VEGAN: Είναι μόδα;

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 16:26

Απαντώ στο ερώτημα του τίτλου δίχως να έχω διαβάσει τις απαντήσεις σας επειδή δεν προλαβαίνω.

Ναι είναι μια μόδα.

Δ2ν ξέρω πώς ξεκίνησε αλλα υποθέτω από τους ίδιους που έψαχναν μια αλλη λυση από αυτή που πρόσφεραν τα μακ ντοναλτνς κλπ.
Ουσιαστικά πρόκειται για μια απάντηση σε ένα από τα μειονεκτήματα της αστικοποίησης.
Η άνοδος του βιωτικου επιπέδου έφερε και την αλόγιστη καταναλωτική μανία και στο φαγητό.
...
Μόλις άρχισαν τα προβλήματα έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας νέος τρόπος ζωής και ο βεγκανισμος αυτό ακριβώς είναι.

Από κει και πέρα ο καθένας το προσαρμόζει όπως μπορεί και του αρέσει.

Έχω συναντήσει και ακραίες περιπτώσεις βεγκαν (για μένα βλάκες)που Ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγαν πως τα φρούτα που εθρεφαν Παλιά τον κόσμο έχαναν τις ιδιότητες τους ενώ στο σούπερ μάρκετ τα συσκευασμένα διατηρούνται μια χαρα η στα αναλογα βιολογικά μαγαζάκια....

Τι να πεις τώρα...
Παλιά δεν είχαν Ούτε αεροψεκασμους Ούτε φυτοφάρμακα...και τα βιολογικά τα ακούω βερεσέ.

Παλιά ήταν τα βιολογικά.
Ούτε ψυγεία Ούτε τίποτα.
Μαζευες τα καρύδια τα έσπαγε τα έτρωγες.
Εκείνη την στιγμή όχι μετά από 4 μήνες συσκευασμένα από το σουπερμάρκετ.

Ακόμη και αεροστεγώς που τα έχουν από την στιγμή που το καρύδι έρχεται σε επαφή με το οξυγόνο Όταν σπας το τσοφλι χάνει κάποιες από τις ουσίες του.

Ακραίες περιπτώσεις βεγκαν όπως είπα.
Και την ψιλιαζομαι την δουλειά ότι θέλουν να μας στρέφουν αποκλειστικά προς τα εγκεκριμένα βιολογικά από συγκεκριμένες πολυεθνικές.
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 16:35

_Divine_Sinner_ έγραψε:Προφανως δεν θα γινει απο μονο του και προφανως στην τελευταια γενια των αγελαδων, χοιρων εκτροφης κλπ θα προσεφερε το κρατος εναν αξιοπρεπη θανατο απο γηρας. Καποιες "βελτιωμενες" ράτσες δεν θα επιβιωνανε at all ομως αυτο πλεον ειναι θεμα φυσης.
Ο ανεργος κτηνοτροφος θα βρει κατι αλλο να κανει. Οπως τοσοι και τοσοι ανεργοι εκ των αλλαγων. Δεν ηξερα οτι εισαι και λουδιστης. Αφησαμε ανεργους λογω μηχανηματων παραγωγης και δεν θα αφησουμε για να μην σκοτωνουμε;
Α, όχι θέμα φύσης. Εσύ τις θα τις οδηγήσεις σε εξαφάνιση.
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 18:18

2ν ξέρω πώς ξεκίνησε αλλα υποθέτω από τους ίδιους που έψαχναν μια αλλη λυση από αυτή που πρόσφεραν τα μακ ντοναλτνς κλπ.
Ουσιαστικά πρόκειται για μια απάντηση σε ένα από τα μειονεκτήματα της αστικοποίησης.
Η άνοδος του βιωτικου επιπέδου έφερε και την αλόγιστη καταναλωτική μανία και στο φαγητό.
...
Μόλις άρχισαν τα προβλήματα έπρεπε να ανακαλυφθεί ένας νέος τρόπος ζωής και ο βεγκανισμος αυτό ακριβώς είναι.

Από κει και πέρα ο καθένας το προσαρμόζει όπως μπορεί και του αρέσει.
:thumb: Πολύ σωστά και αυτή είναι η παράμετρος που με ενδιαφέρει και δυστυχώς προκαλεί πολλές αντιδράσεις.


Η αλόγιστη καταναλωτική μανία στο φαγητό έφερε την αντίδραση αυτή.
Τώρα με την κρίση ο πήχης αντί να κατέβει ανέβηκε.
Η δική μου επιλογή από κει ξεκίνησε.
Δεν έχει σημασία ο βαθμός που με επηρέασε η κρίση.

Όλους μας επηρέασε.
Αλλά ο καταναλωτισμός είναι ο ίδιος έστω και σαν φάντασμα.

Αν τα φυτά πονάνε ή αν τα ζώα δεν πονάνε όταν τα σφάζουν ο καθένας έχει την άποψή του.
Μπορώ να κόψω μήλα να ξεριζώσω μαρούλι να κόψη καρύδια ή λωτούς.
Αλλά ζώο δεν θα μπορούσα να σφάξω.
Δεν έχω δει ποτέ να σφάζουν ζώο live.

Όποιος μπορεί να το σφάξει ας το φάει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 18:56

Και αυτό με τα ζώα το έχω ακούσει.
Εντάξει προφανώς δεν μπορεί ο καθένας να σφάζει ζώα

Δεν χρειάζεται να σφαξεις για να φας.
Πας στον μπακάλη και παίρνεις αυτο που θες.

