Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 07 Απρ 2010, 09:13

ασχετον αλλά ο "τιγρης" λεει θα κανει μπασιμο μεγαλο στην ΑΕΚ... :thumb:

καλος κι ο Τζορβας...αλλα το "βουνο" ηταν αλλο πραμα...α ρε γιοζεφ... :clap:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 12 Απρ 2010, 22:49

αγαπητες φιλες - αγαπητοι φιλοι :lovey0:
επειδη δεχομαι πληθωρα ερωτηματων... :embar: περι των αρχικων βηματων στο ταη τση
και της αμεσα επερχομενης απογοητευσης...
μου λενε δηλαδη οτι περναν οι πρωτες βδομαδες χωρις ιχνος βελτιωσης...αλλου παει το ποδι αλλου το χερι χωρις ιδρωτα χωρις προοδο...
και εγω στην αρχη..παταγα τα κορδονια μου...[σαν παλιος κακος βυντρα...]
ειναι αληθεια πως η αρχη του ταητση ομοιαζει με τα πρωτα βηματα στο βιολι...αρχικα οι νοτες ακουγονται αναρχα ξεκαρφωτα γκαπα γκουπα..σχεδον ενοχλητικα...ομως οταν επελθει η προοδος με κοπο και χρονο..προκυπτει το ολον της γλυκειας μελωδιας...
ετσι και στο ταητση οι ατσαλες κινησεις θα δεσουν σε μια ομαλη φυσικη ρευστη κυκλικη ακολουθια κινητικων δεξιοτητων με πολλαπλα οφελη :rose:
σας μιλω ως προχωρημενος ...αρχαριος :wink: πληρως ομως ασχετος στο βιολι... :embar:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 21 Απρ 2010, 23:55

από αγγλόγλωσσον "writings from the zen masters":

"the great path has no gates
thousands of roads enter it
when one passes through this gateless gate
he walks freely between heaven and earth..."



:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 22 Απρ 2010, 01:05

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:"the great path has no gates
thousands of roads enter it
when one passes through this gateless gate
he walks freely between heaven and earth..."

Τι μου λες :conf:













καμμιά μετάφραση ρε παιδιά;;
Άβαταρ μέλους
sacred_circle
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Παρ 27 Απρ 2007, 17:08
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από sacred_circle » Κυρ 09 Μάιος 2010, 07:07

Τάι Τσι Τσουάν
Τάι Τσι Τσουάν είναι μία έννοια που σχηματίζεται από 3 λέξεις, Τάι σημαίνει υπέρτατη, Τσι θεμελιώδης και Τσουάν γροθιά. Το θεωρείται ως μια ελαφριά μαλακή πολεμική τέχνη, Λαο Τσε αναφέρει «Το μαλακό και το εύκαμπτο θα νικήσουν το σκληρό και το δυνατό». Οι εφαρμογές του είναι κυρίως για την υγεία και την μακροβιότητα παρά για την αυτοάμυνα
Η πρακτική πλευρά του βασίστηκε στη θεωρία του γιν - γιάνγκ. Η θεωρία του γιν - γιάνγκ, μετά τη δημιουργία της, επηρέασε την παραδοσιακή ιατρική, την τέχνη ,τις πολεμικές τέχνες και την φιλοσοφία φυσικά. η θεωρία του γιν - γιάνγκ διατυπώνει πως τα πάντα αποτελούνται από δύο αντίθετα, αλληλοεξαρτώμενα και αλληλοσυμπληρωμένα στοιχεία. Η κατάσταση ισορροπίας αυτών των δύο στοιχείων μέσα σε μία μονάδα ονομάζεται Ται Τσι. Δηλ αναφερόμαστε σε μια πολεμική τέχνη η οποία στηρίζεται στην δυναμική ισορροπία των δύο αντιθέτων Εδώ και αιώνες, ιστορικά υπάρχουν 5 οικογένειες στην Κίνα όπου αναπτύσσουν και προσθέτουν καινούργια στοιχειά οι Τσεν ,Γιανγκ, Γου, Γου και Σουν , έχουν δημιουργήσει ένα ιδιαίτερο στυλ όπου έχει πάρει το όνομα της εκάστου οικογενείας. Το πιο διαδεδομένο είναι της οικογενείας Γιανγκ, έχουν δημιουργηθεί και αλλά υβριδικά και πειραματικά στυλ μετά την διάδοση τους στην δύση.
σαν μορφή άσκησης, χαρακτηρίζεται από αργές συνεχιζόμενες κινήσεις όλου του σώματος, που μπορεί να έχουν κάποια ξεσπάσματα (Φα Τζιν). Προϋποθέτει νοητική συγκέντρωση, εγρήγορση, χαλαρή αναπνοή και σωστή σωματική στάση. Οι τεχνικές \ συνδυάζουν στοιχεία δεκτικά (γιν) και δυναμικά (γιανγκ), έτσι ώστε να ειναι εφικτές η εναλλαγές μαλακών και σκληρών (έντονων )κινήσεων. Επίσης δεν κρύβει κινδύνους για τραυματισμούς εάν διδάσκεται σωστά. Η εκπαίδευση περιλαμβάνει ενεργειακές ασκήσεις «Τσι Γκόνγκ» καθώς και ασκήσεις σε ζευγάρια. Πρακτική στα όπλα γίνεται συνήθως μετά από αρκετό καιρό προπόνησης και περιλαμβάνει κοντάρι, λόγχη, ίσιο σπαθί, γιαταγάνι, διπλά σπαθιά, βεντάλια
Μετά την πολιτιστική επανάσταση στην Κίνα (1949), δημιουργήθηκαν φόρμες κινήσεων όπως η 24 Γιάνγκ ,η «Συνδυαστική», η Τσεν, που ονομάστηκαν αγωνιστικές φόρμες. Αυτό έγινε γιατί έπρεπε να δημιουργηθούν κάποια μέτρα κοινά για όλους, έτσι ώστε ένας ασκούμενος να μπορεί να αξιολογηθεί. Το Ται τσι χωρίζεται σε δυο κατηγορίες σε αυτό που ακολουθεί τα αγωνιστικά πρότυπα και αυτό που ακόλουθη τον παραδοσιακό τρόπο. Η ουσία είναι ίδια και για τις δύο πλευρές, διότι βασίζονται στις ίδιες βασικές αρχές
Οι οικογένειες που το δημιούργησαν συνεχίζουν στις μέρες μας να το διδάσκουν σαν πολεμική τέχνη, και δηλώνουν πως η υγεία και η πολεμική τέχνη είναι σαν το γιν γιάνγκ που συνδυάζονται

