσα στις πολύπλευρες δραστηριότητες του Πανδραμαϊκού αναπτύσσεται και η τοπική φιλαρμονική.
Το ρετρό αθλητικό ρεπορτάζ της εποχής αναφέρει με ύφος αμίμητο για τον …Πανδραμαϊκόν: «Ευρίσκεται εις αρίστην φόρμαν, καθόσον και τους παλαιούς παίκτας έχει, επί πλέον δε εφέτος είναι και εξαιρετικά προπονημένοι. Εάν την φόρμαν των αυτήν κρατήσουν και κατά την διάρκειαν του πρωταθλήματος, αναμφιβόλως θα καταλάβει την θέση του πρωταθλητού Β΄ Κατηγορίας».Δυστυχώς, το τέλος του Πανδραμαϊκού επήλθε πρόωρα και δραματικά. Σε έναν αγώνα με την Ελπίδα σημειώθηκαν πολύ σοβαρά επεισόδια μεταξύ των καπνεργατών φιλάθλων και μιας …ίλης ιππικού. Έτσι, ο σύλλογος οδηγήθηκε σε αναγκαστική διάλυση…
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τέλος, θέλω να σχολιάσω ότι πολλές ομάδες όταν πρωτοϊδρύθηκαν περιελάμβαναν επισήμως στις δραστηριότητες τους-εκτός των καθαρά αθλητικών- αναγνωστήρια, φιλαρμονικές, χορωδίες και λοιπή κοινωνική δράση (πχ Ανόρθωσις Αμμοχώστου, Ορφέας-Απόλλων-Γυμνάσιο-Πανιώνιος Σμύρνης) γεγονός που παραπέμπει στες εποχές του «νους υγιής εν σώματι υγιεί»…του «μουσικήν τε και γυμναστικήν»…του παιδοτρίβη και του ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ…και οι Δραμινοί επιθυμούσαν να προβάλουν την πόλη τους μέσω της προβολής της αθλητικής ιδέας…

Πόσο [αν]άξιοι συνεχιστές των ανωτέρω είναι οι μεγαλοπαράγοντες των σύγχρονων ομάδων – πολυεθνικών εταιρειών….;;;;;;;

Βαρνάβας
ΠΗΓΕΣ...τα γνωστα συν http://www.pandramia.gr
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 12 Νοέμ 2009, 08:44

αγαπητα καρντασια βορειοελλαδιτες ψηνω νεο Ι/Κ/Αθλητικον
απο το χωρο του Ηρα...ιστορικον εθνοπατριωτικον με εντονη αντιναζιστικη δραση...
αν εχετε καμιαν ιδεαν γενικοτερα καντε καμια προταση αναλογα και τι ομαδα ειστε...ειδικα καμια απο
τις οχι πρωτοκλασσατες... :wink:
ποντιοι βεροιας, αγροτικος αστηρ, ποσειδων μηχανιων νεοι ποροι κτλ...

σοβαρομιλω α?


σκεφτου λλιον και πε μου πλιζ να τα εμπλουτισομεν τα Ι Κ Α...
:help:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Arela_
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ 24 Ιούλ 2009, 19:11
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από Arela_ » Πέμ 12 Νοέμ 2009, 16:15

Χαχα, σχεδόν μόνος σου μιλάς εδώ Βαρναβάκο μας;
Δεν πειράζει, κάποιος θα βρεθεί να εκτιμήσει το αθλητικό σου πνεύμα καμάρι μου.
Εγώ δεν σκαμπάζω απ'αυτά, απλά ήρθα να σε συντοφεύσω λιγάκι να μη νιωθεις μοναχούλι. :rose:

Ό,τι κι αν λες εδώ (που δεν το πολυκατάλαβα χαχα) το στηρίζω αβλεπει! :urock:
H γνώση είναι δύναμη. Ανίσχυρο όπλο όμως, χωρίς την επίγνωση...
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 13 Νοέμ 2009, 07:03

ΧΕΧΕ καλημέραααα

και μονος και μετα πολλων...


:dance:


ευχαριστω (tesekur ederim...για να μη θεωρηθω και εθνίκι...) Αρέλα!!!

τα λεμε αμεσα...
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από alexandros » Παρ 13 Νοέμ 2009, 14:57

σε παρακαλώ βίκυ οι τοποθετήσεις του Βαρνάβα είναι τόσο καλά διατυπωμένες που δεν χρειάζονται να σχολιαστούν...το τόπικ είναι εξαιρετικό και πάντα περιμένω το επόμενο...ίσως λίγο περισσότερο Παναθηναϊκή ιστορία Βαρνάβα;;;
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 13 Νοέμ 2009, 18:40

Δεκτόν Αλέξανδρε. Πάω πάσο :) :cool:

(θα με δείρουν οι γαύροι που πάω πάσο σ'έναν βάζελο. Μην το πείτε... σσσσσσσσ.... ) :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από alexandros » Κυρ 15 Νοέμ 2009, 18:48

όχι "βάζελο" βρε Βίκυ, Παναθηναϊκό είπαμε :wink: :wink:
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Γρηγόρης Αυξεντίου & Ανόρθωσις Αμμοχώστου!!

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 16 Νοέμ 2009, 08:16

ΕΝΑΣ ΗΡΩΑΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΔΡΕΣ...
«Ήταν η τελευταία Κυριακή του Μάρτη του 1955. Στο στάδιο ΓΣΠ στη Λευκωσία, η Ανόρθωση αντιμετώπιζε την Άϋμα για το ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα Κύπρου. Ο Γρηγόρης έφτασε κουρασμένος στο γήπεδο –ποιος ξέρει από πού ερχόταν– με τα ρούχα σκονισμένα και ιδρωμένα. Αγκομαχώντας ρώτησε πώς πάει ο αγώνας. Του ’παν ότι προηγείται η Άϋμα. Η Ανόρθωση δεν είχε πετύχει ακόμα κανένα τέρμα. Μονάχα δέκα λεπτά μέναν μέχρι τη λήξη του αγώνα. Κι η ομάδα του νικιόταν. Στο πρόσωπό του ήταν βαθιά ζωγραφισμένη η λύπη. Μα ξαφνικά οι Ανορθωσιώτες ανάπτυξαν δραστηριότητα κι άρχισαν να ισοφαρίζουν. Στο γήπεδο ο Γρηγόρης είχε συναντηθεί με τον συμμαθητή του Μίτα.
–Βλέπεις αυτά τα τσακάλια; του είπε σαν τελείωσε ο αγώνας με ισοπαλία 3-3. Το κακό τους είναι που ξυπνούν πάντα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο. Αν δεν ήταν έτσι, ακόμα 15 λεπτά καμιά ομάδα δεν θα τους νικούσε...».
Ο Γρηγόρης, που στην περιγραφή της Μαρούλας Βιολάρη-Ιακωβίδου αγωνιά για την Ανόρθωση και ως άλλος ένας προπονητής της εξέδρας κάνει κριτική, δεν είναι άλλος από τον Γρηγόρη Αυξεντίου, τον άνθρωπο που έγραψε με τη ζωή του μία από τις ενδοξότερες σελίδες της σύγχρονης ελληνικής Ιστορίας.
Ο Γρηγόρης Αυξεντίου, ο άνθρωπος που στις 3 Μαρτίου του 1957 ταπείνωσε τη βρετανική Αυτοκρατορία, αγαπούσε με πάθος το ποδόσφαιρο και ιδιαίτερα τη «γαλανόλευκη» Ανόρθωση Αμμοχώστου, αλλά και τον Αθλητικό Σύλλογο “Ισχύς” Λύσης, την ομάδα της ιδιαίτερης πατρίδας του. Μάλιστα, εκτός από ένθερμος οπαδός της Ανόρθωσης, ο Γρηγόρης Αυξεντίου αγωνίστηκε στην ομάδα της Α.Σ. “Ισχύς” της Λύσης από το 1953 μέχρι το 1955. Γι’ αυτό και το γήπεδο της ομάδας έχει το όνομα του υπαρχηγού της ΕΟΚΑ. Αν και ήταν πολύ καλός ποδοσφαιριστής, η καριέρα του στα κυπριακά γήπεδα ήταν σύντομη, γιατί την άνοιξη του ’55 ο Γρηγόρης επέλεξε να ταχθεί (ψυχή τε και σώματι...) στον εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα των Ελλήνων της Κύπρου για Ένωση με τη μάνα Ελλάδα!
Στη «γαλάζια» εξέδρα της Ανόρθωσης
Η σχέση του Γρηγόρη Αυξεντίου με την Ανόρθωση ξεκινά από μικρή ηλικία, καθώς το ποδόσφαιρο ήταν ένας από τους μεγάλους έρωτές του. Από τηn περίοδο της δημοτικής του εκπαίδευσης οργάνωνε τους συμμαθητές του σε ομάδες κι έπαιζαν ποδόσφαιρο, ενώ όσο περνούσε ο καιρός ερωτευόταν την μπάλα όλο και περισσότερο. Σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε και η γνωριμία του με τον Αντώνη Παπαδόπουλο (μεγάλο άσο του κυπριακού ποδοσφαίρου και της Ανόρθωσης), με τον οποίο έγιναν πολύ καλοί φίλοι, ενώ ο ίδιος μεταβλήθηκε σε ένθερμο οπαδό της Ανόρθωσης. O Αντώνης Παπαδόπουλος, παιδικός φίλος του Αυξεντίου, ήταν ποδοσφαιριστής και στη συνέχεια προπονητής της Ανόρθωσης, ενώ υπήρξε και αθλητής της ΑΕΚ Αθηνών. Ο Αντώνης Παπαδόπουλος ήταν ο πρώτος άνθρωπος τον οποίο μύησε στην ΕΟΚΑ ο Γρηγόρης Αυξεντίου.
Η αδυναμία του για τον φίλο του και το άθλημα οδηγεί τον Γρηγόρη να τρέχει σ’ όλους τους αγώνες της Ανόρθωσης, σε σημείο που πήρε αποβολή από το σχολείο γιατί συνόδευσε την ομάδα στη Λευκωσία, και μετά τη νίκη, μαζί με την υπόλοιπη ομάδα, πήγαν σε κέντρο να διασκεδάσουν.
Σε μεγαλύτερη ηλικία, ο Γρηγόρης Αυξεντίου έπαιρνε το αυτοκίνητο του πατέρα του, με το οποίο δούλευε, μάζευε Ανορθωσιάτες από την ευρύτερη περιοχή της Λύσης και κατέβαινε στην Αμμόχωστο για να παρακολουθήσει αγώνες της αγαπημένης του ομάδας.
Δεν ήταν επίσης λίγες οι στιγμές κατά τις οποίες ο Γληόρης, όπως τον έλεγαν οι φίλοι του, παρενέβαινε σε επεισόδια για να προστατεύσει τον φίλο του. Πεταγόταν από τα κιγκλιδώματα και εισερχόταν ασυγκράτητος στο γήπεδο προκειμένου να προστατεύσει τον Αντώνη που κινδύνευε. Ο φίλος του Κυριάκος (Καλλής) Λούκα Γρηγοράς τον πείραζε λέγοντας ότι είναι με το ΑΠΟΕΛ. Ο Αυξεντίου θύμωνε και δεν μπορούσε ν’ ακούει τέτοια πράγματα κι έλεγε: «Έχετε βρε εσείς Παπαδόπουλο; Έχετε Μάντζιαλο;».
Ενδεικτικό του «δεσίματος» Αυξεντίου και Ανόρθωσης είναι το γεγονός ότι λίγες μέρες μετά τη θυσία του Γρηγόρη στον Μαχαιρά, στα Πρακτικά του ανορθωσιώτικου συλλόγου γράφεται: «Ο Γρηγόρης Αυξεντίου, μέλος του Συλλόγου μας, διά του ηρωϊκού του θανάτου εις τα βουνά του Μαχαιρά, εναντίον των Βρετανικών Δυνάμεων, δίδει αφ’ ενός παράδειγμα ανδρείας και αφ’ ετέρου διά της αυτοθυσίας του κατατάσσεται εις το Πάνθεον των Ηρώων».
Εν Κατακλείδι
Συμπληρώθηκαν πενήντα χρόνια από την ηρωϊκή θυσία του Γρηγόρη Αυξεντίου και για επίλογο επέλεξα το κείμενο του Σάββα Κοσιάρη, που γράφτηκε στις 3/3/2007 στην εφημερίδα «Σημερινή» με τίτλο: Γρηγόρη, συγγνώμη...: «Καλημέρα σας. Η σημερινή ημέρα θα έπρεπε να συνεπαίρνει όλους μας σε αυτόν τον τόπο... Να μας γιομίζει περηφάνια και συγκίνηση... Μα και να μας φορτώνει βάρος ασήκωτο για τους πόθους μας, που έμειναν μεσοστρατίς... Και ενοχές για το ξεπούλημα αγώνων και θυσιών ηρώων μας... Αντί αυτών όμως, μας τρώει το άγχος και η αγωνία για το ποιοι θα αναλάβουν θέση στην Επιτροπή Διαιτησίας και πώς θα καταφέρουμε να επιβάλουμε τους δικούς μας. Γρηγόρη Αυξεντίου, μας συγχωρείς...
Τρεις του Μάρτη σήμερα...
Πενήντα χρόνια πριν η Κύπρος έκλαψε για τον κορυφαίο της ήρωα...
Έκλαψε από οδύνη για το χαμό του...
Μα και από συγκίνηση και περηφάνια για τον τρόπο που χάθηκε...
Γρηγόρης Αυξεντίου... Ο ήρωας... Κι ο άνθρωπος...
Ένας απλός, καταδεκτικός άνθρωπος, που αγαπούσε όσα μπορεί να αγαπά ο καθένας μας...
Ακόμη και τον αθλητισμό, το ποδόσφαιρο...
Παίκτης και προπονητής της ΛΑΛΛ Λύσης, φίλος καλός της Ανόρθωσης...
Άφησε στα γήπεδα και στις εξέδρες την αγάπη του για τον αθλητισμό...
Μα πάνω απ’ όλα, τελικά, η αγάπη για την πατρίδα...
Αυτήν την αγάπη που εμείς δεν βρίσκουμε τον τρόπο να την προτάξουμε...
Και αφήνουμε να μας προσπερνούν τα φτηνά, τα καθημερινά...
Πενήντα χρόνια μετά τον ηρωικό θάνατό του, δεν έχουμε τι να πούμε στον Γρηγόρη...
Παρά μόνο να κρύψουμε το πρόσωπο στις χούφτες μας από ντροπή...».

ΠΗΓΕΣ: «Γαλανόλευκη αθλητική ειδησεογραφία» http://www.anorthosis.net, Εφημερίδα Σημερινή http://www.simerini.com και τα βιβλία «Ανόρθωσις κι Αμμόχωστος» των Ριρή Κωνσταντίνου Στεφανίδη και Γιώργου Καλλή Ανδρέα, «Σελίδες του απελευθερωτικού μας αγώνα, όπως γράφτηκαν τότε...» της Μαρούλας Βιολάρη - Ιακωβίδου.
Μ. Διόγος
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από alexandros » Δευ 16 Νοέμ 2009, 10:11

Προσωπικά υποκλίνομαι στη μέγιστη φυσιογνωμία του Γρηγόρη Αυξεντίου και των άλλων Κυπρίων ηρώων που έδωσαν την ψυχή τους και τη τελευταία ρανίδα του αίματός τους για τα ιδανικά και τις ιδέες που πρέσβευαν...
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ακούσατε ακουσατεεεεεε

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 18 Νοέμ 2009, 13:19

μη χάσετε από αυριο στα ιδεοκοινωνικοαθλητικα...



αντιφασιστική αθλητικη δραση

ΠΑΟ

ΑΕΚ

κτλ.....ΗΡΑΣ...μαύρη περιοδος 1940-1944....

μονο στα ι-κ-α....coming soon.....19 November 2009...
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ΑΝΤΙΝΑΖΙΣΤΙΚΗ - ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 19 Νοέμ 2009, 07:20

ΑΝΤΙΝΑΖΙΣΤΙΚΗ - ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ [1940 – 1944]
Τη δική τους θέση στο ελληνικό έπος του ’40, αλλά και στον αντιστασιακό αγώνα ενάντια στην Κατοχή, έχουν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές. Τον Οκτώβριο του 1940 η Ελλάδα μπαίνει στον πόλεμο, και τα σπορ, όπως ήταν φυσικό, περνούν αναγκαστικά σε δεύτερη μοίρα. Η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων ποδοσφαιριστών επιστρατεύεται και υπερασπίζεται τα χώματα της πατρίδας μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος…. Μέχρις εσχατων υπερ βωμων και εστιων…
Στα βουνά του μετώπου της Αλβανίας, στον άξονα Καλπάκι - Πόγραδετς, τον Νοέμβριο του 1940 πέφτει ηρωικά, χτυπημένος από βολή του ιταλικού ορεινού πυροβολικού, ο 34χρονος Μίμης Πιερράκος, ο θρυλικός «Μπρακ», όπως τον φώναζαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού. Λίγες μέρες μετά ο ελληνικός στρατός ελευθερώνει το Πογραδετς (30/11/1940 ανημερα του Αποστολου Ανδρεα…).
Το 1950 ενταφιάζεται στην Αθήνα, στο νεκροταφείο του Ζωγράφου αφού αντιπροσωπεία της ομάδας του Παναθηναϊκού [πρωτοστατούντος του τότε γενικου γραμματεα του ΠΑΟ Μιχάλη Παπάζογλου] εντόπισε τον τάφο του παίκτη στη Βόρειο Ηπειρο και μετέφερε τα οστά του Πιερρακου στην Αθήνα [ήτανε 19 Νοεμβρίου του 1950…σαν σήμερα] καλυμμένα με τη γαλανόλευκη και τη σημαια του αγαπημενου του Παναθηναϊκού.
Ο Μπρακ μας ηταν συμπαίκτης του «ξανθού άγγελου» Αγγέλου Μεσσάρη και πρώτος σκόρερ το 1936 με 18 γκολ σε 10 αγώνες, εκτός από την άψογη τεχνική του διακρίθηκε και για το ήθος του. Έπαιξε τέσσερις φορές με την εθνική Ελλάδος και πέτυχε ένα γκολ.

Ας είναι αιωνία η μνήμη του…

Ο συναγωνιστης Μιχάλης Παπάζογλου ήταν ο άνθρωπος που φιλοτέχνησε το ΤΡΙΦΥΛΛΙ. Το ένδοξο σήμα της ομάδας του ΠΑΟ. Ο Μιχάλης Παπάζογλου αναδείχτηκε σε μορφή της Εθνικής Αντίστασης. Προσχώρησε στην αντιστασιακή ομάδα του Γιώργου Ιβάνωφ (αθλητή του Ηρακλή Θεσσαλονίκης). Η ομάδα έδινε πληροφορίες στους 'Αγγλους και οργάνωνε σαμποτάζ. Κατάφεραν με συνεργάτες στο ναύσταθμο να καταστρέψουν 3ο αεροπλάνα των Γερμανών και να βυθίσουν με νάρκες τρία ελαφρά πολεμικά πλοία. Συνελήφθη στις 12 Οκτωβρίου 1942. Όταν μεταφέρθηκε στις φυλακές Αβέρωφ υποδύθηκε τον ψυχοπαθή και οι Γερμανοί τον έστειλα στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο για εξετάσεις. Από εκεί «απήχθη» και φυγαδεύτηκε από τον ιδρυτή του ΠΑΟ Γ. Καλαφάτη και τον Π. Γιαννάτο τον ιδρυτή της ομάδας μπάσκετ του ΠΑΟ.

---------------συνεχιζεται-------------------------
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

το.. .αντιστασιακό ντέρμπι ΠΑΟ-ΑΕΚ

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 20 Νοέμ 2009, 12:23

--Η ΕΕΑ και το.. .αντιστασιακό ντέρμπι ΠΑΟ-ΑΕΚ που δεν εγινε ποτε…------

Ποδοσφαιρικοί αγώνες δεν διεξάγονται την περιοδον 40-44, ενώ οι περισσότερες αίθουσες των γηπέδων (όπως αυτό της Λεωφόρου) έχουν επιταχθεί κι έχουν μετατραπεί σε νοσοκομεία και αποθήκες επιμελητείας. Με τη γερμανοϊταλική Κατοχή, όλες σχεδόν οι ομάδες αυτοδιαλύονται για ένα διάστημα και τα γήπεδά τους χρησιμοποιούνται για να δίνουν φιλικούς αγώνες με ομάδες των στρατευμάτων Κατοχής.

Δύο χρόνια μετά την έναρξη του πολέμου, οι Έλληνες αθλητές οργανώνονται στην ΕΕΑ [ Ένωση Ελλήνων Αθλητών] με στόχο τη βοήθεια των φυλακισμένων και των φυματικών αθλητών, που γέμιζαν τότε τα δωμάτια της «Σωτηρίας». Χάρη στο συγκεκριμένο σωματείο διοργανώνονταν αρκετοί φιλικοί ποδοσφαιρικοί αγώνες για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Αξιέπαινη ήταν και η πρωτοβουλία του «πρόσφυγα» Πανιωνίου όπου έδωσε φιλικό παιχνίδι και τα έσοδα πήγαν για την επισκευή του πληγωμενου [ανημερα της Παναγιάς] αντιτορπιλικού «Έλλη». Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του πολέμου επιστρατεύονται 150 ηρωικά μέλη των «κυανέρυθρων».

Βρισκόμαστε την άνοιξη του 1942 και ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την ΑΕΚ σε φιλικό παιχνίδι στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας η οποία έχει γεμίσει από 15.500 θεατές. Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν κανονίσει μεγάλο μέρος από τα έσοδα να πάνε στο νοσοκομείο της Σωτηρίας όπου νοσηλεύονταν εκατοντάδες αθλητές. Ωστόσο κάπου εκεί μπήκε ο ...δάκτυλος του Γερμανού κατακτητή καθώς οι Γερμανοί όρισαν έναν Αυστριακό διαιτητή ο οποίος ήταν αξιωματικός των δυνάμεων κατοχής. Επιπλέον δεν τους επιτράπηκε να πάρουν μέρος από τα έσοδα. Η συγκεκριμένη εξέλιξη δεν άρεσε τόσο στον αρχηγό του Παναθηναϊκού Κρητικό όσο και του «δικέφαλου» Κλεάνθη Μαρόπουλου όπου και αποφάσισαν να μην αγωνιστούν . Χαρακτηριστικές είναι οι μαρτυρίες του Μαρόπουλου όπου θυμάται «Βγήκαμε στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες μαζί, χαιρετίσαμε τους φιλάθλους, κι αντί ν’ αρχίσουμε τον αγώνα, ανεβήκαμε στις εξέδρες κι αρχίσαμε να εξηγούμε στον κόσμο τι ακριβώς είχε γίνει. Ο κόσμος δέχτηκε τις εξηγήσεις μας. Αυτό που επακολούθησε δεν μπορούσαμε να το φανταστούμε. Αγανακτισμένοι οι φίλαθλοι όρμησαν στον αγωνιστικό χώρο και κυριολεκτικά δεν άφησαν τίποτε όρθιο. Οι ξύλινες εξέδρες ξηλώθηκαν, τα δοκάρια ξεριζώθηκαν.Τα ε-πεισόδια πήραν έκταση και γρήγορα σχηματίστηκε αντιφασιστική διαδήλωση, που έφτασε μέχρι την Ομόνοια. Οι φίλαθλοι δια διαλύθηκαν μόνο με την εμφάνιση των γερμανικών δυνά-μεων Κατοχής...»


