KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Πέμ 07 Μαρ 2019, 17:32

Λοιπόν αρχίζω αυτό το τόπικ, μετά από ένα έτος (και βάλε) συνειδητής αποχής από τη "συνωμοσιολογική μπλογκόσφαιρα".

Θα σας πω λοιπόν την ιστορία μου και πως τελικά κατέληξα στο θέμα του τόπικ.

Πριν από 20 μήνες είδα μπροστά μου μια ευκαιρία. Ένας φίλος που δεν μπορεί να πουλήσει ούτε στον εαυτό του, έκανε μια φοβερή ανακάλυψη και εγώ ήμουν ο μοναδικός που εμπιστεύεται για να την πουλήσω. Χωρίς να περιαυτολογήσω μέσα στους 18 -20 αυτούς μήνες κατάφερα και αυτή την ανακάλυψη, αυτή την ιδέα και την έκανα πολυεθνική εταιρεία, την τρίτη καλύτερη στο χώρο (σύντομα και δεύτερη ).

Για να γίνει αυτό όμως για 12 μήνες έπρεπε να κάνω δύο δουλειές (από την παλαιότερη δουλειά μου ζούσα, την άλλη την έβλεπα σαν επένδυση μπας και καταφέρω και σταματήσω το κυνηγητό της εφορίας που μου είχε κατασχέσει τα πάντα, τα οποία πάντα δυστυχώς είναι της γυναίκα μου, από τους γονείς της και όχι δικά μου, οπότε δεν μπορούσα να τα κάνω στάχτη και μπούρμπερη, σεβόμενος με τη σειρά μου τον κόπο τους).

Μετά τους 12 μήνες φυσικά η πρώτη δουλειά έγινε δεύτερη και έτσι πορεύομαι μέχρι σήμερα. Όσοι με ξέρετε από κοντά πιθανόν γνωρίζεται ότι παράλληλα κάνω μαθήματα φιλοσοφίας σε προπτυχιακούς φοιτητές και κάποιες φορές συμμετέχω και σε κάποιες ομάδες πολιτικών και φιλοσοφικών συζητήσεων (μην μου πιάσετε γκρίνια γιατι δεν σας έχω καλέσει, δεν είμαι εγώ ο διοργανωτής, αλλά συνήθως ο συντονιστής ή ομιλητής),που σημαίνει ουσιαστικά 3 δουλειές (έστω και αν την τρίτη δεν την κάνω για τα χρήματα, αλλά κυρίως από την τρέλα για την φιλοσοφία και την πολιτική).

Πάντα πίστευα ότι η νεότητα (άλλωστε μόλις έκλεισα τα 40) είναι το πιο ισχυρό όπλο του ανθρώπου. Ήρθε λοιπόν η χθεσινή μέρα να με διαψεύσει.

Μέχρι χθες ήξερα για την υπερκόπωση. Το έχω ακούσει πολλές φορές, το έχω βιώσει σε φίλους, συνεργάτες, συναδέλφους, συναγωνιστές και έλεγα ότι η υπερκόπωση είναι κάτι που τουλάχιστον εγώ την είχα υπό πλήρη έλεγχο. Πάντα κάνω καλούς 7ώρους ύπνους, η σωματική κόπωση είναι λίγη έως ελάχιστη, οπότε δεν έδωσα σημασία στα σημάδια του BRAIN BURN...

Βλέπετε ως ημιμαθής είχα συσχετίσει την υπερκόπωση με το brain burn και ήρθε η χθεσινή μέρα να ισιώσουν ολα...

Χθες λοιπόν το μεσημεράκι είχα βάλει κάτω τα απλά μαθηματικά (έσοδα έξοδα, πληρωμές, οφειλές, προμηθευτές, δημόσιο κλπ). Συνήθως αυτή η δουλειά δεν μου παίρνει πάνω από 4 έως 5 ώρες και ποτέ μέχρι χθες δεν με είχε κουράσει. Μετά λοιπόν από 10 ώρες σε ένα γραφείο και ενώ η ώρα κόντευε μεσάνυχτα η σύζυγος μου τυχαία περνάει να δει τι κάνω και ρίχνει μια ματιά στους υπολογισμούς (ο Θεός να τους κάνει τέτοιους). ΟΛΟΙ ΛΑΘΟΣ!!!

Στην οικογένεια επειδή έχουμε ιστορικό με καρκίνο στον εγκέφαλο που δείχνει αντίστοιχα σημάδια, αμέσως πυροδοτήθηκαν οι μνήμες της και άρον άρον βρεθήκαμε στο νοσοκομείο... Δεν θα γράψω φυσικά για τις ατελείωτες ώρες, δεν έχει καμία σημασία μπροστά στο πρόβλημα.