:rose: :rose:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."
Love is the triumph of imagination over intelligence
[img]http://i36.photobucket.com/albums/e22/S ... ksmall.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 19 Μάιος 2010, 00:04

η εορταζουσα της Παρασκευης [πολλα τα ετη!!!!] θετει πολυ ορθα τα θεματα του ταητση.
ψαχνω τον προγονο τον υπερχιλιετη ιστορικα του ταητση...κατι σαν τεχνη του ευκαμπτου χεριου [γου τανγκ σου] απο οπου προηλθαν και το χσινγκ γι και το πακουα πλην του αγαπημενου μας ταητση...

αφιερωμενο στους φιλους του τιγρη και του βουνου...απο ευρωπαιους παοκτσηδες μεχρι κρητικες τριφυλλοφορες και πρωην...κυψελιωτισσες γαυρουλες...κτλ κτλ

"Με τη μια άκρη του τόξου του
τρυπάει ο τοξότης τον ουρανό
με την άλλη τη Γη

τεντωμένη ανάμεσα στα δύο
η χορδή εκτοξεύει το βελος
στην Καρδιά του Στόχου
ορατού και Αόρατου..."
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 26 Μάιος 2010, 00:23

To the sincere practitioner Kyudo is a way of life, and there is no separation between Kyudo training and everyday activities. Each arrow is shot as if it were the only one, just as each moment of one's life is the ultimate moment. The Kyudo practitioner does not look at the target for the result of his/her practice, but inward, for the target is not a target - it is a mirror. And if the heart is right, each shot clears away some more of the obstacles clouding the vision of one's true nature.

http://www.kyudo.org/html/articles/standingzen.html

ο τιγρης και το βουνο ειναι καλα!!!
οχι τιποτις αλλο απλα να ηρεμησει το μακεδονικο φαν κλαμπ της στηλης :wink:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 27 Μάιος 2010, 08:04

"Όπως μ’ ένα αναμμένο κερί ανάβουμε τ’ άλλα, έτσι και ο δάσκαλος μεταδίδει το πνεύμα τής αληθινής τέχνης από την καρδιά του στις άλλες καρδιές για να τις φωτίσει. Τότε, αν τού έχει επιφυλαχτεί η χάρη, ο μαθητής ανακαλύπτει μέσα του ότι το εσωτερικό έργο που έχει να επιτελέσει είναι πιο σημαντικό από κάθε εξωτερικό έργο, όσο γοητευτικό και να είναι, αν θέλει να εκπληρώσει ακριβώς τον προορισμό του ως καλλιτέχνης... "

Αποσπάσματα απ’ το βιβλίο “To Ζεν και η Τέχνη τής Τοξοβολίας” τού Ούγκεν Χέρριγκελ. Το βιβλίο αυτό απετέλεσε έμπνευση και οδηγό τού Henri Cartier-Bresson, ο οποίος θεώρησε ότι όσα αφορούν την τέχνη τής τοξοβολίας και τον τοξοβόλο υπακούουν στους ίδιους κανόνες και αφορούν εξίσου την τέχνη τής φωτογραφίας και τον φωτογράφο.

http://photocircle.gr/content/view/54/38/lang,el/
----------
επειδη ενιοτε ολα τεινουν να ενωνται...αν καποια καποιος συνδυαζει δεξιοτητες ανησυχιες σε πολεμικες τεχνες φιλοσοφια και φωτογραφια..ισως τα βρει ενδιαφεροντα...

εγω απλα εχω φαει λιγο την πετριά [εκτος των αλλων γκντουπ μου] της φιλοσοφιας της τοξοβολιας-kyudo
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 27 Μάιος 2010, 23:31

To πνεύμα του Bujutsu

της Σοφίας Ξυγαλά






Μια φοβερή σύγχυση υπάρχει στις μέρες μας σχετικά με το αληθινό πνεύμα των πολεμικών τεχνών και το πραγματικό πολεμικό τους νόημα.





Οι θιασώτες κάθε πολεμικής τέχνης που εκφράζεται μέσα από τον όρο «Φιλοσοφική Ατραπός» (Do) διατείνονται πως στις ήσυχες μέρες που ζούμε δεν χρειάζεται κανείς να εξασκεί μια πολεμική τέχνη όπως στις εμπόλεμες γεμάτες βία εποχές. Πιστεύουν σε μια περισσότερο φιλοσοφική ενασχόληση. Σωστό και σεβαστό, ωστόσο εντελώς διαφοροποιημένο από μια ολοκληρωμένη αυθεντική προσέγγιση της πολεμικής τέχνης καθ’ εαυτού. Η συμβολή άλλωστε μεγάλων δασκάλων όπως οι: Κano (Judo), Ueshiba (Aikido), Funakoshi (Karate)- και πάει λέγοντας- υπήρξε καθοριστική ως προς την αντίληψη αυτή: άνοιξαν τις πόρτες των πολεμικών τεχνών στο ευρύ κοινό αφαιρώντας τα- κατ’ ουσίαν- μαχητικά κομμάτια τους. Καθιστώντας τις περισσότερο… εύπεπτες.





Στο άλλο άκρο, οι ενασχολούμενοι που εκφράζονται μέσα από το πνεύμα του Jutsu, θεωρούν συνήθως ότι η λέξη ‘ Do’ - που επιλέχθηκε για να ενταχθούν οι πολεμικές τέχνες σε ένα… νόμιμο ανώδυνο πρόγραμμα μιας ευρύτερης εκπαίδευσης- είναι η απόδοση μιας θεωρητικής και μόνο προσέγγισης. Αυτή η αντίληψη είναι τελικά παραπλανητική. Γιατί, ο ολοκληρωμένος πολεμιστής προτιμά να νικά με τη δύναμη του πνεύματος του παρά με τη δύναμη του σώματος του και για να αποκτήσει αυτή την ικανότητα πρέπει να έχει ανάλογη πνευματική εκπαίδευση, η οποία αποτελεί μέρος της «Φιλοσοφικής Ατραπού» (Do) και αναπτύσσει αισθήματα συμφιλίωσης, φιλευσπλαχνίας, κατανόησης, εγκαρτέρησης, μετριοπάθειας, κλπ.





Το BUJUTSU, στην αυθεντική του μορφή εμπεριείχε και αυτού του είδους την πνευματική εκπαίδευση. Άσχετα αν στην πορεία οι ισορροπίες διαταράχθηκαν!





Για να πει κανείς ότι μαθαίνει μια πολεμική τέχνη πρέπει να ακολουθεί και τις δυο Οδούς. Σε ειρηνικούς καιρούς θα διατηρείται σε ετοιμότητα, και στον πόλεμο θα τον διακατέχει νηφαλιότητα! Η εκτίμηση ότι όταν γίνει πόλεμος οφείλει κάποιος να αφυπνισθεί στο πολεμικό πνεύμα, είναι εσφαλμένη, φοβούμαι, γιατί απλά τότε… ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ! Εκπαιδευόμενοι πάλι, που θεωρούν ότι πρέπει κανείς να γίνεται… μαύρος στο ξύλο, και επιδιώκουν συμπλοκές στους δρόμους, για να γίνουν πραγματικοί μαχητές, πλανώνται πλάνη μεγάλη! Το στοιχεία του mushin και του fudoshin, τα σημαντικότερα αν θέλετε-κατά κοινή ομολογία- όπλα ενός μεγάλου μαχητή, δεν αναπτύσσονται με τέτοιες μεθόδους…




Η εκπαίδευση του bujutsu είναι σκληρή και επικίνδυνη κάποιες φορές για τον ενασχολούμενο, αλλά η μοναδική μέθοδος για να μάθει κανείς να πολεμά δεν είναι η απειλή της σωματικής του ακεραιότητας κάθε φόρα που εξασκείται! Αλίμονο!





Αν θέλει κάποιος να εμβαθύνει στο ΑΛΗΘΙΝΟ πνεύμα της πολεμικής τέχνης, αν θέλει να ανήκει στην κάστα των πολεμιστών, πρέπει να αναζητά συνεχώς την πηγή. Δεν είναι εύκολο! Συνήθως όλοι μας αράζουμε στο πρώτο απάνεμο λιμάνι που συναντούμε. Και ζούμε με τις… αυταπάτες που επιβεβαιώνουν το Εγώ μας και την ημιμάθεια μας, καταναλώνοντας τελικά δυνάμεις και ενέργεια για την απόκτηση μιας καρέκλας, ενός τίτλου και εξουσίας…





Η πολεμική Ατραπός, η πραγματική πολεμική Ατραπός καλώς ή κακώς δεν είναι για τον καθένα. Είναι για οδοιπόρους που αναζητούν την Αλήθεια, πικρή ή όχι. Είναι αν θέλετε θέλημα Θεού (jodo)...




Η πορεία του πολεμιστή είναι μοναχική. Απαιτεί συνεχή αγώνα πρώτα απ’ όλα με τον εαυτό του, θέληση για να γίνει καλύτερος άνθρωπος, θυσίες… Εκεί που ορίζεται το τέλος για τους άλλους είναι η αρχή του πολεμιστή!





