Γιάννης Αντετοκούμπο

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 28 Δεκ 2013, 18:53

Κυρίες και κύριοι τα λόγια είναι περιττά,απλά απολαύστε τον (!)






Όπως σχολιάζει και ένας φίλος ..

Well ,, he can block , he can run , he can pass , and he is only 19 . This guy will improve his shot and make his body stronger in the near future .. Just thinking ... who will be able to stop him then ??


Ένας all star NBA player .... :clap: :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Dread » Σάβ 28 Δεκ 2013, 23:48

Και μη ξεχνάς οτι ακόμα ψηλώνει..... :shock:

Είναι 208cm και λένε οτι μπορεί να φτάσει 213cm....

Φαντάζεσαι 213 με το μπάσκετ που ξέρει..... :respect:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 29 Δεκ 2013, 02:56

Απορώ πως δεν τον είδαν οι δυο μεγάλες ομάδες ή κάποια ευρωπαϊκή,
αλλά στη τελική καλύτερα που πήγε ΝΒΑ.Θα γίνει ο καλύτερος ευρωπαίος παίχτης ever :D
Περιμένω να τον δω ζωντανά σε κάνα μισάωρο... :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 29 Δεκ 2013, 09:14

Συζητήθηκε και το θέμα της ιθαγένειας του.
Νόμιμα πήρε ελληνική ιθαγένεια.

Γεννήθηκε σε ελληνικό έδαφος και δεν πήρε ιθαγένεια της χώρας καταγωγής του ΠΟΤΕ.
Ανιθαγενής. Έτσι ίσχυσε το "κριτήριο του εδάφους ius solis" που ισχύει πολύ σπάνια και μόνο αν το παιδί που γεννιέται εδώ δεν αποκτά με τη γέννησή του ιθαγένεια άλλης χώρας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 29 Δεκ 2013, 14:46

Έχει τα σωματικά προσόντα,έχει και θράσος ,αυτό είναι σημαντικό για να πλησιάσει το μεγάλο Jordan στο σκοράρισμα.Μου τον θυμίζει σε πολλές φάσεις.Oxi,δεν υπερβάλλω,ο Jordan ήταν και από τους κορυφαίους "κλέφτες" και πάρα πολύ καλός αμυντικός ,για να ολοκληρωθεί ως το "πρώτο βιολί" και ο μεγαλύτερος παίχτης που γνώρισε το NBA .Στους μπακς,μια ομάδα περιορισμένων δυνατοτήτων δεν θα μείνει για πολύ,βλέπω να πηγαίνει σε μεγαλύτερη ομάδα.Όπως πολλοί λένε αν βελτιώσει το σουτ του και μέσα από σκληρή προπόνηση,όλα είναι πιθανά :D

Απολαύστε Michael Jordan

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Dread » Κυρ 29 Δεκ 2013, 18:45

Έκανε και το πρώτο του double-double προχθές.... :wink:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:49

doctormarkon έγραψε:Συζητήθηκε και το θέμα της ιθαγένειας του.
Νόμιμα πήρε ελληνική ιθαγένεια.

Γεννήθηκε σε ελληνικό έδαφος και δεν πήρε ιθαγένεια της χώρας καταγωγής του ΠΟΤΕ.
Ανιθαγενής. Έτσι ίσχυσε το "κριτήριο του εδάφους ius solis" που ισχύει πολύ σπάνια και μόνο αν το παιδί που γεννιέται εδώ δεν αποκτά με τη γέννησή του ιθαγένεια άλλης χώρας.
δοκτωρέσα. θα το πω όσο πιο όμορφα γίνεται. κόπρανα στο αστικό κράτος και στους νόμους του. δεν δεχομαι το πολίτευμα όποτε δεν με νοιάζει πως πήρε την υπηκοότητα (που την λενε και ιθαγένεια λες και μπορείς να γίνεις ιθαγενής ενος άλλου κράτους απο αυτό που κατάγεσαι). Σόρυ αλλα και να μου παιρναν την "ιθαγένεια" πάλι Ελλήνας ιθαγενής θα ήμουν. και όσα χαρτια και να μου βγαζε η ιαπωνία πχ. δεν θα γινόμουν ποτέ ιαπωνέζος στην φύση και στην βιολογία μου ουτε και στην συνείδηση του fellow ιαπωνεζου.
Ας έπαιρνε πράσινη κάρτα. θα το επικροτούσα. Έλληνας όμως δεν είναι δεν ήταν και δεν θα γίνει ποτέ.
Είναι τόσο πιθανό να γίνει Έλληνας όσο εγω σκίουρος. και αν δεν είχαμε αποκοπεί απο την φύση μας, δεν θα κάναμε καν αυτήν την συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 29 Δεκ 2013, 21:19

Ειναι λογικο ειναι να παρει την υπηκοοτητα με τον ενα η τον αλλο τροπο
καθως εκεινη οριζει τη σχεση του πολιτη με το κρατος ουσιαστικα με τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις της καθε πλευρας.

δεν εχει σημασια το αιμα για να δωσεις υπηκοοτητα

Βεβαια καποιοι στουρνοι μπερδευουν την ιθαγενεια με την υπηκοοτητα και τα κανουν ολα
οικοπεδο αλλα δεν περιμενα κατι παραπανω.

