Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 11 Μάιος 2012, 22:31

Σήμερα ήταν μία μέρα όπου συνειδητοποίησα, μεταξύ άλλων, τη σπουδαιότητα των πολεμικών τεχνών στην ανάπτυξη της πειθαρχίας, του σεβασμού και της ιεραρχίας. Ναι, κάνεις την προπόνησή σου, ναι συνεργάζεσαι με ανθρώπους που μπορεί να συμπαθείς και να εκτιμάς πολύ, ή να χαβαλεδιάζεις μαζί τους, αλλά αυτά έξω από το dojo. Μέσα, όποιος κι αν είσαι, ό,τι κι αν είσαι, οφείλεις να είσαι σοβαρός, υπάκουος και μετρημένος. Αστεία, χαβαλέδες και έλειψη αυτοσυγκέντρωσης εντοπίζονται, τονίζονται, κι αν δεν υπάρξει συμμόρφωση τιμωρούνται. Κι ο Μπρους Λη ο ίδιος να είσαι.

Αν αυτό μπορεί να λειτουργήσει διδακτικά για τους ενήλικες, σκεφτείτε πόσο μα πόσο διδακτικό μπορεί να είναι για τα παιδιά. Είναι μέγας μύθος εκείνος που λέει "μην στέλνετε τα ζωηρά παιδιά για πολεμικές τέχνες". Ίσα ίσα. Τα πολύ ζωηρά παιδιά είναι εκείνα που χρειάζονται πειθαρχία και τρόπους εκτόνωσης πέρα από την καθημερινή ρουτίνα. Ένα παιδί που χτυπάει τον σάκο 2 ώρες την ημέρα κάθε μέρα, δύσκολα θα έχει το είδος των εκρήξεων που ωθούν τόσα παιδιά να γίνονται βίαια στο σπίτι ή στο σχολείο. Κι αυτό γιατί τα περισσότερα παιδιά, με τόσα μαθήματα και τόσες απαιτήσεις από την οικογένεια και την πολιτεία, έχουν χάσει την εκτόνωση όπου αυτή καταλήγει να βγαίνει σε θυμό, επιθετική συμπεριφορά, κατάθλιψη, χαμηλή αυτοεκτίμηση, κλπ. Οπότε, ένα περιβάλλον με κανόνες, δομή και (εννοείται) σωστή επιβράβευση, μπορεί να κάνει θαύματα στην ψυχική ιδιοσυγκρασία.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 13 Μάιος 2012, 15:53

Για όσους θεωρούν τις γυναίκες αδύναμο φύλλο, ένα ποτ πουρί:

Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 13 Μάιος 2012, 15:59

μερικες κανουν μονο χορευτικα. αυτες του tae kwon do. με τοσο ανοιγμα ευκολα πεφτουν :p
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 13 Μάιος 2012, 16:09

Θέλεις MMA; Γιατί είπα να μην βάλω απ' ευθείας τα hardcore :wink:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 13 Μάιος 2012, 16:13

ναι ναι ^_^ <3
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 13 Μάιος 2012, 16:16

Τσίμπα:

ΠΡΟΣΟΧΗ : Μην το δουν παιδιά για κανέναν λόγο!


Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 13 Μάιος 2012, 16:32

Γιατι να μην το δουν παιδια; σε τι διαφερει απο τις ταινιες που βλεπαμε εμεις μικρα;
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 13 Μάιος 2012, 16:44

Στο ότι είναι υπερβολικά βίαιο και με αρκετό πόνο και αίμα. Δεν ξέρω τι έβλεπες μικρός, πάντως θέλει προσοχή.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 18:47

Divine Sinner έγραψε:Γιατι να μην το δουν παιδια; σε τι διαφερει απο τις ταινιες που βλεπαμε εμεις μικρα;
αυτη την ερωτηση σκεφτομουν να κανω καθως το διαβαζα.

το να αποκρυπτεις απο ενα παιδι μια αληθεια η οποια δεν εχει δυσνοητα νοηματα ειναι λαθος


ειναι πολυ καλο να βλεπει ενα παιδι ανθρωπους να ανταγωνιζονται ακομα και αν εχει αιμα
γιατι βλεπει την αληθεια του πραγματος. οτι υπαρχει και αυτο. μεσα σε καποιους κανονες αθλητισμου!
αν δεν δει αυτο γιατι να δει αγωνες πυγμης στους ολυμπιακους αγωνες?


και κατι αλλο
ενα παιδι που ασχολειται με πολεμικες τεχνες δεν θα δει τετοιους αγωνες?

