Earthing(γείωση)

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 08 Απρ 2011, 23:55

Οι άνθρωποι στο παρελθόν είχαν μια ιδιαίτερη αγάπη για το χώμα και τη Γη και καθήμενοι στο έδαφος αισθάνονταν πως έρχονται σε επαφή με μια ζωοδότρια δύναμη. Ήταν καλό για το δέρμα τους να αγγίζει τη ιερή Γη και γι' αυτό έβγαζαν τα παπούτσια τους για να περπατήσουν με τα γυμνά τους πόδια πάνω της. Η επαφή με Γη ήταν για αυτούς καταπραϋντική, ενδυναμωτική και θεραπευτική.

Ota Kte (Luther Standing Bear)

Lakota Sioux writer, educator, and tribal leader

Καθ' όλη την εξέλιξη τους οι άνθρωποι περπατούσαν ξυπόλυτοι και κοιμόντουσαν στο έδαφος, λαμβάνοντας από τη Γη μια φυσική και ήπια ηλεκτρική ενέργεια. Είναι σίγουρο ότι κι εσείς οι ίδιοι την έχετε αισθανθεί κάποια στιγμή στη ζωή σας. Ίσως στις διακοπές σας καθώς περπατούσατε με γυμνά πόδια στην αμμουδιά, αισθανθήκατε ένα γλυκό μούδιασμα ή μια ζεστασιά στα πόδια σας. Μια αίσθηση ευεξίας. Αυτή ακριβώς η αίσθηση είναι η ενέργεια του εδάφους που διεπερνά το σώμα, είναι το αποτέλεσμα της επαφής του σώματός σας που ως καλός αγωγός, έρχεται σε επαφή με τη Γη, δημιουργώντας ένα είδος ηλεκτρικού κυκλώματος.
Ο σύγχρονος τρόπος ζωής διαρκώς απομακρύνει τους ανθρώπους από αυτή τη ροή ενέργειας στο σώμα τους. Φοράμε παπούτσια με λαστιχένιους ή πλαστικούς πάτους που μπλοκάρουν την αγωγιμότητα και βέβαια δεν κοιμόμαστε πια στο έδαφος όπως στο παρελθόν.
Οι έρευνες αποκαλύπτουν τώρα πως αυτή η ενέργεια δημιουργεί μια ξεχωριστή και ευχάριστη αλλαγή στην φυσιολογία. Προάγει την υγεία, την ζωτικότητα, προσφέρει καλύτερο ύπνο, εναρμονίζει και σταθεροποιεί τους βασικούς βιολογικούς ρυθμούς του σώματος, περιορίζει (και συχνά εξαφανίζει) χρόνιες φλεγμονές και ανακουφίζει από πόνους. Η αποσύνδεση από αυτή τη φυσική πηγή ενέργειας που βρίσκεται κάτω απ' τα πόδια μας, ενδέχεται να είναι ένας πολύ βασικός παράγοντας πίσω από την εκρηκτική αύξηση των κρουσμάτων των χρόνιων ασθενειών τις τελευταίες δεκαετίες και ειδικότερα των φλεγμοδών νοσημάτων. (Νόσος του Crohn, ελκώδης κολίτιδα, ψωρίαση, πολλαπλή σκλήρυνση κλπ)
Αυτές οι αποκαλύψεις είναι το κεντρικό θέμα του νέου βιβλίου Earthing (Γείωση) που είχα την τύχη να γράψω. Οι συνεργάτες συγγραφείς είναι ο γνωστός καρδιολόγος Stephen Sinatra, MD και ο Clint Ober, ένας εκπληκτικός ερευνητής που ανακάλυψε τα πλεονεκτήματα για την υγεία μας, από την επανασύνδεσή μας με τη Γη.
Εικόνα 1 Οι παραπάνω φωτογραφίες αίματος σε dark field μικροσκόπιο είναι από τρεις ασθενείς στο ιατρείο του Dr Sinatra πριν (αριστερά) και μετά από γείωση 40 λεπτών (δεξιά). Οι φωτογραφίες δείχνουν καθαρά την αραίωση και αποσύνδεση των κυττάρων του αίματος.
Ο Dr Sinatra την περιγράφει ως την πλέον συναρπαστική ανακάλυψη στο χώρο της υγείας που αντιμετώπισε στα τριάντα χρόνια της καριέρας του. Τη θεωρεί ως μια απλή, πρακτική, αποτελεσματική και σαφώς οικονομικότερη μέθοδο ανιτμετώπισης κοινών ασθενειών που θα κάνει τους ανθρώπους υγειέστερους. Ειδικότερα στον τομέα του, πιστεύει πως θα βελτιώσει σημαντικά προβλήματα καρδιακής αρρυθμίας, αρτηριακής πίεσης, θρομβώσεων και κυκλοφορικών προβλημάτων και θα αυξήσει την ενέργεια των κυττάρων του αίματος. Πηγή έμπνευσής του ήταν ένα απλό πείραμα που έκανε χρησιμοποιώντας dark field μικροσκόπιο, που έδειξε θεαματική αλλαγή στη συμπεριφορά των κυττάρων του αίματος μετά από μόλις 40 λεπτά γείωσης. Οι αλλαγές φαίνονται καθαρά (εικ. 1)
Παρακάτω παρατίθενται μερικά βασικά σημεία του βιβλίου:
. Ο όρος «γείωση» αναφέρεται στην ανακάλυψη των σημαντικών πλεονεκτημάτων για την υγεία που προέρχονται από την επαφή-σύνδεση με την φυσική ηλεκτρική ενέργεια της επιφάνειας της Γης. Η επαφή αυτή επιτυγχάνεται είτε περπατώντας απλώς με γυμνά πόδια στο έδαφος είτε ερχόμενοι σε επαφή με ειδικές συσκευές-αγωγούς που μας μεταφέρουν την ενέργεια από το έδαφος ενώ εμείς καθόμαστε, δουλεύουμε ή κοιμόμαστε.
. Αυτές οι συσκευές «εσωτερικού χώρου» είναι συνδεδεμένες μέσω καλωδίου με μια σωστά γειωμένη πρίζα στο σπίτι, στο γραφείο κλπ ή με μια κατάλληλα γειωμένη μεταλλική ράβδο έξω. Οι συσκευές που διατίθονται για τη γείωση είναι ειδικά βαμβακερά σεντόνια και μαξιλάρια που επιτρέπουν να κοιμάσαι «γειωμένος» στο κρεβάτι σου, μαξιλάρια για την καρέκλα του γραφείου ή το πάτωμα που επιτρέπουν να δουλέυεις ή να χαλαρώνεις «γειωμένος» καθώς και ταινίες Velcro, συνδεδεμένες με γείωση, που τοποθετούνται στο σώμα σε συγκεκριμένα σημεία πόνου και φλεγμονών. Οι ταινίες αυτές έχουν χρησιμοποιηθεί επανειλημμένα στις έρευνες για τη Γείωση και έχουν εξαιρετικά κλινικά αποτελέσματα.

. Εκατοντάδες άνθρωποι - ενήλικες και παιδιά- έχουν επωφεληθεί από αυτές τις συσκευές για περισσότερο από μια δεκαετία. Οι εμπειρίες τους, όπως καταγράφονται στο βιβλίο, είναι εντυπωσιακές. Ποδηλατικές ομάδες στο Tour De France χρησιμοποίησαν υπνόσακους με γείωση και είδαν, εντυπωσιακά γρηγορότερη από το συνηθισμένο, ανάρρωση από τραυματισμούς και σωματική εξάντληση.

. Όλοι ζούμε και λειτουργούμε σε έναν ηλεκτρικό πλανήτη και ο καθένας μας είναι ένα σύνολο δυναμικών ηλεκτρικών κυκλωμάτων. Μέσα στο πολύπλοκο σώμα μας, τρισεκατομμύρια κύτταρα λαμβάνουν και μεταδίδουν ενέργεια στα πλαίσια των καθορισμένων βιοχημικών λειτουργιών τους. Η τροφοδοσία των θρεπτικών στοιχείων και του νερού στα κύτταρα ρυθμίζεται από ηλεκτρικά πεδία και κάθε τύπος κυττάρου έχει ένα φάσμα συχνοτήτων στο οποίο λειτουργεί. Η καρδιά, ο εγκέφαλος, το νευρικό σύστημα, οι μύες και το ανοσοποιητικό μας σύστημα είναι έξοχα παραδείγματα ηλεκτρικών υποσυστημάτων που λειτουργούν μέσα στο βιοηλεκτρικό σώμα μας. Η αλήθεια είναι πως όλες μας οι κινήσεις, συμπεριφορές και πράξεις ενεργοποιούνται με ηλεκτρισμό. Η έρευνα για την Γείωση δείχνει πως η σύνδεση με τη Γη ενεργοποιεί την άμεση αλλαγή των λειτουργιών του σώματος με βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος, του νευρικού και ανοσοποπιητικού συστήματος καθώς και της λειτουγίας των μυών.
. Όλα τα ηλεκτρικά συστήματα και συσκευές είναι γειωμένες, δηλαδή είναι ισοσταθμισμένες από την ηλεκτρική ενέργεια της Γης. Χωρίς γείωση, οι συσκευές δεν θα λειτουργούσαν σωστά. Παρομοίως, όταν είναι σε επαφή με τη Γη, το σώμα λαμβάνει ένα ηλεκτρικό σήμα που ομαλοποιεί και ισοσταθμίζει τα πολλαπλά βιολογικά του συστήματα και μηχανισμούς. Το σήμα αυτό επίσης φαίνεται να είναι πηγή αρνητικά φορτισμένων ελεύθερων ηλεκτρονίων που υπάρχουν σε απεριόριστη ποσότητας στην επιφάνεια της Γης. Το στοιχείο που μελέτησαν οι επιστήμονες στην έρευνα για τη γείωση, είναι πως η μεταφορά αρνητικά φορτισμένων ηλεκτρονίων στο σώμα φαίνεται να εξουδετερώνει τα θετικά φορτισμένα ηλεκτρόνια των ελεύθερων ριζών τα οποία μετά από χρόνια φλεγμονώδη δραστηριότητα οδηγούν σε πολλές κοινές ασθενείες. Θεωρούμε πως το καλύτερο αντιφλεγμονώδες πάνω στον πλανήτη, είναι ο ίδιος ο πλανήτης! Περαιτέρω πιστεύουμε πως μια καταστρεπτική χρόνια φλεγμονή μπορεί να είναι το αποτέλεσμα της ανεπάρκειας αρνητικών ηλεκτρονίων, η οποία αποκαθίσταται με την επαφή μας με την αστείρευτη δεξαμενή ελεύθερων ηλεκτρονίων της Γης.
. Όπως το φως του ήλιου μας προσφέρει την βιταμίνη D, η Γη μας προσφέρει ένα άλλο σημαντικό στοιχείο που ονομάζεται βιταμίνη G (Ground=έδαφος). Τον θεωρούμε ως έναν αγνοημένο παράγοντα πρόκλησης της νόσου, ένα στοιχείο που λείπει. Ο Gary Schwartz, PhD, καθηγητής ψυχολογίας και ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Αριζόνα, δείχνει ότι η Γείωση μπορεί να είναι τόσο θεμελιώδους σημασίας όσο το φως του ήλιου, ο αέρας, το νερά και τα θρεπτικά συστατικά.

Η συναρπαστική ανακάλυψη της Γείωσης

Σε όλη την ιστορία, διάφοροι πολιτισμοί ανά τον κόσμο τίμησαν τη σύνδεση με την Γη και περιέγραψαν την ενέργειά της με διάφορους τρόπους. Σε καποιους από εσάς μπορεί να είναι γνωστή ως Qi στην παραδοσιακή κινέζικη ιατρική και Prana στην Αγιουρβέδα.
Μέχρι τώρα, τα σημαντικά οφέλη αυτής της ενέργειας για την υγεία έχουν παραμείνει σε μεγάλο βαθμό άγνωστα. Χάρη στην περιέργεια και την επιμονή του Clinton Ober, ενός πρωτοπόρου του κλάδου της καλωδιακής τηλεόρασης, τα οφέλη αυτά έρχονται στην επιφάνεια. Ο Ober ήταν επικεφαλής της μεγαλύτερης εταιρείας εγκαταστάσεων συστημάτων καλωδιακής τηλεόρασης στην Αμερική. Το 1993, σε ηλικία 49 ετών και στο απόγειο της καριέρας του, αρρώστησε βαριά όταν ένα απόστημα σχεδόν κατέστρεψε το συκώτι του. Όταν ανέκτησε την υγεία του αποφάσισε να πουλήσει όλα τα υπάρχοντά του και να ψάξει για έναν ανώτερο σκοπό στη ζωή του. Ταξίδεψε σε όλες τις ΗΠΑ για τέσσερα χρόνια ψάχνοντας όπως έλεγε ο ίδιος «για την αποστολή του». Μια μέρα στη Σεντόνα της Αριζόνα, καθισμένος σε ένα παγκάκι στο πάρκο, βλέποντας τους περαστικούς να πηγαινοέρχονται, παρατήρησε πως όλοι φορούσαν παπούτσια με συνθετική σόλα. Αναρωτήθηκε αν τα συγκεκριμένα παπούτσια που αντκατέστησαν τα δερμάτινα από το 1960 και μετά, μπορεί να είχαν κάποια επίδραση στην υγεία. Συνειδητοποίησε πως ο ίδιος αλλά και οι περισσότεροι περαστικοί ήταν «μονωμένοι» από την ηλεκτρική ενέργεια της Γης. Η σκέψη του πήγε πίσω, στα χρόνια που δούλευε στην καλωδιακή τηλεοραση. Πριν την καλωδιακή τηλεόραση, η εικόνα της τηλεόρασης συχνά χάλαγε λόγω κηλίδων, «χιονών» ή από παράσιτα που προκαλούνταν από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Στην καλωδιακή εποχή, τα συστήματα σε κάθε σπίτι ήταν γειωμένα και θωρακισμένα και η μετάδοση του σήματος γίνεται μέσω καλωδίου ώστε να αποτρέπονται παρεμβολές εξωτερικών σημάτων. Το καλώδιο αποτελείται από ένα εσωτερικό αγωγό χαλκού, ένα στρώμα μόνωσης και το εξωτερικό κάλυμμα. Αυτό το κάλυμμα είναι συνδεδεμένο στη Γη,σε μια ράβδο γείωσης. Αυτή είναι η βασική αρχή της γείωσης, της σύνδεσης δηλαδή των ηλεκτρικών συστημάτων των σπιτιών και κάθε κτιρίου με το ενεργειακό πεδίο της Γης, με σκοπό την σταθερότητα και την προστασία από τα ελεύθερα ηλεκτρικά φορτία.
Ο Ober αναρωτήθηκε αν θα μπορούσε άραγε αυτή η ενέργεια να προστατεύσει τον ανθρώπινο οργανισμό από τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία (EMF) του περιβάλλοντος που πολλοί θεωρούν ύπουλα και επικίνδυνα για την υγεία; Θα μπορούσε να παράσχει σταθερότητα στο σώμα; Ήξερε ότι το ανθρώπινο σώμα είναι καλός αγωγός του ρεύματος. Αποφάσισε λοιπόν να κάνει ένα απλό πείραμα στον εαυτό του. Τοποθέτησε ένα μεταλλικό πλέγμα πάνω στο κρεβάτι του. Συνέδεσε πάνω στο πλέγμα ένα καλώδιο με κλιπ και έριξε το καλώδιο έξω από το παράθυρο όπου το συνέδεσε σε μια ράβδο γειωμένη στο έδαφος. Στη συνέχεια ξάπλωσε πάνω στο πλέγμα μετρώντας την τάση στο σώμα του.
Τότε βρήκε πως όσο ήταν «γειωμένος» πάνω στο πλέγμα, τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα είχαν εξαφανιστεί και η τάση του σώματός του ήταν κοντά στο μηδέν. Χωρίς να το καταλάβει αποκοιμήθηκε και ξύπνησε το επόμενο πρωΐ. Είχε κοιμηθεί για πρώτη φορά χωρίς παυσίπονα μετά από πολλά χρόνια που ταλαιπωρείτο από ανυπόφορους πόνους και αϋπνίες.

