ΦΘΟΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΦΘΟΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 25 Μαρ 2012, 11:07

Το ήξερα αυτό και έκανα και το τεστ.

Το φθόριο πράγματι προσφέρει ωραίο χαμόγελο γιατί μας οδηγεί μια ώρα αρχύτερα στη μασελίτσα τσίκι τσίκι με δοντάκια ολόϊσια και κάτασπρα :D

Αλλά είναι και άλλα προϊόντα που κρύβουν κινδύνους.

Η γνώση σώζει. Ακόμα και αν τα χρησιμοποιούμε ας είναι τουλάχιστον εις γνώση μας.

Είχε ξεσπάσει και ένα άλλο σκάνδαλο με κρέμες προσώπου που περιείχαν υδράργυρο.
Ήταν πολλά χρόνια πριν. Ήμουν πολύ μικρή και άκουγα τη μητέρα μου να το συζητάει.

Η ιστορία με τα καλλυντικά είναι πολύ παλιά.

Γι αυτό άνοιξα καινούργιο νήμα για εναλλακτικές μεθόδους παρασκευής προιόντων που χρησιμοποιούμε καθημερινά και μάλιστα ξοδεύουμε πολλά χρήματα για να τα αγοράσουμε.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΦΘΟΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 25 Μαρ 2012, 15:52

Εγω δεν τρελαινομαι να φτιαξω οδοντοκρεμα. μια χαρα ειμαι με το βρεγμενο αλάτι.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 08 Φεβ 2013, 09:09

Το 'δα κι αυτό! Μας ήρθε ενημέρωση με χαρτούρες επίσημες και τραβηχτικές, από τον σύλλογο οδοντιάτρων Ελλάδος και πάσης μ@@ς... από το σχολείο της μεγάλης (δημοτικό) πως θα κάνουν επίσκεψη και δωρεάν εξέταση στα παιδιά! Καλά μέχρι εδώ. Εκτός από τη δωρεάν εξέταση όμως θα κάνουν και δωρεάν φθορίωση στα παιδιά... μια και είναι σε μια ηλικία που έχουν βγάλει τα μόνιμα δόντια τους και καλό είναι να τα φροντίζουμε και μπλα μπλα μπλα, και η φθορίωση είναι μια απλή και ανώδυνη διαδικασία που... σώζει δόντια, και μπλα μπλα μπλα, και υπογράψτε "ηλίθιοι" γονείς, γιατί είστε οι λίγοι τυχεροί από όλη την Ελλάδα, μια και το υπέροχο αυτό πρόγραμμα είναι μια προσφορά των οδοντιάτρων Ελλάδος και πάσης μ@@ς σε 800 μόλις σχολεία. Βρε τι τυχεροί που είμαστε!

Για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία, έβαλα χ στη δωρεάν εξέταση (περισσότερο για να μην νιώθει ότι μπαίνει στην άκρη η κόρη μου, σε σχέση με τα άλλα παιδιά), αλλά όχι μόνο δεν έβαλα χ στην φθορίωση, έγραψα κι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ όχι, και ενημέρωσα και τη δασκάλα, αφού πρώτα είχα ενημερώσει την κόρη μου τι εστί φθορίωση, και μου έκανε την αυτονόητη ερώτηση το παιδί: Γιατί μαμά κάνουν τόσο κακά πράγματα στα παιδάκια;

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ!!!!!! Σε λίγο θα μας στέλνουν ενημερώσεις για το πόσο τυχεροί είμαστε που θα μας κάνουν τσάμπα ευθανασία!!!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 08 Φεβ 2013, 11:35

Στον τόπο που ανταλλάσετε το δικαίωμα με "ευκαιρίες".
Εδώ που η "τύχη" παίρνει την θέση του αυτονοήτου και
που το δηλητήριο προσφέρεται ως "γιατρικό" σε υγιείς.
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από paris4u » Παρ 08 Φεβ 2013, 12:13

