Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Συντονιστής: kostas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Πέμ 01 Ιούλ 2010, 21:12

Τα οφέλη των πολεμικών τεχνών εκτείνονται σε ένα φάσμα φυσικών, διανοητικών, και κοινωνικών ιδιοτήτων, οι οποίες μαθαίνονται και βελτιώνονται μέσω της εκπαίδευσης των πολεμικών τεχνών.

ΑΝΤΟΧΗ. Τα οφέλη της φυσικής ικανότητας για τα παιδιά είναι γνωστά. Σύμφωνα με το Αμερικανικό Συμβούλιο σχετικά με την άσκηση, τα φυσικά ενεργά παιδιά έχουν λιγότερα χρόνια προβλήματα υγείας από τα παιδιά που είναι στατικά. Οι πολεμικές τέχνες ασκούν όλες τις ομάδες μυών. Η προπόνηση βελτιώνει την ικανότητα αυτή.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τα παιδιά που κατοικούν σε γειτονιές όπου η βία στους δρόμους είναι κοινή, η δυνατότητα να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους, τους δημιουργεί μία αίσθηση ασφάλειας. Σχεδόν τις περισσότερες φορές, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους. Στην πραγματικότητα, με την κατανόηση και την κατοχή ενός πιο υψηλού επιπέδου γνώσης και δύναμης, μπορούν να πετύχουν τους στόχους τους με την χρησιμοποίηση λιγότερης δύναμης.

Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ. Τα παιδιά μαθαίνουν να εκτελούν σύνθετες και καινούργιες τεχνικές, πράγμα που απαιτεί πλήρη αυτοσυγκέντρωση. Οι μαθητές πρέπει να συγκεντρωθούν έτσι ώστε να εκτελούν οποιαδήποτε τεχνική με ακρίβεια και σωστά. Οι μαθητές πιστεύουν ότι αυτή η συγκέντρωση κάτω από πίεση είναι σχεδόν ίδια με αυτή των εισαγωγικών εξετάσεων στα πανεπιστήμια.

ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟΧΩΝ. Οι απαιτήσεις για κάθε επίπεδο ζωνών καθορίζονται λεπτομερώς και αντιπροσωπεύουν την βελτίωση. Κάθε βαθμίδα απαιτεί μεγαλύτερη προσπάθεια, και αντιπροσωπεύει περισσότερη γνώση. Η εκμάθηση που γίνεται σταδιακά μπορεί να βοηθήσει και εκτός πολεμικών τεχνών, π.χ. στην εκμάθηση κολύμβησης ή στο διάβασμα του σχολείου.

ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ. Η οργανωμένη φύση των πολεμικών τεχνών ενθαρρύνει μια βαθιά αίσθηση αυτοπειθαρχίας στους μαθητές. Κανείς δεν μπορεί να αποκτήσει την μαύρη ζώνη σε μια μέρα, και έτσι οι μαθητές μαθαίνουν ότι οι στόχοι τους θα απαιτήσουν την υπομονή, τη σκληρή εργασία, και την αφιερωμένη μελέτη κατά τη διάρκεια αρκετών ετών. Το μήνυμα είναι ότι για να αξίζει κάτι, πρέπει να δουλέψεις σκληρά για αυτό.

Η πολεμικές τέχνες βοηθούν πολύ τα παιδιά που δεν μπορούν να συγκεντρωθούν εύκολα. Οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν τον αυτοέλεγχο και τη συγκέντρωση. Προκειμένου να εκτελεσθεί μια τεχνική σωστά, οι μαθητές πρέπει να εστιάσουν έντονα στο στόχο τους. Η πειθαρχία, για πολλούς ανθρώπους, είναι να κάνεις ό,τι πρέπει να κάνεις ακόμη και αν δεν το επιθυμείς.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ. Οι μαθητές αισθάνονται μια ισχυρή αίσθηση της συναδελφικότητας μεταξύ τους. Αυτό το συναίσθημα είναι βασισμένο στην κοινή εμπειρία αλλά και την ομαδική υπέρβαση των προκλήσεων.

Αυτοσεβασμός. Ο αυτοσεβασμός βασίζεται στην αξία που δίνει κάθε άνθρωπος στον εαυτό του. Εάν ο μαθητής νιώθει ικανός και βέβαιος, τότε μπορεί να νιώσει σεβασμό προς τον εαυτό του. Οι πολεμικές τέχνες χτίζουν τον αυτοσεβασμό με την παροχή μικρών προκλήσεων που οδηγούν σε επιτυχία. Οι μαθητές διδάσκονται να υπερνικούν τις προκλήσεις τους μέσα από την προπόνηση.

ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Ο σεβασμός είναι συνυφασμένος με τις πολεμικές τέχνες.
Οι μαθητές δείχνουν σεβασμό ο ένας στον άλλο, στον δάσκαλό τους, και ακόμη και στο σχολείο. Αυτό καλύπτει διάφορα μηνύματα όπως ευγνωμοσύνη για την εκμάθηση που ο μαθητής λαμβάνει, και σεβασμό, μια αναγνώριση των δυνατοτήτων και των γνώσεων των άλλων.
Οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν τους μαθητές να εκτιμούν την ηλικία, την τάξη, την πείρα, και την εμπειρία. Σέβονται εκείνους που ξέρουν περισσότερα από αυτούς. Αυτός ο σεβασμός μπορεί μεταφερθεί και στα σχολεία επίσης.

ΗΡΕΜΙΑ. Οι πολεμικές τέχνες, λόγω των έντονων ασκήσεών τους, επιτρέπουν στους μαθητές να απελευθερώσουν τη νευρικότητά τους πάνω στην άσκηση. Η εκτόνωση είναι πάντα ένας τρόπος να διασκορπιστεί ο θυμός. Οι γνώστες των πολεμικών τεχνών λειτουργούν πάντα και παντού με ηρεμία. Αυτή η εσωτερική ειρήνη οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, αλλά είναι πιθανώς ένα αποτέλεσμα της βίωσης των αγχωτικών καταστάσεων κατά την εκμάθηση της αυτοάμυνας -- και της υπερνίκησης τους. Η εμπιστοσύνη που νιώθεις μέσω της γνώσης των πολεμικών τεχνών δημιουργεί ηρεμία σε αγχωτικές καταστάσεις.

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΣΠΟΡ.
Σχεδόν σε όλες τις πολεμικές τέχνες, τα παιδιά αλλά και οι μεγαλύτεροι ασκούμενοι έχουν την δυνατότητα να συναγωνίζονται μεταξύ τους, αλλά και με αθλητές άλλων παρεμφερών συστημάτων.
Αυτό αποτελεί ένα πολύ σημαντικό κίνητρο για κάποιον ο οποίος πέρα από όλα τα άλλα ασχολείται με μια μαχητική τέχνη όπως θα ασχολούνταν με οποιοδήποτε άλλο άθλημα
Οι αγώνες οι οποίοι πραγματοποιούνται υπό την αιγίδα αναγνωρισμένων αθλητικών ομοσπονδιών είναι απόλυτα ασφαλείς και δίνουν στους αθλητές την δυνατότητα να εξελιχθούν στον αθλητικό τομέα, να διεκδικήσουν διακρίσεις και αναγνώριση καθώς και να βιώσουν το νόημα της ευγενούς άμιλλας και του αθλητισμού.

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ

Ενώ οι λόγοι για τις πολεμικές τέχνες ισχύουν για όλα τα παιδιά, υπάρχουν ειδικοί λόγοι για τους οποίους τα κορίτσια πρέπει να μάθουν τις πολεμικές τέχνες.

Τα κορίτσια συχνά δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες με τα αγόρια για την ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης. Τα αγόρια διοχετεύονται στον αθλητισμό στις νέες ηλικίες ενώ τα κορίτσια στρέφονται προς τις ακαδημαϊκές, τις κοινωνικές, και οικογενειακές αξίες για να χτίσουν την ασφάλεια και τον αυτοσεβασμό.

Η εκμάθηση των πολεμικών τεχνών είναι συχνά ευκολότερη για τα νέα κορίτσια από τα αγόρια -- η φυσική ευελιξία ενός κοριτσιού είναι ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τα αγόρια της ίδιας ηλικίας. Σε μερικές τέχνες, η δύναμη δεν είναι τόσο σημαντική. Κατά συνέπεια, τα κορίτσια μπορούν να απολαύσουν μια μοναδική υπερηφάνεια στις δυνατότητές τους -- μπορούν να σκεφτούν, "εάν μπορώ να κάνω ό,τι και ένα αγόρι στις πολεμικές τέχνες μπορώ να τα καταφέρω και στους υπόλοιπους τομείς το ίδιο καλά."

