Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 04 Απρ 2012, 18:00

Ερευνες σε πειραματόζωα με Αλτσχάιμερ έδειξαν ότι η χορήγηση καφεΐνης βελτιώνει τις μνημονικές ικανότητές τους

Από τον ΣΠΥΡΟ ΜΑΝΟΥΣΕΛΗ

Η έμφαση που έχει δοθεί τα τελευταία χρόνια από τις νευροεπιστήμες στην αντιμετώπιση των νευροεκφυλιστικών ασθενειών φαίνεται πως αποδίδει καρπούς. Ιδιαίτερα ελπιδοφόρα είναι τα δεδομένα που αφορούν όσους πάσχουν από Αλτσχάιμερ, μια πολύ διαδεδομένη ασθένεια που πλήττει τις ανώτερες νοητικές λειτουργίες μεγάλου αριθμού ατόμων παγκοσμίως.

Από πρόσφατες έρευνες προέκυψε ότι η υποχώρηση της νόσου είναι στενά συνυφασμένη με τη διατροφή. Μια νέα έρευνα ανέδειξε την ευεργετική επίδραση της καφεΐνης σε γενετικά τροποποιημένα πειραματόζωα που εμφάνιζαν μνημονικό εκφυλισμό όμοιο με αυτόν που εκδηλώνεται σε ασθενείς που πάσχουν από Αλτσχάιμερ.

Ηταν γνωστό ότι οι ασθενείς με Αλτσχάιμερ παρουσιάζουν στον εγκέφαλό τους ιδιαίτερα αυξημένα επίπεδα συγκέντρωσης της πρωτεΐνης βήτα αμυλοειδούς. Αμερικανοί ερευνητές του Πανεπιστημίου της Νότιας Φλόριντα διαπίστωσαν ότι η καφεΐνη μπορεί να μειώσει σημαντικά τα επίπεδα της πρωτεΐνης αυτής στο αίμα, τουλάχιστον στα ποντίκια που χρησιμοποιήθηκαν για τη συγκεκριμένη έρευνα.

Η έρευνα αυτή, τα αποτελέσματα της οποίας δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό «Journal of Alzheimer's Disease» σε δύο ξεχωριστά άρθρα, βασίστηκε σε προηγούμενη μελέτη Πορτογάλων επιστημόνων, οι οποίοι είχαν διαπιστώσει ότι ασθενείς που έπασχαν από Αλτσχάιμερ είχαν καταναλώσει λιγότερο καφέ κατά τις δύο προηγούμενες δεκαετίες της ζωής τους σε σύγκριση με άτομα που δεν έπασχαν από την ασθένεια. Εκτοτε και άλλες μελέτες διατύπωσαν την υπόθεση ότι μια μέτρια κατανάλωση καφεΐνης ενδεχομένως να συνέβαλλε στην επιβράδυνση του διανοητικού εκφυλισμού που επέρχεται με το γήρας. Οι μελέτες όμως αυτές δεν είχαν επιβεβαιωθεί πειραματικά.

Η έρευνα των Αμερικανών νευροεπιστημόνων κατάφερε τώρα ακριβώς αυτό: αφενός να ελέγξει τις επιπτώσεις της καφεΐνης στη λειτουργία της μνήμης και αφετέρου να τις απομονώσει από την επενέργεια άλλων παραγόντων, όπως η διατροφή και η σωματική άσκηση.

Από τα πειράματα που έκαναν σε γενετικά τροποποιημένα ποντίκια, οι Αμερικανοί ερευνητές διαπίστωσαν ότι τα ποντίκια στην ηλικία των 18-19 μηνών, ηλικία που αντιστοιχεί στον άνθρωπο περίπου στα 70 χρόνια, παρουσίαζαν εμφανή προβλήματα μνήμης. Οι ερευνητές αποφάσισαν τότε να χορηγήσουν στα μισά ποντίκια 500 mg καφεΐνη την ημέρα (ένα φλιτζανάκι καφέ περιέχει 100-120 mg καφεΐνη και ένα φλιτζάνι τσάι 70-90 mg).

Μετά δύο μήνες οι ποντικοί στους οποίους είχε χορηγηθεί καφεΐνη παρουσίασαν σημαντική βελτίωση στα μνημονικά τεστ, επιδεικνύοντας επιδόσεις ανάλογες με των συνομήλικών τους φυσιολογικών ποντικών. Αντίθετα, οι ποντικοί στους οποίους είχαν χορηγηθεί μόνο ψευδοφάρμακα (placebo) εξακολούθησαν να παρουσιάζουν απώλεια μνήμης. Επιπλέον, οι ποντικοί που είχαν λάβει καφεΐνη παρουσίασαν μειωμένη συγκέντρωση της πρωτεΐνης βήτα αμυλοειδούς κατά 50%. Σύμφωνα με τους ερευνητές, αυτό ίσως σημαίνει ότι η καφεΐνη μπλοκάρει τις βιοχημικές διαδικασίες που οδηγούν στην υπερπαραγωγή της πρωτεΐνης αυτής στον εγκέφαλο.