Οι περισσοτεροι οδοντιατροι εχουν εσφαλμενη αποψη επι του θεματος,ετσι τους εχουν διδαξει στα πανεπιστημια και αυτο ακριβως τηρουν μεχρι κεραιας ως καλοι επιστημονες για το καλο της ανθρωποτητας οπως νομιζουν.
Ειναι πολυ δυσκολο ενας γιατρος να κινειται ''εξω'' απο την πεπατημενη που οριζει η θετικη επιστημη γιατι κινδυνευει να αποπεμφθει ως ξενο σωμα.
Ασε που αν δεν τηρησει ακριβως το πρωτοκολλο και γινει καμια στραβη,κοινως θα τον ξεσκισουν.
Μεχρι ενως σημειου ετσι πρεπει να γινεται,γιατι αν καθε γιατρος εκανε του κεφαλιου του οπως αυτος νομιζε καταλαβαινετε σε τι καταστασεις απειρου καλλους θα μπλεκομασταν.
Μη νομιζετε οτι πισω απο την λεξη γιατρος κρυβεται κανενας σουπερ εγκεφαλος με IQ 400 :D οι περισσοτεροι κατ εμε ειναι συνταγογραφοι.
Η ευθυνη λοιπον πεφτει πανω στους πραγματικα κορυφαιους επιστημονες ολων των ερευνητικων κεντρων του κοσμου που πρεπει να ξαναδουν το ολο πακετακι που ονομαζεται ιατρικη,φαρμακολογια,σχεδον απο την αρχη.
Υ.Γ
Κι εγω εχω την αισθηση οτι το φθοριο ειναι δηλητηριο και ειμαι κατα της φθοριωσης
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 08 Φεβ 2013, 12:24

Πάρη, έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό. Αλλά για το αν είναι δηλητήριο υπάρχουν όντως έρευνες, πέρα από την εμπειρία ΓΙΑΤΡΩΝ. Πχ, εχθές είπα για το περιστατικό σε ένα παληκάρι που του κάνω μάθημα, και μου είπε ότι αυτός είχε πρόβλημα με τα ούλα του, και η οδοντίατρος αφού τον εξέτασε, του είπε ότι ευθύνεται το φθόριο της οδοντόκρεμας!

Εκτός αυτού, μια απλή αναζήτηση στις ιδιότητες του φθορίου είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ, ακόμα και για χαζούς να καταλάβουν τι εστί φθόριο, κι αν πρέπει να υπάρχει μέσα στο σπίτι μας ή όχι...
Το φθόριο (Fluorum) είναι χημικό στοιχείο με σύμβολο F και ατομικό αριθμό 9. Δύο άτομα φθορίου σχηματίζουν ομοιοπολικό δεσμό μεταξύ τους, όταν το φθόριο βρίσκεται στη στοιχειακή του μορφή, σχηματίζοντας το διατομικό του μόριο, που γι' αυτό έχει το χημικό τύπο F2 και ονομάζεται «διφθόριο». Είναι ανοικτοκίτρινο δηλητηριώδες αέριο, το πιο δραστικό από όλα τα στοιχεία. Π.χ. οξειδώνει ταχύτατα υδρογονάνθρακες σε θερμοκρασία δωματίου, ενώ το οξυγόνο χρειάζεται και κάποιο σπινθήρα για να αρχίσει την καύση. Γι' αυτό το F2 είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, πολύ περισσότερο από τα άλλα αλογόνα, ακόμη και από το χλώριο που χρησιμοποιήθηκε ως χημικό όπλο κατά τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Επιπλέον, το φθόριο εμφανίζει την μεγαλύτερη ηλεκτραρνητικότητα...

...διαβρώνει ακόμα και το γυαλί, λειτουργώντας δηλαδή σαν οξύ...

