Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 08 Φεβ 2011, 11:01

doctormarkon έγραψε:Δεν είναι πάντα δικές του οι ιδέες αλλά τις ξετρυπώνει από αλλού.
Από μας έχει ξετρυπώσει την κλιματική αλλαγή (του την υπερτόνισα όταν του μίλησα κάποτε τηλεφωνικά) και ιδου τι έχει αναρτήσει...

http://www.youtube.com/watch?v=cbHjbfiERP8 (και τα 3 ανέβασε...)

καθώς και για τον κωδικα αλιμεντάριο.

Και τα δύο τα αναφέρει στις εκπομπές του, πράγμα που δε μας χαλάει... (διαχωρίζω την εμπορική του επιδίωξη εδώ, δεν μ'ενδιαφέρει).
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 08 Φεβ 2011, 12:39

Απλώς δεν είναι ο κύριος λόγος για το φαινόμενο θερμοκηπίου, ο πρώτος και κύριος είναι η ανθρώπινη δραστηριότητα
Απο όσο ξέρω τα ηφαίστια εκπέμπουν περισσότερο CO2 απο την ανθρωπότητα συνολικά
'Αντε και σε κάτι που συμφωνούμε. Φυσικά δεν είμαι κατά της χορτοφαγίας. Απλά θεωρώ ότι η διατροφή αποκλειστικά και μόνο με λαχανικά και καρπούς, στερεί ζωτικής σημασίας στοιχεία στον οργανισμό.
Εγω δεν εχω προβλημα να μειωσω το κρέας κατα 90% και να γυρισουμε σε μια μεσογειακη διατροφή που είχαμε πριν 50 χρόνια.
Ωραία. αλλα δεν ειναι τοσο ααπλά τα πράγματα γιατι θέλω επίσης να ξέρω οτι το λαχανικό και το φρούτο που τρώω είναι όντως φρούτο και λαχανικο, και δεν είναι χαρτί, (που θα με κάνει να λιποθυμίσω μετα την εργασία μου απο εξάντληση και ασιτία ενώ θα είμαι χορτασμενος) βομβαρδισμένο με ακτίνες ή μεταλλαγμένο, και οτι θα μπορώ να σπέρνω ελεύθερα οσα λαχανικα και φρούτα θελω στο μπαλκόνι μου ή οπου αλλου βρώ.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τρί 08 Φεβ 2011, 15:51

Επειδή είμαι σε διακοπές, δεν μπορώ να κάθομαι να γράφω κατεβατά, αλλά οι φυσιολογικές κλιματικές αλλαγές που λένε οι πολέμιοι του φαινόμενου θερμοκηπίου ποτέ δεν συνέβησαν τόσο απότομα σε λίγα μόνο χρόνια. Για την αλλαγή του κλίματος σε φυσιολογικές συνθήκες έπαιρνε αιώνες και αιώνες και όχι μόνο 20 χρόνια.
Δες το αλλιώς, γιατί οι κλιματικές αλλαγές ήταν σταθερές επι αιώνες και ξαφνικά λίγα χρόνια μετά την βιομηχανική επανάσταση ξεκίνησαν όλα να αλλάζουν ραγδαία;
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τρί 08 Φεβ 2011, 15:54

Για την διατροφή,
ο άνθρωπος χρειάζεται το κρέας, και αυτό είναι δεδομένο ιατρικά.
Το πρόβλημα είναι οτι ο άνθρωπος σήμερα ζει στην υπερβολή: Είτε γίνεται φυτοφάγος δήθεν για πιο υγειηνή διατροφή ή ξεσκίζεται στο κρέας. Τιποτα απο τα 2 είναι σωστό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο άνθρωπος πρέπει να πηγαίνει στα πάντα απο το ένα άκρο στο άλλο
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 08 Φεβ 2011, 15:59

Ο ανθρωπος χρειαζεται κρεας αλλα ελάχιστο.
Οπως παλιότερα που πχ
μονο την κυριακή είχαν κρέας και πάλι μεσα στο φαϊ οχι μπριζόλες κλπ.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 08 Φεβ 2011, 16:16

Selούμπα μου, επειδή εγώ δεν είμαι σε κανονικές διακοπές, αλλά σε εγκεφαλικές και βαριέμαι αφόρητα να γράφω κατεβατά επίσης, σε στέλνω εκεί που πρέπει, κι αν πας, μαγκιά. Αν δεν πας, δε χάλασε κι ο κόσμος. :D

Τσάκω'τα λοιπόν, και για να μη μασάμε ό,τι πίπα μας λένε



http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 642#p92642

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 728#p92728

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 105#p93105

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 105#p93105

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 225#p93225

μου λες με μαμάς... εγώ να δεις :Ρ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 333#p93333

αυτό έγινε η πρώτη αφορμή να κοπεί τελικά η εκπομπή του Βεντούρα
http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 744#p93744
(ενόχλησε παααααααρα πολύ)

πάρε και του Δημητρού, πρώην σταυραετού και νυν Ιωνα (πού είναι αυτό το παιδί) που είναι και πιο... "σοβαρός" από μένα :loco:

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 797#p93797

πάρε και Αλεξ ανάκατα με Τζον Λένον να'χεις να χαίρεσαι
http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 17#p120317


Τι να ξαναγράψω; Χύθηκε μπόλικη μελάνη ήδη μ'αυτά.
Τώρα αν εσύ θες να πιστεύεις ότι κλάνουμε, αναπνέουμε, παράγουμε, δουλεύουμε, οδηγούμε κλπ κλπ κλπ και θερμαίνεται ο πλανήτης.. ε πίστευέ το μάτια μου. Δικό σου είναι το μυαλό, δικός σου και ο δρόμος. :wink:




Για τη διατροφή, συμφωνώ. Δεν μπορεί η ίδια η φύση να φροντίζει να καταπίνουμε με το καλημέρα σας, (ως νεογνά ) ΖΩΪΚΗ τροφή (γάλα) με ζωϊκά στοιχεία και λιπαρά, και μετά να πιστεύουμε τις άαααααλλες νεοεποχίτικες πίπες ότι τα ζωϊκά είναι φτου κακά. :dunno:



πλάκα πλάκα, μόνο με τα λινκς πάλι σεντόνι έκανα δεν το απέφυγα η μουρλή. :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 08 Φεβ 2011, 22:07

Όσον αφορά την διατροφή συμφωνώ και διαφωνώ.
Τρέφομαι και εγώ με κρέας παρόλο που το εχω περιορίσει κατά πολύ.
Θεωρώ ομως οτι είναι λάθος η αποψη ότι οι χορτοφάγοι στερούνται θρεπτικών συστατικών.
Στην πραγματικότητα αν ψάξει κανείς το θέμα διατροφή σε βάθος
τότε θα μείνει άφωνος με την ποικιλία τροφής που υπάρχει
και ποσο καλύτερης ποιότητας θρεπτικά στοιχεία υπάρχουν σε τροφές
που δεν είναι ζωικής προελευσης.
Τα ξηροκάρπια πχ νομίζουμε οτι είναι σνακ,συνοδευτικά του ποτού.
είναι μια τροφή εξαιρετική άκρως ωφέλιμη
και μπορεί κανείς να την συμπεριλάβει στην διατροφή του με πολλούς τρόπους.

Σαφώς κατ΄έμε η επιλογή της χορτοφαγικής διατροφής είναι κλάσης ανώτερη.
συνεπάγεται ομως άτομα πλήρως συνειδητποιημένα ως προς την τροφή.
Χρειάζεται να κάνει κανείς μεγάλη έρευνα και να αποκτήσει μια άλλη αντίληψη ζωής γενικότερα.

Όσο για το γάλα, το μόνο χρήσιμο γαλα είναι το γάλα της μητέρας μας και κανένα άλλο.
Υπάρχουν λαοί που δεν εχουν στο διαιτολόγιο τους γάλα
και είναι μια χαρά και καλυτερα από μας.

Επίσης τώρα ποιά υπάρχουν αρκετες γενιές που μεγάλωσαν
αυστηρά χορτοφαγικά (vegans) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα στην αναπτυξη τους
η την υγεία τους.
Μαλλον είναι σε καλύτερη κατάσταση παιδιά που μεγαλώνουν με ζωικά.
Απλά θέλει ψάξιμο.

Πάρτε κι ενα βίντεο πολύ κατατοπιστικό.

Τα υπόλοιπα κομμάτια όποιος θέλει στο youtube.

Εγώ πάντως εχω κουραστεί μετην ιστορία που λέγεται φαγητό
και θα ήθελα να έρθει μια μέρα που να τρέφομαι μόνο με φώς.
(δεν αστειεύομαι ουτε είναι σχήμα λόγου.)
Οσο για τα γελάδια και τις κλανιές...
αφού βρίσκουν και τα λένε....
καλά να πάθουμε.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 08 Φεβ 2011, 22:20

Τα υπέρ και τα κατά του κρέατος και αν πρέπει να τρώμε η όχι τα έχουμε αναλύσει και σε άλλο τόπικ και μάλιστα άναψαν φωτιές.

