Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 06 Φεβ 2011, 23:05

Ορίστε αν δεν τους πιστεύετε! :lol: :lol:



:lol: :lol: :lol:

Κι αν δεν το καταλάβατε, γιατί θέλει μεγάλη ηλιθιότητα για να το καταλάβετε ομολογουμένως,
η δογματάρα είναι πως όσο πιο πολύ κρέας τρώμε, τόσο περισσότερα γελάδια εκτρέφουμε, τα οποία κλάνουν και... κρατηθείτε: επιδεινώνουν το φαινομενο του θερμοκηπίου! :teza: :rofl: :skaw:

Δεν κάνω πλάκα όμως, ΑΥΤΟ προωθείται και μην αμφιβάλλετε
ότι πολλά ανθρωπο-πρόβατα το χάφτουν! :lol:

H γελοιότητα των "επιχειρημάτων" τους δεν έχει προηγούμενο. Ο ιστορικός του μέλλοντος θα πεθάνει στο γελιο.

Αυτό είναι το βίντεο που όταν το βλέπει η φρουφρου ξεραίνεται στο γέλιο.

Βέβαια, επειδη υπάρχουν και σκεπτόμενα άτομα, δεν περιορίστηκε σ'αυτό η προπαγάνδα. Η "τρέλα" της χορτοφαγίας δεν είναι τυχαία. Τη μόδα στο ντυσιμο, στη μουσική, τις τάσεις στη συνολική στάση ζωής μας, συγνώμη που σας το χαλάω, αλλά κι αυτές τις καθορίζει το σύστημα και μάλιστα μέσω κάποιων που έχουν εδραιωθεί ως "σημαντικοί" στα μάτια του κόσμου. Οίκοι μόδας για τα ντυσίματα, πολλοί δημοφιλέστατοι κατασκευασμένοι "σταρς" της μουσική βιομηχανίας για να καθορίζονται και οι μουσικές τάσεις, σταρς και στον κινηματογράφο για να καθορίζονται και οι ...αντιλήψεις. Και μέσα σ'έναν ορυμαγδό ερεθισμάτων που καθορίζουν τέλος πάντων τις προτιμήσεις μας, ξεφύτρωσαν κι ένα σωρό νεοεποχίτικες φιλοσοφίες που προάγουν τη χορτοφαγία...

Δεν λέω ότι η διατροφή με λαχανικά είναι κακή. ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ! Προσωπικά έχω αυξήσει τα λαχανικά και μειώσει τα κρεατικά στο διαιτολόγιο της οικογένειας.

Όμως...είναι απαραίτητα και τα ζωικά λίπη και πρωτεϊνες και η "νέα τάση" έπεισε να το απορρίψουν κάποιοι αυτό... Μήπως αυτές οι "νέες" τάσεις που θέλουν αποκλειστικά χορτοφαγία στη διατροφή μας, είναι "κατασκευασμένες από το σύστημα; Σκεφτείτε το... Γιατί "ξέχασαν" όλες ανεξεραίτως να μας πουν για παράδειγμα, κάτι που είναι επιστημονικό δεδομένο και οφείλουμε να συνυπολογίζουμε: ότι ο εγκέφαλος ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ζωικά λίπη για να λειτουργήσει σωστά! Συγκεκριμένα, χωρις αυτά υπολειτουργεί και μακροπρόθεσμα προκύπτουν διάφορες βλάβες ή ανεπάρκειες στον εγκέφαλο, από την στέρησή τους.
Αυτό δεν αμφισβητείται και ψάξτε το. Δίνω μερικά (από τα απειρα) λινκς σχετικά με το θέμα...

http://www.fi.edu/learn/brain/fats.html

http://www.healthybraininfo.com/healthy ... -tip-6.htm

Kι ας μην ξεχνάμε ότι το πρωτο γάλα που ήπιαμε βυζαίνοντας τη μάνα μας (ή και όχι) ήταν ΖΩΪΚΟ με ζωϊκά λιπαρά και άλλα συστατικά απαραίτητα για την ανάπτυξη και την καλη λειτουργία του εγκεφάλου.
Τι προτείνει και η ίδια η φύση λοιπόν απ'τη στιγμή που ερχόμαστε στον κόσμο; ΚΑΙ ζωϊκά στοιχεία στη διατροφή μας. ΑΥΤΟ προτείνει, θέλουν δε θέλουν ορισμένοι.