Μου δίνει ο ντοκτορ ένα χαρτί και μου λέει 12+23... Απάντηση δεν υπήρχε... Πάμε λοιπόν για ένα εκατομμύριο εξετάσεις, ακτίνες, υπερηχοι, ΜΤ κλπ... Φθάσαμε στο πρωί σήμερα!

Κύριε Ζαχαρία δεν έχετε τίποτα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ! (τι λέει ο βλάκας σκέφτομαι έγινε και μελλοντολόγος;;;)
Για γίνε λίγο πιο διαφωτιστικός γιατρέ (βλέποντας τον στα μάτια με το κιλερ λουκ)
Έκαψες φλάντζα φίλε (μου λέει βάζοντας παράλληλα τα γέλια)

Αποσβολωμένος και εγώ και η σύζυγος κοιτάμε σαν κουτορνίθια... Τι είναι πάλι τούτο...

Μια μικρή παρένθεση εδώ... Πριν μια εβδομάδα είχα κόψει τα γλυκά γιατί καβάτζωσα πάλι τα 130 κιλά...

Μου εξηγεί λοιπόν ο άνθρωπος ότι εκτός της σωματική κόπωση που οδηγεί σε κατάρρευση των οργάνων του σώματος, υπάρχει και η κόπωση του εγκεφάλου η οποία οδηγεί στο εγκεφαλικό. Ο εγκέφαλος μου λοιπόν έχει τεράστιες ενεργειακές ανάγκες αλλά εγώ του είχα κόψει μια εβδομάδα πριν την παροχή...

Απλά λιτά και κατανοητά μου τα έκανε ο γιατρός....

Για δύο μέρες θα κάνεις ότι σε ευχαριστεί... Θες θάλασσα, να πας θάλασσα, θες βουνό να πας βουνό, θες παγωτό να το φάς.... Αλλιώς το Σαββάτο δεν θα έρθεις θα σε φέρουν...

Τώρα θα μου πείτε... Ρε Ζάχο λείπεις ένα χρόνο + και έρχεσαι να μας τα κάνεις τσουρέκια; Όχι απλά μαζί σας όπως πάντα μοιράζομαι πιο εύκολα ότι με απασχολεί, βλέπετε στο F/B και τα άλλα ΜΚΔ έχουν μαζευτεί πολλοί δήθεν και η καθαρή φωνή έχει εξαφανισθεί.


Καλό απόγευμα, το Σαββάτο που μου επιτρέπεται πάλι να ανοίξω τον υπολογιστή θα διαβάσω τις απόψεις σας και τις τυχόν δικές εμπειρίες πάνω στο κάψιμο... εγκεφάλου....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΞΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 07 Μαρ 2019, 18:31

Κατ'αρχάς τιμάς τα ΙΔΕΟ, τους φίλους εδώ μέσα και φυσικά εμένα,
που ήρθες να γράψεις εδώ το θέμα σου...
zaxarias mytilinios έγραψε:
Πέμ 07 Μαρ 2019, 17:32
Τώρα θα μου πείτε... Ρε Ζάχο λείπεις ένα χρόνο + και έρχεσαι να μας τα κάνεις τσουρέκια; Όχι απλά μαζί σας όπως πάντα μοιράζομαι πιο εύκολα ότι με απασχολεί, βλέπετε στο F/B και τα άλλα ΜΚΔ έχουν μαζευτεί πολλοί δήθεν και η καθαρή φωνή έχει εξαφανισθεί.

ΦΥΣΙΚΑ και δε θα σου πει κάτι τέτοιο κανένας εδώ και το ξέρεις...

Και με πεντακάθαρη φωνή έχω να σου πω πως σε καμία περίπτωση
ειδικά αυτές τις μέρες δεν πρέπει να στερείσαι γλυκού,
κατά προτίμηση σοκολάτας, όποιο κι αν είναι το βάρος σου.
Όταν τρώμε ένα πλήρες γεύμα και κάτι εξτραδάκια, σίγουρα δεν
είναι η σοκολάτα ο βασικός δράστης της παχυσαρκίας μας
(όσων από μας πάσχουμε απο δαύτη την πόρνη)
Η σοκολάτα τροφοδοτεί με ενέργεια τον εγκέφαλο, καθώς
και τα λιπίδια που τόσο έχουν δαιμονοποιηθεί για τη χοληστερίνη.
Δε μπορώ να σου το προτείνω βέβαια, αλλά εγώ θα έτρωγα
και κανα κοψίδι χωρίς ενοχικά...

