Διάφορα περί υγείας

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 02 Νοέμ 2013, 21:42

Σε αυτό το νήμα μπορούμε να ποστάρουμε διάφορα θεματάκια για την υγεία, που δεν προβλέπεται να εξελιχθούν σε μεγάλο νήμα.

Ωστόσο, αν προκύψει μεγάλη συζήτηση για κάποιο θέμα, τα αντίστοιχα ποστς θα μπορούν να διασπαστούν και να δημιουργήσουν ένα νέο κατάλληλο νήμα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 02 Νοέμ 2013, 22:02

Βακτήρια ανθεκτικά στα αντιβιωτικά;



Το κέντρο για τον έλεγχο ασθενειών αποκαλεί τα ανθεκτικά σε αντιβιωτικά υπερβακτήρια μία από τις πιο σοβαρές απειλές για την υγεία μας. Μια νέα έκθεση αναφέρει πως "η χρήση αντιβιωτικών προκαλεί αντίσταση"

Γι'αυτό πρέπει να τα χρησιμοποιούμε μόνο για να αντιμετωπίσουμε μολύνσεις.

Εκτιμάται πως ανά έτος, περίπου 2.000.000 άνθρωποι αρρωσταίνουν και 23.000 καταλήγουν, λόγω της αντίστασης των μικροοργανισμών σε αντιβιωτικά.

Σχόλιο: Γνωρίζουμε πως φτιάχνουν νέους ιους/βακτήρια σε εργαστήρια. Δεν είμαι σε θέση να αποκλείσω την πιθανότητα να μην είναι τα πράγματα τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν, αλλά να τα παρουσιάζουν έτσι, ώστε να καλύψουν την εμφάνιση πχ ιών, που θα προέρχονται από τα εργαστήριά τους.

Δηλαδή ενώ τα δημιουργούν αυτοί, θα φταίμε εμείς διότι δήθεν υπερκαταναλώνουμε αντιβιωτικά.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 03 Νοέμ 2013, 12:17

Προσφάτως έκανα μαστογραφία (ύστερα από 23 χρονια)
δεν θα ξαναέκανα τώρα που γνώριζα πόση ακτινοβολία δέχεται το σώμα...
(πολλαπλάσια αυτή της απλής ακτινογραφίας)
Όμως, την έκανα επιλέγοντας ψηφιακή που "στέλνει" πολύ λιγότερη... σχεδόν μηδαμινή.
ΑΣΦΑΛΩΣ το ταμείο δεν καλύπτει την ψηφιακή (γιατί να το κρύψουν άλλωστε...)
κι έτσι πλήρωσα 47 ευρώ, αλλά για την υγεία αξίζει τον κόπο.

Παροτρύνω εντόνως και επιμόνως, όλες τις κυρίες που σκοπεύουν να κάνουν μαστογραφία
να κάνουν ψηφιακή. Αν είναι να γίνει, τουλάχιστον να δεχτείτε όσο το δυνατόν λιγότερη
ακτινοβολία γίνεται.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από butterfly » Κυρ 03 Νοέμ 2013, 16:12

ArELa έγραψε:Προσφάτως έκανα μαστογραφία (ύστερα από 23 χρονια)
δεν θα ξαναέκανα τώρα που γνώριζα πόση ακτινοβολία δέχεται το σώμα...
(πολλαπλάσια αυτή της απλής ακτινογραφίας)
Όμως, την έκανα επιλέγοντας ψηφιακή που "στέλνει" πολύ λιγότερη... σχεδόν μηδαμινή.
ΑΣΦΑΛΩΣ το ταμείο δεν καλύπτει την ψηφιακή (γιατί να το κρύψουν άλλωστε...)
κι έτσι πλήρωσα 47 ευρώ, αλλά για την υγεία αξίζει τον κόπο.

Παροτρύνω εντόνως και επιμόνως, όλες τις κυρίες που σκοπεύουν να κάνουν μαστογραφία
να κάνουν ψηφιακή. Αν είναι να γίνει, τουλάχιστον να δεχτείτε όσο το δυνατόν λιγότερη
ακτινοβολία γίνεται.
Με 48 ευρω ετησια συνδρομη στο ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ της τραπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ εχεις δωρο την ψηφιακη σου μαστογραφια απαξ ετησιως, τσαμπε εξετασεις αιματος και ουρων επισης απαξ ετησιως κι απεριοριστες επισκεψεις σε γιατρους ολων των ειδικοτητων, τσαμπε επισης, αρκει να εχεις κλεισει ραντεβου προηγουμενως. Σε καθε επισκεψη στον καρδιολογο εχεις ΚΑΙ τσαμπε καρδιογραφημα. Τοσα εδωσες μονο για την μαστογραφια, Βικυ.

Ολα τα ανωτερω κυριως στο ΥΓΕΙΑ και στο ΜΗΤΕΡΑ, αλλα οχι μονο.
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
felix+
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2011, 11:28
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Έδωσε Likes: 41 φορές
Έλαβε Likes: 10 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από felix+ » Κυρ 03 Νοέμ 2013, 19:10

Απο οσα ξερω (σε νοσοκομειο δουλευω)
ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΝΝΟΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ!!
και εχουμε καινουργιο μαστογραφο νομιζω!
Δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη σε αυτα!!
φαντασου οτι για μια μαστογραφια δινει ακτινοβολια
15 περιπου δευτερα!!
Για μια ακτινογραφια δινει ακτινοβολια απο 50 μεχρι 150
χιλιοστα του δευτερολεπτου!! 90 το λιγοτερο φορες πιο πολυ η μαστο!!
αν κανω λαθος ας με διορθοσει καποιος!!
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 03 Νοέμ 2013, 23:14

Q: How does digital mammography differ from traditional film mammography?

A:

A digital mammogram takes less time to perform and typically involves a lower radiation dose to the patient. It also give us the ability to optimize the image, very similar to the way you optimize a digital photograph. Images are stored electronically so the is less chance of images being lost. In addition, images can be interpreted remotely, so second opinion interpretations may become easier.

Source: Breast Center - Frequently Asked Questions | University of Maryland Medical Center http://umm.edu/programs/breast-center/h ... rmation#q6
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 06 Νοέμ 2013, 13:58

Εικόνα

Aιτία θανάτου η αρνητική σκέψη (φαινόμενο nocebo)

Πολλοί γιατροί και διάφοροι επιστημονικές έρευνες επιβεβαιώνουν την ύπαρξη του παρακάτω φαινομένου. Ισχύει όντως αρκεί να ανατρέξει κανείς στην παγκόσμια βιβλιογραφία και θα βρει άπειρα παραδείγματα.

Το φαινόμενο nocebo αποτελεί ένα βασικό αίτιο επιδείνωσης ή και δημιουργίας τού καρκίνου. Αντίθετα, το να σκέφτεται και να αισθάνεται κάποιος θετικά, όταν πάσχει από κάποια ασθένεια, αλλά και στον καρκίνο, αυτό αποτελεί ένα από τα βασικά βήματα τής αυτοθεραπείας του.

Στις αρχές τής δεκαετίας τού ΄70, ένας Αμερικανός ασθενής, ο Σαμ Σόεμαν, πληροφορήθηκε, ότι είχε καρκίνο στο ήπαρ κι ότι δεν υπήρχε θεραπεία γι΄ αυτόν. Οι γιατροί τον διαβεβαίωσαν, ότι θα πέθαινε σε τρεις μήνες. Ο Σαμ απεβίωσε ακριβώς στους τρεις μήνες επιβεβαιώνοντας τούς γιατρούς του. Ωστόσο, η νεκροψία έδειξε, ότι η διάγνωση ήταν λανθασμένη! Είχε πραγματικά όγκο στο ήπαρ, όμως ήταν καλοήθης και πολύ μικροσκοπικός και το κυριότερο δεν είχε κάνει καμία μετάσταση. Αιτία τού θανάτου του δεν βρέθηκε ποτέ και τεκμηριωμένα δεν ήταν ο καρκίνος. Μετά από πολλές συσκέψεις, οι γιατροί του με την συμβολή ψυχολόγων συμπέραναν, ότι: Πέθανε, επειδή οι γιατροί του τον έπεισαν, ότι η ασθένειά του ήταν θανατηφόρα. Ουσιαστικά ενεργοποίησαν την αρνητική αυθυποβολή μέσα στον οργανισμό του, το φαινόμενο nocebo.

Μέσα από πολλές κλινικές μελέτες και πειράματα, επιστήμονες έχουν αποδείξει κλινικά το φαινόμενο ή αποτέλεσμα nocebo, όπως ακριβώς και το αντίθετο από αυτό φαινόμενο, το placebo. Επομένως, ένα μεγάλο ποσοστό καρκινοπαθών επιδεινώνονται, νοσούν και τελικά πεθαίνουν από την δύναμη, που ασκεί το αρνητικό αυτό φαινόμενο επάνω τους. Επίσης, υπάρχουν πλέον βάσιμες απόψεις, ότι το φαινόμενο nocebo μπορεί να προκαλέσει νέο καρκίνο ή μετάσταση τού καρκίνου! Το πλέον σίγουρο είναι, ότι οι δυνάμεις, που εμπλέκονται στο φαινόμενο nocebo, είναι πολύ ισχυρές. Μέχρι σήμερα, οι μηχανισμοί αυτοί εξακολουθούν να παραμένουν άγνωστοι στην συμβατική Ιατρική…

Πηγή: http://www.awakengr.com/2013/11/a-noceb ... z2jrkaYV16
Under Creative Commons License: Attribution Share Alike
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 06 Νοέμ 2013, 18:47

Το αντίθετο του nocebo είναι το placebo;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
skion
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2010, 21:39
Irc ψευδώνυμο: skion
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από skion » Παρ 08 Νοέμ 2013, 09:43

Grapeseed Extract Better than Chemo at Halting Advanced Cancer

http://naturalsociety.com/grapeseed-ext ... ed-cancer/

Turmeric Spice Used by Woman to Overcome Cancer – Researchers Stunned

http://naturalsociety.com/woman-stuns-r ... ric-spice/

Sea Cucumber Found to Kill 95% of Cancer Cells, Shrink Tumors

http://naturalsociety.com/sea-cucumber- ... z2k2Ofvgcx

:thumb:
..you are God in your universe, you're not God in God's universe.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 23 Φεβ 2014, 17:24



Το αντικαταθλιπτικό paroxetine (ευρέως διαδεδομένο ως Paxil), που διατίθεται από το 1992, μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του μαστού.

Επίσης, γυναίκες που είχαν καρκίνο, και είχαν και κατάθλιψη, έπαιρναν αυτό το αντικαταθλιπτικό, αλλά έπαιρναν και tamoxifen, το οποίο υποτίθεται πως βοηθά στο να μην επανεμφανιστεί ο καρκίνος.

Έρευνα του 2010 έδειξε πως τα δύο αυτά φάρμακα αλληλεπιδρούν και μπορεί να οδηγήσουν το άτομο σε θάνατο από καρκίνο του μαστού.

Η καλύτερη ίσως θεραπεία για την κατάθλιψη είναι το περπάτημα. Βοηθάει τόσο την πευματική υγεία, όσο και τη σωματική.

Το Paxil ανήκει σε μια ευρύτερη κατηγορία αντικαταθλιπτικών SSRI, στην οποία ανήκουν και τα Prozac και Zoloft, τα οποία κατηγορούνται πως κάνουν ανθρώπους να έχουν είτε τάσεις αυτοκτονίας, είτε τάσεις δολοφονίας.

Καταγεγραμμένες περιπτώσεις από το 1980 έδειξαν πως μανιακοί δολοφόνοι συνήθως έπαιρναν χάπια τύπου SSRI.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 23 Φεβ 2014, 17:46

To paxil κυκλοφορει στην Ελλαδα και ως Seroxat.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 08 Απρ 2014, 17:09

Ψάρι Ειρηνικού; όχι ευχαριστώ!
Αν όπως και εμένα σας αρέσουν τα ψάρια, είναι καλό να γνωρίζετε ότι τα αλιεύματα του Ειρηνικού Ωκεανού, Λόγω Fukushima δεν θεωρούνται πλέον ασφαλή.

Η συνέχεια παρακάτω.
http://bletsas.gr/fao-zones/
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από promitheas14 » Τρί 08 Απρ 2014, 21:20

firefightergr έγραψε:Ψάρι Ειρηνικού; όχι ευχαριστώ!
Αν όπως και εμένα σας αρέσουν τα ψάρια, είναι καλό να γνωρίζετε ότι τα αλιεύματα του Ειρηνικού Ωκεανού, Λόγω Fukushima δεν θεωρούνται πλέον ασφαλή.
Πολύ σύντομα θά περάση παντοῦ (ἰχθυάλευρα στήν διατροφή ἐκτρεφομένων ζώων), ὁπότε ὅλοι θά ...φωσφορίζουμε!
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 20 Νοέμ 2014, 15:06

Η Δυτική διατροφή σκοτώνει (ομιλία του Δρα Ornish στο TED)

https://www.youtube.com/watch?v=QuGo0z- ... C5cpnp5z1A
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 13 Απρ 2015, 13:55

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ

Σήμερα λοιπόν στην χώρα μας ο αριθμός των φαρμακείων ξεπερνά τις 11.500. Αυτό μεταφράζεται στην μεγαλύτερη αριθμητικά πυκνότητα ανάμεσα στις χώρες της Ε.Ε. (1 φαρμακείο ανά περίπου 1126 κατοίκους). (...) Σχεδόν κάθε γειτονιά και κάθε χωριό έχει το δικό του φαρμακείο.
http://www.vision4pharmacy.gr/index.php ... k-pharmacy


Υ.γ Συμπέρασμα , ο Έλληνας και η Ελληνίδα δεν τρέφονται σωστά...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 14 Απρ 2015, 10:03

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 14 Απρ 2015, 19:25

Να είναι αέρας,να είναι ορμόνη ?! Διάολε,κοίτα πως φουσκώνει (!)

Κοτόπουλο.... :bump:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 05 Νοέμ 2015, 18:50

Ο Βιολόγος κος Μιχάλης Γρηγορίου μιλά στην εκπομπή Άρωμα Ελλάδας με την Άννα Κορκού για τις ασθένειες που αντιμετωπίζονται με την νηστεία.

https://www.youtube.com/watch?v=pMBbo0bi-JU
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 06 Νοέμ 2015, 19:16

Θαυμάσιος ο τύπος Θα τον παρακολουθήσω και στα άλλα βίντεο και σηκώνει πολύ κουβέντα.

Νηστεία εννοεί να μην τρως ΤΙ ΠΟ ΤΑ Μόνο νερό και για τον καρκίνο 40 μέρες.

Έχει και άλλα πολλά βίντεο για να δω και να σχηματίσω ολοκληρωμένη γνώμη Είναι καταπληκτικός.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 06 Νοέμ 2015, 19:50

Όντως είναι ! Τον ακούω από πέρσι στον http://www.albedo14.com/ ,όπου οι ακροατές μπορούν να υποβάλλουν ερωτήσεις στο τσατ,έχω δει επίσης πολλά βίντεο του από την εκπομπή "Άρωμα Ελλάδας".Για τον καρκίνο και την καταπολέμηση του είπε,με δικά μου λόγια,μακριά από γλυκόζη ...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 10 Δεκ 2015, 14:31

ΠΕΡΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ PLAYLIST

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... e1lZqAM8qh
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 06 Φεβ 2016, 13:00

Πειραματικό φάρμακο «διαγράφει τα γηρατειά»

Επιστήμονες της Κλινικής Μάγιο των ΗΠΑ ανακοίνωσαν ότι κατόρθωσαν να παρατείνουν κατά 20%-30% τη ζωή ποντικών, χoρηγώντας τους μια ουσία που εξαφάνισε σε μεγάλο βαθμό τα γηρασμένα κύτταρα από τον οργανισμό τους.

Το επίτευγμα δημιουργεί ελπίδες ότι κάποια μέρα κάτι ανάλογο θα μπορούσε να δοκιμασθεί με επιτυχία και στους ανθρώπους, καθυστερώντας έτσι τη γήρανση και τις σχετιζόμενες με αυτήν ασθένειες (π.χ. καταρράκτη στα μάτια) και αυξάνοντας τη διάρκεια της υγιούς ζωής. Όμως για να είναι αποτελεσματική η «αυτοκτονία» των γερασμένων κυττάρων, χρειάσθηκε πρώτα οι επιστήμονες να κάνουν την κατάλληλη γενετική τροποποίηση στα πειραματόζωα - κάτι που προφανώς δεν είναι δυνατό να γίνει και στους ανθρώπους.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον Γιαν βαν Ντόϊρσεν, επικεφαλής του τμήματος βιοχημείας και μοριακής βιολογίας της Κλινικής Mayo, χορήγησαν σε μεσήλικα πειραματόζωα την ουσία ΑΡ20187, η οποία απομάκρυνε τα γηρασμένα κύτταρά τους.

Το αποτέλεσμα ήταν να μειωθεί η δυσλειτουργία των οργάνων των ζώων λόγω ηλικίας και να καθυστερήσει ο σχηματισμός των καρκινικών όγκων. Η μέση διάρκεια ζωής των ποντικιών παρατάθηκε κατά 25% περίπου σε σχέση με όσα πειραματόζωα δεν είχαν κάνει τη θεραπεία, ενώ επίσης τα πρώτα είχαν πιο υγιή εξωτερική εμφάνιση και μικρότερα επίπεδα εσωτερικών φλεγμονών. Δεν φάνηκε να υπάρχουν παρενέργειες από την εξαφάνιση των γερασμένων κυττάρων.

Τα γηρασμένα κύτταρα είναι κύτταρα που δεν διαιρούνται πια και συσσωρεύονται με το πέρασμα του χρόνου. Η κυτταρική γήρανση, σύμφωνα με τους επιστήμονες, είναι ένας βιολογικός μηχανισμός που «φρενάρει» τον πολλαπλασιασμό των γερασμένων και δυσλειτουργικών πια κυττάρων, έτσι ώστε να μειωθεί η πιθανότητα να γίνουν καρκινικά. Το ανοσοποιητικό σύστημα αφαιρεί αυτά τα κύτταρα σε τακτική βάση, αλλά όσο περνάνε τα χρόνια, ο μηχανισμός «καθαρισμού» γίνεται αναποτελεσματικός, με συνέπεια τα γηρασμένα κύτταρα να αυξάνονται και να δημιουργούν προβλήματα στα γειτονικά υγιή κύτταρα, προκαλώντας χρόνια φλεγμονή και διάφορες ασθένειες,

«Τα γηρασμένα κύτταρα που συσσωρεύονται με τα γηρατειά, κάνουν άσχημα πράγματα στα όργανα και στους ιστούς, συνεπώς συντομεύουν τη ζωή και την υγιή φάση της», δήλωσε ο βαν Ντόϊρσεν. «Αν όμως μπορέσουμε να εξαφανίσουμε αυτά τα κύτταρα χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες, με θεραπείες -π.χ. με κατάλληλα φάρμακα- που θα μιμούνται τα ευρήματά μας στα πειραματόζωα, τότε θα έχουμε βρει ένα όπλο ενάντια στις ασθένειες της γήρανσης», πρόσθεσε. Ήδη ο βαν Ντόιρσεν έχει ιδρύσει την εταιρεία βιοτεχνολογίας Unity Biotechnology και έχει κατοχυρώσει τις σχετικές πατέντες της μεθόδου του. Η μελέτη δημοσιεύεται στην επιθεώρηση «Nature».

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 06 Φεβ 2016, 18:45

Έχω πολλές ενστάσεις όσο αφορά φάρμακα ,συμπληρώματα και οτιδήποτε άλλο δημιουργείται σε εργαστήρια για την επιμήκυνση της ζωής του ανθρώπου...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 06 Φεβ 2016, 20:00

Για πειραματόζωα ψάχνουν.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Φεβ 2016, 11:40

Μαντέψτε ποιος κατέχει την πατέντα για τον ιό Ζίκα. Το ίδρυμα Ροκφέλερ!

http://www.logiosermis.net/2016/02/blog ... rmlVtpOJJ9
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”