Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 14 Ιούλ 2014, 14:55

Ενταξει κι εμεις καναμε ενα διαλλειμα απο τις ηττες με τον ρεχάγκελ και μετα ξανα-μανα τα ίδια. Αν ηταν πχ να ειναι δεδομενο οτι παντα η βραζιλια θα ειναι καλη και παντα καποια χωρα που ειχε ιστορια στο να μην τα παει καλα θα χάνει δεν θα είχε και νοημα να το βλέπουμε. Τωρα για τη μερκελ προσπαθω να δω τα πραγματα ακομα και απο την σκοπια της καθως και απο την σκοπια του γερμανου πολιτη.
Ο οποιος πλήρωνε (μαζι με φορολογούμενους άλλων χωρων) την ασυδωσια των Ελληνων δημοσιων λειτουργών και όσων συναλλασονταν μαζι τους. Οι οποιοι δεν ήταν παντα εφοπλιστές αλλα πολλές φορες απλός λαός.
ενα παράδειγμα το εξής.
Απορρίφθηκε η έφεση της Ελλάδας -επιστρέφει 250 εκ από αγροτικές επιδοτήσεις
http://euractiv.gr/georgia-kai-trofima/ ... pidotiseis
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 14 Ιούλ 2014, 18:49

Με βάση την εικόνα των ομάδων στο γήπεδο (και όχι τα ονόματα, την ιστορία και τους μισθούς) η εθνική μας άνετα έφτανε στους 4.

Όλοι τους ήταν πολύ πεσμένοι.

Σχετικά με την αργεντινή, όλοι αγωνίστηκαν (προσπάθησαν) εκτός του Μέσι. Ντι Μαρία εκτός. Τυχαίο;

Ήταν προαποφασισμένο να σμπρωχτεί η Γερμανία.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Σκέψεις ἑνός Βραζιλιάνου

Δημοσίευση από promitheas14 » Τρί 15 Ιούλ 2014, 11:45

Σκέψεις ἑνός «Βραζιλιάνου» ἤ «τώρα τί θά κάνουμε χωρίς βαρβάρους».

Τώρα πού μᾶς ἀφαιρέθηκαν ταπεινωτικά τά σκῆπτρα τῆς καλύτερης ποδοσφαιρικῆς σχολῆς τοῦ κόσμου, πῶς θά ἀναπληρώσουμε τό κενό τῆς ὕπαρξης; Τοὐλάχιστον ἤμασταν μπαλαδόροι. Τώρα; Τώρα πρέπει νά δεχθοῦμε πώς εἴμαστε ἕνα τίποτα; Ἦρθαν, ἔκαναν μπίζνες καί δημόσιες σχέσεις οἱ ἐγχώριοι καί κοσμοπολιτικοί Μπόμπολες καί Ἀγγελοπουλίνες, ἀσέλγησαν στήν ἀθλητική, συνυφασμένη μέ τήν ἐθνική μας, περηφάνεια, μᾶς ἔβγαλαν σκάρτους (Κεντέρηδες) καί στό τέλος μᾶς εἶπαν ἕνα «εὐχαριστοῦμε Βραζιλία» κατά τό «εὐχαριστοῦμε Ἑλλάδα».
Τώρα φοβᾶμαι πώς πρέπει νά παραδεχθοῦμε πώς πάντοτε τέτοιοι ἤμασταν, ἕνα τίποτα. Μία ζωή μᾶς βίαζαν. Ἐμᾶς καί τόν τόπο μας. Δουλοπάροικοι ἤμασταν πρός ἐκμετάλλευση. Ἄλλοτε μᾶς ἔστελναν πακέτο νά πᾶμε νά ἐργασθοῦμε στίς χειρότερες δουλειές στά ἐργοστάσια τῆς Ἰαπωνίας καί ἄλλοτε μᾶς χρησιμοποιοῦσαν οἱ ντόπιοι Μπόμπολες καί διεθνεῖς ἀετονύχηδες ὡς ὄργανα ἀνάπτυξης τῆς παγκόσμιας ἀγορᾶς ζάχαρης καφέ καί ξυλείας.
Τώρα πρέπει νά σκεφθοῦμε ποιά εἶναι ἡ χώρα πού ζοῦμε, ἡ χῶρα «μας» καί στά χέρια τίνων βρίσκεται. Ἕνα οἰκόπεδο εἶναι ἡ χώρα μας. Ἀνήκει..., δέν ξέρω σέ ποιούς ἀκριβῶς ἀνήκει, μέχρι χθές πίστευα ὅτι ἀνῆκε σέ μένα, ἀλλά οἱ πολιτικοί, πού εἶναι κάτι σάν μεσάζοντες ἤ μιζαδόροι, καί λένε ὅτι ἔχουν τήν ἐξουσιοδότησή μου, ἔχουν μετατρέψει τό οἰκόπεδο, ἀπό πράσινο καί δασωμένο πού ἦταν, σέ λατομεῖο, μιά ἀνοικτή πληγή στό σῶμα τῆς γῆς, ὅπου ἔρχονται οἱ κάθε λογῆς ἐργολάβοι τῆς πράσινης ἤ πορτοκαλί ἀνάπτυξης καί τό ἀναπτύσσουν.
Τώρα πρέπει νά σκεφθῶ ὅτι εἶμαι δουλοπάροικος. Πώς μέχρι τώρα μέ ἀποκοίμιζαν καί μέ κολάκευαν ὅτι ἤμουν μπαλαδόρος. Ὅμως τώρα μοῦ τό πῆραν κι αὐτό.
Ὅμως γιά στάσου! Ἐγώ τουλάχιστον ἤμουν πράγματι μπαλαδόρος, μέχρι χθές τοὐλάχιστον. Οἱ ἄλλοι πιστεύουν ὅτι εἶναι εἴτε περιούσιοι λαοί, εἴτε θεματοφύλακες τοῦ λίκνου τοῦ πολιτισμοῦ καί τῶν γραμμάτων, εἴτε ἀπόγονοι τοῦ Ἀλεξάνδρου, ἐνῶ στήν οὐσία εἶναι χειρότεροι ἀπό μένα, γιατί ἐκεῖνοι δέν εἶναι τίποτε ἀπ’ ὅλα αὐτά. Ἐγώ τουλάχιστον ἤμουν μέχρι χθές κάτι...
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 15 Ιούλ 2014, 14:01

