Μαυρο κύμινο

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 09 Αύγ 2018, 21:56

Πρόσφατα ανακαλύφθηκε ότι το μαύρο κύμινο ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα του σώματος και αυξάνει την αντοχή σε ασθένειες. Η συνεχής χρήση του μαύρου κύμινου έχει προληπτική δράση κατά των ασθενειών.

Μπορεί να αποτελέσει το μάυρο κύμινο εξαιρετικό τονωτικό όταν αναμιχθεί με μέλι και σκόρδο σε άτομα με άσθμα ή βήχα, καθώς και σε εκείνους που θέλουν να ενισχύσουν την ανοσοποιητικό
τους σύστημα κατά τη διάρκεια της εποχής της γρίπης και του κρυολογήματος ή όταν αρχίζει μια λοίμωξη.

Σύμφωνα με ιατρικές μελέτες το μάυρο κύμινο χαρακτηρίζεται για την αντικαρκινική,αντιδιαβητική, αντι-φλεγμονώδη, ηπατοπροστατευτική, αντιυπερτασική και νεφροπροστατευτική δράση κατατάσοντας το στις κορυφαίες τροφές της της σύχρονης διατροφής του ανθρώπου.Το μαύρο κύμινο περιέχει χημικές ουσίες με έντονη αντιοξειδωτική δράση.

Η βασικότερη από αυτές τις ουσίες είναι η θυμοκινόνη (thymoquinone). Οι σπόροι του έχουν πολύ λίγο άρωμα, αλλά διαλύουν τα αέρια, που σημαίνει ότι έχουν την τάση να βοηθούν
στην πέψη και να ανακουφίζουν από τα αέρια στο στομάχι και στα έντερα. Βοηθούν επίσης, στον περισταλτισμό και στην αφόδευση.

Το έλαιο του μαύρου κύμινου που περιέχει φωσφορικά άλατα, σίδηρο και ενώσεις υδατανθράκων, και τα αντιβιοτικά που είναι ικανά να σκοτώσουν τα μικρόβια. Η χημική ανάλυση του κόκκου αποκάλυψε ότι περιέχει καροτίνη η οποία μετατρέπεται στο ήπαρ σε βιταμίνη Α, η βιταμίνη είναι χρήσιμη, γνωστή για την αντικαρκινική δράση της. Άλλες αναλύσεις απέδειξαν ότι ο κόκκος περιέχει ισχυρές σεξουαλικές ορμόνες, διεγερτικά, ούρων και χολής διουρητικά, πεπτικά ένζυμα, αντιόξινα, ηρεμιστικά, και άλλων χρήσιμων ενώσεων.

Πρόσφατα ανακαλύφθηκε ότι το μαύρο κύμινο ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα του σώματος και αυξάνει την αντοχή σε ασθένειες. Η συνεχής χρήση του μαύρου κύμινου έχει προληπτική δράση κατά των ασθενειών.

Εκείνοι που επιδιώκουν μόνιμα την υγεία θα πρέπει να χρησιμοποιουν το λάδι στο πρωινό, στο μεσημεριανό τους γεύμα, και δείπνο.Αν μία μικρή ποσότητα ελαίου αναμιγνύεται με μέλι θα είναι πιο αποτελεσματική.

Άλλες εναλλακτικές λύσεις είναι οι εξής: Μαυροκούκκι λάδι με βρασμένο δυόσμο; Μαυροκούκκι λάδι με χυμό πορτοκαλιού; Μαυροκούκκι λάδι με ένα φλιτζάνι τσάι.

Εφαρμογές:

Η χρήση του στην παρασκευή τσαγιού, ρίχνοντας ένα κουταλάκι σπόρους σε ζεστό νερό αφήνοντας το για 10 λεπτά, με το φλιτζάνι να καλύπτεται ώστε να αποτραπεί η διαφυγή του αρώματός του.

Οι σπόροι μπορούν επίσης να προστεθούν σε μαγειρεμένα φαγητά, σε ψωμί ολικής άλεσης, στην παρασκευή κρασιού ή ξυδιού. Επίσης μπορούμε να αλέσουμε τους σπόρους και να τους ανακατέψουμε με μέλι ή να πασπαλίσουμε σαλάτες.

Τέλος αποτελούν ιδανική πρόταση σε ντρέσινγκ για σαλάτες και ακόμη ανακατεύονται στα τηγανητά πιάτα, ειδικά όταν συνδυάζονται με λεμόνι, και ταχίνι.

https://www.bachari.gr/el/μπαχαρικά-326 ... σπόροι-547


Black cumin seed cure for all diseases expect dead
https://youtu.be/VC2LyZ0MiJ8
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 22 Αύγ 2018, 10:17

Είναι το γνωστό "μαυροκούκι"?
Αυτό που έχουν πάνω τα πολίτικα κουλουράκια και οι τυρόπιτες κουρού?

Τελικά αυτό νομίζω ότι είναι.
Έχω και από τα δύο και διαφορά καμία.
Έχω και λάδι μαύρου κίμινου. Το χρησιμοποιώ πολύ.

Έχει μία πολύ έντονη γεύση.
Λίγο παραπέμπει στο κίμινο το κανονικό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 26 Αύγ 2018, 09:50

Δεν ξέρω αν είναι αυτό το κυμινο που λες .Δεν το εχω δοκιμασει ποτέ. Καιρός να το δοκιμάσω!
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 26 Αύγ 2018, 10:27

Μαυροκούκι είναι με την ιδιαίτερη γεύση.

Πικάντικη γεύση και πιπεράτη.
Πάρε λάδι μαύρου κίμινου.
Βάζε στα φαγητά μαυροκούκι.
Αν δώσεις κάτι τις παραπάνω πάρε το "αυθεντικό>>" μαύρο κίμινο από τα βιολογικά περίπου 4 ευρωπουλάκια.
Θα δεις τι ωραία γεύση παίρνουν τα φαγητά
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 26 Αύγ 2018, 12:29

Θα το πάρω ,μαρέσει πολύ η πικάντικη γεύση :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 26 Αύγ 2018, 17:08

Το βάζουμε σε όλες τις vegan συνταγές για γεύση.
σε σαλάτες φασολάκια ψωμάκια ωμοφαγικά κρακεράκια.
Μία γεύση σαν τυί αλλά δεν καίει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Αύγ 2018, 20:05

Δοκτορέσα, μονο που τα λες σαλιώνει ο στόμας μου...
μη με καλέσεις ποτέ σπίτι σου, γιατί θα κάνω επιδρομή
στην κουζίνα σου και δε θα μείνει τίποτα εκεί μέσα :lol: :lol: :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μαυρο κύμινο

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 27 Αύγ 2018, 06:02

Σπεσιαλιτέ τσιπς κειλ με γεύση δρακουλίνια σε αφυγραντή.
Τα σπάνε.

Είχαμε πάρτυ στον όροφο του Παπανικόλα και ήταν και ο ίδιος.
Τα κοίταζε τα ξανακοίταζε και του φαίνονταν παράξενα.
Έλεγε ότι η νεότερη "μαγειρική" είναι πολύ προχωρημένη για τα δικά του δεδομένα.

Τα κειλ έχουν από μόνα τους πολύ αλάτι.
Ακόμα και αν δεν τους βάλεις καθόλου όταν τα βάλεις στον αφυγραντή και φύγει η υγρασία τους γίνονται αλμυρά.
Κάποια λαχανικά έχουν αλάτι.
Όπως οι αλμύρες και το κρίταμο.

Και στα τσιπς κειλ βάζω μαύρο κίμινο μαζί με σουσάμι ή κάσιους σε σκόνη ή σάλτσα "τυριού" που δεν είναι τυρί.

Δυστυχώς τρωω περιστασιακά τυρί γιατί είναι πανταχού παρόν.

Δεν αντέχω τη σχολαστικότητα. Α αυτό έχει τυρί σε ίχνη εκείνο ίχνη αυγού κλπ.

Πάντως τα vegan και ιδιαίτερα τα ωμοφαγικά που στηρίζονται σε βότανα και μπαχαρικά είναι απείρως πιο νόστιμα.
Το μαύρο κίμινο ένα από αυτά.
Τα άλλα το κανονικό κίμινο η τριγωνέλα (μαλιτζάνα παστουρμάς) το κάρδαμο, το κόλιανδρο ξερό σε μπαχαρικό ή φρέσκο με την παράξενη γεύση (αντίδοτο σε βαρέα μέταλλα και αεροψεκασμούς), μαύρο πιπέρι, καπνιστή πάπρικα, σχοινόπρασο και πολλά άλλα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”