Hλεκτρονικό τσιγάρο

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 04 Ιουν 2013, 13:03

Είναι πιο υγιεινό....
Μετά την νομιμοποίηση δεν θα μου φανεί περίεργο αν αυξηθούν οι τιμές σε ατμοποιητές,
λαδάκια και τα συναφή.... Αν είδαν ότι ο κόσμος επιμένει στο ηλεκτρονικό κι ας το απαγόρευαν
δεν θα ναι απρόσμενη κάποια επιπλέον φορολόγηση....
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τρί 04 Ιουν 2013, 13:19

DIY is your friend :)

φυτιλοαντιστασεις φτιαχνω με τα χερακια μου(ακομη και για ατμοποιητες του εμποριου), υγρα φτιαχνω παλι μονος(αν και τωρα τελευταια ατμιζω σκετη βαση 100% VG...ουδετερη/αγευστη)

Για 100ml ατμιστικης βασης, 10 μετρα φυτιλι και 10 μετρα αντισταση θελω maximum 35€...με δαυτα περναω ευκολα 3 μηνες....αντε να χρειαστω παραπανω ατμιστικη βαση...και παλι παμφθηνα μου βγαινει...50€/3μηνες~16.5€ το μηνα :dance:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lazy Dog την Τρί 04 Ιουν 2013, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 04 Ιουν 2013, 13:22

Lazy Dog έγραψε:DIY is your friend :)

φυτιλοαντιστασεις φτιαχνω με τα χερακια μου(ακομη και για ατμοποιητες του εμποριου), υγρα φτιαχνω παλι μονος(αν και τωρα τελευταια ατμιζω σκετη βαση 100% VG...ουδετερη/αγευστη)

Για 100ml ατμιστικης βασης, 10 μετρα φυτιλι και 10 μετρα αντισταση θελω maximum 35€...με δαυτα περναω ευκολα 2 μηνες....
τώρα γιατί μου γρατζουνάς το νευροφυτικό;
Θες να χεστούμε πατόκορφα που ΑΚΟΜΑ μ'έχεις κλασμένη; :swear:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τρί 04 Ιουν 2013, 13:24

Δεν εχω βγει απο το σπιτι βρε ματια μου....

Ελα μη με μαλωνιιιεις και ειμαι και ευαισθητο :giverose:
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 04 Ιουν 2013, 13:27

Κάτσε να γίνεις καλά και θα σε σφάξω στο γόνυ λέμε!

:axer:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τρί 04 Ιουν 2013, 13:30

Οποια τιμωρια δεκτη :rose:
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τετ 05 Ιουν 2013, 01:55

Οποιος δεν το εχει δει, ας το κάνει...μετα απο λιγες μερες αφου το ειδα αποφασισα να το κοψω το τσιγαρο...

"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 05 Ιουν 2013, 03:25

πράγματι πολύ αηδιαστικό
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 12 Ιουν 2013, 00:00

Λοιπόν, είπα να σας πω τι γίνεται με την περίπτωση μου.
Αγόρασα ηλεκτρονικό τσιγάρο, είμαι κατενθουσιασμένος, απο τότε που το πήρα έχω κάνει με το ζόρι 10 κανονικά τσιγάρα και αυτά είτε επειδή είχα ξεμείνει απο μπαταρία (χα!) είτε έμειναν μισά στο τασάκι.
Ελπίζω να συνεχίσω έτσι
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Joy » Τετ 12 Ιουν 2013, 00:04

:urock: :ups:
Εγώ πήρα και τρίτη μπαταρία για να είμαι σιγουρη οτι δεν θα ξεμείνω.
και δεν το θελω με τιποτα πλεον το τσιγαρο :)
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 12 Ιουν 2013, 00:14

Aσε που πια φιλάω το μωρό μου άνετα χωρίς να μου παραπονιέται για την τσιγαρίλα :cool: :cool: :cool:
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 16 Ιουν 2013, 01:20