---------------συνεχιζεται---------------
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 23 Νοέμ 2009, 13:10

--------------ηρωων συνεχεια-------------------------------
Εκείνη την εποχή σύμφωνα με τις μαρτυρίες την καλύτερη ομάδα φέρεται ότι την είχε η ΑΕΚ η οποία είχε κατακτήσει τα πρωταθλήματα τις χρονιές 1939 και 1940 και ο πόλεμος ανέκοψε την πορεία της. Εκείνη την εποχή αγωνιζόταν στην ιστορική «Ένωση» ο Σπύρος Κοντούλης ο οποίος και σκοτώθηκε καθ οδόν για τον τοίχο της Καισαριανής. Πήδηξε από το καμιόνι όπου τον μετέφεραν μαζί με άλλους αιχμαλώτους και σκοτώθηκε από τα Γερμανικά πυρά τον Ιούνιο του 1944. Η οικογένεια του ΠΑΟΚ έχασε και αυτή έναν δικό τους ποδοσφαιριστή καθώς τον Γενάρη του 1941 σκοτώθηκε στην Κλεισούρα ο Νίκος Σωτηριάδης του ΠΑΟΚ. Τις δικές του απώλειες είχε και ο Ολυμπιακός Βόλου με τους «ερυθρόλευκους» να θρηνούν τρία παληκάρια τον Κυριάκο Μαυραντζούλη στην μάχη της Κλεισούρας και τους Νίκο Μαλαβέτα και Φάνη Σωτηρίου, που βρήκαν τραγικό θάνατο στη διάρκεια της κατοχής. Συγκινητική είναι η ιστορία του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Νίκου Γόδα ο οποίος λίγο πριν εκτελεστεί στο νησάκι Λαζαρέτο στην Κέρκυρα ζήτησε και φόρεσε την εμφάνιση του Ολυμπιακού λίγο πριν αφήσει την τελευταία του …πνοή.

Οι αθλητές δεν ήταν απλά μέλη των ελληνικών στρατιωτικών δυνάμεων αλλά μερικοί από αυτούς είχαν φτιάξει τις δικές τους αντιστασιακές ομάδες όπως αυτή του αθλητή του Ηρακλή Γιώργου Ιβανόφ (από αυτόν πήρε το όνομα του το γήπεδο μπάσκετ των «κυανόλευκων»). Σε αυτή συμμετείχε και ο Μιχάλης Παπάζογλου του Παναθηναϊκού. Μάλιστα ο αθλητής του «τριφυλλιού» συνελήφθη και δραπέτευσε λίγο αργότερα με την βοήθεια των Καλαφάτη και Γιαννάτου (Ιδρυτές του Παναθηναϊκού σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ αντίστοιχα).Η ομάδα έδινε πληροφορίες στους 'Αγγλους και οργάνωνε σαμποτάζ. Κατάφεραν με συνεργάτες στο ναύσταθμο να καταστρέψουν 30 αεροπλάνα των Γερμανών και να βυθίσουν με νάρκες τρία ελαφρά πολεμικά πλοία.
Τον δικό του ξεχωριστό ρόλο στην αντίσταση έπαιξε και ο διευθυντής του γηπέδου της Λεωφόρου Αλεξάνδρας Αντώνης Βρεττός ο οποίος είχε μετατρέψει κάποιους απρόσιτους χώρους του γηπέδου σε χώρους αντίστασης όπου μαζεύονταν και άκουγαν τα νέα από «λαθραία» ραδιόφωνα.Όμως μια πράξη του Βρεττού που πέρασε στην ιστορία είναι η ύψωση της Σημαίας της Ελευθερίας στο γήπεδο της Λεωφόρου. Στις 8 Οκτωβρίου του 1944 λίγο πριν από την αποχώρηση των Γερμανών στην Αθήνα, περίοδο κατά την οποία οι βασανισμοί πατριωτών είχαν ενταθεί στις φυλακές Αβέρωφ απέναντι από το γήπεδο, οι Αθηναίοι διάβασαν έκπληκτοι έξω από τη Λεωφόρο την ανακοίνωση: «Την προσεχή Κυριακή μέγας ποδοσφαιρικός αγών Παναθηναϊκού - Αγγλικής Αεροπορίας. Ζήτω η Ελευθερία».
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

περασαν κιολας τοσα χρονια...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 15 Δεκ 2009, 07:49

...Γιουγκοσλαβια...
αθλητικη φωνη κατα των βομβαρδισμων...και η δραση της ΑΕΚΑΡΑΣ...


Α­πό την πρώ­τη η­μέ­ρα που τα Να­το­ϊ­κά α­ε­ρο­σκά­φη άρ­χι­σαν τους βομ­βαρ­δι­σμούς ε­να­ντί­ον της Γιου­γκο­σλα­βί­ας, ε­κτός α­πό τους α­πλούς Σέρ­βους πο­λί­τες που ύ­ψω­σαν φω­νή δια­μαρ­τυ­ρί­ας ε­νά­ντια στην φα­σι­στι­κή ε­πι­δρο­μή σε ό­λα τα μή­κη και τα πλά­τη του πλα­νή­τη, τη δι­κή τους δια­μαρ­τυ­ρί­α έ­κα­ναν οι κα­λύ­τε­ροι πρε­σβευ­τές του Γιου­γκο­σλα­βι­κού έ­θνους, οι α­θλη­τές.

Πο­δο­σφαι­ρι­στές και μπα­σκε­μπο­λί­στες που α­γω­νί­ζο­νται στα τέσ­σε­ρα ση­μεί­α της γης έ­νω­σαν τις φω­νές τους και δια­μαρ­τυ­ρή­θη­καν για την βάρ­βα­ρη ε­πι­δρο­μή των Να­το­ϊ­κών κα­τά της πα­τρί­δας τους.


Ο Πέ­ντζα Μι­γιά­το­βιτ­ς α­πό την Ι­σπα­νί­α, ο Σί­νι­σα Μι­χα­ϊ­λο­βιτ­ς α­πό την Ι­τα­λί­α, ο Βλα­ντε Ντί­βατ­ς α­πό τις Η­ΠΑ, ο Ντέ­γιαν Σα­βί­σε­βιτ­ς και ο Ζάρ­κο Πά­σπα­λι α­πό το Βε­λι­γρά­δι, ο Ντρά­γκαν Τάρ­λατ­ς α­πό την Α­θή­να, ο Ντρά­γκαν Στό­ι­κο­βιτ­ς α­πό την Ια­πω­νί­α και δε­κά­δες άλ­λοι ε­πώ­νυ­μοι α­θλη­τές δεν δί­στα­σαν να κα­τα­δι­κά­σουν τους βομ­βαρ­δι­σμούς και α­κό­μα πε­ρισ­σό­τε­ρο να βρουν διά­φο­ρους τρό­πους για να εκ­δη­λώ­σουν την α­ντί­δρα­σή τους στη σφα­γή του γιου­γκο­σλα­βι­κού λα­ού.


Στην Ι­σπα­νί­α οι Γιου­γκο­σλά­βοι πο­δο­σφαι­ρι­στές έ­κα­ναν α­πο­χή α­πό τους α­γώ­νες των ο­μά­δων τους. Μά­λι­στα ό­ταν α­πο­φά­σι­σαν να δια­κό­ψουν την λευ­κή α­περ­γί­α τους για­τί οι ο­μά­δες τους α­πει­λή­σουν με βα­ριά χρη­μα­τι­κά πρό­στι­μα, ο Ντέ­γιαν Σα­βί­σε­βιτ­ς (πρώ­ην ά­σος της Ι­τα­λι­κής Μί­λαν) α­πό το βομ­βαρ­δι­σμέ­νο Βε­λι­γρά­δι έ­στει­λε μή­νυ­μα συ­μπα­ρά­στα­σης στον Πέ­ντζα Μι­γιά­το­βιτ­ς λέ­γο­ντας του: “Η α­γά­πη για την πα­τρί­δα εί­ναι α­νώ­τε­ρη α­πό ο­ποιο­δή­πο­τε χρη­μα­τι­κό πρό­στι­μο. Συ­νέ­χι­σε. Αν πά­λι έ­χεις πρό­βλη­μα εί­μαι δια­τε­θει­μέ­νος να πλη­ρώ­σω ε­γώ το πρό­στι­μο, ό­σο με­γά­λο και να εί­ναι…”.


Ο Πέ­ντζα Μι­γιά­το­βιτ­ς α­πό τη πλευ­ρά του, α­πό τη πρώ­τη στιγ­μή κα­τα­δί­κα­σε τους βομ­βαρ­δι­σμούς, αλ­λά δεν στα­μά­τη­σε σ’ αυ­τό, α­φού δί­νει το πα­ρών σε ό­λες τις α­ντι­πο­λε­μι­κές εκ­δη­λώ­σεις, ε­νώ σε με­ρι­κές εί­ναι ο­μι­λη­τής. Στην Ι­σπα­νί­α τις α­ντι­πο­λε­μι­κές, α­ντι­να­το­ϊ­κές εκ­δη­λώ­σεις διορ­γα­νώ­νει το Κο­μου­νι­στι­κό Κόμ­μα και η Ε­νω­μέ­νη Α­ρι­στε­ρά, οι μο­να­δι­κοί πο­λι­τι­κοί φο­ρείς που εί­ναι ξε­κά­θα­ρα κό­ντρα στον πό­λε­μο και την ε­πέμ­βα­ση στη Γιου­γκο­σλα­βί­α. “Ο­σα χρό­νια και να πε­ρά­σουν δεν πρό­κει­ται να ξε­χά­σου­με πο­τέ αυ­τά που μας κά­νουν. Ό­πως και την α­ντί­στα­ση στους Γερ­μα­νούς, έ­τσι και την α­ντί­στα­ση στο ΝΑ­ΤΟ θα την μά­θουν τα παι­διά μας και τα εγ­γό­νια μας. Έ­τσι θα με­γα­λώ­σουν οι νέ­ες γε­νιές της Σερ­βί­ας. Και ε­μείς δεν θα στα­μα­τή­σου­με να φω­νά­ζου­με ό­τι εί­ναι ά­δι­κο αυ­τό που γί­νε­ται σε βά­ρος της Γιου­γκο­σλα­βί­ας”, α­νέ­φε­ρε χα­ρα­κτη­ρι­στι­κά ο Μι­γιά­το­βιτ­ς.


Ο μπα­σκε­μπο­λί­στας Σά­σα Τζόρ­τζε­βιτ­ς διά­λε­ξε την η­μέ­ρα που η ο­μά­δα του, η θρυ­λι­κή Μπαρ­τσε­λό­να πή­ρε το πρω­τά­θλη­μα στην Ι­σπα­νί­α, να δια­μαρ­τυ­ρη­θεί για τους βομ­βαρ­δι­σμούς στην Γιου­γκο­σλα­βί­α. Την ώ­ρα που οι συ­μπαί­κτες του έ­παιρ­ναν το κύ­πελ­λο του πρω­τα­θλή­μα­τος, ε­κεί­νος σή­κω­σε έ­να πα­νό που έ­λε­γε: “Να στα­μα­τή­σει ο πό­λε­μος στη Γιου­γκο­σλα­βί­α”. Η ει­κό­να “πέ­ρα­σε” σε ε­κα­τομ­μύ­ρια σπί­τια Ι­σπα­νών. Η­ταν μια μι­κρή συ­νει­σφο­ρά του Τζόρ­τζε­βιτ­ς στον α­γω­νι­ζό­με­νο λα­ό της Γιου­γκο­σλα­βί­ας.


