Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 02 Νοέμ 2010, 14:03

Ο 28ος Κλασικός Μαραθώνιος της Αθήνας είναι γεγονός. Ο Αττικός ουρανός που έλαμπε από το πρωί πάνω από το Λεκανοπέδιο έκανε το χατίρι στους 22.000 και πλέον δρομείς που έδωσαν δυναμικό «παρών» στις διαδρομές των 5 και 10 χλμ και βέβαια στον κλασικό Μαραθώνιο, αγώνες που για μία ακόμη χρονιά διοργάνωσε με επιτυχία ο ΣΕΓΑΣ.
Το παραπάνω απόσπασμα βρίσκεται στο http://ww.athensclassicmarathon.gr/marathon/fmain.aspx

Οι συμπληρώσεις που έχω να κάνω είναι: 8.000 Έλληνες και 14.000 ξένοι απ' όλον τον κόσμο έλαβαν μέρος στον επετειακό Μαραθώνιο των Αθηνών, τιμώντας έτσι την ιστορία και την παράδοση που θέλει να συμπληρώνονται φέτος τα 2500 χρόνια από την ημέρα του θρυλικού πλέον "Νενικήκαμεν".

Ο καιρός, σε αντίθεση με πέρυσι, ήταν ηλιόλουστος και ζεστός κι έτσι διευκόληνε αρκετά τους Μαραθωνοδρόμους. Το κλίμα στο Καλλιμάρμαρο παλλόταν από ζωή καθώς όλοι, μικροί και μεγάλοι, εμψύχωναν τους αθλητές στο δύσκολο έργο τους. Υπήρχαν πάρα πολλοί Έλληνες αλλά και ξένοι οι οποίοι έτρεξαν φορώντας χλαμύδες, περικεφαλαίες και κρατώντας δόρατα στα χέρια. Υπήρξαν αθλητές που επέλεξαν να τρέξουν τα 42 χιλιόμετρα του Μαραθωνίου ξιπόλυτοι σαν φόρο τιμής στον Φειδιππίδη. Υπήρξαν γονείς που είχαν γράψει τα μωρά τους στον Μαραθώνιο κι έβλεπες τον μπαμπά να τρέχει και να σέρνει μπροστά του το καροτσάκι με το βρέφος το οποίο κοιτούσε ευτυχισμένο τριγύρω. Το αποκορύφωμα ήταν ένας κύριος γύρω στα 75, τυφλός, ο οποίος έτρεχε μαζί με συνοδό στα 42 χιλιόμετρα και τερμάτισε ευτυχισμένος. Τέτοιοι άνθρωποι σε κάνουν να αισθάνεσαι τόσο μεγάλος και τόσο μικρός ταυτόχρονα.

Ο κόσμος έγινε μία μεγάλη αγκαλιά. Δεν υπήρχαν καχυποψίες και επιφυλακτικότητες. Χειροκροτούσαμε όλους τους αθλητές,΄τους λέγαμε μπράβο, κάποιες φορές τους εμψυχώναμε στη γλώσσα τους και γύριζαν χαρούμενοι και μας χαιρετούσαν, άνθρωποι απ' όλα τα μήκη και πλάτη της Γης.

Οι ειδήσεις είπαν πως η μεγάλη συμμετοχή στο Μαραθώνιο είχε ως αποτέλεσμα της χρήσης του 90% των διαθέσιμων δωματίων στα ξενοδοχεία. Ότι η οικονομία μας πήρε μια μεγάλη ανάσα. Αυτό που είδα και βίωσα όμως ήταν πολύ πέρα από τα νούμερα και τις αναλύσεις. Είδα ανθρώπους να γίνονται ένα. Ήταν μία μοναδική εμπειρία και αισθανόμασταν όλοι ότι γινόμαστε κι εμείς μέρος της ιστορίας. :rose:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από KAL EL » Τρί 02 Νοέμ 2010, 15:57

Ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ συμβολίζει την δύναμη της ψυχής και την αποφασιστικότητα. Κάτι που χρειάζεται στις ημέρες μας ακόμα περισσότερο.
Και τότε οι Έλληνες είχαν να αντιμετωπίσουν μία σκοτεινή αυτοκρατορία.
Και σήμερα το ίδιο ισχύει.
Και η Ελλάδα και ολόκληρος ο πλανήτης, έχουν να αντιμετωπίσουν μία σκοτεινή αυτοκρατορία.
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από KAL EL » Τρί 02 Νοέμ 2010, 16:11

<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Blue Ice » Τετ 03 Νοέμ 2010, 11:50

Και δεν βρέθηκε ένας να πετάξει ένα αυγό στον ΓΑΠ :( Πραγματικά είναι απογοητευτικό που 2.500 χρόνια μετά τη Μάχη του Μαραθώνα, οι Έλληνες επιλέξαμε να θυμηθούμε μόνο τον Μαραθωνοδρόμο και όχι τους Μαραθωνομάχους και την σημαντικότητα της νίκης τους...

Δεν θυμηθήκαμε πως όταν οι Πέρσες ζήτησαν γη και ύδωρ οι Αθηναίοι τους πέταξαν από τα τείχη της Ακρόπολης και αφήσαμε τον αρχιπροδόταρο ΓΑΠ να τρέξει διαπράττοντας τεράστια ύβρη απέναντι σε αυτούς που έπεσαν υπέρ πατρίδος και ελευθερίας...
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 03 Νοέμ 2010, 14:41

Είναι εμφανές ότι δεν έχεις παρεβρεθεί σε κάτι παρόμοιο Ξιφομάχε. Γιατί να αμαυρωθεί μία τέτοια τελετη; Ουσιαστικά όλοι οι αθλητές και το κοινό, έπαυαν να έχουν ονόματα, ήταν οι αθλητές και το κοινό μαζί σαν ένα σώμα. Και ο Θεός ο ίδιος να έπαιρνε μέρος (που λέει ο λόγος), θα ήταν ακόμα ένας αθλητής. Οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα με τους πολιτικούς μπορεί να τους πιάσει, να τους βγάλει απ' τον χώρο κι ας τους κάνει ό,τι θέλει. Ας τους βρει κάπου αλλού βρε αδερφέ.

Μεγαλύτερο κρίμα είναι να ξεχνάμε όλους αυτούς που μας έκαναν αυτό που είμαστε και να τους ντροπιάζουμε σκεπτόμενοι να μολύνουμε αυτό για το οποίο εκείνοι πέθαιναν. Την τιμή. Ο Μαραθώνιος, η αφή της Ολυμπιακής Φλόγας και ένα σωρό άλλες τελετές είναι κομμάτια του πολιτισμού μας. Μέσα από αυτά και κάποια ακόμη, γινόμαστε και οι ίδιοι μέρος της ιστορίας.Γιατί να τα μυάσουμε;

Edit: Kal El, αν και με λίγη καθυστέρηση, ευχαριστούμε πολύ για το υπέροχο ντοκυμαντέρ. Πολύ καλή δουλειά, πραγματικά. :respect:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Blue Ice » Τετ 03 Νοέμ 2010, 18:17

Οι Έλληνες πολέμησαν στον Μαραθώνα για την Ελευθερία και την Ανεξαρτησία της Πατρίδας μας. Η συμμετοχή του ΓΑΠ είναι αυτή που μολύνει την οποιαδήποτε τελετή μνήμης και απόδοσης τιμών στους Μαραθωνομάχους. Ο πολιτισμός μας δεν ανέχεται προδότες....
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 03 Νοέμ 2010, 19:11

Δεν διαφωνώ ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι υπό του μηδενός. Διαφωνώ με την προσέγγιση του "Να του πετάξουμε αυγά την ημέρα του Μαραθωνίου μέσα το Παναθηναϊκό Στάδιο". Δεν είμαστε Ρώμη για να πετάμε κόσμο στα λιοντάρια ούτε βάρβαροι για να ξεσπάμε και να σπάμε ό,τι βρούμε στο διάβα μας. Είτε αυτό είναι υλικά αγαθά, είτε είναι την αξιοπρέπεια ενός χώρου που μας φιλοξενεί. Ένας άνθρωπος που σέβεται τον πολιτισμό και την ιστορία του, τα σέβεται έμπρακτα.

Ο πολιτισμός μας δεν είναι ξέχωρο σώμα από εμάς τους ίδιους. Εγώ, εσύ, ο Δημήτρης, ο Μπάμπης, η Αγλαϊα, όλοι εμείς απαρτίζουμε τον πολιτισμό μας. Την παιδεία μας. Εσύ σαν άνθρωπος δεν ανέχεσαι να τρέξει στον Μαραθώνιο ο Παπανδρέου. Κι εγώ μαζί σου. Είναι προδότης, ψεύτης και απατεώνας. Παρ' ότι μου γυρίζουν τ' άντερα όταν τον βλέπω όμως, ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος μπορεί να του στερήσει το δικαίωμα να τρέξει. Ο ίδιος ο πολιτισμός που επικαλούμαστε, ο ίδιος ακριβώς, επιτρέπει σ' όποιον θέλει να συμμετάσχει. Οποιονδήποτε θέλει και πιστεύει ότι μπορεί να το κάνει.

Τώρα αν αισθάνεσαι την ανάγκη να τον πετάξεις έξω, έλα στον επόμενο Μαραθώνιο και κάνε το. Μην περιμένεις από τον πολιτισμό μας να ανεχτεί ή να μην ανεχτεί κάτι. Δεν είναι άνθρωπος για να σηκωθεί και να αντιδράσει. Όταν κάτι δεν σου αρέσει, μπες μπροστά και κάνε το όπως νομίζεις σωστά. Κόβω το κεφάλι μου πάντως πως, όταν έρθεις και βιώσεις αυτή τη μαγεία που περιβάλλει την όλη διοργάνωση, θα ξεχάσεις και αυγά και τα πάντα. Από καρδιάς αυτό. Κι εγώ την πρώτη φορά που πήγα, πήγα σχεδόν καταναγκαστικά επειδή έτρεχε ένας φίλος μου. Φέτος που έτρεξαν η αδερφή μου, η κολλητή μου και ο ίδιος αυτός φίλος μου, πήγα από νωρίς και αφέθηκα στη μαγεία αυτή. Είναι κάτι που δεν περιγράφεται, απλά βιώνεται. Του χρόνου θα είμαστε ακόμα περισσότεροι (θα δηλώσουμε άλλα 2 άτομα συμμετοχή, το σύνολο 5 :D ), αν ψήνεσαι έλα. Θα αλλάξεις γνώμη για πολλά πράγματα. :wink:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 04 Νοέμ 2010, 08:31

Μακάρι να είχα την δυνατότητα να "τρέξω" σε Μαραθώνιο και ας είχα και τον ΓΑΠ δίπλα μου.
Νομίζω θα ήταν μία καλή ευκαιρία να του κάνω δύο τρείς ερωτησούλες..., που προκειμένου να αποφύγει την απάντησή τους, θα τερμάτιζε πρώτος σπάζοντας όλα τα ρεκόρ. :lol: :lol:

Και μόνο η συμμετοχή στο συγκεκριμένο αγώνισμα πρέπει να σε φορτίζει με πολύ συναίσθημα.....
Δεν τρέχεις για να βγείς πρώτος....
Αυτό νομίζω είναι που διαφοροποιεί τον Μαραθώνιο από τα άλλα αθλήματα.