Κατά τον Gary Arendash, κύριο συγγραφέα ενός από τα δύο άρθρα, χάρη στα νέα δεδομένα διανοίγονται νέες ερευνητικές προοπτικές για την αντιμετώπιση της νόσου στον άνθρωπο. Δεν αποκλείει μάλιστα το ενδεχόμενο η καφεΐνη να αποδειχθεί ακόμη και θεραπευτικό μέσο κατά της νόσου και όχι απλώς μια στρατηγική στην κατεύθυνση της πρόληψης. *



http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh- ... a&id=62436
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 24 Ιαν 2013, 14:03

Η φήμη του καφέ κατά τη διάρκεια των ετών μεταβάλλεται από ειδικούς και από επιστήμονες. Οι περισσότεροι προσπαθούν να βρουν τις θετικές και τις αρνητικές του ιδιότητες. Ωστόσο, υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις ότι υπό ορισμένες προϋποθέσεις, για πολλούς ανθρώπους μπορεί να ονομαστεί ένα ήπιο διεγερτικό ακόμη και αντικαταθλιπτικό ρόφημα.



Οι επιστήμονες υπενθυμίζουν ότι οι παθιασμένοι λάτρεις του καφέ, δεν θα πρέπει να το παρακάνουν (παρά τις πολλές μελέτες που αποδεικνύουν τα οφέλη της χρήσης) και να καταναλώνουν το πολύ τρία φλιτζάνια την ημέρα.

Οι 10 ευεργετικές ιδιότητες του, είναι οι εξής:

1. Βοηθά στη πρόληψη της κίρρωσης του ήπατος. Σύμφωνα με μελέτες οι χρήστες αλκοολούχων ποτών που πίνουν τακτικά καφέ, μειώνουν το κίνδυνο σε μικρότερο βαθμό για την ανάπτυξη κίρρωσης του ήπατος.

2. Η καφεΐνη μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του δέρματος. Επίσης η λοσιόν σώματος που περιέχει εκχύλισμα από πράσινο τσάι και καφεΐνη μειώνει τον κίνδυνο ανάπτυξης κακοηθειών.

3. 1 με 2 φλιτζάνια καφέ την ημέρα αυξάνουν τη διάθεση και συνεπώς, τη γενική υγεία. Η ιδιότητα αυτή οφείλεται στην ντοπαμίνη - μια ουσία η οποία, σύμφωνα με τους επιστήμονες είναι υπεύθυνη για τον εθισμό μας στη χρήση του καφέ.

4. Το αποτέλεσμα μια νέας μελέτης, επιβεβαίωσε ότι ο καφές καταργεί τον πόνο των μυών μετά από βαριά και παρατεταμένη άσκηση και να ενεργεί σε τέτοιες καταστάσεις πιο αποτελεσματικά και από την ασπιρίνη.

5. Καταρρίπτεται ο μύθος είναι ότι ο καφές βλάπτει την καρδιά. Σύμφωνα με νέα έρευνα, 4 με 5 φλιτζάνια την ημέρα κάνουν τον οργανισμό λιγότερο ευάλωτο σε διάφορες καρδιαγγειακές παθήσεις.

6. Οι λάτρεις του καφέ, δεν πρέπει να ανησυχούν για τη μνήμη τους και ειδικά οι ηλικιωμένοι. Όσοι άνθρωποι άνω των 60 χρόνων καταναλώνουν καφέ, υποφέρουν λιγότερο από απώλεια της μνήμης και υποβάθμιση νοητικών λειτουργιών.

7. Ο καφές βελτιώνει τη βραχυπρόθεσμη μνήμη. Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι αυτό πιθανόν να οφείλεται στη δημιουργία κινήτρων ότι ο καφές έχει ιδιότητες που βοηθούν τον εγκέφαλο.

8. Ο καφές δεν προκαλεί υπέρταση. Όσοι δεν καταναλώνουν καφέ τακτικά, υπάρχει πιθανότητα να αυξήσουν την αρτηριακή τους πίεση.

9. Ο καφές μπορεί να βοηθήσει ακόμα και τα παιδιά σε ορισμένες περιπτώσεις. Από το 1999, έχει εγκριθεί επίσημα η χρήση καφεΐνης σε ενέσεις που διεγείρουν την αναπνοή σε βρέφη με προβλήματα άσθματος.

10. Καταναλώνοντας καφέ μπορεί κάποιος να μειώσει τις επισκέψεις του στον Οδοντίατρο. Η προϋπόθεση για να συμβεί αυτό είναι η κατανάλωσή του, χωρίς ζάχαρη και γάλα. Οι μικροσκοπικοί κόκκοι του καφέ έχουν τη δυνατότητα να καταστρέψουν τα βακτήρια, τα οποία είναι υπεύθυνα για το σχηματισμό της τερηδόνας.

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?opt ... =3158:-10-
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 24 Ιαν 2013, 15:48

Τα θέματα αναφέρονται στον καθαρό καφέ που δεν είναι επεξεργασμένος...και όχι σε καφέ σκόνη ή σε κόκκους,διότι εμπλουτίζονται με ουσίες που δεν είναι φιλικές προς τον εγκέφαλο και το αίμα...Αυτό ισχύει για όλες τις ποικιλίες καφέ.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 25 Ιαν 2013, 00:49

Όταν δεν πίνω καφέ έχω πονοκέφαλο.

Όταν έχω πονοκέφαλο περνάει με καφέ.

Ο καφές είναι παρεξηγημένος.

Όχι καφέ και όχι καφέ λένε.

Επιτέλους απενοχοποιείται.

ΑΘΑΝΑΤΟΣ Καφές
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 25 Ιαν 2013, 01:12

Όταν δεν πίνω καφέ έχω πονοκέφαλο.

Όταν έχω πονοκέφαλο περνάει με καφέ.

Ο καφές είναι παρεξηγημένος.

Όχι καφέ και όχι καφέ λένε.

Επιτέλους απενοχοποιείται.

ΑΘΑΝΑΤΟΣ Καφές
Αστεία - αστεία εγώ τον πίνω και πριν τον ύπνο και κοιμάμαι σαν πουλάκι. Ξέρω βέβαια άλλους που αν τον πιουν ώρες πριν το ύπνο μένουν ξάγρυπνοι. Θεωρώ πως όπως όλα τα πράγματα που καταναλώνουμε, μπορεί να έχει διαφορετική επίδραση στον κάθε οργανισμό.
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από Irene3006 » Παρ 25 Ιαν 2013, 01:23

Mantam Froufrou έγραψε:Αστεία - αστεία εγώ τον πίνω και πριν τον ύπνο και κοιμάμαι σαν πουλάκι. Ξέρω βέβαια άλλους που αν τον πιουν ώρες πριν το ύπνο μένουν ξάγρυπνοι. Θεωρώ πως όπως όλα τα πράγματα που καταναλώνουμε, μπορεί να έχει διαφορετική επίδραση στον κάθε οργανισμό.
Συμφωνώ....
Όταν ήπια πρώτη φορά καφέ ήταν επειδή ήθελα να μείνω ξύπνια για να διαβάσω...
Είχα πιει σχεδόν τον μισό καφέ, και νύσταζα περισσότερο τελικά.... :lol:
Αλλά και στις Πανελλήνιες, ειδικά το τελευταίο δίμηνο, η κούπα μου είχε γίνει
κανονικότατα προέκταση του χεριού μου! Μέχρι και στο φροντιστήριο πήγαινα
με καφέ (αν και σαν αγιασμός κατέληγε ο καφές.... Έπιναν όλοι.... :loco: )
Παρ' όλ' αυτά, τον τελευταίο μήνα κοιμόμουν σταθερά 11-7 (νιάτα σου λέει μετά...)
Είτε πιω δηλαδή καφέ, είτε όχι, για μένα είναι ακριβώς το ίδιο...
Άμα νυστάζω θα συνεχίσω να νυστάζω και το αντίθετο....
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 25 Ιαν 2013, 07:19

Ο μεγάλος μύθος είναι ότι ο καφές φέρνει νεύρα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από Eva Luna » Παρ 25 Ιαν 2013, 09:23

Ντοκτορ, μηπως ο πονοκεφαλος που περναει με τον καφε
ειναι ενδειξη εθισμου στον καφε; Οχι οτι πειραζει βεβαιως βεβαιως,
για μενα ειναι απο τους υγιεις εθισμους αλλα ακομα δεν εχω βρει τον ιδανικο
μου καφε. (ουτε και τον ιδανικο εαυτο μου, αλλη ιστορια αυτη)
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 25 Ιαν 2013, 11:37

Μπορεί.

Αλλά μη ρωτάς εμένα γιατί έχω ήδη εθισμό.

Καφές να είναι και ότι νάναι.

Αρκεί να μην έχει ζάχαρη και γάλα.

Βαρύς και σκέτος. ΒLACK
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από paris4u » Παρ 25 Ιαν 2013, 15:14

παιδια να πινετε ελληνικο καφεδακι,ειναι το καλυτερο.

alkinoos οταν λες καθαρο καφε που δεν είναι επεξεργασμένος,τι εννοεις,που θα το βρουμε;
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 25 Ιαν 2013, 18:02

paris4u έγραψε:παιδια να πινετε ελληνικο καφεδακι,ειναι το καλυτερο.

alkinoos οταν λες καθαρο καφε που δεν είναι επεξεργασμένος,τι εννοεις,που θα το βρουμε;

Σε καφεκοπτεία για τον Ελληνικό,η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν πια και πολλά που κόβουν Ελληνικό καφέ,γι΄αυτό και έχω κάνει στροφή προς τον εσπρέσο,μιας και οι κόκκοι του έχουν δεχθεί την ελάχιστη επεξεργασία, εννοώντας αλλοίωση.Αν εκφράστηκα λάθος συγγνώμη.Επίσης τον κόκκο του καφέ μπορείς και να τον φας.Το ίδιο ισχύει και για τον καπνό,έχει ιδιότητες ανάλογες του καφέ.

Το παρακάτω λινκ αναφέρει γιατί πρέπει να αποφεύγουμε τη σκόνη καφέ και ειδικά τον νες..

http://r-u-sirius.net/main1/index.php/y ... ikes-xores
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από Eva Luna » Παρ 25 Ιαν 2013, 18:15

Τωρα το εξειδικευω το θεμα και το παω ακομα παραπερα αλλα παλι τον καφε αφορα:
Υπαρχει καποια οικονομικη καφετιερα για καπουτσινο; Οικιακη;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 25 Ιαν 2013, 18:53

Συγχωρήστε με που δεν την πολυπιστεύω αυτή την έρευνα.
Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά εμένα...
Πίνω καφέ και μάλιστα αρκετό. Δεν φαίνεται να βοηθάει στη δυσκολία μου να θυμηθώ αριθμούς τηλεφώνων (ενώ ήμουν απίστευτη αριθμομνήμων παλιότερα) ή συχνά πυκνά και ονόματα... (ηθοποιών, συγγραφέων, κλπ). Ακόμα και περιστατικά μ[έχω τσακώσει να ξεχνάω, που συνεβησαν πέρσι ας πούμε...

Θα δυσκολευόμουν ίσως και να "ξεθάψω" λέξεις από το λεξιλόγιό μου, για να διατυπώσω ολοκληρωμένα αυτό που θέλω, όπως συμβαίνει στον Τζόνι αλλά και στα παιδιά μας ενίοτε. Πιστεύω πως αυτό που "έσωσε" εμένα ΚΑΙ απ'αυτή την κατάρα, είναι το γεγονός ότι γράφω πολύ (είτε εδώ, είτε για μεταφράσεις) και επίσης διαβάζω πολύ...


Περιττό βέβαια να πω οτι σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αυτός ο εκφυλισμός του κέντρου μνήμης μου, προκύπτει λόγω ηλικίας, διότι αφ'ενός δεν έχω αλτσχάιμερς κι είμαι ακόμα πολύ "νέα" για άνοια, αφ'ετέρου, συμβαίνει και στα παιδια μου που είναι της γενιάς του '90... Και περιττό επίσης να πω ότι πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ πως αυτό που συμβαίνει σε πολλούς από μας πλέον οφείλεται κατά κύριο λόγο στους ψεκασμούς. (όχι ότι και οι τροφές ή και το νερό που πίνουμε δεν συμβάλλουν, αλλά οι ψεκασμοί είναι ο κύριος "δράστης")

Αυτά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 25 Ιαν 2013, 19:19

Για τη μνήμη συμφωνώ και επ΄αυξάνω ArELa,δεν έχει να κάνει με τον καφέ,διότι παρ΄ότι πίνω 3-4 καθημερινά πάντα κάτι όπου και να πάω ξεχνάω...απλά το έχω αποδεχθεί και δε με πειράζει :D Αυτό που συμβαίνει σε μένα είναι πως με ηρεμεί,όπως και το τσιγάρο( ή να έχω εθιστεί τόσο άραγε που δε βλέπω(;),να είναι μια πλάνη ;Το λέω αυτό διότι σχεδόν πάνε πακέτο αυτά τα δυο και σίγουρα δεν μπορούμε να δούμε άμεσα τη διαφορά ..Απλά έχω την αίσθηση πως η έρευνα αυτή στέκει εν μέρει..το πόσο δε το γνωρίζω,μάλλον πρέπει να γίνω πείραμα του εαυτού μου ...keep on touch :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 25 Ιαν 2013, 20:54

Χα χα χα. Όχι Βασούλα μη πάει το μυαλό σου σε Αλτσχάιμερ ή γεράματα.

Ούτε εγώ θυμάμαι αριθμούς τηλεφώνων πλέον.

Όχι λόγω ηλικίας.

Τα περνάμε στη μνήμη του κινητού και το μυαλό τεμπελιάζει.

Θυμάμαι πράγματα που δεν θυμόμουν πριν και ξεχνάω αυτά που πριν θυμόμουν.

Ο καφές είναι αντιοξειδωτικός και τονωτικός.

Όσες από εμάς φτιάχνουν κρέμες σώματος και κηραλοιφές καλό είναι να βάλουν και λίγο καφεδάκι μέσα στα υλικά. Εκεί ο νες είναι καλύτερος αφού διαλύεται στο λάδι.

Είχα δοκιμάσει και
ΑΥΤΟ

Ο καφές κάνει και για εξωτερική χρήση.

Όχι ότι αδυνατίζει. Αλλά κάνει καλό στο δέρμα και αναζοωγονεί μετά το μπάνιο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ostrako » Παρ 25 Ιαν 2013, 23:37

ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ Ο καφές είναι ένα παγκόσμια διαδεδομένο ρόφημα, το οποίο παρασκευάζεται από τους καβουρδισμένους και αλεσμένους κόκκους του καφεόδεντρου. Έχει αναζωογονητική δράση στον ανθρώπινο οργανισμό και αυτό οφείλεται στα φυσικά συστατικά που περιέχουν οι κόκκοι του, καθώς και τις ουσίες που δημιουργούνται μετά το ψήσιμο.

Οι κόκκοι του καφέ περιέχουν τα διτερπένια (λιπίδια) καφεστόλη και καχεόλη τα οποία εκχυλίζονται, µε το ζεστό νερό. Όλοι σχεδόν οι συσκευασμένοι καφέδες, δεν περιέχουν ούτε καχεόλη ούτε καφεστόλη. Έχει αναφερθεί και στο παρελθόν ότι τα συγκεκριμένα λιπίδια θεωρούνται υπεύθυνα για την φρεσκάδα του καφέ. Τι είναι επιτέλους ο καφές;

Ο καφές έχει διάφορα φυσικά αντιοξειδωτικά συστατικά, που οφείλονται κυρίως στις φαινολικές ενώσεις που σχηματίζονται, όπως είναι το φερουλικό οξύ, το καφεϊκό οξύ η χλωρογενικό οξύ, η κερκετίνη, η μυρικετίνη, οι ταννίνες, οι κυανιδίνες, οι προανθοκυανιδίνες, οι ανθοκυανιδίνες, κ.α. Γι’ αυτόν τον λόγο δεν πρέπει να σχετίζουμε τον καφέ με την καφεΐνη.

Η καφεΐνη, είναι ένα αλκαλοειδές συστατικό που υπάρχει στους κόκκους και «μπορεί» να αντιπροσωπεύει περίπου το 10% του ποτού μας. Τα λεγόμενα αλκαλοειδή, που σαφώς σχηματίζονται αποτελούν μια ιδιαίτερη κατηγορία των οργανικών ενώσεων, που περιέχουν άζωτο. Τα αλκαλοειδή παρουσιάζουν ενδιαφέρον κυρίως, λόγω της φυσιολογικής τους δράσης να σχηματίζουν χημικές ενώσεις που έχουν πολλές φαρμακευτικές ιδιότητες αλλά δεν αποτρέπεται και ο σχηματισμός πολλών δηλητηρίων, (όταν η δόση είναι μεγαλύτερη). Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να θεωρηθούν και ως ναρκωτικά ή παραισθησιογόνα.

Πρόκειται για αλκαλικές ουσίες, (βάσεις που εξουδετερώνουν οξέα), των οποίων σαν κύριο στοιχείο δομής τους έχουν άτομα οξυγόνου, άνθρακα ή αζώτου. Είδη αλκαλοειδών είναι η νικοτίνη, η καφεΐνη, η κινίνη, η κοκαΐνη, η μορφίνη, η στρυχνίνη, κ.ά.

Στην Ιατρική, τα αλκαλοειδή ταξινομούνται ανάλογα με τη φυσιολογική τους δράση σε: δηλητήρια, ναρκωτικά, αναλγητικά καρδιοτονωτικά, διεγερτικά του αναπνευστικού, αγγειοσυσταλτικά, μυωχαλαρωτικά, τοπικά αναισθητικά και τέλος ψυχεδελικά.

Η καφεΐνη είναι ένα αλκαλοειδές που δρα σε όλους τους ιστούς του ανθρώπινου οργανισμού, ως ένα ήπιο ψυχοενεργό διεγερτικό ναρκωτικό και έχει σαν αποτέλεσμα, την προσωρινή αποτροπή της υπνηλίας, καθώς και την αποκατάσταση της εγρήγορσης του εγκεφάλου.

Από αυτό καταλαβαίνουμε ότι η καφεΐνη που αποτελεί για πολλούς ΄΄σημείο αναφοράς,΄΄ σε μικρές ποσότητες είναι πολύ ευεργετική για τον ανθρώπινο οργανισμό. Ποτά που περιέχουν καφεΐνη είναι: τα διάφορα ροφήματα ντεκαφεινέ, το τσάι, τα αναψυκτικά, τα ενεργειακά ποτά, η σοκολάτα κ.α. Το ρόφημα του καφέ δεν είναι όμως μόνο καφεΐνη.

Στην πραγματικότητα ο καφές είναι ένα χημικό μίγμα, που περιέχει πάνω από χίλια διαφορετικά χημικά συστατικά, περιλαμβάνοντας υδατάνθρακες, λιπίδια, πρωτεΐνες, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, αλκαλοειδή και διάφορες άλλες φαινολικές ενώσεις, που σχηματίζονται κυρίως στα στάδια του ψησίματος και της παρασκευής. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος για τις διαφορετικές επιδράσεις του καφέ, στον ανθρώπινο οργανισμό.

Το γενικό συμπέρασμα είναι: ο καφές δεν περιέχει μόνο καφεΐνη και δεν αντιμετωπίζεται από πολλούς σαν ένα φυσικό ποτό με φαρμακευτικές ιδιότητες !!! όπως αποδείχτηκε παραπάνω και σίγουρα είναι!!! Παρουσιάζεται συνήθως σαν «αφέψημα» ή ποτό ευρείας κατανάλωσης (χωρίς επιπτώσεις).

Σε αυτήν την παγκόσμια παραπλάνηση, ο μόνος που κερδίζει είναι τα μονοπώλια του καφέ. Παράλληλα ο κόσμος από την άγνοιά του, πίνει ένα ληγμένο φάρμακο (μη φρέσκο καφέ) που τις περισσότερες φορές είναι λάθος παρασκευασμένος, με επιπτώσεις που είναι συνήθως πολύ σοβαρές για τον οργανισμό μας, όπως ναυτίες, στομαχικές διαταραχές, άγχος, ζάλη, ακόμα και πόνους, εμετό κ.α.

Οι πότες του καφέ πρέπει να τηρούν τρεις βασικούς όρους: να είναι φρέσκος, δηλαδή όχι ψημένος παραπάνω από 15 ημέρες, να είναι σωστά παρασκευασμένος και τέλος να μην ξεπερνά ο χρήστης, τα 300 mg καφεΐνης, ή περίπου τα τέσσερα φλιτζάνια (υπερδοσολογία)

Τα ανεβασε το φιλαρακι μου ο Γιωργος στο ΦΒου.Πουλα καφεδες και εχω μαθει προσφατα πολλα, που δεν γνωριζα.Αμεσως παει ο φραπες για μενα. :lol:Παντως αν ημουν Αθηνα,απο αυτον θα ψωνιζα. :lol: :lol:
Δεν θελω να του κανω διαφημιση, αλλα για μενα ειναι ο ανθρωπος που μου ''ανοιξε τα ματια''.Φρεσκο καφεδακι, κανα δυο τη μερα, και ολα πανε τελεια.Οι παραπανω καφεδες θελουν χρονο :lol: :lol:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 26 Ιαν 2013, 01:47

ostraka sos έγραψε:Παντως αν ημουν Αθηνα,απο αυτον θα ψωνιζα
και που βρίσκεται ο φίλος σου?

Όσον αφορά τον νες καφέ, δεν είναι καφές.
Είναι κάτι άλλο. Μια βόμβα καφεΐνης και τίποτα άλλο.
(η μάλλον καφεΐνη και κάτι άλλο για να σχηματίζονται οι σβώλοι)
Όποιος λέει ότι πίνει καφέ και πίνει νες απλώς δεν ξέρει τι του γίνεται.
Ο νες για μένα είναι ένα ίδιο πράμα με την coca~cola.
Και για να το κάνω και πιο άγριο πιστεύω ότι
και τα δύο φτιάχτηκαν στο πλαίσιο του εκφυλισμού του ανθρώπου.
Ένα πράγμα σαν τα chemtrails.

Κατά τα άλλα ο καφές, δεν είναι και αυτός παρά ένα ακόμα βότανο
και έχει τα καλά και τα κακά του.
Το μέτρο είναι σημαντικό σε όλα, ακόμα και στον καφέ.

Έμενα μου αρέσει ο εσπρέσο
και ενίοτε ο ελληνικός.
αν και στη κατάταξη του ελληνικού προτιμώ τον αραβικό
που είναι πολύ πιο σκούρος από τον δικό μας
και πιο έντονος σαν γεύση.
Ενίοτε αν θέλεις τον αγοράζεις με κάρδαμο που του δίνει
ένα πολύ ιδιαίτερο άρωμα και ίσως μια ωραία πικράδα.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 26 Ιαν 2013, 10:36

ION 4ever έγραψε:Όσον αφορά τον νες καφέ, δεν είναι καφές.
Είναι κάτι άλλο. Μια βόμβα καφεΐνης και τίποτα άλλο.
Μωρέ κι άλλο κι άλλο...
(θυμίσου το τόπικ που μιλούσε για προσθήκη aborted foetuses for taste enhancement...)
ION 4ever έγραψε:Όποιος λέει ότι πίνει καφέ και πίνει νες απλώς δεν ξέρει τι του γίνεται.
το κακό είναι ότι ξέρω (και τον πίνω), αλλά μην ορκίζεσαι οτι ο εσπρέσο για παράδειγμα δεν έχει "πειραχτεί", με δεδομένη την αυξημένη του ζήτηση τα τελευταία 8-10 χρόνια. (μιλάμε για συντριπτικό ποσοστό αύξησης).
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 26 Ιαν 2013, 12:59

ArELa έγραψε:το κακό είναι ότι ξέρω (και τον πίνω), αλλά μην ορκίζεσαι οτι ο εσπρέσο για παράδειγμα δεν έχει "πειραχτεί", με δεδομένη την αυξημένη του ζήτηση τα τελευταία 8-10 χρόνια. (μιλάμε για συντριπτικό ποσοστό αύξησης).
Καλημέρα αρέλα.
Το Θέμα δεν είναι αν και τι έχει πειραχτεί
(στις μέρες μας όλα είναι πειραγμένα).

Το θέμα μας με τον νες είναι ότι απλά
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕΣ.
δεν είναι σχήμα λόγου, είναι κυριολεκτικό.
Είναι απλώς μεγάλη ποσότητα καφεΐνης
ανακατεμένη με κάποιο είδος κόλας.

Παλιοτερα στη γειτονιά μου είχε ένα πολύ καλό καφεκοπτείο.
Πήγαινα εκεί για να αγοράζω τον καφέ μου
και ο κύριος καφεκόπτης ήταν πολύ εξυπηρετικός
και πολύ καλά ενημερωμένος για το προϊόν που πουλούσε.
Συχνά πυκνά αφού κατάλαβε τα γούστα μου,
μου πρότεινε και κάτι άλλο για δόκιμη
εξηγώντας μου το τι το πως και το γιατί.

Εγώ είχα ενθουσιαστεί γιατί μπορούσα να έχω
διάλογο, γνώμη αντιρρήσεις χωρίς να υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Νες καφέ δεν έπινα ποτέ μου,
ίσως σε όλη μου την ζωή να έχω πιει 5 το πολύ 10 φορές.
Είδα λοιπόν ότι είχε και νες καφέ μέσα σε μια ωραία γυάλα.

Ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος (του ασχέτου)
---α! βλέπω ότι έχετε και νες.
Μπορείτε να μου κόψετε λίγο για να δοκιμάσω?
Γενικά δεν μου αρέσει, αλλά αν μου κόψετε λίγο φρέσκο
ίσως να αλλάξω γνώμη.
Αφού με κοίταξε κατάματα ελαφρά σοκαρισμένος μου απαντά
--- Ο νες καφέ πωλείτε έτσι. δεν κόβετε.
δεν υπάρχει κόκκος για να κοπεί,δεν είναι καφές.
---Δεν είναι???????? και τι είναι?????????
Και μου εξήγησε αυτό που είπα παραπάνω.
Με κάποιο τρόπο παίρνουν από τον καφέ όλη την καφεΐνη
και μόνο αυτή, και με κάποια άλλα συγκολλητικά υλικά
τύπου colaφτιάχνεται ο νες καφέ.

Στην πραγματικότητα ένα κουταλάκι νες
έχει υπερπολλαπλάσια ποσότητα καφεΐνης
από οποιοδήποτε άλλον καφέ υπάρχει στον πλανήτη.
Είναι κυριολεκτικά μια βόμβα καφείνης και μόνο.
Τίποτα άλλο από τον αληθινό καφέ δεν έχει ο νες.
Μονάχα καφείνη.
Είναι ένα κατασκεύασμα και μάλιστα πολύ επικίνδυνο.

Αν τώρα συμπεριλάβουμε και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις,
καθώς η κύρια διακινήτρια εταιρεία του νες είναι η νεστλε
τότε βάλε με το νου σου ΤΙ είναι ο νες και ενδεχομένως ΠΟΙΟ
θα έπρεπε να είναι το όνομα του.
Διότι καφές είναι πέρα για πέρα παραπλανητικό.

Στις λεγόμενες τρίτες χώρες όταν οι πολυεθνικές κάνουν εισβολή
δυο προϊόντα προωθούνται μέχρι αηδίας.
Η coca-cola και ο νες καφέ.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από johnnye » Σάβ 26 Ιαν 2013, 13:12

Απο όσο ξέρω γιατι ασχολήθηκα αρκετά με το κομμάττι καφές τα τελευταία χρόνια ο Νες παράγεται απο το κέλυφος του σπόρου του καφέ, οντως περιέχει μεγάλη ποσότητα καφείνης όπως είναι φυσικό! Και αφου παράγεται απο τη φλούδα του καρπού και καβουρδίζεται, και μαλιστα περισσότερο απο τον καρπό χρειάζεται και συντηρητηκά για να παραμείνει φρέσκος! Σίγουρα δεν είναι οτι πιο υγειηνό υπάρχει σε καφέ αλλα ένας νες το πρωί ειναι πολλές φορες οτι χρειάζεται για να ξυπνήσεις...
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από Eva Luna » Σάβ 26 Ιαν 2013, 13:16

Παιδια θενκς για το ξεστραβωμα. Καιρο τωρα θελω ν αλλαξω ειδος καφε
και δεν χω βρει με τι θα τον αντικαταστησω τον νες. Αλλα ειναι
πολυ καλο να ξερω οτι τελικα ειναι αναγκη να γινει κι οχι απλα επιθυμια μου.
Ακομα ομως ψαχνω τι να πινω που να με ξυπναει και να μην ειναι τοσο ψευτικο.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 26 Ιαν 2013, 13:51

εκανα ενα μικρό google search και επεσα πάνω σε αυτό του
http://ksipnistere.blogspot.gr/2012/07/ ... _7444.html

Θέλετε να μάθετε ΟΛΗ την αλήθεια για το φραπέ; Διαβάστε προσεκτικά...
Τα καφεόδεντρα βγάζουν τον καρπό τους έτοιμο προς κατεργασία. Οι εταιρείες μεταφέρουν τους καρπούς στα εργοστάσια, καθαρίζουν τα χρήσιμα μέρη και τα συνθλίβουν. Αυτός είναι ο γνήσιος καφές. Από κει και πέρα παίρνει η κάθε εταιρεία αρώματα και προσθέτει στο πρώτο μείγμα έτσι ώστε τα χαρμάνια να έχουν το δικό τους ξεχωριστό άρωμα ανά εταιρεία (Λουμίδης - Μπράβο κλπ). Αυτά για τον γνωστό ελληνικό καφέ.