Υπηκοοτητα παιρνει καποιος οποιος κι αν ειναι αν πληροι τις "προυποθεσεις" που οριζει ο νομος καθε χωρας

Ιθαγενεια δεν μπορει να παρει κανενας με χαρτια και μελανια . Ιθαγενης του ενος η του αλλου τοπου γεννιεσαι
(δεν ειναι ουτε κακο ουτε καλο ειναι αυτο που ειναι)
Οι μαιμουδες θα εχουν παντα διαφορες φυλες
οι ρινεκεροι το ιδιο
τα καναρινια το ιδιο
τωρα αν εμεις θελουμε να τα λεμε ανακατεμενα ειναι αλλο θεμα

""Η λέξις ιθαγενής και ιθαιγενής (Όμηρος: «Οδύσεια» Ξ 203) προέρχεται από το ιθύς, που σημαίνει «κατ’ ευθείαν» (Ε. Κοφινιώτη «Λεξικόν ομηρικόν» σελ. 157, Ν. Δασκαλάκη: «Λεξικόν ετυμολογικόν της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσης» σελ. 209, J Hofmann: «Ετυμολογικόν Λεξικόν της Αρχαίας Ελληνικής» σελ. 140 κ.α) και από το «γένος», που σημαίνει την φυλήν. Έχομεν λοιπόν σύνθεσιν των ιθύς+γένος και ιθαγενής καλείται ο έχων κατ’ ευθείαν σχέσιν με γένος. Στην Αρχαίαν Ελληνικήν Γλώσσαν ιθαγενής ονομάζεται ο γνήσιος προς συγκεκριμένον γένος. Κατά συνέπειαν το περιεχόμενον της ιθαγενείας είναι φυσικόν γεγονός (όχι επίκτητον) και ειδικώτερον φυλετικόν.""
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 30 Δεκ 2013, 16:02

Divine Sinner έγραψε:
doctormarkon έγραψε:Συζητήθηκε και το θέμα της ιθαγένειας του.
Νόμιμα πήρε ελληνική ιθαγένεια.

Γεννήθηκε σε ελληνικό έδαφος και δεν πήρε ιθαγένεια της χώρας καταγωγής του ΠΟΤΕ.
Ανιθαγενής. Έτσι ίσχυσε το "κριτήριο του εδάφους ius solis" που ισχύει πολύ σπάνια και μόνο αν το παιδί που γεννιέται εδώ δεν αποκτά με τη γέννησή του ιθαγένεια άλλης χώρας.
δοκτωρέσα. θα το πω όσο πιο όμορφα γίνεται. κόπρανα στο αστικό κράτος και στους νόμους του. δεν δεχομαι το πολίτευμα όποτε δεν με νοιάζει πως πήρε την υπηκοότητα (που την λενε και ιθαγένεια λες και μπορείς να γίνεις ιθαγενής ενος άλλου κράτους απο αυτό που κατάγεσαι). Σόρυ αλλα και να μου παιρναν την "ιθαγένεια" πάλι Ελλήνας ιθαγενής θα ήμουν. και όσα χαρτια και να μου βγαζε η ιαπωνία πχ. δεν θα γινόμουν ποτέ ιαπωνέζος στην φύση και στην βιολογία μου ουτε και στην συνείδηση του fellow ιαπωνεζου.
Ας έπαιρνε πράσινη κάρτα. θα το επικροτούσα. Έλληνας όμως δεν είναι δεν ήταν και δεν θα γίνει ποτέ.
Είναι τόσο πιθανό να γίνει Έλληνας όσο εγω σκίουρος. και αν δεν είχαμε αποκοπεί απο την φύση μας, δεν θα κάναμε καν αυτήν την συζήτηση.

...no comment

.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 30 Δεκ 2013, 16:13

θεωρω ότι δεν ειπα κάτι υποτιμητικό για τον μπασκετμπολίστα. απλα δεν τον θεωρω Έλληνα. καλο παιδι. καλος νιγηριανος. Αλλά είναι τόσο Έλληνας όσο εγω ιαπωνέζος.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 30 Δεκ 2013, 18:03

Παρακολουθώ NBA από 14 ετών που έπαιρνε ο αδελφός το περιοδικό Τρίποντο..Είναι πολλοί που λένε πως ο Γιάννης είναι ο νέος KD...δείτε για ποιους λόγους .



"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Δευ 30 Δεκ 2013, 21:52

Divine Sinner έγραψε:θεωρω ότι δεν ειπα κάτι υποτιμητικό για τον μπασκετμπολίστα. απλα δεν τον θεωρω Έλληνα. καλο παιδι. καλος νιγηριανος. Αλλά είναι τόσο Έλληνας όσο εγω ιαπωνέζος.
Ε ναι βιολογικα προφανως και εμενα οτι και να κανεις ας πουμε αιγυπτιο δεν με λες
(αυτο ειναι το προφανες που με μια ματια το βλεπεις. γιατι αλλα δεν μπορεις να τα δεις με μια ματια)

Ομως μπορει να ειναι στην συμπεριφορα στο ηθος και το εθος του....

γιατι καποιοι αλλοι ενω ειναι στο αιμα... στην συμπεριφορα ειναι χειροτεροι και απο τουρκοσποροι :lol:

Μακαρι να γινει αριστος :)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Ιαν 2014, 17:28

Divine Sinner έγραψε:θα το πω όσο πιο όμορφα γίνεται. κόπρανα στο αστικό κράτος και στους νόμους του. δεν δεχομαι το πολίτευμα όποτε δεν με νοιάζει πως πήρε την υπηκοότητα (που την λενε και ιθαγένεια λες και μπορείς να γίνεις ιθαγενής ενος άλλου κράτους απο αυτό που κατάγεσαι). Σόρυ αλλα και να μου παιρναν την "ιθαγένεια" πάλι Ελλήνας ιθαγενής θα ήμουν. και όσα χαρτια και να μου βγαζε η ιαπωνία πχ. δεν θα γινόμουν ποτέ ιαπωνέζος στην φύση και στην βιολογία μου ουτε και στην συνείδηση του fellow ιαπωνεζου.
Ας έπαιρνε πράσινη κάρτα. θα το επικροτούσα. Έλληνας όμως δεν είναι δεν ήταν και δεν θα γίνει ποτέ.
Είναι τόσο πιθανό να γίνει Έλληνας όσο εγω σκίουρος. και αν δεν είχαμε αποκοπεί απο την φύση μας, δεν θα κάναμε καν αυτήν την συζήτηση.