Αλλά τα γελάδια που κλάνουν έχει να κάνει με τη μπούρδα του διοξειδίου του άνθρακα και αν παρατηρήσατε υπάρχει και ένα αρνί που ρεύεται οπότε και άλλο διοξείδιο.

Το ζητούμενο είναι να μην τρώμε ότι μας πασσάρουν και αλλάζουμε τις διατροφικές συνήθειες επειδή άλλαξαν τα συμφέροντα και ο συσχετισμός τους και από κει που λέγαν πόσοι απαραίτητο είναι το κρέας και παντού σε φλόμωναν στο κρέας τώρα λένε να μην τρώτε γιατί κλάνει η αγελάδα και καταστρέφει τον πλανήτη με τις πορδές της.

Θέλουν να προωθήσουν την κρεατόμαζα που είναι ιστός φτιαγμένος στο έργαστήριο. Ήδη έχουν γίνει τα πειράματα και μπορεί και να έχουν πέσει οι πρώτες κεατόμαζες στην αγορά.

Είναι και αυτό στα πλαίσια του Κώδικα Αλιμεντάριους και της επικείμενης απαγόρευσης του να έχεις ζώα σπίτι σου και να μπορούν να σε διώξουν γιατί τα ζώα κλάνουν και ρεύονται.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τετ 09 Φεβ 2011, 03:24

Ξαναβάζω το θέμα για τους μύθους των χορτοφάγων, στην αγγλική γλώσσα πάντα και φυσικά υπάρχουν οι πηγές για τις έρευνες κλπ. τις οποίες αναφέρει το άρθρο

http://chetday.com/vegmyths.htm
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Eva Luna » Τετ 09 Φεβ 2011, 05:03

doctormarkon έγραψε: Θέλουν να προωθήσουν την κρεατόμαζα που είναι ιστός φτιαγμένος στο έργαστήριο. Ήδη έχουν γίνει τα πειράματα και μπορεί και να έχουν πέσει οι πρώτες κεατόμαζες στην αγορά.
Βρε παιδια, τελικα μπορει και να μην ηταν και τοσο hoax η παλιοτερη φημη για την πασιγνωστη αμερκ/κη αλυσιδα φαστφουντ για την οποια συζητιοταν οτι το κρεας των μπιφτεκιων της προερχοταν απο ζωα τυπου κρεατομαζας;
Ή λεω εντελως ακυρα;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
sevdalone
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2011, 09:11
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από sevdalone » Τετ 09 Φεβ 2011, 05:32

Καλώς σας βρήκα.
Μπαίνω κατ’ ευθίαν στο “ψητό” μιας και θα έχουμε χρόνο να γνωριστούμε καλήτερα στο μέλλον.

Το βίντεο με τις αγελάδες που κλάνουν και κάνουν κακό στο περιβάλλον δεν με παραξένεψε καθόλου. Αυτό γιατί πριν από ένα μήνα, όταν και πρωτοάκουσα την θεωρία απο τον ξαδερφό μου (το έμαθε στο σχολείο απ’οτι κατάλαβα), μου έπεσαν τα μαλλιά. Το τι μπούρδες ανακαλύπτονται καθημερινά δε λέγεται. Σ’αυτό νομίζω οι περισσότεροι συμφωνούν.

Για το θέμα περι χορτοφαγίας, θα συμφωνίσω με την ΙΟΝ.

Θεωρώ ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν ήμαστε πανφάγα, φυτοφάγα κτλ. Εδώ υπάρχουν τόσες έρευνες που η κάθε μία αναιρεί την άλλη. Εγώ πάλι, πρόσφατα διάβασα μια έρευνα που λέει ότι τα βασικά χαρακτιριστικά του ανθρώπου μοιάζουν σε όλα με τα φυτοφάγα και οτι πολλές καρκινογενέσεις οφείλονται στην κατανάλωση κρέατος.... Οπότε δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά ότι ο άνθρωπος είναι κάτι συγκεκριμένο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι.

Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ σαν επιχείρημα αυτό που είπε η Arela για το μητρικό γάλα. Και τα κατσικάκια θηλάζουν από τη μάνα τους όταν είναι μικρά αλλά όταν μεγαλώσουν μόνο χόρτα τρώνε...

Αυτά για την ώρα...

Awareness and Truth are our Power and Freedom


Love for Everything and Hatred for None

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Φεβ 2011, 09:18

Φίλε sevdalone, καλώς μας ήρθες! :rose: Σε παραπέμπω αρχικά (αν δεν πήγες ακόμα) στο καλωσόρισμα που κάνω σ'όλους τους νεοεισερχόμενους εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 123#p74123

Δεν αντιλέγω σ'αυτά που λέει η ΙΟΝίτσα. Απεναντίας, ακόμα και στα αρχικά μου ποστς, είπα ότι η χορτοφαγία έχει πλείστα όσα ωφέλιμα σαν διατροφή. (και ειδικά οι καρποί)

Παράλληλα όμως, έβαλα και λινκς που τεκμηριώνουν το γεγονός ότι ο εγκέφαλός μας χρήζει απαραιτήτως ζωϊκών στοιχείων και λιπαρών για την εύρυθμη λειτουργία του. Για πολλούς αυτό ίσως να μην είναι σημαντικό, για μένα, συγχωρείστε με, αλλά είναι.
sevdalone έγραψε:Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ σαν επιχείρημα αυτό που είπε η Arela για το μητρικό γάλα. Και τα κατσικάκια θηλάζουν από τη μάνα τους όταν είναι μικρά αλλά όταν μεγαλώσουν μόνο χόρτα τρώνε...
Το επιχείρημα αυτό από μόνο του ίσως δεν είναι "αποδεικτικό", είναι όμως ενδεικτικό και ως τέτοιο το'θεσα. Θα προσπαθήσω να το διευρύνω κι αν δεν δεχτείς και την εκτενέστερη τη συλλογιστική μου, δεν πειράζει, καλή καρδιά :D και πάνω απ'όλα, σεβαστό. :respect: Η φιλοσοφία των ΙΔΕΟ (και η δική μου) θέλει να αποδίδουμε σεβασμό και σ'αυτό που δεν δεχόμαστε (εκεί είναι κι η μαγκιά- το να σεβόμαστε κάτι που δεχόμαστε δεν είναι και κατόρθωμα :wink: ) Λέω λοιπόν:


Η συντριπτική πλειονότητα των θηλαστικών στον πλανήτη (όλα δηλαδή) προσλαμβάνει ΚΑΙ ζωϊκά στοιχεία. Κάποιες συνωμοταξίες όπως κάποια άλλα πρωτεύοντα- χιμπατζήδες, κλπ (όχι όλα όμως), τα παχύδερμα (ελέφαντες/ιπποπόταμοι) και τα μυρηκαστικά, όντως τρέφονται αποκλειστικά και μόνον με φυτικές ίνες, αλλά κι αυτά ακόμα, στην αρχή της ζωής τους προσέλαβαν ζωϊκά. (μήπως για την ικανή ανάπτυξη του εγκεφάλου ώστε να μπορούν να έχουν στοιχειώδη σκεπτική διεργασία;)

Εμείς φίλε μου, είμαστε πρωτεύοντα... (με πιο περίπλοκη νοητική διεργασία όμως από τα άλλα, -τα αποκλειστικά φυτοφάγα- η διαφορετικότητα στον εγκέφαλό μας που παράλληλα θέλει ΚΑΙ τα ζωϊκά μήπως;) Ούτε παχύδερμα είμαστε, (λέμε τώρα :loco: ) ούτε μυρηκαστικά... το πεπτικό σύστημα των οποίων διαφέρει απ'το δικό μας, (εδώ διαφωνώ με τη δοκτορέσσα μας...) .

Εμείς επίσης, γεννηθήκαμε με κάτι κυνόδοντες, που έστω και "ηπιότεροι" από αυτούς τους σαρκοβόρων, δεν παύουν να είναι κυνόδοντες και αυτούς δεν τους χρειάζονται (ούτε τους διαθέτουν) τα καθαρά φυτοφάγα θηλαστικά.


Εκ των παραπάνω δεδομένων, η φύση (στο δικό μου το μυαλό) είναι σαφής και ξεκάθαρη: Άνθρωπος=παμφάγο Γι'αυτό και δεν ισχυρίστηκα ότι είμαστε (ούτε πρέπει να είμαστε) αποκλειστικά κρεοφάγοι. Γι'αυτό επίσης και δεν πιστεύω πως μας ωφελεί μακροπρόθεσμα το να είμαστε αποκλειστικά χορτοφάγοι.


[Σημείωση προς ΙΟΝίτσα: δεν υπάρχουν βάσιμες και πλήρεις επιστημονικές έρευνες που καταδεικνύουν/στοιχειοθετούν ότι η χορτοφαγία, σε μια ΑΔΙΑΚΟΠΗ (πρόσεξε, επιμένω στο "αδιάκοπη") περίοδο 40 ετών για παράδειγμα, δεν δημιουργεί προβλήματα υγείας, γιατί απλούστατα η βέγκα - φιλοσοφία, είναι σχετικά πρόσφατη "μόδα" και οι σοβαρές έρευνες χρειάζονται πολλές δεκαετίες για να καταδείξουν αδιάσειστα και αναντίρρητα αποτελέσματα]


Κάτι άλλο που θα παρατήρησαν όσοι με διάβασαν, είναι πως δεν εστίασα ντε και καλά στην κρεοφαγία, αλλά στην πρόσληψη ζωϊκών στοιχείων, τα οποία δεν είναι απαραίτητο να λάβει κανείς μόνο από το κρέας. Επιμένω ότι αυτή η πρόσληψη μας είναι απαραίτητη. Είμαι κατά της αποκλειστικής κρεοφαγίας για τον άνθρωπο. Για μένα προσωπικά ισχύει το "μια φορά τη βδομάδα κρέας" (αναγκαστικά λόγω ιδιάζοντος αιματολογικής κατάστασης που ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ την κρεοφαγία και παραπάνω από μια φορά τη βδομάδα...) όπου τη "μια φορά" συχνά την "εκμεταλλεύομαι" με ψάρι.

'Οσο για τους καρκίνους, θα δεχτώ πως απ'το κρέας μπορεί να δημιουργηθούν ορισμένοι καρκίνοι στο έντερο, αν δεν υπάρχουν τακτικές κενώσεις και σωστός καθαρισμός του εντέρου, διότι τα υπολείμματα κρέατος που "μένουν" σ'αυτό, δημιουργούν τοξίνες που όντως μπορεί να δημιουργήσουν κακοήθειες. Δεν θεωρώ όμως ότι τα υπόλοιπα είδη καρκίνων οφείλονται στον παράγοντα κρέας, δεδομένου ότι υπάρχουν εκατοντάδες παράγοντες πλέον που μπορει να ευθύνονται, ακόμα και ιοί... Πολύ πρόσφατα άκουσα μέσα σε ένα μήνα για 3 προσφιλείς μου που "χτυπήθηκαν" απ'τον ρημάδη τον καρκίνο, και οι δύο εξ αυτών δεν έβαλαν ποτέ τσιγάρο στο στόμα τους, ΚΑΙ είναι χορτοφάγοι, οπότε αυτά τα ακουω βερεσέ.

Αυτά για αρχή. Μην το παραξεφτιλίσω με τα γνωστά σεντόνια μου και πάρεις φρίκουλο ακόμα δε μας ήρθες :lol:

Καλημέρες :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sevdalone
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2011, 09:11
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από sevdalone » Τετ 09 Φεβ 2011, 11:37

Ευχαριστώ και εύχομαι καλή συμβίωση και επικοδομητικές συζητήσεις.

Συμφωνώ ότι μαγκιά είναι να συνυπάρχεις με τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές απόψεις απο σένα. Δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν για όσα πιστεύει. Ο καθένας είναι ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο του και αναλόγως να πορευτεί. Κι ο κάθε δρόμος είναι σεβαστός απο μένα όσο δεν εμποδίζει εμένα να ακολουθήσω τον δικό μου.

Τώρα στο θέμα μας

Τα λινκς δεν τα είδα, λάθος μου. Κι εφ’ όσον λες ότι είναι τεκμηριωμένο καλά θα κάνω να τα ρίξω μια ματιά.
εμείς επίσης γεννηθήκαμε με κάτι κυνόδοντες, που έστω και "ηπιότεροι" από αυτούς τους σαρκοβόρων, δεν παύουν να είναι κυνόδοντες και αυτούς δεν τους χρειάζονται (ούτε τους διαθέτουν) τα καθαρά φυτοφάγα θηλαστικά.
Το σκεπτικό σου εδώ θεωρώ ότι είναι λάθος και θα προσπαθήσω να στο διευρύνω και εγώ με την σειρά μου. Οι κυνόδοντες υπάρχουν ΚΑΙ σε φυτοφάγα ζώα. Ένα απο αυτά είναι το άλογο το οποίο είναι και πανέξυπνο. Οι κυνόδοντες σ’αυτά τα ζώα χρησιμέυουν για άμυνα. Επίσης τα φυτοφάγα ζώα, μιας και αναφέρθηκες στα δόντια, έχουν
1) κοντά τα δόντια τους το ένα με το άλλο για να αλέθουν την τροφή τους, σε αντιθεση με τα σαρκοφάγα που τα δόντια τους έχουν μεγαλα κενά για να μη μένουν ίνες κρέατος ανάμεσα και απλά “καταπίνουν” το κρεας αμάσητο

2) κάτω σιαγόνα η οποία κινείται εμπρός, αριστερά και δεξιά σε αντίθεση με τα σαρκοφάγα που δεν μπορεί να κινηθεί εμπρός και έχει περιορισμένη κινητικότητα αριστερά-δεξιά

