VEGAN: Είναι μόδα;

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:41

peleas έγραψε:Εάν πιάσουμε το θέμα από ηθική και οικολογική σκοπιά, πέφτουμε πάνω στο ερώτημα: Τα φυτά δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Γιατί μπορούμε να τα θανατώνουμε κατά το δοκούν, ενώ η θανάτωση των ζώων είναι ανεπίτρεπτη.

Κάθε οργανισμός στον πλανήτη πρέπει να τρέφεται για να ζει. Το θέμα κατ' εμέ εντοπίζεται στη μη εντατική χρήση των φυσικών πόρων. Ιδανικά, ότι ποσότητα φυσικών πόρων καταναλώνουμε, θα έπρεπε να είμαστε σε θέση να την αναπληρώσουμε, και μάλιστα με φυσικό τρόπο (και όχι εκείνο το μαζικό έγκλημα που λέγεται "εκτροφείο...")

Από την άλλη πλευρά, οι διατροφικές μας ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη) είναι δεδομένες, όπως και οι πηγές από τις οποίες μπορούμε να τα αντλήσουμε. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι συνετή χρήση και σεβασμός στο οικοσύστημα.
Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας), Επισης τα φυτα χρησιμοποιουν τα ζωα για την αναπαραγωγη τους. Το ζωο τρωει εναν καρπο του φυτου, αφοδευει πεντε χιλιομετρα μακρυα, πεντε χιλιομετρα μακρυα φυτρωνουν νεα φυτα του ιδιου ειδους. Τα φυτα ειναι σχεδιασμενα να τρωγονται. Ειναι μερος του σκοπου τους. Ευνοεί την διασπορα τους.
-
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:43

doctormarkon έγραψε: Ποιο είναι το κριτήριο που κάνει ένα ζώο φαγητό ή φίλο?
Σε τι διαφέρει το ζώο φαγητό από το ζώο φίλο?
Σε τι διαφέρει το γουρούνι από το σκύλο?
Γιατί νοιώθουμε φρίκη και αποτροπιασμό επειδή οι κινέζοι ή πακιστανοί τρώνε σκυλιά?
Γιατί κατηγορούμε τους μουσουλμάνους που δεν τρώνε γουρούνια?

Τα φυτά πονάνε?
Τα φυτά όμως δεν έχουν άντερα συκώτια αίμα.
Δεν μας μοιάζουν ούτε με το σκύλο μας μοιάζουν.
Όταν σαπίζουν δεν μυρίζουν πτώμα.
Αυτό λέω ο φουκαράς. Πως η ζωή ενός πλάσματος δεν πρέπει να κρίνεται από τη χρηστικότητά του στον άνθρωπο. Γι αυτό μιλάω για αναπλήρωση, αυτό που κάποιοι ονομάζουν, για δικούς τους λόγους, "αειφορία". Μόνο που πρέπει να γίνεται με ευαισθησία προς το οικοσύστημα, όχι με συνθήκες "εκτροφείου Άουσβιτς"...

Έχεις βρεθεί σε δάσος την εποχή που τα πεσμένα φύλλα σαπίζουν; :P
Με ποια λογική η μυρωδιά και η ύπαρξη οργάνων είναι κριτήριο αξιολόγησης μιας ζωής.
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:48

_Divine_Sinner_ έγραψε:Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας)
Aυτό σκεφτόμουν και εγώ :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:50

_Divine_Sinner_ έγραψε:Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας), Επισης τα φυτα χρησιμοποιουν τα ζωα για την αναπαραγωγη του. Το ζωο τρωει εναν καρπο του φυτου, αφοδευει πεντε χιλιομετρα μακρυα, πεντε χιλιομετρα μακρυα φυτρωνουν νεα φυτα του ιδιου ειδους. Τα φυτα ειναι σχεδιασμενα να τρωγονται. Ειναι μερος του σκοπου τους. Ευνοει την διασπορα τους.
Συμφωνώ, αλλά ακόμα και το φυτό χρειάζεται το χρόνο του για να ξαναφυτρώσει, όπως και η αγελάδα για να γεννήσει. Το μυστικό επομένως είναι η μη εντατική χρήση. Ο σεβασμός στους ρυθμούς της φύσης. Θα μου πεις, γίνεται αυτό όταν ο κόσμος πεινάει και θέλει μεγάλες ποσότητες τροφής; Υπάρχουν τρόποι (εναλλασσόμενες σπορές, εκτροφή ζώων σε φυσικό περιβάλλον κ.λ.π.). Αρκεί να βγει από τη μέση το εύκολο και γρήγορο κέρδος...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:52

Τα ιδεο έκλεισαν 10 χρόνια ζωής και το τόπικ με τις μπριζόλες και την κλιματική αλλαγή άρχισε και τελείωσε πολύ πριν μπω στο φόρουμ.
Εκείνη την εποχή ήταν αρχηγόπουλα το πνευμα της φωτιάς και η Καριάτιδα.
Αδερφούλες αν δεν κάνω λάθος και vegan. Ίσως απλώς vegeterian με τάσεις vegan
Γιατί το να είσαι βίγκαν ήταν κομματάκι δύσκολο εκείνη την εποχή.