Επανέλαβε το πείραμα κάθε νύχτα για μια εβδομάδα. Τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια και επιπλέον οι πόνοι του μειώθηκαν σημαντικά. Αποφάσισε να μιλήσει στους φίλους του για το πείραμά του και τότε αυτοί του ζήτησαν να τους φτιάξει ένα μεταλλικό πλέγμα για τα κρεβάτια τους. πράγμα που φυσικά δέχτηκε. Τα αποτέλέσματα ήταν ίδια και για αυτούς. Καλύτερος ύπνος και λιγότεροι πόνοι.
Επικοινώνησε με ερευνητές πανεπιστημίων προκειμένου να πάρει μια εξήγηση αλλά κανείς δεν γνώριζε κάτι για αυτό και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να το μελετήσει. Αποφασισμένος να βρει μόνος του απαντήσεις και έχοντας πάρει πολύτιμες συμβουλές από προπτυχιακούς φοιτητές του πανεπιστημίου, ξεκίνησε την επιστημονική οδύσσειά του, αν και δεν ήταν επιστήμονας ο ίδιος. Δώδεκα χρόνια μετά, συνεχίζει ακόμα. Έχει οργανώσει και εμπνεύσει δεκάδες μελέτες ειδικών επιστημόνων οι οποίοι επιβεβαίωσαν τις διαπιστώσεις του για βελτίωση του ύπνου και μείωση των πόνων. Κατέδειξαν με σαφήνεια ότι η Γείωση έχει ισχυρή επιρροή στη λεπτή ισορροπία μεταξύ της υγείας και της ασθένειας, καθώς και στο προσδόκιμο ζωής. Στη διάρκεια όλης αυτής της περιόδου, ανάπτυσσε και βελτίωνε συνεχώς συστήματα Γείωσης για επιστημονικές μελέτες αλλά και για χρήση από ιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 09 Απρ 2011, 11:21

Θαυμάσιο τόπικ άνοιξες Αλκίνοε! :clap:

Είναι κάτι που δεν προσέχουμε αρκετά, ή δεν του δίνουμε τη δέουσα σημασία...
Όταν πηγαίνω στο εξοχικούλι μου στον Κάλαμο, μου είναι αδιανόητο να μη βγω στον κηπάκο, να μην αγγίξω, να μην ποτίσω, να μην φροντίσω γενικά ... τις βερικοκιές, τις πορτοκαλιές, τη ροδιά, τα δεντράκια μας, τα λουλούδια μας...

Μερικές φορές με πιάνω να θέλω να αγκαλιάσω και κάποιο δέντρο...Και το κάνω. Άλλες φορές μου αρκεί απλά να ξαπλώνω στο γρασίδι και να λιάζομαι, να αφουγκράζομαι τη γη, το χώμα κάτω απ'το σώμα μου, να αγγίζω τη λεπιδα ενός γρασιδιού... και ειλικρινά, "φορτίζω" με μια δυνατή, υπέροχη ενέργεια... Νιώθω την ευεξία που'νιωθα σαν εφηβάκι, είναι απίστευτο.

Εδώ μερικά κομμάτια του μικρού μου αγαπημένου κόσμου...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Νιώθω σαν να επικοινωνώ με τα λουλούδια, τα φυτά, τα δέντρα, τη μάνα γη... να επικοινωνώ άμεσα και ζωτικά... Δεν ξέρω ποιες θεωρίες το λένε και σε τι πλαίσια το βάζουν... Δεν έχω ψάξει αρκετά τις φιλοσοφίες ή θεωρίες πάνω στο θέμα. Το ξέρω βιωματικά, γιατί πάντα ένιωθα την ανάγκη να'ρχομαι σ'επαφή με τη γη, το χώμα, ή την άμμο στην παραλία...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Μπορώ κι εκεί, κοντά στη θάλασσα που τη λατρεύω (το υδάτινο στοιχείο μου "μιλάει" πραγματικά), να παίζω με τις ώρες με βότσαλα... Οχι εντυπωσιακών χρωμάτων βότσαλα, που πολλοί μαζεύουν για να στολίσουν μια γωνιά του σπιτιού τους... Απλά βοτσαλάκια, γριζόασπρα, το ίδιο με κάνουν να νιώθω... :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 09 Απρ 2011, 11:39

πολύ ενδιαφέρον θέμα, θενκς
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Σάβ 09 Απρ 2011, 14:32

Μμμμ... Μάλλον όχι και τόσο επιτυχημένη προσπάθεια... :P Αλλά μπορείτε να έχετε έστω μια μικρή ιδέα...!
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Σάβ 09 Απρ 2011, 15:22

Συμφωνώ με τη Βίκυ! Πολύ ωραίο τόπικ! Επειδή γενικά είμαι από τους τυχερούς (κατά τη γνώμη μου) που δεν μεγάλωσαν στην πόλη, έχω ιδιαίτερη σχέση με τη φύση. Γι' αυτό το λόγο, όποτε επισκέπτομαι κάποιο μέρος συνηθίζω να βγάζω φωτογραφίες τοπία μου κάνουν εντύπωση. Έχω κι άλλες, αλλά αυτές είναι οι αγαπημένες μου!


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 23 Μάιος 2011, 22:57

Σα βρεθήτε σε χώμα και δείτε λάσπη τώρα που καλοκαιριάζει ,βουτήχτε , μη ντρέπεστε εσάς ! Και σαν πολλές φορές το κανετε θα δείτε μια συμπεριφορά αυτόματη να σας συμβαίνει και ως παιδια που είστε ,γιατί είσαστε αιώνια παιδια,με γέλιο και χαρά θα το δεχτείτε :ups: Γίνεστε Ένα με Όλα : D :D :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 23 Μάιος 2011, 23:32

Συμφωνώ με τη Βίκυ! Πολύ ωραίο τόπικ! Επειδή γενικά είμαι από τους τυχερούς (κατά τη γνώμη μου) που δεν μεγάλωσαν στην πόλη, έχω ιδιαίτερη σχέση με τη φύση. Γι' αυτό το λόγο, όποτε επισκέπτομαι κάποιο μέρος συνηθίζω να βγάζω φωτογραφίες τοπία μου κάνουν εντύπωση. Έχω κι άλλες, αλλά αυτές είναι οι αγαπημένες μου!
:) ειναι πολυ ομορφο αυτο που λες.
Εχω την εντυπωση οτι καθε νεοτερη γενια ζει ολο και λιγοτερο ανεμελη παιδικη ηλικια απο την προηγουμενη.
Ανήκω στην γενιά του 84. δεν ειχα ιδιαιτερη σχεση με τα φροντιστηρια αλλα οι φιλοι μου πηγαινανε. κι ετσι
εγω μαλλον ημουν μονος και βαριομουν. ευτηχως υπηρχε και η μυθολογια, οι εγκυκλοπαιδιες και καποια αλιτοπαιδα που δεν πηγαιναν φροντιστηριο γιατι ειχαν σταματησει το σχολειο.
Χαίρομαι παρα πολυ που ενα παιδι της ηλικιας σου μπορει να εχει επαφη με την φύση.
Την λεξη παιδι δεν την λεω υποτιμητικα. μην παρεξηγηθω
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 24 Μάιος 2011, 13:24

Την λέξη παιδί την δέχομαι με μεγάλη μου ευχαρίστηση! Εγώ ανήκω στη γενιά του 94 και δυστυχώς είμαι από τα παιδιά που πηγαίνουν φροντιστήριο. Έχω εξηγήσει σε άλλο τόπικ τους λόγους οπότε δεν θα επεκταθώ. Έχω μεγάλη αδυναμία στη φύση και στον τομέα της φωτογραφίας και προσπαθώ να τα συνδιάζω. Ίσως και να είμαι πολύ τυχερή που μεγάλωσα δίπλα στη θάλασσα και παίζοντας σε αλάνες, και όχι στο κέντρο κάποιας πόλης που τα παιδιά είχαν μόνο φίλο το Nintendo..!
Εχω την εντυπωση οτι καθε νεοτερη γενια ζει ολο και λιγοτερο ανεμελη παιδικη ηλικια απο την προηγουμενη.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Divine!
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Μάιος 2011, 13:37

Γλυκά παιδιά...
Μακάρι να μπορούσα να σας έδινα λίγη απ'την ανεμελιά που έζησα και που δε θα ζήσετε αν δεν αλλάξουν όλα... (εγώ πιστεύω πως θα τη ζήσετε έστω κι αν θα'χετε πατήσει τα 40 :D )

Ρηνιώ μου είσαι πολύ τυχερή που ζεις κοντά στη θάλασσα... απόλαυσε το χώρο που σε περιβάλλει όσο μπορείς... Αυτή η μαγεία θα σε συνοδεύει σε όλη σου τη ζωή γλυκιά μου.
Πανέμορφες οι φωτο σου... (μου έφτιαξαν τη μέρα) :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sevdalone
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2011, 09:11
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από sevdalone » Τρί 24 Μάιος 2011, 13:42

Την ανεμελιά σαν παιδιά όμως τη χάσαμε...

Awareness and Truth are our Power and Freedom


Love for Everything and Hatred for None

Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 24 Μάιος 2011, 13:46

sevdalone έγραψε:Την ανεμελιά σαν παιδιά όμως τη χάσαμε...
Εμεεεειιιις τη ξανα βρήηηκαμε. :P :P :P
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Blue Ice » Τρί 24 Μάιος 2011, 13:57

Όταν ήμουν μικρή ήθελα να γίνω σαν τον πρωταγωνιστή της ταινίας "Απέραντο Γαλάζιο" και να ζω συνέχεια μέσα στη θάλασσα... Τη λατρεύω, υπάρχει άλλη μαγεία εκεί...
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 24 Μάιος 2011, 14:12

Πανέμορφες οι φωτο σου... (μου έφτιαξαν τη μέρα) :rose:
Σ' ευχαριστώ πολύ Βίκυ...! Αυτές οι φώτο είναι από διακοπές και εκδρομές! Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φώτο της περιοχής μου.. Και θα καταλάβεις πραγματικά πόσο τυχερή είμαι! Θα κανονίσω να σου βγάλω και ηλιοβασίλεμα να πάθεις πλάκα.. Απέναντι ακριβώς βλέπουμε και Όλυμπο...! Εντάξει εντάξει σταματάω.. Αλλά ΟΚ. Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει! :loco:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Μάιος 2011, 14:33

Μη σταματάς ματάκια μου, βάλε φωτο το συντομότερο, να μας ταξιδεψεις... :D :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 24 Μάιος 2011, 14:39

Περιμένω να τελειώσουν οι εξετάσεις να ηρεμήσω κι από αυτό και μετά υπόσχομαι να βάλω... Από 10 Ιουνίου και μετά έχω σκοπό να βγω με φωτογραφική κλπ. Το σκεφτόμουν για το Πάσχα αλλά τελικά δεν έκατσε.. Οπότε θα πρέπει να περιμένεις λίιιιγο...!
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Μάιος 2011, 14:56

Αν πρόκειται για εξετάσεις, περιμένω όσο θες.
Προέχουν αυτά!
Εδώ είμαστε και θα τα δούμε :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 24 Μάιος 2011, 15:01

:D :rose:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 24 Μάιος 2011, 22:55

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Τελικά μία βόλτα με μία φίλη έσπρωξε τις διαδικασίες... Ορίστε... Είναι από κινητό οι φωτογραφίες οπότε να αναμένετε καλύτερες και από άποψη ανάλυσης, αλλά και με καλύτερο ηλιοβασίλεμα..!
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 25 Μάιος 2011, 20:34

Όμορφες αλήθεια,μπράβο σου :urock: Θα ανεβάσω και 'γω μερικές από το νησί μου ,ίσως και βίντεο από τα χωράφια μου(επαγγελματιας αγροτης-η αγαπη μου) και από το κοκταιλ μπαρ(το χόμπι μου ) που δουλευω.


...καλό καλοκαίρι να έχουμε και όποτε μπορείτε να περπατάτε ξυπόλυτοι :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Snorky
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιούλ 2011, 11:48
Irc ψευδώνυμο: Snorky.gr
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Nederland
Επικοινωνία:

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Snorky » Παρ 23 Σεπ 2011, 18:05

Καλως ορισες Αλκινοε !

Συμπτωματικα σημερα το πρωι κοιταζα αυτο εδω http://www.orgoniseafrica.com/english/o ... ulser.html

Ειναι μιπως κατι παρομοιο με αυτο στο οποιο αναφερεσαι ?

Κοιτακσε λιγο και αυτο εδω http://miastala.com/s/archives/19572

Ωρα Καλη
Για να ανακαλύψεις νέες στεριές,πρέπει πρώτα να βρείς το κουράγιο, να χάσεις το λιμάνι από τα ματια σου.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 23 Σεπ 2011, 20:18

Όχι,δεν έχουν καμιά σχέση,αλλά θα σταθώ για λίγο στο miastala . Αν πραγματικά ο αρθρογράφος του κειμένου, ο Ίωανας,ήθελε να βοηθήσει τους συνανθρώπους του δε θα έγραφε έτσι,κάθε άλλο μάλιστα ,το κείμενο αυτό τρομοκρατεί και δε πληροφορεί !
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Σεπ 2011, 13:18

Συμφωνω με τον Αλκίνοο :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 05 Απρ 2012, 15:46

ArELa έγραψε:Θαυμάσιο τόπικ άνοιξες Αλκίνοε! :clap:

Είναι κάτι που δεν προσέχουμε αρκετά, ή δεν του δίνουμε τη δέουσα σημασία...
Όταν πηγαίνω στο εξοχικούλι μου στον Κάλαμο, μου είναι αδιανόητο να μη βγω στον κηπάκο, να μην αγγίξω, να μην ποτίσω, να μην φροντίσω γενικά ... τις βερικοκιές, τις πορτοκαλιές, τη ροδιά, τα δεντράκια μας, τα λουλούδια μας...

Μερικές φορές με πιάνω να θέλω να αγκαλιάσω και κάποιο δέντρο...Και το κάνω. Άλλες φορές μου αρκεί απλά να ξαπλώνω στο γρασίδι και να λιάζομαι, να αφουγκράζομαι τη γη, το χώμα κάτω απ'το σώμα μου, να αγγίζω τη λεπιδα ενός γρασιδιού... και ειλικρινά, "φορτίζω" με μια δυνατή, υπέροχη ενέργεια... Νιώθω την ευεξία που'νιωθα σαν εφηβάκι, είναι απίστευτο.