Το άλλο που έχω να σου προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί δούλεψε σε μένα
και με βοήθησε πάρα πολύ, είναι μια πρακτικούλα που δε θέλει
και μεγάλες προϋποθέσεις. Δε θα σου πω για διαλογισμούς και τέτοια...
Η προσευχή για σένα είναι το αντίστοιχο άλλωστε..

Εγώ θα σου πω για κάτι που λέγεται ψυχοσωματική χαλάρωση.
Σε χώρο με ημίφως ή και σκοτάδι, (όπως νιώθεις καλύτερα εσύ)
κατά προτίμηση μόνος πρώτα κλείνεις τα μάτια
και εστιάζεις στην ηρεμία του σώματος και όταν νιώσεις πως την πέτυχες
τότε εστιάζεις στο...να μην εστιάζεις πουθενά. Εδώ είναι το μανίκι.
Θέλει πειθαρχία μυαλού για να αδειάσει από σκέψεις καθώς σίγουρα
ξέρεις καλα πόσο φλύαρο είναι. Το αδειάζεις όσο μπορείς και όποια
σκέψη περνάει, την παρατηρείς για λίγο και την αφήνεις να την κάνει
μ'ελαφρά. Αν δεις πως επιμένει, ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ στον εαυτό σου να την
διώξει, εικονοποιώντας στη σκέψη σου ό,τι σε γαληνεύει... από ένα
ομορφο τοπίο/τόπο που αγαπάς, μέχρι τον λατρεμένο μας Χριστό.

Καν'το για λίγη ώρα τουλάχιστον 2-3 φορές τη βδομάδα
και θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Το ότι "έκαψες φλάντζα" το πιστεύω απόλυτα... το επιβεβαίωσες
ακόμα και με τον τρόπο που έγραψες τον τίτλο του τοπικ σου...
Ξαψιμο. χιχιχ... δε σου το διόρθωσα, είσαι επίτιμος και θα το κάνεις εσύ.
Αν και αυτό έπρεπε να μπει στο προσωπικό σου νήμα κι αν δεν έχεις,
(δε θυμάμαι--- άλλο "κάψιμο" εδώ συνάδελφε) να φτιάξεις.

Δε σε φοβάμαι, είσαι θηρίο και θα συνέλθεις... λίγη αυτοπειθαρχία
στο κεφάλι σου θες, και θα τα καταφέρεις μια χαρά. :angel:

Μου έλειψες. Χαίρομαι που σε βλέπω πάλι μέσα
και ειλικρινά θα χαρώ να σε βλέπω πιο συχνά.
Επαναλαμβάνω μου έλειψες.
Και ξέρεις καλά πως σ'αγαπάμε εδώ μέσα :rose:



ΥΓ. Αν θες να μεταφερθει αυτό στην ενότητα "προσωπικό στιγμα"
πες το κι έγινε. Διαφορετικά μένει εδώ ή όπου αλλού κρίνεις εσύ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΞΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 07 Μαρ 2019, 21:58

Δεν μου έτυχε ποτέ κάψιμο εγκεφάλου. ..κούραση λόγω διαβασμάτος ναι,αλλά ποτέ κάψιμο. Συνηθως οταν το μυαλο υπερφορτωνεται με προβλήματα ,χρησιμοποιώ την φύση και την ανατολική ορολογία του "κενού ".Παύση σκέψεων...

Επειδή η διατροφή μου είναι αυτή που είναι και έχω κόψει επίσης την ζάχαρη και κατά 90% τα γλυκά για να τροφοδοτήσω ενέργεια τον εγκέφαλο μου τρώω ξηρούς καρπούς, μέλι, φρούτα ,γενικά υπερτροφες κ.α Ξέρω πως τα έξοδα μου ανεβαίνουν, αλλά είναι επιτακτική η διατροφή αυτή για την ψυχική μου υγεία. ..

Εύχομαι να πας στα κιλά μου Ζαχαρία. ..43 ετών και 58 κιλά. ..κατηγορία πουπουλου!

Ελπίζω να είναι όλα καλά με την υγεία σου, αυτή τη στιγμή που γράφω ...αλλά και για πάντα
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: ΞΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 08 Μαρ 2019, 09:01

Δεν λένε τυχαία οτι η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη! Το κάψιμο του εγκεφάλου δεν το έχω ακούσει σαν "επίσημη" πάθηση, για να είμαι ειλικρινής, δεν λέμε όμως οτι "τόκαψα?". Άρα, κάτι όντως υπάρχει...