Άλλο αυτό.Και άλλο να πάμε ομαδικώς προς το τεχνητό κρέας για να διασφαλίσουμε την μείωση της τρύπας του όζοντος κλπ κπ.
Τεχνητό κρέας σημαίνει καρκίνος.
Οτιδήποτε συσκευασμένο σημαίνει ότι εμπεριέχει συντηρητικά άρα αυξάνει τις πιθανότητες να προσβληθείς.
Τεχνητό κρέας έχουν σίγουρα μεγάλες αλυσίδες φαστ φουντ.
Νέο μόδα και αυτή με πρόσχημα να μην πω τι καλύτερα...

Νέος διατροφικος κώδικας με επίκληση στο συναίσθημα του δέκτη.
Ο καλύτερος τρόπος να γίνει αποδεκτό από τη μάζα.
Λες και είμαστε ακόμη στο Λύκειο....

Έχω δει πως σφάζουν τα ζώα επαρχία κλπ.
Δεν είναι ότι καλύτερο να το βλέπεις ειδικά αν δεν έχεις έρθει ποτέ σε επαφή με το αντικείμενο.

Βέβαια έχω σταματήσει το κρέας από μπακάλικα κλπ.
Μιας και είμαι κυνηγός το κρέας που παίρνω προέρχεται από την φύση...χωρίς πρόσθετες ζωοτροφές και φάρμακα.

Με 2-3 κυνηγια περνάω όλο το χρόνο.
Εξαίρεση το Πάσχα.
Κοκκινο πανι αυτα για τους βεγκαν.

Αν κάποτε σταματήσουν και αυτα καλύτερα χορταρακια πάρα κρέας εμπορίου.Να λείπει.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 19:02

peleas έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Προφανως δεν θα γινει απο μονο του και προφανως στην τελευταια γενια των αγελαδων, χοιρων εκτροφης κλπ θα προσεφερε το κρατος εναν αξιοπρεπη θανατο απο γηρας. Καποιες "βελτιωμενες" ράτσες δεν θα επιβιωνανε at all ομως αυτο πλεον ειναι θεμα φυσης.
Ο ανεργος κτηνοτροφος θα βρει κατι αλλο να κανει. Οπως τοσοι και τοσοι ανεργοι εκ των αλλαγων. Δεν ηξερα οτι εισαι και λουδιστης. Αφησαμε ανεργους λογω μηχανηματων παραγωγης και δεν θα αφησουμε για να μην σκοτωνουμε;
Α, όχι θέμα φύσης. Εσύ τις θα τις οδηγήσεις σε εξαφάνιση.
καποια θα προσαρμοστουν στο φυσικο περιβαλλον, αλλα ναι δεν θα επιβιωσουν. οπως συμβαινει με ολα τα ζωα στη φυση. Αλλη δικαιολογια για να φας μπριζολα; Το "τρωω μπριζολα για να σωσω ενα ειδος", δεν πιανει.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 19:36

Με 2-3 κυνηγια περνάω όλο το χρόνο.
Εξαίρεση το Πάσχα.
Κοκκινο πανι αυτα για τους βεγκαν.

Αν κάποτε σταματήσουν και αυτα καλύτερα χορταρακια πάρα κρέας εμπορίου.Να λείπει.
Γίνονται συζητήσεις σχετικά με το κυνήγι αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ αποτρόπαιο ούτε μου φέρνει φρίκη όπως τα ζώα εκτροφής και το περιβάλλον του σφαγείου. Εννοείται ότι δεν θα έτρωγα κυνήγι αν μου πρόσφεραν αλλά το βρίσκω ανοησία να αλλαλάζουν για το κυνήγι.

Μακάρι να εξαρτιώταν το να φας κρέας από το κυνήγι.
Το πουλί ο λαγός ή το όποιο θήραμα δεν είναι χαζό και ξεφεύγει.
Όπως και με τις κρεατόμαζες έτσι και με το κυνήγι κάποιοι πάνε να κάνουν κάποιες ομάδες βίγκαν αιχμή του δόρατος για να πετύχουν τα σχέδιά τους.
Όπως είπα δεν είναι σέχτα για να παίρνουν όλοι γραμμή από κάπου και να παπαγαλίζουν ότι τους πασάρουν.
Οι κυνηγοί είναι ελάχιστοι και ελάχιστοι από αυτούς χτυπάνε τελικά ζώο.
Επίσης αυτό που είναι φρίκη δεν είναι ότι σκοτώνεται ένα ζώο το καημένο αλλά οι ποταμοί αίματος τα άρρωστα ζώα με τις μύγες στριμωγμένα. Κάποια έχουν καρκινικούς όγκους σε μέγεθος πατάτας. Η γραμμή παραγωγής όταν τους στραμπουλάνε τους λαιμούς ή πέφτει το μαχαίρι και σφαδάζουν.

Το να δέχεται κάποιος την εντατική εκτροφή και να αλλαλάζει για την απαγόρευση του κυνηγίου είναι επιλεκτική ευαισθησία.
Το ίδιο όταν αλλαλάζει για τις γούνες και τα δερμάτινα ενώ τρώει ζώα.

Κάποια συζήτηση για γούνες είχε γίνει με τα κορίτσια πνευμα της φωτιάς και Καρυάτιδα αλλά δεν ήξερα τότε ότι ήταν vegan.

Από την άλλη όλη αυτή η φιλολογία για αποθήκευση τροφίμων και κονσερβών μην τυχόν και πέσει πείνα.
Τα περισσότερα της αποθήκευσης είναι βιομηχανοποιημένα.
Όχι δεν θα πεθάνουμε από πείνα.
Αλλού είναι ο κίνδυνος.
Ο φόβος της πείνας είναι που κάνει τον άνθρωπο υπάκουο και φοβισμένο.
Το χειρότερο είδος χειραγώγησης.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Aquila » Δευ 22 Ιαν 2018, 20:56

Κατά την γνώμη μου, υπάρχουν 2 κατηγορίες vegan.