Εδώ μερικά κομμάτια του μικρού μου αγαπημένου κόσμου...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Νιώθω σαν να επικοινωνώ με τα λουλούδια, τα φυτά, τα δέντρα, τη μάνα γη... να επικοινωνώ άμεσα και ζωτικά... Δεν ξέρω ποιες θεωρίες το λένε και σε τι πλαίσια το βάζουν... Δεν έχω ψάξει αρκετά τις φιλοσοφίες ή θεωρίες πάνω στο θέμα. Το ξέρω βιωματικά, γιατί πάντα ένιωθα την ανάγκη να'ρχομαι σ'επαφή με τη γη, το χώμα, ή την άμμο στην παραλία...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Μπορώ κι εκεί, κοντά στη θάλασσα που τη λατρεύω (το υδάτινο στοιχείο μου "μιλάει" πραγματικά), να παίζω με τις ώρες με βότσαλα... Οχι εντυπωσιακών χρωμάτων βότσαλα, που πολλοί μαζεύουν για να στολίσουν μια γωνιά του σπιτιού τους... Απλά βοτσαλάκια, γριζόασπρα, το ίδιο με κάνουν να νιώθω... :wink:




Αυτό συμβαίνει λόγο ενέργειας.ΟΛΑ είναι ενέργεια,γι'αυτό και νιώθεις να γίνεσαι Ένα με τη φύση,Ένα με το Σύμπαν. Η φύση δίνει ,αναπαράγει,μεταδίδει καθαρή ενέργεια,υγιή ενέργεια..Και όπως γνωρίζουμε υγιή ενέργεια ,υγιή σκέψη,υγιές σώμα...





...καλώς ήρθες καλοκαίρι :xara:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από Kostakis » Πέμ 05 Απρ 2012, 17:39

Πολύ ωραιό θέμα. Εξαιρετικό θα έλεγα!

Η γείωση απότελεσε και αποτέλει πολύ σημαντικό κομμάτι στον εσωτερισμό γενικά.
Με οποιοδίποτε είδος τεχνικής καταπιαστείς πάντα ύπαρχει κάποια άσκηση που σχετίζεται με την γειώση.

Γενικά το θέμα με τα παπούτσια το είχα ψάξει και παλιά. Το ξυπόλητο περπάτημα από όποια μεριά και να το δεις
είναι ευεργετικό. Είτε στο ενεργειακό επίπεδο είτε στο είτε στο βιολογικό.
Η εμβιομηχανική του σώματος είναι φτιαγμένη έτσι. Το πέλμα σκανάρει το έδαφος και στέλνει την πληροφορία στον εγκέφαλο.
Αυτό όλο με την σειρά του δημιουργεί ένα δέσιμο -ας μου επιτραπεί η φράση- σε όλο το σώμα, νευρολογικά και μυικά.
Το αποτέλεσμα είναι η διέγερση και η φόρτιση όλου του συστήματος με ευεργετικά αποτελέσματα σε όλο το σώμα.
Μια έρευνα μάλιστα που πραγματοποιήθηκε στο Χαρβαρντ καταδείκνυε αυτό το φαινόμενο.
Έβαλαν κάτω δρομείς και εξέτασαν ενδελεχώς -με πελματογραφήματα και με αργές κάμερες- το τρόπο τρεξίματος των.
Το αποτέλεσμα ήταν αποστομοτικό. Οι δρομείς που έμαθαν να τρέχουν χωρίς παπούτσια δεχόντουσαν λιγότερη πίέση στις αρθώσεις
τους. Εν αντιθέσει, οι δρομείς με παπούτσια υπέφεραν συχνά απο τραυματισμούς.
Η απάντηση ήρθε απο την κάμερα αργής ταχύτητας που έδειχνε το εξής. Οι ξυπόλητοι δρομείς, χτυπούσαν το έδαφος με το μαξιλαράκι
του πέλματος και στην συνέχεια το πέλμα. Το σώμα τους λόγο αυτής της ιδιομορφίας έιχε ενστικτοδώς καλύτερη στάση.
Από την άλλη μεριά η δρομείς με παπούτσια χτυπούσαν το έδαφος με την φτέρνα, εξαιτίας της "προστασίας" που τους παρείχε
το "καλό" αθλιτικο παπούτσι.
Αυτά όσον αφορά την εμβιομηχανική.

Ας πάμε τώρα στο ενεργειακό κομμάτι του θέματος.
Η λέξη γειωμένος από μόνη χρησιμοποιείται σύχνα στο καθημερινο μας λεξιλόγιο για να χαρακτηρίσει ένα άτομο, μια ιδιοσυγκρασία.
Το ίδιο φυσικά γίνεται και με την φράση "πετάει στα σύννεφα". Αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο κατά την άποψη μου.
Όντως υπάρχουν άτομα που όλοι μας έχουμε παρατηρήσει πόσο "αλλού" βρίσκονται. Την αδύναμία που έχουν αυτά τα άτομα
να κάνουν πράξη την σκέψη τους και το γεγονός ότι ονειροπολούν διαρκώς ανίκανοι να φέρουν εις πέρας ακόμα και τους πιο μικρούς στόχους.
Γνώμη μου είναι ότι αυτά τα φαινόμενα σχετίζονται άμεσα με το ενεργεικό κομμάτι της όλης κατάστασης.

