Hλεκτρονικό τσιγάρο

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Δεκ 2014, 16:02

Lazy Dog έγραψε:Οποιος θελει ας υπογραψει...πανε να το καταργησουν εντελως το ΗΤ...εχει αρχισει να ενοχλει πολλές τσεπες...

http://www.avaaz.org/en/petition/The_Eu ... tion/?copy
εγώ υπέγραψα.
Με καλύπτει στο 90%

εξακολουθώ να καπνίζω αλλά πολύ αραιά πλέον.
1 πακέτο στις 15 μέρες
ενώ παλιά ήθελα σχεδόν 2 πακέτα την ημέρα.

Τι το θέλω το "ξερό" (ή κανονικό οπως το λέτε) τσιγάρο?
α/ η δύναμη 40 χρόνων συνηθείας και
β/ το ότι το πλεμόνι μου θέλει και "ξερό" καπνό (1 με 2 τσιγάρα ημερησίως)
διαφορετικά όταν "τραβάω" μόνο ατμό, αρχίζω να βήχω.

Είμαι καλυμμένη και με τον καινούργιο ατμοποιητή που έχω, ούτε διαρροές ούτε τίποτα.
Αργότερα θα πάω και για καλύτερο.

Είχα κόψει το ΗΤ παλιότερα, κι άρχισα να λαχανιάζω.
Τώρα που το ξανάρχισα τέρμα τα λαχανιάσματα.
Οπότε αν κάνει κακό, δε βλέπω πού το κάνει... ή τουλάχιστον πόσο πιο κακο
είναι απ'το "ξερό".
Αφήστε που το ότι θέλει η ΕΕ να το καταργήσει "για την υγεία μας",
επιβεβαιώνει (στη δικη μου σκέψει) πως το ΗΤ είναι πολύ πιο υγιεινό απ'το "ξερό".
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 03 Μάιος 2015, 01:55

Πάσχα στο χωριό (που λέει και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης) και αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Την εύρεση τσιγάρων. Δεν θα αναλύσω τον λόγο, αλλά στο χωριό μου δεν σου δίνουν εύκολα τσιγάρα, κάτι που με κάνει να εκνευρίζομαι φοβερά. Το μόνο που βρήκα απο διπλανό χωριό, ήταν κανονικά τσιγάρα. Το βράδυ, ντουμάνι το δωμάτιο μου. Εμπαινα μέσα και μου βρωμούσε η τσιγαρίλα. Άρχισαν να μου σπάνε τα νεύρα. Από την μια η δύσκολη εύρεση των τσιγάρων και από την άλλη η βρώμα της τσιγαρίλας που μου την έδινε. Θυμήθηκα πως όταν κάπνιζα ηλ. τσιγάρο τους είχα γραμμένους όλους και επίσης δεν βρώμαγε το σπίτι μου. Και τότε το πήρα απόφαση. Ξαναγυρίζω στο ηλ. τσιγάρο. Αλλά θα έπαιρνα και καινούριο ηλεκτρονικό τσιγάρο, γιατί ως γνωστόν, πληρώνεις την εμπειρία σου και ανάλογα. Κάθισα και διάβασα που έχει φτάσει η τεχνολογία στα ηλ. τσιγάρα σήμερα, κατέληξα σε modακι, και άρχισα να βλέπω και να διαβάζω reviews. Μόλις γύρισα στην πόλη, ξαναγύρισα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ομολογώ οτι τώρα το ηλ. τσιγάρο έχει φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο, και η εμπειρία πια είναι αυτή που αναζητούσα.

Η επιστροφή στο ηλ. τσιγάρο:

Θετικά: Δεν χρειάζεται να αναφέρω τα θετικά της επιστροφής μου στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ο,τι θετικό έχω γράψει μέχρι σήμερα ισχύει, και τα πίστευα ακόμα και όταν γύρισα στο κανονικό τσιγάρο. Ο,τι αρνητική εμπειρία είχα με διαρροές υγρών κλπ, νομίζω πια πως αν επενδύσεις να πάρεις ένα καλό ηλ. τσιγάρο δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα.