Παω να τρελαθώ :( Δεν μου φορτίζει η μπαταρία και δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του φορτιστή ή της μπαταρίας.
Και όχι τίποτα άλλο, αυριο είναι κυριακή! Και δευτέρα φεύγω και δεν προλαβαίνω να παω το πρωι στα μαγαζιά :( :( :( :(
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 16 Ιουν 2013, 09:02

seliniasmenos έγραψε:Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μετά απο σκέψη, είπα να ψάξω λίγο στα μαγαζιά εδώ στην πόλη μου (αν και δεν έχω ιδέα που μπορώ να βρω) ώστε να προμηθεύομαι όποτε θέλω ανα πάσα στιγμή όσα χρειάζομαι. Πολύ ενδιαφέρον η ιστοσελίδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ήδη έχω αρχίσει να την χαζεύω (αρχίζοντας φυσικά... απο τις έρευνες)
Αρχικα ειπα πως μια καλη λυση ειναι η πιπα που λεει και το τραγουδι...
πως αμα σου παρουν μια θα κοψεις το τσιγαρο :lol: (και 2-3 παραπανω δεν βλαπτουν)

απο την αλλη ομως λεω.. και δεν παιρνει τα βουνα να ρουφαει μυρωδιες απο ριγανη και θυμαρι και τοσα αλλα?
εγω εκει σου ευχομαι να σε βγαλει ο δρομος σου :ups:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 16 Ιουν 2013, 09:42

seliniasmenos έγραψε:Παω να τρελαθώ :( Δεν μου φορτίζει η μπαταρία και δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του φορτιστή ή της μπαταρίας.
κάπου δεν κάνει καλή επαφή. Είτε από τη "μύτη" του φορτιστή, είτε από την πλακίτσα στη "γούβα" της μπαταρίας... Ο δικός μου φορτιστής ποτέ δεν είχε πρόβλημα, η "γούβα" της μπαταρίας, μου έκανε νερά αρκετές φορές... τη "γρατζουνούσα" ελαφρά με ένα μυτερό μαχαίρι και μετά δούλευε.
Και όχι τίποτα άλλο, αυριο είναι κυριακή! Και δευτέρα φεύγω και δεν προλαβαίνω να παω το πρωι στα μαγαζιά :( :( :( :(
στην ανάγκη θα κάνεις κι ένα τσιγαράκι, εντάξει, δεν είναι και το απόλυτο έγκλημα.
Εύχομαι όμως να βρεις γρήγορα λύση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 16 Ιουν 2013, 13:57

ArELa έγραψε:στην ανάγκη θα κάνεις κι ένα τσιγαράκι, εντάξει, δεν είναι και το απόλυτο έγκλημα.
Εύχομαι όμως να βρεις γρήγορα λύση.
Μα κάνω αραιά και που κανονικό τσιγάρο, αλλά το παρατάω πάντα στην μέση.
Δεν νιώθω οτι εγκληματώ με το κανονικό τσιγάρο, απλώς τώρα πια μου βρωμάει λίγο και πραγματικά με ικανοποιεί περισσότερο το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Ετσι κι αλλιώς πήρα το ηλεκτρονικό τσιγάρο δοκιμαστικά, χωρίς να περιμένω να πάψω το κανονικό τσιγάρο ή να κόψω το κάπνισμα και τέτοια.
Απλώς μου έκατσε καλά και με λυπεί το γεγονός οτι μου χάλασε. Και ειδικά τώρα, που τα έξοδα μου λόγω κοινωνικής ζωής και υποχρεώσεων έχουν φύγει πέρα απο κάθε προυπολογισμό μου.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Lazy Dog » Παρ 23 Αύγ 2013, 13:53

Μετα απο σχεδον 2 χρονια ατμισματος και πριν απο αυτα 20 χρονια καπνισματος, με μεγαλη μου χαρα παρατηρησα οτι εδω και κανα μηνα δεν θελω ουτε να ατμισω πια :xara:

Πουλησα σχεδον ολο τον εξοπλισμο και κρατησα μονο το πανεμορφο Mini Protank για τις δυσκολες ωρες :D

Εικόνα

Ηρθε απο μονο του και δεν το προσπαθησα καθολου. Δεν αμφιβαλλω οτι θα θελησω καποια στιγμη παλι να ατμισω(για τσιγαρο δεν το σκεφτομαι καν).

Ειναι πραγματικα υπεροχο να κερδιζεις εναν εθισμο....
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Lazy Dog » Σάβ 30 Νοέμ 2013, 03:59

Οποιος θελει ας υπογραψει...πανε να το καταργησουν εντελως το ΗΤ...εχει αρχισει να ενοχλει πολλές τσεπες...

http://www.avaaz.org/en/petition/The_Eu ... tion/?copy
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Παρ 05 Σεπ 2014, 20:07

Λοιπόν, επαναφέρω το παρόν θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου.
Να πω για την ιστορία ότι για περίπου 3 μήνες κάπνιζα αποκλειστικά ΗΤ. Μετά είχα διάφορα προβλήματα με το υγρό που έτρεχε κλπ. και άρχισα το κανονικό. Πήρα και ένα (κορυφαίο για μένα) ΗΤ αλλά το έχασα, και έτσι κατέληξα στο κανονικό. Πολλές φορές είπα οτι θα το ξαναπιάσω (πήρα και καινούριο τσιγάρο) , αλλά δεν τα κατάφερα.
Εδώ λοιπόν συνειδητοποιώ την χειρότερη εξάρτηση του τσιγάρου: Την ψυχολογική. Δεν μπορώ να καταλάβω πως για 3 μήνες ήμουν μια χαρά με το ΗΤ και ξαφνικά να μην με ικανοποιεί. Μπορώ να απαριθμήσω ένα σωρό λόγους για τους οποίους το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι κλάσης ανώτερο απο το κανονικό (σε κάθε επίπεδο δηλαδή, στο μόνο που στερεί είναι στην διαθεσιμότητα) και όμως δεν τ'αρχίζω.
Πριν καιρό λοιπόν βρήκα το κορυφαίο ΗΤ που είχα χάσει (σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος http://www.ovale.gr/product/99/elipsc-d ... tina-ashmi) , και είμαι πάλι στις σκέψεις να ξαναρχίσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το πιάνω αραιά και που, αλλά έχω την αίσθηση οτι δεν με καλύπτει. Δοκίμασα το 1,8 αλλά... έχω ξανασυνηθίσει την βρώμα του κανονικού, και νιώθω σαν να μην καπνίζω. Όπως τώρα π.χ. ενώ καπνίζω ηλεκτρονικό, μια φωνούλα στο μυαλό μου λέει: Κάνε κανονικό μωρέ.
Το χειρότερο απ'όλα είναι οτι ξέρω πως όλα αυτά είναι στο μυαλό μου. Επιμένω οτι με κάλυπτε για 3 μήνες (και μάλιστα είχα και τσιγάρα κανονικά στο σπίτι, και δεν τα ακουμπούσα). Ένας φίλος μου λέει οτι μπορεί στην αρχή να ήταν ο ενθουσιασμός μου. Τι να πω, πραγματικά θα ήθελα να ξαναγυρίσω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, γιατί ήταν καλύτερη η ζωή μου τότε.

Οσοι ατμίζατε στο παρόν θέμα, πως τα πάτε με το άτμισμα; Συνεχίζετε; Το κόψατε; Πολύ θα ήθελα ένα update.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 11 Δεκ 2014, 19:47

Japanese scientists announced that e-cigarettes contain 10 times the level of cancer-causing carcinogens than its counterpart in the tobacco world. At one time, e-cigarettes were touted as the answer to smoking without the complication of so many dangers.

http://organichealth.co/e-cigs-have-10x ... igarettes/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 17 Δεκ 2014, 13:25

Επειδή τα ΜΜΕ μεταφέρουν πάντα μισή την είδηση...

http://www.ecigarette-research.com/web/ ... 188-frm-jp

After my comment, Prof Kunugita contacted me again. He mentioned that the newsmedia reports refer to a recent evaluation of a newer-generation device, in which he found 1600μg formaldehyde per 15 puffs. It is true that this level is 10 times higher than what is present in tobacco cigarettes. However, this is an unpublished result, a single extreme case out of the many products he tested, and we do not know what went wrong in that case (e.g. high power levels, low levels of liquid inside, malfunctioning device etc). Still, the media frenzy is completely inappropriate.

This confusion shows why it is important for a new, systematic evaluation of aldehydes release, taking into consideration realistic conditions and puffing patterns together with evaluation of temperatures of evaporation. This is exactly what we are preparing to do, starting in a few days.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Δεκ 2014, 16:02

Lazy Dog έγραψε:Οποιος θελει ας υπογραψει...πανε να το καταργησουν εντελως το ΗΤ...εχει αρχισει να ενοχλει πολλές τσεπες...

http://www.avaaz.org/en/petition/The_Eu ... tion/?copy
εγώ υπέγραψα.
Με καλύπτει στο 90%

εξακολουθώ να καπνίζω αλλά πολύ αραιά πλέον.
1 πακέτο στις 15 μέρες
ενώ παλιά ήθελα σχεδόν 2 πακέτα την ημέρα.

Τι το θέλω το "ξερό" (ή κανονικό οπως το λέτε) τσιγάρο?
α/ η δύναμη 40 χρόνων συνηθείας και
β/ το ότι το πλεμόνι μου θέλει και "ξερό" καπνό (1 με 2 τσιγάρα ημερησίως)
διαφορετικά όταν "τραβάω" μόνο ατμό, αρχίζω να βήχω.

Είμαι καλυμμένη και με τον καινούργιο ατμοποιητή που έχω, ούτε διαρροές ούτε τίποτα.
Αργότερα θα πάω και για καλύτερο.

Είχα κόψει το ΗΤ παλιότερα, κι άρχισα να λαχανιάζω.
Τώρα που το ξανάρχισα τέρμα τα λαχανιάσματα.
Οπότε αν κάνει κακό, δε βλέπω πού το κάνει... ή τουλάχιστον πόσο πιο κακο
είναι απ'το "ξερό".
Αφήστε που το ότι θέλει η ΕΕ να το καταργήσει "για την υγεία μας",
επιβεβαιώνει (στη δικη μου σκέψει) πως το ΗΤ είναι πολύ πιο υγιεινό απ'το "ξερό".
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 03 Μάιος 2015, 01:55

Πάσχα στο χωριό (που λέει και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης) και αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Την εύρεση τσιγάρων. Δεν θα αναλύσω τον λόγο, αλλά στο χωριό μου δεν σου δίνουν εύκολα τσιγάρα, κάτι που με κάνει να εκνευρίζομαι φοβερά. Το μόνο που βρήκα απο διπλανό χωριό, ήταν κανονικά τσιγάρα. Το βράδυ, ντουμάνι το δωμάτιο μου. Εμπαινα μέσα και μου βρωμούσε η τσιγαρίλα. Άρχισαν να μου σπάνε τα νεύρα. Από την μια η δύσκολη εύρεση των τσιγάρων και από την άλλη η βρώμα της τσιγαρίλας που μου την έδινε. Θυμήθηκα πως όταν κάπνιζα ηλ. τσιγάρο τους είχα γραμμένους όλους και επίσης δεν βρώμαγε το σπίτι μου. Και τότε το πήρα απόφαση. Ξαναγυρίζω στο ηλ. τσιγάρο. Αλλά θα έπαιρνα και καινούριο ηλεκτρονικό τσιγάρο, γιατί ως γνωστόν, πληρώνεις την εμπειρία σου και ανάλογα. Κάθισα και διάβασα που έχει φτάσει η τεχνολογία στα ηλ. τσιγάρα σήμερα, κατέληξα σε modακι, και άρχισα να βλέπω και να διαβάζω reviews. Μόλις γύρισα στην πόλη, ξαναγύρισα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ομολογώ οτι τώρα το ηλ. τσιγάρο έχει φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο, και η εμπειρία πια είναι αυτή που αναζητούσα.

Η επιστροφή στο ηλ. τσιγάρο:

Θετικά: Δεν χρειάζεται να αναφέρω τα θετικά της επιστροφής μου στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ο,τι θετικό έχω γράψει μέχρι σήμερα ισχύει, και τα πίστευα ακόμα και όταν γύρισα στο κανονικό τσιγάρο. Ο,τι αρνητική εμπειρία είχα με διαρροές υγρών κλπ, νομίζω πια πως αν επενδύσεις να πάρεις ένα καλό ηλ. τσιγάρο δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα.

Αρνητικά: Δεν ξέρω γιατί είμαι τόσο γκαντέμης, αλλά όλες τις ζημιές τις παθαίνω Σάββατο βράδυ που έχουν κλείσει τα μαγαζιά. Το προηγούμενο Σάββατο που άλλαξα φυτίλακι και ήταν το μοναδικό που είχα, ήταν προβληματικό. Αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζει το Mod τον ατμοποιητή και να περιμένω ως δευτέρα για να το λύσω(κάπνισα καπνό).
Απόψε (βράδυ σαββάτου πάλι) μου έπεσε κάτω... στράβωσε ο ατμοποιητής... νομιζα οτι ήταν το τέλος γιατί δεν το αναγνώριζε το mod και πήγα να πάθω εγκεφαλικό. (Δεν έχω και τσιγάρα στο σπίτι). Τελικά τέλος καλό όλα καλά, δεν φαίνεται να έχει διαρροές.
Το μόνο αρνητικό λοιπόν που συνεχίζω να βρίσκω, είναι πως δεν μπορείς να έχεις άμεσα κάτι που χρειάζεσαι, παρά μόνο σε ώρες καταστημάτων. Αυτό λύνεται βέβαια αν εφοδιαστείς με ατμοποιητές, φυτιλάκια, υγρά κλπ. Αλλά κοστίζουν αυτά και προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω στοκ. (Απο υγρά και φυτιλάκια είμαι εντάξει νομίζω βέβαια)