Πρόληψη επιθέσεων και βιασμών

Τελικά, τα κορίτσια χρειάζονται μια ιδιαίτερη εστίαση στην αυτοάμυνα. Οι τεχνικές που μαθαίνονται μέσω των πολεμικών τεχνών μπορούν να βοηθήσουν τα κορίτσια να αποφύγουν τις επιθέσεις προτού να εμφανιστούν ή να υπερασπιστούν τον εαυτό τους εάν μια επίθεση πραγματοποιηθεί.


http://fysei.blogspot.com/search/label/ ... E%BA%CE%AE

http://www.fujowpai.gr/2008/diafora1.htm
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από karipis » Παρ 02 Ιούλ 2010, 01:11

Εσύ νομίζεις ότι θα μου φας την δουλειά αλλά δεν θα σου περάσει :cool:
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από wolfman13 » Τρί 06 Ιούλ 2010, 11:13

η πολεμικές τέχνες πρέπει να διδάσκονται ανελλιπώς.
αυτό που με φερνή σε αντιρρήσεις είναι ότι δεν χρειαζόμαστε καμία ανατολίτικη πολεμική τεχνική έχουμε από μόνη μας πολεμικές τέχνες που τα παιδιά μας έπρεπε να διδάσκονται!

έχουμε 3 κύριες πολεμικές τέχνες σαν ελληνικές και πολλοί διαδεδομένες μάλιστα.
πυγμαχία ,
μαθαίνει το παιδί να χρησιμοποιεί την γρηγοράδα του να γυμνάζει το ''μάτι'' να είναι πιο γρήγορο από το χέρι του και να είναι πάντα σε ετοιμότητα.
πάλη
χωρίζεται σε δυο

ελληνορωμαϊκή
ελευθέρα πάλη

γυμνάζει το μυαλό να είσαι έξυπνος να διαβάζεις της κινησης του άλλου γρήγορα και να αντιδράς γρηγορότερα

και τέλος έχουμε το σύμπλεγμα πυγμαχίας+πάλης το παγκράτιο

το παγκράτιο είναι από της πιο αρχαιότερες πολεμικές τέχνες.
χρησιμοποιώ και της δυο από επάνω τέχνες για να φτιάξει μια άρτια και αποτελεσματική τέχνη.

μπορώ να σας πω την εμπειρία μου μόνο από την πάλη ( δυο φορές χάλκινο μεταλιο στο παίδων μεχρι που ψήλωσα υπερβολικά και σταμάτησα)

όλες η τεχνικές μας διδάσκουν ότι ακριβώς και η ανατολίτικες και μάλιστα σε εποχή που η εγχώριες πολεμικές μας τέχνες έχουν κακοποιηθεί από τους ξένους και εμάς.



Με την εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου στη Μικρά Ασία, Περσία, Ινδία και Θιβέτ, οι στρατιώτες του δίδαξαν το παγκράτιο άθλημα στους λαούς αυτών των Ασιατικών χωρών. Την πατρότητα του παγκρατίου σε όλα τα αγωνίσματα των μαχητικών τεχνών, την έχουν αναγνωρίσει μορφωμένοι ιστορικοί των τεχνών αυτών, όπως ο Μασουτάτσου Ογιάμα, ο ιδρυτής της τεχνικής του αθλήματος «Κιόκου Σιν Κάι» στο σύγγραμμά του «Ζωτικό Καράτε».




http://www.hellasportal.gr/cat_content. ... 893&htab=3
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 06 Ιούλ 2010, 12:36

για το παγκράτιο συμφωνώ.. αλλά προσωπικά δεν θα επέλεγα την πυγμαχία γιατί καταπονεί ιδιαίτερα την σπονδυλική στήλη και η ελληνορωμαϊκή δεν μ' αρέσει για γυναίκες.. δεν θα πήγαινα η ίδια ή δεν θα την πρότεινα σε κάποιον δικό μου. Σημασία δεν έχει η χώρα προέλευση της πολεμικής τέχνης αλλά να βρεις αυτή που σε εμπνέει και σου ταιριάζει =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από wolfman13 » Τρί 06 Ιούλ 2010, 13:57

χμ...
η πυγμαχία δεν καταπονεί την μέση
η πάλη είναι αυτή που καταπονεί την μέση πολύ.
η πυγμαχία θα καταπονεί τα χέρια σου πολύ και ίσως και τα χτυπήματα στο κορμό και στο πρόσωπο, η πυγμαχία κάνει πολύ όμορφο σωμα στην γυναίκες δες αθλήτριες πυγμαχίας.
μπορείς να γυμναστείς στην πυγμαχία χωρίς να εχεις χτυπήματα αρκεί να πεις στον γυμναστή σου για πιο λόγο θες να το κάνεις.
η πάλη από την άλλη ναι καταπονεί την μέση αρκετά και σε γυναίκες και σε άντρες, ήταν ένας άπο τους λόγους που σταμάτησα εγώ μαζί με την αύξηση του ύψους είχα και πρόβλημα με πόνους στην μέση μου που όμως προερχόταν κατά κύριο λόγο ότι η μέση και τα ποδια μου δεν είχαν ''δέσει'' και είχα μπόλικη διαφορα μεταξύ τους μιας και ήμουν ακόμη στην ανάπτυξη.
ξεπεταρούδι λέμε μεχρι τα 15 ήμουν μετά βίας 1.60 στα 16 ήμουν είδη 1,85 :P και στα 24 πήρα και τους τελευταίους πόντους και πλέον είμαι 1,89 για ακρίβεια.σε όλους λέω 1.90 σιγά ένας πόντος :lol:

η πάλη δεν έχει χτυπήματα αλλά λαβές και κλειδώματα .


το παγκρατειο αν προσέξεις έχει κοινά στοιχεία με το kick boxing αλλά είναι πιο άγριο το παγκρατειο φερνει προς mui tai.

γιαυτο και το παγκρατειο ήταν η τέχνη τον πολεμιστών μας.

είχε λαβές για να αποφεύγεις τον αντίπαλο για να τον αφοπλίζεις και να τον πετάς κάτω,
η πυγμαχία γιατί σε μακρινή μάχη με χέρια να είσαι γρήγορος μαζί με της κλωστιες και σε μάχη σωμα με σωμα η πάλη είναι εκεί για να σπας οποιαδήποτε λαβη του αντιπάλου .
όλα αυτά μαζί μας κάνουν έναν επικίνδυνο γνώστη πολεμικής τέχνης .
πολλές από της λαβές της πάλης αν χρησιμοποιηθούν για θάνατο αποφέρουν ακαριαία αυτών το ίδιο και στην πυγμαχία.
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 06 Ιούλ 2010, 14:02

η πυγμαχία καταπονεί την σπονδυλική στύλη από την στάση που παίρνει ο πυγμάχος κατά τον αγώνα.. ο αυχένας προς τα εμπρός και τα χέρια κλειδωμένα μπροστά.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από wolfman13 » Τρί 06 Ιούλ 2010, 17:56

Spirit oF Fire έγραψε:η πυγμαχία καταπονεί την σπονδυλική στύλη από την στάση που παίρνει ο πυγμάχος κατά τον αγώνα.. ο αυχένας προς τα εμπρός και τα χέρια κλειδωμένα μπροστά.
η στάση που λες δεν είναι και απόλυτη σωστή κατά τους προπονητές !

το κεφάλι πρέπει να είναι σε ευθεία γραμμή με τον κορμό και τα χέρια νοητά να καλύπτουν το πρόσωπο με το αριστερό χέρι και ώμο προς τα εμπρός και το σαγόνι προς τον ώμο του αθλητή.
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 06 Ιούλ 2010, 18:24

Προσωπικά μου αρέσει το παγκράτιο και σκοπεύω syntoma να ασχοληθώ.
αλλα υπάρχουν κι άλλες ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ πολεμικές τέχνες. όπως το ται chi.
Επίσης οποια πολεμική τέχνη κι αν ακολουθήσει καλο είναι να συνδυάζεται και με κάποιο άλλο άθλημα που δημιουργεί ευελιξία.
καλές εναλλακτικές είναι η κολύμβηση και η yoga.
προσωπικά τείνω προς τη yoga μιας κι έχω διαβάσει πάμπολλα βιβλία γύρω από αυτήν και ασχολούμαι όσο μπορώ.
είναι πολύ αναζωογονητική (τα αποτελέσματα τα καταλαβαίνεις από τις πρώτες μέρες .
Επίσης ο διαλογισμός βοηθάει. Όχι μονο στις πολεμικές τέχνες αλλα και στο να γίνεις ποιο εφύης, ποιο καλός στη δουλειά σου, με ποιο οξείες αισθήσεις. με λιγότερα καταπιεσμένα ψυχολογικά, με συγκροτημένη σκέψη κλπ.
Τις πρώτες μέρες όταν άρχισα διαλογισμό έβλεπα περίεργα όνειρα. αυτό δεν πρέπει να σας τρομάξει.
Απλά όσα καταπιέζετe κι έχετε θάψει στο υποσυνείδητο σας έρχεται στην επιφανείa (είναι διαδικασία κάθαρσης και ανασυγκρότησης).
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 07 Ιούλ 2010, 07:37

χαιρω ιδιαιτερως που υπαρχει κινηση σε θεματα αθλητικα οπως ποδοσφαιρο , πολεμικες τεχνες παντα με το επιπεδο που αρμοζει σε εμας τους ιδεοφορουμιτας :urock:
ρησπεκτ :thumb: για το παγκρατιο :worship: καθοτι ειναι μια καταγεγραμμενη ιστορικα πολεμικη τεχνη της πατριδος μας που οντως ειναι μεικτη ξεκιναει απο δυνατα χτυπηματα σε ορθια σταση και δυναται να εξελιχθει σε βαναυση παλη σε ορθια σταση αλλά και στο εδαφος...αλήθεια ομως ολες οι πολεμικες τεχνες που θελουν να λεγονται και τεχνες και πληρεις δεν εχουν το στοιχειο της πολυσυλλεκτικοτητας? πχ ο Μπρους Λη φτιαχνοντας το τζητκουν ντο ακριβως συνδυασε στοιχεια απο μαχη σε μακρινη αποσταση μεχρι λαβες και ριψεις!!!τωρα πολλες τεχνες τεινουν να βαλουν στην υλη τους ραβδι και μαχαιρι απο τους φιλιππινεζους για να μεγαλωσει το ευρος της μαχης τους...υπομονη αρετη και χρονος και μερακι αυτοπειθαρχια και αγαπη [καπως ετσι ειναι ο ορισμος του κουνγκ φου στα κινεζικα] γιαυτο που κανεις ειναι βεβαια απαραιτητα προαπαιτουμενα...δεν ξερω ομως ποσο αξιοπιστες ειναι οι σχολες παγκρατιου που υπαρχουν..η ιδια αμφισβητηση ισχυει και στο χωρο των κινεζικων πολεμικων τεχνων οπου η ημιμαθεια παει συννεφο δυστυχως :thumbsdown: , θελει λοιπον προσοχη η επιλογη δασκαλου και κυριως η επιλογη των κριτηριων με τα οποια θα επιλεξει καποιος την τεχνη ή το αγωνισμα με το οποιο θα ασχοληθει (κριτηρια:αυτοαμυνα, γυμναστικη, αγωνιστικο...φυλο, βαθος χρονου ενασχολησης κτλ)...
πιο συντεταγμενα ειναι τα πραγματα σε μαχητικα αθληματα οπου υπαρχει ομοσπονδια γενεαλογικο δενδρο-παραδοση και επισημως καταγεγραμμενη υλη πχ πυγμαχια, παλη, ταεκβοντο , τζουντο εκει βεβαια υπαρχουν λιγο αγκυλωσεις στην αρχη λογω κανονων και διαιτησιας...αλλά ειπαμε αναλογα με τα κριτηρια... :thumb: και μετα οστις βουλεται εμπλουτιζει τη μαχητικη του φαρετρα [αχρειαστη να ναι :punch: ]...
οσο για τη γιογκα και το ταη τση και διαλογισμο ...εχω παραθεσει και στον τιγρη και στο βουνο σκεψεις μου και στο ιδεο αρθρακι μου γενικοτερα περι αυτοαμυνα και πολεμικες τεχνες ενα θεσφατο υπο αμφισβητηση...απλα προχωροντας ολα ενωνονται...[γιογκα=ενωση...] :wink: σε υψηλο επιπεδο μαχητες διαφορετικων σχολων μαλλον λειτουργουν και μαχονται με πολυ παρομοιο τροπο...

ωραιο θεμα ανοιξαμε παιδες :xara:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 07 Ιούλ 2010, 12:50

Πείτε με ό,τι θέτε, αλλά πυγμαχία δε θα έστελνα το παιδί μου ούτε για να γυμναστεί!

Ο άντρας μου ήταν ερασιτέχνης πυγμάχος, κι εννοείται πως τη λατρεύει και μου την εκθειάζει και και και... Θεωρείται λέει πως απαιτεί βαθμό ευφύιας μεγαλύτερο από αυτό για να παίξεις σκάκι... Ασχετο που απο τα χτυπήματα δε σου μένει εγκέφαλος να χρησιμοποιήσεις. Και μη μου πείτε για ερασιτεχνική και επαγγλεματική και μπούρδες. Στην Ελλάδα ζούμε. Έχω γνωρίσει πολλούς 'φίλους' του πυγμάχους εδώ και 20 χρόνια. Τον έναν τον έφαγαν όταν 'δούλευε' προστασία, ο άλλος έχει ανοίξει γυμναστήριο, αλλά δεν μπορείς να συνεννοηθείς μαζί του γιατί έχει χαζέψει τελείως, και κάτι άλλοι δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα.

Η πυγμαχία μπορεί να είναι αρχαίο ελληνικό άθλημα, αλλά από τότε ήταν ΒΑΡΒΑΡΟ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ (με στοιχεία, έτσι. Μην έρθει να μου τα αντικρούσει κανείς τα αρχαία γραπτά τώρα!)