Αρνητικά: Δεν ξέρω γιατί είμαι τόσο γκαντέμης, αλλά όλες τις ζημιές τις παθαίνω Σάββατο βράδυ που έχουν κλείσει τα μαγαζιά. Το προηγούμενο Σάββατο που άλλαξα φυτίλακι και ήταν το μοναδικό που είχα, ήταν προβληματικό. Αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζει το Mod τον ατμοποιητή και να περιμένω ως δευτέρα για να το λύσω(κάπνισα καπνό).
Απόψε (βράδυ σαββάτου πάλι) μου έπεσε κάτω... στράβωσε ο ατμοποιητής... νομιζα οτι ήταν το τέλος γιατί δεν το αναγνώριζε το mod και πήγα να πάθω εγκεφαλικό. (Δεν έχω και τσιγάρα στο σπίτι). Τελικά τέλος καλό όλα καλά, δεν φαίνεται να έχει διαρροές.
Το μόνο αρνητικό λοιπόν που συνεχίζω να βρίσκω, είναι πως δεν μπορείς να έχεις άμεσα κάτι που χρειάζεσαι, παρά μόνο σε ώρες καταστημάτων. Αυτό λύνεται βέβαια αν εφοδιαστείς με ατμοποιητές, φυτιλάκια, υγρά κλπ. Αλλά κοστίζουν αυτά και προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω στοκ. (Απο υγρά και φυτιλάκια είμαι εντάξει νομίζω βέβαια)

Υ.Γ: ¨Εφτιαξα το πρώτο μου υγρό. Σκέτη βάση και γεύση μήλο. Ομολογώ οτι είναι ενδιαφέρον το όλο θέμα. Τώρα που έρχεται καλοκαίρι θα προσπαθήσω να φτιάξω Mojito
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Joy » Δευ 04 Μάιος 2015, 03:28