ΥΓ
Kariatis το κανάλι του SpartanSenator7 ανεβάζει videos με τέτοια θεματολογία, τα οποία είναι πολύ προσεγμένα.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όσους ενδιαφέρονται.
:rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:28

Έγινα ήδη subscriber του στο youtube. Μου άρεσε πάρα πολύ το ντοκυμαντέρ και ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ που μου το έδειξες :D. Καλ ελ, αν θέλεις να συμμετάσχεις στον Μαραθώνιο δεν είναι ανάγκη να τρέξεις με την πρώτη τα 42 χιλιόμετρα. Υπάρχουν επίσης τα 5 και τα 10 χιλιόμετρα. Εγώ λόγω του είμαι φαν της γυμναστικής μόνο αν περιλαμβάνει γύμνασμα της κάτω σιαγόνας (χλαπακιάζοντας) θα πάρω μέρος στα 5 χιλιόμετρα. Όντως φορτίζεσαι πολύ συναισθηματικά. Η πρόσκληση που απηύθυνα χθες στην Ξιφομάχο ισχύει και για εσένα και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται. Είναι κάτι πανέμορφο και αξίζει να το ζήσετε. Δεν είναι ανάγκη να τρέξετε καν. Ο ρόλος του κοινού είναι εξ' ίσου σημαντικός, αν όχι σημαντικότερος. Δεν υπάρχει ωραιότερο συναίσθημα από το να βλέπεις έναν άνθρωπο κουρασμένο ή τραυματισμένο και να τον εμψυχώνεις να συνεχίσει.
Σκέψου το κι εσύ :). Έχεις κοντά έναν χρόνο για να αποφασίσεις οριστικά αλλιώς πάμε για τον μεθεπόμενο Μαραθώνιο. :D
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 04 Νοέμ 2010, 12:53

Kariatida έγραψε:
Δεν είναι ανάγκη να τρέξετε καν. Ο ρόλος του κοινού είναι εξ' ίσου σημαντικός, αν όχι σημαντικότερος. Δεν υπάρχει ωραιότερο συναίσθημα από το να βλέπεις έναν άνθρωπο κουρασμένο ή τραυματισμένο και να τον εμψυχώνεις να συνεχίσει.
Σκέψου το κι εσύ :). Έχεις κοντά έναν χρόνο για να αποφασίσεις οριστικά αλλιώς πάμε για τον μεθεπόμενο Μαραθώνιο. :D
Με βλέπω περισσότερο στην θέση του κοινού, αλλιώς το πιθανότερο είναι να βρεθώ στα επείγοντα περιστατικά :lol: :lol: Μιλάμε για φοβερή φυσική κατάσταση....
(Μόνο να μήν το μάθει ο karipis και με καθήσει σε κανένα διάδρομο να τρέξω και τα 42 χλμ :shock: :lol: )

Έτσι κι αλλιώς προς το παρών είναι αδύνατον. Μόνο όταν η Αννούλα μου αποφασίσει να αναχωρήσει από τα εγκόσμια τότε......
ΥΓ
Πάντως μου έχει κολλήσει η εικόνα να τρέχουμε ως εξής : H Arela έχοντας στα χέρια ένα πακέτο τσιγάρα, εγώ με ένα τάπερ σκορδαλιά από αμύγδαλα και εσύ με ένα άλλο με την δική σου παραλλαγή σκορδαλιάς.
Μετά τον επιτυχή τερματισμό και των τριών θα ακολουθήσει τσιμπούσιον και κρασοκατάνυξης. :xara:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: 28ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Παρ 05 Νοέμ 2010, 12:39

Εμένα δεν με ενδιέφερε καθόλου που έτρεχαν μεταξύ χιλιάδων άλλων ο Παπανδρέου και ο Κυριάκος Μητσοτάκης.
Αγωνιστήκαμε σε μία κλασική διαδρομή για να αποδώσουμε φόρο τιμής στην αναβίωση ενός αρχαίου άθλου. Στην επέτειο των 2.500 χρόνων ήμασταν εκεί και ξεπεράσαμε τους εαυτούς μας τερματίζοντας χωρίς να είμαστε αθλητές, σε αγώνες αντοχής και θέλησης.
Ποιος τον ***** τον γαπ και τον όποιο γαπ; (αυτολογοκρισία)