3) ένζυμα στο σάλιο που βοηθούν στην χώνεψη αλλά και στην διάσπαση των τροφών στο στόμα, σε αντίθεση με τα σαρκοφάγα τα οποία δεν έχουν ένζυμα χώνεψης στο σάλιο τους

Μπορώ να αναφερθώ και σε άλλα όπως χείλια και και το γαστρεντερικό, το οποίο έχει δομή φυτοφάγου. Και έρευνες που προκείπτουν απο συγκρίσεις με σαρκοφάγα, φυτοφάγα και παμφάγα δείχνουν ότι το γαστρεντερικό σύστημα οργάνων του ανθρώπου είναι σχεδιασμένο για φυτική διατροφή.

Όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι είμαστε πιο κοντά στα φυτοφάγα ζώα από κάθε άλλο.

Awareness and Truth are our Power and Freedom


Love for Everything and Hatred for None

Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 09 Φεβ 2011, 12:43

[Σημείωση προς ΙΟΝίτσα: δεν υπάρχουν βάσιμες και πλήρεις επιστημονικές έρευνες που καταδεικνύουν/στοιχειοθετούν ότι η χορτοφαγία, σε μια ΑΔΙΑΚΟΠΗ (πρόσεξε, επιμένω στο "αδιάκοπη") περίοδο 40 ετών για παράδειγμα, δεν δημιουργεί προβλήματα υγείας, γιατί απλούστατα η βέγκα - φιλοσοφία, είναι σχετικά πρόσφατη "μόδα" και οι σοβαρές έρευνες χρειάζονται πολλές δεκαετίες για να καταδείξουν αδιάσειστα και αναντίρρητα αποτελέσματα]
Αρέλα η κοινότητα των Krishna υπάρχει ως κοινότητα πολλές δεκαετίες τώρα.
Είναι αυστηρά χορτοφαγική Vegans και υπάρχουν αρκετές γενιές ανθρώπων γεννημένων μέσα στην κονότητα που δεν έχουν δοκιμάσει ούτε καν σαν δείγμα ζωική τροφή.
Δεν προμοτάρω την vegan η vegetarian απλά μου φαίνεται κλάσης ανώτερη λόγω του συνολικού concept. Τρόπος και στάση ζωής.
Ασε που και από αισθητικής αποψης τα σώματα των vegan είναι και γ... τις σωματάρες.
Ωραίοι καθαροί μύες και απουσία περιττών λιπων στους ιστούς.
Ακόμα και οι γέροι η και οι κάπως ποιό ευτραφείς.

Στον καινούργιο κόσμο η Vegan η μόνο φώς. Εγώ αυτό θέλω.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Φεβ 2011, 12:59

Mανάρια, θα μπορούσα να το συνεχίσω μέχρι τελικής πτώσης. Να φέρω εικόνες οδοντοστοιχιών να κάνω ατέρμονες και εξοντωτικές αναλύσεις και τα ρέστα, για ν'αποδείξω το επιχείρημά μου. Παλιότερα (όχι πολύ παλιότερα) αυτό θα έκανα, μα το σύμπαν μου. Τώρα απλά δε νιώθω την ανάγκη να το κάνω. Αποδώστε το στην κλιμακτήριο που μου βαράει τις πόρτες εκκωφαντικά τρομάρα της, αποδώστε το στον κορεσμό και την κουραση που'χω φάει με τις αέναες αντιπαραθέσεις, αποδώστε το στο γεγονός ότι πραγματικά δε θέλω να πείσω κανέναν, αν θέλω (κι αν μπορώ) να "δώσω" κάτι στους υπόλοιπους, είναι το κάτι τις αυτό που θα'βαζε ένα ακόμα λιθαράκι στο σκεπτικό τους, αποδώστε το σ'ένα "νεοφώτιστο" τριπάκι στο οποίο έχω μπει θέλω δε θέλω, αποδώστε το όπου γουστάρετε τέλος πάντων (μιλώ ειδικά στους παλιότερους που δε θα με αναγνωρίζουν τώρα :loco: )


Το θέμα είναι ότι σταματώ εδώ. Είπα ό,τι είχα να πω άλλωστε, και το να συνέχιζα θα'ταν μια επαναληπτική μονοτονία έτσι κι αλλιώς. Ο καθένας ας έχει τη γνώμη της δικιάς του όμορφης ψυχής και σκέψης και σεβαστή για μένα! :respect:

Σοκολατίτσα, εγώ θέλω Φωωωωωωωως... βαρέθηκα να μασουλάω σαν τα μηρυκαστικά ή σαν τα σαρκοβόρα. :lol:


Φιλούρεεεεεεες :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 09 Φεβ 2011, 13:05

Σοκολατίτσα, εγώ θέλω Φωωωωωωωως... βαρέθηκα να μασουλάω σαν τα μηρυκαστικά ή σαν τα σαρκοβόρα. :lol:
Μαζί σου. :lovey0:
Τέλος στις κατσαρόλες στους φούρνους και στα μασουλητά.
Μη σου πώ πως καταργείτε και η τουαλέττα. χαχαχα
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Φεβ 2011, 13:12

Συμφωνούμε στην ουσία κι αυτό μετράει για μένα. Στη ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ της προπαγάνδας. Δεν έχουν ούτε έμπνευση οι μαλάκες... Θα μου πεις αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα χάφτουνε κι αυτά, γιατί να προσπαθήσουν... :P

sevdalone έγραψε:Τα λινκς δεν τα είδα, λάθος μου. Κι εφ’ όσον λες ότι είναι τεκμηριωμένο καλά θα κάνω να τα ρίξω μια ματιά.
Φίλε τα λινκς που έδωσα εγώ, είναι το λιγότερο. Αντιπροσωπευτικά δειγματάκια μόνο.
Μια εκτενής και οξυδερκής έρευνα μπορεί να μας διαφωτίσει για πολλά. Ο καθένας απο μας, μπορεί να την κάνει ατομικά αν το ανήσυχο πνεύμα του τον παροτρύνει. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sevdalone
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2011, 09:11
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από sevdalone » Τετ 09 Φεβ 2011, 13:13

OK no problem. Συζήτηση να γίνεται :)

Awareness and Truth are our Power and Freedom


Love for Everything and Hatred for None

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 09 Φεβ 2011, 13:30

Ανεβαζετε 150 βιντεο, και καποια απο αυτα τα εχω δει.
Ανεβασα ενα. Δειτε το αν θέλετε.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 09 Φεβ 2011, 14:28

O sevdalone είναι πολύ καινούργιος φρεσκαδούρα και δεν έχει παρακολουθήσει τα πολλά τόπικ για τη χορτοφαγία και την κρεοφαγία και τα επιχειρήματα υπέρ και κατά.

Είμαι στη δουλειά αλλά θα προσπαθήσω να ψάξω να βρώ τα θέματα αργότερα.

Εδώ το θέμα είναι η προπαγάνδα.

Όπως και με το τσιγάρο που ξαφνικά το απαγορεύουν ενώ επί δεκαετίες οι βιομηχανίες αλλά και σε πολλούς άλλους χώρους προέτρεπαν τον κόσμο να καπνίζει.

Όπως για παράδειγμα σε μία εκπομπή του οικολογικού Τηλεφώς σημερινό Contra Channel ένας ηλικιωμένος κύριος έλεγε ότι έμαθε να καπνίζει στο στρατό επειδή μόνο το τσιγάρο ήταν αιτία διαλείματος, αποφυγή καψονιού κλπ και το ίδιο γινόταν κι στους χώρους δουλειάς (διάλειμμα για τσιγάρο).

Ετσι και το κρέας συνδέθηκε με ένα πλήθος κοινωνικές εκδηλώσεις και έθιμα μέχρι του σημείου ο φυτοφάγος να γίνεται αντικοινωνικός και να είναι υποχρεωμένος να ξεκόβει πό το περιβάλλον και να απέχει.
Αλλά αυτό είναι επιλογή του.

Πάντα και σε άλλες συζητήσεις ήμουν πάντα υπέρ της φυτοφαγίας και είχα υποστηρίξει τις απόψεις μου.

Αλλά αυτό το βιντεάκι πέρα από την πλάκα δεν το είδα με καθόλου καλό μάτι.
Όσο και αν δεν μου αρέσει το κρέας πολεμάω κάθε πρόθεση να ξερριζώσουν συνήθειες και κοινωνικές σχέσεις αιώνων που συνδέονται με αυτό.

Φαντάσου το Πάσχα να σουβλίζουμε κρεατόμαζα. Αηδιάζω μόνο που το σκέφτομαι.

