Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 14 Απρ 2012, 00:51

Πιστεύεις οτι κάποιο παιδί ή έφηβος μπορεί να τρέξει παραπάνω;
Πού είναι το φασιστικό σε αυτό;
Εσύ δεν είσαι 9 με 17 άλλωστε...
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 14 Απρ 2012, 15:29

Ο λόγος που λένε ότι τα 3 χιλιόμετρα είναι για παιδιά, είναι επειδή οι παραπάνω διαδρομές είναι για όσους έχουν α) συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους (για τα 21 χλμ) και β)το 12ο ή το 13ο έτος για τα 8 χιλιόμετρα. Δεν είναι με το μαχαίρι στο λαιμό να τρέξει κάποιος υποχρεωτικά σε κάποια διαδρομή, και σαφώς δεν πρόκειται κανείς να σε σταματήσει αν πας για τα 3 χιλιόμετρα.

Στον περσινό Μαραθώνιο Αθηνών, είδα ανθρώπους με κινητικά προβλήματα, με μαγκούρες, ανθρώπους που συμμετείχαν για την τιμή και μόνο της συμμετοχής και του τερματισμού, χωρίς να νοιάζονται για την τελική κατάταξη. Τα 3 χιλιόμετρα, δεν είναι απολύτως τίποτα. Ακόμα και περπατώντας αργά αργά αν τα πας, μέσα σε 20 λεπτά το μέγιστο, θα τα έχεις κάνει. Θυμάμαι τα 5 χιλιόμετρα, χωρίς να έχω κάνει καμία προπόνηση και πηγαίνοντας περπατώντας γιατί έκανε πολύ κρύο, τα έβγαλα σε 45 λεπτά. Τίποτα. Σημασία έχει το πόσο αποφασισμένος είσαι να συμμετάσχεις, τα άλλα περί φασισμού είναι απλά οδοντόπαστες. Αν δεν σε πειράζει οι συναθλητές σου να είναι παιδιά, δεν πρόκειται να πειράξει κανέναν άλλο. Έχω ήδη αρχίσει να πείθω και μερικούς από τους μαθητές μου να τρέξουν :lovey0:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 21:21

Εγώ είχα τρέξει μερικές φορές στο Μαραθώνιο της Αθήνας που ήταν 3,5 χλμ και μετά διαιρώντας το σύνολο της διαδρομής με την ώρα που χρειάστηκε να τρέξω κατέληξα στο ότι η ταχύτητά μου είναι 8,4 χλμ την ώρα, οπότε αυτή την ταχύτητα βάζω και στο διάδρομο στο γυμναστήριο για να νιώθω άνετα.

Το 3,5 είχε Βασ.Κωνσταντίνου, Χιλτον, Βασ. Σοφίας, Συνταγμα, Φιλελλήλων και τερματισμό στο Ζάππειο
Υπήρχαν και άλλες διαδρομές όπως 700 μέτρα για όσους έχουν κινητικά προβλήματα (εκεί διάλεξε κάποτε να τρέξει ο Δήμαρχος Αθηναίων για ... συμπαράσταση) και 8,5¨που ξεκινούσε σαν το 3,5 αλλά μετά το Σύνταγμα συνέχιζε Ομόνοια, και περνούσε μπροστά από την Ακρόπολη, για να τερματίσει πάλι στο Ζάππειο. Δεν το έχω αποτολμήσει επειδή
α) άλλες φορές συνδυάζεται με το μήνα που έχω εποχιακή αλλεργία και είμαι μπουκωμένος στα αντιαλλεργιακά ή
β) είναι σε κανένα Οκτώβρη που πιάνει κανένας αέρας και λες καλύτερα "κάτσε στα αυγά σου και μην εκτίθεσαι".

Τώρα με το που λένε "τα 3,5 είναι για τα παιδιά", αμέσως μας υποβιβάζουν εμάς που δεν το αποτολμούμε να περάσουμε και από Ομόνοια-Ακρόπολη.

Υ.Γ. Και αυτά τα λίγα χιλιόμετρα που τρέχω, τα τρέχω επειδή κάποτε αποφάσισα να τρώγω χορτοφαγικές συνταγές όπως αυτές που εκθέτει σε ένα μπλογκ η φίλη μας. Πιο πριν λαχάνιαζα στα 100 μέτρα. Το γράφω επειδή στην Ελλάδα ορισμένοι κάνουν πως δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς να τρώνε 5 φορές τη βδομάδα κρέας.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 14 Απρ 2012, 21:32

Θυμάσαι πώς λέγεται ο Μαραθώνιος που συμμετείχες; Γιατί ακόμα δεν έχω πετύχει κάποιον που να περνάει από Ομόνοια, τουλάχιστον όχι μεγάλη διοργάνωση. Την τελευταία φορά που πήγα στον Μαραθώνιο είχε μποφόρ, βροχή και μετά από μερικές μέρες χιόνι. Αυτό που είδα είναι πως, παλεύεται και μάλιστα άνετα. Μετά τα πρώτα μέτρα, ζεστένεσαι και δεν σε σκιάζει τίποτα. Αν όντως κάνεις 8,4 την ώρα και θέλεις να συμμετάσχεις, το βγάζεις άνετα το 8άρι και με καλή βαθμολογία. Πάντως, για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, τίποτα δεν είναι με το ζόρι, το τόπικ είναι καθαρά ενημερωτικό, όποιος θέλει συμμετάσχει και όποιος θέλει όχι. Εγώ ενημερώνω, κι όποιος δεν αισθάνεται άνετα για να τρέξει, είναι ευπρόσδεκτος, αν θέλει, να έρθει στο κοινό, ο ρόλος του κοινού και η εμψύχωση που προσφέρει είναι εξ' ίσου σημαντική.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 23:17

Kariatida έγραψε:Θυμάσαι πώς λέγεται ο Μαραθώνιος που συμμετείχες;
Δεν θυμάμαι. Του Δήμου Αθηναίων ήταν.
Kariatida έγραψε: Πάντως, για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, τίποτα δεν είναι με το ζόρι, το τόπικ είναι καθαρά ενημερωτικό, όποιος θέλει συμμετάσχει και όποιος θέλει όχι.
Εγώ σε ευχαριστώ για την ανακοίνωση.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 13 Μάιος 2012, 16:50

Σε 7 ημέρες από τώρα ο Ημι - Μαραθώνιος Ακροπόλεως. Όσοι πιστοί προσέλθετε, δεν εγγυώμαι για το αν θα βγουν φωτογραφίες και συναφή, το σίγουρο είναι ότι θα είμαστε εκεί. Όποιος ψήνεται να έρθει και θέλει (είτε ως κοινό είτε ως δρομέας), ας μου στείλει ένα πμ να κανονίσουμε τίποτις.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 18 Μάιος 2012, 14:07

Με τον καιρό όπως πάει, από εκεί που πήγα κουνάμενη σινάμενη και βρήκα αθλητικά καλοκαιρινά ρούχα για το τρέξιμο, τελικά θα τρέξω με τα ισοθερμικά. Άτιμε καιρέ, μία φορά όταν έχει Μαραθώνιο δεν συνεργάζεσαι :lol:

Υπενθυμίζω, αυτή την Κυριακή (20 Μαϊου) είναι ο πρώτος ημι-Μαραθώνιος Ακροπόλεως και όσοι μπορείτε ελάτε στο κοινό, θα έχει φάση :wink:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 20 Μάιος 2012, 13:40

Πάει κι αυτός ο Μαραθώνιος. Ο αμέσως επόμενος για τον οποίο γνωρίζω, είναι ο επόμενος κλασσικός των Αθηνών στις 11 Νοεμβρίου 2012 με συμμετοχές στα 5, 10, 42,5 χιλιόμετρα αντίστοιχα.

Παράκληση: όποιος έχει πληροφορίες για Μαραθωνίους, ημιμαραθωνίους, αγώνες τρεξίματος (εσωτερικού ή εξωτερικού), μπορεί να το αναρτήσει σε αυτό το τόπικ με πληροφορίες ή σχετικό λινκ. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορει να το διαβάσει και να εμπνευστεί :wink:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 22 Μάιος 2012, 14:22

Σε ένα μήνα περίπου.

http://www.olympus-marathon.com/index.php

Ο Olympus Marathon πραγματοποιείται στον Όλυμπο, το μυθικό «βουνό των θεών» την τελευταία Κυριακή κάθε Ιουνίου. Η διαδρομή του αγώνα ακολουθεί την ιερή πορεία των πιστών της αρχαιότητας, οι οποίοι ανέβαιναν από τη λατρευτική πόλη του Δίου στις κορυφές του Ολύμπου στην αρχή του καλοκαιριού για να θυσιάσουν στον υπέρτατο θεό, το Δία και να αποθέσουν τα αφιερώματά τους.