Ζαχαρία καμιά φορά αρκεί κάτι τέτοιο για να βάλουμε μυαλό. Να μην κουραζόμαστε τόσο πολύ, να μην στρεσάρουμε τον εαυτό μας (όσο αυτό είναι εφικτό, δυστυχώς, με τόσα που καλούμαστε να διαχειριστούμε την σήμερον) ,και, φυσικά, να προσέχουμε και τη διατροφή μας. Ακούγονται απλά όλα αυτά, αλλά στην πράξη, όντως, δεν είναι πάντα τόσο εύκολο.

Είσαι ένας πολύ έξυπνος και εύστροφος άνθρωπος (σε έχω γνωρίσει από κοντά) και, δυστυχώς, τα brain burn, εκεί χτυπάνε. Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ρε, αν δεν έχεις brain πώς θα τον κάψεις? :loco: :lol: :lol:

Ξεκουράσου, χαλάρωσε πνεύμα και σώμα, κάνε οτι γουστάρεις, όχι μόνο αυτόν τον καιρό, αλλά και όποτε μπορείς! Πολύ καλή η συμβουλή της Βίκυς, καλό είναι να το κάνεις μέρος της ρουτίνας σου, να βρίσκεις λίγο χρόνο για να μην κάνεις και να μην σκέφτεσαι τι-πο-τα. Μεγάλη ευλογία, πίστεψέ με, το έχω κάνει :wink:

Η διατροφή και το χάσιμο κιλών, σημαντικό επισης. Αλλά πάρτο χαλαρά και αυτό, γιατι το σώμα σου συνδέεται με το νου σου, if you know what I mean!
:giverose:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΞΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 08 Μαρ 2019, 10:41

Κι όμως είναι επίσημη πάθηση όσον αφορά τον εργασιακό χώρο.
Καμία σχέση με την υπερκόπωση ή με πανελλήνιες ή με πολλές σκέψεις.
ΝΑΙ καίγεται η φλάντζα και βγάζει και καπνό.

Γι αυτό μιλούσα στις δύο προηγούμενες αναρτήσεις μου αλλά με άλλα λόγια.
Μου συμβαίνει ΤΩΡΑ και κάνω προσπάθειες να το διαχειριστώ.
Εν μέρει τα καταφέρνω αλλά με σοβαρές παρενέργειες σε πολλά επίπεδα.

Ο πιο καλός κατά την άποψή μου τρόπος διαχείρησης είναι η "ΙΚΑΡΙΑ"

Κλίμα Ικαρίας στην Ομόνοια.
Γιατί όχι?

Όποιος νομίζει ότι οι Ικαριώτες είναι "αργά τα ζώα μας" απατάται.
Ίσως οι πιο εργατικοί άνθρωποι της Ευρώπης.
Διαστολή και συστολή του χρόνου να χωρέσει πράγματα + να γίνουν τα πράγματα διασκεδαστικά.

Είπα ότι μετά από δύο ξαφνικούς θανάτους στα "καλά καθούμενα" (ο ένας ήταν του Κλεο) αναθεώρησα πολλά.

Η δουλειά μου έχει όλα τα χαρακτηριστικά δουλειάς που "καίει εγκεφάλους"
Το δήλωσα και το ξεκαθάρισα.
Αφού το σύστημα είναι άδικο και δεν πήρα θέση ευθύνης όπως άξιζα να πάρω. Μη με πιέζετε.
Κάνω τη δουλειά με το πάσο μου και αν κουραστώ θα πάω βόλτα για ένα σμούθι.
Χαλαρά βγαίνει η δουλειά.
Παλαιότερα πιεζόμουν να βγάλω δουλειά αλλά άλλαξε η κυβέρνηση ή έγινε ανασχηματισμό ή ......κάποια άλλη αλλαγή και ήρθαν όλα πίσω φτου και από την αρχή.

Κοπρίτες δεν μας είπε ο Πάγκαλος?
Γιατί να σκάω
Γιατί να φορτωθώ άλλες αμαρτίες?

Η Λούφα έχει θεραπευτική δύναμη.
Και η κοπάνα επίσης.

Το φιλότιμο βλάφτει σοβαρά την υγεία.

Δε λέμε να ξυνόμαστε. Αλλά το μουλτι τάσκινγκ καλύτερα να λείπει για τι καιει τον εγκέφαλο.
Το έχω ρίξει στα φρούτα και περνάω μέρες με νηστείες φρούτων και χυμών.
Βελτιώνεται η μνήμη αλλά μειώνεται και το άγχος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: ΞΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 09 Μαρ 2019, 09:34

Αγαπημένε μας Ζαχαρία η Κατερίνα είπε το πολύ σωστό κατά την άποψη μου, ότι το σώμα συνδέεται με τον νου.