Δεν είμαι υπέρ της επίδειξης δύναμης.
Αλλά είμαι υπέρ των πολεμικών τεχνών, όπως το ται τσι και η ελεύθερη πάλη.

Τα υπόλοιπα τα έχω σε καραντίνα και τα μελετάω ακόμα!

ΥΓ έδειχνε ο προκομένος μου πυγμαχία στη μεγάλη μας κόρη, και του έχωσε μία στη μύτη, παραλίγο να του την σπάσει, και είναι 5,5 χρονών παιδί! Φαντάσου λέει να το κάνει σε κανένα παιδικό κεφάλι αυτό!!!! Εξυπνάδες των μπαμπάδων!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:05

Μην συγχεεις την πυγαμαχια με την προστασια.
πολοι δασκαλοι διαφορων πολεμικων τεχνων (και ανατολικων) εχουν πουλησει προστασια, (ειτε προσκαιρα για να βγαλουν κανα φραγκο ειτε επαγγελματικα).
Η πολεμικη τεχνη σημερα (ακομα και οι ανατολικες) εχει φιλτραριστει απο τη φιλοσοφια.
Και διδασκονται στην ουσια μονο κινησεις.
Οι ανατολικες πολεμικες τεχνες δεν ειναι απλα κινησεις. εχουν σχεση με την φιλοσοφια.
Στην δυση (και ειδικα στην Ελλαδα) η φιλοσοφια δεν διδασκεται (για να μην φυγουν τα παιδια απο τον χριστιανισμο).
Το αποτελεσμα?
Οι μαθητες μαθαινουν μονο τις κινησεις.
Απο εκει και περα το αφηνουν στον χαρακτηρα του καθε μαθητη αν θα τις χρησιμοποιησει για καλο ή για κακο.
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από wolfman13 » Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:23

είσαι ολίγον τη προκατειλημμένη σε αυτο το θεμα!
ναι βέβαια τα χτυπήματα στο κεφάλι καταπονούν τον εγκέφαλο και μετά από κάποιο διάστημα εχεις πλέον μόνιμο πρόβλημα...αλλά μπορείς με ένα χτύπημα στο κεφάλι εν ώρα εργασίας να εχεις τα ίδια αποτελέσματα...( μην πεταχτείς βικυ για το δικό μου κεφάλι ,επεσα μικρός απο το ντιβάνι :lol: :lol: )
μπορείς να γυμναστείς στην πυγμαχία χωρίς να ανέβεις ρινγκ.τουλάχιστον εγώ αυτό το έκανα όταν ήθελα απλά για να γυμναστώ για το μπασκετ.
επίσης υπάρχει και η κάσκα γιαυτό το σκοπό είναι , ο αθλητής πρέπει πάντα να την φοράει όταν ακόμα και ανεβαίνει ρινγκ για προπόνηση.
προκατειλημμένη είσαι όχι για το άθλημα αλλά λόγο δυστυχώς ότι όλοι η πρώην σχεδόν πυγμάχοι με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις είχαν και έχουν παρτίδες με τον υπόκοσμο...αλλά πες μου έναν αθλητή πολεμικών τεχνών που έχει σώας τα φρένας που είναι πλεγμένος.
μην ξεγελιέσαι από την πυγμαχία λοιπόν...απλά η πυγμαχία είναι το πιο γρήγορο σπορ για κάθε σχεδόν αντιμετωπίσει κινδύνου και αυτό γιατί....


καράτε
κουν φου
kick boxing
αυτές ειναι η πιο διαδεδομένες τέχνες στον υπόκοσμο όλες αυτές έχουν λακτίσματα κατά κύριο λόγο ένα λάκτισμα είναι δυνατό μεν αλλά εύκολο να εξουδετερωθεί από έναν καλό πυγμάχο και από την στιγμή που θα εξουδετερωθεί και μπει πλέον ο πυγμάχος σε απόσταση βολής η ριπές που θα ρίξει στο λεπτό θα είναι πάνω απο 50 γροθιές και όλες θα έχουν ένα κοινό στόχο το σαγόνι του αντιπάλου...γιαυτό και είναι διαδεδομένο στον υπόκοσμο....
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από wolfman13 » Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:26

