Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 19:39

Παρακατω ειναι 2 ματς που εχει δωσει ο Ζαμπιδης (kickboxer). καποιοι απο εσας ισως τον ξερουν

για οσο διαστημα ηταν στην ακμη του ηταν αηττητος σε ολο τον κοσμο
στο πρωτο βιντεο κερδιζει το ματς. στο δευτερο χανει



Εδω ειναι εναντια στον Buakaw εναν απο τους καλλιτερους αθλητες muay thai στον κοσμο
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 19:51

ακολουθει η νεα γενια...



και η ΝΕΟΤΕΡΗ (προχωριστε το λιγο)


Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 15 Μάιος 2012, 21:22

Τάλως έγραψε:Παντως μια συμβουλη θα ηθελα να δωσω στις γυναικες των πολεμικων τεχνων που εχουμε εδω μεσα και που ασχολουνται με αυτες.

το κατα ποσο εισαι ικανος να τα βαλεις με καποιον που σου κανει επιθεση δεν ειναι μονο θεμα
του ποσο καλα γνωριζεις μια τεχνη αλλα και το ποσες αντοχες εχεις σε χτυπηματα αλλα και το ποση μυικη δυναμη εχεις.
και σε αυτα τα 2 υστερουν οι γυναικες

οποτε σε φαση οπου θα υπαρξει θεμα στο δρομο το ποιο ασφαλες ειναι ενα γρηγορο χτυπημα σε ευαισθητο σημειο (ειναι η γραμμη απο τη μυτη μεχρι κατω στα γενητικα οργανα) και μετα (του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε)

δεν υπαρχει αναγκη να δοκιμασει παραπανω τις δυναμεις της .
καλα αυτο με την μανα του φευγατου ισχυει για όλους.
Επισης ενα αλλο θεμα ειναι ο αιφνιδιασμος. αυτος που θα αιφνιδιασει τον αλλον εχει τριπλασιασει τις πιθανοτητες του να νικησει.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 21:31

Divine Sinner έγραψε: Επισης ενα αλλο θεμα ειναι ο αιφνιδιασμος. αυτος που θα αιφνιδιασει τον αλλον εχει τριπλασιασει τις πιθανοτητες του να νικησει.
+1
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 16 Μάιος 2012, 16:02

Μπαίνοντας στο dojo, έχουμε ένα κάδρο διαστάσεων Α4 που λέει το ρητό που αναφέρατε "Του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε".

Το θέμα της μυικής δύναμης είναι ένα πολύ πολύ σημαντικό πρόβλημα, ειδικά για εμένα (δεν ξέρω για τους υπόλοιπους). Μετά από 1μισι χρόνο προπόνησης, και παρ' ότι χτυπάω σωστά, και με σχετικά καλή ακρίβεια, το χτύπημα παραμένει χάδι. Όσα καψώνια και να μου κάνουν, όσο και να μου ουρλιάζει ο δάσκαλος, όσο και να προσπαθώ, ακόμα χτυπάω σαν αερικό. Τουλάχιστον έχει διευρυνθεί η αντίληψή μου, κι έτσι άμα είμαι τυχερή, μπορεί να σκύψω και να αποφύγω καμιά αδέσποτη, αλλά για να τονε ξαπλώσω κάτω τον άλλο, ε... θα πρέπει να τον χτυπάω μόνο με τα πόδια. Τα χέρια μου είναι ακόμα κουλά.

Στο θέμα των παιδιών, είμαι υπερπροστατευτική σε βαθμό τρέλας, όμως δεν είστε υποχρεωμένοι να συμμερίζεστε τις απόψεις μου. Απλά αν ποτέ τεκνοποιήσω, τα μόνα που θα σας αφήσω να δείτε παρέα με το σπλάχνο μου είναι το 10ο βασίλειο και την πριγκήπισσα Σίσυ, κι αυτά μη φανταστείτε, με επίβλεψη :loco:

Συμπλήρωση: Οποιεσδήποτε συμβουλές/πληροφορίες για αύξηση της μυικής δύναμης είναι πολύ πολύ {....} πολύ ευπρόσδεκτες.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 19:15

To δεκατο βασιλειο; σε αυτο που επαιζε ο λυκος που ηταν ερωτευμενος με την γκαρσονα;
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 19:49