Λοιπον.
Δεν υπαρχουν λαοι μπαλαδωροι. προφανως θα υπαρχουν βραζιλιανοι που δεν ξερουν μπαλα και μπορει να βαλεις μια ομαδα Ελληνων ερασιτεχνων και βραζιλιανων να παιξουν και να χασουν οι βραζιλιανοι. οχι γιατι οι Ελληνες ειναι καλυτεροι αλλα γιατι η συγκεκριμενη ομαδα ενδεχεται να ειναι καλυτερη.
Δεν υπαρχουν λαοι που ξερουν να δερνουν καλυτερα απο αλλους. Οσα κυπελα να παρει ο ζαμπιδης για παραδειγμα δεν σημαινει οτι εθνικα ειμαστε ανωτεροι απο τους τουρκους στις πολεμικες τεχνες ή στην σκληραδα. Απλα σημαινει οτι ο Ζαμπιδης ως προσωπο ειαι καλος αθλητης με καλη προπονητικη κλπ ομάδα.
Κοινως θα πρεπει να ειμαστε περηφανοι για τα προσωπικα μας επιτευγματα και οχι για τα εθνικα μιας και τα εθνη δεν ειναι ομοιγενης ομάδες αλλα μια ομαδοποιηση ετερογενων ανθρωπων για λογους πολιτικής.
Κατα τον ιδιο τροπο δεν υπαρχουν λαοι περιουσιοι ή λαοι θεματοφυλακες της αρχαιας γνωσης. ειδικα οταν αυτη πλεον διαδιδεται στο ιντερνετ και στα πανεπιστημια ολου του κοσμου
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 15 Ιούλ 2014, 14:13

Divine Sinner έγραψε:προφανως θα υπαρχουν βραζιλιανοι που δεν ξερουν μπαλα
φυσικά και θα το δεχτώ αυτό.
Όμως, πόσο πιθανό το θεωρείς, να έχει σχηματίσει
Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ, μια ομάδα παντελώς ανίκανων ποδοσφαιριστών;





Το θέμα που θίγεις βέβαια, δεν έχει και μεγάλη σχέση μ'αυτό που ανέβασε
ο Προμηθέας.