Να ξέρεις ότι σε φέρνω συχνά πυκνά στη σκέψη μου.
Αιτία η ανάγκη του οχήματος μου για την συσκευή σας.
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Δευ 11 Μαρ 2019, 19:54

Λοιπόν μετά την απαραίτητα ξεκούραση σήμερα λίγο πιο ενημερωμένος για το πρόβλημα θα σας πω πως έχουν τα πράγματα για να μην την πατήσετε.
Λοιπόν το κάψιμο (brain burn) δεν υπάρχει επίσημα σαν ιατρικός όρος και οι του εξωτερικού ουσιαστικά δεν μπορούν να εξηγήσουν την λέξη "κάψιμο" οπότε χρησιμοποιούν λανθασμένα το brain burn (σαν όρο).

Μου είπε ο γιατρός που λέγεται η επιστημονική ορολογία αλλά λόγω ακριβώς της "ασθένειας" δεν τον συγκράτησα αλλά μπορώ να σας πω ακριβώς πως λειτουργεί. Είναι ουσιαστικά η κατάσταση στην οποία περιέρχονται τα κύτταρα του εγκεφάλου ακριβώς πριν εκδηλωθεί το εγκεφαλικό ή πάθεις επιληψία.
Είναι σύγχρονη μορφή υπερκόπωσης του εγκεφάλου (όχι του σώματος) και μαζί με το Eye Strain είναι οι πιο συχνές μορφές ασθένειες σε όσους κάνουν υπερβολική χρήση οθόνης.

Σε κάποιους (τους τυχερούς όπως εγώ) αυτό το πράγμα σημαίνει ότι κολλάνε και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Οι άλλοι απλά συνεχίζουν και μετά από λίγο (ούτε λεπτό) παθαίνουν εγκεφαλικό ή επιληπτικό σοκ ή ακόμα και υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις ολική ανεπάρκεια οργάνων.

Δυστυχώς τα επιστημονικά στοιχεία είναι πολύ λίγα μια και μόλις πρόσφορα άρχισαν εντατικές έρευνες (η αρχή έγινε επίσημα απ΄ότι μου είπε ο γιατρός απο τη Νότια Κορέα).

Όσοι χρησιμοποιούν έντονα την σκέψη (υπερ του δέοντος) να γνωρίζουν ότι πρέπει να του δίνουν και την απαραίτητη ενέργεια. Δηλαδή τη λιγούρα δεν την προσπερνάς έτσι απλά είναι καμπανάκι αν όχι καμπάναρα. Σου φωνάζει ο οργανισμός θέλει βοήθεια, ενέργεια αν εσύ επιλέξεις να μην του δώσεις τότε τρώει ότι βρίσκει. Ένα άτομα σε αυστηρή δίαιτα έχει ελάχιστα να δώσει οπότε εκεί αρχίζει η κατάρρευση. Αυτή ακριβώς είναι η κρίσιμη κατάσταση κατά την οποία ένα άτομα μπορεί να ασθενήσει από χιλιάδες αρρώστιες (από ένα απλό κρύωμα έως και καρκίνο), όταν δλδ ψάχνει να βρει κάτι και εσύ δεν έχεις να του δώσεις. Γι΄αυτό κιόλας λένε ότι εμείς οι υπερβαροί πρέπει να βάλουμε πρόγραμμα μακροχρόνιο για την απώλεια κιλών και να μην εμπιστευόμαστε τους κομπογιαννίτες ή έστω αυτούς που έχει ελλιπείς γνώσεις και μπορούν στο όνομα του αδυνατίσματος να σου προκαλέσουν χιλιάδες προβλήματα.

Ο γιατρός που γενικά με παρακολουθεί είναι πολύ της εναλλακτικής ιατρικής οπότε τώρα κάνουμε μια αναστροφή του οργανισμού με έλαιο κάνναβης και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά, αν και τσούζει η τσέπη με την αγωγή (τα 100 Ml κόστισαν κοντά 200 ευρώ).

