Σούπα "Μπυρή"

Εδώ γράφετε όμορφες συνταγές για τη χαρά των γεύσεών μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Σούπα "Μπυρή"

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 04 Ιαν 2011, 23:24

Υλικά
2 γεμάτες κουταλιές της σούπας φυτικό βούτυρο
2 γεμάτες κουταλιές της σούπας αλεύρι
6 κουταλιές της σούπας ρύζι
6 φλυτζάνια του τσαγιού νερό
1 βιολογικός ζωμός λαχανικών
αλάτι
πιπέρι

(Προαιρετικά)
κύμινο
2 αυγά
1 λεμόνι
μανιτάρια φρέσκα

Εικόνα 

Εκτέλεση
1. Βάζουμε σε μία κατσαρόλα το βούτυρο μέχρι να λιώσει και προσθέτουμε το αλεύρι ενώ ανακατεύουμε καλά.
2. Μόλις αρχίσει να ξανθαίνει, προσθέτουμε το νερό, το αλάτι το πιπέρι, τον ζωμό, προαιρετικά το κύμινο και το αφήνουμε να βράσει. Αν επιλέξουμε να προσθέσουμε μανιτάρια, τα ψιλοκόβουμε και τα βάζουμε και αυτά στο μείγμα πριν βράσει το νερό, ώστε βράζοντας να μαλακώσουν.
3. Μόλις το νερό βράσει, προσθέτουμε το ρύζι και βράζουμε τη σούπα για περίπου 15 λεπτά (δοκιμάζουμε κι όλας καλού-κακού για σιγουριά) ενώ ανακατεύουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα.
4. Όσοι ενδιαφέρονται για το αυγολέμονο, μόλις βγάλετε τη σούπα απ' τη φωτιά φτιάχνετε το αυγολέμονο και "δένετε" τη σούπα. Ειδ' άλλως την απολαμβανεται χωρίς αυγολέμονο.

Καλή σας όρεξη!

(Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί με την σούπα χωρίς το αυγολέμονο).

http://xortosyntages.blogspot.com/2011/ ... st_04.html
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2010, 00:04
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σούπα "Μπυρή"

Δημοσίευση από aitherovamwn » Τετ 05 Ιαν 2011, 01:57

Καρυάτιδα, ως φανατικός σουποφάγος, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ήδη μου τρέχουν τα σάλια.. :ups:

η σούπα που προτείνεις φαίνεται άψογη, μόνο που εγώ ξέρω να μαγειρεύω μόνο με τον δικό μου τρόπο (ρίχνω λαχανικά σε μια κατσαρόλα, σε ένα ταψι ή στο στήμερ, προσθέτω λάδι αλάτι πιπέρι και ρίγανη και γίνονται μόνα τους).. :dunno: αδύνατο να πετύχω εγώ τέτοια συνταγή..

και ειδικά οι σούπες, είναι κάτι το πολύ προσωπικό για μένα, γιατί τις έχω ταυτίσει με ταξίδια.. πάντα, σε όποια χώρα πηγαίνω επιδιώκω να δοκιμάσω κάποια σούπα..

τώρα που το σκέφτομαι, το να γνωρίζει κάποια κοπέλα να φτιάχνει π.χ. καλή κρεμμυδόσουπα :lovey0:(όποιος έχει δοκιμάσει θα με καταλάβει), θα ήταν λόγος για μένα να μείνω μαζί της (...για πάντα!!!)..

θα μπορούσα να μιλάω με τις ώρες για σούπες, αλλά λέω να το σταματήσω εδώ..:bye:
...να είστε πάντα καλά...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σούπα "Μπυρή"

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Ιαν 2011, 11:12

Εγώ δε μπορώ να πω ότι πεθαίνω για σούπες, αν και ορισμένες φορές τις ζητάει πραγματικά ο οργανισμός μου.

Η ιδέα του σωταρίσματος του αλευριού πρώτα, μου κάνει και πρωτότυπη και θαυμάσια και κάποια στιγμή θα τη δοκιμάσω, να'σαι καλά Νενάκι μου! :ups:

Φαίνεται πολύ καλά "δεμένη", και το αλευράκι θα την "έπηξε" αρκετά ώστε να μη χρειάζεται αυγολέμονο. Όπως και να'χει, με το μανιτάρι μέσα, που το αγαπώ ιδιαίτερα, θα την προτιμούσα χωρίς αυγολέμονο.