Divine Sinner έγραψε:Μην συγχεεις την πυγαμαχια με την προστασια.
πολοι δασκαλοι διαφορων πολεμικων τεχνων (και ανατολικων) εχουν πουλησει προστασια, (ειτε προσκαιρα για να βγαλουν κανα φραγκο ειτε επαγγελματικα).
Η πολεμικη τεχνη σημερα (ακομα και οι ανατολικες) εχει φιλτραριστει απο τη φιλοσοφια.
Και διδασκονται στην ουσια μονο κινησεις.
Οι ανατολικες πολεμικες τεχνες δεν ειναι απλα κινησεις. εχουν σχεση με την φιλοσοφια.
Στην δυση (και ειδικα στην Ελλαδα) η φιλοσοφια δεν διδασκεται (για να μην φυγουν τα παιδια απο τον χριστιανισμο).
Το αποτελεσμα?
Οι μαθητες μαθαινουν μονο τις κινησεις.
Απο εκει και περα το αφηνουν στον χαρακτηρα του καθε μαθητη αν θα τις χρησιμοποιησει για καλο ή για κακο.
+1000
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 07 Ιούλ 2010, 13:28

Βασικα ο υποκοσμος δεν ειναι χαζος. Χρησιμοποιει μονο οτι ειναι αποτελεσματικο.
Με την ιδια λογικη θα επρεπε να καταδικαζουμε την υψηλη τεχνολογια γιατι την χρησιμοποιει ο υποκοσμος.
Η την λογιστικη γιατι χρησιμοποιειται στην απατη.
Η το real estate γιατι χρησιμοποιειται στο ξεπλυμα χρήματος.
κι ομως υπαρχουν και ηθικα ατομα της τεχνολογιας.
και καλοι λογιστες.
και καλοι μεσιτες.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:33

Divine Sinner έγραψε:Στην δυση (και ειδικα στην Ελλαδα) η φιλοσοφια δεν διδασκεται (για να μην φυγουν τα παιδια απο τον χριστιανισμο).
Δε με λες βρε Σι-φου εσύ που τα ξέρεις όλα, ποιά είναι η φιλοσοφία του ΤΚD, του Νιντζίτζου και του Μουί-Τάϊ;


:giggle:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:46

Θα ρωτησω τον δασκαλο μου και ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ, γιατι κι αυτος με την σειρα του απο τον δασκαλο του εμαθε απλα κινησεις.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:51

Ωραία λογική και πολύ βολικιά την βρίσκω.

Με θυμίζει εκείνην που λέει:

-Το είπε ο Πλάτων
-Σε ποιό σημείο;
-Τώρα δεν υπάρχει το σημείο γιατί το έσβυσαν αυτοί που δεν τους συνέφερε
-Ναι, αλλά υπάρχει ένα άλλο σημείο που λέει "αυτό"
-Αυτό είναι ψέμα και προσθήκη που έγινε μετέπειτα από τους ίδιους με πριν κακούς.




...κατά τα άλλα το είπε ο Πλάτων :nuts:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:58

Μπα η συνομοσιολογια ειναι κυριως χριστιανικο χαρακτηριστικο.
Εγω δεν ειπα: η φιλοσοφια των πολεμικων τεχνων λεει το αλφα η το Β (μονο για την φιλοσοφια του νιντζιτσου εχω διαβασει) εγω ειπα οτι δεν μαθαμε ποτε τι λενε αυτες οι φιλοσοφιες.
Δεν μαθαμε πολυ απλα για να γινουν αποδεκτες οι πρωτες σχολες καράτε απο την κοινωνία.
Εδω οταν πηγε να γινει βουδιστικος ναος ολοι ξεσηκωθηκανε λες και τι εγινε.
πως τολμησαν καποιοι να θρησκευονται οπως θελουν....
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 02:03

Μπαααα.....
Μάλλον των οπαδών της πανθρησκείας είναι η συνομοσιολογία και νομίζουν ότι τους κυνηγούν όλοι και ότι αυτοί θα σώσουν τον κόσμο ( :lol: ).

Για πες μας όμως με δύο παραγράφους, τι είναι το νιντζίτσου;;
Και αν γνωρίζεις ποιός και γιατί το έφτιαξε, ποιά ήταν η ...δουλειά του;;
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 02:17

Το νιντζίτσου ειναι πολεμική τέχνη που εχει να κάνει με τον ανταρτοπόλεμο τήν επιβιωση την κατασκοπεια την παρακολουθηση κλπ.
Δημιουργήθηκε στα χρόνια της φεουδαρχικης ιαπωνίας.
Θα επανελθω με εκτενες αρθρο γιατι δεν αρκει μια παραγραφος.
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 10:08

Spirit oF Fire έγραψε: η ελληνορωμαϊκή δεν μ' αρέσει για γυναίκες..
Εμένα πάλι γιατί στη σκέψη μιας γυμνασμένης στην πάλη (ελληνορωμαϊκή ή ακόμα καλύτερα ελευθέρα) γυναίκας μου έρχονται στο μυαλό εικόνες από εναλλακτικές χρήσεις των τεχνικών επ'αμοιβαίο όφελος σε πιο... ιδιαίτερες καταστάσεις; :wink: :conf:





Λίγο τρολάρισμα πρωΐ-πρωΐ πριν φύγω για το γραφείο δεν βλάπτει, χώρια που δίνω και εμμέσως ένα επιπλέον λόγο για να μάθει ένα παιδί μία μαχητική τέχνη :)
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 13 Ιούλ 2010, 15:12

Μην συγχεεις την πυγαμαχια με την προστασια.
πολοι δασκαλοι διαφορων πολεμικων τεχνων (και ανατολικων) εχουν πουλησει προστασια, (ειτε προσκαιρα για να βγαλουν κανα φραγκο ειτε επαγγελματικα).
Μάτια μου, ένας δάσκαλος πιάνου δε θα πάει για προστασία πχ, καταρχήν γιατί δεν έχει τη δύναμη, κατά δεύτερον, γιατί θα θέλει να προστατέψει τα χέρια του, κατά τρίτον, γιατί ο χώρος της κλασσικής μουσικής δεν ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ σχεδόν επαφές με τον υπόκοσμο, σε αντίθεση με κάποιες πολεμικές τέχνες. Η πυγμαχία ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ τους Κουβανούς αθλητές πάει πακέτο σε όλες σχεδόν τις χώρες με τον υπόκοσμο, και στην ΑΡχαία Ελλάδα στόχος ήταν να κάνεις τον αντίπαλο ένα κουφάρι γεμάτο αίμα! Είναι έτσι ή δεν είναι; Από μόνη της λοιπόν, σαν πολεμική τέχνη, έχει συγκεκριμένο σκοπό κι αυτό φαίνεται από το ίδιο το άθλημα. Είναι κατά βάσιν επιθετικό, απαιτεί να πλησιάσεις τον αντίπαλο όσο γίνεται περισσότερο, και στόχο έχει να ρίξεις τον αντίπαλο, ενώ σου μεγαλώνει το ΕΓΩ. Αντίθετα, τέχνες όπως το Ται Τσι βασίζονται κυρίως στην 'άμυνα' και στον διαλογισμό και στόχο έχουν να ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ τον εαυτό σου, κι όχι να τον φουσκώσεις σαν μπαλόνι.

Για την πυγμαχία λοιπόν, προκατάληψη ξε-προκατάληψη, σόρρυ, αλλά θα πάω με τα δεδομένα που έχω στα χέρια μου από αρχαιοτάτων χρόνων, κι όχι με βάση το wishful thinking που τρέφουμε όλοι μας σαν Έλληνες...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 13 Ιούλ 2010, 15:27

Στην ουσια κατηγορεις την πυγμαχια για τι;
για το οτι ειναι αποτελεσματικη;
Μα καποιος του υποκοσμου το ποιο αποτελεσματικο δεν θα χρησιμοποιησει;
Ειναι σαν να λες οτι ο στρατος ειναι κακος γιατι ατομα με στρατιωτικη εκπαιδευση γινονται επαγγελματιες δολοφονοι.
Δεν ειναι λογικη αυτη.
Τοτε και η λογιστικη ειναι κακια γιατι χρησιμοποιειται απο τους απατεωνες.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 13 Ιούλ 2010, 15:54

βασικά όταν έχουμε να κάνουμε με παιδάκια καλό είναι να λαμβάνουμε υπ οψιν και την δική τους γνώμη για το ποια μαχητική τέχνη τους αρέσει... μπορούμε να συμβουλέψουμε, να προτείνουμε, να επηρρεάσουμε αλλά καλό είναι να έχουν (ή να πιστεύουν ότι έχουν) κι αυτή γνώμη πάνω στο θέμα =ρ
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 13 Ιούλ 2010, 16:38

Αμαρτωλέ, για τα παιδιά λέω πως δεν είναι καλό.

Σπίριτ μου, τα παιδάκια μπορούν να έχουν άποψη μέχρι ενός σημείου, δεν είναι δυνατόν όμως να ξέρουν το καλύτερο γι'αυτά.

Η μεγάλη μου κόρη τρελαίνεται για μαχαίρια. Εαίνι πολύ προσεκτική και γενικά την εμπιστεύομαι, αλλά δε θα την αφήσω κιόλας να παίζει με τα μαχαίρια, ακόμα και υπό την εποπτεία μου.

Μια ξιφασκία όμως μπορεί να την πάω, αφού έχει το βίτσιο!

Καταλαβαίνεις τι εννοώ;
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”