Σέβομαι την άποψή σου και καταλαβαίνω από πού εκπορεύεται...
Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου.

Tους Αφρικανούς τους έχω ζήσει σ'όλη μου τη ζωή. Τους ξέρω καλά. Ο Γιάννης δεν είναι ο κλασικός αφρικανός, παρά μόνο στη μορφή. Σε ό,τι αφορά τη διαμόρφωση του χαρακτήρα και της σκέψης του, έχει πολλά ελληνικά στοιχεία, και λογικό αφού σμιλεύτηκε και ανδρώθηκε στην ελληνική
πραγματικότητα. Δεν ξέρω κατά πόσο νιώθει ο ίδιος ατόφιος Ελλην και δε με αφορά αυτό.
Σε όσα έχω δει από εκείνον, είναι παιδί αγαπητό και κατά βάση καλός άνθρωπος
ΚΙ ΑΥΤΟ είναι που μετράει. Αν νιώθει Ελληνας μια χαρά και κανένα πρόβλημα
ή διαφωνία από εμένα... Προσωπικά δε νιώθω Ζουλού, ή Σούτου, ή Κόζα ή Τσαγκάνι
(φυλές μαύρων στη Ν. Αφρική) και με τα χαρακτηριστικά που έχω,
τις καταβολές και τον τρόπο που μεγάλωσα, μπορεί να αγαπώ αυτές τις εθνότητες
(γιατί τις έζησα) αλλά η αλήθεια είναι πως δε θα μπορούσα να αφομοιωθώ σ'αυτές...
Θα μπορούσα ασφαλώς να συμβιώσω με αγάπη.

Αν και ΔΕΝ ρατσίζω το ξαναλέω, εδώ μέσα έχουμε αυτή τη στιγμή πακι, σομαλούς,
αφγανούς, και δε μπορώ να εστιάζω σ'έναν Αντετοκούμπο επειδή το σύστημα το επιδιώκει,
εκμεταλλευόμενο την επιτυχία του απ'τη μια και το ότι μεγάλωσε
εδώ από την άλλη
. Οι συστημικοί έχουν λόγους που το επιδιώκουν...
Δε με ενοχλεί καθόλου η ανάδειξη του παιδιού, αλλά οι λόγοι της επιδίωξης
του συστήματος, είναι άλλη ιστορία με την οποια διίσταμαι.

Αυτή την εποχή προέχει το να'ναι κανείς άνθρωπος (και όχι ανθρωπόμορφος).
Να δεχόμαστε ότι υπάρχουν άλλες εθνότητες, να τις σεβόμαστε, αλλά όχι και
να ταυτιζομαστε με τους πάντες για να γίνουμε αχταρμάς και διεθνιστές του :ass:
πράγμα που το σύστημα επιδιώκει.

Προέχει να λευτερωθούμε για να εκφράζουμε απρόσκοπτα την διαφορετικότητα
και τις ταυτότητές μας (εθνικές, ιδεολογικές, φιλοσοφικές κλπ). Από εκεί και πέρα,
η εθνική συνείδηση θα μετρήσει στις πράξεις, τις αντιλήψεις και τις προσεγγίσεις
είναι μεγάλο το θέμα με πολλές παραμέτρους που δεν είναι της ώρας
να αναπτυξουμε.

Κατά τα λοιπά, μπράβο στο Γιάννη :clap: και χαίρομαι που έφτασε εκεί που είναι τώρα,
και θα χαρώ αν ανέβει κι άλλο (όχι μόνο στο μπόι).
Θα νιώσω και περήφανη στο βαθμό που η Ελλάδα μας έχει συμβάλλει κατά πολύ
σ'αυτό που είναι τώρα ο νέος αυτός.


Όμως... έχοντας πει με πλήρη ειλικρίνεια τα παραπάνω, θα ξανατονίσω
ότι βρίσκω απεχθή και εκ του πονηρού τον τρόπο με τον οποίο προήγαγαν τα ΜΜΕ
το θέμα του, γιατί μπορώ να ξεχωρίσω και να καταλάβω πολύ καλά, τις προθέσεις
πίσω απ'αυτό...και οι προθέσεις μόνο αγαθές δεν είναι.
Δεν έχω τίποτα εναντίον του Αντετοκουμπο, αλλά έχω κάμποσα
εναντίον αυτών που εκτελούν την ατζέντα της διάλυσης των εθνών.

(και ο νοών νοείτω)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 02 Ιαν 2014, 21:47

Οι Ελληνες ειχαν απολυτα εθνικη συνειδηση και δεν ελεγαν καμια απο τις φιλελευθερες μπουδρες που
καποιοι τους θελουν να λενε.

Ουδεποτε το ειπε ...
η τα λογια του κοπηκαν και μεταφραστικαν κατα τα συμφεροντα καποιων .

