Noodles με λαχανικά και wakame φύκια

Εδώ γράφετε όμορφες συνταγές για τη χαρά των γεύσεών μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Noodles με λαχανικά και wakame φύκια

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 18 Μαρ 2011, 19:01

Βαρέθηκα να διαφωνώ. Πάρτε μία συνταγή που φάγαμε πρόσφατα. Είναι θεϊκά πεντανόστιμα. Στην αρχή που τα έφτιαξε η σίστερ φοβήθηκα να τα φάω, λέω μα καλά.....φύκια θα φάω; Κι όμως...είναι θεϊκά, υπέροχα και απίστευτα χορταστικά. Συνήθως για να χορτάσω τρώω 4 πιάτα φαϊ. Με αυτό έφαγα ένα και κάτι ψιλά.
Υλικά:
1 πακετάκι νούντλς*
μερικά μανιτάρια ψιλοκομμένα
1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
1 ντοματοπιπεριά ψιλοκομμένη
2-3 κλωναράκια άνηθου ψιλοκομμένο
σόγια σος
ελαιόλαδο
μερικά φύκια wakame**
πιπέρι, κύμινο, κάρυ (ή όποιο άλλο μπαχαρικό πιστεύετε ότι ταιριάζει)

Εικόνα

Εκτέλεση:Παίρνουμε μερικά wakame φύκια και τα βάζουμε σε ένα ποτήρι με νερό. Μετά, σε μια βαθιά κατσαρόλα ρίχνουμε το ελαιόλαδο μαζί με το ψιλοκομμένο κρεμμύδι και τα αφήνουμε να τσιγαριστεί. Μόλις τσιγαριστεί λίγο, προσθέτουμε τα υπόλοιπα ψιλοκομμένα λαχανικά μας μαζί με τα φύκια, τα κάνουμε μερικές βόλτες και προσθέτουμε τη σόγια σος, τα μπαχαρικά μας και νερό. (Καλύτερα να μην βάλετε αλάτι, γιατί η σόγια σος είναι αρκετά αλμυρή από μόνη της, και τα φύκια δίνουν μία πιο αλμυρή γεύση). Τα αφήνουμε για 5-6 λεπτά και στη συνέχεια, ρίχνουμε και τα νουντλς. Τα αφήνουμε να βράσουν για περίπου 3-4 λεπτά ακόμη.
.
*Τα νουντλς που χρησιμοποίησα λέγονται: Wok Noodles Asia και τα πήρα από το κατάστημα βιολογικών ειδών της γειτονιάς μου
** Τα wakame φύκια, τα βρήκα σε ένα κατάστημα με ιαπωνικά και ασιατικά είδη διατροφής στο κέντρο των Αθηνών όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για τα προϊόντα ας αφήσει μήνυμα =)
Πηγή: http://xortosyntages.blogspot.com/2011/ ... akame.html
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Noodles με λαχανικά και wakame φύκια

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 18 Μαρ 2011, 19:14

Πω πω με πέθανες.
Άσε που με τη ραδιενέργεια, καλό είναι και το φυκι, αλλά πέρα απ'το καλό, τα γουστάρω κι όλας η μουρλή.

Ρε στα διάλα σκατούλες, όταν ξανάρθετε στο μαγαζί (Αν προλάβετε πριν το κλειδαμπαρώσω) θα μου φέρετε κι ένα τάπερ με νουντλάκια, ακούτε; :yo:
Oρίστε μας
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Noodles με λαχανικά και wakame φύκια

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 18 Μαρ 2011, 19:47

Εδώ το μόνο που έχω να πω είναι yaaammyyyyy!!!!!
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Noodles με λαχανικά και wakame φύκια

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 19 Μαρ 2011, 16:27

Χθες, δημιούργησε η Λίζα μία συνταγή με ρύζι στου οποίου τη σάλτσα είχε βάλει σέλινο, φασόλι μαυρομάτικο, άνηθο, κι ένα σωρό χορταράκια, βοτανάκια και μυρωδικά από το μπαλκόνι μας (δεν θυμάμαι καν πώς λέγονται τα περισσότερα). Το αποτέλεσμα ήταν γαστρική πανδεσία. Ελπίζω να θυμάται τι έβαλε, κι αν ναι, θα σας την αναρτήσω. Πάντως από γεύση είναι ολ δε μάνεϊ (που λέμε και στον Πόντο).

Τελικά το άτιμο το όσπριο ταιριάζει απόλυτα με το ρύζι, και με βάση τα χορτοφαγικά που μελετάει η Λίζα, ο συνδυασμός τους δημιουργεί στον οργανισμό φυτική πρωτεϊνη. Ό,τι πρέπει δηλαδή και για εκείνη και για εμένα που προσπαθώ να ακολουθήσω μια πιο ισορροπημένη διατροφή.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΙΔΕΟμαγειρέματα”