Διάφορα περί υγείας

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 02 Φεβ 2018, 22:52

OTTO έγραψε:Άκουσα τις προάλλες σε μεγάλο ελληνικό κανάλι ρεπορτάζ σχετικά με την ανοσοθεραπεία (έδειχνε πλάνα από συνέδριο ελλήνων γιατρών), νέα μέθοδος αντιμετώπισης του καρκίνου, που θεωρείται η καλύτερη όλων. Ουσιαστικά λένε ότι με τις κατάλληλες προσαρμογές θα θεραπεύει κάθε είδος καρκίνου. Πρόκειται για μέθοδο που ασχολείται με το να ενδυναμώσει το ανοσοποιητικό, ώστε αυτό να αναλάβει τη διάλυση των καρκινικών κυττάρων. Ρε παιδιά, πώς και έτσι; Τώρα το θυμήθηκαν; Τους τσίμπησε τπτ;
Κατάλαβαν ότι αν δεν δώσουν καλύτερες λύσεις ο κόσμος θα τους αφήσει μια για πάντα και θα είναι αυτοί οι χαμένοι..πόσα χρόνια να κρύψεις την αλήθεια; οι τόσες έρευνες και η δύναμη του διαδικτίου νομίζω βοήθησαν σε αυτό.Αισιόδοξος είμαι για θέματα θεραπίας για την παλιαρρώστια τα επόμενα χρόνια.Κάνναβη,ανοσοθεραπία και έγκυρη διάγωση τα νέα θετικά πρόσημα.Η πρόληψη το σημαντικότερο όμως,πάντα!!! Συνεχίζω με άλλη μία καλή είδηση για αυτό το θέμα..


Βελτιώνεται παγκοσμίως η επιβίωση από τον καρκίνο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 23 Φεβ 2018, 15:21

ΟΡΘΟΜΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ. Η ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥ 21ΟΥ ΑΙΩΝΑ

https://youtu.be/TT69v1FsuOY
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 23 Φεβ 2018, 21:56

:lol: :lol: :lol: :lol: Πέρα από το κρέας γέλασα πολύ με όσα λέει για το κουλούρι Θεσσαλονίκης. Κοίτα να δεις πακέτο διατροφικής χειραγώγησης. Κουλουράκι Θεσσαλονίκης πασπαλισμένο με καυσαέριο και αναθυμιάσεις από κατρουλιά των πρεζονιών. Κουλουράκι καπνιστό.

Ο Μηνούδης vegan προωθεί κι εκείνος συμπληρώματα όπως και την κανάτα ΤΕΝΣΑ την οποία και έχω.
Δεν είναι απλώς φίλτρο (τη γεμίζουμε με νερό φίλτρου) αλλά έχει και ηφαιστιακά πετρώματα για εμπλουτισμό. Αλλά από κάτω κάποιος στα σχόλια λέει πολύ σωστά Γιατί η κανάτα είναι πλαστική?

Τα άλλα που είπε περί κρεάτων τα έχω αναφέρει και στο τόπικ vegan.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 25 Φεβ 2018, 14:07

" The China study " at Hippocrates health...
https://youtu.be/G7rshjAZuzg


Animal protein-meat and dairy - cause cancer
https://youtu.be/yfsT-qYeqGM
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 26 Φεβ 2018, 08:59

Το κυνήγι της πρωτείνης από ζώα είναι μούφα αλλά και επικίνδυνη προπαγάνδα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 01 Μαρ 2018, 06:35

Διαβάστε αυτό είναι πολύ χρήσιμο αρχείο από κάποιον που είχε προβλήματα υγείας και θεραπεύτηκε.
Έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες

https://lookaside.fbsbx.com/file/DR.%20 ... IG26aq1Zbu
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Μαρ 2018, 16:35

Ευχαριστούμε Δρ.

Πάμε στην Ιφιανασσα που λέει σωστά πράγματα εδώ http://www.ifianassa.gr/
κλικάροντας εκεί πάνω που λέει ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ


Τα ψέμματα της συμβατικής Ιατρικής

Σύμφωνα με την συμβατική αντίληψη της επικρατούσας ιατρικής τέχνης, οι κορυφαίοι επαγγελματίες υγιείας στον κόσμο στην εναλλακτική, συμπληρωματική και ολιστική ιατρική είναι απατεώνες και παραπληροφορούν με την ψευτοϊατρική τους εκατομμύρια πολιτών στην πράξη και στο διαδίκτυο με ένα ορυμαγδό μύθων και λανθασμένων ιδεών διαρρηγνύοντας τα ιμάτια τους ότι ούτοι οι τελευταίοι προκαλούν περισσότερο κακό στους καρκινικούς ασθενείς βάζοντας σε κίνδυνο την ζωή τους αν επιλέξουν την Κυτταρική Διατροφή και πατροπαράδοτη σε πολλούς λαούς στην υφήλιο ολιστική Ιπποκρατική αντίληψη στην Θεραπεία τους.
Θα μπορούσε αυτή η αντίληψη των κορυφαίων ογκολογιών ιατρών, ενδεχομένως, ακριβώς επί του προκείμενου να σχετίζεται με την επανάσταση που συμβαίνει σε όλο τον κόσμο - ήτις αφυπνίζει για τους κινδύνους και την αναποτελεσματικότητα των τοξικών χημειοθεραπειών και ακτινοβολιών, όπου φέρνει στο προσκήνιο Ιπποκρατικές αρχαίες μεθόδους θεραπείας του καρκίνου, όπως τα φύλλα της ελιάς και η μαγνητοθεραπεία νανοπαλμών Παπιμι, ως επίσης την συνειδητότητα που αναπτύσσουν οι αναδυόμενες αγορές βιολογικών προϊόντων δημιουργώντας τώρα μια καινοφανή ευαισθητοποίηση σχετικά με την πραγματικότητα της διατροφής μας και τις συνέπειες της ίδιας της βιομηχανίας του καρκίνου;

ΑΛΗΘΕΙΑ # 1

Βλέπουμε ανοδική εμφάνιση όλων των ειδών καρκίνου και αυτοί οφείλονται σε Δίαιτες της δυτικής Κοινωνίας υιοθέτησης ενός καινοφανούς τρόπου ζωής Lifestyle και περιφρόνηση της ισορροπίας του περιβάλλοντος και της Οικο-λογίας που δίδαξε η εφορεύουσα την θεία Φύση Θεά Άρτεμις (η αρτίως τέμνουσα τους φυσικούς πόρους χλωρίδα και πανίδα), εις την πάλαι ποτέ μητέρα πατρίδα μας.
Γιατί η βιομηχανία του Καρκίνου υποστηρίζει ότι αυτό είναι ένας μύθος?
Ο ισχυρισμός τους είναι ότι τα γονίδιά μας είναι υπεύθυνα, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι άνθρωποι ζούμε περισσότερο καιρό τώρα και οι πιθανότητες αυξάνονται να αναπτύξουμε καρκίνο.
Είναι λόγω της επιτυχίας μας στην αντιμετώπιση των μολυσματικών ασθενειών και του υποσιτισμού που τώρα παθαίνουμε τον καρκίνο.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό η δημιουργία βλαβών του DNA των κυττάρων μας καθώς γερνάμε, και τέτοια βλάβη μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη καρκίνου.
Ο καρκίνος έχει υπάρξει απ' αρχής της ανθρωπότητας, όταν είχαν εμφανιστεί στον πλανήτη γη.

Η πραγματικότητα

Ο μόνος λόγος που οι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο σήμερα πιστεύουν ότι οι πρόγονοί μας δεν ζούσαν πέραν των 100 ετών είναι επειδή τα επίσημα στοιχεία είναι σπάνια. Υπάρχουν πολύ λίγα στοιχεία που αποδεικνύουν την ηλικία των προγόνων μας πριν από τον 18ο αιώνα., Υπάρχει όμως ένα εύλογο ποσό δεδομένων ότι υπήρχαν πολλοί άνθρωποι που έζησαν εκατοντάδες χρόνια στην προϊστορία και παλαιοτέρων. Σήμερα βλέπουμε σε παραδοσιακούς πολιτισμούς όπως Ινδία, Κίνα, υπερεκατονταετείς ανθρώπους σε μεγάλο βαθμό.
Σε όλους τις σκελετούς που ανευρέθησαν στην ιστορία της Παλαιοανθρωπολογίας, οι επιστήμονες ήταν σε θέση να εντοπίσουν μόνο 200 πιθανές επιπτώσεις καρκίνου που χρονολογούνται από τους προϊστορικούς χρόνους, και αυτές οι ταυτοποιήσεις απέχουν πολύ του να είναι βέβαιες.
Παρά τους αριθμούς, όταν κοιτάς τα υπολείμματα, φαίνεται να δείχνουν ότι οι κακοήθειες ήταν μια "εντυπωσιακή σπανιότητα" στην αρχαιότητα.
Έτσι, ας επικεντρωθούμε σε αυτό που έχει διαμειφθεί και μόνο κατά τον τελευταίο αιώνα.
Σύμφωνα με το Εθνικό Κέντρο ΗΠΑ για τις στατιστικές υγείας, Vital Statistics των Ηνωμένων Πολιτειών, από τις αρχές του 1900 μέχρι και συμπεριλαμβανομένου του 2011, υπήρξε μια μεγαλύτερη από 3 x αύξηση στα ποσοστά θανάτου από καρκίνο.
Τουναντίον το 2013 σύμφωνα με μια προτεινόμενη έκθεση που εμπνευστές ήσαν η Αμερικανική Αντικαρκινική Εταιρεία και άλλες κυβερνητικές και για την υπεράσπιση του καρκίνου ομάδες "έχει σημειωθεί πρόοδος στον πόλεμο κατά του καρκίνου". Αλλά τι είδους πρόοδος;
Η μείωση των ποσοστών θνησιμότητας δεν οφείλονται σε μειώσεις στη συχνότητα εμφάνισης. Περισσότεροι άνθρωποι παθαίνουν καρκίνο, αλλά επιβιώνουν επί μακρότερον. Τούτο γαρ εστίν η τάσις, το αποτετάσθαι επί μακρότερον (Ερμογένης, φιλόσοφος του 5 π.Χ. αιώνα).
Αυτό που η βιομηχανία καρκίνου δεν επισημαίνει είναι ότι οι τάσεις δείχνουν σαφώς ότι δεν έχουμε εξαλείψει τον καρκίνο σε κανένα βαθμό, αλλά έχουμε καταφέρει να τον διαγιγνώσκουμε και να τον αντιμετωπίζουμε με τα συνακόλουθα κέρδη από την ίδια την πραγματική ασθένεια.
Οι άνθρωποι παγκοσμίως ζουν περισσότερο, αλλά οι χρόνιες εξουθενωτικές συνθήκες υγίειας επικρατούν όλο και περισσότερον.


Diagnosis and treatment are the money makers in this industry.

Η Διάγνωση και η θεραπεία είναι οι εφευρέτες χρημάτων σε αυτήν την βιομηχανία.
Η Πραγματική πρόληψη δεν είναι ! Έτσι, όταν πρόκειται για την πρόληψη, η συμβατική ιατρική έχει κολλήσει το κεφάλι της στην άμμο. Μια Στρουθοκάμηλος.
Συνολικά, οι θάνατοι από καρκίνο μειώθηκαν τη δεκαετία του 1990, με τα ποσοστά θανάτου να μειώνονται κατά 1,8 % για τους άνδρες και 1,4 %για τις γυναίκες μεταξύ των ετών 2000 - 2009, σύμφωνα με την έκθεση. Τα ποσοστά θανάτου των παιδιών από καρκίνο είναι επίσης μειωμένα με ρυθμό 1,8 % το χρόνο, αν και η συχνότητα εξακολουθεί να αυξάνεται κατά περίπου 0,5 % ετησίως.
Όμως άλλοι καρκίνοι είναι σε ανοδική πορεία συμπεριλαμβανομένου στο ήπαρ και στο πάγκρεας και το μελάνωμα (μεταξύ των ανδρών).
Μια μελέτη του 2008 στα Πρακτικά της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών απέδειξε πώς η διατροφή και μόνο μπορεί να έχει τεράστια επίδραση όχι μόνο στην πρόληψη, αλλά ακόμα και για τη θεραπεία του καρκίνου και αφού έχει διαγνωσθεί.
Αυτό το είδος των πληροφοριών ποτέ δεν τονίζεται από την Συμβατικούς ιατρούς επειδή δεν πιστεύουν ότι ο καρκίνος μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς χειρουργική εκτομή, χημειοθεραπεία ή ακτινοβολία των όγκων. Απέχουν πολύ του όρκου που έδωσαν στον προ-προπάππο τους Ιπποκράτη που όμνυε στον θεό Απόλλωνα Παιάνα Μαλεάτη και Επίκουρον ότι δεν θα δώσουν βλαβερό φάρμακο Η επιγραφή ανευρέθη στον Κεραμεικό αναγράφουσα προς τον θεόν «ΕΛΘΕ ΜΟΙ Ω ΠΑΙΑΝ ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟΝ ΑΛΗΘΕC». Ας μας φωτίσει ο κύριος λοιπόν.


ΑΛΗΘΕΙΑ # 2

Υπερ-τροφές και βότανα και η Κυτταρική ιατρική Διατροφή μπορούν να αποτρέψουν τον καρκίνο.
Γιατί η βιομηχανία του Καρκίνου υποστηρίζει ότι αυτά είναι μύθος.
Ο ισχυρισμός είναι ότι ειδικά φρούτα και λαχανικά που επιλέγετε δεν έχουν καμμία σημασία. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως «σούπερ-τροφή» ή θεραπευτικά ισχυρά ελιξήρια βοτάνων και κάθε ισχυρισμός δεν έχει καμία επιστημονική βάση.
Εδώ για την ιστορία θα ανατρέξω στην λέξη κομπογιαννίτης ως υβριστική ιατρών που δεν ακολουθούν την εν-καθεστηκυία παιδεία, αυτοί ήσαν βοτανολόγοι παλιοί πρακτικοί γιατροί της υπαίθρου που ανέτρεχαν παντού δένοντας τα βότανα ελιξήρια σε κόμπους στον ώμο. Κρατούσαν στο χέρι ένα μεγάλο και χοντρό μπαστούνι με χοντρό λευκό κόκκαλο, και ένα φίδι τυλιγμένο σε όλο το μήκος του, αποτείνοντας φόρο τιμής στην πολυθάλμιον Υγίεια και θεό Ασκληπιό αν και δεν το γνώριζαν ίσως αλλά η λαϊκή σοφία τους οδήγησε στη διατήρηση της γνώσης.

Η πραγματικότητα

Αυτή είναι απλά ενοχλητική για αυτούς. Αν και δεν υπάρχει μια σούπερ-τροφή ή βότανο που μπορεί να θεραπεύσει όλες τις μορφές καρκίνου, το να λέγεται ότι υπερ-τροφές δεν υπάρχουν ή ότι τα βότανα δεν είναι ιατρικώς αποτελεσματικά αγγίζει τα όρια της βαθιάς επιτηδευμένης άγνοιας. Ας μην ξεχνάμε π.χ. ότι το ταξόλ αντικαρκινικό φάρμακο βγαίνει από το δένδρο Ταξός ή Ίταμος και στην χώρα μας υπάρχουν εκτεταμένα δάση που μπορώ να σας βοηθήσω αν θέλετε να το ανακαλύψετε και στον βοτανολογικό κήπο Χαϊδαρίου.
Αλλά θα αναφέρω και τι εθνικό μας δένδρο την Ελέα ή κότινον κατά Διοσκουρίδη που είναι το χαμένο Νόμπελ ιατρικής για μένα. Αυτό το λέγω μετά γνώσεως βαθιάς 30ετους εμπειρίας μου στην ολιστική Ιατρική Στοματολογία με την χρήση των φύλλων της ελιάς ως φρέσκου χυμού όταν ειδικότερον η κινέζα χημικός και βοτανολόγος δρ Tu Youyou (Nobel Laureate in medicine in Stockholm December 2015 https://en.wikipedia.org/wiki/Tu_Youyou
(Tu Youyou - Wikipedia - en.wikipedia.org Tu Youyou (Chinese: 屠呦呦; pinyin: Tú Yōuyōu; born 30 December 1930) is a Chinese pharmaceutical chemist and educator. She is best known for discovering) πήρε το βραβείο νόμπελ ιατρικής 2015 μη ούσα ιατρός! Ανακάλυψε το φάρμακο της μαλάρια = ελονοσίας από το φυτό qinghaosu, αρτεμισία ή αψιθιά κοινώς και έσωσε εκατομμύρια ανθρώπων των τροπικών χωρών. Η ανακάλυψη αυτή θεωρείται τομή για την ιατρική. Σε μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στο Life Sciences, βρέθηκε ότι η αρτεμισινίνη σε συνδυασμό με σίδηρο, μπορεί να σκοτώσει 98 % των καρκινικών κυττάρων του μαστού σε 16 ώρες. Το βότανο προκάλεσε μείωση 28 % στα κύτταρα καρκίνου του μαστού, αλλά όταν συνδυάζεται με σίδηρο, ο καρκίνος εξαφανίζεται. Ακόμα πιο ενδιαφέρον, είναι ότι τα φυσιολογικά κύτταρα δεν επηρεάζονται αρνητικά.
Όταν ερωτήθη δε πως το βρήκε είπε σε βιβλίο αρχαίας ιατρικής. Τάδε πράττουν τα έθνη που σέβονται τον εαυτό τους, όπως η Κίνα και η Ινδία που διδάσκει την Γιουνανι - Ελληνική ιατρική σε 100 πανεπιστήμια με 4ετη φοίτηση και οι ιατροί έχουν ισοτιμία με τους συμβατικούς. Εμείς τι κάνουμε;
Στα κείμενα ιατρικής του υπουργού Υγείας όλης της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας Διοσκουρίδου του Πεδανίου 40 - 90 μ.Χ. βρίσκουμε την συνταγή Αρτεμισίας. Ομοίως και της παρασκευής των φύλλων της ελιάς αυτούσια... (περισσότερα στο βιβλίο μου 4ης εκδόσεως «Τάδε Έφη», https://en.wikipedia.org/wiki/Yunani_medicine...
(προσεχώς η συνέχεια της μελέτης)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 01 Μαρ 2018, 17:16

Περίπου τα ίδια λέει με το αρχείο.
Ξέρεις μάλλον αυτόν που το έγραψε γιατί σε βρήκα στους κοινούς φίλους μαζί με τον κατοχικό το Γκόνο.
Είναι ο Ντι Τζευ Αμικ κατά κόσμον Δημήτρης Παυλίδης.
Ήταν να τον γνωρίσω από κοντά μαζί με άλλους που μιλάω μαζί τους.
Είχαν συνάντηση στο Healthy Bites στην Πανεπιστημίου και πέρασαν σούπερ.
Ζει Θεσσαλονίκη.
Αν δεις όμως τι κάνουν όσοι θεραπεύτηκαν από αρρωστιες που τους ταλαιπωρούσαν θα εκπλαγείς.
Οι βίγκανς όπως εγώ και ο σύζυγος είμαστε "γουρουνόφαγοι" ή "σαβουρόφαγοι" μπροστά τους και πολύ τζανκ.

Κάνουν νηστείες με νερό και "ξηρασίες"
Τι άλλα κάνουν και τι τρώνε ένα δείγμα είναι το κανάλι του Σπάρτακου Μαρινάκη που είναι πολύ ακραίο.
Δε κάνω ούτε νηστείες ούτε ξηρασίες αλλά μία ήπια φρουτοφαγία ωμοφαγία με διαλείματα vegan μαγειρευτών όπως α τσιμπήσω λίγο σωτέ σπανάκι ή λίγη γλυκοπατάτα μπηγμένη ανάμεσα στα γεμιστά που μαγείρεψα. Ψωμί έχω να φάω από την Καθαρά Δευτέρα που τσίμπησα λίγο λαγάνα.

Εόιχα ενοχλήσεις όπως καούρα νύστα το μεσημέρι έλλειψη ενέργειας.
Μετά από κάποιες λιγούρες στην αρχή δεν πεινάω καθόλου και έχω καλή ενέργεια όπως τον παλιό καλό καιρό ότα ήμουν γύρω στα 25.
Αυτό σημαίνει ότι η μέθοδος δουλεύει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 01 Μαρ 2018, 17:27

Κατά το Σπάρτακο είναι πολλοί οι παράγοντες και οι σύγχρονες συνήθειες που οδηγούν σε καρκίνο αυτοάνοσα κλπ. Το ....κάπνισμα (ελαττώθηκε ευτυχώς) είναι ένας από αυτούς τους παράγοτες αλλά υπάρχουν και άλλοι πάνω από 30.
Κάποιοι από αυτούς ούτε που τους φανταζόμαστε.

Όπως για παράδειγμα το φαγητό στα όρθια και βιαστικά με άγχος.
Το φαγητό στα γρήγορα με μεγάλες μπουκιές.
Το φαγητό σε κατάσταση άγχους.

Βλέπω ακόμα μαμάδες πολύ νεότερες σε ηλικία από εμένα να φωνάζουν στα παιδιά τους επειδή χαζεύουν και δεν τρώνε γρήγορα.

Αν δεν μπορείς να κάτσεις με την ησυχία σου να φας και να το ευχαριστηθείς ΜΗ ΦΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Αν δεν έχεις την απαραίτητη ηρεμία ΜΗ ΦΑΣ
Αν βιάζεσαι ΜΗΝ ΤΡΩΣ.
Αν έχεις άγχος ΜΗΝ ΤΡΩΣ

Εκτός από το κρέας ενοχοποιείται και το ψωμί.........."αφρολέξ"
Δεν έτρωγα ψωμί γενικά και δεν μου άρεσε.
Πλήθος κόσμου προσπαθούσε να με πείσει ότι ΠΡΕΠΕΙ να τρωω ψωμί.

Λιπαρά λαδερά ακόμα και ελαιόλαδο σε ποσότητες δεν είναι καλό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Μαρ 2018, 17:32

Το ψωμί δεν το τρώω σχεδόν καθόλου.
Σήμερα έχω σουπιές με σπανάκι κι έγινε τέλειο.

Η ιφιανασσα γνωρίζει και τον Ρικ Σιμπσον και τον Καρλ Σαγκαν ήξερε παρακαλώ...
μου έστειλε φωτογραφίες της και με τους δύο.

Θα τη δω κάποια στιγμή την άλλη βδομάδα και θα σας πω τα νεότερα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 02 Μαρ 2018, 00:43

Έχω την υποψία ότι το αλεύρι παίζει σημαντικότερο ρόλο στην καταστροφή του σμάλτου των δοντιών απ'ότι η ζάχαρη. Δεν είμαι βέβαιος ωστόσο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 02 Μαρ 2018, 05:57

Όξινα - αλκαλικά.
Και το αλεύρι είναι όξινο όπως και η ζάχαρη.
Οι πολύ όξιες τροφές κάνουν όξιο σάλιο.
Κάτι που φαίνεται στην πικρίλα στο στόμα και στο στέγνωμα.

Από το πρωί ως το βράδυ οι άνθρωποι τρώνε όξινες τροφές.
Γάλα κορν φλεικς, αρτοσκευάσματα τηγανητά κρέας κοτόπουλο ψάρι.
Μακαρόνια γλυκά γιαούρτι αναψυκτικά κλπ

Όλα μαζί έχουν 99% όξινο φορτίο.

Με μία εβδομάδα νηστείας με φρούτα λαχανικά χυμούς η πέτρα φεύγει (ξέπλυμα μετά αν είναι δυνατόν με νερό και σόδα)

Ο Σπάρτακος προτείνει και πλύσιμο ξύσιμο γλώσσας μαζί με πλύσιμο δοντιών.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 02 Μαρ 2018, 10:06

Μια σημαντική διευκρίνηση για την σόδα που έχω ξαναπεί.
Να πέρνετε χωρίς αλουμίνιο..γιατί η απλή που αγοράζουμε έχει αλουμίνιο :swear: :freak:
ειδικά αν την θέλετε να την πίνετεγια αλκαλοποίση του οργανισμού !!

Εικόνα


http://www.ola-bio.gr/soda-choris-aloym ... teni-500gr
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 02 Μαρ 2018, 11:22

Πολύ σωστά. Πάντα από το φαρμακείο παίρνω κι είναι και φτηνή.

Κάτι άλλο που βρήκα για όποιον θέλει προστασία από τα ηλεκτρομαγνητικά
και μικροκύματα... ξέρετε αυτές τις αναθεματισμένες ακτινοβολίες που μας
βομβαρδίζουν και μέσα στο σπίτι, μέσα από κινητά, wi fi κλπ
(εμένα μου προκαλούν κάτι σαν εγκζέματα στο δέρμα)

εγώ θα πάρω αυτό το μενταγιονάκι https://iyashisource.com/iyashi-store/s ... dants/oval
μόλις θα έχω τα φράγκα

η σελίδα με τα διάφορα, είναι εδώ

https://iyashisource.com/iyashi-store/s ... e/pendants
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 02 Μαρ 2018, 11:49

Η άλλη σόδα γιατί έχει αλουμίνιο;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 02 Μαρ 2018, 11:49

Εύλογη η απορία σου...

Γιατί είναι καλόπαιδα που θέλουν το καλό μας μήπως?... :swear:

Ειδικά στα τρόφιμα κάνουν πάρτι...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 10 Μαρ 2018, 19:14

Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι οι πόνοι που αισθάνεστε μπορεί να προβλέπουν τον ερχομό μιας καταιγίδας καλύτερα από το δελτίο καιρού; Σύμφωνα με το Arthritis Foundation, ο καιρός επηρεάζει τις αρθρώσεις, ειδικά σε όσους πάσχουν από αρθρίτιδα.

Οι ερευνητές εξηγούν ότι η βαρομετρική πίεση, η οποία μειώνεται σε αυξημένο υψόμετρο, με την αύξηση της θερμοκρασίας ή της υγρασίας, προκαλεί πόνο στις αρθρώσεις.

Ένα πείραμα έδειξε ότι η πίεση στην άρθρωση του γοφού μετακινεί την μπάλα του γοφού κατά 70 περίπου χιλιοστά. Σύμφωνα με ένα άλλο πείραμα, τα 2/3 των ανθρώπων που ζουν με χρόνιους πόνους στις αρθρώσεις πιστεύουν ότι ο πόνος συνδέεται με τον καιρό.

Ο Guardian εξηγεί ότι οι θεωρίες που συνδέουν τον πόνο με τον καιρό δεν είναι καινούριες. Ξεκινάνε από το 400 π.Χ. Ο Ιπποκράτης είχε συνδέσει συγκεκριμένες ασθένειες με την αλλαγή των εποχών, ενώ πλέον υπάρχουν πολλές σπιτικές θεραπείες για την ανακούφιση του χρόνιου πόνου στις αρθρώσεις, όπως αναφέρει το entypwsiako.com.

Διαβάστε παρακάτω μερικές από αυτές:

1. Σταφίδες μουλιασμένες σε τζιν: Αυτή η σπιτική θεραπεία ξεκίνησε από την μεσαιωνική Αγγλία, όταν το τζιν χρησιμοποιούνταν κατά της βουβωνικής πανώλης. Μουλιάστε ξανθές σταφίδες, αφήστε το υγρό να εξατμιστεί και μετά καταναλώστε τις σταφίδες σε καθημερινή βάση για να προλάβετε την αρθρίτιδα.

2. Τσάι με κρεμμύδι: Οι ανατολικοί Ευρωπαίοι βασίζονται εδώ και αιώνες στα αντιοξειδωτικά των κρεμμυδιών για την ανακούφιση του πόνου στις αρθρώσεις. Καθαρίστε ένα μεγάλο κρεμμύδι και κόψτε το σε φέτες. Βράστε τις σε 1 1/2 φλιτζάνι νερό για 20 λεπτά. Στραγγίξτε το υγρό, προσθέστε λεμόνι, τζίντζερ ή μέλι για γεύση και καταναλώστε το ζεστό.

3. Θυμάρι: Αυτό το μεσογειακό βότανο δεν είναι μόνο νόστιμο, αλλά διαθέτει και αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Για μεγαλύτερα οφέλη προσθέστε το, φρέσκο ή αποξηραμένο, σε ψάρι, κρέας και λαχανικά. Μπορείτε επίσης να το καταναλώσετε σαν τσάι.

4. Τσάι με τζίντζερ: Το τζίντζερ μιμείται τα φάρμακα που θεραπεύουν τον πόνο στις αρθρώσεις περιορίζοντας τα χημικά στην αντιφλεγμονώδη αντίδραση του σώματος. Φτιάξτε το δικό σας τσάι σιγοβράζοντας φέτες τζίντζερ για 15 λεπτά σε ένα φλιτζάνι νερό.

5. Λεβάντα: Η λεβάντα έχει ευχάριστο άρωμα και μπορεί να αλλάξει τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον πόνο. Λειτουργεί μειώνοντας τα επίπεδα της κορτιζόλης και χαλαρώνοντας τον οργανισμό. Επίσης, η μαντζουράνα, το δεντρολίβανο και η μέντα μειώνουν τον πόνο.

6. Κρέμα από πιπέρι καγιέν: Η καψαϊκίνη στο πιπέρι καγιέν μειώνει την ουσία που μεταφέρει το σινιάλο πόνου στον εγκέφαλο. Ανακατέψτε μερικές πρέζες πιπέρι καγιέν με 2-3 κουταλάκια ελαιόλαδο. Χρησιμοποιήστε μια γάζα για να απλώσετε την κρέμα στις αρθρώσεις αρκετές φορές τη μέρα.

7. Περπατήστε ξυπόλυτοι: Αυτό το απλό κόλπο πιστεύεται ότι μειώνει την πίεση στις αρθρώσεις του γόνατου. Αν δεν μπορείτε να περπατάτε ξυπόλυτοι, επιλέξτε παπούτσια που μιμούνται την φυσική καμπύλη του ποδιού.

8. Γαρίφαλο: Το γαρίφαλο είναι εξαιρετικό αντιφλεγμονώδες το οποίο παρεμβαίνει στις σωματικές διεργασίες που προκαλούν αρθρίτιδα. Είναι επίσης καλή πηγή αντιοξειδωτικών, τα οποία είναι σημαντικά για την επιβράδυνση της βλάβης σε οστά και χόνδρους.

Τώρα που γνωρίζετε τη σχέση πόνου και καιρού, μπορείτε να τον προλάβετε δοκιμάζοντας μία από τις παραπάνω συνταγές.


http://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce% ... %81%ce%b8/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 17 Μαρ 2018, 16:51

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 21 Μαρ 2018, 11:26

Οι μισές διαγνώσεις του καρκίνου του μαστού ,ειναι λάθος ...
http://www.proionta-tis-fisis.com/i-mis ... ne-lathos/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 21 Μαρ 2018, 23:06

Οι μαστογραφίες οι ίδιες μπορεί να προκαλέσουν καρκίνο γιατί είναι ακτινοβολία. Πιέζεται το στήθος πολύ και από την υπερβολική πίεση μπορεί να προκληθεί όγκος.

Όσο για τη σκόνη της Αφρικής περιέχει βαρέα μέταλλα.

Αντίδοτο ο κόλιανδρος.
Αν τον βρείτε πάρτε ένα μάτσο.
http://www.iatropedia.gr/diatrofi/i-dio ... sas/43100/


Τον κάνω πέστο η με ντομάτα σε ωμοφαγική σούπα αποτοξινωτική

Κόλιανδρος και μαϊντανός φιλτράρουν το νερό
https://www.filtra.nerou.gr/koliandros- ... i-to-nero/

Και ο μαιντανός έχει ιδιότητες όπως και ο δυόσμος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 22 Μαρ 2018, 14:56

:lol: έχεις βάλει ένα λινκ με κάτι στοίχους ένος τραγουδιού αντι για τον κόλιανδρο.
Ωραίες οι συμβολές σου :thumb:

Σήμερα έχει καλυφθεί όλη η πάτρα με σύννεφα και αφρικανική σκόνη..χάλια καιρός..τα νεύρα μου !!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 22 Μαρ 2018, 15:09

adiasistos έγραψε:
Σήμερα έχει καλυφθεί όλη η πάτρα με σύννεφα και αφρικανική σκόνη..χάλια καιρός..τα νεύρα μου !!
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 02#p297002
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 22 Μαρ 2018, 17:48

Διορθώθηκε ήδη.

Ο κόλιανδρος και τα όμοια μυρωδικά κάνουν θαυμάσιο πέστο.
Στην ωμοφαγία συνηθίζονται πολύ τα πέστο και τα πατέ ή και οι αλοιφές όπως σκορδαλιά μαϊντανού ντιπ με μπαστουνάκια αγγουριού για βούτες. Τα μόνα λιπαρά που τρωω τελευταία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 22 Μαρ 2018, 18:15

doctormarkon έγραψε:Διορθώθηκε ήδη.

Ο κόλιανδρος και τα όμοια μυρωδικά κάνουν θαυμάσιο πέστο.
Στην ωμοφαγία συνηθίζονται πολύ τα πέστο και τα πατέ ή και οι αλοιφές όπως σκορδαλιά μαϊντανού ντιπ με μπαστουνάκια αγγουριού για βούτες. Τα μόνα λιπαρά που τρωω τελευταία.
:thumb:
doctormarkon έγραψε:
Όσο για τη σκόνη της Αφρικής περιέχει βαρέα μέταλλα.

Αντίδοτο ο κόλιανδρος.
Αν τον βρείτε πάρτε ένα μάτσο.
http://www.iatropedia.gr/diatrofi/i-dio ... sas/43100/
:respect: ωραίο άρθρο !! Κόλιανδρος και Χλωρέλα οι δύο μας ελπίδες !!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 30 Μαρ 2018, 20:45

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”