διοτι σαν αντιπαλο δεος εχει να δει τι? τζον ραμπο και τερμινειτορ. αυτα ειναι που δεν θα επρεπε να βλεπει .
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 18:52

Παντως μια συμβουλη θα ηθελα να δωσω στις γυναικες των πολεμικων τεχνων που εχουμε εδω μεσα και που ασχολουνται με αυτες.

το κατα ποσο εισαι ικανος να τα βαλεις με καποιον που σου κανει επιθεση δεν ειναι μονο θεμα
του ποσο καλα γνωριζεις μια τεχνη αλλα και το ποσες αντοχες εχεις σε χτυπηματα αλλα και το ποση μυικη δυναμη εχεις.
και σε αυτα τα 2 υστερουν οι γυναικες

οποτε σε φαση οπου θα υπαρξει θεμα στο δρομο το ποιο ασφαλες ειναι ενα γρηγορο χτυπημα σε ευαισθητο σημειο (ειναι η γραμμη απο τη μυτη μεχρι κατω στα γενητικα οργανα) και μετα (του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε)

δεν υπαρχει αναγκη να δοκιμασει παραπανω τις δυναμεις της .
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 19:39

Παρακατω ειναι 2 ματς που εχει δωσει ο Ζαμπιδης (kickboxer). καποιοι απο εσας ισως τον ξερουν

για οσο διαστημα ηταν στην ακμη του ηταν αηττητος σε ολο τον κοσμο
στο πρωτο βιντεο κερδιζει το ματς. στο δευτερο χανει



Εδω ειναι εναντια στον Buakaw εναν απο τους καλλιτερους αθλητες muay thai στον κοσμο
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 19:51

ακολουθει η νεα γενια...



και η ΝΕΟΤΕΡΗ (προχωριστε το λιγο)


Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 15 Μάιος 2012, 21:22

Τάλως έγραψε:Παντως μια συμβουλη θα ηθελα να δωσω στις γυναικες των πολεμικων τεχνων που εχουμε εδω μεσα και που ασχολουνται με αυτες.

το κατα ποσο εισαι ικανος να τα βαλεις με καποιον που σου κανει επιθεση δεν ειναι μονο θεμα
του ποσο καλα γνωριζεις μια τεχνη αλλα και το ποσες αντοχες εχεις σε χτυπηματα αλλα και το ποση μυικη δυναμη εχεις.
και σε αυτα τα 2 υστερουν οι γυναικες

οποτε σε φαση οπου θα υπαρξει θεμα στο δρομο το ποιο ασφαλες ειναι ενα γρηγορο χτυπημα σε ευαισθητο σημειο (ειναι η γραμμη απο τη μυτη μεχρι κατω στα γενητικα οργανα) και μετα (του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε)

δεν υπαρχει αναγκη να δοκιμασει παραπανω τις δυναμεις της .
καλα αυτο με την μανα του φευγατου ισχυει για όλους.
Επισης ενα αλλο θεμα ειναι ο αιφνιδιασμος. αυτος που θα αιφνιδιασει τον αλλον εχει τριπλασιασει τις πιθανοτητες του να νικησει.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 15 Μάιος 2012, 21:31

Divine Sinner έγραψε: Επισης ενα αλλο θεμα ειναι ο αιφνιδιασμος. αυτος που θα αιφνιδιασει τον αλλον εχει τριπλασιασει τις πιθανοτητες του να νικησει.
+1
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 16 Μάιος 2012, 16:02

Μπαίνοντας στο dojo, έχουμε ένα κάδρο διαστάσεων Α4 που λέει το ρητό που αναφέρατε "Του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε".

Το θέμα της μυικής δύναμης είναι ένα πολύ πολύ σημαντικό πρόβλημα, ειδικά για εμένα (δεν ξέρω για τους υπόλοιπους). Μετά από 1μισι χρόνο προπόνησης, και παρ' ότι χτυπάω σωστά, και με σχετικά καλή ακρίβεια, το χτύπημα παραμένει χάδι. Όσα καψώνια και να μου κάνουν, όσο και να μου ουρλιάζει ο δάσκαλος, όσο και να προσπαθώ, ακόμα χτυπάω σαν αερικό. Τουλάχιστον έχει διευρυνθεί η αντίληψή μου, κι έτσι άμα είμαι τυχερή, μπορεί να σκύψω και να αποφύγω καμιά αδέσποτη, αλλά για να τονε ξαπλώσω κάτω τον άλλο, ε... θα πρέπει να τον χτυπάω μόνο με τα πόδια. Τα χέρια μου είναι ακόμα κουλά.

Στο θέμα των παιδιών, είμαι υπερπροστατευτική σε βαθμό τρέλας, όμως δεν είστε υποχρεωμένοι να συμμερίζεστε τις απόψεις μου. Απλά αν ποτέ τεκνοποιήσω, τα μόνα που θα σας αφήσω να δείτε παρέα με το σπλάχνο μου είναι το 10ο βασίλειο και την πριγκήπισσα Σίσυ, κι αυτά μη φανταστείτε, με επίβλεψη :loco:

Συμπλήρωση: Οποιεσδήποτε συμβουλές/πληροφορίες για αύξηση της μυικής δύναμης είναι πολύ πολύ {....} πολύ ευπρόσδεκτες.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 19:15

To δεκατο βασιλειο; σε αυτο που επαιζε ο λυκος που ηταν ερωτευμενος με την γκαρσονα;
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 19:49

Όσον αφορά τις γυναίκες που φτάνουν να παίζουν αγώνες στο επίπεδο του UFC (το οποίο αποτελεί την αφρόκρεμα αγώνων μικτών πολεμικών τεχνών), άσχετα του γεγονότος ότι είναι γυναίκες και λαμβάνοντας υπόψην ότι ασκούμαι πολλά χρόνια και σε stand up game (πυγμαχία) αλλά και σε ground game (jiu jitsu) δηλώνω χωρίς φόβο και πάθος ότι δεν θα τολμούσα να τις αντιμετοπίσω ούτε στα όρθια μα ούτε και στα ξαπλωτά (καλά ίσως στα ξαπλωτά κάνω μια εξαίρεση...χεχεχε).

Μιλάμε για επαγγελματίες υψήλου επιπέδου, που δουλεύουν 8 ώρες την ημέρα σε ξυλίκι αληθινό και όχι σε μπαλέτα και τελετουργίες παραδοσιακών τεχνών.

Την παρακάτω στα σίγουρα θα ήθελα να την αντιμετωπίσω ξαπλωτά ;)
Ήταν μια φούσκα στο Ufc που έκανε κάποιους καλούς αγώνες και λόγο ομορφιάς και δημοφιλίας την έστειλαν για τον τίτλο...



...φυσικά αυτό δεν κράτησε πολύ γιατί έπεσε στα χέρια αυτής...
Βραζιλιάνα και ειλικρινά όταν την βλέπεις αλλάζεις την άποψη σου για το "'αδυνατο" φύλο.

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 19:57

Εγω ακομα και τις παλαιοτερες απο μενα στο γυμναστηριο δεν θα τολμουσα να αντιμετωπισω.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:05

Συμπλήρωση: Οποιεσδήποτε συμβουλές/πληροφορίες για αύξηση της μυικής δύναμης είναι πολύ πολύ {....} πολύ ευπρόσδεκτες.
Κάτι που διαφεύγει στους fans των παραδοσιακών πολεμικών τεχνών είναι γενικά η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ!!!!!!!!!!!!

Και δεν μιλάω για body building αλλα για ειδική προπόνηση με βάρη που σχετίζετε με το εκάστοτε μαχητικό στυλ.
Συνήθως το κλασικό είναι πολλές γρήγορες επαναλήψεις με λίγα βάρη ή μέτρια βάρη. Δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέριες
το θέμα είναι τεράστιο και υπάρχει πολύ μεγάλη αγγλική βιβλιογραφία πάνω στο θέμα.

Και κάτι ακόμα έξτρα SOS: ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!!!!! Αν δεν κάνω λάθος είσαι χορτοφάγος, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.
Μπορείς ευκολότατα να βάλεις καθαρούς μύες. Διάβασε προσεκτικά τις επόμενες γραμμές...

(1γρ πρωτεΐνης ανά 1 κιλό σωματικου βάρους)/ημέρα για διατήρηση μυικού ιστού
και
(1,5γρ μέχρι 1,8γρ πρωτεΐνης)/ημέρα για αύξηση μυικού ιστού.