Ας δούμε λοιπόν τι έλεγε τότε το πνευμα της φωτιάς

Δεν μ αρέσει να μου προσάπτουν ηθικισμό.. με κάνει.. γκρρρρρ =Ρ
Η χορτοφαγία, είναι μία επιλογή. Κάθε επιλογή έχει τους λόγους της. Δεν θέλω να σε κάνω χορτοφάγο. Δεν θέλω να κάνω κανέναν τίποτα. Πληροφορίες ανταλλάσουμε. Πάνω σε αυτή τη βάση, τα ψιλο-πήρα στο προηγούμενο κείμενο.
Θεωρώ το θέμα της διατροφής σοβαρό. Δεν θες να γίνεις χορτοφάγος; Είναι δικό σου θέμα. Δεν θα σε πιάσω από το αυτί ούτε θα σε βάλω τιμωρία =Ρ. Με ενοχλεί απλά, το να κοροϊδεύουμε ένα θέμα ή μία κατάσταση στην στιγμή που έχει μπει με προβληματισμό και όρεξη για περαιτέρω συζήτηση.
Ξέρω ότι η πλειοψηφεία των μελών είναι κρεοφάγοι. Αλλά στο παρόν κείμενο, θέλω και τις δικές σας γνώμες/ γνώσεις, τοποθετήσεις κ.λ.π.
Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, πιστεύω πως η σωστότερη επιλογή είναι η χορτοφαγία. Το εφάρμωσα σε εμένα, και πέτυχε, άρα έχω μία τάση γενίκευσης. Από θέσης λοιπόν και από πλευράς δεοντολογίας, είναι λογικό να προβάλω την προσωπική μου άποψη, θέση, επιλογή. Δεν θέλω να σας προσβάλω όπως είχατε καταλάβει στο προηγούμενο κείμενο περί χορτοφαγίας που έχει σβηστεί. Ούτε θέλω να με προσβάλετε, όπως και πάλι είχε γίνει στο θέμα που σβήστηκε και ακόμη έχω μία πικρούτσικη γεύση από αυτό. Να συζητήσουμε θέλω, χωρίς μπιχτούλες και υφάκια, γιατί και εμένα προσωπικά με κουράζει να απαντάω στο ίδιο ύφος =Ρ. Μπορούμε να καλαμπουρίσουμε, να σπάσουμε την πλάκα μας και να αστιευτούμε όσο θέλετε.. αλλά όχι σε όλα τα θέματα και όλη την ώρα ή τουλάχιστον με λίγο τακτ =Ρ. Ας κλειδώσουμε για λίγα λεπτά τον κακό μας εαυτό.. ας συζητήσουμε και μετά ας τον αφήσουμε ελεύθερο και ας τα κάνουμε λαμπόγυαλο =Ρ.

Όσον αφορά για τους κυνόδοντες και το πεπτικό σύστημα... αυτό ήταν ένα απ' τα επιχειρήματα που είχε αναφέρει ο Μονόκερως όταν είχαμε πάει για καφέ την τελευταία φορά (που ήταν κι αυτός κι εγώ για καφέ στα ιδεογραφήματα) και με έκανε να αρχίσω να σκέφτομαι να γίνω χορτοφάγος. =Ρ Άρα, κι αυτά τα επιχειρήματα τα γνωρίζεις, οπότε δεν χρειάζεται να τα αναφέρω :).
Δεν ήξερα ότι υπήρχε ένα ακόμα τόπικ για το θέμα.
Δεν θέλω να επεξεργαστώ το θέμα βιολογία γιατί όπως φαίνεται έχει συζητηθεί εκτενώς και εδώ και σε στο φάτσα μπουκ και σε άλλα φόρουμ και στο ιντιμίντια ακόμα.
Εδώ και 10 χρόνια ίσως και πάρα πάνω καμία από τις δύο πλευρές δεν είπε κάτι καινούργιο.
Κυνόδοντες, παμφάγο ο άνθρωπος πρωτεινη, Β12, τα φυτά πονάνε η μία πλευρά (κλασσικά εικονογραφημένα) Αντερα χορτοφάγου, κοπτήρες, μουκοειδής πλάκα δυσκοιλιότητα η άλλη πλευρά.

Η Καριάτιδα και το πνευμα της φωτιάς ήταν πρωτοπόρες και επειδή συνέδεαν το θέμα με την οικολογία είχα διαπληκτιστεί μαζί τους και με είχαν κράξει.
Τι να γίνονται άραγε τα κορίτσια αυτά.
Η Καριάτιδα έδινε και συνταγές που τις έφτιαξα και έχω εμπλουτίσει τα μενού με νέες πιο προχωρημένες.

Μεσολάβησε η κρίση και μπήκαν και άλλες παράμετροι.

Δεν εξετάζω ένα θέμα μονόπλευρα από την πλευρά της βιολογίας της φύσης ή του περιβάλλοντος.
Στις σελίδες διαπληκτίζομαι συχνά όταν μιλάνε για το νερό που λιγοστεύει για κλιματικές αλλαγές και άλλα που τα ακούω και μου γυρίζουν ολίγον τα άντερα.
Διαπληκτίστηκα επίσης με τον διαχειριστή της μεγαλύτερης σχετικής σελίδας στο Φ.Β επειδή έβαλλα ενάντια στην συμβατική ιατρική και εκείνος ήταν υπέρμαχος της κατεστημένης επιστήμης.