...Το φθόριο σε μικρές ποσότητες είναι σταθερό συστατικό των φυτικών και ζωικών ιστών. Σε μορφή ανόργανων ενώσεων περιέχεται βασικά στα κόκαλα των ζώων και του ανθρώπου 100 - 300 μικρογραμμάρια ανά κιλό και ιδιαίτερα στα δόντια. Τα κόκαλα των θαλάσσιων ζώων είναι πλουσιότερα σε φθόριο. Στον οργανισμό το φθόριο εισέρχεται με το πόσιμο νερό, που περιέχει περίπου 1 - 1,5 mg/It. Η ανεπάρκεια φθορίου στον οργανισμό προκαλεί τερηδόνα στα δόντια , ενώ η αυξημένη ποσότητα προκαλεί φθορίαση. Όταν ανευρίσκεται σε πολύ μεγάλες ποσότητες είναι επικίνδυνο, γιατί δεσμεύει πολλά βιολογικά χρήσιμα στοιχεία (φωσφόρο, ασβέστιο, μαγνήσιο κ.α.) οπότε διαταράσσεται το ισοζύγιό τους στον οργανισμό. Οργανικά παράγωγα του φθορίου βρέθηκαν μόνο σε μερικά φυτά (π.χ. στο νοτιοαφρικάνικο Dichapetacum Cymosum). Τα βασικότερα παράγωγα του φθοριοοξικού οξέος είναι ενώσεις τοξικές, τόσο για τα φυτά, όσο και για τα ζώα. Οι γνώσεις επάνω στο θέμα του βιολογικού ρόλου του φθορίου είναι ελλιπείς. Έχει διατυπωθεί σχέση του μεταβολισμού του φθορίου με το σχηματισμό των ερειστικών ιστών και ιδιαίτερα των δοντιών. Όμως δεν έχει αποδειχθεί ακόμα η αναγκαιότητα του φθορίου για τη ζωή των φυτών.
Από τα ελάχιστα και πολύ απλά που γράφει στην wikipedia, ρε γαμώτο... Σκέψου για τα περαιτέρω, που νομιζω πως έχουμε τόπικ με αυτό το θέμα που αναφέρει αποτελέσματα ερευνών!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 08 Φεβ 2013, 12:34

Frou frou Μήπως την συγκεκριμένη ημέρα που έρχονται οι οδοντίατροι
στο σχολείο να πήγαινες με τις μικρές μια εκδρομή
μέχρι το Ζαπειο, τον εθνικό κήπο, την Ακρόπολη
κλπ λόγω ασθενείας?
Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από firefightergr » Παρ 08 Φεβ 2013, 12:43

Εως και στη σειρα Bones του foxlife εγινε αναφορα στο φθοριο το οποιο περιεχονταν σε εντομοκτονο για τερμιτες και χρησιμποιοηθηκε σε φονο.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Φεβ 2013, 13:02

Καλό είναι όλοι οι γονείς (και όχι μόνο) να διαβάσουν για τα ... χμ... "οφέλη" που προσφέρει το φθόριο. Στα ΙΔΕΟ έχουμε το τόπικ ΦΘΟΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ καθώς και το βίντεο "η φρίκη της ευγονικής" εδώ με τον άλεξ, και τέλος (αλλά όχι τελευταίο σε σημασία) βιντεοσειρά (5 δεκάλεπτα βιντεάκια) που έκανα το 2010 με τον τίτλο "Αφανείς Επιθέσεις" η οποία ξεκινάει από εδώ, και στην οποία ο Δρ. Μπλέιλοκ αναφέρεται εκτεταμένα στο φθόριο (και σε άλλα χαριτωμένα που μας "περνάνε"). Στο πρώτο βίντεο που δίνω έχει (από κάτω στο πεδίο σχολιασμών) εικονίδιο του video response, για το δεύτερο μέρος. Κλικ εκεί και προχωράτε έτσι, κάθε βίντεο έχει και video response για το επόμενο κομμάτι.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από delfini05 » Κυρ 10 Φεβ 2013, 09:39

Αφού έτσι & αλλιώς γίνεται φθορίωση καθημερινά, σε μικρότερο βαθμό βέβαια λέμε τώρα, γιατί να γίνει σόνι & ντε με αυτόν τον τρόπο;
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 11 Φεβ 2013, 00:01

ION μου, αυτή θα ήταν η εύκολη λύση. Τώρα έχει ενημερωθεί η δασκάλα (η οποία θα φέρει νομικά την ευθύνη έτσι και γίνει κανένα "λάθος"), έχει ενημερωθεί το παιδί (το οποίο θα είναι και στην πρίζα μην της κάνουν κάτι παραπάνω από την εξέταση γιατί την έχω όντως πριζώσει), το παιδί έχει αρχίσει ήδη να μιλάει στους φίλους της και οι φίλοι της ήδη έχουν αναστατωθεί απ' ό,τι έμαθα. ΑΥΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. Όχι να κρυφτούμε. Να τους μουτζώσουμε με γνώσεις! Μπας και σωθεί και κανένα άλλο παιδί, ή έστω, μπας και καταλάβουν ότι δεν μασάμε όλοι κουτόχορτο... Η μεγάλη πλάκα θα είναι να με πάρει κανένας γονιός τηλέφωνο για λεπτομέρειες. Εγώ το είπα και στον σύλλογο (σε αυτόν που ξέρω) και ούτε που κατάλαβε τι έλεγα... Με καλωδίωσε κανονικά με το κάτω κεφάλι, αλλά υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Δελφίνι, πώς γίνεται η φθορίωση καθημερινά δηλαδή; Μέσω οδοντόκρεμας; Εμείς χρησιμοποιούμε χειροποίητη χωρίς φθόριο. Πού αλλού το έχουν; Να ξέρω!!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 11 Φεβ 2013, 11:15

Mantam Froufrou έγραψε:Δελφίνι, πώς γίνεται η φθορίωση καθημερινά δηλαδή; Μέσω οδοντόκρεμας; Εμείς χρησιμοποιούμε χειροποίητη χωρίς φθόριο. Πού αλλού το έχουν; Να ξέρω!!!!
Το Δελφινάκι μάλλον εννοεί τη φθορίωση που πιθανότατα να γίνεται και στις υδάτινες πηγές της Ελλάδας πλέον. Η φθορίωση του νερού στη συντριπτική πλειονότητα των μεγαλουπόλεων (τουλάχιστον) στις ΗΠΑ εφαρμόζεται απαρέγκλιτα εδώ και κάτι δεκαετίες (και θα το διαπιστώσεις αν δεις τα βίντεο στα οποία παραπέμπω). Με δεδομένο ότι ο ΓΑΠ είναι πιστός εφαρμοστής των Ιλουμινο-πρακτικών-πολιτικών, θα μου'κανε μεγάλη αλλά και ευχάριστη έκπληξη, αν δεν έχει προχωρήσει και εδώ (μαζί με το νεοταξίτικο υπουργικό του επιτελείο βεβαίως βεβαίως) σ'αυτήν την παρέμβαση, "για την καλή υγεία του πληθυσμού" πάντα...


Πάρτε κι αυτό να μην ξεχνιόμαστε.
Πάνω από 70% των αμερικανικών πολεων δέχονται προσθήκη φθορίου στην ύδρευσή τους...




(αν δε βλέπετε τίτλους, πατήστε "captions" και θα εμφανιστούν)

επίσης δείτε και τα παρακάτω

http://www.wcvb.com/Chinese-Fluoride-In ... index.html

και

http://www.infowars.com/story-on-myster ... ly-killer/




(στο βίντεο, έκανα μια μαλακία μεταφραστική, το stem cells το είπα εγκεφαλικό μίσχο, γιατί νόμιζα ότι άκουσα brain stem, το βλαμμένο. Εννοείται ότι μιλάει για βλαστοκύτταρα- απλά το λέω για να το'χετε υπ'όψιν, γιατί βαριέμαι ν'αλλάζω τα captions)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 11 Φεβ 2013, 11:35