Θα σας κρατήσω ενήμερους για το θέμα, σε 15 μέρες θα έχει επανεξέταση οπότε σίγουρα θα μπορώ να σας πω περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 11 Μαρ 2019, 20:39

zaxarias mytilinios έγραψε:
Δευ 11 Μαρ 2019, 19:54
Ο γιατρός που γενικά με παρακολουθεί είναι πολύ της εναλλακτικής ιατρικής οπότε τώρα κάνουμε μια αναστροφή του οργανισμού με έλαιο κάνναβης και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά, αν και τσούζει η τσέπη με την αγωγή (τα 100 Ml κόστισαν κοντά 200 ευρώ).

Θα σας κρατήσω ενήμερους για το θέμα, σε 15 μέρες θα έχει επανεξέταση οπότε σίγουρα θα μπορώ να σας πω περισσότερο.




Επειδή εκ των πραγμάτων (λόγω της υγείας μου) το έψαξα το θέμα εκτενώς,
χωρίς να είμαι γιατρός θα σου πω ότι νομίζω ότι για σένα
το CBD θα είναι πολύ βοηθητικό.
Δε χρειάζεσαι το δυνατότερο THC που είναι για καρκινοπαθείς,
πάρκινσον, σκλήρυνση κλπ.

Το θέμα είναι να βρεις "αγνό" υλικό κι όχι από σπόρο μεταλλαγμένο
από τη μονσάντο, γιατί αυτό όπως καταλαβαίνεις, δεν κάνει τίποτα.
Στην Ολλανδία έχω την αίσθηση πως θα'βρισκες και αγνό
και φθηνότερο, αλλά που να τρέχεις εκεί...

Αναμένοντας την περαιτέρω ενημέρωσή σου θέλω να σου
ευχηθώ καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου αυτή
και γρήγορα στις επάλξεις πάλι :ups:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από Isidora » Τρί 12 Μαρ 2019, 04:03

ArELa έγραψε:
Δευ 11 Μαρ 2019, 20:39
Το θέμα είναι να βρεις "αγνό" υλικό κι όχι από σπόρο μεταλλαγμένο
από τη μονσάντο, γιατί αυτό όπως καταλαβαίνεις, δεν κάνει τίποτα.
Στην Ολλανδία έχω την αίσθηση πως θα'βρισκες και αγνό
και φθηνότερο, αλλά που να τρέχεις εκεί...
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάει κανείς Ολλανδία,
αν ξέρεις καλά αγγλικά και μπορείς να συνεννοηθείς,
σίγουρα θα μπορείς να αγοράσεις σπόρους από Ολλανδικά
e-shops χωρίς να χρειάζεται να πας ο ίδιος εκεί...
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 12 Μαρ 2019, 16:32

Isidora έγραψε:
Τρί 12 Μαρ 2019, 04:03
ArELa έγραψε:
Δευ 11 Μαρ 2019, 20:39
Το θέμα είναι να βρεις "αγνό" υλικό κι όχι από σπόρο μεταλλαγμένο
από τη μονσάντο, γιατί αυτό όπως καταλαβαίνεις, δεν κάνει τίποτα.
Στην Ολλανδία έχω την αίσθηση πως θα'βρισκες και αγνό
και φθηνότερο, αλλά που να τρέχεις εκεί...
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάει κανείς Ολλανδία,
αν ξέρεις καλά αγγλικά και μπορείς να συνεννοηθείς,
σίγουρα θα μπορείς να αγοράσεις σπόρους από Ολλανδικά
e-shops χωρίς να χρειάζεται να πας ο ίδιος εκεί...
Isidora , η ArELa εννοεί πως ο σπόρος που θα δώσει το λάδι κάνναβης όταν γίνει φυτό και εχει έτοιμους παπάδες ,μέσω επεξεργασίας, πρέπει να είναι καθαρός (είναι πιο ακριβοι σπόροι ) ή υβρίδιο (που είναι και το πιο πιθανόν) ...

Αγνό υλικό. ..μόνο το σπιτικό. ..από τα χεράκια του καθενός ...δηλαδή να γίνει καλλιεργητης και μετά να κάνει το λάδι ή το έλαιο. .ακόμα και αυτά του ίντερνετ (έλαια , λαδια,κρέμες κ.α) που προωθούν οι εταιρείες φυτόφάρμακο και λίπασμα πολύ πιθανόν να έχουν.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 12 Μαρ 2019, 16:42

zaxarias mytilinios έγραψε:
Δευ 11 Μαρ 2019, 19:54

Ο γιατρός που γενικά με παρακολουθεί είναι πολύ της εναλλακτικής ιατρικής οπότε τώρα κάνουμε μια αναστροφή του οργανισμού με έλαιο κάνναβης και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά, αν και τσούζει η τσέπη με την αγωγή (τα 100 Ml κόστισαν κοντά 200 ευρώ).
Να σε ρωτήσω Ζαχαρια,η αγωγη με το λαδι για πόσο καιρό θα είναι και για πόσο χρονικά κρατάει το μπουκάλι των 100ml ; Πιστεύω πως αυτήν την ερώτηση την έχεις κάνει ήδη στον εναλλακτικό Γιατρό. ..