Το μόνο αρνητικό λοιπόν που συνεχίζω να βρίσκω, είναι πως δεν μπορείς να έχεις άμεσα κάτι που χρειάζεσαι, παρά μόνο σε ώρες καταστημάτων. Αυτό λύνεται βέβαια αν εφοδιαστείς με ατμοποιητές, φυτιλάκια, υγρά κλπ. Αλλά κοστίζουν αυτά και προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω στοκ. (Απο υγρά και φυτιλάκια είμαι εντάξει νομίζω βέβαια)
Έκλεισα δύο χρόνια με ηλεκτρονικό. Πρίν μερικές μέρες μου χάλασε ξαφνικά ο ατμοποιητής, ευτυχώς ήταν καθημερινή και πήγα αμέσως και πήρα καινούργιο. Καλό είναι να 'εχουμε έναν ατμοποιητή καβάντζα, όπως και ένα δύο φυτιλάκια.
Ανα διαστήματα έκανα και κανένα τσιγάρο τράκα όταν βρισκόμουν έξω με παρέα, τώρα εδώ και δύο τρείς μήνες περίπου δεν το θέλω καθόλου, με καλύπτει το ηλεκτρονικό. Είναι και μερικές φορές που δεν θέλω και την νικοτίνη και βάζω σκέτη βάση χωρίς νικοτίνη και άρωμα.
Επίσης είχα πρόβλημα και με τις μπαταρίες, άδειαζαν γρήγορα, χαλούσαν εύκολα. Έχω πλέον πάρει μία που με βγάζει όλη τη μέρα και ίσως και λίγο από την επόμενη και άλλη μία που διαρκεί λιγότερο αλλά αρκετά δυνατή που την έχω εφεδρική και είμαι οκ. Και ατμοποιητή τον μεγάλο των 5 ml. Αυτά όμως έρχονται από ανάγκη σιγά σιγά με τον χρόνο. Στην αρχή θέλουμε κάτι πιό κομψό που να μας θυμίζει το τσιγάρο, να μη μας ξενίζει η αλλαγή. Μετά, όταν συνηθίζει κανείς το ηλεκτρονικό, βγαίνει στην επιφάνεια η ανάγκη του να είναι πιό εύχρηστο, να μην έχεις το άγχος ότι θα τελειώσει η μπαταρία όσο θα είσαι κάπου που δεν θα μπορείς να φορτίσεις και το να μην χρειάζεται να το γεμίζεις καθε λίγο και λιγάκι.
Ήμουν βαριά καπνίστρια, και γνωρίζοντας τον εαυτό μου και πως λειτουργώ καταλάβαινα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόψω το κάπνισμα δια της βίας. Ο εθισμός στο τσιγάρο είναι διαφορετικός σε κάθε άνθρωπο, κάποιοι ε'ιναι εθισμένοι στη νικοτίνη, κάποιοι άλλοι είναι εθισμένοι στην κίνηση..εγώ είμαι στην κίνηση. Αυτό είναι το πιό δύσκολο να το κόψεις, θέλει σιγά σιγά. Γι αυτό και το έχω πάρει χαλαρά..δεν πιέζομαι..Μου έχει τύχει να βγω βράδυ και να ξεχάσω το ηλεκτρονικό σπίτι. Πήρα τσιγάρα (επίτηδες, όχι καπνό που έκανα πρίν..) κάπνιζα αλλά δεν το ευχαριστιόμουν όπως παλιά..με χάλαγε, μου έκαιγε το λαιμό, μου βρώμαγε.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι περνάω από διάφορα στάδια και κάποια στιγμή, δεν ξέρω πότε (και δεν με νοιάζει), δεν θα θέλω και το ηλεκτρονικό. Σημασία έχει, όσο το κάνω, το υγρό να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο αβλαβές, διότι υπάρχουν πολλά και αρκετά από αυτά είναι εντελώς χημικά.
Και τέλος να προσθέσω ότι στην προσπάθεια που κάνουμε παίζει μεγάλο ρόλο το περιβάλλον μας. Όταν στην παρέα μας οι πέντε από τους δέκα καπνίζουν..εε..δεν βοηθάει..κάποια στιγμή θα θέλουμε να ακολουθήσουμε.
Στο τριήμερο της πρωτομαγιάς συνειδητοποίησα ότι στο δικό μου περιβάλλον είναι πολλοί αυτοί που είτε το έχουν κόψει μαχαίρι είτε με βελονισμό είτε με ηλεκτρονικό είτε με άλλους τρόπους. Ένας που άρχισε πρόσφατα την προσπάθεια με ηλεκτρονικό, όταν βρισκόταν με άτομα που δεν κάπνιζαν δεν τον ενδιέφερε να κάνει τσιγάρο, όταν εμφανιζόταν κάποιος που κάπνιζε θα έκανε και αυτός ενα τσιγάρο.
Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι όλο και περισσότεροι προσπαθούν και αρκετοί καταφέρνουν να ξεφύγουν από αυτή τη σκλαβιά, διότι όπως και να το κάνουμε, τι είναι το τσιγάρο? Τι είναι οι εθισμοί γενικότερα? Μια επι πλέον σκλαβιά στη ζωή μας.
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Μάιος 2015, 10:06

Mε τον ατμοποιητή που έχω τώρα, τέρμα οι διαρροές.
Τα φιτιλάκια επίσης με καλυπτουν πολύ περισσότερο απ'τα παλιά που είχα.