α)Μια όπου υπάρχουν άτομα με υγιή σκεπτόμενο νου (αρκετά μικρό ποσοστό), και ακολουθούν αυτό τον τρόπο διατροφής καθαρά για λόγους υγείας.
Τα άτομα αυτά δεν έχουν επηρεαστεί από τρίτους για αυτήν τους την απόφαση,
δεν έγιναν vegan πρόσφατα επειδή η νεοταξίτικη μόδα το έκρινε cool,
αλλά το κυριότερο δεν επικρίνουν και δεν ενοχλούν κανέναν άλλον που δεν είναι vegan.
Τέτοια κατηγορία vegan πιθανολογώ ότι είναι η doctormarkon. Kαι μπράβο της φυσικά γι'αυτό.

β) η άλλη κατηγορία είναι οι vegan λόγω μόδας. Η συντριπτική πλειοψηφία κατά την αποψη μου.
Γνωστοί και ως Βέγκαν από τα Λιντλ. :lol:
Μέσα τους υποφέρουν πολύ, ακολουθωντας αυτήν την διατροφή. Αλλά φυσικά δεν τολμούν να εκφραστούν αληθινά.
Συνήθως πρόκειται για άβουλους ανθρωπους, με φοβερή ματαιοδοξία, χωρίς παιδεία, έλλειψη κριτικής, φασίζουσα επιθετική νοοτροπία σε όσους δεν είναι vegan, κι εύκολα χειραγωγήσιμοι.
Eχουν μπει σε αυτό το τριπάκι ζωής, μόνο και μόνο για να νοιώθουν ότι ανήκουν κάπου.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών είναι φιλελέ Liberal (αλήθεια το παρατήρησε κανείς άλλος αυτό;)
Ουτε φυσικά είναι τυχαίο ότι ο Soros στο εξωτερικό, μυρίστηκε "λαβράκι" από αυτήν την ιδεολογία, και χρηματοδοτεί τα διαφορα κινήματα και ΜΚΟ (εγώ τα αποκαλώ τάγματα εφόδου), για να κάνουν τις επιθέσεις τους σε διαφορες επιχειρήσεις φαγητού, ακόμα και σε ανυποψίαστους πολίτες που ψαρευουν με καλάμι!!
Π.χ:
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... &start=105

Προσωπικά, δηλώνω παμφαγος (εκτός από έντομα και ερπετοειδή). :loco:
Είμαι περισσότερο του ρητού: "παν μέτρον άριστον".
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Aquila » Δευ 22 Ιαν 2018, 21:03

Φερνω και ένα αρθράκι, ως τροφή για σκέψη σε όσους πιστευουν ότι τα φυτά, είναι απλά "φυτά"...
(μεταφράζω εν συντομία).

Είναι από τον Business Insider, και περιλαμβάνει μια μελέτη των ερευνητών του Πανεπιστημιου του Missouri.
Σύμφωνα λοιπόν με τους ερευνητές, τα φυτά ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ότι τα τρώμε!

Τα φυτά, εκτός από το αποδεδειγμένο είδος ευφυίας που κατέχουν, φαίνεται να διαθέτουν κι ένα "σύστημα αισθημάτων", το οποίο τους επιτρέπει να καταλαβαίνουν πότε τρώγονται. (είτε από ανθρώπους είτε από ζώα).
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, να προκαλούν αμυντικούς μηχανισμούς, στην προσπάθεια τους να αποτρέψουν να καταναλωθούν, ΠΡΙΝ αυτό συμβεί.


Με λίγα λόγια τα φυτά, αντιδρούν όπως κάθε ον που γνωρίζει ότι θα πεθάνει ως τροφή για κάποιο άλλο ον!

http://www.businessinsider.com/plants-k ... 14-10?IR=T
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 21:13

Πάντως τα μπρόκολα και τα κουνουπιδια δεινοπαθουν στα χεράκια μου καθώς χρησιμοποιώ κοφτερό μαχαίρι και τα αποκεφαλιζω χωρίς να έχω τύψεις.Αφου τα πνίξω στο νερό (χώνω τα κεφάλια κάτω από τη βρύση με το ζόρι) τα Ρίχνω μέσα στο καυτό νερό της κατσαρόλας η Στον ατμομγειρα όπου εκεί καψαλιζονται αργά σταθερά και βασανιστικά έως ότου μαλακώσουν τοποθετηθούν και πασπαλιστουν με λίγο αλάτι στις πληγές τους και λάδι.
_
Ύστερα διαλύονται αργά και βασανιστικά στα δόντια μου οπου τα κάνω κομματάκια.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 21:16

Το κακό όταν δημοσιογράφοι βγάζουν συμπερασματα απο επιστημονικές μελέτες και τις φτάνουν στην υπερβολή όσο δεν πάει.
Η συγκεκριμένη μελέτη έδειξε ότι τα φυτα έχουν χημικές αντιδράσεις όταν τρωγονται απο κάποια ζώα ή έντομα. Δεν λεει πουθενά ότι αισθάνονται, νιώθουν πανικό ή πόνο ή έχουν συνείδηση όπως τα θηλαστικά. Είναι δυο τελείως ανόμοια πράγματα τα οποια στην ουσια τα συγχέουμε επειδη δεν είμαστε έτοιμοι ψυχολογικα να απαρνηθουμε το κρεατάκι.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 22:20

Κατά την γνώμη μου, υπάρχουν 2 κατηγορίες vegan.