Ελπίζω να σε βοήθησα :)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:19

Εξαρτατια απο τους σκοπους σου βασικα. Εγω ασχολουμαι για μενα για να εχω μια επαφη μετον εσω πολεμιστη και με το πνευμα των προγονων μου.
Δεν εχω σκοπο να συμμετεχω σε αγωνες.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:24

Και κάτι ακόμα σημαντικό που μου διέφυγε...
Συμπλήρωση: Οποιεσδήποτε συμβουλές/πληροφορίες για αύξηση της μυικής δύναμης είναι πολύ πολύ {....} πολύ ευπρόσδεκτες.
Αν πχ είσαι 50 κιλά. Έχουμε και λέμε 50x1,5=75gr πρωτεΐνης την ημέρα. Προσοχή όμως!!! Δεν μπορείς να τα πάρεις όλα
σε ένα γεύμα. Ο οργανισμός μπορεί και αφομειώνει μέχρι 30γρ πρωτεΐνης ανά γεύμα, το άλλο το κατουρά εκτός του ότι προκαλεί
βλάβη στα νεφρά όλη αυτή η πρωτεΐνη.
Αυτό είναι ένα τιπ που τα πρισμένα και βραδυκίνητα τούμπανα του γυμναστηρίου συνήθως δεν το ξέρουν και πάνε και δίνουν ένα σωρό λεφτά στις έτοιμες πρωτεΐνες που είναι συνήθως πάνω απο 30γρ ανά δόση και φτάνουν στο σημείο
να γίνεται το συκώτι τους και τα νεφρά τους σαν γιαούρτι.

Κάτι τελευταίο. Όσο το όριο πλήρωσης υδατανθράκων στο σώμα σου είναι το σωστό τόσο το ανώτατο όριο πρωτεΐνης που πρέπει
πιάνεις κάθε μέρα θα είναι χαμηλό, ειδάλως το σώμα θα προσπαθήσει να κάνει την πρωτεΐνη, ενέργεια. Κάτι που απαιτεί τεράστεια ποσά ενέργειας από το σώμα (θερμογένεση), τεράστεια ενζυμική δουλειά από το πάγκρεας και τεράστια προσπάθεια από τα νεφρά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostakis την Τετ 16 Μάιος 2012, 20:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:26

Εξαρτατια απο τους σκοπους σου βασικα. Εγω ασχολουμαι για μενα για να εχω μια επαφη μετον εσω πολεμιστη και με το πνευμα των προγονων μου.
Δεν εχω σκοπο να συμμετεχω σε αγωνες.
Ο εσωτερικός πολεμιστής τρέφεται με διαλογισμό όχι με μπουκέτα, χεχεχεχεχεχεχεχε! :loco:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:32

Ο διαλογισμος επεξεργαζεται την ηδη υπαρκτη εμπειρια ζωης. (οπως και η φιλοσοφια αλλιως ειναι αμπελοφιλοσοφια).
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 16 Μάιος 2012, 20:39

Ο διαλογισμός (έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ πάντα) είναι μάκραν κάτι διαφορετικό με την
φιλοσοφική διανόηση-αναζήτηση όπως την γνωρίζουμε.
Όχι μόνο δεν σχετίζεται με την μέχρι τώρα εμπειρία της ζωής αλλά τουνάντιον την αντιμάχεται,
ως προιόν δοσμένο από "έξω".
Για την ακριβεία ο διαλογισμός γεννά την δικιά σου εσωτερική εμπειρία, η οποία δεν έχει σχέση
με την εμπειρία που βασίζεται στο μνημονικό μας και στις γνώσεις μας.

Φυσικά αυτή είναι η δική μου άποψη, επαναλαμβάνω.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιατί τα παιδιά πρέπει να μαθουν μαχητικές τέχνες

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 17 Μάιος 2012, 12:46

Τέλεια. Πληροφορίες :D Από πού να πρωτοξεκινήσω, αρχικά, ευχαριστώ :) Τα βαράκια βγήκαν ήδη από την ντουλάπα όπου κοιμούνταν μακάρια και ομολογώ ότι τα των πρωτεϊνών και τις ημερίσιες ποσότητες δεν τα γνώριζα. Αν και δεν είμαι full time χορτοφάγος, δεν νομίζω να παίρνω αρκετή πρωτεϊνη την ημέρα, οπότε θα το κοιτάξω από σήμερα κι όλας. Υπεροχότατα :thumb:

Το μόνο που δεν κατάλαβα ήταν αυτό:
Kostakis έγραψε:Όσο το όριο πλήρωσης υδατανθράκων στο σώμα σου είναι το σωστό τόσο το ανώτατο όριο πρωτεΐνης που πρέπει πιάνεις κάθε μέρα θα είναι χαμηλό,
Μπορώ να έχω μία επαναδιατύπωση;
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”