Μου χάλασε η μια απ'τις δυο μπαταρίες που είχα (οι ισχυρές)
κι αυτό μ'αναγκάζει να καπνίζω λίγο παραπάνω - όταν φορτίζω τη μία (μεγάλη) που έχω.
Σε κάθε περίπτωση, το ότι μείωσα το τσιγάρο από 2 πακέτα ημερισίως σε 1 πακέτο εβδομαδιαίως,
είναι μεγάλος άθλος για μένα, και σίγουρα ευεργετικός για το πλεμόνι μου, που τώρα λαχανιάζει πολύ λιγότερο.

Σπάζομαι που τα έτοιμα λάδια φτάνουν μόνο 18 νικοτίνη ενώ πουλούσαν και 24άρια.
Δεν ξέρω να φτιάχνω μόνη μου λαδάκι, αλλιώς θα το έκανα και θα'ριχνα τη νικοτίνη που θέλω.
Μόνο μία βρήκα με 24άρα νικοτίνη στο βιρτζίνια που καπνίζω, και πάω εκεί, αν και
νιώθω πως δε με καλύπτει γευστικά.

Χάθηκε κι ο Αρίωνας πανάθεμά με, να με ξεστράβωνε σ'αυτά που θέλω.

Πάντως το ηλεκτρονικό είναι στη ζωή μου για τα καλά.
Δεν έπιασα τα επίπεδα της πλήρους απεξάρτησης όπως η Χαρούλα, αλλά για εκεί το πάω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 04 Μάιος 2015, 23:17

ArELa έγραψε:
Σπάζομαι που τα έτοιμα λάδια φτάνουν μόνο 18 νικοτίνη ενώ πουλούσαν και 24άρια.
Δεν ξέρω να φτιάχνω μόνη μου λαδάκι, αλλιώς θα το έκανα και θα'ριχνα τη νικοτίνη που θέλω.
Μόνο μία βρήκα με 24άρα νικοτίνη στο βιρτζίνια που καπνίζω, και πάω εκεί, αν και
νιώθω πως δε με καλύπτει γευστικά..
To 24αρι δεν ειναι υπερβολικό; Μπορείς να πάρεις ατμιστική βάση 24αρα και με συμπυκνωμένες γεύσεις να φτιάξεις αυτή που θέλεις, όπως θέλεις.

http://www.ecig.gr/%CF%85%CE%B3%CF%81%C ... ducts.html
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Μάιος 2015, 23:26

Υπερβολικό για μένα την τσιμινιέρα? Μπα...
Πολύ καλό το λινκ. Ευχαριστώ, Σελάκο. :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τρί 12 Μάιος 2015, 14:19

Επανέρχομαι περι υγρών ηλεκτρονικών τσιγάρων επειδή μου το ζήτησε η Αρελίτα.

Κατ'αρχάς να κάνω μια εισαγωγή: Είχα πάρει που λέτε 100 μλ βάσης και ένα άρωμα μήλου για να δω πως θα μου πάει και μου άρεσε. Αλλά παρ'όλα αυτά, τα καλύτερα υγρά που είχα πάρει ήταν της Nobacco, και ήταν τόσο αρωματικά που τα υγρά Νatura που έπαιρνα μου φαίνονται ξενέρωτα πια. Έτσι πρόσεξα πως τα υγρά της Nobacco τα φτιάχνει μια ελληνική εταιρεία, η AtmosLab, και σε μια ψηφοφορία στο e-kapnisma ήταν η εταιρεία που προτιμούν οι περισσότεροι. Mάλιστα επειδή υπάρχει και ένα thread στο e-kapnisma με συνταγές, πήρα 6 αρώματα (μαστίχα χίου, καφέ, καραμέλα, βανίλια, σοκολάτα, φράουλα) και θα σας πω εντυπώσεις σε ένα 24ωρο που θα είναι έτοιμα τα υγρά.
Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος, τις βάσεις και τα αρώματα μπορείτε να τα βρείτε σίγουρα στην Nobacco και στο site της AtmosLab http://atmoslab.com/en/home

Πριν προχωρήσω, να διευκρινίσω πως δεν ξέρω ακόμα πολλά πράγματα για την κατασκευή υγρών. Σίγουρα ένα πέρασμα από το e-kapnisma είναι καλύτερο καθώς θα σας λύσουν τις απορίες και θα σας δώσουν οδηγίες πιο έμπειροι από μένα.