Ας έχουν τα παραπάνω υπ'όψιν τους οι αποκλειστικά χορτοφάγοι, αλλά και οι κρεοφάγοι που τους έχει χωσει το σύστημα, τα ενοχικά για την κρεοφαγία και το άγχος για τη χοληστερίνη...

Και αν οι χορτοφάγοι έχουν θέμα ηθικό με τη θανάτωση των ζώων, ΣΕΒΑΣΤΟ. Υπάρχουν όμως αλλα ζωικά, που μπορούν να πάρουν χωρίς να σκοτώνεται ζωντανό. Αυγά και γάλα- και όλα τα παράγωγα του γάλακτος για παράδειγμα. Εγώ θα τους έλεγα να μη στερούν τον οργανισμό τους από ζωϊκή πρωτεϊνη και ζωικά λίπη, γιατί αυτό μπορεί να έχει επιπτώσεις (ειδικά στους νέους) μη αναστρέψιμες στον οργανισμό τους αργότερα. (Γνώμη μου, έτσι;)

Είμαι γενικά άτομο του "ζήτω η συνθεση- κάτω η αποσύνθεση". Ειμαστε παμφάγα και το να επιβάλλουμε στο σώμα μόνο χορτοφαγική διατροφή, για μένα είναι λάθος.
Εξ αυτού και εξ αυτών που αποκομίζω από τις ατομικές μου έρευνες, επιβεβαιώνεται μέσα μου ότι το σύνθετο αλλά και το συνετό (όχι ακρότητες υπερβολές απολυτότητες) της διατροφής, είναι ένα σημαντικό όχημα για την καλή λειτουργία του οργανισμού, κυρίως του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 06 Φεβ 2011, 23:07

Tη ειναι σημερα; η ιδεο ημερα της κλανιας;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 06 Φεβ 2011, 23:10

Ομολογουμένως, η δοκτορέσσα μου'δωσε την ξεκαρδιστική πάσα της κλανιάς, για να ανεβάσω αυτό το τόπικ, μ'αυτό που έβαλε εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 06#p129606 :lol: :lol: :lol:

(αλλά ήταν κάτι που ήθελα να θέσω έτσι κι αλλιώς)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 06 Φεβ 2011, 23:13

Yγεια. κυριολεκτω χαχα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 06 Φεβ 2011, 23:14

Ηθικό δίδαγμα:

:ass: κλασμένος, γιατρός χεσμένος :toilet: :lol: :lol: :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 07 Φεβ 2011, 10:32

Το διάβασα κι αιστάνθηκα μια απέραντη κούραση (θα είναι από την έλλειψη ζωικών λιπαρών...). Ένα πελώριο whatever. Δεν μπαίνω στο τριπάκι ν' απαντήσω.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Φεβ 2011, 10:49

Δεν χρειάζεται καλή μου να απαντήσεις. Στο φινάλε, εκ των συμπερασμάτων μου, την γνώμη μου απλά καταθέτω. Τίποτα παραπάνω. Δεν προσπαθώ να ζορίσω ή να πείσω κανέναν ν'αλλάξει οπτικές. Όποιος καταφέρει τελικά να με διαβάσει χωρίς να κουράζεται... :loco: και δει κάποια βάση στο επιχείρημά μου, ας κάτσει να το σκεφτεί. Αν όχι, δεν πειράζει. Ο καθένας έχει δικαίωμα να συμπεριφέρεται στο κορμί του όπως νομίζει καλύτερα.

Μπορεί να μην συμφωνησει κανείς με τις λογικές μου, ( κι αυτό είναι θεμιτό και σεβαστό) αλλά θα'θελα να καταλαβαίνει, πως η πρόθεσή μου μέσα απ'αυτές τις τοποθετήσεις, είναι μόνο καλή και φυσικά χωρίς υπολογισμούς- (δεν είμαι χασάπης :P ) Σίγουρα δε θέλω το κακό κανενός, τέλος πάντων. Θέλω το καλύτερο για όλους τους συνανθρώπους μου. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 07 Φεβ 2011, 11:04

Το έχω πει κατά καιρούς ότι δεν γουστάρω το κρέας και τρώω σπάνια. Ο άντρας μου είναι vegeterian φανατικός. Ναι πιστεύω ότι μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κρέας και καλύτερα.

Αλλά......................Αν θέλει να είναι κάποιος vegeterian να είναι από ελεύθερη επιλογή και όχι με το ζόρι γιατί κανείς δεν νοιάζεται για το καλό της υγείας του και αυτές οι γελοίες διαφημίσεις και σποτάκια είναι εκ του πονηρού για να εκμεταλεύονται ευαίσθητες ψυχές που αγαπούν το περιβάλλον και τα ζώα για σκοπούς άσχετους με τη ζωωφιλία και την οικολογία.

Αν δεν θες να τρως κρέας να μη φας. Αλλά όχι επειδή κλάνουν τα γελάδια και ρευονται τα πρόβατα.

Από τη μια ψεκάζουν, βομβαρδίζουν το Ιράκ με πυρηνικά και τελικά φταίει η αγελάδα που κλάνει και ο τύπος που την αμολάει σε ένα βαγόνι τρένου.

Η κλανιά είναι περισσότερο τοξική από τα πυρηνικά :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 07 Φεβ 2011, 11:08

Πάντως έχει παρατηρηθεί θάνατος από κλανιά.

Ενας Αιγύπτιος είχε φάει φασολάδα και έμενε σε ένα δωμάτιο πολύ μικρό.
Το βράδυ έκλεισε τα παράθυρα για να μην κρυώνει και κοιμήθηκε. Ενώ κοιμόταν τις αμολούσε και το πρωί δεν ξύπνησε Τον βρήκαν πεθαμένο από αναθυμιάσεις μεθανίου που προέρχονταν από τις κλανιές που αμολούσε όλη νύχτα. Αν είχε ανοίξει το παράθυρο θα είχε σωθεί
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Φεβ 2011, 11:09

doctormarkon έγραψε:Το έχω πει κατά καιρούς ότι δεν γουστάρω το κρέας και τρώω σπάνια.
Καλά κάνεις κι εγώ το ίδιο! :thumb:

Αλλά πέρα απ'τις κλανιές των γελαδιών, και πέρα απ'την κρεοφαγία, έδωσα εναλλακτική για τη ληψη ζωϊκών στοιχείων (ΚΑΙ λιπαρών) που θεωρώ ότι είναι απαραίτητα για τον οργανισμό (πράγμα που προσπάθησα να τεκμηριώσω). Υπάρχουν και τα αυγά και τα γαλακτοκομικά προϊόντα.

Επ'αυτού (κι αφού δε θα σε...κουράσει κι εσένα να διαβάσεις λίγο το επιχείρημά μου και το σκεπτικό που ανέπτυξα) θα'θελα και τη δική σου γνώμη. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 07 Φεβ 2011, 11:26

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είμαστε χορτοφάγοι, σαρκοφάγοι ή παμφάγοι.

Το σχήμα και το μήκος των εντέρων του ανθρώπου μοιάζει με των φυτοφάγων γι αυτό το κρέας πρέπει να τρώγεται με μέτρο γιατί το πιό σπουδαίο επιχείρημα κατά της κρεοφαγίας είναι ακριβώς αυτό το φρακάρισμα κρέατος που είναι αιτία πολλών παθήσεων που μπορείς να το αποφύγεις τρώγωντας κρέας με κάποιο μέτρο.

Είμαι κατά της ομοιομορφίας και της υποχρέωσης να τρώς συγκεκριμένα πράγματα και μάλιστα με το ζόρι επειδή πρέπει.

Πιστεύω ότι το ένστικτο παίζει μεγάλο ρόλο και οδηγεί στην κατάλληλη τροφή.

Είναι παράξενο όταν βλέπεις παιδάκια δύο τριών χρονών να τρώνε τοίχους και κιμωλίες. Να ξύνουν σουβάδες με μία μανία και να τους τρώνε. Στα παιδιά αυτά λείπει το ασβέστιο. Το δείχνουν και οι εξετάσεις που κάνουν.