Υ.γ Επειδή το έλαιο είναι πιο ακριβό, ειδικά αυτό που περιέχει THC,να ξέρετε πως η τιμή του είναι τσουχτερή,τα 65ml ...1500$ + . Ομως και δουλειά κάνει, θεραπεία, και συγκριτικά με άλλες αγωγές είναι. .πανφθηνη
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Πέμ 14 Μαρ 2019, 15:35

alkinoos έγραψε:
Τρί 12 Μαρ 2019, 16:42
zaxarias mytilinios έγραψε:
Δευ 11 Μαρ 2019, 19:54

Ο γιατρός που γενικά με παρακολουθεί είναι πολύ της εναλλακτικής ιατρικής οπότε τώρα κάνουμε μια αναστροφή του οργανισμού με έλαιο κάνναβης και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά, αν και τσούζει η τσέπη με την αγωγή (τα 100 Ml κόστισαν κοντά 200 ευρώ).
Να σε ρωτήσω Ζαχαρια,η αγωγη με το λαδι για πόσο καιρό θα είναι και για πόσο χρονικά κρατάει το μπουκάλι των 100ml ; Πιστεύω πως αυτήν την ερώτηση την έχεις κάνει ήδη στον εναλλακτικό Γιατρό. ..


Υ.γ Επειδή το έλαιο είναι πιο ακριβό, ειδικά αυτό που περιέχει THC,να ξέρετε πως η τιμή του είναι τσουχτερή,τα 65ml ...1500$ + . Ομως και δουλειά κάνει, θεραπεία, και συγκριτικά με άλλες αγωγές είναι. .πανφθηνη
Αυτό που πήρα ήταν της εταιρείας kannaway 120 ml, έχει κόστος σχεδόν 200 ευρώ με τα μεταφορικά, έρχεται μέσω Ολλανδίας ή Πολωνίας και απ΄ότι διάβασα στα φόρουμ είναι στα επιτρεπτά στην Ελλάδα. Στο τελωνείο άνοιξαν τη συσκευασία μπροστά μου και δεν μου είπαν τίποτα, ούτε για φόρο, ούτε για απαγορευμένη ουσία.
Έτσι όπως τα υπολόγισα με 10 σταγόνες την ημέρα που παίρνω θα μου φθάσει περίπου 1 μήνα, ίσως και λίγο παραπάνω.
Σημασία έχει ότι κάνει δουλειά και ήδη μια εβδομάδα μετά το πρόβλημα αισθάνομαι πολύ καλύτερα, παρότι δεν ακολουθώ και πολύ πιστά τις οδηγίες των γιατρών για ξεκούραση. Αυτό που έχω περιορίσει πολύ είναι η χρήση του διαδικτύου, που πλέον δεν μπαίνω για πάνω από μισή ώρα ανά 6ώρο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: KΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 14 Μαρ 2019, 16:46

zaxarias mytilinios έγραψε:
Πέμ 14 Μαρ 2019, 15:35
Αυτό που πήρα ήταν της εταιρείας kannaway 120 ml, έχει κόστος σχεδόν 200 ευρώ με τα μεταφορικά, έρχεται μέσω Ολλανδίας ή Πολωνίας και απ΄ότι διάβασα στα φόρουμ είναι στα επιτρεπτά στην Ελλάδα. Στο τελωνείο άνοιξαν τη συσκευασία μπροστά μου και δεν μου είπαν τίποτα, ούτε για φόρο, ούτε για απαγορευμένη ουσία.
Έτσι όπως τα υπολόγισα με 10 σταγόνες την ημέρα που παίρνω θα μου φθάσει περίπου 1 μήνα, ίσως και λίγο παραπάνω.
Σημασία έχει ότι κάνει δουλειά και ήδη μια εβδομάδα μετά το πρόβλημα αισθάνομαι πολύ καλύτερα, παρότι δεν ακολουθώ και πολύ πιστά τις οδηγίες των γιατρών για ξεκούραση. Αυτό που έχω περιορίσει πολύ είναι η χρήση του διαδικτύου, που πλέον δεν μπαίνω για πάνω από μισή ώρα ανά 6ώρο.
Αυτό το λάδι ( Pure Gold) το πουλάνε και δω στην Ελλάδα, ξέρω φίλους που προωθούν προϊόντα της kannaway,μου έκαναν πέρσι πρόταση να τα προωθήσω και γω και αυτοί θα έπαιρναν μπόνους που βρίσκουν νέους συνεργατες. .Για δες το παρακάτω λινκ,κάνουν και προσφορά ..Buy 5 get 2 free.Σε περίπτωση που το ένα μπουκάλι δεν είναι αρκετό για την αγωγή σου.