Πως φτιάχνουμε τα υγρά:

Κατ'αρχάς πρέπει να αποφασίσουμε για την βάση μας. Υπάρχουν βάσεις με ουδέτερη γεύση, και υπάρχουν και με λίγη γεύση αλλά δεν έχω καταλάβει την διαφορά τους. Προτιμώ την ουδέτερη γεύση σαν αρχάριος.
Το δεύτερο που πρέπει να αποφασίσουμε, είναι αν θέλουμε να είναι PG (δίνει χτύπημα), VG (δίνει ντουμάνι), ή και τα δυο μαζί. Εγώ προτιμώ και τα 2 διότι τα περισσότερα έτοιμα υγρά έχουν και τα 2.
Το τρίτο που πρέπει να αποφασίσουμε είναι η Νικοτίνη που θέλουμε να έχει η βάση μας. Υπάρχουν διάφορες περιεκτικότητες που φτάνουν μέχρι τα 36 mg. Προσωπικά γνωρίζω οτι μέχρι τα 18mg είναι ασφαλή, απο εκεί και πάνω δεν ξέρω τι γίνεται. Ξέρω οτι συνήθως οι μεγαλύτερες περιεκτικότητες υπάρχουν για να τα αραιώνεις με μηδενικά σε νικοτίνη βάσεις επειδή σου βγαίνει πιο φτηνά.

Απο εκεί και κάτω είναι καθαρά μαθηματικά.

Αν υποθέσουμε οτι πάρεις μια βάση 100ml 50% PG/50% VG με 36mg και την αναμίξεις με μια βάση 100ml 50% PG/50% VG με 0mg νικοτίνης, τότε παίρνεις 200 ml PG/VG βάση με 18mg νικοτίνης.
Για όσους δεν είναι καλοί στα μαθηματικά όπως εγώ, το καλύτερο είναι να πάρετε μια βάση με την περιεκτικότητα της Νικοτίνης που θέλετε και να είναι PG/VG ήδη οπότε είστε κομπλέ.

Γεύσεις

Μόλις η βάση σας είναι έτοιμη, μπορείτε να προσθέσετε συμπυκνωμένες γεύσεις. Ο Κατασκευαστής της συμπυκνωμένης γεύσης είναι αυτός που θα σας προτείνει πόσο θα βάλετε (συνήθως πάει πόση γεύση βάζεις στα 10ml βάσης). Αν αποφασίσετε να αναμίξετε 2 ή παραπάνω γεύσεις, φροντίστε ώστε το σύνολο τους να μην υπερβαίνει την προτεινόμενη δοσολογία.

Όπως και να έχει, όταν αναμίξετε 2 βάσεις ή βάλετε γεύσεις, φροντίστε να το αφήσετε τουλάχιστον 2 μέρες προτού το ατμίσετε και φροντίστε να το ανακινείτε 2 φορές την ημέρα ώστε να δέσουν καλά τα μείγματα μεταξύ τους.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, δεν ξέρω αν φαίνονται περίπλοκα (δεν είναι τόσο φοβερά όσο φαίνονται) πάντως το καλύτερο που έχετε να κάνετε πριν ασχοληθείτε, είναι να κάνετε μια βόλτα απο το e-kapnisma.gr για να σας λύσουν τις απορίες κάποιος που γνωρίζει καλύτερα και να δείτε το παρακάτω βίντεο

https://www.youtube.com/watch?v=DyTf_RCLmqM
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 12 Μάιος 2015, 16:52

seliniasmenos έγραψε: τα καλύτερα υγρά που είχα πάρει ήταν της Nobacco, και ήταν τόσο αρωματικά που τα υγρά Νatura που έπαιρνα μου φαίνονται ξενέρωτα πια.
το ίδιο έπαθα κι εγώ! Natura παίρνω α/ γιατί είναι φτηνά (ελληνικής κατασκευής γαρ) και β/ γιατί έχουν 24άρι στη νικοτίνη. Θα κοιτάξω το λινκ που δίνεις και σ'ευχαριστώ γι'αυτό!