Όσον αφορά τις γυναίκες που φτάνουν να παίζουν αγώνες στο επίπεδο του UFC (το οποίο αποτελεί την αφρόκρεμα αγώνων μικτών πολεμικών τεχνών), άσχετα του γεγονότος ότι είναι γυναίκες και λαμβάνοντας υπόψην ότι ασκούμαι πολλά χρόνια και σε stand up game (πυγμαχία) αλλά και σε ground game (jiu jitsu) δηλώνω χωρίς φόβο και πάθος ότι δεν θα τολμούσα να τις αντιμετοπίσω ούτε στα όρθια μα ούτε και στα ξαπλωτά (καλά ίσως στα ξαπλωτά κάνω μια εξαίρεση...χεχεχε).

Μιλάμε για επαγγελματίες υψήλου επιπέδου, που δουλεύουν 8 ώρες την ημέρα σε ξυλίκι αληθινό και όχι σε μπαλέτα και τελετουργίες παραδοσιακών τεχνών.

Την παρακάτω στα σίγουρα θα ήθελα να την αντιμετωπίσω ξαπλωτά ;)
Ήταν μια φούσκα στο Ufc που έκανε κάποιους καλούς αγώνες και λόγο ομορφιάς και δημοφιλίας την έστειλαν για τον τίτλο...



...φυσικά αυτό δεν κράτησε πολύ γιατί έπεσε στα χέρια αυτής...
Βραζιλιάνα και ειλικρινά όταν την βλέπεις αλλάζεις την άποψη σου για το "'αδυνατο" φύλο.

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 19:57

Εγω ακομα και τις παλαιοτερες απο μενα στο γυμναστηριο δεν θα τολμουσα να αντιμετωπισω.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:05

Συμπλήρωση: Οποιεσδήποτε συμβουλές/πληροφορίες για αύξηση της μυικής δύναμης είναι πολύ πολύ {....} πολύ ευπρόσδεκτες.
Κάτι που διαφεύγει στους fans των παραδοσιακών πολεμικών τεχνών είναι γενικά η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ!!!!!!!!!!!!

Και δεν μιλάω για body building αλλα για ειδική προπόνηση με βάρη που σχετίζετε με το εκάστοτε μαχητικό στυλ.
Συνήθως το κλασικό είναι πολλές γρήγορες επαναλήψεις με λίγα βάρη ή μέτρια βάρη. Δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέριες
το θέμα είναι τεράστιο και υπάρχει πολύ μεγάλη αγγλική βιβλιογραφία πάνω στο θέμα.

Και κάτι ακόμα έξτρα SOS: ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!!!!! Αν δεν κάνω λάθος είσαι χορτοφάγος, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.
Μπορείς ευκολότατα να βάλεις καθαρούς μύες. Διάβασε προσεκτικά τις επόμενες γραμμές...

(1γρ πρωτεΐνης ανά 1 κιλό σωματικου βάρους)/ημέρα για διατήρηση μυικού ιστού
και
(1,5γρ μέχρι 1,8γρ πρωτεΐνης)/ημέρα για αύξηση μυικού ιστού.


Ελπίζω να σε βοήθησα :)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:19

Εξαρτατια απο τους σκοπους σου βασικα. Εγω ασχολουμαι για μενα για να εχω μια επαφη μετον εσω πολεμιστη και με το πνευμα των προγονων μου.
Δεν εχω σκοπο να συμμετεχω σε αγωνες.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:24

Και κάτι ακόμα σημαντικό που μου διέφυγε...
Συμπλήρωση: Οποιεσδήποτε συμβουλές/πληροφορίες για αύξηση της μυικής δύναμης είναι πολύ πολύ {....} πολύ ευπρόσδεκτες.
Αν πχ είσαι 50 κιλά. Έχουμε και λέμε 50x1,5=75gr πρωτεΐνης την ημέρα. Προσοχή όμως!!! Δεν μπορείς να τα πάρεις όλα
σε ένα γεύμα. Ο οργανισμός μπορεί και αφομειώνει μέχρι 30γρ πρωτεΐνης ανά γεύμα, το άλλο το κατουρά εκτός του ότι προκαλεί
βλάβη στα νεφρά όλη αυτή η πρωτεΐνη.
Αυτό είναι ένα τιπ που τα πρισμένα και βραδυκίνητα τούμπανα του γυμναστηρίου συνήθως δεν το ξέρουν και πάνε και δίνουν ένα σωρό λεφτά στις έτοιμες πρωτεΐνες που είναι συνήθως πάνω απο 30γρ ανά δόση και φτάνουν στο σημείο
να γίνεται το συκώτι τους και τα νεφρά τους σαν γιαούρτι.