Ιδου τα λογια του
ΤΟΣΟΥΤΟΝ Δ’ ΑΠΟΛΕΛΟΙΠΕΝ Η ΠΟΛΙΣ ΗΜΩΝ ΠΕΡΙ ΤΟ ΦΡΟΝΕΙΝ ΚΑΙ ΛΕΓΕΙΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΩΣΘ΄ ΟΙ ΤΑΥΤΗΣ ΜΑΘΗΤΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΓΕΓΟΝΑΣΙΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΕΠΟΙΗΚΕ ΜΗΚΕΤΙ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΔΟΚΕΙΝ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΛΕΙΣΘΑΙ ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΗΜΕΤΕΡΑΣ Η ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ.

που θα πει
“Ἡ πόλις μας (δηλαδή αἱ Ἀθῆναι, ἡ Ἑλλὰς Ἑλλάδος κατὰ τὸν Θυκυδίδη), τόσον ἒχει ἀφήσει πίσω της (“ἀπολέλοιπε”, “ἐξεπέρασε”) ὡς πρὸς τὴν φρόνησιν τοὺς ἂλλους ἂνθρώπους, ὣστε οἱ μαθηταὶ αύτῆς ἒγιναν διδάσκαλοι ἂλλων καὶ τὸ ὂνομα τῶν Ἑλλήνων πεποίηκε ( = ἐδημιούργησε τὴν πεποιημένην, πλαστὴν ὲντύπωσιν) δοκεῖν εἶναι ( =νὰ φαίνεται ὃτι εἶναι –δίχως ὃμως νὰ εἶναι) χαρακτηριστικὸν ὂχι πιὰ(MHKETI) τοῦ γένους ἀλλὰ τῆς διανοίας καὶ νὰ ἀποκαλοῦνται Ἓλληνες (δὲν τοὺς ἀποκαλοῦμε ἐμεῖς) μᾶλλον οἱ μετέχοντες τής ἡμετέρας ἐκπαιδεύσεως παρὰ (οἱ μετέχοντες) τῆς κοινῆς φύσεως ( =γεννήσεως, καταγωγῆς).
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 02 Ιαν 2014, 23:21

Βικυ συγνωμη που δεν απαντησα στο φεϊς, ειχα 39,8 πυρετο σημερα. μεχρι και παραισθησεις μου δημιουργησε. κατάφερα να τον ρίξω προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 01:31

Τάλως έγραψε:Οι Ελληνες ειχαν απολυτα εθνικη συνειδηση και δεν ελεγαν καμια απο τις φιλελευθερες μπουδρες που
καποιοι τους θελουν να λενε.
κοίτα, με την ίδια λογική που αντιδράς εδώ, αντιδρούν αντίστροφα και άλλοι, ισχυριζόμενοι ότι αυτά που είπε ο Κίσινγκερ για τους Ελληνες δεν τα είπε ποτέ (το 74 που ή δεν είχαν γεννηθεί, ή ασχολούνταν αποκλειστικά με τα μεταπολιτευτικά και δεν ήξεραν την τύφλα τους για το τι γίνεται έξω απ'το μικρόκοσμό τους) εγώ πάλι, ειχα γεννηθεί, και ζούσα (εκτός Ελλάδος) άκουσα με τ'αυτιά μου την ηχογράφηση της διαδρομάρας του κυρίου, μια ηχογράφηση που έκανε ένας ρεπόρτερ που ήταν στη συνεστίαση, στην οποία έβγαλε αυτό το λογίδριο. Άκυρη λοιπόν η εξυπνάδα πως είναι μύθος αυτά που φέρεται να είπε ο Κίσινγκερ. Δεν φέρεται, ΤΑ ΕΙΠΕ.

Ανάλογη χαριτωμενιά, μου προέκυψε προ ετών, όταν λαύροι πολλοί νεοτερίζοντες "ιστορικοί" (της πλάκας) δεν παραδέχονται ότι υπήρξε κρυφό σχολειό επί τουρκοκρατίας, ενώ στην ιστορία που εκανα εγώ υπήρχαν και παραϋπήρχαν κρυφά σχολειά, σ'όλη την επικράτεια. Ποια ή αλήθεια και ποιο το ψέμα άραγε; Αυτά που μάθαινα εγώ στη δεκαετία του '70, ή αυτά τα "σοβαρά" που μαθαίνουν στη δεκαετία του 90 και του 2000? Αλήθεια, ένα νησάκι απέναντι απ'τη Ναύπακτο, γιατί λέγεται Δασκαλειό? Έτσι κουλά τους ήρθε; Τέλος πάντων...
Τώρα η Ρεπούση μιλάει για συνωστισμούς στη Μ. Ασία, για ανυπαρκτο χορό στο ζάλογκο και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Οι αλήθειες είναι αλήθειες, και καμία στρέβλωση κατά πώς βολεύει ορισμένους, δεν τις αλλάζει... Τώρα αν θέλουν να αλλάζουν κάποιοι τις αντιλήψεις τους για τα γεγονότα και τις αλήθειες, για να τους "βγαίνει" αυτό που θέλουν αυτοί, δικό τους θέμα.

Σε ό,τι με αφορά, πέρασαν οι εποχές που μπλέδιζα για να υποστηρίξω αυτό που εγώ θεωρώ αληθές. Στο φινάλε, μπορεί και να μην είναι... Δεν έχω πια τόση πίστη στο "εκπαιδευτικό" σύστημα, ακριβώς διότι είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ και όχι σύστημα ΠΑΙΔΕΙΑΣ.
Απλά στο σύστημα που δίδαξε τη δική μου γενιά, πιστεύω λιγάκι περισσότερο...