Σε ευχαριστώ επίσης για το διαφωτιστικό κείμενο.
Θα το διαβάσω κι αν έχω απορίες θα ξαναρωτήσω.
Εγώ θέλω σίγουρα 24άρα νικοτίνη (δε μασάω τα περί επικινδυνότητάς της) για να μη σου πω 36άρα.
Και θέλω να πετύχω βιρτζίνια, και να τολμήσω να βάλω και λίγη καραμέλα. Αυτό νομίζω
θα μου έδινε κάτι το εξαίσιο, αλλά μόνο μια δοκιμή θα με πείσει. :D

ευχαριστώ και πάλι Σελουμπίνι μου :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 06 Ιαν 2016, 22:00

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 07 Ιαν 2016, 13:39

Εν καιρό αυτή η απάτη με το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα κάνει ζημιές,νοητικές και σωματικές...διαίσθηση :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 17 Ιούλ 2018, 10:29

alkinoos έγραψε:Εν καιρό αυτή η απάτη με το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα κάνει ζημιές,νοητικές και σωματικές...διαίσθηση :wink:
https://ehp.niehs.nih.gov/ehp2175/

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 152347.htm
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 17 Ιούλ 2018, 14:14

Μιλάει για τις αντιστασούλες και όσον αφορά τα μεταλλικά (που βάζει η κόρη μου) έχει δίκιο...
αλλά αυτή που παίρνω εγώ (για τσιγαρίσια τζούρα και όχι απίστευτο πόνο στον καπνό
όπως θέλει η κόρη μου) είναι η λιγότερο επικίνδυνη. Εχει φίλτρα και άρα φιλτράρεται
αρκετά πριν "δώσει" τον ατμό.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως Αλκη μου. :ty: Θα το δείξω στην κόρη μου.


το καπνισμα σε καμία του μορφή δεν είναι καλό, και όλες
οι μορφές καπνισματος ενέχουν κινδύνους. Απλά νιώθω πως
το άτμισμα για μένα είναι λιγότερο επικίνδυνο απ'το τσιγάρο.
Τουλάχιστον δε δίνει πίσσα που είναι απίστευτα βλαπτική.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Oyranos
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2018, 09:40
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από Oyranos » Παρ 01 Νοέμ 2019, 12:32

ζωντανεύω το τοπικ διότι θέλω να κάνω έρευνα αγοράς και να μπω στην διαδικασία αγοράς, έκανα τσιγάρα προ κρίσης, μετά το άλλαξα σε καπνό ήθελα 1 μεγάλο καπνό ανά 3-4 ημέρες, τώρα το γύρισα στα πούρα/καπνό του 1ος ευρου αλλά το κόστος πάλι παει περίπου στα 45-50 ευρό (30-35 πούρα =35ευρω, 8-10 χαρτάκια =5 ευρω, 4-5 φιλτρακια=5 ευρό και σύνολο 40-45 ευρό το μήνα)..