Κάτι τελευταίο. Όσο το όριο πλήρωσης υδατανθράκων στο σώμα σου είναι το σωστό τόσο το ανώτατο όριο πρωτεΐνης που πρέπει
πιάνεις κάθε μέρα θα είναι χαμηλό, ειδάλως το σώμα θα προσπαθήσει να κάνει την πρωτεΐνη, ενέργεια. Κάτι που απαιτεί τεράστεια ποσά ενέργειας από το σώμα (θερμογένεση), τεράστεια ενζυμική δουλειά από το πάγκρεας και τεράστια προσπάθεια από τα νεφρά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostakis την Τετ 16 Μάιος 2012, 20:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:26

Εξαρτατια απο τους σκοπους σου βασικα. Εγω ασχολουμαι για μενα για να εχω μια επαφη μετον εσω πολεμιστη και με το πνευμα των προγονων μου.
Δεν εχω σκοπο να συμμετεχω σε αγωνες.
Ο εσωτερικός πολεμιστής τρέφεται με διαλογισμό όχι με μπουκέτα, χεχεχεχεχεχεχεχε! :loco:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:32

Ο διαλογισμος επεξεργαζεται την ηδη υπαρκτη εμπειρια ζωης. (οπως και η φιλοσοφια αλλιως ειναι αμπελοφιλοσοφια).
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:39

Ο διαλογισμός (έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ πάντα) είναι μάκραν κάτι διαφορετικό με την
φιλοσοφική διανόηση-αναζήτηση όπως την γνωρίζουμε.
Όχι μόνο δεν σχετίζεται με την μέχρι τώρα εμπειρία της ζωής αλλά τουνάντιον την αντιμάχεται,
ως προιόν δοσμένο από "έξω".
Για την ακριβεία ο διαλογισμός γεννά την δικιά σου εσωτερική εμπειρία, η οποία δεν έχει σχέση
με την εμπειρία που βασίζεται στο μνημονικό μας και στις γνώσεις μας.

Φυσικά αυτή είναι η δική μου άποψη, επαναλαμβάνω.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 17 Μάιος 2012, 12:46

Τέλεια. Πληροφορίες :D Από πού να πρωτοξεκινήσω, αρχικά, ευχαριστώ :) Τα βαράκια βγήκαν ήδη από την ντουλάπα όπου κοιμούνταν μακάρια και ομολογώ ότι τα των πρωτεϊνών και τις ημερίσιες ποσότητες δεν τα γνώριζα. Αν και δεν είμαι full time χορτοφάγος, δεν νομίζω να παίρνω αρκετή πρωτεϊνη την ημέρα, οπότε θα το κοιτάξω από σήμερα κι όλας. Υπεροχότατα :thumb:

Το μόνο που δεν κατάλαβα ήταν αυτό:
Kostakis έγραψε:Όσο το όριο πλήρωσης υδατανθράκων στο σώμα σου είναι το σωστό τόσο το ανώτατο όριο πρωτεΐνης που πρέπει πιάνεις κάθε μέρα θα είναι χαμηλό,
Μπορώ να έχω μία επαναδιατύπωση;
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Πέμ 17 Μάιος 2012, 13:46

Μπορώ να έχω μία επαναδιατύπωση;
Φυσικά και μπορείς. Είναι όντως λίγο γενικό αυτό που έγραψα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, 3 είναι τα βασικά μακρομόρια που κυριαρχούν στην διατροφή.
Οι υδατάνθρακες (αμυλούχοι, σακχαρούχοι), τα λίπη και οι πρωτεΐνες. Με τα λίπη δεν
θα ασχοληθώ, έχουν μεγάλη σημασία (αναφέρομαι πάντα στα φυτικής προέλευσης λίπη).

Ο οργανισμός παίρνει απο τους υδατάνθρακες την ενέργεια και απο τις πρωτεΐνες τα
"τούβλα" για να οικοδομήσει το σώμα. Ανάλογα τις ενεργειακές ανάγκες του σώματος
παίρνουμε και την ανάλογη ποσότητα υδατανθράκων σύμφωνα με την
Συνιστώμενη Ημερήσια Δόση (ΣΗΔ / RDA). Με σειρά προτεραιότητας χρησιμοποιεί για
να αντλήσει ενέργεια πρώτα τους σακχαρώδεις υδατάνθρακες (ταχείας απελευθέρωσης)
μετά τους αμυλώδεις (βραδείας απελευθέρωσης) και τέλος αν δεν βρει από κάπου αλλού
μετατρέπει την πρωτεΐνη σε ενέργεια. Η τελευταία διαδικασία είναι εξαιρετικά επίπονη και
ενεργοβόρα για το σώμα και γιατί σου κλέβει πρωτεΐνη που ήταν για άλλη δουλειά αλλά
και γιατί ζορίζει το πάγκρεας για να παράξει ένζυμα τα οποία θα "μεταφράσουν" την
πρωτεΐνη σε ενέργεια.

Όταν λοιπόν εσύ επιστρέψεις από μια προπόνηση και φας σκέτο κοτόπουλο στήθος, όλη
αυτή η πρωτεΐνη που ήταν για να σου κάνεις μύες θα φαγώθει ένα μέρος της για να σου
κρατήσει τα επίπεδα ενέργειας υψηλά.

Συνεπώς, όταν εσύ είσαι εντάξει από ενέργεια επειδή έφαγες τους υδατάνθρακες σου
όλη η ποσότητα πρωτεΐνης που θα πάρεις θα πάει κατευθείαν έκει που πρέπει. Γιαυτό
και είπα να πληρείς το όριο τον υδατανθράκων ανάλογα με τις ενεργειακές ανάγκες
ώστε να μην χρειάζεσαι παραπάνω πρωτεΐνη.

Γένικα στο μεσημεριανό είναι καλά να τρως υδατάνθρακες βραδείας απελευθέρωσης
ώστε να έχεις ένα καλό επίπεδο ενέργειας μέχρι την προπόνηση. Μέτα την προπόνηση
καλά θα είναι να τρως σακχαρώδεις υδατάνθρακες για πλήρωση ενέργειας, γιατί τα
σάκχαρα είναι η μόνη ουσία που μπαίνει αμέσως στο αίμα χωρίς καμία επεξεργασία.
Δεν απαιτήται ενζυμική δραστηριότητα για την μεταστοιχείοση τους έτσι το πάγκρεας
συνεχίζει να παράγει ανενόχλητο τα μεταβολικά ένζυμα που θα σε βοήθησουν στην
αποθεραπεία και στις "επισκευές βλαβών" στο σώμα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σε κούρασα.
:)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 18 Μάιος 2012, 08:58

Θα απαντησω συνολικα για να μην κανω πολλσα ποστ.

οταν βλεπουμε τις γυναικες στο ρινγκ τοτε βλεπουμε την εξαιρεση οχι τον κανονα....
το αδυναμο φυλο θα ειναι κατα πλειοψηφια αδυναμο .
οπως επισεις θα ειναι και κατα πλειοψηφια το ΩΡΑΙΟ φυλο :loco:

στο θεμα της διατροφης ισχυει αυτο που λες kostakis απολυτα
ομως οι γυναικες εχουν αλλες ορμονες με αποτελεσμα οση διατροφη και αν κανουν με μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης δεν θα βαλουν ογκο
σστο σωμα τους που να χτυπιουνται ολη μερα και να τρωνε τα καλλιτερα .

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι πως αν θελουν να αυξησουν την μυικη τους δυναμη ειναι να γυμναστουν με βαρη μεν
κανοντας λιγες επαναληψεις δε. με στοχο την αυξηση της δυναμης...
(με σωστη διατροφη οπως ειπες)


επισεις να θυμισω σε οποιον γυμναζεται και θελει να αυξισει την δυναμη του η τον ογκο του...
αυξιση ογκου η αυξιση δυναμης θα πει πως παιζεις τις επαναλιψεις που πρεπει σε σημειο πονου...
οχι σε σημειο κουρασης....
αλλα εξαντλησης η οποια παει χερι χερι με τον μυικο πονο απο την υπερπροσπαθεια...
κατι ομως που λιγοι ειναι σε θεση να κανουν

αυτος ο μυικος πονος μου νοιωθουμε ειναι μικροτραυματισμοι στον μυικο ιστο και η 2ημερη ξεκουραση ανα μθικη ομαδα που κανουμε
αφορα αυτη την αποθεραπια... και ο οργανισμος με σκοπο να μην καταπονηθει ξανα ετσι αυξανει ειτε τον ογκο του ιστου και την δυναμη του
ωστε να ανταπεξελθει ποιο σωστα την αλλη φορα.

Ναι λοιπον οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει ποιο δυνατο... (ισχυει σε πολλες περιπτωσεις αυτο)

και να μην φοβαται κανεις πως αμα κανει τετοια γυμναστικη θα γινει "τερας"
δεν γινεται με φυσικη διατροφη να γινεις τερας μεσα σε 2-3 χρονια με τπτ
ειδικα οι γυναικες... που δεν εχουν ιδια επιπεδα τεστοστερονης στον οργανισμο τους ενα παρπανω

γιατι η τεστοστερονη εχει αμεση εμπλοκη με τον ποσο αυξανονται οι μυς.
την αντοχη στην προπονηση και το ποσο γρηγορα αναρρωνουν οι μυς .
καποια απο τα "αναβολικα" του παιρνουν οσοι κανουν bodybuilding σε υπερβολικο βαθμο ειναι ουσιαστικα τεστοστρενονη
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Παρ 18 Μάιος 2012, 11:22

Τάλε σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.
Να σου πω όμως που διαφωνώ και τον λόγο για τον οποίο πρότεινα
την ανάλογη γυμναστική. Η γυμναστική που προτείνεις είναι όντως
η κλασσική και είναι σταθερή αξία αλλά υπάρχει ένα αλλά. Η γυμναστική
για πολεμικές τέχνες διαφέρει. Σε αυτή την περίπτωση επιζητάς δύναμη
όσο το δυνατόν με λιγότερο όγκο γιατί πολύ απλά δεν θες να χάσεις
την ελαστικότητα σου και την εκρικτικότητα σου. Και όπως ξέρεις υποθέτω
οι πρισμένοι δεν είναι και τα πιο ελάστικα άτομα. Αντίθετα κάθε μαχητικό
στυλ έχει άλλο είδος προπόνησης αλλά άμα τα βάλεις όλα μαζί συνολικά
θα μπορούσες να κάνεις την εξής γενικέυση, στην γυμναστικη με βάρη
για τις πολεμικές τέχνες ψάχνουμε κάτι μεταξύ cardio και δύναμης, κάτι
ενδιάμεσο. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι το γιατι.
Αυτή είναι η αποψή μου πάντα.
:)
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Παρ 18 Μάιος 2012, 11:56

Τέλεια, βρήκα ένα βιντεάκι που έψαχνα για το θέμα.
Στο βίντεο μιλάει και δείχνει κάποια πράγματα ο George St Pierre που λογίζεται
ως ο pound for pound καλύτερος mixed martial artist στον κόσμο. Είναι αήτητος
εδώ και πολλά χρόνια.
Θα παρατηρήσετε επίσης ότι κάνει κυκλική γυμναστική εκτός των άλλων.



και για του λόγου το αληθές...

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 18 Μάιος 2012, 13:48

Χμμμ, αρχικά ευχαριστώ για την επεξήγηση :)

Κατά δεύτερον, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω το είδος της προπόνησης που πρότεινες Τάλε, γιατί μετά από τέτοιες προπονήσεις, φαντάσου με σε μία τάξη με 15 φασαριόζικα πιτσιρίκια στα οποία θα πρέπει να κάνω τον διαιτητή/θηριοδαμαστή. Θα με φάνε ζωντανή με το καλημέρα σας. Αυτό που έχω προσέξει πάντως, είναι πως, όταν κάνεις διαλείμματα στην προπόνηση, είτε κουράζεσαι κατά τη διάρκειά της είτε όχι, όταν επιστρέφεις είναι σαν ο οργανισμός σου όχι απλά να μην έχει ξεχάσει το τι γίνεται, αλλά να έχει προχωρήσει υποσυνείδητα στο επόμενο επίπεδο. Θυμάμαι πέρσι που δεν μπορούσα να κάνω σκοινάκι με τίποτα στον κόσμο. Κι όταν έκανα ένα διάλειμμα μίας εβδομάδας και επαλήλθα, έκανα αψεγάδιαστο σκοινάκι σαν να προπονιόμουν χρόνια. Από τα απίστευτα κι όμως αληθινά. Σε μία άλλη περίπτωση, δεν μπορούσα να κατανοήσω σωστά τις πτώσεις. Όταν χρειάστηκε να λείψω ένα μήνα περίπου, γύρισα και ήξερα τις πτώσεις ως δια μαγείας. Αφού πλέον, όταν δεν καταλαβαίνω κάτι, ο δάσκαλος αστειευόμενος με διατάζει να εξαφανιστώ για λίγο καιρό μέχρι να τα κάνω τέλεια :lol:

Μία απορία για τα βίντεο. Στο πρώτο βίντεο στο 3.14 που πιάνει την μπάρα, δεν καταπονεί την μέση του; Πχ πριν μερικά χρόνια που πήγαινα γυμναστήριο, αυτή την άσκηση δεν άφηναν να την κάνουν, εκτός κι αν προορίζεται για πιο προχωρημένους αθλητές.

Πάντως πήρα μερικές πολύ καλές ιδέες για έξτρα γυμναστική στο σπίτι. Κάποια, ελάχιστα, από αυτά που έδειξε ο άνθρωπος με τα βαράκια και την μπάλα γυμναστικής μπορώ να τα κάνω. Συν ότι, στο θέμα της μπάρας με τα βάρη, ο δάσκαλος μου είπε να ξεκινήσω κρατώντας μόνο ένα ξύλο και να κάνω τις έλξεις πριν βάλω βάρος, πράγμα που θα κάνω μιας και είμαι μυικά κουλή.

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες παιδιά :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Σάβ 19 Μάιος 2012, 01:09

Στο πρώτο βίντεο στο 3.14 που πιάνει την μπάρα, δεν καταπονεί την μέση του;
Είναι όντως για πιο εξτριμ καταστάσεις. Πάρε ότι είναι πιο εύκολο και προσπάθησε να μείνεις στο γενικό
πλάνο. Η χρόνια υποπροπόνηση είναι καλύτερη απο την στιγμιαία υπερπροπόνηση και μην ξεχνάς την
διατροφη γιατί αυτή είναι που θα σε χτίσει. Καλή επιτυχία :)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Δευ 28 Μάιος 2012, 17:20

Kostakis έγραψε:Η γυμναστική που προτείνεις είναι όντως
η κλασσική και είναι σταθερή αξία αλλά υπάρχει ένα αλλά. Η γυμναστική
για πολεμικές τέχνες διαφέρει. Σε αυτή την περίπτωση επιζητάς δύναμη
όσο το δυνατόν με λιγότερο όγκο γιατί πολύ απλά δεν θες να χάσεις
την ελαστικότητα σου και την εκρικτικότητα σου. Και όπως ξέρεις υποθέτω
οι πρισμένοι δεν είναι και τα πιο ελάστικα άτομα.
:)
το δεχομαι αυτο... αλλα μονο στους ανδρες.
οι γυναικες κατα κανονα δεν μπορουν να πριστουν χωρις αναβολικα

στο θεμα των πολεμικων τεχνων εχεις δικιο απολυτο
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Δευ 28 Μάιος 2012, 18:09

Kariatida έγραψε:Χμμμ, αρχικά ευχαριστώ για την επεξήγηση :)

Κατά δεύτερον, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω το είδος της προπόνησης που πρότεινες Τάλε, γιατί μετά από τέτοιες προπονήσεις, φαντάσου με σε μία τάξη με 15 φασαριόζικα πιτσιρίκια στα οποία θα πρέπει να κάνω τον διαιτητή/θηριοδαμαστή. Θα με φάνε ζωντανή με το καλημέρα σας.
η αληθεια ειναι οτι το πρωτο 2μηνο 3μηνο ο οργανισμος σου θα αντισταθει σθεναρα και θα εισαι χωμα ολη μερα
μετα ομως συνηθιζεις.
Kariatida έγραψε:Μία απορία για τα βίντεο. Στο πρώτο βίντεο στο 3.14 που πιάνει την μπάρα, δεν καταπονεί την μέση του; Πχ πριν μερικά χρόνια που πήγαινα γυμναστήριο, αυτή την άσκηση δεν άφηναν να την κάνουν, εκτός κι αν προορίζεται για πιο προχωρημένους αθλητές.
Εδω κανονικα θελει ξεχωριστη απαντηση αλλα θα το κανω εδω.

