Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Δευ 07 Μάιος 2007, 16:31

Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Μπορείς να καθαρίσεις μια τουαλέτα: Καταβρέξτε με ένα κουτάκι Coca-Cola την λεκάνη της τουαλέτας. 1 ώρα μετά θα λάμπει από καθαριότητα. Το κιτρικό οξύ της Coke εξαφανίζει όλες τις χρωστικές κηλίδες από τις πορσελάνες.

Μπορείτε να αφαιρέσετε την σκουριά από τον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου σας: Τρίψτε τον προφυλακτήρα με ένα τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο, βουτηγμένο στην Coca-Cola

Καθαρίστε τους πόλους της μπαταρία του αυτοκινήτου από την διάβρωση: Ρίξτε ένα κουτάκι Coca-Cola πάνω στους πόλους της μπαταρίας για να εξαφανίσετε την διάβρωση

Η σκουριά φεύγει με την πρώτη: Απλώστε ένα πανί βουτηγμένο στην Coca-Cola στη σκουριά για λίγο χρονικό διάστημα

Μπορείτε να αφαιρέσετε το γράσο από τα ρούχα:Ρίξτε ένα κουτάκι Coke πάνω στον λεκέ από γράσο, μαζί με απορρυπαντικό, και τρίψτε το κυκλικά. Η Coca-Cola/Pepsi θα βoηθήσει να εξαφανιστεί ο λεκές

Μπορεί επίσης να εξαφανίσει την θολούρα από το παρμπρίζ σας

Αυτό το κατασκεύασμα το πίνουμε!
Φυσικά το χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τους λεκέδες μας.
Και πληρώνουμε γι’ αυτό!
Σωστά?



Πληροφοριακά: Ο μέσος όρος pH των αναψυκτικών, π.χ. Coke & Pepsi είναι 3.4. Αυτή η ποσότητα οξύ είναι αρκετά δυνατή για να διαλύσει δόντια και κόκαλα! Το σώμα μας σταματάει να χτίζει τα κόκαλα περίπου στην ηλικία των 30. Μετά από αυτή την ηλικία αρχίζει να διαλύει τα κόκαλα κάθε χρόνο μέσα από τα ούρα μας, εξαρτώμενο όμως πάντα από την οξύτητα του φαγητού που λαμβάνει. Το διαλυμένο ασβέστιο καταλήγει από τις αρτηρίες, τα αιμοφόρα αγγεία, το δέρμα, τους ιστούς και τα διάφορα όργανα, στα νεφρά με αποτέλεσμα την δημιουργία της πέτρας στα νεφρά.

Τα αναψυκτικά δεν έχουν καθόλου φυσικά στοιχεία (σε αντίθεση με τις βιταμίνες και το φυσικό νερό). Έχουν περισσότερη ζάχαρη, υψηλότερη οξύτητα και χρωστικά. Μερικοί άνθρωποι προτιμούν να πίνουν ένα αναψυκτικό μετά από κάθε γεύμα.
Φαντάζεστε ποιο είναι το αντίκτυπο?

Το αντίκτυπο;
Το σώμα μας έχει μία ενδεικτική τιμή 37ο για τη λειτουργία της χώνευσης των ενζύμων. Η θερμοκρασία των αναψυκτικών είναι κατά πολύ μικρότερη από 37, μερικές φορές είναι πολύ κοντά στο 0. Αυτή η διαφορά θερμοκρασίας έχει σαν αποτέλεσμα να επηρεάζεται η διαδικασία των ενζύμων και να δημιουργεί stress στο χωνευτικό μας σύστημα κι αυτό να χωνεύει λιγότερο φαγητό. Στην πραγματικότητα το φαγητό ζυμώνεται. Το ζυμωμένο φαγητό προκαλεί δυσοσμία, αέρια, αποσύνθεση και δημιουργεί τοξικά, τα οποία απορροφούνται από τα έντερα, κι έτσι περνάνε μέσα στο αίμα απ’ όπου διοχετεύονται σε ολόκληρο το σώμα. Αυτή η εξάπλωση των τοξικών βοηθάει στην δημιουργία διαφόρων αρρωστιών.




Μερικά παραδείγματα:
Πριν μερικούς μήνες, έγινε ένας διαγωνισμός στο πανεπιστήμιο Delhi «Ποιος θα πιει την περισσότερη Coke?” Ο νικητής ήπιε 8 μπουκάλια και πέθανε επί τόπου από την υπερβολική δόση «μελανικής διοξίνης» στο αίμα του και μη επαρκής οξυγονώσεως. Από τότε, ο πρύτανης απαγόρεψε τα αναψυκτικά από την καντίνα του πανεπιστημίου.

Κάποιος έβαλε ένα σπασμένο δόντι σε ένα μπουκάλι Pepsi όπου μετά από 10 ημέρες αυτό διαλύθηκε! Τα δόντια και τα κόκαλα είναι τα μόνο ανθρώπινα όργανα που μένουν άθικτα αρκετό καιρό μετά από το θάνατό μας.

Φανταστείτε τι μπορεί να κάνει αυτό το αναψυκτικό στα ευαίσθητα έντερά σας και στο εσωτερικό του στομάχου σας όπου καταλήγει!
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Δευ 07 Μάιος 2007, 16:38

Δεν ξέρετε τι συμβαίνει όταν πίνετε Coca Cola;
Διαβάστε παρακάτω για να μάθετε:
• Τα πρώτα 10 λεπτά: 10 κουταλιές ζάχαρης εισχωρούν στο σύστημά σας. (100% της προτεινόμενης ημερήσιας χρήσης.) Ο λόγος που δεν κάνετε αμέσως εμετό από την υπερβολική δόση ζάχαρης είναι το φωσφορικό οξύ που κόβει την γεύση και σας επιτρέπει να κρατήσετε το αναψυκτικό στο στομάχι σας.
• 20 λεπτά: Το ζάχαρό σας προκαλεί μια έκρηξη ινσουλίνης. Το συκώτι σας ανταποκρίνεται σε αυτό, μετατρέποντας όση ζάχαρη μπορεί σε λίπος (και υπάρχει πολύ ζάχαρη αυτή τη στιγμή).
• 40 λεπτά: Η απορρόφηση καφεΐνης έχει ολοκληρωθεί. Οι κόρες σας διαστέλλονται, η πίεση του αίματος αυξάνεται και το συκώτι συνεχίζει να ρίχνει ζάχαρη στο αίμα. Oι δέκτες αδενοσίνης στον εγκέφαλό σας φράζουν αποτρέποντας την υπνηλία.
• 45 λεπτά: Το σώμα σας ανεβάζει την παραγωγή ντοπαμίνης, ερεθίζοντας τα κέντρα ευχαρίστησης στον εγκέφαλό σας. Είναι ο ίδιος τρόπος που λειτουργεί και η ηρωίνη.
• >60 λεπτά: Το φωσφορικό οξύ δεσμεύει το ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο στο χαμηλότερο έντερό σας, παρέχοντας μιας περαιτέρω ώθηση στο μεταβολισμό. Αυτό γίνεται από τις υψηλές δόσεις της ζάχαρης και των τεχνητών γλυκαντικών ουσιών που αυξάνουν επίσης την ουρική έκκριση του ασβεστίου.
• >60 λεπτά: Οι διουρητικές ιδιότητες της καφεΐνης κάνουν παιχνίδι. (Σας κάνει να πρέπει να κατουρήσετε.) Τώρα βεβαιώνεται ότι θα εκκενώσετε το συνδεμένο ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο που πήγαινε στα κόκαλά σας καθώς επίσης και το νάτριο, τον ηλεκτρολύτη και το νερό.
• >60 λεπτά: Δεδομένου ότι το rave μέσα σας πεθαίνει, θα αρχίσετε να έχετε μια συντριβή ζάχαρης. Μπορεί να γίνετε οξύθυμοι ή και αργόστροφοι. Έχετε επίσης τώρα, κυριολεκτικά, κατουρήσει όλο το νερό που περιείχε η Coke, μαζί με τις πολύτιμες θρεπτικές ουσίες που το σώμα σας θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιήσει για να ενυδατώσει το σύστημά σας ή να χτίσει τα ισχυρά κόκαλα και τα δόντια.
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από chill » Δευ 07 Μάιος 2007, 16:46

elia έγραψε: Δεν ξέρετε τι συμβαίνει όταν πίνετε Coca Cola;
Διαβάστε παρακάτω για να μάθετε:
• Τα πρώτα 10 λεπτά: 10 κουταλιές ζάχαρης εισχωρούν στο σύστημά σας. (100% της προτεινόμενης ημερήσιας χρήσης.) Ο λόγος που δεν κάνετε αμέσως εμετό από την υπερβολική δόση ζάχαρης είναι το φωσφορικό οξύ που κόβει την γεύση και σας επιτρέπει να κρατήσετε το αναψυκτικό στο στομάχι σας.
• 20 λεπτά: Το ζάχαρό σας προκαλεί μια έκρηξη ινσουλίνης. Το συκώτι σας ανταποκρίνεται σε αυτό, μετατρέποντας όση ζάχαρη μπορεί σε λίπος (και υπάρχει πολύ ζάχαρη αυτή τη στιγμή).
• 40 λεπτά: Η απορρόφηση καφεΐνης έχει ολοκληρωθεί. Οι κόρες σας διαστέλλονται, η πίεση του αίματος αυξάνεται και το συκώτι συνεχίζει να ρίχνει ζάχαρη στο αίμα. Oι δέκτες αδενοσίνης στον εγκέφαλό σας φράζουν αποτρέποντας την υπνηλία.
• 45 λεπτά: Το σώμα σας ανεβάζει την παραγωγή ντοπαμίνης, ερεθίζοντας τα κέντρα ευχαρίστησης στον εγκέφαλό σας. Είναι ο ίδιος τρόπος που λειτουργεί και η ηρωίνη.
• >60 λεπτά: Το φωσφορικό οξύ δεσμεύει το ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο στο χαμηλότερο έντερό σας, παρέχοντας μιας περαιτέρω ώθηση στο μεταβολισμό. Αυτό γίνεται από τις υψηλές δόσεις της ζάχαρης και των τεχνητών γλυκαντικών ουσιών που αυξάνουν επίσης την ουρική έκκριση του ασβεστίου.
• >60 λεπτά: Οι διουρητικές ιδιότητες της καφεΐνης κάνουν παιχνίδι. (Σας κάνει να πρέπει να κατουρήσετε.) Τώρα βεβαιώνεται ότι θα εκκενώσετε το συνδεμένο ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο που πήγαινε στα κόκαλά σας καθώς επίσης και το νάτριο, τον ηλεκτρολύτη και το νερό.
• >60 λεπτά: Δεδομένου ότι το rave μέσα σας πεθαίνει, θα αρχίσετε να έχετε μια συντριβή ζάχαρης. Μπορεί να γίνετε οξύθυμοι ή και αργόστροφοι. Έχετε επίσης τώρα, κυριολεκτικά, κατουρήσει όλο το νερό που περιείχε η Coke, μαζί με τις πολύτιμες θρεπτικές ουσίες που το σώμα σας θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιήσει για να ενυδατώσει το σύστημά σας ή να χτίσει τα ισχυρά κόκαλα και τα δόντια.


Ναι αλλά τώρα γιατί εγώ έχω όρεξη για ένα παγωμένο κουτάκι Κόκα; Ε; Έχεις σκεφτεί να δουλέψεις στη διαφήμιση; Αυτό το είδος ειλικρινούς μαρκετινγκ μπορεί να έκανε και θαύματα!

"ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ! ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΚΚΑΛΟ!"

Ή αλλιώς " ΠΕΠΣΙ ΜΑΞ! ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΣΟΥ! "

Κάπου διάβασα οτι αυτό για τις δέκα κουταλιές ζάχαρη, είναι λίγο urban legend. Αν ήταν δέκα οι κουταλιές δε θα είχε 200 θερμίδες το κουτάκι αλλά περισσότερες!
Θα το ψάξω... ;)
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:05

Έχεις σκεφτεί να δουλέψεις στη διαφήμιση; Αυτό το είδος ειλικρινούς μαρκετινγκ μπορεί να έκανε και θαύματα!


Αυτό έχεις να πεις; :?
Το παραπάνω μου το έστειλαν με e-mail, πρώτον.
Δεύτερον όμως και κυριότερον, το γεγονός ότι σε κούφια κεφάλια η αρνητική διαφήμιση λειτουργεί θετικά, σημαίνει ότι δεν πρέπει μία πληροφορία, που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε -κι ας μη κοροϊδευόμαστε- ότι είναι έτσι, να κυκλοφορεί; Δεν γνωρίζουμε ήδη τι κατασκεύασμα πάνω κάτω είναι το εν λόγω αναψυκτικό; (και όχι μόνο αυτό..)

Τώρα αν οι παραπάνω πληροφορίες (για τις εργασίες που γίνονται στα εντόσθιά και στον ευρύτερο "εσωτερικό σου κόσμο" ! έλεος!) κάνουν εσένα, εμένα ή κάποιον άλλο να πάει να πιεί κόκα κόλα...!, ...θα σου πω για μιά ακόμα φορά, ας μη κοροϊδευόμαστε, δεν είμαστε τόσο "έρμαια της χειραγώγισης", εν γνώσει μας κάνουμε κακό στον εαυτό μας..
Εξάλλου μ' αυτή τη λογική, κανείς δεν θα έπρεπε να μιλά για τις καταστροφικές συνέπειες του τσιγάρου γιατί όλοι μετά θα θέλουν να ανάψουν ένα τσιγαράκι...
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
Konstantinos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:23
Irc ψευδώνυμο: [Konstantinos]
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Σ' άλλη γη, Σ' άλλη τροχιά σ άλλη χώρα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Konstantinos » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:15

τώρα πάω να πιώ κοκακολα...
Mess with the best, CRY LIKE THE REST
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:21

Με τις υγείες σου!Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

...Α! ..και μη ξεχάσεις να ρίξεις και μια μέντος μέσα (κόντρα διαφήμιση...!)Εικόνα
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
Konstantinos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:23
Irc ψευδώνυμο: [Konstantinos]
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Σ' άλλη γη, Σ' άλλη τροχιά σ άλλη χώρα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Konstantinos » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:36

το ήξερα οτι θα το έλεγες !
Mess with the best, CRY LIKE THE REST
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από chill » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:38

elia έγραψε:
Έχεις σκεφτεί να δουλέψεις στη διαφήμιση; Αυτό το είδος ειλικρινούς μαρκετινγκ μπορεί να έκανε και θαύματα!


Αυτό έχεις να πεις; :?


Δεν υπάρχει περίπτωση να πανικοβληθώ για κάτι τέτοιο. Λέω αλήθεια ότι μου ήρθε όρεξη για παγωμένη κοκα πάντως.
Πίνω μια κόκα τη βδομάδα, άντε δύο... Η επαφή με τα δόντια μου είναι ελάχιστη και δεν πτοούμαι ιδιαίτερα από τον πανικό σχετικά με το τι βάζουμε μέσα μας. Είμαι της γενιάς του Τσερνομπιλ και έχω ήδη πάθει ότι είναι να πάθω... (ελπίζω).