Θέλω κάτι που να έχει καλό όνομα αξιοπιστίας, εσείς θα γνωρίζεται καλύτερα απο αυτά, δεν θελω να παω σε κατάστημα και να μου πασάρουν το απούλητο 10ετιας.. τι μάρκα, τι μοντέλο, πάνω κάτω πόσο κοστίζουν, αυτά..
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 01 Νοέμ 2019, 13:58

Oyranos έγραψε:
Παρ 01 Νοέμ 2019, 12:32
ζωντανεύω το τοπικ διότι θέλω να κάνω έρευνα αγοράς και να μπω στην διαδικασία αγοράς, έκανα τσιγάρα προ κρίσης, μετά το άλλαξα σε καπνό ήθελα 1 μεγάλο καπνό ανά 3-4 ημέρες, τώρα το γύρισα στα πούρα/καπνό του 1ος ευρου αλλά το κόστος πάλι παει περίπου στα 45-50 ευρό (30-35 πούρα =35ευρω, 8-10 χαρτάκια =5 ευρω, 4-5 φιλτρακια=5 ευρό και σύνολο 40-45 ευρό το μήνα)..

Θέλω κάτι που να έχει καλό όνομα αξιοπιστίας, εσείς θα γνωρίζεται καλύτερα απο αυτά, δεν θελω να παω σε κατάστημα και να μου πασάρουν το απούλητο 10ετιας.. τι μάρκα, τι μοντέλο, πάνω κάτω πόσο κοστίζουν, αυτά..
Σου προτείνω να δοκιμάσεις το iqos . Δεν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο τύπου ατμού, αλλά διαφορετικής τεχνολογίας, το οποίο ζεσταίνει το (ειδικό) τσιγάρο (heets) και δεν το καίει. Δες λεπτομέρειες εδώ πχ https://gr.iqos.com/el/proionta/anakaly ... ries-heets

Το κόστος της συσκευής δεν το ξέρω, εγώ πήρα τη δική μου σε προσφορά πριν 1 χρόνο 45 ευρώ από 65. Τότε όμως ήταν το μοντέλο Νο 2, τώρα έχει βγει το Νο3 που είναι πιο ακριβό. Τα heets τσιγάρα κοστίζουν 4 ευρώ το πακέτο, το οποίο έχει μεσα 20.
Δεν ξέρω αν σε συμφέρει οικονομικά, ωστόσο, γιατί-πέρα από το κόστος του μηχανήματος-εξαρταται πόσα τσιγάρα θα κάνεις το μήνα.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 01 Νοέμ 2019, 18:51

Oyranos έγραψε:
Παρ 01 Νοέμ 2019, 12:32
Θέλω κάτι που να έχει καλό όνομα αξιοπιστίας, εσείς θα γνωρίζεται καλύτερα απο αυτά, δεν θελω να παω σε κατάστημα και να μου πασάρουν το απούλητο 10ετιας.. τι μάρκα, τι μοντέλο, πάνω κάτω πόσο κοστίζουν, αυτά..

Εγώ πάλι παίζω με Mod
αυτό που έχω τώρα είναι παλιό, αλλά φιλοδοξώ να πάρω αυτό

https://www.dotshop.gr/category-456/tube-mod-cthulhu/

ή ενα λιγο πιο ακριβό σαν αυτό

https://www.dotshop.gr/category-456/box-cube-x-80w-obs/


Μου πήρε ένα πολύ καλό η κόρη μου, αλλά το μόνο του μείον
είναι ότι έχει ενσωματωμένη μπαταρία, κι εγώ
θέλω αποσπώμενη.


φυσικά το μοντάκι παίρνει tank (ατμοποιητή) βιδωτό απο πάνω για το λαδάκι
(που το προτιμώ από τον καπνο)
Εγώ λατρεύω τον Μέλο, έχω τον 3 και τώρα φιλοδοξώ να πάρω τον 4

https://www.nobacco.gr/el/eleaf-melo-4b

δίπλα δεξιά, βλεπεις και τις αντιστασούλες που παίρνει
αυτές τις αλλάζουμε περίπου κάθε 10 μέρες και έχουν 3.50Ε έκαστη


Τα λαδάκια κυμαίνονται από 5.50 ως και 7 Ε (υπάρχουν και πιο
ακριβά αλλά μιλώ για καλά μεν, προσιτά δε)
αν γκουγκλάρεις "υγρά αναπλήρωσης" θα βρεις πολλά
Γι'αυτά, μίλησα συγκεκριμένα και εδώ viewtopic.php?p=319578#p319578
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 23 Ιουν 2020, 17:25

Απαγορεύει τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με γεύσεις η Ολλανδία…

https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %bc%ce%b5/


η "προοδευτική" αυτή χώρα που επιτρέπει διάφορα ναρκωτικά,
κόπτεται για την υγεια του πληθυσμού απ'το κάπνισμα...