Στην Ι­τα­λί­α, ό­που ε­πί­σης α­γω­νί­ζο­νται αρ­κε­τοί Σέρ­βοι, ο Σί­νι­σα Μι­χα­ϊ­λο­βιτ­ς (βα­σι­κός στέ­λε­χος της Ε­θνι­κής ο­μά­δας της χώ­ρας του) έ­δω­σε συ­νέ­ντευ­ξη Τύ­που, ε­νώ μέ­σα α­πό τη φα­νέ­λα της Λά­τσιο (ο­μά­δα της Ρώ­μης που α­γω­νί­ζε­ται) φο­ρά­ει φα­νέ­λα με το σύν­θη­μα: “Κά­τω τα χέ­ρια α­πό τη Σερ­βί­α”, την ο­ποί­α σε κά­θε ευ­και­ρί­α δεί­χνει στους φι­λά­θλους.
Τον δι­κό του τρό­πο α­ντί­δρα­σης στα ό­σα συμ­βαί­νουν στη Σερ­βί­α, ε­πέ­λε­ξε ο μπα­σκε­μπο­λί­στας της Κί­ντερ Μπο­λό­νια Σά­σα Ντα­νί­λο­βιτ­ς. Ο Σέρ­βος α­θλη­τής στον η­μι­τε­λι­κό της Ευ­ρω­λί­γκα, με­τά τον α­γώ­να με την Τιμ­σύ­στεμ Μπο­λό­νια πή­ρε μια ση­μαί­α της πα­τρί­δας του και έ­κα­νε το γύ­ρο του γη­πέ­δου, γνω­ρί­ζο­ντας την α­πο­θέ­ω­ση α­πό τους φι­λά­θλους που βρι­σκό­ντου­σαν στις ε­ξέ­δρες του γη­πέ­δου “Ο­λύ­μπια Χά­λε” του Μο­νά­χου της Γερ­μα­νί­ας.


“Η­ταν έ­να ε­λά­χι­στο που μπο­ρού­σα να κά­νω για τη πα­τρί­δά μου. Εί­μαι ορ­γι­σμέ­νος α­πό τους βομ­βαρ­δι­σμούς και θα κά­νω ό­τι μπο­ρώ για να στη­ρι­χθούν οι συ­μπα­τριώ­τες μου σ’ ο­λό­κλη­ρη τη Γιου­γκο­σλα­βί­α”.




ΣΤΗΝ ΕΛ­ΛΑ­ΔΑ…

Στην Ελ­λά­δα που δε­κά­δες Σέρ­βοι α­γω­νί­ζο­νται σε ο­μά­δες πο­δο­σφαί­ρου και μπά­σκετ, η α­ντί­δρα­σή τους έ­γι­νε α­κό­μα με­γα­λύ­τε­ρη, κα­θώς εί­δαν την συ­ντρι­πτι­κή πλειο­ψη­φί­α του ελ­λη­νι­κού λα­ού να συ­μπα­ρα­στέ­κε­ται στον α­γώ­να του γιου­γκο­σλα­βι­κού λα­ού. Ε­τσι εί­δα­με τον Ντρά­γκαν Τάρ­λατ­ς, τον Μί­λαν Τό­μιτ­ς, τον Σί­νι­σα Γκό­γκιτ­ς, τον Πρέ­ντρα­γκ Τζόρ­τζε­βιτ­ς, τον Ί­λια Ί­βιτ­ς και δε­κά­δες άλ­λους α­θλη­τές να περ­πα­τούν σε πο­ρεί­ες ε­νά­ντια στην Να­το­ϊ­κή ε­πί­θε­ση και να κά­νουν κα­θι­στι­κή δια­μαρ­τυ­ρί­α έ­ξω α­πό την Α­με­ρι­κά­νι­κη πρε­σβεί­α. Πολ­λές φο­ρές τα λό­για τους εί­ναι πιο σκλη­ρά και α­πό τις βόμ­βες.


“Δεν έ­χουν κα­τα­λά­βει τι λα­ός εί­μα­στε. Νο­μί­ζουν ό­τι θα μας κάμ­ψουν με τους βομ­βαρ­δι­σμούς. Εί­ναι γε­λα­σμέ­νοι, αν πε­ρι­μέ­νουν κά­τι τέ­τοιο. Ε­μείς θα πα­λέ­ψου­με μέ­χρι το τέ­λος. Ας το κα­τα­λά­βουν το Κο­συ­φο­πέ­διο εί­ναι η καρ­δί­α της Σερ­βί­ας και τη καρ­διά μας δεν μπο­ρού­με να τον προ­δώ­σου­με…”, λε­ει ο Ντρά­γκαν Τάρ­λατ­ς, ο νε­α­ρός μπα­σκε­μπο­λί­στας του Ο­λυ­μπια­κού ο ο­ποί­ος τό­σα χρό­νια στην Ελ­λά­δα α­πέ­φευ­γε τα φώ­τα της δη­μο­σιό­τη­τας και οι δη­λώ­σεις του στον ελ­λη­νι­κό Τύ­πο ή­ταν ε­λά­χι­στες. Ό­μως μπρο­στά στη βαρ­βα­ρό­τη­τα των Να­το­ϊ­κών δεν μπο­ρού­σε να σιω­πή­σει. “Έ­χου­με μά­θει α­πό τους παπ­πού­δες μας τι ση­μαί­νει α­ντί­στα­ση. Αυ­τό που κά­νουν στο Βε­λι­γρά­δι και στις άλ­λες πό­λεις της Γιου­γκο­σλα­βί­ας εί­ναι α­πλά μα­θή­μα­τα α­γά­πης προς την πα­τρί­δα. Κά­τι που ί­σως εί­ναι ά­γνω­στο σε αυ­τούς που παίρ­νουν τις α­πο­φά­σεις για βομ­βαρ­δι­σμούς”, α­να­φέ­ρει χα­ρα­κτη­ρι­στι­κά ο Τάρ­λατ­ς, που μα­ζί με τον συ­μπαί­κτη του στον Ο­λυ­μπια­κό Μί­λαν Τό­μιτ­ς έ­δω­σαν συ­νέ­ντευ­ξη Τύ­που τις πρώ­τες κιό­λας η­μέ­ρες των βομ­βαρ­δι­σμών.





ΜΑΥ­ΡΑ ΠΕ­ΡΙ­ΒΡΑ­ΧΙΟ­ΝΙΑ


Ό­μως οι Σέρ­βοι που α­γω­νί­ζο­νται στην Ελ­λά­δα δεν έ­μει­ναν μό­νο στις δη­λώ­σεις. Ή­θε­λαν να κά­νουν κά­τι για να δεί­ξουν έ­μπρα­κτα την α­ντί­θε­σή τους στους βομ­βαρ­δι­σμούς και πα­ράλ­λη­λα να εκ­φρά­σουν την αλ­λη­λεγ­γύ­η τους συ­μπα­τριώ­τες τους που δο­κι­μά­ζο­νται. Έ­τσι ε­πέ­λε­ξαν να φο­ρούν μαύ­ρο πε­ρι­βρα­χιό­νιο σε ό­λους τους α­γώ­νες, σε έν­δει­ξη πέν­θους. Πλέ­ον εί­ναι ταυ­τι­σμέ­νο το μαύ­ρο πε­ρι­βρα­χιό­νιο με τους Σέρ­βους α­θλη­τές εί­τε παί­ζουν πο­δό­σφαι­ρο, εί­τε μπά­σκετ. Πα­ράλ­λη­λα στη Θεσ­σα­λο­νί­κη διορ­γα­νώ­θη­κε φι­λι­κό ματ­ς α­νά­με­σα σε μι­κτή ο­μά­δα που την α­πο­τε­λού­σαν παί­κτες (σύγ­χρο­νοι και πα­λαί­μα­χοι) του ΠΑ­ΟΚ, του Α­ρη και του Η­ρα­κλή, με μι­κτή ο­μά­δα που την α­πο­τε­λού­σαν Σέρ­βοι πο­δο­σφαι­ρι­στές που α­γω­νί­ζο­νται στην Ελ­λά­δα και σ’ άλ­λες ευ­ρω­πα­ϊ­κές ο­μά­δες.


Ο Ι­βάν Γιο­βά­νο­βιτ­ς, που έ­χει συ­μπλη­ρώ­σει του­λά­χι­στον 10 χρό­νια πα­ρου­σί­ας στην Ελ­λά­δα με τη φα­νέ­λα του Η­ρα­κλή Θεσ­σα­λο­νί­κης ή­ταν α­πό τους πρω­τα­γω­νι­στές του φι­λι­κού α­γώ­να που διε­ξή­χθη στο Καυ­τα­τζό­γλειο στά­διο και δεν δι­στά­ζει να κα­τα­δι­κά­σει την Να­το­ϊ­κή ε­πί­θε­ση στην πα­τρί­δα του. “Δεν μπο­ρώ να κα­τα­λά­βω αυ­τούς που α­πο­φα­σί­ζουν να βομ­βαρ­δί­σουν ά­μα­χους πο­λί­τες. Για­τί θέ­λουν να κα­τα­στρέ­ψουν τη Γιου­γκο­σλα­βί­α; Μή­πως τους ε­νο­χλεί ό­τι ε­μείς δεν ξε­που­λά­με εύ­κο­λα τη πα­τρί­δα μας; Ό­τι και να γί­νει πρέ­πει να κα­τα­λά­βουν ό­τι το Κοσ­συ­φο­πέ­διο εί­ναι κομ­μά­τι της ι­στο­ρί­ας της Σερ­βί­ας και δεν πρό­κει­ται να συμ­φω­νή­σου­με σε κα­μί­α πα­ρα­χώ­ρη­ση”, υ­πο­στη­ρί­ζει ο Ι­βαν Γιο­βά­νο­βιτ­ς, ο ο­ποί­ος συ­νε­χί­ζο­ντας α­να­φέ­ρει: “Αι­σθά­νο­μαι πο­λύ ά­σχη­μα βλέ­πο­ντας τις φρι­κια­στι­κές ει­κό­νες στην τη­λε­ό­ρα­ση, ό­που δια­με­λι­σμέ­να κορ­μιά α­πο­μέ­νουν με­τά τους βομ­βαρ­δι­σμούς. Με ε­νο­χλεί η ει­ρω­νεί­α των Να­το­ϊ­κών που μι­λούν για λά­θη. Ποια λά­θη; Ό­λα εί­ναι προ­με­λε­τη­μέ­νο έ­γκλη­μα κα­τά της αν­θρω­πό­τη­τας”.


Α­πό κο­ντά και ο ε­πι­θε­τι­κός του Ο­λυ­μπια­κού Σί­νι­σα Γκό­γκιτ­ς που α­να­φέ­ρει: “Εί­μαι πι­κρα­μέ­νος και α­νή­συ­χος. Κα­θη­με­ρι­νά προ­σπα­θώ να ε­πι­κοι­νω­νή­σω με τους συγ­γε­νείς μου στη Γιου­γκο­σλα­βί­α. Δεν μπο­ρώ να κα­τα­λά­βω για­τί πρέ­πει να σκο­τώ­νο­νται α­θώ­οι άν­θρω­ποι. Έ­τσι δεί­χνουν τη δύ­να­μή τους οι ι­σχυ­ροί του κό­σμου; Εί­ναι ντρο­πή”. Ο συ­μπαί­κτης του στην “ε­ρυ­θρό­λευ­κη” ο­μά­δα.


Ο Μί­ο­ντρα­γκ Μέ­νταν του ΠΑΣ Γιάν­νε­να υ­πο­στη­ρί­ζει: “Σί­γου­ρα έ­χου­με α­γω­νί­α γι’ αυ­τά που συμ­βαί­νουν στη πα­τρί­δα. Εί­ναι α­πάν­θρω­πη η συ­μπε­ρι­φο­ρά τους α­πέ­να­ντι σε έ­ναν υ­πε­ρή­φα­νο λα­ό, ό­πως εί­ναι ο Γιου­γκο­σλά­βι­κός. Πά­ντως ας το κα­τα­λά­βουν ό­τι δεν έ­χου­με μά­θει να λυ­γί­ζου­με”.



“ΝΤΡΟ­ΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥ­ΡΩ­ΠΗ”


Ο Ζό­ραν Μπά­μπο­βιτ­ς εί­ναι α­πό τους Σέρ­βους προ­πο­νη­τές πο­δο­σφαί­ρου που ερ­γά­ζο­νται αρ­κε­τά χρό­νια στην Ελ­λά­δα. Η έ­ναρ­ξη των βομ­βαρ­δι­σμών βρή­κε τον Μπά­μπο­βιτ­ς στο Α­γρί­νιο, ο ο­ποί­ος με ορ­γή μί­λη­σε για την στά­ση της Ευ­ρω­πα­ϊ­κής Ε­νω­σης: “Αν αυ­τή εί­ναι η Ευ­ρώ­πη που ο­νει­ρεύ­ο­νται με­ρι­κοί για το 2000 τό­τε να τα χαί­ρο­νται. Αι­σθά­νο­μαι ντρο­πή για ό­λα αυ­τά που συμ­βαί­νουν στη πα­τρί­δα μου. Πρώ­τα απ’ ό­λα σαν άν­θρω­πος που βλέ­πω τους ι­σχυ­ρούς να βομ­βαρ­δί­ζουν α­νυ­πε­ρά­σπι­στους αν­θρώ­πους. Που δη­μιουρ­γούν χι­λιά­δες πρό­σφυ­γες και υ­πο­κρι­τι­κά δη­λώ­νουν ό­τι αυ­τά τα κά­νουν για τα αν­θρώ­πι­να δι­καιώ­μα­τα. Εί­ναι ντρο­πή τους”. Ό­μως ο Ζό­ραν Μπά­μπο­βιτ­ς έ­χει και μια ε­ξή­γη­ση για ό­λα ό­σα συμ­βαί­νουν στα Βαλ­κά­νια. “Ί­σως να βομ­βαρ­δί­ζουν τη Γιου­γκο­σλα­βί­α, για­τί δεν ξε­χνούν την α­ντί­στα­σή μας στους Να­ζί κα­τά το Β’ πα­γκό­σμιο πό­λε­μο. Ί­σως αυ­τό να εί­ναι μια ε­ξή­γη­ση. Ί­σως…”.



“ΕΙ­ΜΑ­ΣΤΕ ΠΕ­ΡΗ­ΦΑ­ΝΟΣ ΛΑ­ΟΣ…”


“Δεν λυ­γί­ζου­με πα­ρά τους κα­θη­με­ρι­νούς βομ­βαρ­δι­σμούς. Μέ­νου­με στο Βε­λι­γρά­δι, σε ό­λες τις πό­λεις για να α­πο­δεί­ξου­με ό­τι δεν πρό­κει­ται να μας γο­να­τί­σουν. Κά­θε μέ­ρα κά­νου­με συ­ναυ­λί­ες, τα βρά­δια πά­με στις γέ­φυ­ρες και έ­τσι δεί­χνου­με την διά­θε­σή μας για α­ντί­στα­ση”. Τα πα­ρα­πά­νω λό­για α­νή­κουν στον Ζάρ­κο Πά­σπα­λι, του πο­λύ γνω­στού μας μπα­σκε­μπο­λί­στα, που έ­παι­ξε στην Ελ­λά­δα σε Ο­λυ­μπια­κό, Πα­να­θη­να­ϊ­κό, Πα­νιώ­νιο και Α­ρη. Ο Πά­σπα­λι α­φού ευ­χα­ρί­στη­σε μέ­σα α­πό τη καρ­δί­α του τον ελ­λη­νι­κό λα­ό γα την συ­γκλο­νι­στι­κή συ­μπα­ρά­στα­ση του στους Γιου­γκο­σλά­βους, τό­νι­σε: “Ο α­γώ­νας μας ε­νά­ντια στην να­το­ϊ­κή ε­πί­θε­ση εί­ναι κα­θη­με­ρι­νός. Μπο­ρού­με και πρέ­πει να στα­θού­με στα πό­δια μας. Πρέ­πει να δεί­ξου­με ό­τι δεν μπο­ρούν να βομ­βαρ­δί­ζουν μια χώ­ρα χω­ρίς να δί­νουν κα­μί­α α­να­φο­ρά. Μι­λά­νε για αν­θρώ­πι­να δι­καιώ­μα­τα, αυ­τοί που βομ­βαρ­δί­ζουν σχο­λεί­α, νο­σο­κο­μεί­α, γέ­φυ­ρες, λε­ω­φο­ρεί­α γε­μά­τα κό­σμο. Εί­ναι ει­ρω­νεί­α πραγ­μα­τι­κά…”.



ΤΟ ΤΑ­ΞΙ­ΔΙ ΤΗΣ Α­ΕΚ ΣΤΟ ΒΕ­ΛΙ­ΓΡΑ­ΔΙ


Την Με­γά­λη Τε­τάρ­τη 7 Α­πρι­λί­ου, εν μέ­σω βομ­βαρ­δι­σμών, η Α­ΕΚ βρέ­θη­κε στο Βε­λι­γρά­δι για έ­να φι­λι­κό ματ­ς με την Παρ­τι­ζάν. Δεν ή­ταν έ­να ο­ποιο­δή­πο­τε φι­λι­κό ματ­ς πο­δο­σφαί­ρου. Ή­ταν η έ­μπρα­κτη συ­μπα­ρά­στα­ση των Ελ­λή­νων προς τον α­γω­νι­ζό­με­νο λα­ό της Σερ­βί­ας. Για­τί την κί­νη­ση της “Έ­νω­σης” χαι­ρέ­τη­σαν ό­λοι οι φί­λα­θλοι, ό­λοι οι Έλ­λη­νες. Για­τί ό­λοι ή­θε­λαν να ή­ταν στο Βε­λι­γρά­δι, στο ματ­ς για να φω­νά­ξουν: Κά­τω τα χέ­ρια α­πό τη Σερ­βί­α”.


Ο Σέρ­βος πο­δο­σφαι­ρι­στής της Α­ΕΚ Μπράν­κο Μι­λο­βά­νο­βιτ­ς συ­γκλο­νι­σμέ­νος α­πό τη κί­νη­ση της ο­μά­δας του τό­νι­σε: “Θα μεί­νει για πά­ντα στη καρ­διά ό­λων των Σέρ­βων η α­πό­φα­ση της Α­ΕΚ να σπά­σει το ε­μπάρ­γκο και εν μέ­σω βομ­βαρ­δι­σμών να βρε­θεί στο Βε­λι­γρά­δι. Εί­μαι πε­ρή­φα­νος που α­νή­κω στην Α­ΕΚ…”. Ο Τό­νι Σα­βέφ­σκι μπο­ρεί η πα­τρί­δά του να εί­ναι η Πρώ­ην Γιου­γκο­σλα­βι­κή Δη­μο­κρα­τί­α της Μα­κε­δο­νί­ας, ό­μως αυ­τό δεν ση­μαί­νει ό­τι δεν τον α­κου­μπά ο πό­λε­μος. Ο Σα­βέφ­σκι δά­κρυ­σε ό­ταν εί­δε τη γέ­φυ­ρα του Νό­βι Σα­ντ κα­τε­στραμ­μέ­νη και τα κτί­ρια του Βε­λι­γρα­δί­ου μι­σο­γκρε­μι­σμέ­να.


Η “Πο­λί­τι­κα” του Βε­λι­γρα­δί­ου α­να­φε­ρό­με­νη στο ματ­ς της Παρ­τι­ζάν με την Α­ΕΚ εί­χε τί­τλο: “Νι­κή­σα­με τον πό­λε­μο δί­πλα στους Έλ­λη­νες ή­ρω­ες”, ε­νώ η “Μπόρ­μπα” έ­γρα­φε: “Εί­ναι Έλ­λη­νες και πα­ρα­μέ­νουν ή­ρω­ες”. Ή­ταν μο­να­δι­κές στιγ­μές αλ­λη­λεγ­γύ­ης και συ­μπα­ρά­στα­σης στους Γιου­γκο­σλά­βους που δέ­χο­νται την α­πάν­θρω­πη ε­πί­θε­ση του ΝΑ­ΤΟ.


Ο αρ­χη­γός της Α­ΕΚ Ντέ­μης Νι­κο­λα­ϊ­δης εκ­φρά­ζο­ντας ό­λη την ο­μά­δα, αλ­λά για­τί ό­χι και ό­λη την Ελ­λά­δα εί­πε: “Δεν πε­ρι­γρά­φο­νται τα συ­ναι­σθή­μα­τα. Κά­να­με αυ­τό που θέ­λα­με. Δώ­σα­με χα­ρά και ελ­πί­δα σε αυ­τούς τους αν­θρώ­πους που υ­πο­φέ­ρουν α­πό τις 24 Μαρ­τί­ου. Μα­κά­ρι να έρ­θει η ει­ρή­νη, αυ­τό εί­ναι το ζη­τού­με­νο. Αυ­τό που ζή­σα­με δεν το συ­γκρί­νω με κα­νέ­ναν τί­τλο, εί­ναι δια­φο­ρε­τι­κό σαν ε­μπει­ρί­α α­πό ό­λα τα άλ­λα. Ό­σους τί­τλους κι αν πά­ρω δεν γί­νε­ται σύ­γκρι­ση. Ή­ταν α­νε­πα­νά­λη­πτο”.


Τα λό­για του Βλά­ντε Ντί­βατ­ς α­πό την “καρ­διά” του Α­με­ρι­κά­νι­κου…ι­μπε­ρια­λι­σμού (α­φού α­γω­νί­ζε­ται στο πρω­τά­θλη­μα του ΝΒΑ με την ο­μά­δα του Σα­κρα­μέ­ντο) εί­ναι ό­τι κα­λύ­τε­ρο για το κλεί­σι­μο: “Ό­τι και να γί­νει, ό­σο μα­κριά και να εί­μαι α­πό τη Σερ­βί­α, α­πό τη πα­τρί­δα μου, δεν πρό­κει­ται να στα­μα­τή­σω να φω­νά­ζω ό­τι το Κόσ­σο­βο δεν εί­ναι α­πλά έ­να μέ­ρος της Γιου­γκο­σλα­βί­ας, αλ­λά έ­να κομ­μά­τι α­πό τη καρ­διά του Σερ­βι­κού έ­θνους, εί­ναι η ζω­ντα­νή ι­στο­ρί­α της πα­τρί­δας μου”.

Μακης Διογος - no passaran!!!!