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά επιθυμητά.
Γιατί δεν πρόκειται για σέχτα, ούτε θρησκεία ούτε καν ιδεολογία.
Ακόμα και στο αντικαπιταλιστικό, αναρχικό μέτωπο οι απόψεις διίστανται.
Εννοείται πως είναι ηλίθιο να σπάνε χασάπικα.
Όπως επίσης είμαι ενάντια στις γύφτικες κατάρες κάποιων ζωόφιλων vegan ενάντια σε όσους τρώνε κρέας.

Έχω τη δική μου άποψη που θέλω να μοιραστώ.
Δεν ξεκινάει από κανένα δόγμα ιδεολογία ή από οποιαδήποτε εκ των άνω γραμμή.

Το συνδέω περισσότερο με το παράλογο της κρίσης που αρχίζει από το 2010.
Δεν είναι τυχαίο πως τα τελευταία χρόνια αναπτύχθηκε το κίνημα και έχει άμεση σχέση.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:01

peleas έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας), Επισης τα φυτα χρησιμοποιουν τα ζωα για την αναπαραγωγη του. Το ζωο τρωει εναν καρπο του φυτου, αφοδευει πεντε χιλιομετρα μακρυα, πεντε χιλιομετρα μακρυα φυτρωνουν νεα φυτα του ιδιου ειδους. Τα φυτα ειναι σχεδιασμενα να τρωγονται. Ειναι μερος του σκοπου τους. Ευνοει την διασπορα τους.
Συμφωνώ, αλλά ακόμα και το φυτό χρειάζεται το χρόνο του για να ξαναφυτρώσει, όπως και η αγελάδα για να γεννήσει. Το μυστικό επομένως είναι η μη εντατική χρήση. Ο σεβασμός στους ρυθμούς της φύσης. Θα μου πεις, γίνεται αυτό όταν ο κόσμος πεινάει και θέλει μεγάλες ποσότητες τροφής; Υπάρχουν τρόποι (εναλλασσόμενες σπορές, εκτροφή ζώων σε φυσικό περιβάλλον κ.λ.π.). Αρκεί να βγει από τη μέση το εύκολο και γρήγορο κέρδος...
Υπαρχει μια διαφορα. Το θεμα δεν ειναι να αντικαταστησουμε την αγελάδα με μια αλλη αγελάδα (να γεννησει). Αλλα να σεβαστουμε την οντότητα της καθε αγελάδας. Δεν μας νοιαζει ο τελικος αριθμος των αγελάδων αλλα να ζησει καθε αγελαδα ως οντότητα. Οπως δεν μπορεις να σκοτωσεις εναν ανθρωπο γιατι οκ, ειμαστε 7 δις.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:12

_Divine_Sinner_ έγραψε:Τα ιδεο έκλεισαν 10 χρόνια ζωής
Φέτος το Μάρτη, τα ΙΔΕΟ μας κλείνουν 12 συναπτά. :ups:
Στις 13/3/06 πρωτοεμφανίστηκαν στον pathfinder
και 11 χρόνια κλείνουν εδώ που είμαστε τώρα :D

Ενας λόγος (πλην της χαράς να επικοινωνώ με φίλους) που τα κρατώ
και σκαω 100 και κάτι τις ευρώπουλα το χρόνο, είναι ο τεράστιος πλούτος τους στο τεράστιο
στο συσωρευμένο υλικό τους, που εμπεριέχει και μια ολόκληρη βιβλιοθήκη στην υπερενοτητα "πολιτισμός"
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:15

_Divine_Sinner_ έγραψε:Υπαρχει μια διαφορα. Το θεμα δεν ειναι να αντικαταστησουμε την αγελάδα με μια αλλη αγελάδα (να γεννησει). Αλλα να σεβαστουμε την οντότητα της καθε αγελάδας. Δεν μας νοιαζει ο τελικος αριθμος των αγελάδων αλλα να ζησει καθε αγελαδα ως οντότητα. Οπως δεν μπορεις να σκοτωσεις εναν ανθρωπο γιατι οκ, ειμαστε 7 δις.
Oκ, αυτό περί οντότητας της αγελάδας με ξεπερνά. Δεν είχα σκεφτεί πως οι αγελάδες έχουν προσωπικότητα :lol:
Εικάζω πως για το οικοσύστημα κάθε αγελάδα είναι ίδια. Αλλά σκέφτομαι με ανθρώπινα κριτήρια, οπότε ίσως κάνω λάθος...

Ένιγουέι, δε μπορείς να έχεις και την αγελάδα ολόκληρη και τον άνθρωπο χορτάτο. Μπορεί η οικογένεια της αγελάδας να μη συμφωνεί, αλλά καλύτερα να βολευτεί με μια ξένη αγελάδα, παρά χωρίς αγελάδα...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:18

Εγώ θεωρώ την μεσογιακή διατροφή που περιέχει τα πάντα και σε σωστές ποσότητες την τελειότερη.
Και οικολογική για την ισόρροποία του οικοσυστήματος,και υγιεινή.Που ελάχιστοι την ακολουθούν...τα πολλά όχι (και τα πολλά ναι) σε οτιδήποτε π.χ ζάχαρη,άσπρο αλεύρι,γλουτένη,λακτόζη αν δεν συντρέχει θέμα υγείας τα θεωρώ υπερβολές.Μέτρο δεν έχουμε ούτε σε θέματα διατροφής για αυτό έχουμε όλες αυτές τις μόδες (δεν λέω για τον βιγκανισμό) σε τόσα θέματα..οι οποίες έχουν και τα καλά τους πολλές φορές,μαζί με τα κακά φυσικά που προκύπτουν γιατί χάνεται το μέτρο.
Σωστός εν μέρει.
Μεσογειακή διατροφή δεν είναι μόνο της Κρήτης αλλά και όλης της Μεσογείου.
Εννοείται και της απέναντι όχθης.