Τους κυβερνώντες που μετέχουν του σιωνιστικού-νεοταξίτικου δογματος τους δέχεσαι ως Ελληνες επειδή φέρουν ιθαγένεια, καταγωγή και ελληνικό όνομα στα χαρτιά; Κι έναν άνθρωπο που αγαπάει τον Ελληνισμό, που διαβάζει μέρα νύχτα την ελληνική, που τη κατέχει καλύτερα από σένα και από μένα μαζί, που μελετά σε βάθος την ελληνική ιστορία, που τιμά την αρχαιοελληνική γραμματεία, θα σου πέσει βαρύ και προσβλητικό να τον πεις Ελληνικής "κοπής" ή πνεύματος, επειδή θα'ναι σκουρότερου δέρματος, ή θα'ναι Αλβανός, ή Ισπανός ή Άγγλος; Έχω γνωρίσει τέτοια άτομα και ήταν τιμή μου που συναναστράφηκα μαζί τους...
Εμένα μου πέφτει πολύ πιο βαρύ να λέω "Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", και λέγοντας Ελλάδα, να εννοώ τους εκάστοτε κυβερνώντες την Ελλάδα, όπως μου πέφτει πάρα πολύ βαρύ να αποκαλώ Ελληνες, και να αποδέχομαι ότι αυτά τα σκύβαλα που κατακρεουργούν την Ελλάδα ΚΑΙ τα παιδιά της, είναι "δικοί μας"...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 01:35

Divine Sinner έγραψε:Βικυ συγνωμη που δεν απαντησα στο φεϊς, ειχα 39,8 πυρετο σημερα. μεχρι και παραισθησεις μου δημιουργησε. κατάφερα να τον ρίξω προς το παρόν.
Δεν πειράζει, Φωτάκη. Περαστικά σου.
Όταν νιώσεις καλύτερα και αν νιώσεις πως θες να αναπτυχθείς σ'αυτά
που έθεσα, μπορείς να το κάνεις κάποια στιγμή εδώ. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 10:15

Απαντήστε μου (όποιος θέλει βέβαια) σε τούτο: Μεγαλύτερη σημασία έχει τι είσαι (από άποψη κααγωγής, φυλής, επαγγέλματος, οικονομικής επιφάνειας, μόρφωσης κ.λ.π.) ή πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις? Αν έχει σημασία το πρώτο, τότε οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία με σαφή ταξικό διαχωρισμό. Αν έχει σημασία το δεύτερο, οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία, σεβασμού, παιδείας και αιδούς (με την αρχαία ελληνική έννοια της σωφροσύνης).

Οι αρχαίοι Ελληνες (κυρίως πριν την εποχή της παρακαμής των ελληνιστικών χρόνων αλλά και αργότερα)δε δίδαξαν απλά το σεβασμό στο διαφορετικό. Το αγκάλιασαν, το υιοθέτησαν και το ενσωμάτωσαν στο αξιακό τους σύστημα. Μερικοί από τους πιό σημαντικούς φιλοσόφους ήταν από την Ιωνία και τη Σικελία. Οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι ταξίδεψαν στον τότε γνωστό κόσμο και μελέτησαν σε βάθος τη σοφία άλλων πολιτισμών.

Εαν θέλουμε να λεγόμαστε απόγονοι εκείνων των ελλήνων δεν έχει κανένα νόημα να επικεντρωνόμαστε σε καταγωγές, γονίδια, τύπους αίματος και άλλα αστεία και αναπόδεικτα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ότι καλυτερο έχει να μας δώσει η κληρονομιά εκείνων των χρόνων: Τις αρχές της δημοκρατίας, τις αξίες, το μέτρο, την αγάπη για το λόγο και τη σοφία. Ολα αυτά που τόσο εύστοχα συνοψίζονται στο (παραξηγημένο) «φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας», από το υπέροχο κείομενο του Θουκιδίδη "Περικλέους Επιτάφιος Λόγος"...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 10:16

...διπλό ποστ...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 13:26

peleas έγραψε:Απαντήστε μου (όποιος θέλει βέβαια) σε τούτο: Μεγαλύτερη σημασία έχει τι είσαι (από άποψη κααγωγής, φυλής, επαγγέλματος, οικονομικής επιφάνειας, μόρφωσης κ.λ.π.) ή πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις? Αν έχει σημασία το πρώτο, τότε οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία με σαφή ταξικό διαχωρισμό. Αν έχει σημασία το δεύτερο, οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία, σεβασμού, παιδείας και αιδούς (με την αρχαία ελληνική έννοια της σωφροσύνης).
Τι θα γίνει βρε αγόραρε; Το βλέπεις να μη μιλάμε καν εμείς οι δυο γιατί λέμε τα ίδια; :lol:
Ρε τι πάθαμε ακόμα δε μπήκε το '14... :loco:
Εννοείται πως έχω ήδη απαντήσει σ'αυτό...
peleas έγραψε:Οι αρχαίοι Ελληνες (κυρίως πριν την εποχή της παρακαμής των ελληνιστικών χρόνων αλλά και αργότερα)δε δίδαξαν απλά το σεβασμό στο διαφορετικό. Το αγκάλιασαν, το υιοθέτησαν και το ενσωμάτωσαν στο αξιακό τους σύστημα. Μερικοί από τους πιό σημαντικούς φιλοσόφους ήταν από την Ιωνία και τη Σικελία. Οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι ταξίδεψαν στον τότε γνωστό κόσμο και μελέτησαν σε βάθος τη σοφία άλλων πολιτισμών.
Και για να μη μπερδεύουμε λέξεις και τη σημειολογία τους, το λέω ξεκάθαρα. Είμαι οικουμενική, και σε καμία περίπτωση παγκοσμιοποιητική. Είναι άλλο πράγμα ο οικουμενισμός, τον οποίο αγκάλιασε και επεξέτεινε στην πράξη όντως ο Ελληνισμός , μέσα απ'τον οποίο διαφώτισε και διέπρεψε, και άλλο η αναθεματισμένη η παγκοσμιοποίηση, που υποκριτικά εξυμνεί τη διαφορετικότητα, αλλά στην ουσία θέλει όλο τον γήινο πληθυσμό έναν άμορφο αχταρμά...