Υ.Γ: ¨Εφτιαξα το πρώτο μου υγρό. Σκέτη βάση και γεύση μήλο. Ομολογώ οτι είναι ενδιαφέρον το όλο θέμα. Τώρα που έρχεται καλοκαίρι θα προσπαθήσω να φτιάξω Mojito
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Joy » Δευ 04 Μάιος 2015, 03:28

Το μόνο αρνητικό λοιπόν που συνεχίζω να βρίσκω, είναι πως δεν μπορείς να έχεις άμεσα κάτι που χρειάζεσαι, παρά μόνο σε ώρες καταστημάτων. Αυτό λύνεται βέβαια αν εφοδιαστείς με ατμοποιητές, φυτιλάκια, υγρά κλπ. Αλλά κοστίζουν αυτά και προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω στοκ. (Απο υγρά και φυτιλάκια είμαι εντάξει νομίζω βέβαια)
Έκλεισα δύο χρόνια με ηλεκτρονικό. Πρίν μερικές μέρες μου χάλασε ξαφνικά ο ατμοποιητής, ευτυχώς ήταν καθημερινή και πήγα αμέσως και πήρα καινούργιο. Καλό είναι να 'εχουμε έναν ατμοποιητή καβάντζα, όπως και ένα δύο φυτιλάκια.
Ανα διαστήματα έκανα και κανένα τσιγάρο τράκα όταν βρισκόμουν έξω με παρέα, τώρα εδώ και δύο τρείς μήνες περίπου δεν το θέλω καθόλου, με καλύπτει το ηλεκτρονικό. Είναι και μερικές φορές που δεν θέλω και την νικοτίνη και βάζω σκέτη βάση χωρίς νικοτίνη και άρωμα.
Επίσης είχα πρόβλημα και με τις μπαταρίες, άδειαζαν γρήγορα, χαλούσαν εύκολα. Έχω πλέον πάρει μία που με βγάζει όλη τη μέρα και ίσως και λίγο από την επόμενη και άλλη μία που διαρκεί λιγότερο αλλά αρκετά δυνατή που την έχω εφεδρική και είμαι οκ. Και ατμοποιητή τον μεγάλο των 5 ml. Αυτά όμως έρχονται από ανάγκη σιγά σιγά με τον χρόνο. Στην αρχή θέλουμε κάτι πιό κομψό που να μας θυμίζει το τσιγάρο, να μη μας ξενίζει η αλλαγή. Μετά, όταν συνηθίζει κανείς το ηλεκτρονικό, βγαίνει στην επιφάνεια η ανάγκη του να είναι πιό εύχρηστο, να μην έχεις το άγχος ότι θα τελειώσει η μπαταρία όσο θα είσαι κάπου που δεν θα μπορείς να φορτίσεις και το να μην χρειάζεται να το γεμίζεις καθε λίγο και λιγάκι.
Ήμουν βαριά καπνίστρια, και γνωρίζοντας τον εαυτό μου και πως λειτουργώ καταλάβαινα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόψω το κάπνισμα δια της βίας. Ο εθισμός στο τσιγάρο είναι διαφορετικός σε κάθε άνθρωπο, κάποιοι ε'ιναι εθισμένοι στη νικοτίνη, κάποιοι άλλοι είναι εθισμένοι στην κίνηση..εγώ είμαι στην κίνηση. Αυτό είναι το πιό δύσκολο να το κόψεις, θέλει σιγά σιγά. Γι αυτό και το έχω πάρει χαλαρά..δεν πιέζομαι..Μου έχει τύχει να βγω βράδυ και να ξεχάσω το ηλεκτρονικό σπίτι. Πήρα τσιγάρα (επίτηδες, όχι καπνό που έκανα πρίν..) κάπνιζα αλλά δεν το ευχαριστιόμουν όπως παλιά..με χάλαγε, μου έκαιγε το λαιμό, μου βρώμαγε.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι περνάω από διάφορα στάδια και κάποια στιγμή, δεν ξέρω πότε (και δεν με νοιάζει), δεν θα θέλω και το ηλεκτρονικό. Σημασία έχει, όσο το κάνω, το υγρό να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο αβλαβές, διότι υπάρχουν πολλά και αρκετά από αυτά είναι εντελώς χημικά.
Και τέλος να προσθέσω ότι στην προσπάθεια που κάνουμε παίζει μεγάλο ρόλο το περιβάλλον μας. Όταν στην παρέα μας οι πέντε από τους δέκα καπνίζουν..εε..δεν βοηθάει..κάποια στιγμή θα θέλουμε να ακολουθήσουμε.
Στο τριήμερο της πρωτομαγιάς συνειδητοποίησα ότι στο δικό μου περιβάλλον είναι πολλοί αυτοί που είτε το έχουν κόψει μαχαίρι είτε με βελονισμό είτε με ηλεκτρονικό είτε με άλλους τρόπους. Ένας που άρχισε πρόσφατα την προσπάθεια με ηλεκτρονικό, όταν βρισκόταν με άτομα που δεν κάπνιζαν δεν τον ενδιέφερε να κάνει τσιγάρο, όταν εμφανιζόταν κάποιος που κάπνιζε θα έκανε και αυτός ενα τσιγάρο.
Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι όλο και περισσότεροι προσπαθούν και αρκετοί καταφέρνουν να ξεφύγουν από αυτή τη σκλαβιά, διότι όπως και να το κάνουμε, τι είναι το τσιγάρο? Τι είναι οι εθισμοί γενικότερα? Μια επι πλέον σκλαβιά στη ζωή μας.
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Μάιος 2015, 10:06