α)Μια όπου υπάρχουν άτομα με υγιή σκεπτόμενο νου (αρκετά μικρό ποσοστό), και ακολουθούν αυτό τον τρόπο διατροφής καθαρά για λόγους υγείας.
Τα άτομα αυτά δεν έχουν επηρεαστεί από τρίτους για αυτήν τους την απόφαση,
δεν έγιναν vegan πρόσφατα επειδή η νεοταξίτικη μόδα το έκρινε cool,
αλλά το κυριότερο δεν επικρίνουν και δεν ενοχλούν κανέναν άλλον που δεν είναι vegan.
Τέτοια κατηγορία vegan πιθανολογώ ότι είναι η doctormarkon. Kαι μπράβο της φυσικά γι'αυτό.
Δεν είναι μόδα. Έρχεται από πολύ παλιά. Ο Ηλίας Πέτρου που είχε γράψει και κάποια βιβλία πυροβολήθηκε εξ επαφής το 1939
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _9452.html

Αντώνης Πισσάνος έγραψε το βιβλίο Γιατί δεν πρέπει να τρώμε κρέας.
Δίνει στο θέμα μία μεταφυσική διάσταση αφού ήταν στην εταιρεία μεταφυσικών ερευνών.

Στη δεκαετία του 80 ο Παπανικόλας.
Πήγαινα συχνά στο μαγαζί της Πανεπιστημίου και είχα γνωρίσει και τον ίδιο.
Έχουμε μιλήσει για πολλά σχετικά θέματα.
Είχε και κανάλι που έγινε ΚΟΝΤΡΑ και κράτησε μια ζώνη 6-8 το απόγευμα.

Ήδη από 16 χρονών ήξερα τι παίζει παρ όλο που όλοι μου έλεγαν ότι δεν είμαι φυσιολογική που απεχθάνομαι το κρέας και ιδιαίτερα το λίπος γύρω γύρω.
Και του Πισσάνου το βιβλίο το είχα διαβάσει στην ηλικία αυτή μαζί με το άλλο βιβλίο το ΜΠΟΡΕΙΣ.

Γενικά έτρωγα περιστασιακά και μόνο το φαγητό που μαγείρευε η μητέρα μου σπίτι ή σε οικογενειακά τραπέζια κεφτεδάκια παστίτσιο κλπ ενώ έξω σχεδόν ποτέ δεν παράγγελνα κρέας.

Από τότε που έγινε "μόδα" ........ δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι..............αλλά και άλλα άτομα μπήκαν στο χορό η ζωή είναι πιο εύκολη και δεν είμαι πλέον στο περιθώριο.
Ο άντρας μου επίσης εδώ και 12 χρόνια vegeterian και 1 χρόνο vegan.
Ο γιος μου δεν είναι ούτε vegeterian αλλά τρώει κρέας περιστασιακά καθόλου ζάχαρη και γλυκά.

Δεν θα έλεγα πως το κάνω για λόγους υγείας αλλά σαν αντίδραση στο καταναλωτικό μοντέλο και τον τρόπο ζωής που επιβάλλουν και ιδιαίτερα τώρα με την κρίση.

Αποχή από το κρέας, ΑΠΟΛΥΤΗ όσο το δυνατόν αποχή από γαλακτοκομικά και ζωικά παράγωγα.
Αποχή από τηλεόραση. ΑΠΟΛΥΤΗ
Αποχή από Σούπερ Μάρκετ (στο μέτρο του δυνατού) αφού όλα σχεδόν τα ράφια περιέχουν πράγματα που δεν με αφορούν.
Αποχή από τα ΜΜΜ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 22:32

Εμπειρικά θα μιλήσω για τα ωφέλη.

Κρατάς χαμηλό βάρος εκτός αν τρώς τεράστιες ποσότητες φασολιών ξηρών καρπών και ψωμιών.
Καμιά άλλη διαιτα δεν βοηθάει. Φυσικά δεν χρειάζεται μέτρημα θερμίδων, η ζυγίσματα.

Κοιλιά παχάκια δίπλες ΤΕΛΟΣ

Λιγότερο άγχος και νεύρα.

Ελάττωση της επιθυμίας για τσιγάρο. Μπορώ να μείνω και δύο μέρες χωρίς να καπνίσω και χωρίς στερητικά σύνδρομα. Ίσως ο μόνος τρόπος να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να πάρεις γραμμάριο.

Λιγότερες και πιο ευχάριστες ώρες στην κουζίνα :ups: Η χαρά της νοικοκυράς.

Λιγότερη λάντζα. Λιγότερα χρήματα για φαγητό (δεν κάνεις κομπόδεμα εννοείται αλλά δεν ρίχνεις το επίπεδο ζωής) Πιο ποιοτικό φαγητό με λιγότερα χρήματα.

Η δυσκοιλιότητα τα σύνδρομα ευερέθιστου εντέρου φουσκώματα κλπ άγνωστες λέξεις.

Λιγότερη υπνηλία μετά το φαγητό. Η καθόλου υπνηλία.


Υπάρχουν και τα μειονεκτήματα.......................Ουάου.
Προσεχώς
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 22:46

doctormarkon έγραψε:Εμπειρικά θα μιλήσω για τα ωφέλη.

Κρατάς χαμηλό βάρος εκτός αν τρώς τεράστιες ποσότητες φασολιών ξηρών καρπών και ψωμιών.
Καμιά άλλη διαιτα δεν βοηθάει. Φυσικά δεν χρειάζεται μέτρημα θερμίδων, η ζυγίσματα.

Κοιλιά παχάκια δίπλες ΤΕΛΟΣ

Λιγότερο άγχος και νεύρα.

Ελάττωση της επιθυμίας για τσιγάρο. Μπορώ να μείνω και δύο μέρες χωρίς να καπνίσω και χωρίς στερητικά σύνδρομα. Ίσως ο μόνος τρόπος να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να πάρεις γραμμάριο.

Λιγότερες και πιο ευχάριστες ώρες στην κουζίνα :ups: Η χαρά της νοικοκυράς.

Λιγότερη λάντζα. Λιγότερα χρήματα για φαγητό (δεν κάνεις κομπόδεμα εννοείται αλλά δεν ρίχνεις το επίπεδο ζωής) Πιο ποιοτικό φαγητό με λιγότερα χρήματα.

Η δυσκοιλιότητα τα σύνδρομα ευερέθιστου εντέρου φουσκώματα κλπ άγνωστες λέξεις.

Λιγότερη υπνηλία μετά το φαγητό. Η καθόλου υπνηλία.


Υπάρχουν και τα μειονεκτήματα.......................Ουάου.
Προσεχώς
Aν τρως πρασινα λαχανικα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη τοτε ναι χανεις βαρος. Αλλα δεν σε εμποδιζει σε αυτο το κρεας. Αν πχ τρως κρεας με σαλατα αντι για κρεας με μακαρονια παλι τον ιδιο χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη κρατας. Δεν ειναι το κρεας που σε παχαινει αλλα ο συγχρονος τροπος ζωης με τους κατεργασμενους υδατανθρακες. Το κρεας δεν παχαινει εκτος αν τρως ενα κιλο την ημερα ή αν το τρως τηγανιτο.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 23:23

Ατκινς Ντουκάν κλπ

Και με τη vegan διατροφή απαραίτητη προϋπόθεση να μην τρως ψωμιά, ζάχαρη γλυκά ή αν το κάνεις με πολύ μέτρο και όχι κάθε μέρα. Τα γλυκά μπορεί να έχουν βάση χουρμάδες ξερά σύκα ή σταφίδες. Και αυτά με μέτρο

Ένα πρόβλημα με το κρέας όταν έτρωγα ήταν μία λύσσα για γλυκό μετά και δεν ξέρω από που προέρχεται.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Aquila » Δευ 22 Ιαν 2018, 23:35

doctormarkon έγραψε:Δεν είναι μόδα. Έρχεται από πολύ παλιά. Ο Ηλίας Πέτρου που είχε γράψει και κάποια βιβλία πυροβολήθηκε εξ επαφής το 1939
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _9452.html

Αντώνης Πισσάνος έγραψε το βιβλίο Γιατί δεν πρέπει να τρώμε κρέας.
Δίνει στο θέμα μία μεταφυσική διάσταση αφού ήταν στην εταιρεία μεταφυσικών ερευνών.

Στη δεκαετία του 80 ο Παπανικόλας.
Πήγαινα συχνά στο μαγαζί της Πανεπιστημίου και είχα γνωρίσει και τον ίδιο.
Έχουμε μιλήσει για πολλά σχετικά θέματα.
Είχε και κανάλι που έγινε ΚΟΝΤΡΑ και κράτησε μια ζώνη 6-8 το απόγευμα.

Ήδη από 16 χρονών ήξερα τι παίζει παρ όλο που όλοι μου έλεγαν ότι δεν είμαι φυσιολογική που απεχθάνομαι το κρέας και ιδιαίτερα το λίπος γύρω γύρω.
Και του Πισσάνου το βιβλίο το είχα διαβάσει στην ηλικία αυτή μαζί με το άλλο βιβλίο το ΜΠΟΡΕΙΣ.

Γενικά έτρωγα περιστασιακά και μόνο το φαγητό που μαγείρευε η μητέρα μου σπίτι ή σε οικογενειακά τραπέζια κεφτεδάκια παστίτσιο κλπ ενώ έξω σχεδόν ποτέ δεν παράγγελνα κρέας.
doctormarkon, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις ανήκουν στην 1η κατηγορία vegan που ανεφερα. Στα υγιή σκέπτομενα μυαλά δηλαδή, που είναι συνειδητοποιημένα vegan (όπως οι συγγραφείς που αναφέρεις).
Ποτέ δεν είπα οτι αυτοί οι συγκεκριμένοι (αλλά ελάχιστοι) ανθρωποι το κάνουν από μόδα.
Για όλους του υπόλοιπους, βλέπε κατηγορία Νο2.

AnonymosEreynhths έγραψε:Πάντως τα μπρόκολα και τα κουνουπιδια δεινοπαθουν στα χεράκια μου καθώς χρησιμοποιώ κοφτερό μαχαίρι και τα αποκεφαλιζω χωρίς να έχω τύψεις.Αφου τα πνίξω στο νερό (χώνω τα κεφάλια κάτω από τη βρύση με το ζόρι) τα Ρίχνω μέσα στο καυτό νερό της κατσαρόλας η Στον ατμομγειρα όπου εκεί καψαλιζονται αργά σταθερά και βασανιστικά έως ότου μαλακώσουν τοποθετηθούν και πασπαλιστουν με λίγο αλάτι στις πληγές τους και λάδι.
_
Ύστερα διαλύονται αργά και βασανιστικά στα δόντια μου οπου τα κάνω κομματάκια.
Αντώνη είσαι ένα μείγμα Nτέξτερ Μόργκαν και Χάνιμπαλ Λέκτερ των ζαρζαβατικών δηλαδή;
:ups:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 23:50

Χαχαχα ντεξτερ το έβλεπες Ε? :lol:

:thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 06:38

doctormarkon, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις ανήκουν στην 1η κατηγορία vegan που ανεφερα. Στα υγιή σκέπτομενα μυαλά δηλαδή, που είναι συνειδητοποιημένα vegan (όπως οι συγγραφείς που αναφέρεις).
Ποτέ δεν είπα οτι αυτοί οι συγκεκριμένοι (αλλά ελάχιστοι) ανθρωποι το κάνουν από μόδα.
Για όλους του υπόλοιπους, βλέπε κατηγορία Νο2.
Σωστά: Η δεύετρη κατηγορία ίσως έχει και υποκατηγορίες.

Εκεί φαίνεται πως μπορεί κάτι που ξεκινάει εντελώς από τα κάτω σαν επιλογή να καπελωθεί.

Έχω κάποιες χοντρές κόντρες με άτομα vegan που είναι φανατικά υπέρμαχοι της συμβατικής ιατρικής και της κατεστημένης επιστήμης.
Ότι πει κάποιος θέλουν αποδείξεις από κάποιες έρευνες.
Αν τους πεις το αντίθετο και τους παρουσιάσεις έρευνα θα πουν ότι αυτή η έρευνα δεν είναι έγκυρη.
Επιπλέον είναι υπέρμαχοι των εμβολίων της κλιματικής αλλαγής και της μείωσης του πληθυσμού αν και δια μέσου ελέγχου των γεννήσεων.

Από την άλλη τα σπασίματα και οι επιθέσεις στα χασάπικα.

Είναι και άλλη υποκατηγορία που βλαστιμάνε όσους τρώνε κρέας και τους αποκαλούν δολοφόνους εκτοξεύοντας γύφτικες κατάρες.

Η πρώτη κατηγορία είναι οι περισσότεροι όμως.
Το ότι αυξήθηκαν ή ότι το κίνημα κάνει ντόρο στην Αθήνα τουλάχιστον είναι λόγω μαγαζιών που άνοιξαν και εκδηλώσεων που γίνονται.
Τα περισσότερα από τα μαγαζιά είναι στο χώρο του "εναλλακτικού" ή αναρχικού με την καλή έννοια όμως.
π.χ ένα πολύ καλό μαγαζί στο Κουκάκι λόγω έλλειψης χώρου έχει ένα πολύ μεγάλο τραπέζι μόνο όπου μπορεί να κάτσουν 3-4 παρέες κάτι σαν μπουάτ του 70.
Τα έπιπλα συνήθως από το "σπίτι" παλιοί καναπέδες παράταιροι αναπαλαιωμένοι.
Το "εναλλακτικό" που είναι έξω από τα συμβατικά και απρόσωπα το λατρεύω.
Από κοντά και οι "κολλεκτίβες" που επίσης λατρεύω δίνουν πολύ ευφάνταστες vegan επιλογές.
Ιδιαίτερα το "Παγκάκι" στο Κουκάκι η καλύτερη κολλεκτίβα (πολλοί άνεργοι συσπειρώνονται και ανοίγουν μαγαζί, δουλεύουν με βάρδειες και μοιράζονται τα κέρδη. Έχει άλλο καθεστώς στην εφορεία) έχει πολύ καλές επιλογές με 5 ευρώ το άτομο το πολύ και κρασί χύμα πολύ καλό.

Το βαρύ παράπτωμα όποιου ανοίγει τέτοιο μαγαζί που με κάνει να μη θέλω να ξαναπάω είναι όταν διώχνει προσωπικό και κρατάει με τρίμηνες συμβάσεις.
Αυτό με χαλάει περισσότερο απ ότι σε άλλα μαγαζιά. Σε ένα συγκεκριμένο μαγαζί ονόματα δε λέμε είχε κάτι παιδιά διαμάντια. Δεν είναι μόνο η εξυπηρέτηση αλλά και η πληροφορία η ενημέρωση. Είμασταν τακτικοί πελάτες και είχαμε γίνει και φίλοι με τα παιδιά που δούλευαν εκεί.
Τους έδιωξε όλους γιατί έληξε η τρίμηνη σύμβαση.
Πρακτική φαστ φουντ για να κρατιέται ο απρόσωπος χαρακτήρας και να μην παραγνωρίζονται.
Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο ..............!!!!!! για vegan χώρο.

Αν ήταν να τοποθετήσω το εαυτό μου μαζί με το σύζυγο σε κάποια κατηγορία ή υπο-κατηγορία αυτή είναι ο χώρος του εναλλακτικού ........ χαλαρού .............με αναρχικές πινελιές...........έξω από τα συμβατικά απρόσωπα και κατεστημένα.............με κάποια φαντασία........... χρώμα............συζητήσεις ................ αμφισβητήσεις.

Όχι σε κάθε τι το αποστειρωμένο απρόσωπο δυσκοίλιο συμβιβασμένο γρουσούζικο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Τρί 23 Ιαν 2018, 14:51

...και για να αφήσω μια νότα ακτιβισμού:

https://secure.avaaz.org/campaign/el/me ... 144ce9c5b8
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 17:24

Πολύ ωραία σελίδα Πελέα.
Άλλος ένας σύνδεσμος και από μένα.
https://www.newsit.gr/plus/frikto-vinte ... s/1361387/

Δεν ξέρω αν πονάνε τα φυτά αλλά δεν υπάρχει αυτό το χάλι όταν κόβουν μαζικά τις αγγινάρες τα κολοκύθια.

Θυμήθηκα μία επιλεκτική σιχασιά.
Σε ένα σουβλατζίδικο που είχε δείξει ο Ευαγγελάτος :thumbsdown: ένας ψήσης έξυνε τον πισιό του την ώρα που έφτιαχνε σουβλάκια.
Ωραία έχω δει κι εγώ να ξύνει τον πισινό του ο ψήστης.

Τα σουβλάκια ψήνονται σε δυνατή φωτιά και τα μικρόβια από τον πισινό του ψήστη έχουν σκοτωθεί.

Στο σφαγείο όμως δεν πήγε ο Ευαγγελάτος να δει τα ζώα που βήχουν έχουν πληγές ή όγκους από καρκίνο. Ο πισινός του ψήστη τον μάρανε. Κάτι ανάλογο του μαζί τα φάγαμε.