Φυσικά, αυτή η Ατραπός δεν είναι και η μοναδική στην αναζήτηση της μιας Αλήθειας που ελκύει σα μαγνήτης κάποιους ανθρώπους, που τους στοιχειώνει θαρρείς, ενώ για κάποιους άλλους είναι απλά… ψιλά γράμματα!




Κάθε Δρόμος έχει τις δυσκολίες του και πορεύονται σ’ αυτόν οι εραστές της Γνώσης και όσοι ποθούν την Τελείωση.





(To άρθρο, δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά στο περιοδικό ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ, ΤΕΎΧΟΣ 47)

http://jodoiaido.blogspot.com/
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 27 Μάιος 2010, 23:35

Ο Γιώργος Ζαρκαδάκης στην εισαγωγή στο βιβλίο ΚΑΡΑΤΕ ΝΤΟ - Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ του ΓΚΙΤΣΙΝ ΦΟΥΝΑΚΟΣΙ έγραψε:

«Στην περίοδο των Τοκουγκάγουα κάτω από την ευεργετική επιρροή του Βουδισμού ΖΕΝ, στην ειρηνική περίοδο Έντο πραγματοποιήθηκε ένας κοσμοϊστορικός μετασχηματισμός.Το BUJUTSU μετασχηματίστηκε σε BUDO. Οι Πολεμικές Τέχνες Αυτοάμυνας του αιμοσταγούς παρελθόντος μετασχηματίστηκαν σε Πολεμικούς Τρόπους Αυτοβελτίωσης. Για πρώτη φορά ο Πόλεμος από αιτία καταστροφής και θανάτου γίνεται αιτία δημιουργίας και ζωής.»


http://www.sthkungfu.com/main.asp?id=2
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 04 Ιουν 2010, 07:56

http://www.mart-art.gr/frontend/index.php


μια ευκολη επιφανειακη περιηγηση απο ταη τση :rose: μεχρι σκληρο μουαη ταη :punch:
και οστις
βουλεται συγκεκριμενοποιει τις αναζητησεις του μετα... :thumb:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 10 Ιουν 2010, 13:45

με αφορμη το εντονο ντημπεητ :urock: τοτιςπαπ - καρυπ :urock: περι των σετ ραχιαιων...παρατιθεται αρθρακι απο αλκιμαχον περι προπονησης...μπαινει και σαμερ...μην αφησουμε εντελως τα θεματα διατροφης καπνιζειν αλκοολ και φυσικης αγωγης ψυχικης διαθεσης στην τυχη και στα μελτεμακια του αιγαιου...παντα με προσοχη στους καυσωνες και στην αναπληρωση υγρων...ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ που λεγαν οι δικοι μας...ΚΑΙ διδασκαλια της μεσης οδου του κομφουκιου
...υποκρισια που ο μπαρνυ λεγοντας ουλα τουτα..βγαζει απο καταψυξη ρακη και ξεροψηνει γαυρο στην τηγανα....
γεια μας παιθκια -αδερκια!!!!! :lovey0: κοπιαστε!!!



Άσκηση με Ένα Σετ ή Πολλά Σετ;

Ένα «σετ» σημαίνει εκτέλεση μιας άσκησης από την πρώτη έως και την τελευταία επανάληψη. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις σχετικά με τον αριθμό των σετ που πρέπει να γίνονται σε ένα πρόγραμμα. Βασικά, οι μύες των αρχάριων θα αναπτυχθούν με ένα μόνο σετ ανά άσκηση. Τα πολλά σετ ανά άσκηση αυξάνουν την μυϊκή ανάπτυξη. Ωστόσο, αυτό απαιτεί περισσότερο χρόνο και αυξάνει τον κίνδυνο της υπέρμετρης καταπόνησης του σώματος. Οι αρχάριοι θα πρέπει να αρχίζουν με ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε όλες τις μυϊκές ομάδες, το οποίο περιλαμβάνει 1-2 σετ ανά άσκηση, ανάλογα με τον αριθμό των ασκήσεων.

Οι προχωρημένοι και επαγγελματίες αθλητές θα πρέπει να εφαρμόζουν πιο σύνθετο πρόγραμμα. Συνιστάται να κάνουν 2-5 εντατικά σετ για κάθε άσκηση. Είναι αποδεδειγμένο ότι η επιτυχημένη προπόνηση σε αυτόν τον κλάδο είναι εφικτή και με ένα μόνο σετ, υπό την προϋπόθεση ότι οι μύες εξαντλούνται από τις τεχνικές που επιτείνουν την ένταση. Για να αποφύγει τραυματισμούς, ο αθλητής πρέπει να κάνει 1-2 σετ προθέρμανσης με ελαφριά βάρη, πριν από κάθε άσκηση. Μετά από μια άσκηση, οι αθλητές μπορούν να κάνουν κι άλλες ασκήσεις για την ίδια μυϊκή ομάδα.