Mε τον ατμοποιητή που έχω τώρα, τέρμα οι διαρροές.
Τα φιτιλάκια επίσης με καλυπτουν πολύ περισσότερο απ'τα παλιά που είχα.


Μου χάλασε η μια απ'τις δυο μπαταρίες που είχα (οι ισχυρές)
κι αυτό μ'αναγκάζει να καπνίζω λίγο παραπάνω - όταν φορτίζω τη μία (μεγάλη) που έχω.
Σε κάθε περίπτωση, το ότι μείωσα το τσιγάρο από 2 πακέτα ημερισίως σε 1 πακέτο εβδομαδιαίως,
είναι μεγάλος άθλος για μένα, και σίγουρα ευεργετικός για το πλεμόνι μου, που τώρα λαχανιάζει πολύ λιγότερο.

Σπάζομαι που τα έτοιμα λάδια φτάνουν μόνο 18 νικοτίνη ενώ πουλούσαν και 24άρια.
Δεν ξέρω να φτιάχνω μόνη μου λαδάκι, αλλιώς θα το έκανα και θα'ριχνα τη νικοτίνη που θέλω.
Μόνο μία βρήκα με 24άρα νικοτίνη στο βιρτζίνια που καπνίζω, και πάω εκεί, αν και
νιώθω πως δε με καλύπτει γευστικά.

Χάθηκε κι ο Αρίωνας πανάθεμά με, να με ξεστράβωνε σ'αυτά που θέλω.

Πάντως το ηλεκτρονικό είναι στη ζωή μου για τα καλά.
Δεν έπιασα τα επίπεδα της πλήρους απεξάρτησης όπως η Χαρούλα, αλλά για εκεί το πάω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 04 Μάιος 2015, 23:17

ArELa έγραψε:
Σπάζομαι που τα έτοιμα λάδια φτάνουν μόνο 18 νικοτίνη ενώ πουλούσαν και 24άρια.
Δεν ξέρω να φτιάχνω μόνη μου λαδάκι, αλλιώς θα το έκανα και θα'ριχνα τη νικοτίνη που θέλω.
Μόνο μία βρήκα με 24άρα νικοτίνη στο βιρτζίνια που καπνίζω, και πάω εκεί, αν και
νιώθω πως δε με καλύπτει γευστικά..
To 24αρι δεν ειναι υπερβολικό; Μπορείς να πάρεις ατμιστική βάση 24αρα και με συμπυκνωμένες γεύσεις να φτιάξεις αυτή που θέλεις, όπως θέλεις.

http://www.ecig.gr/%CF%85%CE%B3%CF%81%C ... ducts.html
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”