Όχι μόνο τελείως διαφορετική η λογική των δύο λημμάτων, αλλά και διαφορετική η υφή και η πεμπτουσία τους. Η μία (οικουμενισμός) δοξάζει την ελευθερία (ως εκεί που μπορεί αυτή να φτάσει στο γήινο πεδίο) και την ευρύνοια, η δε (παγκοσμιοποιηση) είναι δόγμα πολτοποίησης αλλά και περιχαρακώσεων που ξεκινάνε από το νου, και καταλήγουν στα ατομικά δικαιώματα...

Δε χρειάζεται να σχολιάσω αναλυτικά τα υπόλοιπα (που θέτεις)...
Και πάλι με βρίσκεις συμπορευόμενη. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 14:24

ArELa έγραψε:Τι θα γίνει βρε αγόραρε; Το βλέπεις να μη μιλάμε καν εμείς οι δυο γιατί λέμε τα ίδια; :lol:
Μα δε χρειάζεται, κυρά των ονείρων. Θα μιλάμε με τα μάτια...
ArELa έγραψε:Και για να μη μπερδεύουμε λέξεις και τη σημειολογία τους, το λέω ξεκάθαρα. Είμαι οικουμενική, και σε καμία περίπτωση παγκοσμιοποιητική. Είναι άλλο πράγμα ο οικουμενισμός, τον οποίο αγκάλιασε και επεξέτεινε στην πράξη όντως ο Ελληνισμός , μέσα απ'τον οποίο διαφώτισε και διέπρεψε, και άλλο η αναθεματισμένη η παγκοσμιοποίηση, που υποκριτικά εξυμνεί τη διαφορετικότητα, αλλά στην ουσία θέλει όλο τον γήινο πληθυσμό έναν άμορφο αχταρμά...
Γι αυτό το λόγο απέφυγα, καθώς είδες, να χρησιμοποιήσω τον όρο "παγκοσμιοποίηση" αναφερόμενος στην οικουμενική αντίληψη των αρχαίων Ελλήνων. Η νέα τάξη πραγμάτων (ήταν το '80 επί Ρέηγκαν και μετά πιό έντονα επί Μπους πατρός που άκουσα αυτό τον όρο) βλέπει τη διαφορετικότητα σαν απλό φολκλόρ, μέσα σε μία ομογενοποιημένη οικονομικά και κατακερματισμένη κοινωνικά ανθρωπότητα....

Βίκυ, διαπιστώνω κι εγώ πως συμφωνούμε σε επικίνδυνο βαθμό. Η μόνη λύση για να αρχίσουμε να διαφωνούμε είναι να παντρευτούμε. Αλλά, εφ' όσον έχουμε ήδη υποπέσει αμφότεροι στο ολίσθημα αυτό με κάποιους άλλους, ας αρκεστούμε σε έναν ανεκπλήρωτο έρωτα, που είναι καταδικασμένος να βυθιστεί στα γαλήνια νερά της συμφωνίας...:)
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 14:54

peleas έγραψε:Η νέα τάξη πραγμάτων (ήταν το '80 επί Ρέηγκαν και μετά πιό έντονα επί Μπους πατρός που άκουσα αυτό τον όρο) βλέπει τη διαφορετικότητα σαν απλό φολκλόρ, μέσα σε μία ομογενοποιημένη οικονομικά και κατακερματισμένη κοινωνικά ανθρωπότητα....
και να φανταστείς πως υπάρχουν ακόμα άτομα του αναρχικού αλλά και του σκέτου κομμουνιστικού μπλοκ, που δε δέχονται τον όρο. Εδώ μέσα συγκεκριμένα είχαμε δύο καμάρια (που ευτυχώς την έκαναν μ'ελαφρά) που γελούσαν χλευαστικά με τη λέξη "νεοταξίλα" που συχνά πυκνά χρησιμοποιώ, ισχυριζόμενοι με υφάκι φορέων της απόλυτης αλήθειας, ότι δεν υπάρχει "νέα τάξη", ότι ο όρος δημιουργήθηκε από αστικούς μύθους. Τους πέταξα κατάμουτρα το λογίδριο του Μπους του πρεσβύτερου, ( http://www.youtube.com/watch?v=oN-flYaXNLQ ), αλλά τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ. :nuts:
peleas έγραψε:Μα δε χρειάζεται, κυρά των ονείρων. Θα μιλάμε με τα μάτια...
καλά, με πέταξες στο καναβάτσο τώρα. Μ'έκανες αλοιφή για τα μπρούτζα, λέμε. :lovey0:
peleas έγραψε:Βίκυ, διαπιστώνω κι εγώ πως συμφωνούμε σε επικίνδυνο βαθμό. Η μόνη λύση για να αρχίσουμε να διαφωνούμε είναι να παντρευτούμε.
Α πα πα πα... παντρειές; Τρελάθηκες; το δις εξ αμαρτείν ου γυνής σοφής :P
βρήκα καλύτερη λύση εγώ. Μια απλή αλλαγή στάτους σου (που ήδη έγινε) για να μπεις στα καρασυνωμοσιολογικά μας ενδότερα. (τι να μπεις, που μπήκες δηλαδή :P ).
Εγώ δηλωμένη (και διαβόητη σε ορισμένους κύκλους) ΚΑΡΑσυνωμοσιολόγα, εσύ συνετά κουμπωμένος, αποφεύγοντας τις κακοτοπιές με τη "ρετσινιά" της συνωμοσιολογίας...
Τι διάολο; Δε θα μανουριάσουμε (αγαπησιάρικα πάντα) κάπου εκεί; :xifomaxia:
Μη μου πεις όχι και με πληγώσεις ανεπανόθρωτα, αναγκάζοντάς με να βάλω το ξίφος πίσω στο θηκάρι μου.
Ήδη άρχισα να το ακονίζω :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 15:39