Ας δούμε λοιπόν ποια είναι τα συστατικά και τα εδέσματα της Μεσογειακής διατροφής Της Κρήτης της Αιγύπτου του Λιβάνου της Συρίας.
Αλλά και πως κατέληξαν να είναι τελικά.
Η ποιοί υιοθέτησαν αυτά που οι ίδιοι οι κάτοικοι των παραλίων της Μεσογείου εγκατέλειψαν.

Παξιμάδι με λάδι ντομάτα και φέτα ντάκος..................................κατέληξε να θεωρείται σαλάτα :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: ορεκτικό :banghead: :banghead: :banghead: συνοδευτικό κάποιου κοψιδιού.
Το αγαπημένο μου. Με τυρί ή άνευ...............Σκέτο σαν γεύμα και όχι σαν σαλάτα γιατί δεν είναι σαλάτα.
Ασκορδουλάκοι και άγρια αγκινάρα. Ότι καλύτερο. Σταμναγκάθι ασκόλυμπροι βροβιοί Κολοκυθανθοί γεμιστοί ή σε άλλες παραλλαγές. Το απάκι τρόπος συντήρησης κρέατος όπως και το σύγλινο.
Κυρίως για χειμώνα και κάποιες εποχές που δεν υπήρχαν ψυγεία.
Ήξερα μία ηλικιωμένη γυναίκα στη Κρήτη που ήξερε όλα τα χόρτα με τις ιδιότητές τους και όλα τα μανιτάρια ποια είναι δηλητηριώδη και πιά όχι.
Δεν είχε πάει σχολείο και ήταν αναλφάβητη αλλά ξεπερνούσε σε γνώσεις επιστήμονα βοτανολόγο.
Δεν ήταν η μόνη. Πολλές γυναίκες ήξεραν αλλά όταν πέθαναν οι γνώσεις χάθηκαν.

Η απέναντι όχθη. Βάση τα ρεβύθια.
Ακόμα και γλυκά με ρεβύθια.
Χούμους φαλάφελ = υιοθετήθηκαν από τους καλόγερους για νηστεία και μετά από τους βίγκαν - σουβλάκι δρόμου.
Ταμπούλι η κορυφαία βίγκαν σαλάτα.
Φούλια Το εναλλακτικό κουκί πιο λαιτ που δεν είναι σαν πετσί.
Μουλουχία σούπα από μολόχα.
Ταχίνι παντού.

Όλα αυτά μέχρι που οι .... κάτοικοι της άλλης όχθης όπως και οι κρητικοί πλάκωσαν τα ξύγκια, τα μεδούλια και θεώρησαν τα παραδοσιακά εδέσματα ως σαλάτες συνοδευτικά ορεκτικά ή ακόμα χειρότερα ως κατώτερες τροφές ζωοτροφές.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:18

Για το οικοσυστημα και καθε ανθρωπος ειναι ιδιος. Σκεφτομαστε βασει φυσικης επιλογης ή ανθρωπινης ηθικης; γιατι βασει φυσικης επιλογης θα ηταν οκ να πεθανουν οι μισοι ανθρωποι χωρις να κινδυνευει η συνεχεια του ειδους. Ομως μιλαμε βασει ηθικης.
Φυσικα και η αγελαδα ειναι οντοτητα και εχει προσωπικοτητα. Ειναι πιο εξυπνη απο εναν σκυλο και αν θες ρωτα εναν ιδιοκτητη σκυλου αν θεωρει τον σκυλο του μοναδικο ή αν ειναι οκ να σκοτωσεις τον σκυλο του αμα του παρεις εναν άλλον.
-
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:28

_Divine_Sinner_ έγραψε:Για το οικοσυστημα και καθε ανθρωπος ειναι ιδιος. Σκεφτομαστε βασει φυσικης επιλογης ή ανθρωπινης ηθικης; γιατι βασει φυσικης επιλογης θα ηταν οκ να πεθανουν οι μισοι ανθρωποι χωρις να κινδυνευει η συνεχεια του ειδους. Ομως μιλαμε βασει ηθικης.
Φυσικα και η αγελαδα ειναι οντοτητα και εχει προσωπικοτητα. Ειναι πιο εξυπνη απο εναν σκυλο και αν θες ρωτα εναν ιδιοκτητη σκυλου αν θεωρει τον σκυλο του μοναδικο ή αν ειναι οκ να σκοτωσεις τον σκυλο του αμα του παρεις εναν άλλον.
Ναι, για το οικοσύστημα κάθε άνθρωπος είναι ίδιος, όπως και για σένα κάθε Κορεάτης είναι ίδιος. Γιατί δε συνδέεσαι συναισθηματικά με κανένα Κορεάτη.
Να επαναλάβω λοιπόν: Ιδανικά, κάθε αγελάδα αξίζει να ζήσει (όπως και κάθε Κορεάτης). Αλλά, εφ' όσον κάποιοι άνθρωποι για χ ή ψ λόγους δε μπορούν να βγάλουν την αγελάδα από τη διατροφή τους, δεν είναι προτιμότερο να φροντίσουμε να αντικατασταθεί από το να μην κάνουμε τίποτα;
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:29