Καθώς καθαρίζονται οι καρποί και τα χρήσιμα μέρη πάνε για άλεση, τα άχρηστα δεν πετιούνται αλλά ψήνονται! Οι γνώστες του αντικειμένου, τα αποκαλούν κατακάθια του καφεόδεντρου και παλαιότερα τα πετούσαν. Αργότερα άρχισαν να τα διοχετεύουν ως ρόφημα καφέ σε τριτοκοσμικές χώρες και έπειτα ο μεγαλύτερος αγροτικός συνεταιρισμός που εδρεύει στην Ολλανδία και ονομάζεται Νestle προσέθεσε το χημικό που αποδίδει αφρό.
Έτσι η Ελλάδα σήμερα είναι πρώτη σε κατανάλωση των "σκουπιδιών"
του καφεόδεντρου με την προσθήκη του χημικού για τον αφρό!
Έχοντας αφήσει κατά πολύ πίσω τις τριτοκοσμικές χώρες
σε κατανάλωση φραπέ!

Το δε τμήμα της Αφρικής αλλά και της Βραζιλίας που παράγουν
τον καφέ δεν καταναλώνουν καθόλου φραπέ!
Αυτά τα ολίγα πληροφοριακά μετά από 17 χρόνια δουλείας στην παραγωγή καφέ.

Τα προϊόντα της Ολλανδικής Nestle ΚΟΜΜΕΝΑ! Από 'δω και πέρα
όπου γράφει NESTLE εγώ το αποφεύγω!!!
NES CAFE (με δομή απορρυπαντικού - σαπουνιού)
SMARTIES (πολύχρωμα κουφετάκια, ή αλλιώς πολύχρωμες χάντρες)
KIT KAT (Σοκολατο - γκοφρέτες)
MAGGI (συμπληρώματα γεύσης)
HAAGEN DANZ (Παγωτά)
PURINA - FRISKIES (σκυλοτροφές και γατοτροφές καταστρέφουν την υγεία του κατοικιδίου σας)
Παγωτά Nestle (Aloma-Boss-Magnum-Nirvana-Pirulo-Crunch κ.ά.) Δημητριακά πρωινού (Fitness-Clusters-Cheerios-Cookie Crisp)
Νερό (Κορπή- Perrier) Αποφεύγω το Ολλανδικά προϊόντα και για πολλούς ακόμη λόγους, .....αλλά και γιατί έχουν μισέλληνα υπουργό οικονομικών.
Τα υπογραμισμένα είναι δικά μου.
Οσο δε αφορά την φράση:
Τα προϊόντα της Ολλανδικής Nestle ΚΟΜΜΕΝΑ!
Από 'δω και πέρα όπου γράφει NESTLE εγώ το αποφεύγω!!!
,
συντάσομαι απόλυτα.
Διαφέρω μόνο στο "από δω και πέρα" καθως εδώ και πολλά χρόνια
οτι νεστλε μου εκανε μια αηδία.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 26 Ιαν 2013, 13:58

Η "ελληνική" πατέντα της Ολλανδικής νεστλε.

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 26 Ιαν 2013, 16:17

ΙΟΝ στην Καλλιθεα [λεωφ.Ειρηνης 20] εχει ενα μαγαζακι. :lol: :lol:
Εικοσι χρονια φραπε ,εικοσι χρονια κοροιδο :lol:.Μονο κοκο καφε ,φρεσκο,ενα εντιμο χαρμανι,και
οπως θες πιεστο,και οπως θες πεστο :lol: :lol: [τι κατεβαζω ωρες ωρες ουτε διαφημιστης να ημουν].
Η δικια μου συνειδητοποιηση του τι πινω τοσα χρονια ηταν οταν εμαθα, οτι ολη η διαλογη του κοκου εκει στην Αφρικη,στιβιαζεται και αγοραζεται απο την Νεστλε....
Καλιο αργα, παρα ποτε. :P
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
aristi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ 2012, 15:52
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο καφές φάρμακο κατά του διανοητικού εκφυλισμού

Δημοσίευση από aristi » Πέμ 31 Ιαν 2013, 12:01

Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα, παν μέτρον άριστον όμως!!! Καφές και τσιγάρο πάνε μαζί για κάποιους από εμάς και ας μιλήσω για μένα προσωπικά... είναι απόλαυση, μπορώ να προτείνω όμως πράσινο τσάι αντί για 3 με 4 κούπες καφέ την ημέρα οι οποίες πιστέψτε με είναι ευεργετικές!!! Αποφύγετε την εταιρεία Lipton γιατί πολλά λέγονται για την ιδιαιτερότητα των γεύσεων που χρησιμοποιεί (δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω το άρθρο ακόμα για να το αναρτήσω) αλλά υπάρχουν και άλλες εταιρείες :thumb:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”