πεστα ρε κορυφαιε Μακαρε μεγαλε συντροφε!!! :worship: :thumb: :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΡΕΒΕΓΙΟΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ 1961-62

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 25 Δεκ 2009, 22:17

Από τα μέσα Δεκεμβρίου του 1961 μέχρι τα μέσα Ιανουαρίου του 1962 περίπου το ελλαδίτικο πρωτάθλημα διακόπηκε και ο λαοφιλής ΠΑΟ μετέβη για μιαν εβδομάδαν στην Κύπρον για ρεβεγιόν και φιλικά ματς. Το κλίμα στην, τότε φρεσκο-ανεξάρτητη, μεγαλόνησο όμορφο και η φιλοξενία καταπληκτική. Για την ιστορία ο ΠΑΟ νίκησε με 3-0 τον ΑΠΟΕΛ, με 2-0 την Ομόνοια...ενώ με τη μεγάλη αγάπη του παλιοβαρνάβα :ups: (Ανόρθωση Αμμοχώστου) το αποτέλεσμα ήταν 0-0...!από ονόματα της εποχής εκείνης των σιξτης της μεγάλης ομάδας :worship: του τριφυλλιού ...Λουκανίδης, :clap: Δομάζος, Καμάρας, :clap: Παπαεμμανουήλ, :clap: Πιτυχούτης, Λινοξυλάκης....... :clap:


Πηγή: περιοδικό παναθηναϊκο τριφύλλι (green history), Ιανουάριος 2010
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ελεος!τονγκο αγκολα θανατος

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 11 Ιαν 2010, 13:21

Επίθεση δέχθηκε στην Αγκόλα η ποδοσφαιρική ομάδα του Τόγκο
Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2010 [ 11:49 ]

Δύο άτομα συνελήφθησαν από την αστυνομία της Ανγκόλας στον θύλακα της Καμπίντα, έπειτα από την επίθεση εναντίον του λεωφορείου που μετέφερε την ποδοσφαιρική ομάδα του Τόγκο, η οποία είχε φθάσει για να συμμετάσχει στο Κόπα Αφρικα 2010, ανακοίνωσε σήμερα ο εισαγγελέας της επαρχίας.
«Συνελήφθησαν δύο άτομα. Μόλις έχουμε νέα στοιχεία θα τα κοινοποιήσουμε», δήλωσε ο εισαγγελέας Αντόνιο Νίτο.
Η φάλαγγα των οχημάτων της ομάδας του Τόγκο δέχθηκε καταιγισμό πυρών αυτονομιστών ανταρτών αμέσως μετά την είσοδό της στον θύλακα της Καμπίντα, περιοχή πλούσια σε πετρέλαιο, που αποτελεί «θέρετρο» ταραχών έπειτα από την ανεξαρτησία της Ανγκόλας, της πρώην πορτογαλικής αποικίας το 1975.
Οι Δυνάμεις για την Απελευθέρωση του Κράτους της Καμπίντα-Στρατιωτική Θέση, οργάνωση που ιδρύθηκε το 2003 με απόσχιση από το κύριο αυτονομιστικό κίνημα, του Μετώπου για την Απελευθέρωση του θύλακα της Καμπίντα, ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση και απείλησε με νέες επιθέσεις.
Οι αρχές της Ανγκόλας έδωσαν εγγυήσεις για την ασφάλεια των ομάδων που συμμετέχουν στο Κόπα Αφρικα, τόσο στην πόλη της Καμπίντα, όσο και στη Λουάντα, τη Μπενγκέλα και το Λουμπάνγκο.
Η ομάδα του Τόγκο αναχώρησε χθες το βράδυ από την Καμπίντα, μεταφέροντας και τις σορούς των δύο μελών της ομάδας, θυμάτων της επίθεσης, την ώρα της τελετής έναρξης της Κόπα Αφρικα.

tovima.gr
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Ιβάνωφ ο Πολωνο-Ελλην ΟΥΚΑΣ αντιναζι υπερηρωας!!!

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 11 Ιαν 2010, 13:34

Ο Γεώργιος Ιβάνωφ γεννήθηκε την 14η Δεκεμβρίου 1911 στη Βαρσοβία. Τα περισσότερα χρόνια της ζωής του τα έζησε στη Θεσσαλονίκη, όπου μετακόμισε, μετά το θάνατο του πατέρα του, με την Πολωνίδα μητέρα του, το δεύτερο σύζυγό της Ιωάννη Λαμπριανίδη και τα δύο ετεροθαλή αδέλφια του, Αλέξανδρο και Αντώνιο. Ήταν νέος διψασμένος για μάθηση και αθλητισμό. Μιλούσε άπταιστα πολλές ξένες γλώσσες και σπούδασε γεωπονία στο Λουβέν του Βελγίου. Η ζωή του ήταν γεμάτη από Εθνική δράση. Το 1928 εγγράφηκε στον ΗΡΑΚΛΗ, όπου και έπαιζε στην εφηβική ομάδα ποδοσφαίρου. Το άθλημα, όμως, το οποίο του "έκλεψε" την καρδιά ήταν η κολύμβηση. Από το 1931 έως το 1935 συμμετείχε ανελλιπώς με την κολυμβητική ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ στους αγώνες Βορείου Ελλάδος καθώς και στους Πανελλήνιους αγώνες. Αυτό το διάστημα συμμετείχε και στην ομάδα γουότερ πόλο του ΗΡΑΚΛΗ. Tο 1934 κατέκτησε την πρώτη θέση στα 100 μέτρα ελεύθερο στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη με χρόνο 1 λεπτό και 12 δευτερόλεπτα. Ήταν από τους καλύτερους αθλητές της κολύμβησης. Για το λόγο αυτό, διοργανώνονται προς τιμήν του κάθε χρόνο τα "Ιβανώφεια", κολυμβητικοί αγώνες που διοργανώθηκαν πρώτη φορά το 1953 και από το 1979 πραγματοποιούνται κάθε χρόνο στη Θεσσαλονίκη. Το 1987 το κλειστό γήπεδο μπάσκετ του ΗΡΑΚΛΗ ονομάστηκε "Ιβανώφειο" προς τιμήν του ήρωα Γεωργίου Ιβάνωφ. Ο Γεώργιος Ιβάνωφ εκπαιδεύτηκε κατά τη διάρκεια του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου στη Μέση Ανατολή. Επέστρεψε στην Ελλάδα για να οργανώσει αντιστασιακό δίκτυο. Συγκέντρωνε πληροφορίες, οργάνωνε δολιοφθορές εναντίον των στρατευμάτων κατοχής με τη βοήθεια Ελλήνων πατριωτών (Κοντόπουλο, Γιαννάτο, Μαλιόπουλο κ.α). Σαν εργάτης σε αεροδρόμια και σε πλοία, κάτω από απίθανες μεταμφιέσεις, προκάλεσε αφάνταστες ζημιές, στους Γερμανούς κατακτητές. Κατέστη θρύλος για τους Έλληνες και αδυσώπητος εφιάλτης για τους καταπατητές της ελληνικής γης. Η δράση του ήταν πολύτιμη για τους συμμάχους και ολέθρια για τους Γερμανούς. Η αντιστασιακή οργάνωση του Ι. Μπομποτίνο και τους αδελφούς Γιαννάτου ιδρύθηκε στο 1941. Σκοπό είχε τη συλλογή και μετάδοση πληροφοριών προς το συμμαχικό στρατηγείο και την εκτέλεση δολιοφθορών. Ο Γεώργιος Ιβάνωφ συνεργάσθηκε με την οργάνωση. Αμεση συνεργάτιδά του ήταν η τότε φοιτήτρια της χημείας Γαβριέλλα Δημητρίου Μυλωνοπούλου, η οποία τον βοήθησε μέχρι τον άδικο θάνατό του από τους Γερμανούς. Ο Ιβάνωφ συγκέντρωνε πληροφορίες, τις οποίες κρυπτογραφούσε και μετέδιδε η Γαβριέλλα με τον ασύρματο στη Μέση Ανατολή. Οι Γερμανοί ήταν σε καλό δρόμο όσον αφορά στον εντοπισμό του ασυρμάτου. Έπρεπε, λοιπόν, να μεταφερθεί. Τη μεταφορά του ανέλαβε ο Γεώργιος Ιβάνωφ, τοποθετώντας μέσα σε ένα φέρετρο τη συνεργάτιδά του και κάτω από τα πόδια της τον ασύρματο. Κάλυψε το φέρετρο, το τοποθέτησε σε ένα μικρό φορτηγό, που το οδηγούσε ο ίδιος, και το μετέφερε στην οδό Λήμνου, της τότε Πλατείας Αγάμων και παρέδωσε τον ασύρματο. Οι Γερμανοί τον επικήρυξαν για το ποσό των 500.000 δραχμών. Αρκετά καλή αμοιβή για εκείνη την εποχή. Η σύλληψή του δεν ήταν καθόλου εύκολη. Τον Σεπτέμβριο του 1942 κατάφεραν να τον πιάσουν με μερικούς συνεργάτες του, αλλά δραπέτευσε μετά από δύο μέρες. Λίγους μήνες νωρίτερα, είχε ανατινάξει ένα γερμανικό υποβρύχιο(U-133) στη ναυτική βάση της Σαλαμίνας. Αυτό το κατάφερε κολυμπώντας μία ολόκληρη νύχτα και κολλώντας μαγνητική βόμβα επάνω στο σκάφος που ήθελε να ανατινάξει. Το ίδιο είχε κάνει και πιο πριν στο λιμάνι της Πάτρας, όπου βούτηξε στη θάλασσα και κόλλησε στα ύφαλα των πλοίων μαγνητικούς ωρολογιακούς μηχανισμούς. Τα πλοία ανατινάχθηκαν μετά την έξοδο από το λιμάνι. Την ίδια εποχή συνεργαζόμενος με νέους της Οργάνωσης Αντίστασης Γένους πραγματοποίησε σαμποτάζ σε εργοστάσιο κινητήρων αεροπλάνων με αποτέλεσμα η γερμανική αεροπορία να χάσει πολλά αεροπλάνα. Αυτό το πέτυχε ντυμένος Γερμανός. Η συνεργάτιδά του έριξε εκρηκτική σκόνη από μία τρύπα που υπήρχε στο βαλιτσάκι της κάνοντας βόλτες γύρω από τα αεροπλάνα. Όταν βγήκε από το αεροδρόμιο, ο Ιβάνωφ πυροδότησε. Δεκάδες αεροπλάνα παραδόθηκαν στις φλόγες. Λίγο αργότερα, πιάνεται και πάλι και καταδικάζεται σε θάνατο από γερμανικό στρατοδικείο. Στις 4 Ιανουαρίου 1943 εκτελέστηκε με απαγχονισμό στην Καισαριανή, αφού έπεσε στα χέρια των δήμιων του Χίτλερ. Όταν τον μετέφεραν για εκτέλεση κατάφερε δεμένος με χειροπέδες να εξουδετερώσει τους φρουρούς - συνοδούς και το έβαλε στα πόδια προς το δάσος. Όμως, δεν κατάφερε να ξεφύγει καθώς τον τραυμάτισαν με τα όπλα. Τα τελευταία του λόγια ήταν: "Ζήτω η Ελλάδα, ζήτω η Πολωνία". Για την ηρωική του δράση του απονεμήθηκαν, μετά το θάνατό του, από την Ελλάδα και την Πολωνία τα ανώτατα παράσημα των δύο χωρών. Στην Πολωνία θεωρείται Εθνικός ήρωας. Εκεί υπάρχει πλατεία με το όνομά του καθώς και ανδριάντας. Υπάρχει δρόμος στη Θεσσαλονίκη που πήρε το όνομά του. Είναι παράλληλος στην οδό Λαγκαδά και βρίσκεται στον συνοικισμό Αξιού. Επίσης, στήθηκε με τη συνεργασία της Ελλάδας και της Πολωνίας ανδριάντας του ήρωα στην οδό Λαγκαδά. Το πολωνικό αφήγημα "Πράκτωρ Νο1" του συγγραφέα Στανισλάβ Βοϊτσκεβιτς εξιστορεί τη ζωή και τις περιπέτειες του Γεωργίου Ιβάνωφ. Στην Ελλάδα γυρίστηκε ταινία με Πολωνούς ηθοποιούς στα μέρη όπου έδρασε ο ήρωας Ιβάνωφ. Η ταινία με τίτλο "Ιβάνωφ, μυστικός πράκτωρ υπ' αριθ. 1" γυρίστηκε το 1971 και προβλήθηκε στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης το 1973. Ειδική αίθουσα στο μουσείο πολέμου της Βαρσοβίας περιλαμβάνει όλα τα αναμνηστικά, που σχετίζονται με τη ζωή και τη δράση του Γεωργίου Ιβάνωφ.

-------------------------------------------------------------------------
Πηγές: 1. Λεύκωμα "Γυμναστικός Σύλλογος ΗΡΑΚΛΗΣ 1908-2003" 2. Εγκυκλοπαίδεια "Μαλλιάρης - Παιδεία" 3. Ιστοσελίδα: http://www.bhma.net/archive/2003/1226/08.asp

http://www.iraklis-swimm.gr/articles.php?id=3

clubs.pathfinder.gr/polit/394137

http://www.ardin.gr/node/2261
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 14 Ιαν 2010, 23:26

ΠΕΙΤΕ με κονσπηραση μανιακ...αλλά αν βγουν αληθη καποια πραματακια περι
Γκαλετι και νεφρικης ανεπαρκειας...που συνηθως νεφρα και συκωτι βαρανε οι ντοπες-αλογισιες
βελονες που τρουπανε τους αθλητες...