υ.γ. υπάρχουν και μιρκότεροι δρόμοι από τα 42 χλμ.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 09 Νοέμ 2011, 22:11

Αυτήν την Κυριακή (13/11/2011) θα λάβει χώρα ο 29ος Κλασσικός Μαραθώνιος των Αθηνών. Φέτος όπως και πέρσι θα τρέξουν ο δικός μας Unic0rn στα 42,5 χιλιόμετρα, η Λίζα στα 5 και τελικά με έπεισαν και θα τρέξω κι εγώ στα 5 χιλιόμετρα για πρώτη φορά :) Καλή μας επιτυχία λοιπόν και σιδεροκέφαλοι (ελπίζω και ζωντανοί).
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Dread » Τετ 09 Νοέμ 2011, 23:34

Ο ΓΑΠας δεν θα τρέξει φέτος ??? :lol: :lol: :lol:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 13 Νοέμ 2011, 19:22

ΠΑΡΑ πολύ κρύο, ψιλόβροχο που δεν σταματούσε με την καμία, και ισχυροί άνεμοι ήταν τα σημερινά συστατικά του φετεινού Μαραθωνίου. Παρ' όλα αυτά δεν πτοηθήκαμε. Ούτε εμείς στα 5 χλμ, ούτε οι δρομείς των 10χλμ ούτε οι Μαραθωνοδρόμοι. Οι τελευταίοι δε, έτρεξαν απτόητοι με τα σορτσάκια και τα καλοκαιρινά τους. Τα καιρικά φαινόμενα δεν μας σταματούν. Θερμά συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν είτε τρέχοντας, είτε εμψυχώνοντας, είτε βοηθώντας με οποιονδήποτε τρόπο.

ΥΓ. Για το αν έτρεξε ο Παπανδρέου δεν γνωρίζω. Ό,τι και να έκανε όμως....ας τον φωτίσει ο Θεός μήπως και δει προκοπή.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από delfini05 » Κυρ 13 Νοέμ 2011, 19:52

Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες!!!
Αυτό είναι: Θέληση, Αποφασιστικότητα, Πυγμή & Πείσμα!
Ένα πολύ καλό παράδειγμα για ΟΛΟΥΣ!

:urock:
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 14 Νοέμ 2011, 18:01

:) Σας περιμένουμε όλους του χρόνου είτε ως δρομείς είτε στο κοινό :).
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 14 Νοέμ 2011, 21:48

Μπράβο βρε κοπελιά :urock: :urock:

...άσε μας εμάς τους χαλβάδες αγκαλιά με τη σόμπα..τι καταλάβαμε? :loco:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 19 Νοέμ 2011, 23:55

παιδιά, μπέσα μιλάω, άμα μπορώ να πάρω μέρος εγώ, τότε μπορεί ο οποιοσδήποτε. Μια απόφαση είναι ;)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 13 Απρ 2012, 21:25

Ο Πρώτος Ημιμαραθώνιος της Ακροπόλεως (Akropolis Half Marathon) είναι γεγονός.

Το παρακάτω απόσπασμα είναι από την σελίδα econews.gr και λέει:
Ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού & Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων και ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσαν τη συνεργασία τους για να δημιουργήσουν ένα καινούργιο ετήσιο θεσμό Αγώνων δρόμου με την ονομασία «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ HALF MARATHON» – ATHENS RUN 2012.

H πολύχρονη και δοκιμασμένη τεχνογνωσία των δύο φορέων, η συνεχής ανάδειξη της πόλης των Αθηνών και η ανάγκη να δίδονται κίνητρα για άθληση στους πολίτες όλων των ηλικιών, οδήγησε στη διαμόρφωση του πλαισίου των δύο φορέων.

Έτσι την Κυριακή 20 Μαΐου θα διεξαχθεί στο κέντρο της Αθήνας το 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου δρόμου με ελεύθερη συμμετοχή δρομέων, αγώνας δρόμου 8000 μ. και αγώνας δρόμου 3000 μ. για μικρά παιδιά.

Υπογράφηκε στα γραφεία του ΣΕΓΑΣ το σχετικό σύμφωνο συνεργασίας από τον Πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ Βασίλη Σεβαστή και την Πρόεδρο του Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α.Παναγιώτα Ψαράκη.
Η σελίδα του Μαραθωνίου με τις δηλώσεις συμμετοχής και οδηγίες εγγραφής είναι:

Για τα 21 χλμ: http://www.acropolishalfmarathon.gr/ind ... =5&lang=gr

Για τα 8 χλμ: http://www.acropolishalfmarathon.gr/ind ... =6&lang=gr

Για τα 3 χλμ (για παιδιά από 9 ετών και πάνω): http://www.acropolishalfmarathon.gr/ind ... 22&lang=gr

Όποιος ενδιαφέρεται, εμείς για άλλη μία φορά, θα τρέξουμε. Όσοι πιστοί, μπορείτε να προσέλθετε είτε ως δρομείς είτε ως εμψυχωτές στο κοινό.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 00:49

Πολύ φασιστικό αυτό το "3 χιλιόμετρα για παιδιά".

Εγώ τρέχω 3 χλμ. Ποιος είναι αυτός που τολμάει να με κατατάξει στα παιδιά; Είναι φυσικό, δεν θα πάω.

Και ποια παιdιά φαντάζεστε πως θα πάνε να τρέξουν; Ο ...Κωστάκης;
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pianist την Σάβ 14 Απρ 2012, 00:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 14 Απρ 2012, 00:51

Πιστεύεις οτι κάποιο παιδί ή έφηβος μπορεί να τρέξει παραπάνω;
Πού είναι το φασιστικό σε αυτό;
Εσύ δεν είσαι 9 με 17 άλλωστε...
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 14 Απρ 2012, 15:29

Ο λόγος που λένε ότι τα 3 χιλιόμετρα είναι για παιδιά, είναι επειδή οι παραπάνω διαδρομές είναι για όσους έχουν α) συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους (για τα 21 χλμ) και β)το 12ο ή το 13ο έτος για τα 8 χιλιόμετρα. Δεν είναι με το μαχαίρι στο λαιμό να τρέξει κάποιος υποχρεωτικά σε κάποια διαδρομή, και σαφώς δεν πρόκειται κανείς να σε σταματήσει αν πας για τα 3 χιλιόμετρα.

Στον περσινό Μαραθώνιο Αθηνών, είδα ανθρώπους με κινητικά προβλήματα, με μαγκούρες, ανθρώπους που συμμετείχαν για την τιμή και μόνο της συμμετοχής και του τερματισμού, χωρίς να νοιάζονται για την τελική κατάταξη. Τα 3 χιλιόμετρα, δεν είναι απολύτως τίποτα. Ακόμα και περπατώντας αργά αργά αν τα πας, μέσα σε 20 λεπτά το μέγιστο, θα τα έχεις κάνει. Θυμάμαι τα 5 χιλιόμετρα, χωρίς να έχω κάνει καμία προπόνηση και πηγαίνοντας περπατώντας γιατί έκανε πολύ κρύο, τα έβγαλα σε 45 λεπτά. Τίποτα. Σημασία έχει το πόσο αποφασισμένος είσαι να συμμετάσχεις, τα άλλα περί φασισμού είναι απλά οδοντόπαστες. Αν δεν σε πειράζει οι συναθλητές σου να είναι παιδιά, δεν πρόκειται να πειράξει κανέναν άλλο. Έχω ήδη αρχίσει να πείθω και μερικούς από τους μαθητές μου να τρέξουν :lovey0:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 21:21

Εγώ είχα τρέξει μερικές φορές στο Μαραθώνιο της Αθήνας που ήταν 3,5 χλμ και μετά διαιρώντας το σύνολο της διαδρομής με την ώρα που χρειάστηκε να τρέξω κατέληξα στο ότι η ταχύτητά μου είναι 8,4 χλμ την ώρα, οπότε αυτή την ταχύτητα βάζω και στο διάδρομο στο γυμναστήριο για να νιώθω άνετα.