Πολύ όμορφο πιάτο! :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Σούπα "Μπυρή"

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 05 Ιαν 2011, 12:37

Τη σούπα αυτή μου την έφτιαχναν από παιδί και είναι κυριολεκτικά πεντανόστιμη. Πέρισυ πειραματίστηκα πρώτη φορά και πρόσθεσα μανιτάρι και το αποτέλεσμα είναι...μαγικό. Είναι κυριολεκτικά πανεύκολη στο μαγείρεμα. Πλέον δεν μετράω καν υλικά, ό,τι έχω και όσο έχω, βάζω.

Βικ, το βούτυρο με το αλεύρι στην αρχή μού θυμίζουν το ξεκίνημα για τη μπεσαμέλ στο παστίτσιο. :loco: Τρελαίνομαι.

Το όνομα "μπυρή", μπορεί να ακουστεί αστείο, αλλά το έβγαλα όταν πήγαινα ακόμα στον παιδικό σταθμό, αλλά δεν θυμάμαι ούτε το πώς ούτε το γιατί προέκυψε. Πάντως το σίγουρο είναι πως δεν έχει μπύρα μέσα.

Αιθεροβάμονα, χαίρομαι που σου άρεσε η συνταγή. Αν επιχειρήσεις να τη φτιάξεις θα δεις πόσο εύκολη είναι. Δεν είναι ανάγκη να μετράς καν χρόνους, απλά δοκιμάζεις κι όταν σου αρέσει η γεύση σταματάς. Εφ' όσον σου αρέσουν οι σούπες, μπορείς να δεις αυτό το λινκ http://xortosyntages.blogspot.com/searc ... E%B5%CF%82 . Είναι γιομάτο σούπες, αν δεν απατώμαι 25 συνταγές. Οι περισσότερες είναι Ελληνικές αλλά θα βρεις και κάμποσες αλλοδαπές μέσα. Εννοείται πως αν έχεις κάποια συνταγή, περιμένουμε να τη διαβάσουμε.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σούπα "Μπυρή"

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Ιαν 2011, 12:44

Βικ, το βούτυρο με το αλεύρι στην αρχή μού θυμίζουν το ξεκίνημα για τη μπεσαμέλ στο παστίτσιο. :loco: Τρελαίνομαι.
νιε ρε νιεεεεεεεεεε :xara:
Το όνομα "μπυρή", μπορεί να ακουστεί αστείο, αλλά το έβγαλα όταν πήγαινα ακόμα στον παιδικό σταθμό, αλλά δεν θυμάμαι ούτε το πώς ούτε το γιατί προέκυψε. Πάντως το σίγουρο είναι πως δεν έχει μπύρα μέσα.
Εμένα μου'κανε σαν σούπα που έχει και μπύρα μέσα.
Ρε λες? (να ρίξουμε και μπύρα να γελάμε?) :lol:
Μπα δε θα το ρισκάρω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2010, 00:04
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σούπα "Μπυρή"

Δημοσίευση από aitherovamwn » Τετ 05 Ιαν 2011, 16:13

μπα, καρυάτιδα, δεν το΄χω με τη μαγειρική.. και δεν έχω και τον χρόνο να αρχίσω να πειραματίζομαι με καινούρια πράγματα..

το σάιτ όμως που μου πρότεινες είναι πολύ ενδιαφέρον και θα το κρατήσω (ίσως για το πάσχα ή το καλοκαίρι που θα βρω τον χρόνο να ασχοληθώ σχετικά)

δυστυχώς, ούτε από συνταγές σκαμπάζω ιδιαίτερα.. το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι τις καλύτερες σούπες λαχανικών (και με κρέας ή κοτόπουλο, αλλά εγώ δεν τις πολυγουστάρω) τις έχω φάει σε χώρες τις ανατολικής ευρώπης, ενώ για καταπληκτική ψαρόσουπα, θα πρέπει να πάει κανείς γαλλία ή ισπανία.. οπότε αν πετύχεις πουθενά σχετικές συνταγές από αυτές τις χώρες δοκίμασέ τις και θα πάθεις πλάκα..

και εμείς έχουμε άψογες σούπες και ειδικά ψαρόσουπες, μόνο που σε εμάς το μαγείρεμα γίνεται περισσότερο αυτοσχεδιαστικά και η επιτυχία οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στην (πολύ ανώτερη) ποιότητα των υλικών και όχι τόσο στην ισορροπία των γεύσεων (αλλά αυτό ισχύει νομίζω γενικά για την ελληνική κουζίνα)..

κάπου εδώ όμως θα πρέπει να την κόψω τη σουπολογία γιατί ήδη με έχει πιάσει πείνα (και δεν έχω και τίποτα να μαγειρέψω γμτ..) καλή συνέχεια σε όλους!!
...να είστε πάντα καλά...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΙΔΕΟμαγειρέματα”