TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 04 Απρ 2017, 21:48



https://www.youtube.com/watch?v=H2LrNRG_G84

Μόλις το ανέβασα.
Αναμένω εντυπώσεις.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 05 Απρ 2017, 02:05

Μπράβο ρε Βασούλα πολύ καλό. :clap: Ίσως πρέπει να στραφείς σιγά σιγά και στα της υγείας με τα βότανα κυρίως και διάφορες τροφές.Ως παρατήρηση θα ήθελα να βάλεις κανένα λινκ στο βίντεο και πληροφορίες και άρθρα για την τσουκνίδα ή και άλλα βότανα.Βέβαια ο καθένας με ένα απλό γκουγκλάρισμα μπορεί να βρει πολλά αλλά θα ήταν καλύτερο να έκανε την αρχή αφού έβλεπε το βίντεο απο λινκ στο βιντεο.Συνέχισε το αυτό με τα βότανα και μπορείς να βρεις και εκτός απο το ίντερνετ και πολλές πληροφορίες από βιβλία που μπορείς να βρεις τελείως δωρεάν απο δημοτικές βιβλιοθήκες για περισσότερες πληροφορίες για την έρευνα και τα βιντεάκια σου.Καλή συνέχεια απο εμένα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 05 Απρ 2017, 04:35

Οταν λες απαγορευεται. Εννοεις ας πουμε απαγορευεται οπως το χασις που αμα σε πιασουν με αυτο σε μπουζουριαζουνε; Απαγορευεται να πωλειται πχ σε καταστημα βιολογικων ως συμπληρωμα ή ως αποξηραμενο βοτανο; απαορευεται να το φυτευεις σπιτι σου; ή απαγορευεται να το πουλας ως φαρμακο για καποια ασθενεια; Αν ειναι κατι απο τα παραπανω εκτος του τελευταιου διαφωνω. Να το πουλαει ως φαρμακο για μια ασθενεια χωρις να εχουν γινει κλινικες μελετες ομως ειναι επικινδυνο και εγκληματικο. Μην μπερδευεστε. για την καναβη εχουν γινει ερευνες και εχει βρεθει οτι οντως βοηθαει γι αυτο και παει προς νομιμοποιηση. Ομως οχι να φτασουμε στο αλλο ακρο ο αλλος που εχει καταθλιψη να παει να του πουλησει καποιος απο το καταστημα βιολογικων τσουκνιδα ή οτιδηποτε να του περασει. Αν αυτοκτονησει μετα θα λεμε οτι οκ δεν τον επιασε η τσουκνιδα;
-
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 05 Απρ 2017, 04:37

Εχω μείζονα κατάθλιψη απο νεαρή ηλικια και την κουμανταρω μια χαρα με seropran. Μεχρι στιγμης δεν ειχα παρενεργειες. Τα χάπια της κατάθλιψης εχουν δοκιμαστει κλινικα και ξερουμε ακριβως πως δρουν στην χημεια του εγκεφαλου. Τα βοτανια εχουν δοκιμαστει "ανέκδοτα και εμπειρικα" πράγμα που καμια σχεση δεν εχει με την επιστημονικη μεθοδολογια. Εκτος αν μιλαμε για κανα κρυωμα κλπ οπου ακομα και ο γιατρος θα σου πει να πιεις τσαϊ για πιο σοβαρα πραγματα τα βοτανα ειναι μονον για ενδυναμωση. Η κυρια θεραπεια πρεπει να ερχεται απο φαρμακα.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 06:15

Χθες με πήρε ο ύπνος νωρίς και τ'άφησα με 308 κλικς...
Σήμερα ξύπνησα 5 η ώρα (αυτά παθαίνω όταν κοιμάμαι νωρίς χαχα) και είχε πάνω από 1600
τι διάολο? στα άγρια μεσάνυχτα το βλέπουν;

Άλεξ, τι λινκ και άρθρα και βίντεο... αν δεις τα σχόλια, θα πάθεις πλάκα...
Εγώ δηλαδή, την έπαθα...υπάρχουν πολλές
εκπληκτικές τοποθετήσεις μου μ'έμαθαν πράγματα...
ακόμα και στα κατοχικά είπαν χρήσιμα που δε γνώριζα
http://katohika.gr/ellada/tsouknida-ki- ... -kalo-mas/
δεν το σηκωσα για να τους υποδείξω τίποτα, παρά μόνο το γεγονός
ότι απαγόρευσαν την τσουκνίδα...

Φώτη, η κύρια απαγόρευση στη Γαλλία είναι να μην την εκθειάζουν δημόσια...
για το μάζεμα, δε μπορούν και να το ελέγξουν και πολύ...
Υπάρχουν μαγαζάκια που πουλούν εκχυλίσματα από διάφορα βότανα και από τσυκνίδα
Πουλουσαν και φυσικό ζιζανιοκτόνο τσουκνίδας. Αυτά απαγορεύτηκαν
Και αυτά γίνονται καθαρά για την προστασία των φαρμακευτικών
(Μονσάντο Μπάγιερ αγκαλίτσα μην ξεχνάς) οι οποίες κόπτονται και
δουλεύουν για το... καλό μας.

Έμαθα και κάποια άλλα για την τσουκνίδα που έπρεπε να
τα είχα πει, αλλά δεν ήθελα να πάει μακρυά η βαλίτσα.
Θα τα πω εδώ στη συνέχεια.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 05 Απρ 2017, 09:38

Θρεπτικοτατο φυτό η τσουκνίδα.
Την βράζουμε και πίνουμε το ζουμί η την βάζουμε και στην λαχανοπιτα στο φούρνο.
Και αν έχεις και γιαούρτι Όχι αυτά που πουλάνε τα σουπερμάρκετ αλλά από παραγωγούς ακόμη καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τετ 05 Απρ 2017, 09:48

Ας την απαγορεύσουν όσο θέλουν. Την φυτρώνει ο Θεός σε πληθώρα στη χώρα μας!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 11:18

Εικόνα


Εικόνα

οπότε, θα φέρω εδώ τις διαφωτιστικές για την τσουκνίδα τοποθετήσεις,
γιατί το βίντεο πήρε φόρα και εκτός απ'τις θεάσεις, (2200+ πολύ πριν κλείσουμε 24ωρο)
έχουμε ήδη πολλά σχόλια... μη χάσω τα σημαντικά.

Ακόμα και στα κατοχικά έβαλαν κάποια σχόλια που διαφωτίζουν
(πώς το'παθαν και δε με κράζουν δεν ξέρω, αλλά καλό σημάδι αυτό)


ΥΓ
Ζάχο χαίρομαι που σε ξαναβλέπω μέσα.. :ups: έχει κάνει αμάν το μάτι μου (μαύρισε λέμε)
να σε δει... Λυπήσου με, ρε... δε θέλω να με κάνεις τίποτα τη γαλανή
να γίνω μαυρομάτα, οπότε κανόνισε να σε βλέπουμε πιο συχνά! :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 11:53

Οπως είπα και πιο πάνω, μεταφέρω αξιόλογες τοποθετήσεις:

Baggelis Mp8 hours ago
Για όσους θέλουν να ψαχτούν για τα παρακάτω φυτά και τις ιδιότητες τους,
εδώ είναι η ελληνικές ονομασίες τους:

Sumphytum asperum= Σύμφυτο
John's wort= Βάλσαμο
bearberry=Αρκτοστάφυλο ή Αρκουδοκούμαρο
coltsfoot - Τussilago farfara=Βήχιο
Carthamus lanatus=Kάρθαμο ή κνήκος ή Αγιάγκαθο
Chelidonium majus=Χελιδόνιο ή χελιδονόχορτο

Όσο για την τσουκνίδα, είναι το τέλειο τσάι...Αλεργικό άσθμα και ιγμορίτιδα που υπέφερα,έχουν χαιρετίσει εδώ και καιρό. Επίσης ξεχάστε τα πράσινα τσάγια των εταιριών για αδυνάτισμα...Η τσουκνίδα είναι κορυφή για το αδυνάτισμα και την μείωση της κυτταρίτιδας. Αυτά είναι λίγα απο τα υπόποιπα καλά που κάνει γενικά η τσουκνίδα.Μου την είχε συμβουλέψει ο πατέρας μου και πραγματικά πέταξα τα κωλοφάρμακα. Η εποχή της τσουκνίδας είναι απο τον μάιο μεχρι τον οκτώμβριο,όπου μπορούμε να την αποξηράνουμε το καλοκαίρι. Αποξηράνετε την τσουκνίδα τοποθετόντας τη σε μέρος με πολυ καλό αερισμό και ζεστό χωρίς να την χτυπάει ο ήλιος,(πχ τους καλοκαιρινούς μήνες στην βεράντα που ΔΕΝ την χτυπάει ο ήλιος,τοποθετόντας ένα τούλι. 2 κουταλιές της σούπας φύλλων τσουκνίδας σε περίπου 1 λιτρο νερό βράζετε για 10-15 λεπτά και την πίνετε ζεστή η κρύα με μια κουταλιά μέλι.Όχι με ζάχαρη γιατί γενικά δεν προσφαίρει και πολλά στον οργανισμό μας. Εάν πάλι δεν θελετε μέλι, μπορείτε να δοκιμάσετε και Στέβια που είναι το τέλειο υποκατάστατο της ζάχαρης και είναι πιο γλυκό χωρίς θερμίδες και υδατάνθρακες.Μην πάτε και βάλετε 1 κουταλάκι του γλυκου στέβια στο ρόφημα,Θα είναι σαν να ρίξατε 15 κουταλιές ζάχαρη.Δοκιμάστε το σε χαμηλές ποσότητες μέχρι να βρείτε αυτή που σας ταιριάζει...

vasoula29081 second ago
Βαγγέλη Ευχαριστώ. Θα τα μεταφέρω στο σάιτ μου αυτά που θέτεις,
για να τα αναφέρω στο επόμενο βίντεο.





vskev19 hours ago
Για χιλιάδες χρόνια οι προ-προπαππούδες και προ-προγιαγιάδες μας ζούσαν μέσα στην ευλογημένη ελληνική φύση από την οποία κιόλας θεραπεύονταν. Π.χ. για τους πόνους περιόδου ένα ρόφημα από ρίγανη κάνει θαύματα. Το βαλσαμόλαδο από το σπαθόχορτο χρησιμοποιείται για τους μυικούς πόνους και τα πρηξίματα. Στις θλάσεις μυών τον πόνο παίρνει το κρεμμύδι και το ούζο ή οινόπνευμα. Στον πονόλαιμο ένα ζεστό ρακόμελο πριν τον ύπνο είναι το καλύτερο σιρόπι. Στο δόντι που πονά ένα γαρύφαλλο μπαχαρικό το μουδιάζει και παίρνει τον πόνο. Και πόσα άλλα θαυματουργά υπάρχουν, δεν έχουμε παρά να τα θυμηθούμε.
Όσο για την φραπελιά και τα βερύκοκα με τα κουκούτσια του που θεραπεύουν τον καρκίνο, πρέπει να γίνουν έρευνες για την σωστή δοσολογία κι όχι να τα κατηγορούν οι φαρμακευτικές ως δηλητήρια, γιατί όντως περιέχουν τοξικότητα. Τι να πούμε για τον codex alimentaris που επικύρωσε ο Γιωργάκης το 2011. Να μην μπορούμε, λέει, να καλλιεργούμε ούτε στον κήπο μας τα ζαρζαβατικά μας. Γι' αυτό τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι συμπατριώτες μας ξυπνάνε και ζητάνε τα προϊόντα της γης μας: ψωμί από δίκοκκο σιτάρι, καρπούζι με μεγάλα κουκούτσια, παλιούς σπόρους κ.λ.π.
Να πάνε εκεί από που έρχονται όλοι οι αυτοί οι γραβατωμένοι που μας κουνάνε το δάχτυλο να μας μαλώσουν, οι δήθεν "πολιτισμένοι" δυτικοί με τους δικούς μας που είναι τα τσιράκια τους. Δεν ξέρουν με ποιους έμπλεξαν.





Stathakis Finikas8 minutes agoHighlighted comment
Κυρίες και κύριοι, πριν καν δω το βίντεο θα πω το εξής που έμαθα από παιδί. Η τσουκνίδα είναι φάρμακο για τον άνθρωπο σε πάρα πολλά πράγματα, είτε αποξηραμένη, είτε μαγειρεμένη (κιντέατα κλπ.), είτε ακόμα και ωμή στα χέρια μας. Πουθενά δεν την διαφημίζουν, απ'ότι βλέπω εγώ τουλάχιστον, και είναι από τα αγαθά της φύσης που θέλουν να μας απομακρύνουν για πολλούς προφανείς λόγους. Συγχαρητήρια για το βίντεο.



Alexandro6 hours ago (edited)
Υπαρχει μια καταπληκτικη Αμερικανιδα Καλιφορνεζα στην Κεα , η οποια εχει ερθει πολλα χρονια και μενει μονιμα στην Κεα που ερωτευθηκε και εχει βαλει και μαζεβουν τα βελανιδια απο το νησι που μεχρι τοτε τα αφηναν ανεκμεταλευτα και τα κανει τσιπς και κανει μεχρι και εξαγωγη, ειναι μια καταπληκτικη ιδεα και πρεπει να μας προβληματισει που το εκανε μια ''ξενη'' και οχι εμεις. Και εκανε μεγαλη προσπαθεια για να τα καταφερει. την λενε Marcie Mayer.



Digital Act 10 hours ago
Βασσούλα, η Τσουκνίδα εχει χρήση και κατά της Τριχόπτωσης. Εχει πάει την θεραπεία μου σε άλλα επίπεδα......σαν συμπληρωματικό της κύριας θεραπείας μου. Είναι "τρελό" booster.

Να συπληρώσω ότι στην κύρια θεραπεία μου χρησιμοποιώ φάρμακα (φιναστερίδη + μινοξιδίλη) τα οποία όμως είναι απαγορευτικά για συνεχή χρήση λόγω των φοβερών παρενεργειών.

Ευτυχώς υπάρχει ένας καλός άνθρωπος σε ενα φόρουμ ελληνικό και μας βοηθάει ώστε να αντικαταστήσουμε τα φάρμακα με φυσικά προϊοντα χωρίς παρενέργειες και αποτελεσματικά !







kris nasia11 hours ago
ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΥΓΕΙΑΣ , ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ !!!!! ΜΡΑΒΟ ! ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΒΓΑΛΕ Κ ΑΛΛΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ Κ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ 21 ΟΥΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙ ΕΘΝΟΠΡΟΔΟΤΕΣ............
ΑΑΑΑΑΑΑ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΦΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ , ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΖΟΝΣ ΚΑΤΙ , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟΧΟΡΤΟ , ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ ..........



ΑΝΤΟΝΕΛΑ ΑΣΗΜΙΔΟΥ12 hours ago
pes ta vikaki! sto 4:00 exeis to uperikon tou dioskouridi. valsamo- spathoxorto. epoulwtiko kai kata tis katathlipsis! alla na psofisoume theloun... alites!


artemis elli Pilitsidou13 hours ago
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΙΚΗ. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ! ΘΗΜΑΜΑΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ , ΠΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑΣ , ΤΗ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΤΗΝ ΕΒΑΖΕ ΣΕ ΠΙΤΕΣ . ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΧΛΩΡΗ , ΜΑΤΣΟ , ΧΟΝΤΡΟ ΣΑΝ ΜΠΟΥΚΕΤΟ , ΤΗΝ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ . ΤΗΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ? ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΕΡΥΘΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ . " ΝΑΙ ,ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΟΥΣ ΡΕΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ".ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΡΑΖΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΗΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΖΟΥΜΙ . ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗ ΧΟΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΗΠΑΡ . ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ , ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΖΩΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΧΩΡΤΑ , ΠΑΡΑ ΤΗ ΠΙΚΡΗ ΓΕΥΣΗ , ΤΟ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ...



από τα κατοχικά, http://katohika.gr/ellada/tsouknida-ki- ... -kalo-mas/
δύο ανώνυμοι έγραψαν:

ΒΑΣΟΥΛΑ ΤΟ ΥΠΕΡΙΚΟΥΜ ΚΑΤΙΤΙΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟΧΟΡΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΠΟΥΛΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΦΥΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟΛΑΔΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΚΑΙ ΒΑΛΣΑΜΟΧΟΡΤΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΥ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΙΞΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΟ (ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ, ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ), ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΗΜΙΟΘΕΡΑΠΙΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΙΣ (Ι)ΞΟΒΕΡΓΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΞΙΚΑ. Α… ΞΕΧΑΣΑ…ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙΠΟΥΛΑΝΕ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΕΚΧΥΛΙΣΜΑ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ.

και ο άλλος

Τσουκνίδα πίνω εδώ και 14 χρόνια 2 φορές τον χρόνο, για 2 διαφορετικούς μήνες, πίνεται ζεστή σαν τσάι και το καλοκαίρι δροσερή από το ψυγείο. Για όσους έχει μια περίεργη μυρωδιά προσθέτουν λίγο δυόσμο, ο δυόσμος έχει την ιδιότητα να είναι απόλυτα αρωματικός, γλυκός στην γεύση και καταπραϋντικός για το στομάχι. Το υπέρικο είναι το σπαθόχορτο, ένα απίστευτο βότανο για επούλωση εσωτερικών η εξωτερικών πληγών. Με σπαθόχορτο, 1 L λάδι ελαίας, κανέλα, πιπέρι χοντρό, γαρίφαλο, μοσχοκάρυδο, καρπούς από δάφνη Απόλλωνος, η από κέδρο και 30 μικρές καυτερές πιπεριές έχω φτιάξει ένα πρώτης τάξεως βιολογικό λιπαντικό – καταπραϋντικό για τις αρθρώσεις και κλειδώσεις. Όσοι έχουν την τάση για επιβίωση στην ύπαιθρο κ.λ.π. θα πρέπει να γνωρίζουν τα φυτά της ελληνικής γης, και τις θεραπευτικές, η δηλητηριώδεις ιδιότητες που αυτά έχουν, εάν θέλουν να αντεπεξέλθουν κάποια στιγμή σε κάποιες τυχών προκλήσεις, η απαιτήσεις των καιρών. Αυτά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 12:17

Eνας φίλος (ή φίλη... δεν ορκίζομαι) του καναλιού μου έστειλε το εξής ε-μαιλ

με 2 λινκς

αυτό

http://ecology-salonika.org/2010/10/16/ ... %BC%CF%8C/


και αυτό

http://www.omadamesa.gr/2016/08/apagore ... knida.html


Μεγάλο θέμα τα θαυματουργά μας βότανα,δεν ειναι μόνο τα πετρέλαια που
τους τραβάνε να « μπλέκονται ολοι στα πόδια μας » ...
Ενα θεμα που με πονάει,τοχω δει η ίδια,στην Ηπειρο κοντα στα σύνορα με την
Αλβανία,μπαινουν και φορτώνουν καρότσες βότανα Ελληνικά και τα πουλάνε
στους Ιταλους για Αλβανικά!! αλλά το κακό ειναι ότι τα ΞΕΡΙΖΩΝΟΥΝ για
ευκολία τους και καταλαβαινεις γιατί με θλίβει αυτο....Ποιός θα τους ελέγξει???


Σημειωση: το υπερικο που εχεις στο βιντεο σου,ειναι το περίφημο βαλσαμόχορτο
Νάσαι καλά Βασούλα
Συμπληρωματικά έστειλε κι άλλο
Ξέχασα να πω στο προηγούμενο μήνυμά μου,οτι ήδη στο εμπόριο
το σπαθόλαδο (βαλσαμελαιο) Ελληνικης εταιρειας που το εξάγει και το
χρησιμοποιώ καιρό,τελευταία υποχρεώθηκαν να σβήσουν την ένδειξη
«πόσιμον» απο τη συσκευασία τους,αυτό μου είπαν όταν τους ζήτησα
οτι θελω να το πιω για το στομάχι μου και όχι μόνο εγκαύματα


Τι να πω ρε παιδιά, όσο το σκαλίζουμε τόσο βρωμάει... απίστευτα πράγματα... :?

Αξίζει να μεταβείτε στα λινκς.



ΥΓ. Α, καλά... είμαι και τζαζλή ξανθιά... λέει "το'χω δει η ίδια", και δεν το πρόσεξα. :ouf:
Αρα είναι φίλη όχι φίλος
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 05 Απρ 2017, 12:33

Καλά αυτό με τα αρωματικά φυτά ή τα βότανα γίνεται χρόνια.
Πάνε κάποιοι τα ξεριζώνουν και περνάνε τόνους προς τα βόρεια.

Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει τίποτα αν δεν ληφθούν μέτρα.
Και δεν εννοώ αν θέλεις να μαζέψεις 2-3 χεριές τσάι,ρίγανη η περδικάκι για το σπίτι.

Υπάρχουν συγκεκριμένοι περίοδοι συλλογής. Εγώ που της τηρώ είμαι μαλάκας. Οι άλλοι που πάνε και τα ξεριζώνουν νωρίτερα είναι οι έξυπνοι.

Έλεγχοι δεν υπάρχουν οπότε ο καθένας ότι θέλει κάνει.
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 05 Απρ 2017, 12:39

Εκπληκτικά αυτά που γράφονται για την τσουκνίδα (και για άλλα). :clap: :clap: Δεν μπόρεσα ακόμα να ακούσω το βίντεο, θα το κάνω, εννοείται, ωστόσο θέλω να ρωτήσω: πέρα από τη φυσική της κατάσταση, που την βρίσκουμε δηλ στη φύση, υπάρχει σε καταστήματα με τέτοια είδη? Θέλω να πω, μπορώ να τη βρω και να την αγοράσω? (γιατί να ξεχυθώ χαρωπά στους αγρούς με ξέμπλεκες κοτσίδες να μαζεύω τσουκνίδες, δεν τόχω... :lol: :lol: )
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 12:42

Εσύ Αντώνυμέ μας, καλό είναι να την ψάξεις λίγο τη δουλειά για τη χρησιμότητα των φυτών/βοτάνων που αναφέρουν οι χρήστες και πώς μπορούμε να τα επεξεργαστούμε για διάφορες χρήσεις...
έχεις φυσικά απόλυτο δίκιο για τα ξεριζώματα . :thumb:


Καλά Κατερίνα πάλι με ρήμαξες το γέλιο με τους αγρούς και τις κοτσίδες :lol: :lol:
Εγώ μα την Παναγία, το σκέφτομαι σοβαρά να ξεχυθώ στους αγρούς...
έτσι κι αλλιώς ξέμπλεκες τις έχω. αχαχα

Να το δεις όποτε μπορείις, μαναράκι μου. Φιλάκια :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 05 Απρ 2017, 12:47

Ωραία!! :thumb: Μάζεψε και για μένα :lol: :lol: :lol:

Πλάκα πλάκα, αυτός ο Αντώνυμος, όταν δεήσει κάποτε να τον δούμε απο κοντά, κοντέινερ πρέπει να φέρει με τα προϊόντα του...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 12:53

αχαχααα πες το ψέματα.
Ας έρθει και σκέτος μωρέ, μας αρκεί να τον έχουμε κοντά μας για λίγο.
Θα μου μείνει καημός να το αγκαλιάσω αυτό το παιδί τελικά
τόσες λαχτάρες που μας έχει κάνει... (και με τα στρατά του και με την καρδιά του) :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
mike vs
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 03 Απρ 2017, 19:54
Irc ψευδώνυμο: mike vs
Φύλο: Άνδρας

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από mike vs » Τετ 05 Απρ 2017, 14:11

Στο φβ ειμαι φιλος με τη Βασιλικη Χασιωτη βοτανολογος.Δεν την γνωριζω προσωπικα.Φαινεται αξιολογος ανθρωπος και Εχει αρκετες γνωσεις σε διαφορες θεραπειες με βοτανα.Βεβαια ενημερωνω οτι η γυναικα πουλαει και σκευασματα γιατι καπως πρεπει να ζησει.Αλλα δινει δωρεαν πληροφοριες και απανταει σε πμ ερωτηματα.
Επισης υπαρχει ομαδα στο φβ που δινει δωρεαν παραδοσιακους σπορους και οχι υβριδια.Ομαδα παραδοσιακων σπορων η Αυλη.Ο κυριοας Αχιλλεας ειναι ο διαχειριστης
Υπαρχει και αλλη μια γυναικα στον Πυργο Ηλειας (Ολγα Ρουβα λεγεται )που κανει την ιδια δουλεια (και της αξιζουν πολλα μπραβο γιατι το κανει σχεδον μονη της ολο το εργο). Η ομαδα της λεγεται ομαδα παραδοσιακων σπορων Ηλειας.

Περσι προμηθευτηκα σπορους απ την κυρια Ολγα.Μου επιασαν ελαχιστοι εως καθολου. Σιγουρα οφειλεται στο οχι τοσο καλο χωμα που ειχα , στην απειρια μου αλλα και σιγουρα στο κλιμα που το βιαζουν απο παντου.

Βεβαια εδωσα και σε θειο που καλλιεργει στα κυθηρα αλλα και αυτος δεν καταφερε κατι αξιολογο.

Ισχυει οτι οι σποροι της μονσαντο ειναι ανθεκτικοι στο αλουμινιο?
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 15:28

Ναι Μιχάλη είναι ανθεκτικοί...
Χρήσιμα αυτά που είπες.

Κι άλλος ένας καλός συνδρομητής

Εικόνα

Εικόνα
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 15:37

H -NeMeSiS- 1 hour ago
To chelidinium majus είναι το Χελιδόνιο https://master-lista.blogspot.gr/2016/0 ... t_69.html

To sumphytum asperum -(comfrey) είναι το σύμφυτο https://oliviart-gr.blogspot.gr/2013/03 ... st_6.html

To hypericum perforated είναι το γνωστό και διάσημο σε όλους μας Βαλσαμόχορτο!!!! http://enallaktikidrasi.com/2013/04/val ... -yperiko/


To Bearberry είναι Αρκτοστάφυλος ή αρκουδοκούμαρο ή αρκουδοστάφυλο (δεν είναι τόσο γνωστό με το bearberry αλλά την μετάφρασή του διετε την εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=52151.0) http://www.mystikaomorfias.gr/Catalog/i ... s_id=1601


To Wormwood είναι το Αψίνθιον https://el.wikipedia.org/wiki/Αρτεμισία_το_αψίνθιον


Το Tussilago farfara είναι το Βήχιο, όπως λέει και το όνομά του είναι για τον Βήχα!!! https://master-lista.blogspot.gr/2015/0 ... fara.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 05 Απρ 2017, 16:16

Τα μέλια χωρίζονται σε κατηγορίες αναλόγως το τι προσφέρουν στον οργανισμό.πολλοι ρωτάνε πιο μέλ είναι το καλύτερο.....

Αυτό είναι υποκειμενικό.
Το μελι βελανιδιάς έχει αρκετά αντιοξειδωτικα.

Αλλά η περιεκτικότητα δεν είναι στάνταρ.
Δεν έχεις μέσα στο βάζο 100% βελανιδια ίσως έχεις και ανθομελα ότι έχει εκεί που βόσκει η μέλισσα.

Μπορεί να έχεις στο βάζο καστανομελο με βελανιδια...μπομπα.

Το μέλι κάνει καλό και στις πληγές.επουλωνονται γρηγορότερα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 16:20

Καλά φτιάξε με μεσημεριάτικα... ΜΠΟΡΕΙΣ! :agravated:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Απρ 2017, 17:19

Η Φανούλα μου:


fani litaina
fani litaina52 minutes agoHighlighted comment
Μπράβο Βίκυ μου άλλη μια φορά.. Εννοείται όλα είναι για το "Καλό" μας... (τη τσέπη τους) Θέλω να σου πω ότι εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν παίρνω κανένα φάρμακο ούτε το απλό Depon (απλό.. λέμε τώρα!!) Το πρωί που ξυπνώ το τσάι μου 2 κούπες είναι από 6-7 βότανα και μάλιστα μερικές φορές βάζω κ τσουκνίδα αποξηραμένη.. μαζί με χυμό ενός λεμονιού, κουρκουμά και κανέλλα και Ειλικρινά Βασούλα μου Δεν έχω αρρωστήσει χρόνια τώρα ούτε ιώσεις και διάφορα!!.. Μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες είναι τα βοτανάκια μου που καλλιεργώ στο δικής μου κατασκευής θερμοκήπιο και που με άλλα που αγοράζω φτιάχνω διάφορα θεραπευτικά αλλά και καλλυντικά για τους δικούς μου ανθρώπους.. Αν κάποιος ασχοληθεί και διαβάσει μπορεί να φτιάξει Θαύματα!!.. Διάφορα άνθη με λαδάκια όπως το σπαθολούλουδο(βαλσαμόλαδο) ή βάμματα..ή και κοιραλοιφές με αιθέραια έλαια από βοτανάκια έχουν πάντα τη Τιμητική τους θέση στο σπίτι μου!! Για τα φύλλα ελιάς που αναφέρεις κάνω χυμό 2 φορές το μήνα μαζί με χυμό πορτοκάλι και γκρέιπφρουτ..και επίσης πολύ καλή η γλιστρίδα.. αγριόχορτο φυτρώνει μόνη του πολλές φορές ακόμη και σε γλάστρες, σήμερα ήταν μέρος από τη σαλάτα μου.. Η ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ Βίκυ μου είναι Φάρμακο για όλα όσα πολύ Όμορφα μιλάς και σίγουρα κι όλα τα άλλα βότανα.. Δε μας παραξενεύει που την απαγορεύουν..(σιγά σιγά όλα) αφού ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ.. και μιας και πολύ απλά κερδίζουν από τη νόσο και των δύο....Νου και Σώμα, "Λογικό" να μας απομακρύνουν!!! Σε Ευχαριστούμε Βίκυ μου ήταν ΥΠΕΡΟΧΟ το βίντεο Αληθινά!!! Χαίρομαι πολύ που Ενδιαφέρονται τόσοι πολλοί Άνθρωποι για τα βότανα.. Επειδή το βλέπουμε σαν γρήγορη και εύκολη Λύση να τρέχουμε στο φαρμακείο,δεν σημαίνει ότι είναι και η Σωστή!!! Να Ψάχνουμε!!.. Την Καλησπέρα μου και Καλή Συνέχεια σε όλα όσα με Αγάπη κάνεις Βασούλα μου γλυκιά!!!


vasoula2908

Χα χα Φανούλα μου, αν περίμεναν από εμάς τα φαρμακεία, θα είχαν κλείσει. Εχεις γνώση (πολύ περισσότερη από μένα) σε αυτά. Θα'θελα στο επόμενο βίντεο που θα κάνω για την τσουκνίδα, να είσαι κι εσύ μαζί μου. Τι λες?


απο κατοχικά http://katohika.gr/ellada/tsouknida-ki- ... -kalo-mas/

ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΟΥΝ... 5 Απριλίου 2017 @ 01:31

Μπραβο Βασουλα..να υπαρχουν βιντεο να βλεπει ο κοσμος.. γιατι καποτε στις συνταγες της γιαγιας βαζανε τσουκνιδα στις πιτες και γινοντουσαν πεντανοστιμες..κατι ξεραν οι παλιοι..επισης μαζευανε τα τρυφερα τσουκνιδακια και οχι τα μεγαλα απ οτι ξερω..


ΠΔ. 5 Απριλίου 2017 @ 03:15

Αυτο που λες ΄΄πικρα΄΄ ειναι η Αρτεμισια η αψιθια.Αλλα υπαρχουν διαφορα ειδη, θελει προσοχη γιατι ειναι τοξικο σε μεγαλη δοση.Το αφεψημα τσουκνιδας ειναι πολυ καλο για τα μαλλια επισης.Για λιπαροτητα και πιτυριδα.Φυσικο καλλυντικο.Ευτυχως οι τσουκνιδες φυτρωνουν παντου,ακομα και στις γλαστρες.



Η ΦΥΣΗ ΜΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ 5 Απριλίου 2017 @ 07:23
μπραβο πολυ καλη δουλεια Απλως θα ηθελα να δωσω το παρακατω λινκ που νομιζω οτι δινει σξιολογες πληροφοριες επι του θεματος

το βίντεο είναι αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=bC8XFdWjHwI
αξίζει να το έχουμε κι εδώ. Τα λέει ΟΛΑ.

ΑΝΩΝΥΜΟΣ 5 Απριλίου 2017 @ 09:08
αναμενουμε το βιντεο για την χρηση της.επισης ενα φυτο που εδειξες ειναι η αρτεμισια [αψιθια]


ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ, ΟΥΔ' ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ 5 Απριλίου 2017 @ 09:44
Ολα αυτα ειναι στην ατζεντα 2030 θελουν να μας παρουν και τα πηγαδια και τις γεωτρησεις μην τα δηλωνετε οσοι εχετε γεωτρηση παρτε χειροκινητη αντλια για οικιακη χρηση

ΑΝΩΝΥΜΟΣ 5 Απριλίου 2017 @ 12:19
Ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πανεπιστήμονας για να έχει ορθή κρίση και να παίρνει πάντα τις σωστές αποφάσεις. Πάντοτε και σε όλα τα θέματα πρέπει να αντιδρούμε εξ αντιδιαστολής!!! Δεν θα πέσουμε ποτέ έξω. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 12 Απρ 2017, 09:24

Αλλη μια χρησιμη, ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική τοποθέτηση από ένα φιλο
στο βίντεο.

kozaro.com
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει και με ανησυχεί ιδιαίτερα.
Από την μέχρι τώρα έρευνα μου έχω βρει τα εξής:
Το 2002 ξεκίνησε ο λεγόμενος πόλεμος της τσουκνίδας στη Γαλλία όπου η κυβέρνηση της Γαλλίας με την πίεση της ισχυρής γαλλικής βιομηχανίας χημικών φυτοπροστατευτικών προϊόντων απαγόρευσε την εμπορία εκχυλίσματος τσουκνίδας ως εντομοκτόνου σκευάσματος , και από το 2006, την εμπορία , διατήρηση ή εκμετάλλευση μη εγκεκριμένων φυτοπροστατευτικών προϊόντων (με συστατικό την τσουκνίδα ).
Ακόμα απαγόρευσε την διαφήμιση και συστάσεις για το εν λόγω προϊόν.
Το 2011 μετά από πολύχρονο και επίπονο αγώνα οικολόγων, το Υπουργείο Γεωργίας της Γαλλίας ανακοίνωσε ότι θα επιτρέψει την εμπορία εκχυλίσματος τσουκνίδας ως εντομοκτόνου σκευάσματος. Ευτυχώς έως τώρα δεν υπάρχει απαγόρευση για οποιαδήποτε άλλη χρήση η καλλιέργεια της τσουκνίδας.
Αναμφισβήτητα, το γεγονός της έγκρισης εμπορίας φυσικών σκευασμάτων, όπως είναι τα εκχυλίσματα και αφεψήματα φαρμακευτικών και λοιπών φυτών, αποτελεί ιστορική στροφή στον τομέα των φυτοφαρμάκων και αναμένεται να επηρεάσει ανάλογα την Ε.Ε. στις Βρυξέλλες ώστε η στροφή να πάρει Ευρωπαϊκή διάσταση.
Αναμφισβήτητο είναι ακόμα και το γεγονός ότι η κλίκα υπάρχει και κάνει τα πάντα για να μας παρασύρει σε έναν φαύλο κύκλο εξάρτησης από δικές τους κερδοφόρες χημείες , μακριά από την φύση που τα δίνει όλα απλόχερα και ελεύθερα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση βλέπουμε ότι υπάρχει χρόνος και ελπίδα και αυτό, τουλάχιστον σε εμένα , δίνει δύναμη και κουράγιο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο κάποια στιγμή με κάποιο άλλο αγαθό της φύσης .
Πηγές: https://en.wikipedia.org/wiki/Prohibitionism
http://biokipos.blogspot.com.br/2012/01 ... st_30.html
http://ellinikahoaxes.gr/2016/12/19/def ... n-dr-rath/
Ο τελική απόφαση του υπουργείου της Γαλλίας για την τσουκνίδα. https://www.legifrance.gouv.fr/affichTe ... 023912654


Πολυ καλη η έρευνά του κα τον ευχαριστώ που τη μοιράστηκε μαζί μας. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
yiotis
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ 2011, 11:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από yiotis » Τετ 12 Απρ 2017, 15:38

Να καταθεσω και εγω μια δικη μου εμπειρια , θεραπειας με βοτανο.

Συγκεκριμενα στην εφηβεια μου, ετυχε να εχω καποια στιγμη ιγμοριτιδα. Σε ακτινογραφια που εκανα φαινοταν τα φλεγματα που καλυπταν το προσωπο μου απο την μυτη μεχρι και σχεδον το μισο μετωπο.Η μυτη παντα βουλωμενη και γενικα ημουν παντα πολυ χαλια.

Μια φιλη της μαμας μου, μου ειπε για την πικραγγουρια οτι μπορει να με κανει να απαλλαγω για παντα απο την ιγμοριτιδα.Ειπα λοιπον να δοκιμασω. Μου δοθηκαν οι απαραιτητες οδηγιες , ηταν και η καταλληλη εποχη συλλογης της μεσα αυγουστου και εκανα την εφαρμογη.

Με μια οδοντογλυφιδα πηρα λιγο απο το υγρο που εχει το πικραγγουρο , εκανα απο μια φορα εισπνοη με αυτο σε καθε ρουθουνι , ετσουξε λιγο απ οτι θυμαμαι και μετα απο λιγο αρχισε η επιδραση. Αρχισα να βγαζω τα φλεγματα που στην αρχη και για πολλη ωρα ηταν καταμαυρα. Μετα ηταν κανονικα και συνεχισα να βγαζω φλεγματα μεχρι την αλλη μερα.

Εκτοτε κανενα συμπτωμα ιγμοριτιδας δεν εμφανιστηκε . Πρεπει να περασαν 30 χρονια απο τοτε και ειμαι μια χαρα.

Μεχρι και τραγουδια γραφτηκαν καποτε για την πικραγγουρια , μονο που τοτε ελεγαν για θεραπεια και απο αλλες αρρωστιες . Εγω παντως ξερω μονο για αυτο που εζησα και το καταθετω εδω .
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 22 Νοέμ 2017, 08:41

Μια χρήσιμη τοποθέτηση στο βίντεο μου για την τσουκνίδα:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ
Σας παρακολουθώ εδώ και λίγους μήνες και με το συγκεκριμένο βίντεο μου δίνεται η αφορμή να γράψω για κάποιο οικογενειακό περιστατικό ,το οποίο αφορά την ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ.
Καθότι η καταγωγή μου είναι Ποντιακής καταγωγής και ανέκαθεν οι πρόγονοι μου το χρησιμοποιούσαν και συνεχίζουν ,με διάφορες παραλλαγές,είτε για βρώση ,είτε για φαρμακευτική χρήση.
Έτσι λοιπόν ο Πατέρας μου πριν πολλά χρόνια αντιμετώπιζε προβλήματα με πέτρες στα νεφρά του, κολικούς, πόνους κτλ.
Οι γιατροί ξεκίνησαν με αγωγές φαρμάκων, ενέσιμα,χάπια, με τελική κατάληξη εάν δεν υπάρξει ανάρρωση να προχωρήσει σε χειρουργείο.
Η Μάνα μου λοιπόν θυμήθηκε ένα γιατρικό που έφτιαχνε η συγχωρεμένη η Γιαγιά μου, κάτι πολύ απλό ,αλλά "πολύπλοκο" για την ιατρική.
Βράσιμο της τσουκνίδας και την χρήση του ζωμού πίνοντας το .
Δύο εβδομάδες πριν το χειρουργείο ο γιατρός ζήτησε κάποιες τελικές εξετάσεις ,στο ενδιάμεσο των δύο εβδομάδων ο Πατέρας μου ένα πρωινό σηκώθηκε για να πάει τουαλέτα ,κατά την διαδικασία της ούρησης ένοιωσε τρείς πόνους και έναν ήχο, κάτι σαν χαλίκια να πέφτουν στην λεκάνη.
Έβαλε ένα γάντι και μάζεψε τα πιο χοντρά κομμάτια πέτρας τα οποία βγήκαν ,τα έβαλε σε ένα κουτάκι και περιμένοντας να περάσουν οι μέρες να πάει στον γιατρό να του τα δείξει και να του πει ότι αισθάνεται παρά πολύ καλύτερα.
Ήρθε η στιγμή ,πήγε στον γιατρό,ο γιατρός του έδωσε να κάνει ακτινογραφίες και όταν βγήκαν ο γιατρός έμεινε έκπληκτος , αναφερόμενος ότι δεν μπορεί τα φάρμακα να καθάρισαν 100% και πως έγινε κάτι τέτοιο.
Τότε ο Πατέρας μου του εξήγησε το πώς και το γιατί,του έδειξε και τα ευρήματα και ο γιατρός είπε....έτσι εξηγείται λοιπόν,η τσουκνίδα είναι το κάτι άλλο....ο Πατέρας μου αναρωτήθηκε ,αφού το ήξερες γιατρέ μου γιατί με έβαλες σε τέτοια διαδικασία,φάρμακα, χάπια και ενέσεις...
Απάντηση γιατρού.... γιατί εγώ έχω σπουδάσει και δεν μπορώ να λέω τέτοια πράγματα στον κόσμο...
Αυτή είναι η πραγματική ιστορία μου και δυστυχώς αυτό είναι το σύστημα της παγκοσμιοποίησης κατά του λαού.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: TΣΟΥΚΝΙΔΑ...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 22 Νοέμ 2017, 12:31

Ναι. γιατι μπορει ο ιατρος να ξερει πχ απο την γιαγια του οτι αυτο κανει δουλεια,αλλα δεν μπορει να δωσει στον κοσμο κατι βασισμενος σε ανέκδοτα εμπειρικα δεδομενα παρα μονο ότι εχει περάσει απο κλινικες μελετες.
Πολλα φαρμακα προέρχονται από βότανα. Οπως για παραδειγμα η μετφορμινη που ειναι πρωτης γραμμης αντιδιαβητικο φαρμακο για τον διαβητη τυπου δυο. το προβλημα ειναι οτι οι δραστικες ουσιες των βοτάνων συνηθως δεν ερχονται σε αποτελεσματικες συγκεντρωσεις. Ετσι πχ μπορει το πράσινο τσαι (που παθανε ολοι μανια) να αυξανει τον μεταβολισμό, αλλα θα πρεπει να αναλογιστει κανεις αν τον αυξανει κατα 7% για ενα τετραωρο (που ειναι ελαχιστη αύξηση) ποσο τσαι θα πρεπει να πιει για να δει μια υποτυπωδη διαφορα. Οποτε οχι με το πράσινο τσαι δεν χανεις βαρος.
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”