Δεδομένου ότι δεν πρόκειται να τα μαζέψω σύντομα και να πάω να ζήσω στη φάρμα των ονείρων μου καλλιεργόντας τη γη και τρώγοντας αγνά βιολογικά προϊόντα... τι να κάνω; Να βάλω τις φωνές; Να κόψω την κόκα;

Για παράδειμγα...πρόσφατα διάβασα οτι τα βιολογικά προϊόντα ΔΕΝ είναι πιο υγιεινά απο τα θερμοκηπίου γιατί ζούμε τόσο καιρό με τα ψεύτικα που τα βιολογικά μας πέφτουν βαριά! 'Εχουμε, καταπωςφαίνεται μάθει στα ψεύτικα! Ποιόν να πιστέψω;
Αποκλείεις την πιθανότητα αυτή η μελέτη να είναι προπαγάνδα άλλης εταιρίας που θέλει να αποσπάσει ένα κομμάτι της πίτας της παγκόσμιας αγοράς αναψυκτικών;

Αποκλείεις την πιθανότητα να τραβάνε αυτές τις θεωρίες από τα μαλλιά για να κεφαλαιοποιήσουν την τρομολαγνία; Ξέρει άραγε κανείς ΠΟΣΑ και ΠΟΙΑ είναι τα συμφέροντα πίσω απο κάθε νέο φρούτο που προκύπτει κάθε δεκαπέντε μέρες σχετικά με το τι τρώμε και τι μας σκοτώνει, που παραδόξως ήταν ακίνδυνο μερικές μέρες πριν;

Προφανώς θα έχεις ακούσει για εκείνο το πείραμα που έβαλαν ένα αυγό ανάμεσα σε 2 κινητά τηλέφωνα και ψήθηκε; Ε, είναι μύθος γιατί τα κινητά δεν επικοινωνούν απευθείας... Άρα η ανάμεσά τους περιοχή δεν είναι η ύστατη KILLZONE. Το σήμα πάει απο το κινητό στην κεραία και απο εκεί στο κέντρο κάθε εταιρίας και απο εκεί πάλι στην κεραία και στη συνέχεια στο άλλο κινητό. Μεταξύ των 2 κινητών ΔΕΝ ΨΗΝΕΤΑΙ αυγό. Άσχετο παράδειγμα αλλά κάποιος κάθισε και το έγραψε.


Προς το παρόν θα συνεχίσω να απολαμβάνω την κοκακόλα μου με μέτρο, θα δείξω εμπιστοσύνη στις φυσικές μου άμυνες και θα ελπίζω κάποτε να βγεί η αλήθεια στην επιφάνεια! Δεν τους φοβάμαι.
Ας βάλουν μέσα και παραθείο. ΟΞΥ! ΑΙΜΑ ΔΡΑΚΟΥ!

Δε θα με τρελάνουν αυτοί εμένα! :)
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
Konstantinos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:23
Irc ψευδώνυμο: [Konstantinos]
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Σ' άλλη γη, Σ' άλλη τροχιά σ άλλη χώρα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Konstantinos » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:44

chill, κανείς δεν είπε οτι επικοινωνούν μεταξύ τους … απλά ότι η ακτινοβολία δύο μαζί μπορεί να το ψήσει… Και δεν έχουν κανένα συμφέρον εναντίον των κινητών …!
Mess with the best, CRY LIKE THE REST
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από chill » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:49

konstantinos έγραψε: chill, κανείς δεν είπε οτι επικοινωνούν μεταξύ τους … απλά ότι η ακτινοβολία δύο μαζί μπορεί να το ψήσει… Και δεν έχουν κανένα συμφέρον εναντίον των κινητών …!


Εκτός κι αν πουλάνε hands free;;; Ε;;
Τέλος πάντων δε θέλω να το εκτροχιάσω με τα κινητά, απλώς ήθελα να κάνω σαφές ότι για κάθε θεωρία θα βρεις δέκα αντίθετες.
Το ποιά ισχύει είναι άλλο θέμα και είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίσει.

Σοβαρά πάντως, μια κόκα κόλα θα ήταν ο,τι πρέπει! Κυρίως ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΘΕ! Ενημέρωση πάνω απ΄όλα!
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Δευ 07 Μάιος 2007, 17:53

Ναι, βρε παιδί μου, εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ποιός προσπαθεί να σε τρελλάνει..