ΓΕΛΟΙΟΔΕΣΤΕΡΗ πρόφαση, πεθαίνεις.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
venetiaxr
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2021, 17:10
Irc ψευδώνυμο: venetiaxr
Φύλο: Γυναίκα

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από venetiaxr » Παρ 05 Φεβ 2021, 17:44

Γεια σας! Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνω συνέχεια με τι μπορώ να αντικαταστήσω το τσιγάρο ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και πολλοί φίλοι μου, μου πρότειναν το https://discoverglo.gr/ . Μήπως έχει τύχει να το χρησιμοποιήσετε; Κι αν ναι, μου το προτείνετε; Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει οικονομικά θα βοηθούσε πολύ!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 05 Φεβ 2021, 20:09

venetiaxr έγραψε:
Παρ 05 Φεβ 2021, 17:44
Γεια σας! Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνω συνέχεια με τι μπορώ να αντικαταστήσω το τσιγάρο ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και πολλοί φίλοι μου, μου πρότειναν το https://discoverglo.gr/ . Μήπως έχει τύχει να το χρησιμοποιήσετε; Κι αν ναι, μου το προτείνετε; Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει οικονομικά θα βοηθούσε πολύ!

Καλώς μας ήρθες Βενετία :D

αυτό που μας έδειξες, δεν το γνώριζα. Το βρήκα ενδιαφέρον, αλλά αν δε "γευτώ"
το συγκεκριμένο κάπνισμα, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Εγώ ατμίζω, όπως έχω προαναφέρει σ'αυτό το νήμα και καλύπτομαι αρκετά.



Σου προτείνω να δεις κι αυτό viewtopic.php?p=74123#p74123 που είναι
για τα νεοεισερχόμενα μέλη μας, και σου εύχομαι καλή συνέχεια με την παρέα στο ΙΔΕΟκάραβο :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
venetiaxr
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2021, 17:10
Irc ψευδώνυμο: venetiaxr
Φύλο: Γυναίκα

Re: Hλεκτρονικό τσιγάρο

Δημοσίευση από venetiaxr » Δευ 08 Φεβ 2021, 11:17

ArELa έγραψε:
Παρ 05 Φεβ 2021, 20:09
venetiaxr έγραψε:
Παρ 05 Φεβ 2021, 17:44
Γεια σας! Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνω συνέχεια με τι μπορώ να αντικαταστήσω το τσιγάρο ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και πολλοί φίλοι μου, μου πρότειναν το https://discoverglo.gr/ . Μήπως έχει τύχει να το χρησιμοποιήσετε; Κι αν ναι, μου το προτείνετε; Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει οικονομικά θα βοηθούσε πολύ!

Καλώς μας ήρθες Βενετία :D

αυτό που μας έδειξες, δεν το γνώριζα. Το βρήκα ενδιαφέρον, αλλά αν δε "γευτώ"
το συγκεκριμένο κάπνισμα, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Εγώ ατμίζω, όπως έχω προαναφέρει σ'αυτό το νήμα και καλύπτομαι αρκετά.



Σου προτείνω να δεις κι αυτό viewtopic.php?p=74123#p74123 που είναι
για τα νεοεισερχόμενα μέλη μας, και σου εύχομαι καλή συνέχεια με την παρέα στο ΙΔΕΟκάραβο :rose:
Καλώς σας βρήκα! :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”