Σε ευχαριστώ, κυρά των ονείρων, για την είσοδό μου στον εσωτερικό κύκλο εμπιστοσύνης (που έλεγε ο ντε Νίρο στη γνωστή ταινία). Εισέρχομαι με το δέος ενός υποψηφίου μυούμενου, αλλά και με την ετοιμότητα ενός Λανσελότου που πρωταντικρύζει τη Στρογγυλή Τράπεζα (και που στο τέλος παίρνει το κορίτσι....:)). Καλά κατάλαβες, το σπαθί μου είναι μονίμως ακονισμένο. Αμφισβητώ εκείνους που με ευκολία υιοθετούν τις κάθε λογής -λογίες, εξ ίσου αμφισβητώ και εκείνους που με την ίδια ευκολία τις απορρίπτουν.

Δεν πιστεύω στο make love not war, αλλά στο make war for love...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 03 Ιαν 2014, 15:59

Συνέχεια στο μαγικό κόσμο του NBA



http://nba.sport24.gr/


Ο Γιάννης στην Εθνική Ελλάς




Όσο για την συζήτηση του έχετε αναπτύξει έχω να πω :
Δεν γνωρίζω πλήρως το γενεαλογικό μου δέντρο και από που κρατά η σκούφια μου,μου αρκεί που μιλώ ως μητρική Γλώσσα την Ελληνική,γνωρίζω στο βαθμό που γνωρίζω Ελληνική Ιστορία(το σχολείο δεν βοήθησε και πολύ)όσο για τα ήθη και έθιμα δεν συμμετέχω,διότι δεν είναι πια Ελληνικά...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 03 Ιαν 2014, 19:52

peleas έγραψε:Απαντήστε μου (όποιος θέλει βέβαια) σε τούτο: Μεγαλύτερη σημασία έχει τι είσαι (από άποψη κααγωγής, φυλής, επαγγέλματος, οικονομικής επιφάνειας, μόρφωσης κ.λ.π.) ή πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις? Αν έχει σημασία το πρώτο, τότε οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία με σαφή ταξικό διαχωρισμό. Αν έχει σημασία το δεύτερο, οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία, σεβασμού, παιδείας και αιδούς (με την αρχαία ελληνική έννοια της σωφροσύνης).
Κι ομως... οι Ελληνες ειχαν ταξικη κοινωνια αλλα οχι με τον τροπο που την εννοουμε εμεις σημερα. (τους εχουμε παρεξηγησει ουκ ολιγες φορες με αυτον τον τροπο γιατι η εννοια δεν ειναι η ιδια)
ΑΛΛΑ
εδιναν ταυτοχρονα μεγαλη σημασια στο "πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις?" που ειπες
και το ενα δεν αναιρει το αλλο .
Ποτε ενα πολιτευμα δεν ειναι καταδικαστεο αν ωφελει τον λαο της εκαστοτε χωρας που ασκειται
ή τους γειτονες της χωρις λογο.

Μια γνωστη φραση ειναι
"αυτο που προκειται να κανεις ειναι πραξη καλου η κακου ανθρωπου" ? αν εχεις αυτο τα εχεις ολα.
Η δημοκρατια του Σολωνα ηταν αν και ταξικη η μονη σωστη δημοκρατια που ειχαμε ποτε

Ποτε δεν μας ειπαν οι προγονοι μας κατι σαν συνολο για αταξικες κοινωνιες
καθε αλλο .
«δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων» Αριστοτελης.

Απλα στη συγχρονη εποχη εχει βιδωθει στο μυαλο μας η ιδεα με την οποια μας χαιδευε ο φιλελευθερισμος
περι ισοτητας και δικαιωματων αλλα ξεχασε τις υποχρεωσεις
μπερδεψαμε την ισονομια με την ιδια ικανοτητα με την ιση μεταχειρηση(ασχετα του ποιος εισαι)
οχι- ιδια δικαιωματα μπορουν να ζητουν μονο οσοι εχουν σεβαστει το νομο .

Ετσι εχουμε εναν λαο αυθαδη μια κοινωνια που ανεχεται κλεπτες στη βουλη και μεσα στους κολπους της κοινωνιας
και χαιδευει οποιον ειναι "εργατης" - αντι να πιασει το ζυγο της δικαιοσυνης και να ριξει τη σπαθη της σε καθε ατομο
που εχει αδικησει τριτους με αξιωμα η χωρις στον καθε εναν στο βαθμο που του αρμοζει.