Η επαφή με την φύση είναι η απλούστερη τεχνική για να κατεβάσεις την ενέργεια κάτω, να κεντραριστείς και να έρθεις στα ίσα σου.
Όσοι υπήρξαν χορτοφάγοι για αρκετό καίρο -αν ήταν λίγο παρατηρητικοί- θα διαπίστωσαν το πόσο δύσκολο ήταν να γειωθούν.
Η κατανάλωση κρέατος σε πρώτη φάση είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να κατεβάσεις την ενέργεια χαμηλά. Μάλιστα για να αναφέρω και
μια προσωπική εμπειρία, στα τόσα χρόνια χορτοφαγίας, η μόνη φορά που έφαγα κρέας ήταν για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Πειραματιζόμουν για πολύ καιρο με μια άσκηση για το ανέβασμα την ενέργειας. Κάποια στιγμή συνέβει αυτό που με τόσο κόπο πολεμούσα.
Φυσικά όταν πας γυμνός στ' αγγούρια υπάρχει κίνδυνος να την πάθεις. Έτσι και εγώ την έπαθα. Σε κάποια φάση έγινε το πολυπόθητο και
κατά την διάρκεια του διαλογισμού άρχισε να ανεβαίνει η ενέργεια από την σπονδυλική στήλη. Το φαινόμενο φυσικά όσο και να προσπαθήσω να το περιγράψω με λόγια δεν γίνεται, ήταν κάτι το πρωτόγνωρο. Το ανέβασμα της ενέργειας όμως για να συμβεί προυποθέτει όλο το "κανάλι" προς τα πάνω να είναι ανοιχτό και καθαρό. Αν δεν είναι ανοιχτό η ενέργεια μπορεί να μπλοκάρει σε ένα από τα ενεργειακά κέντρα και να γίνει χαμός. Έτσι και έγινε σε μένα. Καθώς ένιωθα να ανεβαίνει έγινε ένας χαμός κοντά στο κεφάλι λίγο πριν απο το κέντρο του στέματος που λέμε.
Η συνέχεια; Ένα μαρτύριο!

Για μέρες ήμουν ήμουν σε κατάσταση μέθης και ακόμα χειρότερα. Ένιωθα κυριολεκτικά σαν να πετάω. Ένιωθα το σώμα μου πάνω από μένα. Ματαίως προσπάθησα να βρω μια λύση αλλά δεν γινόταν. Εκείνη την περίοδο κατείχα τον δεύτερο βαθμό Ρέικι και προσπάθησα να γειωθώ ουκ ολίγες φορές με μια ιαπωνική τεχνική που διδάσκεται απο τον πρώτο βάθμο. Ήταν αδύνατο!

Στο τέλος και μετά απο αρκετές προσπάθειες ήρθα σε επαφή με μία τεχνική θιβετανικού διαλογισμού (δεν είναι της παρούσης να την αναλύσω) και έτσι άρχισα κάπως να συνέρχομαι. Δειλά, δειλά άρχισαν να κατεβάζω την ενέργεια προς τα κάτω. Σημαντικός παράγωντας στο κατέβασμα της ενέργειας έπαιξε το κρέας. Τότε ήταν και η μοναδική φορά που αναγκάστικα να φάω γιατί δεν γινόταν αλλιώς και διαπίστωσα ότι όντως το κρέας βοηθά στο κατέβασμα της ενέργειας.

Επίσης ένα άλλος πολύ καλός τρόπος γείωσης είναι το σέξ. Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά βοηθά πάρα πολύ στο κατέβασμα και αυτό με τη σειρά του. Έκτοτε απο το πατατράκ που έπαθα είμαι πολύ προσεκτικός και ρίχνω μεγάλο βάρος στην ασκήσεις γείωσης. Το Ρέικι είναι εξαιρετικό για αυτή την περίπτωση είτε έχεις πρώτο βαθμό είτε κατέχεις το μάστερ. Τα καλοκαίρια στο χωριό τα περνάω ξυπόλυτος και πλέον τα πέλματα μου είναι σαν λάστιχο αμαξιού.

Ταπεινή μου άποψη είναι να το δοκιμάσετε και εσείς. Το ξυπόλητο περπάτημα -έστω και μέσα στο σπίτι- είναι ευεργετικό και να μην χάνεται την ευκαρία εφόσον βρεθήτε σε χορτάρι, παραλία κλπ να απολαύσεται την δύναμη της γης που τόσο απλόχερα μας προσφέρει σε συνδιασμό πάντοτε με την δύναμη του ήλιου. Τα πάντα συνδέονται μεταξύ τους και τίποτα δεν είναι τυχαίο. Ο άνθρωπος δεν είναι ένα βιολογικό ρομπότ αλλά πολλά περισσότερα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τα πολλά :)

Έτερον ουδέν!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Earthing(γείωση)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 05 Απρ 2012, 23:04

Eκτός της γείωσης και τα ευεργετικά της θα προσθέσω και ένα άλλο το οποίο σχεδόν μιας διαφεύγει.Θέμα <χρόνος>. Καθώς περπατάμε ξυπόλητοι οι αισθήσεις μας συγκεντρώνονται,εστιάζουν σε εικόνα και ήχο,μειώνονται οι παλμοί,άρα η κίνηση γίνεται πιο αργή η δε ενέργεια/χρόνος που σπαταλάμε μειώνεται,ο εγκέφαλος χαλαρώνει ...Σας συνιστώ να μην έχετε ρολόι και να κλείσετε τα κινητά σας,ένα είναι το ρολόι,ο ήλιος,ένας είναι ο μηχανισμός για τροφή,το βιολογικό ρολόι...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”