Προμηθεύ, ωραίο το άρθρο. :thumb:
Αν δεν είναι δικό σου, δώσε λινκ σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από promitheas14 » Τρί 15 Ιούλ 2014, 14:47

Divine Sinner έγραψε:Δεν υπαρχουν λαοι μπαλαδωροι. προφανως θα υπαρχουν βραζιλιανοι που δεν ξερουν μπαλα και μπορει να βαλεις μια ομαδα Ελληνων ερασιτεχνων και βραζιλιανων να παιξουν και να χασουν οι βραζιλιανοι.
Ἐννοῶ ὅτι ὁ αὐτοπροσδιορισμός τους βασίζεται καί στό ποδόσφαιρο. Εἶναι ἕνα κομμάτι τῆς "ἐθνικῆς τους προσωπικότητας" ἄν μοῦ ἐπιτρέπεται ὁ ὄρος, ὅπως ἡ "ἐθνική προσωπικότητα" τῶν Ἑβραίων εἶναι "οἱ ἀγαπημένοι τοῦ Θεοῦ" κ.ο.κ.
Βέβαια καί δέν πρέπει νά εἶναι ἔτσι, ἀλλά ἔτσι "κτίζουν" προσωπικότητες τῶν λαῶν καί τούς δίνουν μία ταυτότητα
Arela έγραψε:Προμηθεύ, ωραίο το άρθρο. :thumb:
Αν δεν είναι δικό σου, δώσε λινκ σε παρακαλώ.
Δικό μου εἶναι Βίκυ! (Μέ κολακεύει τό σχόλιό σου!)
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 15 Ιούλ 2014, 15:11

Oυτε ο προμηθεας θιγει αυτο που λες. ο προμηθεας λεει οτι θεωρουνταν λαος μπαλαδορος οι βραζιλιανοι και το χασανε και αυτο.
και λεω οτι κακως θεωρουνταν τετοιοι γιατι δεν μπορει η μπαλα η οτιδηποτε να χαρακτηριζει εναν ολοκληρο λαο.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από promitheas14 » Τρί 15 Ιούλ 2014, 15:16

Divine Sinner έγραψε:Oυτε ο προμηθεας θιγει αυτο που λες. ο προμηθεας λεει οτι θεωρουνταν λαος μπαλαδορος οι βραζιλιανοι και το χασανε και αυτο.
και λεω οτι κακως θεωρουνταν τετοιοι γιατι δεν μπορει η μπαλα η οτιδηποτε να χαρακτηριζει εναν ολοκληρο λαο.
Λέω γενικά πώς εἶναι γιά κείνους ἀλλά καί ὅλον τόν κόσμο ἡ εὐκαιρία νά ἀφυπνισθοῦν ἀπό τά ποδοσφαιρικά (ἤ θρησκευτικά -Ἰουδαῖοι, Μουσουλμάνοι- ἤ πολιτιστικά - Ἕλληνες, Σκοπιανοί- ἤ τεχνολογικά - Δυτικός κόσμος-) ΥΠΝΩΤΙΚΑ.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 15 Ιούλ 2014, 15:21

Φώτη, γι'αυτό το "ξεφευγειό" που κάνεις ΜΟΝΙΜΩΣ, μόλις σε δω
θα φας της χρονιάς σου, στο λέω :ksylo: το'χω απωθημένο χρόνια τώρα :P

Λοιπόν, ρώτησα κάτι πιο πάνω, αλλά πάλι ξέφυγες- αλλά δε θα σ'αφήσω,
θέλω απάντηση στο συγκεκριμένο που δίνω πάλι παρακάτω!
ArELa έγραψε:
Divine Sinner έγραψε:προφανως θα υπαρχουν βραζιλιανοι που δεν ξερουν μπαλα
φυσικά και θα το δεχτώ αυτό.
Όμως, πόσο πιθανό το θεωρείς, να έχει σχηματίσει
Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ, μια ομάδα παντελώς ανίκανων ποδοσφαιριστών;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 15 Ιούλ 2014, 15:23

Ε μια στο τοσο ρε συ Βικυ δεν μπορει να γινει. δεν ξερω μπαλα και δεν ξερω πχ ποιος ειναι ο προπονητης. αν πχ η τακτικη του προπονητη ηταν αλ αντι αλλα και της παρασκευης το γάλα λογικο θα ειναι να χάσουνε. δεν ξερω δεν απαντω υποθεσεις κανω ως αμπαλος.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 15 Ιούλ 2014, 15:51

Divine Sinner έγραψε:Ε μια στο τοσο ρε συ Βικυ δεν μπορει να γινει
μπορεί ή δε μπορεί να γίνει; για να καταλάβω, γιατί μου διαφεύγει
αυτό που εννοείς.