Ο αριθμός των σετ εξαρτάται από τον συνολικό αριθμό των ασκήσεων κάθε προγράμματος. Η εντατική προπόνηση στην κύρια φάση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 60-90 λεπτά.


http://www.alkimachon.gr/content/view/35/168/lang,el/
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 16 Ιουν 2010, 23:50

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΓΟΥΙΝΓΚ ΤΣΟΥΝ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ
Το Wing Chun είναι κατά πολλούς τρόπους μοναδικό. Η μεγαλύτερη ίσως μοναδικότητα του βρίσκεται στο γεγονός ότι είναι το μόνο σύστημα SHAOLIN KUNG FU που έχει κληροδοτηθεί από γυναίκα. Το σύστημα εξαρτάται πιο πολύ από την τεχνική παρά από την δύναμη. (Όχι ότι δεν πρέπει να γυμνάζουμε το σώμα μας, απλώς είναι ο τρόπος του συστήματος).
Η δύναμη του Wing-Chun είναι το τίναγμα του ελατήριου που ελευθερώνεται, αλλά χωρίς νευρικότητα.................

http://www.kungfu.gr/history.htm
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 22 Ιουν 2010, 08:19

Ο Αετός είναι ο κυρίαρχος του ουρανού, λόγω της δύναμης και της μεγαλοπρέπειάς του.
Η όρασή του είναι οξύτατη, οι αρπάγες του πανίσχυρες και η ταχύτητά του μοναδική.Πολλοί λαοί έχουν κάνει κατά καιρούς τον αετό σύμβολό τους και άλλοι τον θεοποίησαν.Ο αετός θεοποιήθηκε από τους λαούς της Μεσοποταμίας, ενώ στην Ελληνική μυθολογία ο Δίας παίρνει την μορφή του αετού.Στο μαντείο των Δελφών, πάνω στον λίθο ομφαλό είχαν χαραχθεί δύο αετοί, ενώ στην Ολυμπία οι αγώνες δρόμου άρχιζαν με την ανύψωση ενός χάλκινου αετού στον βωμό του σταδίου.Η σχέση του και σε πολλά σημεία η ταύτισή του με τον Δία του προσέδωσε σχεδόν ανάλογες μ’αυτόν ιδιότητες. Έτσι ο αετός θεωρείται έκφραση της λεβεντιάς, της παλικαριάς και της δύναμης.

Όταν ο αετός κυνηγά, χρησιμοποιεί τα μάτια του για να «κλειδώσει τον στόχο». Έπειτα εφορμά με αστραπιαία ταχύτητα και με τις αρπάγες του επιτίθεται στα ζωτικά σημεία του θηράματος.
Η οξεία όραση, οι δυνατές αρπάγες και η ταχύτητα είναι τα κύρια χαρακτηριστικά στο eagle claw kung fu.
Πριν από 900 περίπου χρόνια ο στρατηγός Yue Fei εκπαίδευε τους στρατιώτες του με τεχνικές που είχε διδαχθεί από τον Σαολίν μοναχό Zhou Tong και από τεχνικές που συνέθεσε μέσα από την εμπειρία που απέκτησε στην μάχη. Οι τεχνικές ήταν απλές και πρακτικές, αποτελούνταν δε από λίγες κινήσεις που επαναλαμβάνονταν και ήταν ιδανικές για να εξασκούνται πολλά άτομα ταυτόχρονα.Αποτελούνταν απο γυμνάσια για μάχη σώμα με σώμα και από γυμνάσια με όπλα, κυρίως δε με τη λόγχη. Οι τεχνικές λόγχης ήταν επίσης απλές και πρακτικές και σε τίποτα δεν έμοιαζαν με τις περίτεχνες μεν, αλλά απλώς και μόνο κινήσεις εντυπωσιασμού που χρησιμοποιούνται στα σύγχρονα αγωνιστικά ταολού. Περιελάμβαναν κυρίως απόκρουση, άνοιγμα και λόγχισμα του αντιπάλου, πεζού ή ιππέα και ελιγμούς μπρος, πίσω και πλάγια. Για να εφαρμοστούν σωστά, χρειάζεται μεγάλη επιδεξιότητα και δύναμη. Τις εκτελούμε κυρίως ξεκινώντας από τη στάση με όλο το βάρος στο πίσω πόδι και με προβολή του μπροστινού ποδιού. Η εξάσκηση των τεχνικών αυτών στις μέρες μας χτίζει δυνατή βάση, δυναμώνει τους καρπούς και βοηθά στον συντονισμό του πάνω με το κάτω μέρος του σώματος. Παράλληλα μας φέρνει σ’επαφή με την παράδοση και την κουλτούρα μιας αρκετά μακρινής εποχής.

Οι τεχνικές για μάχη σώμα με σώμα περιελάμβαναν: αρπάγες, χτυπήματα με γροθιά, παλάμη ,αγκώνα, χαμηλά λακτίσματα, σαρώματα, έλεγχο του αντιπάλου, ρήξη μυών και τενόντων, εξαρθρώσεις, σπάσιμο της ισορροπίας και σπρώξιμο του αντιπάλου, ανατροπές και ρίψεις , άλματα, αποφυγές με χρήση ακροβατικών, προσποιήσεις, πνιγμούς και χτυπήματα σε ζωτικά σημεία.

http://www.shaolineagleclaw.gr/pages/show_page/12
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 05 Ιούλ 2010, 20:58

ο Κομφουκιος ειπε:
"απλό φαγητο, νερο να πιεις, ο λυγισμενος σου αγκωνας για μαξιλαρι: αυτο ειναι ευτυχια. Τα πλούτη και η θεση χωρις αρετη ειναι για μενα σαν τα φευγαλεα συννεφα"...