Oκ, αυτό περί οντότητας της αγελάδας με ξεπερνά. Δεν είχα σκεφτεί πως οι αγελάδες έχουν προσωπικότητα :lol:
Εικάζω πως για το οικοσύστημα κάθε αγελάδα είναι ίδια. Αλλά σκέφτομαι με ανθρώπινα κριτήρια, οπότε ίσως κάνω λάθος...

Ένιγουέι, δε μπορείς να έχεις και την αγελάδα ολόκληρη και τον άνθρωπο χορτάτο. Μπορεί η οικογένεια της αγελάδας να μη συμφωνεί, αλλά καλύτερα να βολευτεί με μια ξένη αγελάδα, παρά χωρίς αγελάδα...
Πίσω από κάποιες κλειστές πόρτες. Κάποιοι που κινούν τα νήματα. Μας βλέπουν σαν αγελάδες. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
Η σύνδεση του σφαγείου με το Άουσβιτς δεν είναι άτοπη.
Αφού ακόμα και μεταξύ ανθρώπων κάποιοι είναι πιο "ίσοι" και έχουν δει τους εαυτούς τους κάπου πιο πάνω.
Μας εκμεταλλεύονται!!!!! Μας αρμέγουν έστω μεταφορικά.
Δεν τους νοιάζει για την προσωπικότητα του κάθε ενός.

Δεν θα διστάσουν να βγάλουν πολλά εκατομμύρια από τη μέση με τη ίδια ευκολία που σφάζουν την αγελάδα και το γουρούνι.
Και αυτοί θα πουν πως και τα φυτά πονάνε.

Και που ξέρεις μπορεί να έχουμε φάει τον εξαφανισμένο Άλεξ ως γύρο ή ως κεμπάπ ή κάποιο ίχνος του μέσα σε λουκάνικο.

Δεν είναι νέα ιστορία.
Ένας κουρέας στο Λονδίνο έσφαζε τους πελάτες και τους έδινε στην γκόμενα να τους επεξεργαστεί και να τους κάνει νοστιμότατες κρεατόπιτες με τις οποίες ξετρέλανε το δικαστικό σύστημα του Λονδίνου.
https://eglima.wordpress.com/2008/05/13/sweeney_todd_1/

Πάντως για το καλό της ....οικονομίας των συμφερόντων....ακόμα και της τέρψης κάποιων άλλων μια χαρά μας θυσιάζουν.

Όχι δεν σκέφτομαι ανθρωποκεντρικά.
Παρ όλη την κρίση τα καταναλωτικά πρότυπα όσον αφορά το κρέας μένουν ίδια.
Απλώς το πιάτο κάποιων ανθρώπων έχει γίνει πιο μίζερο πιο άρρωστο με πιο πολλά ξύγκια και πιο ακριβό.
Όλα αυτά για να ικανοποιηθεί μια πλασματική ανάγκη για κρέας.
Να πηγαίνουν όλα τα χρήματα στο φαί και η ζωή να γίνεται όλο και πιο μίζερη και σαν φαί και σαν ποιότητα (μόρφωση υγεία, ταξίδια, χόμπυ, γάμος , οικογένεια, διασκέδαση, στέγη, θέρμανση).
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:31

peleas έγραψε:Oκ, αυτό περί οντότητας της αγελάδας με ξεπερνά.
εμένα πάντα θα με ξεπερνά το πώς ο σινεράκος στρίβει διά του αρραβώνος
και τεντώνει ή συρρυκνώνει μέτρα και σταθμά για να κάνει αντίλογο.
Απ'τη μια δεν τρέχει τπτ αν κόψεις ένα κλαδί, ενώ 1/ πολλά φυτά ξεριζώνονται τελείως
ή 2/ και το κόψιμο του κλαδιού δημιουργεί αντιδράσεις σε μετρήσεις που έχουν γίνει
και δείχνουν ότι τα φυτά ΝΙΩΘΟΥΝ (ακόμα και συναισθηματικά) κι απ'την άλλη
θέλει "σεβασμό στην οντότητα της αγελάδας"...

ΑΝ το το δω ηθικά ΚΑΙ συναισθηματικά, η αλήθεια είναι πως δε θα ξαναφάω ποτέ
και ΤΙΠΟΤΑ... και δεν έχω φτάσει σε τέτοια πνευματική ανέλιξη ώστε να τρέφεται
το υλικό μου σώμα με αέρα και ήλιο...
Συνεπώς τρώω όσο το δυνατόν λιγότερο κρέας, τρώω γαλακτοκομικά που
δε βλάπτουν κανένα ζωντανό, τρώω και σαλάτες ζητωντας τις συγνώμες μου
απ'τα αγαπημένα φυτούλια και ζωάκια για την επιβίωσή μου...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:37

doctormarkon έγραψε:Πίσω από κάποιες κλειστές πόρτες. Κάποιοι που κινούν τα νήματα. Μας βλέπουν σαν αγελάδες. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
Η σύνδεση του σφαγείου με το Άουσβιτς δεν είναι άτοπη.
Αφού ακόμα και μεταξύ ανθρώπων κάποιοι είναι πιο "ίσοι" και έχουν δει τους εαυτούς τους κάπου πιο πάνω.
Μας εκμεταλλεύονται!!!!! Μας αρμέγουν έστω μεταφορικά.
Δεν τους νοιάζει για την προσωπικότητα του κάθε ενός.