Οι αθλητές ξεκινούν από τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου στα 3 μόλις μέτρα υψόμετρο και φτάνουν ως τα 2780 μέτρα, περνώντας μπροστά από τον «Θρόνο του Δία», μια από τις ψηλότερες και πιο απόκρημνες κορυφές του βουνού αφού διασχίσουν 21 χιλιόμετρα μέσα σε εξαιρετικής φυσικής ομορφιάς μονοπάτια του Ολύμπου. Η ανάβαση, σχεδόν αδιάλειπτη και κοπιαστική από την εκκίνηση του αγώνα μέχρι το ψηλότερο σημείο της διαδρομής, καλύπτει σε 21 χιλιόμετρα πάνω από 2900 μέτρα ανάβασης. Ο αγώνας, ο οποίος έχει συνολικό μήκος 44 χιλιόμετρα, ολοκληρώνεται στην πόλη του Λιτοχώρου, ένα από τα σημαντικότερα παραδοσιακά θέρετρα της βόρειας Ελλάδας, που βρίσκεται σε υψόμετρο 300 μέτρων και σε απόσταση 5 χιλιομέτρων από τις ακτές του Θερμαϊκού κόλπου. Η διαδρομή του αγώνα διασχίζει όλη την ανατολική πλευρά του βουνού και η θέα που έχουν οι αθλητές καθώς αγωνίζονται κόβει την ανάσα, στα ψηλότερα σημεία της.

Ο Οlympus Marathon συγκεντρώνει αθλητές απ όλο τον κόσμο, οι οποίοι καταφθάνουν στο μυθικό βουνό για να λάβουν μέρος σε έναν αγώνα με διεθνή ακτινοβολία και να απολαύσουν ένα βουνό που εκτός από Εθνικό Πάρκο έχει ανακηρυχθεί από την UNESCO ως ένα «Μνημείο Παγκόσμιας Φυσικής Κληρονομιάς».

όποιος βρεθεί εκεί ίσως συναντήσει το καρντάσι μου που θα τρέξει και αυτός.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από totispap » Κυρ 27 Μάιος 2012, 23:22

Δεν ξέρω σε ποιόν μαραθώνιο έτρεξε τελευταία μια γνωστή μου
γκαστρωμένη με παιδί σε παιδικό καροτσάκι.
Καλά τα πήγε :D
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 27 Μάιος 2012, 23:34

Μίλησες με τον Τάσο, ε;
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από totispap » Κυρ 27 Μάιος 2012, 23:39

Με λένε Πανίκα και είμαι τυφεκιοφόρος πεζικού στο 645ΜΤΠ.



άλλη πληροφορία δεν μπορώ να δώσω...
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 10 Νοέμ 2012, 21:14

Αύριο είναι ο Μαραθώνιος των Αθηνών όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή. Οι συμμετοχές έχουν κλείσει, όμως όποιος θέλει είναι ευπρόσδεκτος να έρθει να εμψυχώνει τους δρομείς. Φέτος λόγω ελλείψεως χρόνου και σωστών προπονήσεων δεν θα λάβουμε μέρος ως αθλητές, όμως θα είμαστε εκεί για εμψύχωση. Για άλλη μια φορά τρέχει ο Unicorn στα 42,5 χλμ, η Διαγαλαξιακή στα 5 χλμ, και ο Θεός βοηθός.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 11 Νοέμ 2012, 13:04

Ο κατά 3 χρόνια μικρότερος αδερφός μου ,τερμάτισε πριν λίγα λεπτά σε κάτι λιγότερο από 4 ώρες,το παλιόπαιδο τα κατάφερε καλύτερα από πέρυσι.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 11 Νοέμ 2012, 19:40

Συγχαρητήρια :) :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”