αχ δασκαλε...φευγαλεα ξεφευγαλεα...ελεγα κι εγω...τοσες βροχες και συννεφιες ιουλιατικα over GReece...

"γιατι μαυριζει ο ουρανος κι ας ειναι καλοκαιρι
λες κι η αυγη καταμαυρο χαμπαρι θα μας φερει..." :(
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 13 Ιούλ 2010, 00:11

Για ποιον είναι το Αϊκίντο
Αντίθετα με άλλες πολεμικές τέχνες (και ιδιαίτερα με αυτές που έχουν εξελιχθεί σε αθλήματα), το Αϊκίντο είναι μια πραγματικά... δημοκρατική τέχνη. Κάθε άτομο ανεξαρτήτως ηλικίας, σωματικής διάπλασης ή προηγούμενης εμπειρίας στις πολεμικές τέχνες (αλλά και στη σωματική άσκηση γενικότερα) μπορεί να ξεκινήσει να ασκείται στο Αϊκίντο και να συνεχίσει για όσο διάστημα επιθυμεί. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όλοι οι μεγάλοι Δάσκαλοι του Αϊκίντο εξακολουθούν να ασκούνται και να διδάσκουν ακόμα και μετά τα 70 τους χρόνια, ηλικία, η οποία στις περισσότερες κοινωνίες θεωρείται απαγορευτική για σχεδόν οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα.

Ο λόγος που το Αϊκίντο μπορεί να εξασκηθεί και σε μεγάλες ηλικίες είναι ότι η ταχύτητα εκτέλεσης των τεχνικών του, εναπόκειται στις δυνατότητες και στις ειδικές ανάγκες του κάθε ασκούμενου -υπάρχουν καταγεγραμμένα περιστατικά ατόμων με βαριές σωματικές βλάβες (απουσία μελών, όρασης, ακοής κλπ) που ασκούνται στο Αϊκίντο. 'Αλλωστε, από τις βιογραφίες τόσο του Ιδρυτή του Αϊκίντο, όσο και πολλών άλλων δασκάλων είναι εμφανές ότι πολλοί από τους ανθρώπους αυτούς είχαν προβλήματα υγείας τα οποία έλυσαν με την άσκηση στην τέχνη αυτή. Αυτό δε σημαίνει ότι το Αϊκίντο είναι θεραπεία αλλά ότι μπορεί να συνεισφέρει στην καλύτερη υγεία του ασκούμενου, κυρίως λόγω των ασκήσεων της αναπνοής και των ασκήσεων ευλυγισίας οι οποίες εκτελούνται σε κάθε μάθημα.

Ίσως πιο σημαντική είναι η συνεισφορά του Αϊκίντο ως προς την ισορροπία του ατόμου που ασκείται σε αυτό. Καθώς ο τρόπος ζωής στις σημερινές κοινωνίες δημιουργεί σωρεία πιέσεων στο άτομο, η άσκηση σε μια τέχνη που δίνει βάρος στην εύρεση του κέντρου του σώματος και στην ενοποίησή σώματος και πνεύματος αποτελεί το καλύτερο "φάρμακο" για μια καλύτερη και πιο αρμονική ζωή. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που περιγράφουν το Αϊκίντο ως "κινούμενη γιόγκα" ή ως "κινούμενο Ζεν", χαρακτηρισμοί που αφορούν αυτή ακριβώς τη διάσταση της τέχνης. Η ευδιαθεσία και η ευφορία που προκαλεί η άσκηση στο Αϊκίντο και η αίσθηση ζωτικότητας που κάθε ασκούμενος έχει μετά από κάθε μάθημα είναι ό,τι καλύτερο για την αντιμετώπιση του φρενήρους τρόπου ζωής ειδικά των σημερινών κοινωνιών.

Πέρα από τα παραπάνω, η διαρκής και ειλικρινής άσκηση στο Αϊκίντο, προσφέρει μια εξαιρετικά αποτελεσματική αυτοάμυνα για όσους τη χρειαστούν. Διδάσκοντας τον ασκούμενο πώς να έχει τη μέγιστη αποτελεσματικότητα με την ελάχιστη προσπάθεια χωρίς να αναπτύσσει αισθήματα επιθετικότητας προς τον αντίπαλο, το Αϊκίντο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχεδόν σε κάθε περίπτωση κινδύνου και να εξασφαλίσει στον ασκούμενο ότι τόσο ο ίδιος όσο και οι άνθρωποι τους οποίους θέλει να προστατεύσει θα ξεφύγουν με το μικρότερο δυνατό κίνδυνο. Η διάσταση αυτή του Αϊκίντο είναι ορατή σε κάθε τεχνική, ειδικά δε σε εκείνες που εκτελούνται απέναντι σε αντιπάλους οπλισμένους με σπαθί, ραβδί ή μαχαίρι.

Ένα μέτρο για το ότι το Αϊκίντο απευθύνεται στον καθένα είναι η προσέλευση στον Ελληνικό Όμιλο Αϊκίντο: Από το 1987 που λειτουργεί το FukuShinKan Dojo ως σήμερα, έχουν ασκηθεί στην τέχνη πάνω από 2000 άτομα διαφόρων εθνικοτήτων ηλικιών και σωματικής κατάστασης.

http://www.hellenicaikido.gr/who.htm
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 28 Ιούλ 2010, 19:27

η χορδή έχει τη δική της ζωή

Τανούι Τένσιν Ρόσι

πρέπει να μάθεις να σπρώχνεις το βράχο εκεί που θέλει να πάει

του ιδίου...