Εγώ λέω πως η βραζιλία, με την ιστορία και τη λατρεία της στο ποδόσφαιρο
δεν είναι δυνατόν να συγκρότησε ομάδα η οποία να έχει ΟΛΟΥΣ τους ποδοφαιριστές της άχρηστους, ανίκανους, άμπαλους.
Το τι σημαίνει για τη βραζιλία το ποδόσφαιρο, το ξέρω κι εγώ που είμαι
πολύ πιο άμπαλη από σένα, μεγάλε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 15 Ιούλ 2014, 20:12

ξεχασα να βαλω το ερωτηματικο. ξερω τι σημαινει για την βραζιλια αλλα ο προπονητης ειναι η καρδια της ομαδας. αρκει να ειχε κακη μερα και να μην τα υπολογισε σωστα δηλαδη και να τα γκολάκια.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 15 Ιούλ 2014, 23:11

Τι έχω αντιληφθεί ως πρώην παίχτης,σταμάτησα στα 22,και έπαιζα σε 5 διαφορετικές θέσεις.Ελβετικός σουγιάς ένα πράμα :wink: .Έκοβα και έραβα..σ'αυτό βέβαια βοήθησε και τα 6 χρόνια στίβος μεσαίων αποστάσεων.Παλιά όλα αυτά,πριν 23 περιστροφές :loco:

Το ποδόσφαιρο, έχει γίνει/μετατραπεί στην ουσία, είναι μορφή σύγχρονου κολοσσαίου
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 16 Ιούλ 2014, 08:18

alkinoos έγραψε:Το ποδόσφαιρο, έχει γίνει/μετατραπεί στην ουσία, είναι μορφή σύγχρονου κολοσσαίου
Ἀκριβῶς ἔτσι. Δέν εἶναι τυχαῖο πώς βαφτίζουν ἤ μετονομάζουν τά γήπεδα/στάδια σέ ἀρένες.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Ιούλ 2014, 11:10

Έτσι είναι, Άλκη! :thumb:

Επίσης καλό είναι να αναρωτηθούμε γιατί, από το 1970 και μετά,
διπλασιάστηκαν (συχνά υπερδιπλασιάστηκαν) οι αθλητικές εκπομπές
και ζωντανές συνδέσεις στην τηλεόραση απανταχού της γης, αρχής γενομένης
βέβαια από τις ΗΠΑ, όπου εκτός του αμιγώς αθλητικού καναλιού που έχουν
τετραπλασίασαν τα αθλητικά σκηνικά σε όλα τα τηλεοπτικά τους δίκτυα.

Εγώ φυσικά δε χρειάζεται ν'αναρωτηθώ. Είναι σαφές πως επιδίωξαν
(και κατάφεραν) να εστιάζουν τόσο τα μυαλά στα αθλητικά, ώστε
να μη δίνουν τόση σημασία στις πολιτικές που άρχισαν ν'ασκούνται,
όπως για παράδειγμα, την αποκόλληση όλων των νομισμάτων από το χρυσό,
(αφού ακολούθησαν την πολιτική του Νίξον που πρώτος αποκόλλησε το δολάριο)
για την οποία ΚΑΝΕΙΣ, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αντέδρασε. Τυχαίο; Δε νομίζω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 16 Ιούλ 2014, 13:00

Ατάκα που ακούω συχνά...

<< ΚΑΙ ΤΏΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ἘΧΕΙ ΜΠΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ;>>

Ο λόγος που αυτή η φράση είναι με κεφαλαία έχει σημασία για μένα,διότι αυτό συνδυάζεται με φαγητό -σκουπίδι,με βρισιές,με έντονο ψυχισμό/συναίσθημα . Έργο Σκέψης (0) !!!! Και να ήταν μόνο αυτό ! Ντόμινο η κατάσταση...


Το ποδόσφαιρο ,το μποξ και το μπάσκετ είναι τα μεγαλύτερα αθλήματα που ασκούν έλεγχο συμπεριφοράς και σκέψης,διότι εμπεριέχουν και επαφή.Δηλαδή εμμέσως μορφή Βίας.Μην απορεί κανείς που οι κυβερνήσεις είναι χαλαρές,και όπως ανέφερε και η ArELa οι εκπομπές για τα αθλητικά πολλαπλασιάστηκαν όπως και τα γήπεδα/αρένες ,επίσης αυξήθηκαν και σε χωρητικότητα.Κόστος ! Να παίζει και καμιά αρχιτεκτονική άραγε για την μαζική ενέργεια που εκπέμπει το πλήθος ; Διόλου απίθανο !