Ανατριχιάζω μόνο στη σκέψη για το πως θα μπορούσε να είναι μία κρεατόμαζα. Ενα άμορφο πράγμα που όμως θα έχει κάποιου είδους ζωή και θα σαλεύει λίγο πριν καταλήξει στο πιάτο μπλιάξ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 09 Φεβ 2011, 16:03

Προσωπικά, πιστεύω πως το είδος που χρειάζεται άμεσα να μειωθεί σαν πληθυσμός ή να εξαφανιστεί εντελώς, είναι το ανθρώπινο. Εκτρέφουμε ζώα χωρίς καμία σύνεση, κατατρώμε και κατασπαταλάμε όλον τον φυσικό πλούτο του πλανήτη μας, τον βιάζουμε, τον βομβαρδίζουμε, τον μολύνουμε, κι όταν κάποιος μας το λέει, λέμε ότι "είναι της φύσης". Ποιος δημιούργησε το φαινόμενο του θερμοκηπίου με τα τόσα χημικά που πέφτουν; Ποιος γέμισε με πετρέλαιο ακτές, ποιος έφερε πείνα με τους πολέμους και τους λιμούς και ποιος κατέσφαξε ένα σωρό ζώα για χόμπι χωρίς καν να τα τρώει;

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπινης "φινέτσας" όταν με τις προπέρσινες πυρκαγιές στην Πάρνηθα, είχαν σωθεί 4 ελάφια ου τελούν υπό εξαφάνιση στην περιοχή αυτή και μαζεύαμε όλοι σπόρους και τροφές όσο πιο φυσικές γινόταν ώστε να τις βρίσκουν και να τρώνε και τα βρήκαν μερικές μέρες μετά, σκοτωμένα και γδαρμένα με τρύπες από σφαίρες καθώς κάποιος "πολιτισμένος" άνθρωπος τα κατέσφαξε, πήρε το δέρμα τους και τα παράτησε ώστε να τα βρούμε εμείς μετά. Να μου λείπει τέτοια ανθρωπιά. Χίλιες φορές να σταματήσει ο άνθρωπος να γεννοβολάει ασυναίσθητα δήθεν γιατί "η χώρα του χρειάζεται κόσμο" και να σκεφτεί λίγο κι αυτόν τον άμοιρο τον πλανήτη. Όσο λιγότεροι είμαστε, τόσο λιγότερο κρέας θα καταναλώνουμε και άρα τόσο λιγότερα "αέρια" θα αφήνουν αυτές οι ψυχούλες.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 09 Φεβ 2011, 16:06

μηπως αυτο ειναι λιγο αυτοτιμωρια;
οτι κουβαλας μια ενοχη που δεν σου αναλογει;
να απαλαγουμε απο εκεινους που φέρονται ετσι οχι απο την ανθρωποτητα συνολικα.
Γιατι να φερω εγω την ενοχη και την ευθήνη του αλλου;
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 09 Φεβ 2011, 16:14

Κάθε άνθρωπος θα πρέπει να είναι συνειδητός από την άποψη του να σκέφτεται και το σύνολο πέρα από τον εαυτό του. Όπως εμένα με έμαθαν να σέβομαι και να αγαπάω όλα τα πλάσματα της φύσης, έτσι υπάρχουν και κάποιοι αλήτες που "διδάσκουν" τη βία και τους εξευτελισμούς. Για αρχή δεν θα με χάλαγε καθόλου να εξαλείφονταν αυτοί, αλλά σαν γένος και είδος, θα έρθει η ώρα που θα πρέπει όλοι να αποφασίσουμε πώς θα θρέψουμε όλον αυτόν τον κόσμο. Έχουμε εξαπλωθεί παντού με αποτέλεσμα ζώα και είδη που κατοικούσαν σε ορισμένες περιοχές είτε να έχουν εξαφανιστεί είτε να τείνουν προς εξαφάνιση. Ξεχνάμε ότι σαν είδος δεν είμαστε οι "βασιλείς των ζώων", είμαστε απλά ένα ακόμα είδος ζώου και μάλιστα το πιο σκατένιο, εκδικητικό και ύπουλο απ' όλα.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μην τρώτε κρέας γιατί...κλάνουν τα γελάδια!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 09 Φεβ 2011, 16:17

Δεν γινεται να αποφασισουμε μαζι.
Πιστευεις οτι εγω εσυ και η πολυεθνικη κρεατεξ Α.Ε εχουμε κοινες αντιληψεις σχετικα με την τροφή και την οικολογία;
Πιστευεις οτι εχουμε εστω και ενα κοινο συμφέρον με την κρεατέξ ή την Φαρμακεξ;

Σημειωση. οταν ειπα απαλλαγουμε δεν εννοουσα να τους σκοτώσουμε. εννοουσα να υπαρξει σοβαρη νομοθεσία.
Σημερα το να κακοποιησεις ενα ζωο ποινικα δεν σημαινει και τίποτα.
Επισης δεν υπαρχει καμια αρχή που να απαγορευει στην πράξη σε μια εταιρία να παει στα καμένα
και να χτίσει ενα καζίνο πχ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”