Kenneth Kushner
ενα βελος μια ζωη
εκδοσεις ιαμβλιχος
-------------

τα ανθη της κερασιας
αλλαζουν και τρεμουν
πως μπορω να μην σε σκεφτομαι
στη μακρινη σου κατοικια...

ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΑΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ, ΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ...?

ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ - αναλεκτα
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Κυρ 08 Αύγ 2010, 13:19

Στην αρχή τα βουνά
Είναι βουνά
Ύστερα παύουν να είναι βουνά
Τέλος και πάλι τα βουνά είναι βουνά
(Ρητό του Ζέν)
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 18 Αύγ 2010, 08:23

Αρχικά γραμμένο σε κλασσικά Κινεζικά με τη διάλεκτο του Φουτζιάν, το Μουμπίσι συντάχθηκε πάνω από δύο αιώνες πριν. Καθώς η παράδοση ήθελε να αντιγράφεται με το χέρι και να περνάει από δάσκαλο σε μαθητή, είχε δυστυχώς αρκετές γραμματικές ανακρίβειες, γεγονός που έκανε την ανάλυσή του ακόμα πιο δύσκολη. Έτσι, η απήχηση που θα έχει η γνώση αυτή εξαρτάται αποκλειστικά από το πώς θα την αφομοιώσει κάθε αναγνώστης.

Ίσως κατανοήσουμε καλύτερα τι αντιπροσωπεύει το Μπουμπίσι, αν αναλύσουμε τα συστατικά της ίδιας της λέξης. Το ιδεόγραμμα που προφέρεται μπου σημαίνει «στρατιωτικό», το ιδεόγραμμα που προφέρεται μπι σημαίνει «παρέχω» ή «προετοιμάζω» και το ιδεόγραμμα που προφέρεται σι σημαίνει «ιστορικό», «μνημείο»· όλα μαζί, σημαίνουν «εγχειρίδιο στρατιωτικής προετοιμασίας». Στο πλαίσιο του Καράτε, το Μπουμπίσι αντιπροσωπεύει την πρωταρχική πηγή γνώσης, την πηγή από την οποία αναβλύζει δύναμη και σοφία για όσους είναι αρκετά γενναίοι ώστε να αγκαλιάσουν το πνεύμα του.


Το Μπουμπίσι, ένα έργο που οι κορυφαίοι δάσκαλοι του Καράτε θεωρούσαν επί αιώνες θησαυρό, είναι ένα κλασσικό κείμενο φιλοσοφίας, στρατηγικής, ιατρικής και τεχνικής και της σχέσης τους με τις πολεμικές τέχνες. Επί εκατοντάδες αιώνες, το κείμενο, που ο διάσημος δάσκαλος Τσοτζούν Μιγιάγκι αποκαλούσε «Η βίβλος του Καράτε», θεωρείτο μυστικό και περνούσε από δάσκαλο σε μαθητή τόσο στην Κίνα όσο και, αργότερα, στην Οκινάουα. Όλοι οι θρυλικοί δάσκαλοι του Καράτε το έχουν μελετήσει, έχουν εφαρμόσει τις διδασκαλίες του ή έχουν αντιγράψει αποσπάσματά του. Κανένα άλλο κλασσικό έργο δεν είχε τόσο θεαματική επίδραση στη διαμόρφωση και την εξέλιξη του Καράτε όσο το Μπουμπίσι.

Ο ιστορικός του Καράτε, Πάτρικ Μακάρθι, πέρασε πάνω από δέκα χρόνια ερευνώντας και μελετώντας το Μπουμπίσι και τις τέχνες που σχετίζονται με αυτό. Η πρώτη αγγλική μετάφραση του σημαντικού αυτού κειμένου περιλαμβάνει άφθονες επεξηγήσεις και σημειώσεις. Το έργο του Μακάρθι περιλαμβάνει ακόμα εις βάθος έρευνα της ιστορίας της Οκινάουα και της Κίνας, καθώς και των μαχητικών και θεραπευτικών παραδόσεων που αναπτύχθηκαν στις χώρες αυτές, γεγονός που το καθιστά χρυσωρυχείο τόσο για τους ερευνητές, όσο και για τους ασκούμενους. Αν κάποιος αναζητά το απόλυτο σημείο αναφοράς για την καταγωγή και το πνεύμα των κλασσικών πολεμικών τεχνών της Οκινάουα, δεν χρειάζεται να ψάξει παραπέρα.


http://www.alkimachon.gr/content/view/298/1/lang,el/


ξιφομαχε το εχουμε υποψη το εν λογω συγγραμα?εγω τωρά ειδα το.
αληθεια, σχετικη βιβλιογραφια τι προτεινεις?τεχνη πολεμου σουντ ζου, βιβλιο 5 κυκλων?κανενα αλλο καλο για σχετικον θεωρητικο υποβαθρο? :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από Blue Ice » Τετ 18 Αύγ 2010, 09:21

Έχω διαβάσει την Τέχνη του Πολέμου του Σουν Τζο, αλλά προτιμώ να κρατώ απλά τα πράγματα στις πολεμικές τέχνες... Γενικά όλη αυτή η φιλοσοφία των ανατολικών τεχνών με αφήνει ελαφρώς αδιάφορη...