Για την Αμερική το ξέρω, αλλά αν γινόταν στην Ελλάδα δε θα είχαμε ενημερωθεί "κάπως"; Από κάπου; Ανεπίσημα τελείως γίνεται τέτοιο πράγμα;;; :conf: :freak: Με βλέπω να τρέχω στην Πάρνηθα να φορτώνω τις στάμνες!!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 11 Φεβ 2013, 11:59

καλημέρα σας και συμφωνώ.
Με τον ΓΑΠ μπορεί κανείς να τα περιμένει όλα.

Αλλά το νερό ακόμα στην ελλάδα δεν φθοριώνεται.
Το είχαμε ξανακουβεντιάσει σε παλιότερο χρόνο.
Καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι αλλά ακόμα τουλάχιστον
μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει. Χλωριώνεται και μάλιστα πολύ.
Αυτό το βλέπουμε και το μυρίζουμε όλοι στα σπίτια μας.
Φθορίωση όμως δεν έχει γίνει ακόμη.
Ίσως να είναι έτοιμοι να το ανακοινώσουν
και για αυτό κιόλας αρχίζει αυτή η καμπάνια στα σχολεία.
Νομίζω γενικώτερα η Ευρώπη αντιστέκεται στην φθορίωση
του νερού. Δεν παίρνω όρκο αλλά έτσι νομίζω.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 11 Φεβ 2013, 12:08

Εγώ ΙΟΝ δεν είμαι τόσο σίγουρη για τίποτα πια.
Αν δεν φθοριώνεται, θα "φταίει" κάποια ντιρεκτίβα της ΕΕ.
Τέτοια δεν έχω βρει όμως. Ομολογώ πως είμαι πολύ καχύποπτη απέναντι σε όλους αυτούς τους... "σωτήρες" και "πατριώτες".


Ο νέος που'ταν σε εργαστήρι χημικό στη γερμανία, με διαβεβαίωσε πως το νερό δεν φθοριώνεται το 2010 στην γερμανία, για την Ελλάδα δεν ορκιζόταν αφ'ενός, αφ'ετέρου απ'το 2010, πέρασε πολύ νερό στο αυλάκι.
Ευχομαι ειλικρινά να είναι όπως τα λες.
Άσχετα με το αν είναι ή δεν είναι, κόσμος πρέπε να έχει επίγνωση τι συνεπάγεται η λήψη φθορίου για τον οργανισμό και από μεριάς μου τουλάχιστον, το'χω καλύψει το θέμα εκτενώς, ειδικά μέσω του Μπλέιλοκ. Οπότε όσοι θέλουν να ενημερωθούν εκτενώς και εμπεριστατωμένα, ξέρουν πού θα πάνε να κοιτάξουν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 11 Φεβ 2013, 12:13

Mantam Froufrou έγραψε:Για την Αμερική το ξέρω, αλλά αν γινόταν στην Ελλάδα δε θα είχαμε ενημερωθεί "κάπως"; Από κάπου; Ανεπίσημα τελείως γίνεται τέτοιο πράγμα;;; :conf:
Ανεπίσημα τελείως (και άνομα) έχουν γίνει πολλά ήδη σ'αυτόν τον τόπο.
Δεν ξέρω αν θα είχαμε ενημερωθεί και από ποιους. Όταν η δικαιοσύνη είναι πλέον μια παρωδία απολύτως χειραγωγίσιμη απ'την κυβέρνηση, δεν ξέρω ποιος οργανισμός θα λειτουργούσε πραγματικά ανεξάρτητα από κυβερνητικά κελεύσματα και αποκλειστικά και μόνο υπέρ του πολίτη...
Μόνο αν κάποιος χημικός έπαιρνε δείγμα και το εξέταζε θα ξέραμε με βεβαιότητα.