ποτε φθειρονται οι αρθρωσεις? οταν οι μυς δεν ειναι αρκετα ισχυροι ωστε να υποστηριξουν το φορτιο που σηκωνουμε
εκεινοι κρατανε τις αρθρωσεις σφιχτα δεμενες μεταξυ τους.
το προβλημα της σημερινης κοινωνιας ειναι πως πολλοι μυς μενουν ανενεργοι και ετσι καποιες φορες οταν παμε να σηκωσουμε κατι
τραυματιζομαστε. δυστιχως πολλες ασκησεις του γυμνατσηριου και πολλων αθληματων δεν γυμναζουν ΟΛΟΥΣ τους μυς. (ουτε το κολυμπι)
οποτε ειναι καλο να κανουμε ασκησεις κατα τις οποιες μετεχουν σε σημαντικο βαθμο οσο ποιο πολλες μυικες ομαδες γινεται.

αν βαζεις λιγα κιλα και προχωρας με αργα και σταθερα βηματα δεν εχεις κανενα θεμα κατ εμε.
καποιοι γυμναστες τις προτεινουν αλλοι οχι. προσωπικα εχω δει και οι "ψαγμενοι" στη δουλεια τους γυμναστες την προτεινουν.
οσοι εμειναν σε γνωσης της σχολης οχι
Kariatida έγραψε:Συν ότι, στο θέμα της μπάρας με τα βάρη, ο δάσκαλος μου είπε να ξεκινήσω κρατώντας μόνο ένα ξύλο και να κάνω τις έλξεις πριν βάλω βάρος, πράγμα που θα κάνω μιας και είμαι μυικά κουλή.
αργα... και σταθερα...

οι "αρσεις θανατου"
οι "καλημερες"
και τα "βαθεια σκουωτ?

ειναι οι βασιλιαδες των ασκησεων για ενδυναμωση
και οχι δεν ειναι μονο για φουσκωτους.... ειναι για οσους θελουν να γυμναζονται ολοκληρωμενα

να θυμασαι πως ειναι καλο να γυμναζεσαι σε ενα υψηλο βαθμο καδιακης λειτουργιας ανω του 75% για να εχεις αποδοση.

για εμενα οτι ποιο λιγο ειναι πολυς χαμενος χρονος για μικρο κερδος

καλησπερα!! :D
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 29 Μάιος 2012, 10:46

Έξτρα πληροφορίες :) Τέλεια :) Αλλά (παραφράζοντας τον φίλο μας τον Σπάιντερμαν) with great answers come even more questions. Οπότε, ξεκινάμε :D :
Τάλως έγραψε:οι "αρσεις θανατου"
οι "καλημερες"
και τα "βαθεια σκουωτ?
Τι είναι οι καλημέρες; Τα άλλα δύο τα βρήκα στον ρουφιανογκουγκλ, αλλά στις καλημέρες κάπου χάθηκε.

Και πώς μαθαίνει κάποιος το ποσοστό καρδιακής λειτουργίας με το οποίο προπονείται;

Ειδικά το τελευταίο, και ο,τιδήποτε έχει να κάνει με την ενδυνάμωση της καρδιάς και των συστημάτων της με ενδιαφέρουν πάρα πολύ.

Κι επειδή απ' όσο φαίνεται δεν θα κάτσω να κάνω ασκήσεις στο σπίτι εκτός αν με σημαδεύουν με όπλο, έχω ήδη βγει σε αναζήτηση γυμναστηρίου.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 29 Μάιος 2012, 15:01

ριξε μια ματια εδω περι μεγιστης καρδιακης συχνοτητας
http://www.timbertrail.gr/running/fysio ... otita.html
καλο ειναι για βελτιωση της φυσικης καταστασης και καυση λιπους να φτανουμε εως το 82% της ΜΚΣ.
Και φυσικα πριν ασχοληθουμε να επισκεφθουμε ενα καρδιολογο για υπερηχο-καρδιογραφημα και για να μας λυσει αποριες.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”