Για μένα οι πολεμικές τέχνες είναι καθαρά φυσιολογία... Τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα περί πνεύματος, γενναιότητας και ζεν δεν τα λαμβάνω υπ'όψιν. Προτιμώ τα Δελφικά Παραγγέλματα...
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

εκτενές αφιέρωμα Σαολίν

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 31 Αύγ 2010, 08:10

Ο Ναός των Shaolin είναι ο ιερός χώρος γενέσεως τού Chan. Η ιερότης του χώρου είναι ισάξια με αυτήν ενός βασιλικού οίκου. Το Κung Fu των Shaοlin αντιπροσωπεύει τον αυθεντικότερο από όλους τους κλάδους των πολεμικών τεχνών, ανά την υφήλιο. Όλοι γνωρίζουν ότι το Κung Fu των Shaolin είναι πολυμαθές και εμβριθές. Παρ’ όλ' αυτά πολύ λίγοι έχουν δει αυτό το μυστηριώδες Κung Fu. Δια μέσου των αιώνων, αμέτρητοι ερευνητές προσπάθησαν να εισχωρήσουν στα μυστικά του Κung Fu των Shaolin, αλλά χωρίς εξαίρεση, όλοι απέτυχαν. Πολλοί θαυμαστές από όλον τον κόσμο, έκαναν μεγάλες προσπάθειες για να μάθουν την αληθινή ουσία αυτού του Κung Fu, αλλά όλες τους οι προσπάθειες απέβησαν άκαρπες. Δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτε, παρά μόνο να μοιρολογούν την αποτυχία τους, έξω από τον ναό. Είναι χάρη στην μοναδικώς πλεονεκτική θέση του Song Shυfan και στη φωτογραφική του μηχανή, που το Κung Fu ή Wushυ των Shaolin είναι δυνατόν να γίνει προσιτό στους αναγνώστες ενός βιβλίου, και χωρίς αμφιβολία είναι ένα μεγάλο γεγονός, στον κύκλο του διεθνούς Wυshυ.

http://www.alkimachon.gr/content/blogcategory/34/161/

http://www.alkimachon.gr/content/blogca ... 5/lang,el/


---------τρία αρθράκια απο αλκιμαχον περι Σαολιν κουνγκ φου τους οποιους εχω δει δυο τρεις φορες εν αθηναις :clap:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 02 Σεπ 2010, 14:25

"Υπάρχουν δύο τρόποι να μάχεσαι, μέσω του νόμου και μέσω της δύναμης. Ο πρώτος τρόπος ταιριάζει στον άνθρωπο και ο δεύτερος στα θηρία. Αφού, όμως, ο πρώτος τρόπος είναι ανεπαρκής, πολύ συχνά γίνεται αναγκαίο να καταφύγει κανείς στον δεύτερο. Για αυτό ο πρίγκηπας χρειάζεται να γνωρίζει να χρησιμοποιεί και τους δύο τρόπους και τον ανθρώπινο και τον θηριώδη. Οι συγγραφείς της αρχαιότητας δίδασκαν τούτο το μάθημα αλληγορικά, όταν αφηγούνταν πώς ο Αχιλλέας και πολλοί άλλοι αρχαίοι πρίγκηπες στέλνονταν για διδασκαλία στον Χείρωνα τον κένταυρο. Έχοντας για δάσκαλο ένα πλάσμα μισό ανθρώπινο και μισό θηρίο σημαίνει ότι μαθαίνει κανείς πώς να χρησιμοποιεί τη μία και την άλλη φύση, και ότι η μία δίχως την άλλη δεν μπορεί να διαρκέσει. "
Νίκολο Μακιαβέλι


http://www.sthkungfu.com/main.asp

http://www.yogabudo.gr

:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 08 Σεπ 2010, 10:47

.........Don't lean in any direction;
suddenly appear,
suddenly disappear.
Empty the left wherever a pressure appears,
and similarly the right.
If the opponent raises up, I seem taller;
if he sinks down, then I seem lower;
advancing, he finds the distance seems incredibly long;
retreating, the distance seems exasperatingly short.
...........

THE TREATISE ON T'AI CHI CH'UAN
Attributed to Wang Tsung-yueh [Wang Zongyue] (18th Century)
as researched by Lee N. Scheele
-----------------

κι άλλα πολλά όμορφα... :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από Blue Ice » Κυρ 12 Σεπ 2010, 10:00

Να δεις το νεο Karate Kid. Ότι πρέπει για εσένα Peltasti :D
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αγκαλιάζω τον τίγρη κι επιστρέφω στο βουνό...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 13 Σεπ 2010, 08:13

ΧΕΧΕ κατι ακουσα...θα παω την τριτη αλλα ουψ παιζει η παναθα μου τρελαινομαι...
οποτε μαλλον τεταρτη οποτε αν εισαι αθενς ερχεσαι στο σινεμα και στο διαλειμμα κανουμε
λοου κικς κοντρες αποφυγες προσποιησεις και λιγο ταητση χερια που σπρωχνουν ασκησεις ροης κτλκτλ :rose:
:thumb:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”