Κάποιοι που δεν είναι σκληροπηρηνικοί vegan προτείνουν να ελλατώσουν το κρεας οι άνθρωποι σε μια φορά τη βδομάδα. Θα πρότεινα σε φίλους και γνωστούς να μην τρώνε αν δεν το λαχταράνε. Να μη βάζουν κρέας εκεί που δεν χρειάζεται. Στο σουφλέ σπανάκι γιατί μπέικον π.χ :banghead: Γιατί ζωμό κότας στη φάβα? Γιατί μπέικον στα φασόλια?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 23 Ιαν 2018, 18:38

doctormarkon έγραψε:Πολύ ωραία σελίδα Πελέα.
Άλλος ένας σύνδεσμος και από μένα.
https://www.newsit.gr/plus/frikto-vinte ... s/1361387/

Δεν ξέρω αν πονάνε τα φυτά αλλά δεν υπάρχει αυτό το χάλι όταν κόβουν μαζικά τις αγγινάρες τα κολοκύθια.

Θυμήθηκα μία επιλεκτική σιχασιά.
Σε ένα σουβλατζίδικο που είχε δείξει ο Ευαγγελάτος :thumbsdown: ένας ψήσης έξυνε τον πισιό του την ώρα που έφτιαχνε σουβλάκια.
Ωραία έχω δει κι εγώ να ξύνει τον πισινό του ο ψήστης.

Τα σουβλάκια ψήνονται σε δυνατή φωτιά και τα μικρόβια από τον πισινό του ψήστη έχουν σκοτωθεί.

Στο σφαγείο όμως δεν πήγε ο Ευαγγελάτος να δει τα ζώα που βήχουν έχουν πληγές ή όγκους από καρκίνο. Ο πισινός του ψήστη τον μάρανε. Κάτι ανάλογο του μαζί τα φάγαμε.

Κάποιοι που δεν είναι σκληροπηρηνικοί vegan προτείνουν να ελλατώσουν το κρεας οι άνθρωποι σε μια φορά τη βδομάδα. Θα πρότεινα σε φίλους και γνωστούς να μην τρώνε αν δεν το λαχταράνε. Να μη βάζουν κρέας εκεί που δεν χρειάζεται. Στο σουφλέ σπανάκι γιατί μπέικον π.χ :banghead: Γιατί ζωμό κότας στη φάβα? Γιατί μπέικον στα φασόλια?
Στα Ελληνικα σφαγεια και γενικοτερα της Ευρωπαϊκης ενωσης δεν παιζουν καρκινοι κλπ. Υπάρχουν κανονες για τα ζωα τα οποια τα βλεπει κτηνιατρος πριν την σφαγη. Ενα ζωο με καρκινο παει για αποτεφρωση.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 19:15

Α φάει κάποιος ζώο με καρκίνο τι μπορεί να συμβεί?

Και πάλι στην ηλίθια τηλεόραση πριν χρόνια έδειχνε έναν ....."βλάχο" (με την κακή έννοια και αυτό ήθελε να αποδείξει το χαϊβάν ντουλάπ) με βρώμικα χέρια και νύχια να διπλώνει ένα αρνί σφαγμένο να το βάζει στο πορτ μπαγκάζ για να το πουλήσει σε ιδιώτες από το...."χωριό" αρνί που λέμε.
Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι στα σφαγεία φοράνε χειρουργικά γάντια και ο χώρος είναι αποστειρωμένος. :lol:

Παραπληροφόρηση.

Αν πιάσει ο παραγωγός το αρνί με βρώμικα χέρια ή νύχια και το βάλει στο πορτ μπαγκάζ τι θα αλλάξει?
Αφού το αρνί θα ψηθεί στο φούρνο ή στη σούβλα και θα περάσει από φωτιά.
Και στη Βαρβάκειο δεν είναι αποστειρωμένα τα αρνιά.
Βρωμάει ο τόπος.
Ακόμα και αν προλαβαίνει ο κτηνίατρος γιατί σε τεράστιες φάρμες είναι αμφίβολο αν γίνεται λεπτομερής έλεγχος, τα ζώα κυλιούνται στα κόπρανα. Κατά τ άλλα το νύχι του βλάχου και ο σουβλατζής που ξύνει τον πισινό του τους μάρανε.

Από την άλλη γιατί αυξήθηκαν τόσο τα αυτοάνοσα το Αλτσχάιμερ και ο καρκίνος?
Κάτι με υποψιάζει.
Συμπίπτει με τη ραγδαία αύξηση της κατανάλωσης κρέατος.
Παλαιότερα υποτίθεται ότι έτρωγαν μόνο οι πλούσιοι ή όσοι το έπαιζαν πλούσιοι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 19:30

Και μία ωραία ιστορία από τα παλιά.

Φιλοξενούσαμε για λίγες μέρες μια ξαδέρφη μου και πήγαινα τρίτη δημοτικού. Εκείνη πρώτη γυμνασίου.
Ο πατέρας μου πήγε στο χασάπη και πήρε το καλύτερο κομμάτι κρέας - φιλέτο.

Κάθε μέρα φιλετάκι ψητό με πατάτες.

Η ξαδέρφη φαινόταν να τρώει σχεδόν με το ζόρι.
Τα βράδια όταν ήμασταν στο δωμάτιο μου έλεγε ότι δυσανασχετεί αλλά ντρέπεται να το πει.
Όταν ήρθαν να την πάρουν παράγγειλε να της έχουν ένα ταψί γίγαντες στο φούρνο. Φασόλες όπως τις έλεγε.
Όταν έφευγε μου είπε: Επιτέλους φασόλες.