Ότι η κόκα-κόλα είναι σκ#@5%^%# το ξέρουμε ή δεν το ξέρουμε;

Γιατί θα πρέπει να κάνουμε όλη αυτή την αντιδραστική ανάλυση για κάτι που ξέρουμε ότι είναι έτσι (ή τουλάχιστον κάπως έτσι); τι προσπαθούμε να αποδείξουμε;

Ο καθένας είναι ελεύθερος να ζει και να τρέφεται με ότι @$#%%$ θέλει. Ενίοτε καπνίζω και ξέρω πόσο κακό είναι αυτό. Αν αύριο έρθω αντιμέτωπη με ένα νήμα που μιλά για τις συνέπειες του καπνίσματος θα πρέπει να προσπαθήσω να πω ότι τα μισά είναι ψέμματα, αποδεικνύοντας εν τέλει τι; ότι το κάπνισμα δεν βλάπτει ή ότι πρέπει κάτι να πω για να καλύψω την αδυναμία μου να καπνίζω;

Τι ρόλο παίζει αυτή λοιπόν η αντίδραση; Γιατί αντί να αντιπαρατεθεί κάποιος απέναντί σε κάτι που αποδεδειγμένα κάνει κακό, αντιπαρατίθεται στην πληροφόρηση. Που βλέπεις τρομολαγνία, που βλέπεις τρόμο, στο ότι τα αναψυκτικά είναι σκουπίδια; Μα δεν το ξέρεις ήδη; Δε φτάνει να διαβάσεις την ετικέτα των συστατικών τους;
Εξάλλου στο πρώτο ποστ, μιλά για όλα τα αναψυκτικά και τις επιδράσεις τους. Το αν η κοκακόλα ή όποια άλλη εταιρεία επωφελείται της αρνητικής διαφήμισης, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αυτά τα κατασκευάσματα μόνο για να τα πίνει κανείς δεν είναι!

..και σίγουρα δεν απαγορεύεται σε κανέναν να κάνει κακό στον εαυτό του...
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από chill » Δευ 07 Μάιος 2007, 18:09

Το πρώτο ποστ ήταν πολύ χρήσιμο γιατί είμαι και νοικοκύρης.
Το δεύτερο ήταν λίγο γκραν γκινιόλ.

Εγω προσωπικά δεν τα ήξερα όλα αυτά για τα συκώτια και τους εμετούς αλλά τα βρήκα άκρως ενδιαφέροντα. Τώρα θα ξέρω οτι κάθε φορά που πίνω ένα κουτάκι, προκαλώ την τύχη μου με ένα φρεσκαριστικό παιχνίδι αμερικάνικης ρουλέτας!

Η "αντίδραση" μου αυτή έχει μόνο μία θετική λειτουργία της οποίας είμαι οπαδός. Προωθεί το ψάξιμο. Ποιός ξέρει... κάποιος μπορεί να παρασυρθεί, να το ψάξει (για να μου την πει!) και να βρεί οτι ναι μεν η κόκα κόλα δεν είναι και ο,τι πιο καλό κυκλοφορεί αλλά ούτε σκυλάκια σκοτώνει, ούτε σου καίει τα σωθικά μέσα στον πύρινο εφιάλτη της κόλασης!
Μπορεί να βρεί κάποιος ότι τα δόντια λιώνουν μεν αν μείνουν δέκα μέρες μέσα στην κόκα κόλα άλλα οτι είναι παρόμοιο με ενα ολόκληρο υπερωκεάνειο που σκουριάζει από το νεράκι του θεού αν βυθιστεί!

Σε μία άποψη χρειάζεται πάντα ο αντίλογος. Στο τόπικ αυτό τον έκανα εγώ!

ΥΓ: Προτιμώ το φραππέ! Δε μου αφήνει άσχημη γεύση μετα!
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Blue Ice » Πέμ 10 Μάιος 2007, 07:44

Δεν υπάρχει περίπτωση να πανικοβληθώ για κάτι τέτοιο. Λέω αλήθεια ότι μου ήρθε όρεξη για παγωμένη κοκα πάντως.
Πίνω μια κόκα τη βδομάδα, άντε δύο... Η επαφή με τα δόντια μου είναι ελάχιστη και δεν πτοούμαι ιδιαίτερα από τον πανικό σχετικά με το τι βάζουμε μέσα μας. Είμαι της γενιάς του Τσερνομπιλ και έχω ήδη πάθει ότι είναι να πάθω... (ελπίζω).


Σωστός, σωστός!!!! Φάγαμε και τρώμε τόσα πολλά λαχανικά ποτισμένα με την βροχούλα του Τσέρνομπιλ ώστε η κατανάλωση της κοκα κόλα να είναι πράγματι αμελητέα.
Το έλκος θεραπεύεται, ο καρκίνος όχι...
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Πέμ 10 Μάιος 2007, 12:03

Σαφώς και είναι δικαίωμά σας βρε παιδιά, από κεί και πέρα όμως δεν λειτουργούν όλοι με τον ίδιο τρόπο και υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται να μάθουν και δεν πανικοβάλλονται από τέτοιου είδους πληροφορίες.

Κάθε πληροφορία που μας λέει ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος, προκαλεί πανικό;; :shock:
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 11 Μάιος 2007, 23:42

Συμφωνώ. Προτιμώ να ξέρω τις αλήθειες.
Ο πανικός έχει πάντα αρνητικά αποτελέσματα και συχνά υποδηλώνει ανοησία. :cool:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
UnIc0rN
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 15:39
Irc ψευδώνυμο: UnIc0rN
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από UnIc0rN » Τρί 15 Μάιος 2007, 01:11

Τελικά χάφτουμε ότι μας λένε και χωρίς να περνάνε οι πληροφορίες από κρίση. Και αυτό γίνεται έντονο όταν είναι να πέσουν οι ευθύνες οπουδήποτε αλλού εκτός από εμάς!

Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ωραία να μιλάμε ότι το Τσερνομπίλ ή τα χημικά μας δημιουργούν καρκίνο και δεν θεραπεύεται ενώ μια τρυπά στο στομάχι μας (έλκος) να θεωρείται τίποτα μπροστά σε αυτό. Είδατε πόσο εύκολα μια τρυπά στο στομάχι γίνεται ένα «τίποτα»; Έλεος!!!

Σας πληροφορώ λοιπόν καλά μου παιδάκια ότι η υγεία μας κρίνεται κατά 80% από εμάς τους ίδιους και το τι πράττουμε για την υγεία του οργανισμού μας και μόλις το 20% από εξωτερικούς, μη αναστρέψιμους σε σύντομο χρονικό διάστημα παράγοντες όπως η μόλυνση του περιβάλλοντος κλπ.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 15 Μάιος 2007, 11:04

Σας πληροφορώ λοιπόν καλά μου παιδάκια ότι η υγεία μας κρίνεται κατά 80% από εμάς τους ίδιους και το τι πράττουμε για την υγεία του οργανισμού μας και μόλις το 20% από εξωτερικούς, μη αναστρέψιμους σε σύντομο χρονικό διάστημα παράγοντες όπως η μόλυνση του περιβάλλοντος κλπ.


Αν και γενικά συμφωνώ οτι πρέπει να προσέξουμε επιτέλους τον οργανισμό μας, το φυσικό μας σώμα, γιατί του φερόμαστε λες και ανήκει στον εχθρό μας, κι όχι σ'εμάς, διαφωνώ με τα 'ποσοστά' που παραθέτεις, γιατί δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των ασθενειών πλέον οφείλεται σε εξωτερικούς παράγοντες, και πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κάνουμε κάτι και γι'αυτό.
Αν ρωτήσεις γιατρούς, θα σου πούν πως οι νεοπλασματικές ασθένειες και οι εγκεφαλοπάθειες στα ΠΑΙΔΙΑ μέχρι 7΄ετών έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, και αφού μιλάμε για ποσοστά να δώσω και το ποσοστό: 1 στα 100 παιδιά αναπτύσσει κάποιας μορφής εγκεφαλοπάθεια, κι αυτό ξεκίνησε μετά το 'ατύχημα' στο Τσέρνομπιλ!
Αν η ντομάτα που τρώμε είναι απο τον κήπο μας και την φροντίζουμε, και δεν της βάζουμε λιπάσματα για να είναι 'καλή' για τον οργανισμό μας, δεν πετυχαίνουμε και πολλά, γιατί δυστυχώς ο αέρας που αναπνέουμε μας δηλητηριάζει! Κάθε ανάσα που παίρνουμε μας δηλητηριάζει και μας οδηγεί ένα βήμα πιο κοντά στον θάνατο, κι αυτό δεν είναι τροπος του λέγειν.
Ναι μεν, λοιπόν, να προσέχουμε τί βάζουμε μέσα στο σώμα μας, απο πλευράς τροφών, αλλά θεωρώ οτι είναι ΠΙΟ ΕΠΕΙΓΟΝ να πολεμήσουμε την πραγματική ρίζα του κακού: την μόλυνση του περιβάλλοντος, την απάθεια των κυβερνήσεων (όλων των κυβερνήσεων) να λάβει μέτρα, την παντελή έλλειψη ενημέρωσης (εσκεμμένη) για το πραγματικό πρόβλημα, γιατί δεν τους συμφέρει...
Για την βιολογική ντομάτα δεν θα έτρεχα ας πούμε στα σπίτια, τους δρόμους, τα σχολεία να ενημερώσω, αλλά για τα χημικά που χρησιμοποιούμε και κυρίως για τα χημικά που χρησιμοποιούν άλλοι χωρίς την έγκρισή μας και μας σκοτώνουν θα έτρεχα!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Aiolos » Τρί 15 Μάιος 2007, 12:13

xifomaxos έγραψε:
Δεν υπάρχει περίπτωση να πανικοβληθώ για κάτι τέτοιο. Λέω αλήθεια ότι μου ήρθε όρεξη για παγωμένη κοκα πάντως.
Πίνω μια κόκα τη βδομάδα, άντε δύο... Η επαφή με τα δόντια μου είναι ελάχιστη και δεν πτοούμαι ιδιαίτερα από τον πανικό σχετικά με το τι βάζουμε μέσα μας. Είμαι της γενιάς του Τσερνομπιλ και έχω ήδη πάθει ότι είναι να πάθω... (ελπίζω).


Σωστός, σωστός!!!! Φάγαμε και τρώμε τόσα πολλά λαχανικά ποτισμένα με την βροχούλα του Τσέρνομπιλ ώστε η κατανάλωση της κοκα κόλα να είναι πράγματι αμελητέα.
Το έλκος θεραπεύεται, ο καρκίνος όχι...