Πάρνηθα πάω με τον Τζόνι συχνά πυκνά. (μέχρι να κλείσουν όλες τις υδάτινες ελεύθερες για την ώρα πηγές, όπως ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ να κάνουν οι ιδιώτες όταν πάρουν το νερό στα χέρια τους). Όλο το καλοκαίρι που ήμασταν στον κάλαμο, πίναμε απ'το νερό εκείνης της πηγούλας. Εξαιρετικό μπορώ να σου πω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 11 Φεβ 2013, 12:31

Θα με πιάσει κατάθλιψη, ρε παιδιά... χωρίς πλάκα...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 11 Φεβ 2013, 12:38

Άλλο η γνώση μιας κατάστασης, κι άλλο ν'αφήνουμε την κατάσταση να μας κυριεύει.
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να την πολεμήσουμε. Εγώ θα σ' τα λέω;

Eσύ ειδικά δε χρειάζεται να μασάς. Μπορείς να αντικρούσεις κάθε αρνητική ενέργεια και ΚΑΘΕ επίθεση στον οργανισμό, με την ίδια σου τη σκέψη και την πρόθεση
(μέσα από βαθύτερη κατανόηση της παραίσθησης στης "πραγματικότητας")
και αυτό το γνωρίζεις καλά πιστεύω.

Καιρός να πιάσουμε δουλειά και να μην το αναβάλουμε. (εγώ συχνά το αναβάλλω γιατί με καπελώνει η καθυμερινότητα ή με παίρνει ο ύπνος όταν ξεκινώ διαλογισμό :P )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 11 Φεβ 2013, 12:50

Απλά... ώρες-ώρες δεν μπορώ να συλλάβω το μέγεθος της αρνητικότητας γύρω μας. Ακόμα κι όταν τα βλέπω μπροστά μου να γίνονται, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ το μέγεθος της κακίας και του μίσους... Και εκείνες τις στιγμές με καταβάλλει. Ε, θα το ξεπεράσω... θα ξαναδώ "τις ισορροπίες" και "την τελειότητα", αλλά είναι τραγικό. Πολύ τραγικό. Πρέπει να υπερβεί κανείς ολοκληρωτικά την ανθρώπινη φύση του για να δει τον κόσμο όμορφο, όπως είναι πραγματικά. Κι αυτό δεν είναι εφικτό κάθε στιγμή...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 11 Φεβ 2013, 12:55

Έχεις δίκιο. Πρώτη εγώ που τα λέω αυτά, "πέφτω" και καταριέμαι...
Απλά το πέπλο σκοτεινιάς απλώνεται πιο έντονα και μας χτυπάνε με ό,τι διαθέτουν, γιατί στο βάθος ξέρουν πως δεν θα επικρατήσουν, και το παλεύουν και ΘΑ το παλεύουν. Εμείς απ'τη μεριά μας πρέπει να παλεύουμε (και ΘΑ παλεύουμε) διαρκώς (με μικρά διαλείμματα για να φάμε την κατάθλιψή μας και να τη φχαριστηθούμε :P ) να σχίζουμε το πέπλο, να περνάμε απ'αυτό αχτίδες φωτός που όλο και θα πληθαίνουν και θα μεγαλώνουν. Πιστεύω πως κάποιοι από εμάς, γι'αυτό ακριβώς βρισκόμαστε εδώ σ'αυτη τη φάση της γήινης πορείας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 11 Φεβ 2013, 13:06

:makia: Σ' ευχαριστώ, καρδούλα μου... μου δίνεις δύναμη!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από delfini05 » Δευ 11 Φεβ 2013, 21:00