Εαν θέλουμε να λεγόμαστε απόγονοι εκείνων των ελλήνων δεν έχει κανένα νόημα να επικεντρωνόμαστε σε καταγωγές, γονίδια, τύπους αίματος και άλλα αστεία και αναπόδεικτα.
το αναποδο συνεβαινε

Ομως παρα τις αρχαιες μαρτυριες θελω να πω οτι δεν ειναι κακο να μην ξεχναει κανεις τις ριζες του και το ποιος ειναι...
κανουν μεγαλο πολεμο τα τσιρακια της παγκοσμιοποιησης να κανουν τους λαους να ξεχασουν ποιοι ειναι .

ας διαβασουμε τους Ελληνες πανω σε αυτο που ειπες ομως τωρα

"Τὸ Ὅμαιμον, τὸ Ὁμόγλωσσον, τὸ Ὁμόθρησκον καὶ τὸ Ὁμότροπον. Ηροδοτος.
Ἤτοι, τὴν κοινὴ καταγωγὴ καὶ γλῶσσα, τὴν ἴδια θρησκεία, τὰ κοινὰ ἤθη καὶ ἔθιμα (παραδόσεις καὶ πολιτισμό).
Τοῦτο ἔχει ὁρισθῆ ἤδη πρὶν ἀπὸ χιλιάδες χρόνια: «Τὸ Ἑλληνικόν, ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον, καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι, ἤθεά τε ὁμότροπα» (Ἡρόδοτος).
Μπορεῖ νὰ μὴν ἔχουμε πάντοτε Κράτος (δική μας δηλαδὴ Ἀρχή-Διοίκησι), ὅμως Ἔθνος καὶ Πατρίδα εἴχαμε ἀνέκαθεν."

Ισοκρατης
«Ὁμολογεῖται μὲν γὰρ τὴν πόλιν ἡμῶν ἀρχαιοτάτην εἶναι καὶ μεγίστην καὶ παρὰ πᾶσιν ἀνθρώποις ὀνομαστοτάτην: οὕτω δὲ καλῆς τῆς ὑποθέσεως οὔσης, ἐπὶ τοῖς ἐχομένοις τούτων ἔτι μᾶλλον ἡμᾶς προσήκει τιμᾶσθαι.
Tαύτην γὰρ οἰκοῦμεν οὐχ ἑτέρους ἐκβαλόντες οὐδ' ἐρήμην καταλαβόντες οὐδ' ἐκ πολλῶν ἐθνῶν μιγάδες συλλεγέντες, ἀλλ' οὕτω καλῶς καὶ γνησίως γεγόναμεν, ὥστ' ἐξ ἧσπερ ἔφυμεν, ταύτην ἔχοντες ἅπαντα τὸν χρόνον διατελοῦμεν αὐτόχθονες ὄντες καὶ τῶν ὀνομάτων τοῖς αὐτοῖς οἷσπερ τοὺς οἰκειοτάτους τὴν πόλιν ἔχοντες προσειπεῖν. [25] μόνοις γὰρ ἡμῖν τῶν Ἑλλήνων τὴν αὐτὴν τροφὸν καὶ πατρίδα καὶ μητέρα καλέσαι προσήκει. καίτοι χρὴ τοὺς εὐλόγως μέγα φρονοῦντας καὶ περὶ τῆς ἡγεμονίας δικαίως ἀμφισβητοῦντας καὶ τῶν πατρίων πολλάκις μεμνημένους τοιαύτην τὴν ἀρχὴν τοῦ γένους ἔχοντας φαίνεσθαι.».
Πανηγυρικός

"Στη χώρα ετούτη κατοικούμε χωρίς να διώξουμε άλλους· ούτε τη βρήκαμε έρημη· ούτε και μαζευτήκαμε εδώ πέρα ανάκατοι από διάφορα έθνη. Είναι τόσο ωραία και γνήσια, λέω, η καταγωγή μας, ώστε εκεί που γεννηθήκαμε εκεί και κατοικούμε χωρίς καμιά διακοπή, γέννημα–θρέμμα αυτού του τόπου. Έτσι μπορούμε να ονομάσουμε την πόλη μας με τις ίδιες τρυφερές λέξεις που χρησιμοποιούμε για τους στενούς μας συγγενείς. [25] Μονάχα εμείς δηλαδή από τους Έλληνες έχουμε το δικαίωμα να την αποκαλέσουμε τροφό, πατρίδα, μάνα. Και αλήθεια πρέπει να είναι σε θέση να προβάλουν μια τόση λαμπρή καταγωγή αυτοί που έχουν εύλογη περηφάνια, διεκδικούν την ηγεμονία με το δίκιο τους και αναφέρονται συχνά στο παρελθόν τους."

Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ότι καλυτερο έχει να μας δώσει η κληρονομιά εκείνων των χρόνων: Τις αρχές της δημοκρατίας, τις αξίες, το μέτρο, την αγάπη για το λόγο και τη σοφία. Ολα αυτά που τόσο εύστοχα συνοψίζονται στο (παραξηγημένο) «φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας», από το υπέροχο κείομενο του Θουκιδίδη "Περικλέους Επιτάφιος Λόγος"...
Συμφωνω

Η συσταση μου ειναι ο καθε ενας να βρει αρχαια κειμενα και μεταφρασεις και να διαβασει μονος του
μακρια απο αποσπασματα που καποιοι μπορει να παραποιουν προς ωφελος των σκοπων τους
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”