Φωτεινή, αν θέλεις να αθληθείς θα τηρείς και σωστό πρόγραμμα διατροφής...

Εύη, έχεις απόλυτον δίκιον. Όμως, κατάλαβα κάτι από το υπέροχο θέμα που άνοιξες: Εμείς οι ίδιοι βλάπτουμε τον εαυτόν μας και συνετόν θα ήτο αν το βουλώναμε, αντί να παραπονιόμαστε διά το σύστημα, αφού "δικαιολογούμε" όταν δεν μας συμφέρει τις εταιρείες τύπου κόκα-κόλα, τσιγάρων κ.ά. (δεν αναφέρομαι σ' εσένα).

Συμβουλή μου: Προτιμότερη η πρόνοια από τη θεραπεία.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 15 Μάιος 2007, 15:22

Εύη, έχεις απόλυτον δίκιον. Όμως, κατάλαβα κάτι από το υπέροχο θέμα που άνοιξες: Εμείς οι ίδιοι βλάπτουμε τον εαυτόν μας και συνετόν θα ήτο αν το βουλώναμε, αντί να παραπονιόμαστε διά το σύστημα, αφού "δικαιολογούμε" όταν δεν μας συμφέρει τις εταιρείες τύπου κόκα-κόλα, τσιγάρων κ.ά. (δεν αναφέρομαι σ' εσένα).


Ποιό είναι το σύστημα???
Συμβουλή μου: Προτιμότερη η πρόνοια από τη θεραπεία.


Συμφωνώ κι επαυξάνω. Μην πίνουμε λοιπόν κοκα κόλα.... Κάποτε είχα γράψει ένα άρθρο για το οτι στην Ινδία χρησιμοποιούν την κόκα κόλα για ... εντομοκτόνο! Αναρωτιέμαι πόσοι απο αυτούς που το διάβασαν σταμάτησαν να την πίνουν.
Απο την άλλη όμως, βλέπω οτι μένουμε συχνά στα κουνούπια (κόκα κόλα κι άλλα...βλαβερά ποτά) και αγχωνόμαστε, και θυμώνουμε που μπορεί να μην παίρνουν σοβαρά τις 'προειδοποιήσεις' μας οι άλλοι γι'αυτό το κάκιστο προϊόν, αλλά αφήνουμε τα λιοντάρια να μας τρώνε ζωντανούς (εταιρείες, κυβερνήσεις κτλ)...Το τσέρνομπιλ δεν είναι υπαρκτό πρόβλημα? Τόσα χρόνια μετά, και 1 στα 100 παιδιά παθαίνει εγκεφαλοπάθεια! Τόσα παιδιά ακόμα γεννιούνται παραμορφωμένα. Άλλα τόσα παθαίνουν καρκίνο στα καλά καθούμενα!
Διαλυόμαστε ως είδος....και εμείς πορωνόμαστε για την κόκα κόλα? Καλά κάνουμε και ενημερωνόμαστε βρε παιδιά, αλλά όχι και να πορωνόμαστε μ'αυτά που έχουμε την άμεση επιλογή να αλλάξουμε στην ζωή μας! Δηλαδή, αν κάποιον τον αγγίξει αυτή η ενημέρωση, σταματάει την κόκα κόλα! Την μόλυνση απο τα χημικά όμως έχουμε άμεση επιλογή να την σταματήσουμε? Μπορούμε να προστατευτούμε ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ? Τί είναι η μόλυνση με χημικά? Ένα κουτάκι αναψυκτικού που το πετάμε ανα πάσα στιγμή χωρίς να το ανοίξουμε κάν? Συνειδητοποιούμε πως μιλάμε για την ΑΝΑΣΑ ΜΑΣ?

Το κουνούπι κάνεις μία έτσι, και το σκοτώνεις, τα λιοντάρια γιατί τα αφήνουμε να δρούν ανεξέλεγκτα δεν έχω καταλάβει!!!! Γιατί δεν ασχολούμαστε ΣΟΒΑΡΑ μ'αυτά?
και συγγνώμη κιόλας! Όντως...το έλκος θεραπεύεται, ο καρκίνος όχι! Το παιδί μου είναι 2.5 ετών τώρα... δεν της δίνω κόκα κόλα, και θα την μάθω να μην πίνει, γιατί κι εμείς δεν πίνουμε στο σπίτι. Μάλλον το γλύτωσε το έλκος απο την κόκα κόλα!
Αλλά πώς θα την γλυτώσω απο τα δηλητήρια που αναπνέει? Θα της βάλω μάσκα???
Δεν επιτίθομαι σε κανέναν.. προσπαθώ να καταλάβω αν διαχειριζόμαστε σωστά τις ενέργειές μας, στην προσπάθειά μας να καλυτερεύσουμε αυτό τον κόσμο...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από elia » Τρί 15 Μάιος 2007, 19:47