Ο πατέρας μου το έμαθε και κορόϊδευε.
Το ήξερε ότι της αρέσουν τα φασόλια αλλά είπε:
Σιγά μην ταϊζαμε το κορίτσι γίγαντες να μας περάσουν για γύφτους.
Την εποχή εκείνη έτρωγαν κρέας μόνο τις Κυριακές και αν...
Ο πατέρας μου στερημένος από την κατοχή αλλά εκείνη την εποχή πολύ ευκατάστατος θαωρούσε το κρέας ότι καλύτερο μπορούσε να προσφέρει στην οικογένεια γιατί ήταν ακριβό.
Δυσανασχετούσαν που δεν μου άρεσε.
Ελαττωματικό παιδί κάναμε έλεγαν :lol:

Το κρεας και ιδιαίτερα το φιλέτο μπον φιλέ ήταν κάτι σαν το ρόλεξ.
Φαγητό των πλουσίων.
Φιλετάκι έτρωγα απ ότι θυμάμαι
Αλλά κεφαλάκια μυαλά πνευμόνια πατσά γλώσσες ούτε στο χειρότερο εφιάλτη.
Φτερούγες κοτόπουλου λαρύγγια λάπα κρέας με πολύ λίπος.... μπαμπούλας.

Υπάρχουν και κάποιοι συνειδητοποιημένοι ακτιβιστές οικολόγοι που τρώνε κρέας αλλά τα κατώτερα μέρη κόκκαλα κεφάλια τμήματα με λίπος που δεν τα τρώει κανείς.
Όταν έτρωγα είχα πολύ "ακριβά" γούστα. Το ακριβοπληρώναμε.
Ένας πρόσθετος λόγος ηθικής.

Σήμερα αυτοί που βρίσκονταο κάτω από τα όρια φτώχειας τρώνε τα κατώτερα τμήματα του ζώου με πολύ λίπος και χόνδρους. Αυτά που πρώτα τα πετούσαν σήμερα τα πουλάνε.

Αηδιαστικό πιάτο. Απείρως καλύτερο ένα πιάτο φακές και στην ίδια τιμή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 23 Ιαν 2018, 20:00

doctormarkon έγραψε:Α φάει κάποιος ζώο με καρκίνο τι μπορεί να συμβεί?

Και πάλι στην ηλίθια τηλεόραση πριν χρόνια έδειχνε έναν ....."βλάχο" (με την κακή έννοια και αυτό ήθελε να αποδείξει το χαϊβάν ντουλάπ) με βρώμικα χέρια και νύχια να διπλώνει ένα αρνί σφαγμένο να το βάζει στο πορτ μπαγκάζ για να το πουλήσει σε ιδιώτες από το...."χωριό" αρνί που λέμε.
Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι στα σφαγεία φοράνε χειρουργικά γάντια και ο χώρος είναι αποστειρωμένος. :lol:

Παραπληροφόρηση.

Αν πιάσει ο παραγωγός το αρνί με βρώμικα χέρια ή νύχια και το βάλει στο πορτ μπαγκάζ τι θα αλλάξει?
Αφού το αρνί θα ψηθεί στο φούρνο ή στη σούβλα και θα περάσει από φωτιά.
Και στη Βαρβάκειο δεν είναι αποστειρωμένα τα αρνιά.
Βρωμάει ο τόπος.
Ακόμα και αν προλαβαίνει ο κτηνίατρος γιατί σε τεράστιες φάρμες είναι αμφίβολο αν γίνεται λεπτομερής έλεγχος, τα ζώα κυλιούνται στα κόπρανα. Κατά τ άλλα το νύχι του βλάχου και ο σουβλατζής που ξύνει τον πισινό του τους μάρανε.

Από την άλλη γιατί αυξήθηκαν τόσο τα αυτοάνοσα το Αλτσχάιμερ και ο καρκίνος?
Κάτι με υποψιάζει.
Συμπίπτει με τη ραγδαία αύξηση της κατανάλωσης κρέατος.
Παλαιότερα υποτίθεται ότι έτρωγαν μόνο οι πλούσιοι ή όσοι το έπαιζαν πλούσιοι.
To κρεας περναει καποια σταδια ωριμανσης μεχρι να γινει βρωσιμο. Δεν μπορεις να σφαξεις μια αγελαδα και να την φας. χρειαζεται αφαιμαξη και ωριμανση. Γι αυτο εχουν στα σφαγεια τα τεταρτημορια κρεμασμενα. γινεται σε χαμηλη θερμοκρασια για να μην επελθει σηψη.
αν το πιασει ο σφαγεας με βρωμικα χερια, δεν κανει σωστη αφαιμαξη, αφήσει τα άκρα του ζωου ή το δερμα να ακουμπήσουν το κρέας, αν το κρεας εχει πληγες, αν οι μυες του ζωου δεν ειχαν αρκετο γλυκογονο, λογω στρες ή κουρασης κλπ, τοτε αντι για ωριμανση μπορει να εχει ειτε σηψη ειτε ατελη ωριμανση. Οταν εχουμε σηψη, δεν εχουμε μονο τα μικροβια αλλα τα υποπροϊοντα τους. δηλαδη τα μικροβια "τρωνε" το κρεας και δημιουργουν διαφορα χημικα τα οποια δεν φευγουν ουτε με βρασμο. Η τροφικη δηλητηριαση απο τοξινες συνηθως συμβαινει απο μαγειρεμενα κρεατα ή ψάρια ή πουλερικα τα οποία δεν ειχαν διατηρηθει σωστα.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 20:03

Μπορεί να μη με αφορά, αλλά μαθαίνει κανείς πολλά.
Το να είναι κάποιος κρεοπώλης είναι και αυτό επιστήμη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 23 Ιαν 2018, 20:03

Τα κρεατα απο ατελη ωριμανση πανε σε αλλαντικα. Οποτε μιλαμε για χασουρα καθως θα μπορουσε να τα πουλησει σε υψηλοτερη τιμη ο παραγωγος για κανονικο κρεας.
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”