Το 3,5 είχε Βασ.Κωνσταντίνου, Χιλτον, Βασ. Σοφίας, Συνταγμα, Φιλελλήλων και τερματισμό στο Ζάππειο
Υπήρχαν και άλλες διαδρομές όπως 700 μέτρα για όσους έχουν κινητικά προβλήματα (εκεί διάλεξε κάποτε να τρέξει ο Δήμαρχος Αθηναίων για ... συμπαράσταση) και 8,5¨που ξεκινούσε σαν το 3,5 αλλά μετά το Σύνταγμα συνέχιζε Ομόνοια, και περνούσε μπροστά από την Ακρόπολη, για να τερματίσει πάλι στο Ζάππειο. Δεν το έχω αποτολμήσει επειδή
α) άλλες φορές συνδυάζεται με το μήνα που έχω εποχιακή αλλεργία και είμαι μπουκωμένος στα αντιαλλεργιακά ή
β) είναι σε κανένα Οκτώβρη που πιάνει κανένας αέρας και λες καλύτερα "κάτσε στα αυγά σου και μην εκτίθεσαι".

Τώρα με το που λένε "τα 3,5 είναι για τα παιδιά", αμέσως μας υποβιβάζουν εμάς που δεν το αποτολμούμε να περάσουμε και από Ομόνοια-Ακρόπολη.

Υ.Γ. Και αυτά τα λίγα χιλιόμετρα που τρέχω, τα τρέχω επειδή κάποτε αποφάσισα να τρώγω χορτοφαγικές συνταγές όπως αυτές που εκθέτει σε ένα μπλογκ η φίλη μας. Πιο πριν λαχάνιαζα στα 100 μέτρα. Το γράφω επειδή στην Ελλάδα ορισμένοι κάνουν πως δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς να τρώνε 5 φορές τη βδομάδα κρέας.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 14 Απρ 2012, 21:32

Θυμάσαι πώς λέγεται ο Μαραθώνιος που συμμετείχες; Γιατί ακόμα δεν έχω πετύχει κάποιον που να περνάει από Ομόνοια, τουλάχιστον όχι μεγάλη διοργάνωση. Την τελευταία φορά που πήγα στον Μαραθώνιο είχε μποφόρ, βροχή και μετά από μερικές μέρες χιόνι. Αυτό που είδα είναι πως, παλεύεται και μάλιστα άνετα. Μετά τα πρώτα μέτρα, ζεστένεσαι και δεν σε σκιάζει τίποτα. Αν όντως κάνεις 8,4 την ώρα και θέλεις να συμμετάσχεις, το βγάζεις άνετα το 8άρι και με καλή βαθμολογία. Πάντως, για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, τίποτα δεν είναι με το ζόρι, το τόπικ είναι καθαρά ενημερωτικό, όποιος θέλει συμμετάσχει και όποιος θέλει όχι. Εγώ ενημερώνω, κι όποιος δεν αισθάνεται άνετα για να τρέξει, είναι ευπρόσδεκτος, αν θέλει, να έρθει στο κοινό, ο ρόλος του κοινού και η εμψύχωση που προσφέρει είναι εξ' ίσου σημαντική.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Μαραθώνιοι και Οδηγίες Συμμετοχής

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 23:17

Kariatida έγραψε:Θυμάσαι πώς λέγεται ο Μαραθώνιος που συμμετείχες;
Δεν θυμάμαι. Του Δήμου Αθηναίων ήταν.
Kariatida έγραψε: Πάντως, για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, τίποτα δεν είναι με το ζόρι, το τόπικ είναι καθαρά ενημερωτικό, όποιος θέλει συμμετάσχει και όποιος θέλει όχι.
Εγώ σε ευχαριστώ για την ανακοίνωση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”