ελεος

εδω δεν ειναι Κοβασεβιτς να προκυψει κληρονομικη καρδιαγγειακη δυσπλασια κτλ
εχουμε κατι επικτητον...κριμα και ειναι και οι δυο παικταραδες [το παραδεχομαστε εμεις οι υγιεις φιλαθλοι]
ευχομαι να γινει καλα το παληκαρι και να ξαναπαιξει τη μπαλαρα που κατεει

αλλα αμα βγει και ειδικα εν αγνοια του παικτη οτι παλι ηταν καμια κινεζικη ντοπα κοκτεηλ
φοραω το ...χιτωνιο με το τριφυλλι και μπαινω καμικαζι μεσα στην εφτα και παμε μαζι με τον τσουκαλα και τους λοιπους πορτο λεονε αν ειναι νουνεχεις κι εχουν ταντερα
να ρουφηξουμε τα αιματα των πρωτεργατων του ιατρικου τημ που χαλαρα και οικονομικα σκεπτομενοι ποτισαν αλογισιο φαρμακι τον οντως παικταρα αυτον!!!

η ντοπα και ο θανατος-εμπορευμα των ατζεντηδων των διαφημισταδων και των μανατζερεων τυπου χομο εκονομικους δεν εχουν χρωμα και συμβολα ουτε συνορα και εποχη...καποτε φαρμακωναν τα παιδια των πρωην λαικων δημοκρατιων σε στιβο και γυμναστικη, μετα η βιομηχανια θανατου περασε τον ατλαντικο και η φλοτζο εσβησε προωρα οι επιγονατιδες του γιγαντα συμβολο καρλ λιους γιναν πουρες την κρισιμη ωρα οι διαφοροι ροναλντο καταρρεουν απο την πιεση και ο μαραντονα λεει οτι τα πιο πολλα βελονια που τον τρυπησαν δεν ειχαν καμια σχεση με ναρκωτικα...ηρθε και στην Ελλαδα η μοδα του εμποριου ονειρων δοξας θανατου...προσφατα τα μεταολυμπιακα μας ξεφτιλικια....κι ολα αυτα εν αγνοια των αθλητων???μηπως μια φτασιδωμενη ψευδοαληθεια και νταξει μωρε βλεπουμε...???σε μενα θα τυχει???
καταναλογια τα ιδια στα γυμναστηρια της γειτονιας παραφουσκωμενοι αποτριχωμενοι ντοπακηδες αντρες γυναικες ορ σαμθινγκ μπητουην [τα στεροειδη δινουν ψευδοεντολη στους ορχεις να μην εκκρινουν τεστοστερονη οποτε...πεφτει ο ...δεικτης νταου τζοουνς..]
ετη φωτος μακρυα απο το αρχαιοελληνικο αθλητικον πνευμα αντιγραφουν αμερικανικα προτυπα φουσκωμενων ανδροειδων τρωγοπινουν αμινοξεα πρωτεινες λιποδιαλυτες ηλεκτρολυτες με τη συμφωνη γνωμη προτροπη του επιστημονα εμπορου αποτυχημενου μποξερ....ελεος....
φιγουρα τελος !!!πρωταθλητισμος και μεταλλια τελος!!!τα πηραμε κι αυτα ΟΚ ας ηρεμησουμε και ας ασχοληθουμε με τον αντικειμενικον δεικτη πολιτισμου τον
ΛΑΙΚΟ ΜΑΖΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
με το αρχαιο πνευμα αθανατο το ευ αγωνιζεσθαι το νους υγιης εν σωματι υγιει
στην καθημερινοτητα μας ομως!!!
παρκα πλατειες κολυμβητηρια παντου γηπεδα ας μεινουν οι τηλεορασεις ανευ κοινου με τα τηλεπαιγνια του ευκολου πλουτισμου σταζητητα ας αραχνιασουν τα μηχανακια της εητζημπη ας βαλει λουκετο στα καρελια...
βαλτε γκολ ριξτε τριποντα προσπαθηστε προσθιο καντε ενα συνδυασμο ντιρεκτ κροσε απερκατ τρεξτε ενα χιλιομετρο και σε ενα μηνα πεντε...

παλι ο βαρναβας στο γνωριμο ρολο του πιο γραφικου κι απο την αραχωβα....
:crybaby:
ελπιζω ο γκαλετι να ειναι ΟΚ οποτε να παραμεινει η κεντρικη ιδεα μονο του σεντονιου

παω τωρα στα περι ομορφιας γιατι ειδα κατι ενδιαφερουσες...εξομολογησεις... :wink:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Τόγκο, Αγκόλα, αίμα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Κυρ 17 Ιαν 2010, 10:58

Ένα άρθρο του Γιώργου Δελαστίκ από την εφημερίδα «Έθνος», της 14/01/2010

Ξεχάστηκε σχεδόν στην Eυρώπη η δολοφονική επίθεση που έγινε την περασμένη Παρασκευή από αυτονομιστές αντάρτες της Aνγκόλας εναντίον του λεωφορείου της ποδοσφαιρικής ομάδας του Tόγκο, μόλις αυτό μπήκε στο έδαφος της χώρας που φιλοξενεί φέτος το Kύπελλο Eθνών Aφρικής. Άλλωστε τώρα οι φίλαθλοι, οι τζογαδόροι και η FIFA ασχολούνται με το αν ήταν στημένο ή όχι το παιχνίδι Aνγκόλας - Mάλι, που έληξε με το απίθανο σκορ 4-4! Kινεζική διαδικτυακή εταιρεία πουλούσε έναντι 20.000 δολαρίων την πληροφορία ότι το ματς θα λήξει με αυτό το σκορ και επιπλέον η Aνγκόλα κέρδιζε με 4-0 μόλις δώδεκα λεπτά πριν λήξει ο αγώνας, ενώ δέχθηκε ακόμη ένα γκολ δύο λεπτά πριν από τη λήξη και άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις!!!
Mετά από όλα αυτά τα συναρπαστικά συν διάφορα απροσδόκητα αποτελέσματα σε άλλους αγώνες του Kυπέλλου αυτού, ελάχιστοι φίλαθλοι θυμούνται πια το Tόγκο και την αποχώρησή του από αυτό το Kόπα Aφρικα.
Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και στους πολιτικούς, πετρελαϊκούς ή δημοσιογραφικούς κύκλους αυτών των τομέων. Aυτοί ξέρουν ότι η ιστορία θα έχει μεγάλη συνέχεια. Δεν είναι τυχαίο, φυσικά, ότι η τυφλή επίθεση εναντίον των ανύποπτων ποδοσφαιριστών, των οποίων η εθνικότητα δεν έχει καμία σημασία, έλαβε χώρα στην επαρχία Kαμπίντα της Aνγκόλας.
Aυτή η επαρχία έχει δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, εξαιρετικά σημαντικά. Tο πρώτο είναι πως στην Kαμπίντα, και κυρίως στην υφαλοκρηπίδα της, αντλείται περίπου το 60% των 1.900.000 βαρελιών πετρελαίου της ημερήσιας παραγωγής πετρελαίου της Aνγκόλας - προ δεκαετίας μάλιστα αντλούνταν το 80% της ανγκολέζικης πετρελαϊκής παραγωγής.
Tο δεύτερο στοιχείο είναι πως κατά τον 19ο αιώνα οι Bρετανοί πέτυχαν να δοθεί στο Kονγκό, υπό βελγική τότε κατοχή, μια μικρή διέξοδος στη θάλασσα πλάτους 30-40 χιλιομέτρων. Aυτό όμως είχε ως αποτέλεσμα να αποκοπεί η Kαμπίντα από την υπόλοιπη Aνγκόλα! Aυτή η κατάσταση διατηρείται έως σήμερα.
Tη δεκαετία του 1970, όταν η Aνγκόλα είχε μαρξιστικό καθεστώς, η CIA και οι άλλες δυτικές μυστικές υπηρεσίες, από κοινού με πετρελαϊκές εταιρείες της Δύσης και χρησιμοποιώντας ως τοπικό όργανο το Zαΐρ του Mομπούτου, δημιούργησαν και χρηματοδότησαν στην Kαμπίντα αποσχιστικά κινήματα. H ίδια κατάσταση, αν και με άλλους συσχετισμούς και πρόσωπα, συνεχίζεται και σήμερα - πόσω μάλλον που πρόσφατα ανακαλύφθηκαν κοιτάσματα πετρελαίου και στο υπέδαφος της επαρχίας Kαμπίντα, στη στεριά. Eίναι προφανώς ενδεικτικό το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι αρχηγοί αυτών των (ασήμαντων από πλευράς μελών) αυτονομιστικών «αντάρτικων» ομάδων, που συνήθως με δυσκολία απαριθμούν 200-300 μέλη, κατοικοεδρεύουν μονίμως στο... Παρίσι και όχι φυσικά στην ανθυγιεινή ζούγκλα της Aνγκόλας.
Oι Aμερικανοί και οι Eυρωπαίοι δεν είναι καθόλου ενθουσιασμένοι από το γεγονός ότι η Aνγκόλα αποτελεί σημαντικό προμηθευτή πετρελαίου της Kίνας και ως εκ τούτου ενθαρρύνουν με πάθος τη δράση των αυτονομιστών, ελπίζοντας ότι στο τέλος θα εξαναγκάσουν την κυβέρνηση της Aνγκόλας να υποκύψει στους όρους των ευρωπαϊκών και των αμερικανικών πετρελαϊκών εταιρειών, προκειμένου να πάψει η Δύση να καθοδηγεί και να χρηματοδοτεί την αποσχιστική δράση των αυτονομιστών.
Για την ώρα η Aνγκόλα αντιστέκεται. Eχει στην Kαμπίντα 4.000 στρατιώτες για 40.000 κατοίκους και η περιοχή είναι απαγορευμένη για μη ντόπιους ή τουρίστες.
H κυβέρνηση όρισε την Kαμπίντα ως έδρα των αγώνων ενός ομίλου -και μάλιστα οι Kινέζοι κατασκεύασαν εκεί εκ του μηδενός ένα σύγχρονο στάδιο- ακριβώς για να δείξει σε όλο τον κόσμο ότι η Kαμπίντα είναι πλήρως ελεγχόμενο ανγκολέζικο έδαφος.
Ύποπτοι αντάρτες και ύποπτα... γκολ;
H κυβέρνηση της Aνγκόλας ξόδεψε ένα δισεκατομμύριο δολάρια -ποσό αστρονομικό για την Aφρική- στη διοργάνωση του Kυπέλλου Eθνών Aφρικής στο ποδόσφαιρο, για να προβάλει τη χώρα της ως σταθερή και ισχυρή. Mε τη δολοφονική επίθεση κατά της ομάδας του Tόγκο, οι αυτονομιστές αντάρτες μαζί με τις δυτικές μυστικές υπηρεσίες και τις πετρελαϊκές εταιρείες που κρύβονται πίσω τους τίναξαν στον αέρα το σόου επίδειξης σταθερότητας της ανγκολέζικης ηγεσίας. Oλος ο ευρωπαϊκός Tύπος άρχισε να γράφει για τα αυτονομιστικά κινήματα της Kαμπίντα. Eτσι, «θείο δώρο» αποτέλεσαν για την κυβέρνηση της Aνγκόλας τα απίστευτα γκολ που έφαγε η εθνική ομάδα της χώρας στο εξωφρενικό ματς με το Mάλι και έκαναν τους πάντες να μιλούν γι’ αυτό! Ή μήπως δεν ήταν... δώρο;
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 02 Φεβ 2010, 07:22

Τα λουλούδια του Μάντσεστερ

συμπληρωθηκαν 50 χρονια απο την τραγωδια του μοναχου, που σημαδεψε την ιστορια της μαντσεστερ γιουναΪτεντ


Πενήντα χρόνια (μισός αιώνας...) συμπληρώθηκαν από τότε που οκτώ παίκτες του Ματ Μπάσμπι χάθηκαν στην τραγωδία του Μονάχου. Ένα δυστύχημα που σημάδεψε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όσο τίποτα άλλο, και που, όπως λέγεται, «κάθε νέος παίκτης που έρχεται στην ομάδα κουβαλάει την ευθύνη...» Ένα δυστύχημα το οποίο έγινε ακόμα και τραγούδι, The Flowers of Manchester, ώστε να διατηρήσει στη μνήμη όλων τους διάσημους εκείνης της γενιάς.