Άθελά σου όμως ψιλοεπιτίθεσαι! και δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί!
Ποιός πορώνεται; και γιατί η ύπαρξη όλων των άλλων όντως υπαρκτών προβλημάτων να προκαλεί εναντίωση στην πληροφόρηση για τα αναψυκτικά ας πούμε; Κάποτε, (εσύ νομίζω το είχες βάλει) ειχες βρεί για την αλληλεπίδραση κόκακόλας και μέντος και άνοιξες ένα νήμα. Δεν θα έπρεπε να το κάνεις, και όλοι όσοι μίλησαν εκεί δεν θα έπρεπε, επειδή έχει συμβεί το τσέρνομπιλ και είναι ποιό σοβαρό, ή μήπως δεν θα έπρεπε μέχρι να κάνετε κάτι αντάξιο του τσέρνομπιλ κι ας πεθαιναν εν τω μεταξύ (έστω και ένας) που θα μπορούσε να είχε διαβάσει το άρθρο σου;
Προς τι αυτό το ξέσπασμα, μέσα σε ένα τέτοιο νήμα;;; και όχι σε ένα άλλο από τα τόσα, ανούσια στην πραγματικότητα για τα οποία φωνάζουμε όλοι, ενώ θα μπορούσαμε να φωνάξουμε για κάτι σημαντικό;!!
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 16 Μάιος 2007, 09:56

Δεν επιτίθεμαι βρε Εύη σε κανέναν! Αφού όπως είπες κι εγώ άνοιξα νήμα γι'αυτό (2 νήματα τελικά, το δεύτερο το είχα ξεχάσει) Θεωρώ την ενημέρωση απαραίτητη! Αυτό όμως που εμένα μ'έκανε να μιλήσω πιο έντονα (όπως κάνω σχεδόν πάντα στα μηνύματά μου, κι αυτό δεν έχει να κάνει με θυμό...δεν μ'έχεις καταλάβει ακόμα;;;) είναι που σε 'αναφορά' για τα πιο σημαντικά (για το Τσέρνομπιλ ας πούμε) υπήρξε σαρκασμός! Αυτό -επιστρέφω το ίδιο σου το μήνυμα- το καταλαβαίνεις εσύ;;; Επειδή δηλαδή μιλάμε για την κόκα κόλα και την κάθε κόκα κόλα, θα πρέπει να θεωρούμε και χαζομάρες τα πραγματικά προβλήματα? Να τα βάζουμε συνειδητά στην άκρη, και να χλευάζουμε όποιον αναφέρεται σ'αυτά?
Μην το γυρνάμε σε προσωπικό, δεν υπήρξε τέτοια πρόθεση, και πάντα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον ό,τι γράφετε εδώ για την υγεία. Δεν είμαι του στύλ "αφού δηλητηριαζόμαστε έτσι κι αλλιώς ας τρώμε και τα δηλητήρια απο μόνοι μας", ΚΑΘΟΛΟΥ! Αλλά δεν κλείνω και τα μάτια στα άλλα δηλητήρια...
Ελπίζω να έγινα κατανοητή, και να μην ξανα-παρεξηγηθώ.
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 17 Μάιος 2007, 20:28

.... :conf: :conf:


Εικόνα

για να μην επιτεθώ εγώ δηλαδή... :shock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
LUNCHBOX
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ 26 Απρ 2007, 01:19

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από LUNCHBOX » Δευ 28 Μάιος 2007, 16:32

Παντως υπαρχουν και θετικα για την κοκα....
Οπως οι θεραπευτικες της ιδιοτητες στο στομαχι
Όποιου δεν του αρέσει η τύχη του,δεν εχει παρα να την αλλάξει
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από chill » Δευ 28 Μάιος 2007, 16:45

LUNCHBOX έγραψε: Παντως υπαρχουν και θετικα για την κοκα....
Οπως οι θεραπευτικες της ιδιοτητες στο στομαχι


Μάλιστα. Πολύ ενδιαφέρον. Θα είχατε την ευγενική καλωσύνη να δεθείτε μόνοι σας στον πάσαλο των αιρετικών μέχρι να πάω να φέρω τους πυρσούς και τον όχλο;
ευχαριστώ, δε θα αργήσω.... :)
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πώς η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας «ΒΟΗΘΟΥΝ»

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 28 Μάιος 2007, 17:18

Το μόνο "ευεργετικό" που ξέρω, είναι ότι βοηθάει όταν πλακώνεσαι στους εμετούς :emetos: να σταματήσουν. Δεν ξέρω βέβαια γι'αυτή την "ευεγερσία" ποια άλλα τιμήματα μπορεί να πληρώνουμε.

Ξέρω ότι μεγάλωσα σε μια χώρα, που τα παιδιά μετά το μητρικό γάλα ή το μπιμπερό πήγαιναν κατ'ευθείαν στην κόκα κόλα, κι ανάθεμα αν είχαν δοκιμάσει ποτέ τη γεύση του νερού, εγώ όμως το προτιμουσα μανιωδώς. ΑΥΤΟ θα πει διαχωρισμός εαυτού απ'τον όχλο, τα μοδάτα και τις καθ'έξιν πρακτικές των πολλών. Δοξάστε με :Ρ :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”