Σε τι μετατρέπεται , ας πούμε,και ποια η συμπεριφορά του ανθρώπου,του άντρα επί το πλείστον, όταν εθίζεται ; Τι κοινά έχει με την πολιτική και τις θρησκείες ;Ποια τα κοινά του οπαδού με του πιστού και του ιδεολόγου ;


Το ντόμινο αυτό δεν έχει τέλος και αρχή..όπως και η συζήτηση αυτή
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ποδόσφαιρο ως μέσον κοινωνικού ελέγχου.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Ιούλ 2014, 13:35

alkinoos έγραψε:Ατάκα που ακούω συχνά...

<< ΚΑΙ ΤΏΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ἘΧΕΙ ΜΠΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ;>>

Ο λόγος που αυτή η φράση είναι με κεφαλαία έχει σημασία για μένα,διότι αυτό συνδυάζεται με φαγητό -σκουπίδι,με βρισιές,με έντονο ψυχισμό/συναίσθημα . Έργο Σκέψης (0) !!!! Και να ήταν μόνο αυτό ! Ντόμινο η κατάσταση...
ντόμινο δε λες τίποτα, αλλά αυτό που αναφέρεις εδώ είναι πάρα πολύ βασικό. :clap:
Χειραγωγείται/κατευθύνεται το ενεργειακό του συναισθήματος (έντονος ψυχισμός,
βασικά ανταγωνιστικά ένστικτα, πτώση δονήσεων) που εξυπηρετεί πολύ
τους κυρίους να διατηρούν τον πλανήτη σε κατάσταση χαμηλότατων δονήσεων,
επιπέδου υπό δαπέδου ένα πράγμα...
alkinoos έγραψε:Το ποδόσφαιρο ,το μποξ και το μπάσκετ είναι τα μεγαλύτερα αθλήματα που ασκούν έλεγχο συμπεριφοράς και σκέψης,διότι εμπεριέχουν και επαφή.Δηλαδή εμμέσως μορφή Βίας.
πού να δεις στο football των αμερικανακίων (ή rugby όπως το λένε
οι άγγλοι, ν/αφρικάνοι κλπ) τι μορφές βίας ξετυλίγει...
αλλά και στο απλό ποδόσφαιρο (που προσωπικά σπανίως βλέπω), είδα σ'αυτό
το μουντιάλ τρελές σκηνές βίας... από τις δαγκωνιές, μέχρι τις υπουλες κλωτσιές
και το σακάτεμα παικτών της αντίπαλης ομάδας...
alkinoos έγραψε:Μην απορεί κανείς που οι κυβερνήσεις είναι χαλαρές,και όπως ανέφερε και η ArELa οι εκπομπές για τα αθλητικά πολλαπλασιάστηκαν όπως και τα γήπεδα/αρένες ,επίσης αυξήθηκαν και σε χωρητικότητα.Κόστος !
Αν αυξήθηκαν λέει! Το Κολοσσαίο στην αρχαία Ρώμη, δε φτάνει για τη σύγχρονη εποχή. Σ'αυτά δεν φείδονται εξόδων τα λαμόγια.
alkinoos έγραψε:Να παίζει και καμιά αρχιτεκτονική άραγε για την μαζική ενέργεια που εκπέμπει το πλήθος ; Διόλου απίθανο !
Πολύ πιθανό να λες! :thumb:
οι αγγλόφωνοι το λένε harnessing energy (μάζεμα και διαχείριση ενέργειας).
Πολύ πιθανό επίσης είναι, να γίνεται και το αντίστροφο σ'αυτά τα σημεία.
Να μπορούν να δέχονται οι παίκτες (ή και οι φίλαθλοι) ηλεκτρομαγνητικές ενέργειες...
και τι αποτελεσματικότερο, όταν ο εγκέφαλος λειτουργεί με ηλεκτρομαγνητισμό;
alkinoos έγραψε:Το ντόμινο αυτό δεν έχει τέλος και αρχή..όπως και η συζήτηση αυτή
έλα όμως που αυτή η ξανθιά ψοφάει για τέτοιες συζητήσεις. :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”