https://www.google.com/search?q=λαδι+ka ... 1Jz_LeWrrM
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΞΑΨΙΜΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ - BRAIN BURN

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 14 Μαρ 2019, 17:14

kat_woman έγραψε:
Παρ 08 Μαρ 2019, 09:01
Δεν λένε τυχαία οτι η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη! Το κάψιμο του εγκεφάλου δεν το έχω ακούσει σαν "επίσημη" πάθηση, για να είμαι ειλικρινής, δεν λέμε όμως οτι "τόκαψα?". Άρα, κάτι όντως υπάρχει...

Ζαχαρία καμιά φορά αρκεί κάτι τέτοιο για να βάλουμε μυαλό. Να μην κουραζόμαστε τόσο πολύ, να μην στρεσάρουμε τον εαυτό μας (όσο αυτό είναι εφικτό, δυστυχώς, με τόσα που καλούμαστε να διαχειριστούμε την σήμερον) ,και, φυσικά, να προσέχουμε και τη διατροφή μας. Ακούγονται απλά όλα αυτά, αλλά στην πράξη, όντως, δεν είναι πάντα τόσο εύκολο.

Είσαι ένας πολύ έξυπνος και εύστροφος άνθρωπος (σε έχω γνωρίσει από κοντά) και, δυστυχώς, τα brain burn, εκεί χτυπάνε. Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ρε, αν δεν έχεις brain πώς θα τον κάψεις? :loco: :lol: :lol:

Ξεκουράσου, χαλάρωσε πνεύμα και σώμα, κάνε οτι γουστάρεις, όχι μόνο αυτόν τον καιρό, αλλά και όποτε μπορείς! Πολύ καλή η συμβουλή της Βίκυς, καλό είναι να το κάνεις μέρος της ρουτίνας σου, να βρίσκεις λίγο χρόνο για να μην κάνεις και να μην σκέφτεσαι τι-πο-τα. Μεγάλη ευλογία, πίστεψέ με, το έχω κάνει :wink:

Η διατροφή και το χάσιμο κιλών, σημαντικό επισης. Αλλά πάρτο χαλαρά και αυτό, γιατι το σώμα σου συνδέεται με το νου σου, if you know what I mean!
:giverose:
Η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη..........Εξαρτάται από τη δουλειά.
Το άγχος δεν μπορούμε να το αποφύγουμε.
Αν και υπάρχουν πολλών ειδών άγχη και κάποια από αυτά είναι καλοδεχούμενα και επιθυμητά. Προπαντός όταν είναι αναπτυξιακά και μάλλον του Ζαχαρία είναι αναπτυξιακά κάποια από τα άγχη του γιατί είναι δημιουργικός άνθρωπος.
Μία από τις λύσεις είναι η "απλούστευση διαδικασιών"
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Ο εχθρός όλων είναι το τέλειο.
Το τέλειο λειτουργεί σαν πυρηνική βόμβα που τα τινάζει όλα στον αέρα.
Και το άγχος της λεπτομέρειας και του τέλειου φέρνει παράλυση.

Να πω μια περίπτωση.

Στη Σχολή Δημ Διοίκησης όταν μας έβαζαν ομαδικές εργασίες απόφευγα κάποια άτομα παρ όλο που ήταν φίλοι και κάναμε καλή παρέα.
Μαζευόντουσαν σε ένα σπίτι για την εργασία και κολλούσαν στη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.
Όταν η προθεσμία ήταν μία εβδομάδα η εβδομάδα ήταν κολασμένη.

Προτιμούσα άτομα που έκαναν κάποια δουλειά γρήγορα και έπαιρναν αποφάσεις άμεσα.
Τελείώναμε την εργασία τις 3 πρώτες μέρες και μάλιστα χαλαρά.

Ο φόβος του λάθους δημιουργεί έναν άσχημο τύπο άγχους.
Ο φόβος ότι κάποια πράγματα δεν θα πάνε όπως τα περιμένεις ή ότι θα τύχουν εμπόδια.
Αν έχεις τέτοιο τύπο άγχους ψάξε για εναλλακτικά σενάρια.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”