Στην εγκυμοσύνη σιχαινόμουν το κρέας και άλλαζα δρόμο για να μην περάσω από σουβλατζίδικο που κάποτε λάτρευα.
Ο γιατρός είπε ότι έπρεπε οπωσδήποτε να τρώω κρέας αλλά με το ζόρι ήταν αδύνατον.

Ετρωγα σαλάτες ωμές, σπαράγγια βραστά και ρυζι ή πατάτες βραστά. Το ρύζι και οι πατάτες ήταν από τις απαγορευμένες τροφές κατά το γιατρό γιατί είναι αμυλώδεις και βάζουν κιλά. Αλλά μου αρέσανε και τα έτρωγα κάθε μέρα.

Πήρα μόνο 5 κιλά το παιδί είχε φυσιολογικό βάρος 3.100 και οι εξετάσεις τέλειες με αιματοκρίτη 42.


Το ένστικτο οδηγεί εκτός αν διαστρεβλώνεται με εθισμούς στη ζάχαρη ή από άλλους κοινωνικούς λόγους και καθημερινές συνήθειες
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 07 Φεβ 2011, 12:07

Να υποθέσω dr οτι είσαι ομάδα αίματος Α?
η ισως ΑΒ?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Φεβ 2011, 12:13

Η αφεντιά μου Α+

(τι σχέση έχει αυτό;)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Φεβ 2011, 12:31

Δοκτορέσσα, συμφωνώ ότι αυτά που ζητάει ο οργανισμός (το ένστικτο όπως λες) σε καθοδηγούν και για τις ανάγκες του. Όμως, πώς δεν μπορείς να πεις αν είμαστε φυτοφάγοι ή παμφάγοι; Και λέω "παμφάγοι" κι όχι κρεοφάγοι, γιατί όπως ήδη είπα, η πρόσληψη ζωϊκών στοιχείων, δε σημαίνει απαραίτητα κρεοφαγία.

Επαναλαμβάνω, ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ τρεφόμενοι με ΖΩΪΚΟ στοιχείο (το γάλα). Σαν έμβρυα σίγουρα αναπτυσσόμασταν/τρεφόμασταν με ζωικά στοιχεία- τουλάχιστον οι παλιότεροι, οι γονείς των οποίων ήταν παμφάγοι γιατι δεν ειχε εμφανιστεί η χορτοφαγική υστερία... :P Αυτό φρονώ πως είναι κάτι που δεν μπορούμε να παραβλέπουμε όταν κοιτάμε συνολικά τη δομή μας και τα στοιχεία που πρέπει να προσλάβει ο οργανισμός για να'ναι πλήρης.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 07 Φεβ 2011, 12:40

Ο Dadamo ο οποίος εχει βγάλει την θεωρία
"διατροφή σύμφωνα μετην ομάδα αιματος σας"
ισχυρίζεται ότι οι Ανθρωποι με ομάδα αίματος Α
είναι οι κατεξοχήν χορτοφάγοι.
Όταν άρχισα να ρωτώ τους χορτοφάγους που γνώριζα
για την ομάδα αίματος τους
και προς μεγάλη μου εκπληξη οι περισσότεροι (οχι όλοι)
ηταν Α. (δεν είχαν και ιδέα για την συγκεκριμένη διατροφική πρόταση)

Ετσι οταν η dr είπε για την φυσική απέχθεια
στο κρέας στην διαρκεια της εγκυμοσύνης
σκέφτηκα οτι ισως η ιδια η το έμβρυο που κυοφορούσε
να είναι ομάδα Α.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 07 Φεβ 2011, 13:31

Κι όμως είμαι 0 όπως και ο γιός μου και εκείνος 0.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τρώω ποτέ και καθόλου.

Καμιά φορά όταν το κομμάτι είναι καλό το τρώω και μου αρέσει. Κυρίως ψητό στη σχάρα.


Αλλά δεν τρελαίνομαι.

Παλαιότερα τρώγαμε σχεδόν κάθε μέρα και το είχα σιχαθεί από αυτό το γεγονος.

Ιδιαίτερα το κατσικάκι που ο χασάπης θρυμματίζει με τον μπαλτά το παιδάκι και είναι παγίδα να σπάσεις δόντι.
Σκόρπια κοκκαλάκια μέσα στο κρέας που προκαλούν απέχθεια όπως και το λίπος γύρω γύρω από το κοκκινιστό που τρεμουλιάζει. Λιπάκια, χλαπάτσες, σκόρπια κοκκαλάκια με φέρνουν στα πρόθυρα της νευρικής κρίσης. Αν είναι καθαρό φιλετάκι το τρώω. Λίγο και καλό και σπάνια
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 07 Φεβ 2011, 13:39

μου ανοιξες την ορεξη με τα λιπια
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 07 Φεβ 2011, 13:44

doctormarkon
Κι όμως είμαι 0 όπως και ο γιός μου και εκείνος 0.
Κατά Dadamo η ομάδα 0 ανήκει στους κατέξοχήν κρεατοφάγους.
Με πρώτη και κύρια και καλύτερη επιλογή το μοσχαράκι.
Δεν θυμάμαι τι ελεγε για τα άλλα είδη κρέατος.

Πάντως αφού είσαι 0 και εσύ και ο γυιος σου
τότε η απέχθεια που αισθάνθηκες για το κρέας παραμένει ανεξηγητη.
(οσον αφορά τις ομάδες αίματος φυσικά)

υγ.Ο Dadamo υσχιρίζεται οτι το χοιρινό δεν είναι συμβατό με καμιά ομάδα αίματος.
Έχει δε ξεκαθαρίσει στο βιβλίο του ότι αυτό είναι αποτέλεσμα έρευνας
και δεν έχει να κάνει με φιλοσοφικόθρησκευτικές αντιλήψεις.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 07 Φεβ 2011, 13:53

Δεν την πολυπιστεύω αυτή τη θεωρία με τις ομάδες αίματος.

Αλλωστε ο καθένας τρώει και επιλέγει αυτό που του αρέσεις και όχι πάντα αυτό που πρέπει.

Πάντως έχω παρατηρήσει κάτι.

Βρέθηκα κάποτε σε ένα πανηγύρι στην Ικαρία και είχε αγριοκάτσικο στο χαρτί. Μύριζε θαυμάσια και όταν το έφαγα ΄ήταν το πιό νόστιμο κρέας που είχα φάει. Το ίδιο και δύο φορές σε χωριό στο Φενεό Κορινθίας και στην Βουρκωτή της Ανδρου.

Όταν τα ζωάκια δεν μεγαλώνουν με αντιβιοτικά και ορμόνες το κρέας τους είναι υπερβολικά νόστιμο και διαφέρει κατά πολύ από αυτό που παίρνουμε από το χασάπη αν και τυχαίνει καλό κομμάτι και στο χασάπη. είναι να σου τύχει. Από τα Σούπερ Μαρκετ και ειδικά αυτά της Προσφοράς είναι ένας τρώει δύο πεθαίνουνε
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 07 Φεβ 2011, 22:46

doctormarkon έγραψε: Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είμαστε χορτοφάγοι, σαρκοφάγοι ή παμφάγοι.

Το σχήμα και το μήκος των εντέρων του ανθρώπου μοιάζει με των φυτοφάγων γι αυτό το κρέας πρέπει να τρώγεται με μέτρο γιατί το πιό σπουδαίο επιχείρημα κατά της κρεοφαγίας είναι ακριβώς αυτό το φρακάρισμα κρέατος που είναι αιτία πολλών παθήσεων που μπορείς να το αποφύγεις τρώγωντας κρέας με κάποιο μέτρο.

Είμαι κατά της ομοιομορφίας και της υποχρέωσης να τρώς συγκεκριμένα πράγματα και μάλιστα με το ζόρι επειδή πρέπει.

Καλά....πέρα από το γέλιο που έριξα διαβάζοντας για τα "μπομπαρταμέντα αέρια" :lol: :lol: έχω να δηλώσω το εξής:
Ενώ μετά την εγχείρηση στο παχύ έντερο που έκανε ο πατερούλης είχαν παύσει πλέον οι βολές, μετά την χρήση του mms1 εδώ και μία εβδομάδα ΕΠΑΝΗΛΘΑΝ.
Βέβαια όχι στο προηγούμενο μεγαλείο τους :lol: αλλά ΕΠΑΝΕΙΛΘΑΝ :dance:
Να το καταγγείλουμε και αυτό γιατί η χρήση του mms επιβαρύνει το φαινόμενο του θερμοκηπίου :shock:

Θα συμφωνήσω με την Dr στο ότι είναι κατά της ομοιομορφίας και της υποχρέωσης.
Δεν νομίζω πάντως ότι το έντερό μας μειάζει και τόσο με των φυτοφάγων.
Ούτε και τα δόντια μας και ο τρόπος που κινήται η σιαγόνα μας.
Έχουμε κυνόδοντες που δεν έχουν τα φυτοφάγα.
Άποψή μου είναι ότι πρέπει να τρώμε τα πάντα με μέτρο.
Στο μόνο που τάσσομαι κατά είναι η χρήση της λευκής ζάχαρης.
Επειδή όμως το κρέας, το γάλα, τα αυγά , τα οπωροκηπευτικά παράγονται πλέον με "βιομηχανοποιημένους" τρόπους,
πρέπει να δώσουμε προσοχή στην ποιότητα και στην ποσότητα του τί τρώμε.

Η δική μου ομάδα αίματος είναι Α αρνητικό. Μπορώ να πώ ότι έχω μία κλήση στην χορτοφαγία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα τιμήσω δεόντως ένα κατσικάκι όπως αυτό που ανέφερε η Μαρία :ohyeah:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 07 Φεβ 2011, 22:52

doctormarkon έγραψε:Δεν την πολυπιστεύω αυτή τη θεωρία με τις ομάδες αίματος.
Εγώ την εκανα, αυστηρά περιπου 4 με 5 χρόνια και ήμουν πολύ ευχαριστημένη.
Είμαι Β.
Τώρα κρατάω μερικά πολύ βασικά αλλα κάνω και μερικές ζαβολιές.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 07 Φεβ 2011, 23:09

Έχει κι η αδερφή μου ένα βιβλίο που μιλά για τη διατροφή και τις ομάδες αίματος αλλά δεν μας άρεσε. Και η αδερφή μου έχει 0 και είναι χορτοφάγος κοντά 4 χρόνια. Ακόμα κι όταν ήταν κρεοφάγος, έτρωγε μόνο χοιρινό, το μοσχάρι δεν μπορούσε ούτε να το μοιρίσει. Τον έψαξε στο ίντερνετ και αν δεν απατώμαι (με κάθε επιφύλαξη αυτό) είδε ότι η μελέτη του είχε βασιστεί πάνω σε πολύ λίγους ανθρώπους. Είμαι λίγο σκεπτική σε ό,τι αφορά τέτοιες μελέτες.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τρί 08 Φεβ 2011, 01:49

Μάλλον είναι άστοχο το ποστ σου Αρέλα, και θα σου πω επιγραμματικά γιατί:

1) Το θέμα της κλανιάς, όντως ισχύει ακόμα και αν φαίνεται για γέλια. Απλώς δεν είναι ο κύριος λόγος για το φαινόμενο θερμοκηπίου, ο πρώτος και κύριος είναι η ανθρώπινη δραστηριότητα

2)Σε καμμιά περίπτωση το σπότάκι δεν λέει γίνετε φυτοφάγοι: Απορώ πως δεν πρόσεξες την λεζάντα απο κάτω που λέει: ΤΡΩΤΕ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΑ.
Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Νομίζω οτι κανείς δεν διαφωνεί οτι πρέπει να τρώμε ισορροπημένα, εκτός απο τους χορτοφάγους. χαχαχαχα

Υ.γ: Για τους μύθους των χορτοφαγων ήδη έχω δώσει εδώ στα ΙΔΕΟ ενα λινκ που λέει με επιστημονικές αποδείξεις πως αυτά που λένε οι φυτοφάγοι είναι μύθοι.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 08 Φεβ 2011, 03:02

seliniasmenos έγραψε:Μάλλον είναι άστοχο το ποστ σου Αρέλα, και θα σου πω επιγραμματικά γιατί:

1) Το θέμα της κλανιάς, όντως ισχύει ακόμα και αν φαίνεται για γέλια.
:nocomment: :secret:
Απλώς δεν είναι ο κύριος λόγος για το φαινόμενο θερμοκηπίου, ο πρώτος και κύριος είναι η ανθρώπινη δραστηριότητα
Διαφωνώ. Η όποια "υπερθέρμανση" παίζει στον πλανήτη, (οταν παίξει) οφείλεται στις προαιώνιες κλιματικές αλλαγές που πάντα έπαιζαν στη γη, κύριο αίτιο των οποίων είναι η ηλιακή δραστηριότητα κι όχι η ανθρώπινη.

Όταν βρεις το χρόνο, (κι αν θέλεις βέβαια) ρίξε ένα βλέφαρο εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 51#p125451 Εδώ που τα λέμε, πρέπει να δεις όλο το νήμα απ'την αρχή για να'χεις πλήρη εικόνα, αλλά κι αυτά που σου'δωσα θα σε κατατοπίσουν αρκετά. Καλή έρευνα.
2)Σε καμμιά περίπτωση το σπότάκι δεν λέει γίνετε φυτοφάγοι: Απορώ πως δεν πρόσεξες την λεζάντα απο κάτω που λέει: ΤΡΩΤΕ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΑ.
Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Νομίζω οτι κανείς δεν διαφωνεί οτι πρέπει να τρώμε ισορροπημένα, εκτός απο τους χορτοφάγους. χαχαχαχα
Ξεκίνησα με την κλανιά, αλλά άνοιξα και παράπλευρο σκέλος στο θέμα, όντως. Υπάρχει όμως κοινός παρονομαστής, αφού το βασικό μήνυμα και στο σποτάκι είναι "όσο λιγότερο κρέας τρώτε, τόσο λιγότερα γελάδια θα εκτρέφονται και τόσο λιγότερες κλανιές θα αμολάνε αυτά". (έλεος :Ρ) Εκτός του ότι είναι γελοίο το επιχείρημα, προάγει και την εξάλειψη του κρέατος (σταδιακά) απ'τη διατροφή μας, για να...προστατευτεί ο πλανήτης απ'το κλάσιμο. :lol: Τώρα..αν το ενστερνίζεσαι εσύ αυτό, ποια είμαι εγώ να σου πω ότι έχεις λάθος; Μεγάλο παιδί είσαι, κρίνε μόνος σου... :dunno:
Υ.γ: Για τους μύθους των χορτοφαγων ήδη έχω δώσει εδώ στα ΙΔΕΟ ενα λινκ που λέει με επιστημονικές αποδείξεις πως αυτά που λένε οι φυτοφάγοι είναι μύθοι.
'Αντε και σε κάτι που συμφωνούμε. Φυσικά δεν είμαι κατά της χορτοφαγίας. Απλά θεωρώ ότι η διατροφή αποκλειστικά και μόνο με λαχανικά και καρπούς, στερεί ζωτικής σημασίας στοιχεία στον οργανισμό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 08 Φεβ 2011, 07:36

Εδώ θα παραπέμψω πάλι στο Λιακόπουλο.

Δεν είναι πάντα δικές του οι ιδέες αλλά τις ξετρυπώνει από αλλού.

Μιλάει για τις κρεατόμαζες που θα φέρνουν μεγαλύτερα κέρδη.

Ετσι θα απαγορέψουν οποιαδήποτε εκτροφή ζώου στα σπίτια και στα κτήματα και θα διώκεται αυτός που εκτρέφει κότες κι κουνέλια σαν εγκληματίας του περιβάλλοντος.

Για να προωθήσουν τα σχεδιά τους ξεκινάνε κτυπώντας τις πιό ευαίσθητες χορδές του ανθρώπου. Τις οικολογικές ανησυχίες ότι τα ζωάκια τα καημένα πονάνε όταν τα σφάζουνε ότι ο πλανήτης κινδυνεύει εμπρός για έναν πράσινο και πιό ανθρώπινο πλανήτη με καθαρό αέρα κλπ.

Ο δρόμος για την κόλαση είναι σπαρμένος με καλές προθέσεις
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”