5 Φεβρουαρίου του 1958

Η φημισμένη Γιουνάιτεντ, με παίκτες που κόστιζαν πάνω από 350.000 λίρες εκείνη την εποχή, αγωνιζόταν στο Βελιγράδι με τον Εθνικό Αστέρα, στο πλαίσιο του επαναληπτικού της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Ο αγώνας στην Αγγλία είχε λήξει με 2-1 υπέρ της Μάντσεστερ και η παρέα του Μπόμπι Τσάρλτον χρειαζόταν να διατηρήσει απλώς αυτό το αποτέλεσμα για να πάρει την πρόκριση.

Ωστόσο, οι Άγγλοι βρέθηκαν σε καλή φόρμα εκείνη την ημέρα και πήραν προβάδισμα με 3-0 στο ημίχρονο. Οι Γιουγκοσλάβοι αντεπιτέθηκαν, αλλά έφτασαν μόνο μέχρι την ισοφάριση. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Μάντσεστερ να πανηγυρίζει την είσοδό της στα ημιτελικά της διοργάνωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Το ίδιο βράδυ, ένα κοκτέιλ πάρτι στη βρετανική πρεσβεία, με αρκετό αλκοόλ και φαγητό, σε τίποτα δεν θύμιζε τις συνήθειες που είχε επιβάλει ο Μπάσμπι.

6 Φεβρουαρίου του 1958

Η ομάδα συγκεντρώνεται για να πάρει τον δρόμο της επιστροφής. Η αποστολή, πέντε ακόμα συνταξιδιώτες και άλλα τόσα μέλη του πληρώματος. Σύνολο 43 επιβαίνοντες στο Elizabethan charter aircraft G-ALZU, ή Zulu Uniform, όπως αποκαλούνταν από τον πύργους ελέγχου. Η πτήση θα είχε μία στάση για ανεφοδιασμό, στο αεροδρόμιο του Μονάχου.

Ο καιρός στη Γερμανία ήταν πολύ άσχημος. Πολικό ψύχος, χιονοθύελλες, και η προσγείωση στον διάδρομο έγινε μετά βίας, καθώς η ορατότητα από την ομίχλη ήταν εξαιρετικά περιορισμένη. Τα μέλη του πληρώματος κατέβηκαν για να διευθετήσουν τις λεπτομέρειες, ο μοναδικός εξειδικευμένος τεχνικός για τον πλήρη ανεφοδιασμό του αεροσκάφους επέβλεπε τη διαδικασία και οι υπόλοιποι επιβαίνοντες κατέβηκαν για να ξεκουραστούν και να γευματίσουν, αφού πρώτα επιδόθηκαν σε έναν ανελέητο χιονοπόλεμο.

Λίγο αργότερα, το αεροπλάνο ήταν έτοιμο για απογείωση. Τα απαραίτητα τεστ είχαν γίνει, τα καύσιμα ήταν εντάξει, οι μηχανές άναψαν και το αεροσκάφος έτρεχε στον διάδρομο, όταν ο κυβερνήτης ζήτησε άδεια από τον πύργο ελέγχου για να αναβάλει την απογείωση. Οι καιρικές συνθήκες δεν επέτρεπαν στο σκάφος να φτάσει στην απαιτούμενη ταχύτητα απογείωσης. Δεύτερη προσπάθεια, δεύτερη αποτυχία. Τρίτη προσπάθεια…

Το αεροπλάνο απογειώθηκε στιγμιαία, αλλά μια χιονοθύελλα στάθηκε πιο δυνατή. Το σκάφος είχε βγει ήδη εκτός πορείας από την απογείωση, προσέκρουσε σε σπίτια της περιοχής, κατέπεσε και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα εξερράγη. Όσοι δεν σκοτώθηκαν από την πτώση, έτρεχαν να απομακρυνθούν. Άλλοι τα κατάφεραν, άλλοι όχι. Επτά από τους παίκτες της Γιουνάιτεντ δεν τα κατάφεραν και άφησαν εκεί την τελευταία τους πνοή. Ακόμα ένας απεβίωσε δύο εβδομάδες μετά, καθώς οι πληγές του αποδείχθηκαν πιο ισχυρές. Λίγα χρόνια μετά την τραγωδία με την Τορίνο, ακόμα μία ομάδα, μία καταπληκτική ομάδα, θα στερούσε τις εμπνεύσεις της από το παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Τα 23 θύματα

Ποδοσφαιριστές: Τζοφ Μπεντ, Έντι Κόλμαν, Ντάνκαν Έντουαρντς, Μαρκ Τζόουνς, Ντέιβιντ Πεγκ, Τόμι Τέιλορ, Λίαμ Γουίλαν, Ρότζερ Μπιρν

Άνθρωποι του συλλόγου: Γουόλτερ Κρίκμερ (γραμματέας), Μπερτ Γουόλεϊ (αρχιγυμναστής), Τόμ Κάρι (γυμναστής)

Δημοσιογράφοι: Αλφ Κλαρκ, Τζορτζ Φόλουζ, Ντον Ντέιβις, Τομ Τζάκσον, Χένρι Ρόου, Αρτσι Λέντμπρουκ, Έρικ Τόμπσον, Φρανκ Σουίφτ

Πλήρωμα/επιβάτες: Κένεθ Ρέιμεντ (πιλότος), Μπέλα Μίκος (ταξιδιωτική πράκτορας), Βίλι Σατίμοφ (φίλαθλος), Τομ Κέιμπλ (αεροσυνοδός)

Υπάρχουν ζωντανοί άνθρωποι εδώ...

Ο Χάρι Γκρεγκ, τερματοφύλακας της Μάντσεστερ από το 1957 μέχρι το 1967, περιγράφει πώς έζησε ο ίδιος την τραγωδία:

«Βρισκόμασταν στο αεροπλάνο περιμένοντας την απογείωση για τρίτη φορά και ανησύχησα λίγο. Κοίταξα τον Ρότζερ Μπιρν και το πρόσωπό του ήταν τρομαγμένο. Γέλασα. Κάποιος με είδε. Ήταν ο Τζον Μπέρι, που μου είπε: «Δεν ξέρω γιατί γελάς, αλλά θα σκοτωθούμε εδώ πέρα». Ο Λίαμ Γουίλαμ συνέχισε: «Εάν αυτό συμβεί, είμαι έτοιμος…».

»Το αεροπλάνο ξεκίνησε. Δεν υπήρχε σταματημός αυτή τη φορά. Είδα τους τροχούς να απομακρύνονται από το έδαφος. «Ανεβήκαμε», σκέφτηκα. Ξαφνικά, μέσα σε ένα δέκατο του δευτερολέπτου, άκουσα έναν δυνατό κρότο και ύστερα μόνο φως. Δεν υπήρχαν κλάματα ή φωνές. Μόνο ένας φοβερός ήχος από ένα σκάφος που πέφτει.

»Ο πραγματικός ήρωας είναι ο πιλότος Τέιν. Εγώ ήμουν μόνο ένας ποδοσφαιριστής, ένας χαζός τερματοφύλακας. Εκείνος ήταν εκεί, ανάμεσα στα συντρίμμια. Ήξερε τι συνέβαινε. Βγήκα από μια τρύπα από την άτρακτο και τον άκουσα να φωνάζει: «Τρέξτε, ηλίθιοι, θα εκραγεί». Αυτός προσπαθούσε να σώσει τον συγκυβερνήτη του, Κεν Ρέιμεντ, που βρισκόταν στο κόκπιτ.

»Πέντε άνθρωποι που βρίσκοταν ξαπλωμένοι στο χιόνι και μακριά μού φώναζαν να τρέξω. Άκουσα ένα παιδί (ο γιος της ταξιδιωτικής πράκτορος) να κλαίει. Τους φώναξα: «Γυρίστε πίσω, υπάρχουν ζωντανοί άνθρωποι εδώ…»

Ενδειξη ζωής

Το Κύπελλο του 1963 αποτέλεσε την πρώτη ένδειξη ζωής στο Μάντσεστερ, μετά από τη στιγμή που κανείς δεν θα ήθελε να είχε γνωρίσει. Ήταν η απαρχή της δημιουργίας ακόμα μιας ομάδας επιτυχιών από τον Μπάσμπι. Η νέα ομάδα του Μάντσεστερ, δέκα χρόνια αργότερα, τον επιβεβαίωσε. Εκπλήρωσε την υπόσχεση που είχε δώσει αυτός ο μεγάλος προπονητής στους νεκρούς της τραγωδίας και στους φιλάθλους της ομάδας: ότι σε μία δεκαετία, ο αγαπημένος τους σύλλογος θα βρεθεί στην κορυφή της Ευρώπης. Θα κάνει ό,τι δεν στάθηκε δυνατό να γίνει τότε.

Και το 1968 το έπραξε. Η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-1, στην παράταση, της Μπενφίκα του Εουσέμπιο, και ο Τσάρλτον, με τη βοήθεια του Μπεστ, φάνηκε συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι στους πρώην συμπαίκτες του. Οι νωπές μνήμες της τραγωδίας δεν επέτρεψαν στην τότε Μάντσεστερ να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μίλαν στα ημιτελικά. Οι ίδιες μνήμες ήταν αυτές που έδωσαν το κίνητρο στον Μπάσμπι και τους παίκτες του να πράξουν ό,τι δεν είχαν κάνει το 1958.

Μέρος της ιστορίας μας

Ο Μπόμπι Τσάρλτον, ο θρύλος του αγγλικού ποδοσφαίρου και της Μάντσεστερ, μιλάει για την τραγωδία και το Κύπελλο Πρωταθλητριών, που κατέκτησε με την ομάδα και αφιέρωσε στους αδικοχαμένους συμπαίκτες του. «Είναι μέρος της ιστορίας του συλλόγου. Υπήρχε μεγάλη συμπάθεια για τη Μάντσεστερ μετά από το Μόναχο και αυτό έκτισε ένα πολύ καλό κλίμα. Την εποχή του δυστυχήματος είχαμε φτάσει σε επίπεδο που μπορούσαμε να κατακτήσουμε το τρόπαιο. Ξέραμε τη διοργάνωση και είχαμε προκριθεί στα ημιτελικά. Νιώσαμε χρέος μας να κατακτήσουμε το τρόπαιο κάποια στιγμή. Και το ότι το κερδίσαμε μία δεκαετία μετά το Μόναχο, με τέτοια ενθουσιώδη ομάδα, ήταν κάτι πολύ σημαντικό. Την ημέρα που το κατακτήσαμε σκέφτηκα τους συμπαίκτες που είχα χάσει στο Μόναχο. Συνέβαλαν με τον τρόπο τους στην κατάκτηση και ένιωσα ότι δικαιούνταν ένα μέρος του».

---------------------------------------
Πάλι ζωγραφιζει ο φιλος μας Μακης Διογος, εκφραστης της υγιους πατριωτικης αριστερης πτερυγας...σε προπερσινο αρθρο - κεφαλαιο απο το βιβλιον του..
http://www.ardin.gr/node/434
www.contra.gr, www.manutd.com
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”