Δεν θα διστάσουν να βγάλουν πολλά εκατομμύρια από τη μέση με τη ίδια ευκολία που σφάζουν την αγελάδα και το γουρούνι.
Και αυτοί θα πουν πως και τα φυτά πονάνε.

Και που ξέρεις μπορεί να έχουμε φάει τον εξαφανισμένο Άλεξ ως γύρο ή ως κεμπάπ ή κάποιο ίχνος του μέσα σε λουκάνικο.

Δεν είναι νέα ιστορία.
Ένας κουρέας στο Λονδίνο έσφαζε τους πελάτες και τους έδινε στην γκόμενα να τους επεξεργαστεί και να τους κάνει νοστιμότατες κρεατόπιτες με τις οποίες ξετρέλανε το δικαστικό σύστημα του Λονδίνου.
https://eglima.wordpress.com/2008/05/13/sweeney_todd_1/
Παντού υπάρχουν κάποιοι που κινούν τα νήματα. Στα φυτά υπάρχει η Μονσάντο. Τα μεταλλαγμένα είναι πιά γεγονός και η Ευρώπη συνθηκολογεί.
Ας πράξει έκαστος κατά συνείδηση...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:38

ArELa έγραψε: εμένα πάντα θα με ξεπερνά το πώς ο σινεράκος στρίβει διά του αρραβώνως
και τεντώνει ή συρρυκνώνει μέτρα και σταθμά για να κάνει αντίλογο.
Απ'τη μια δεν τρέχει τπτ αν κόψεις ένα κλαδί, ενώ 1/ πολλά φυτά ξεριζώνονται τελείως
ή 2/ και το κόψιμο του κλαδιού δημιουργεί αντιδράσεις σε μετρήσεις που έχουν γίνει
και δείχνουν ότι τα φυτά ΝΙΩΘΟΥΝ (ακόμα και συναισθηματικά) κι απ'την άλλη
θέλει "σεβασμό στην οντότητα της αγελάδας"...

ΑΝ το το δω ηθικά ΚΑΙ συναισθηματικά, η αλήθεια είναι πως δε θα ξαναφάω ποτέ
και ΤΙΠΟΤΑ... και δεν έχω φτάσει σε τέτοια πνευματική ανέλιξη ώστε να τρέφεται
το υλικό μου σώμα με αέρα και ήλιο...
Συνεπώς τρώω όσο το δυνατόν λιγότερο κρέας, τρώω γαλακτοκομικά που
δε βλάπτουν κανένα ζωντανό, τρώω και σαλάτες ζητωντας τις συγνώμες μου
απ'τα αγαπημένα φυτούλια και ζωάκια για την επιβίωσή μου...
Ευτυχώς που υπάρχει μια λογική οντότητα στο φόρουμ, γιατί άρχισα να απελπίζομαι... :lol: :lol:
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 14:46

Βικυ ακομα και αν δεχτουμε οτι τα φυτα πονάνε, σίγουρα αυτο που "νιωθουν" που ειναι απλα χημικες αντιδράσεις δεν συγκρίνονται με αυτα που νιωθει ενα ον που εχει εγκέφαλο και ΚΝΣ.
Αλλα ακομα και αν δεχτουμε οτι ειναι το ιδιο, οι ανθρωποι θελουμε να κανουμε το λιγοτερο κακο. Και εχει αποδειχθει οτι το μεγαλυτερο μερος της φυτικης παραγωγης παει που; Στον ανθρωπο; ΟΧΙ Παει στην κτηνοτροφια.
Τα μισα φυτα που εχουμε για να ταϊζουμε τις αγελαδες, θα μπορουσαν να ταϊσουν τον ανθρωπο και να έχουμε και λιγοτερα θυματα ζωα και... φυτα.
-
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 15:53

_Divine_Sinner_ έγραψε:Αλλα ακομα και αν δεχτουμε οτι ειναι το ιδιο, οι ανθρωποι θελουμε να κανουμε το λιγοτερο κακο. Και εχει αποδειχθει οτι το μεγαλυτερο μερος της φυτικης παραγωγης παει που; Στον ανθρωπο; ΟΧΙ Παει στην κτηνοτροφια.
Τα μισα φυτα που εχουμε για να ταϊζουμε τις αγελαδες, θα μπορουσαν να ταϊσουν τον ανθρωπο και να έχουμε και λιγοτερα θυματα ζωα και... φυτα.
Και τι θα τρώνε οι αγελάδες; Θα λιμοκτονήσουν;
Α, το βρήκα! Θα τις στείλουμε στην Ινδία...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 15:57

θα εξισοροπηθει ο πληθυσμος τους μιας και πλεον δεν θα προοριζονται για την βιομηχανικη παραγωγη.
-
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 16:11

_Divine_Sinner_ έγραψε:θα εξισοροπηθει ο πληθυσμος τους μιας και πλεον δεν θα προοριζονται για την βιομηχανικη παραγωγη.
Εξισορρόπηση λοιπόν. Στις αγελάδες... στους άνεργους κτηνοτρόφους... στους άνεργους των εκτροφείων και της βιομηχανίας παραγωγής ζωοτροφών...
Άσε το τριφύλλι που θα περισσέψει. Απ' όσο ξέρω ο άνθρωπος δεν το προτιμά για τη διατροφή του...

Σε μια κοινωνία αλληλεξάρτησης, κάθε κλωστή που ξηλώνεις μπορεί να οδηγήσει στο ξήλωμα του πουλόβερ. Θέλει προσοχή και μέθοδο.
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 16:16

peleas έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:θα εξισοροπηθει ο πληθυσμος τους μιας και πλεον δεν θα προοριζονται για την βιομηχανικη παραγωγη.
Εξισορρόπηση λοιπόν. Στις αγελάδες... στους άνεργους κτηνοτρόφους... στους άνεργους των εκτροφείων και της βιομηχανίας παραγωγής ζωοτροφών...
Άσε το τριφύλλι που θα περισσέψει. Απ' όσο ξέρω ο άνθρωπος δεν το προτιμά για τη διατροφή του...

Σε μια κοινωνία αλληλεξάρτησης, κάθε κλωστή που ξηλώνεις μπορεί να οδηγήσει στο ξήλωμα του πουλόβερ. Θέλει προσοχή και μέθοδο.
Προφανως δεν θα γινει απο μονο του και προφανως στην τελευταια γενια των αγελαδων, χοιρων εκτροφης κλπ θα προσεφερε το κρατος εναν αξιοπρεπη θανατο απο γηρας. Καποιες "βελτιωμενες" ράτσες δεν θα επιβιωνανε at all ομως αυτο πλεον ειναι θεμα φυσης.
Ο ανεργος κτηνοτροφος θα βρει κατι αλλο να κανει. Οπως τοσοι και τοσοι ανεργοι εκ των αλλαγων. Δεν ηξερα οτι εισαι και λουδιστης. Αφησαμε ανεργους λογω μηχανηματων παραγωγης και δεν θα αφησουμε για να μην σκοτωνουμε;
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 16:26

Απαντώ στο ερώτημα του τίτλου δίχως να έχω διαβάσει τις απαντήσεις σας επειδή δεν προλαβαίνω.

Ναι είναι μια μόδα.

Δ2ν ξέρω πώς ξεκίνησε αλλα υποθέτω από τους ίδιους που έψαχναν μια αλλη λυση από αυτή που πρόσφεραν τα μακ ντοναλτνς κλπ.
Ουσιαστικά πρόκειται για μια απάντηση σε ένα από τα μειονεκτήματα της αστικοποίησης.
Η άνοδος του βιωτικου επιπέδου έφερε και την αλόγιστη καταναλωτική μανία και στο φαγητό.
...
Μόλις άρχισαν τα προβλήματα έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας νέος τρόπος ζωής και ο βεγκανισμος αυτό ακριβώς είναι.

Από κει και πέρα ο καθένας το προσαρμόζει όπως μπορεί και του αρέσει.

Έχω συναντήσει και ακραίες περιπτώσεις βεγκαν (για μένα βλάκες)που Ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγαν πως τα φρούτα που εθρεφαν Παλιά τον κόσμο έχαναν τις ιδιότητες τους ενώ στο σούπερ μάρκετ τα συσκευασμένα διατηρούνται μια χαρα η στα αναλογα βιολογικά μαγαζάκια....

Τι να πεις τώρα...
Παλιά δεν είχαν Ούτε αεροψεκασμους Ούτε φυτοφάρμακα...και τα βιολογικά τα ακούω βερεσέ.

Παλιά ήταν τα βιολογικά.
Ούτε ψυγεία Ούτε τίποτα.
Μαζευες τα καρύδια τα έσπαγε τα έτρωγες.
Εκείνη την στιγμή όχι μετά από 4 μήνες συσκευασμένα από το σουπερμάρκετ.

Ακόμη και αεροστεγώς που τα έχουν από την στιγμή που το καρύδι έρχεται σε επαφή με το οξυγόνο Όταν σπας το τσοφλι χάνει κάποιες από τις ουσίες του.

Ακραίες περιπτώσεις βεγκαν όπως είπα.
Και την ψιλιαζομαι την δουλειά ότι θέλουν να μας στρέφουν αποκλειστικά προς τα εγκεκριμένα βιολογικά από συγκεκριμένες πολυεθνικές.
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 16:35

_Divine_Sinner_ έγραψε:Προφανως δεν θα γινει απο μονο του και προφανως στην τελευταια γενια των αγελαδων, χοιρων εκτροφης κλπ θα προσεφερε το κρατος εναν αξιοπρεπη θανατο απο γηρας. Καποιες "βελτιωμενες" ράτσες δεν θα επιβιωνανε at all ομως αυτο πλεον ειναι θεμα φυσης.
Ο ανεργος κτηνοτροφος θα βρει κατι αλλο να κανει. Οπως τοσοι και τοσοι ανεργοι εκ των αλλαγων. Δεν ηξερα οτι εισαι και λουδιστης. Αφησαμε ανεργους λογω μηχανηματων παραγωγης και δεν θα αφησουμε για να μην σκοτωνουμε;
Α, όχι θέμα φύσης. Εσύ τις θα τις οδηγήσεις σε εξαφάνιση.
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 18:18

2ν ξέρω πώς ξεκίνησε αλλα υποθέτω από τους ίδιους που έψαχναν μια αλλη λυση από αυτή που πρόσφεραν τα μακ ντοναλτνς κλπ.
Ουσιαστικά πρόκειται για μια απάντηση σε ένα από τα μειονεκτήματα της αστικοποίησης.
Η άνοδος του βιωτικου επιπέδου έφερε και την αλόγιστη καταναλωτική μανία και στο φαγητό.
...
Μόλις άρχισαν τα προβλήματα έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας νέος τρόπος ζωής και ο βεγκανισμος αυτό ακριβώς είναι.

Από κει και πέρα ο καθένας το προσαρμόζει όπως μπορεί και του αρέσει.
:thumb: Πολύ σωστά και αυτή είναι η παράμετρος που με ενδιαφέρει και δυστυχώς προκαλεί πολλές αντιδράσεις.


Η αλόγιστη καταναλωτική μανία στο φαγητό έφερε την αντίδραση αυτή.
Τώρα με την κρίση ο πήχης αντί να κατέβει ανέβηκε.
Η δική μου επιλογή από κει ξεκίνησε.
Δεν έχει σημασία ο βαθμός που με επηρέασε η κρίση.

Όλους μας επηρέασε.
Αλλά ο καταναλωτισμός είναι ο ίδιος έστω και σαν φάντασμα.

Αν τα φυτά πονάνε ή αν τα ζώα δεν πονάνε όταν τα σφάζουν ο καθένας έχει την άποψή του.
Μπορώ να κόψω μήλα να ξεριζώσω μαρούλι να κόψη καρύδια ή λωτούς.
Αλλά ζώο δεν θα μπορούσα να σφάξω.
Δεν έχω δει ποτέ να σφάζουν ζώο live.

Όποιος μπορεί να το σφάξει ας το φάει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 18:56

Και αυτό με τα ζώα το έχω ακούσει.
Εντάξει προφανώς δεν μπορεί ο καθένας να σφάζει ζώα

Δεν χρειάζεται να σφαξεις για να φας.
Πας στον μπακάλη και παίρνεις αυτο που θες.

Άλλο αυτό.Και άλλο να πάμε ομαδικώς προς το τεχνητό κρέας για να διασφαλίσουμε την μείωση της τρύπας του όζοντος κλπ κπ.
Τεχνητό κρέας σημαίνει καρκίνος.
Οτιδήποτε συσκευασμένο σημαίνει ότι εμπεριέχει συντηρητικά άρα αυξάνει τις πιθανότητες να προσβληθείς.
Τεχνητό κρέας έχουν σίγουρα μεγάλες αλυσίδες φαστ φουντ.
Νέο μόδα και αυτή με πρόσχημα να μην πω τι καλύτερα...

Νέος διατροφικος κώδικας με επίκληση στο συναίσθημα του δέκτη.
Ο καλύτερος τρόπος να γίνει αποδεκτό από τη μάζα.
Λες και είμαστε ακόμη στο Λύκειο....

Έχω δει πως σφάζουν τα ζώα επαρχία κλπ.
Δεν είναι ότι καλύτερο να το βλέπεις ειδικά αν δεν έχεις έρθει ποτέ σε επαφή με το αντικείμενο.

Βέβαια έχω σταματήσει το κρέας από μπακάλικα κλπ.
Μιας και είμαι κυνηγός το κρέας που παίρνω προέρχεται από την φύση...χωρίς πρόσθετες ζωοτροφές και φάρμακα.

Με 2-3 κυνηγια περνάω όλο το χρόνο.
Εξαίρεση το Πάσχα.
Κοκκινο πανι αυτα για τους βεγκαν.

Αν κάποτε σταματήσουν και αυτα καλύτερα χορταρακια πάρα κρέας εμπορίου.Να λείπει.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 19:02

peleas έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Προφανως δεν θα γινει απο μονο του και προφανως στην τελευταια γενια των αγελαδων, χοιρων εκτροφης κλπ θα προσεφερε το κρατος εναν αξιοπρεπη θανατο απο γηρας. Καποιες "βελτιωμενες" ράτσες δεν θα επιβιωνανε at all ομως αυτο πλεον ειναι θεμα φυσης.
Ο ανεργος κτηνοτροφος θα βρει κατι αλλο να κανει. Οπως τοσοι και τοσοι ανεργοι εκ των αλλαγων. Δεν ηξερα οτι εισαι και λουδιστης. Αφησαμε ανεργους λογω μηχανηματων παραγωγης και δεν θα αφησουμε για να μην σκοτωνουμε;
Α, όχι θέμα φύσης. Εσύ τις θα τις οδηγήσεις σε εξαφάνιση.
καποια θα προσαρμοστουν στο φυσικο περιβαλλον, αλλα ναι δεν θα επιβιωσουν. οπως συμβαινει με ολα τα ζωα στη φυση. Αλλη δικαιολογια για να φας μπριζολα; Το "τρωω μπριζολα για να σωσω ενα ειδος", δεν πιανει.
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”