Mantam Froufrou έγραψε:Δελφίνι, πώς γίνεται η φθορίωση καθημερινά δηλαδή; Μέσω οδοντόκρεμας; Εμείς χρησιμοποιούμε χειροποίητη χωρίς φθόριο. Πού αλλού το έχουν; Να ξέρω!!!!
Το φθόριο είναι αρχικά φυσικό συστατικό του νερού. Σε όσες περιοχές έχουν κοιτάσματα φθορίτη είναι μεγαλύτερη η περιεκτικότητα & είναι οι περιοχές που έχουν περισσότερα κοιτάσματα μετάλλων επίσης. Υπάρχουν πολλά ιατρικά σκευάσματα που το περιέχουν & χρησιμοποιούνται για την οστεοπόρωση, την αντισύλληψη & σε μερικές περιπτώσεις για εγκεφαλικές δυσλειτουργίες. Υπάρχει ένα ραδιοϊσότοπο φθορίου το οποίο χρησιμοποιείται στη ποζιτρονική τομογραφία που είναι τρόπος διάγνωσης τύπων νόσου Πάρκινσον.
Πέρα από την ιατρική, πλέον κύρια καθημερινή του χρήση είναι στις λάμπες. Τις γνωστές μας οικολογικές λάμπες.
Σε τι διαφέρει άραγε ή κατανάλωσή του μέσω βρώσης ή πόσης από την ακτινοβολία του; Απλά είναι πιό αθώα...

Μην αγχώνεσαι όμως, υπάρχουν λύσεις απλές & καθημερινές για να έχεις μια ισορροπία όσο γίνεται.
Εδώ που ζούμε, το έχουμε πεί είναι ευλογημένος τόπος η χώρα μας, έχουμε τις περισσότερες μέρες ήλιο. Βγές & κάνε βόλτα!!!! Τι καλύτερο; Αλλά όση ώρα εκτίθεσαι στο φυσικό φώς τόση να κοιμάσαι. Είναι θέμα ισορροπίας. Αν αυτό είναι δύσκολο, τότε τσαγάκι του βουνού ή το ταπεινό χαμομηλάκι & φυσικά παντζάρια για να καθαρίζουν νεφρά & συκώτι!!!
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 12 Φεβ 2013, 09:03

Δελφίνι, είσαι ΥΠΕΡΟΧΗ! :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
BlueAngel
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 00:22
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 18 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από BlueAngel » Τρί 12 Φεβ 2013, 23:42

Σε μας δεν έχουν πει τίποτα ακόμα για τέτοιο 'δωράκι" μάλλον δεν είμαστε από τους τυχερούς :loco:
Πέγκυ τι είπες για hand made οδοντόκρεμα;
Θέλω συνταγή.
Πάντως όσες φορές έχω δοκιμάσει οδοντόκρεμα χωρίς φθόριο η μεγάλη μου κόρη δεν την άντεχε.
Δεν της άρεσε καθόλου η αίσθηση που της άφηνε.
Θα με έσωζες αν είχες καλή συνταγή!
...cause we all have wings but some of us don't know why...
Άβαταρ μέλους
skion
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2010, 21:39
Irc ψευδώνυμο: skion
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Δωρεάν... φθορίωση στα παιδιά μας! Αμ δε!!!

Δημοσίευση από skion » Τετ 13 Φεβ 2013, 18:05

Το αναφερόμενο φυλλάδιο μου το έφερε και μένα η κόρη από το σχολείο τις προάλλες.
Τι να σας πω ξετρελάθηκα από τη χαρά μου. Βουρ στο δημοτικό και το δάσκαλο από το γιακά.
Πλάκα κάνω, φίλος ο διευθυντής. Απλά πήγα να ενημερωθώ για τις λεπτομέρειες.
Και ακόμη μια φορά οι εκπαιδευτικοί μας δεν με απογοήτευσαν.
Δεν ξέραν τι τους γινόταν.
Η εκπαίδευση αυτό, το υπουργείο εκείνο και τέτοια.
Αλλά με ξέρουν καλά οι παλαιότεροι.
Και κάθε καινούργιος περνάει ένα γερό ξύπνημα όταν τελειώσω μαζί του.
Όχι παίζουμε.
Ευρωπαϊκές συστάσεις και μπιλντεμπέρδικα σενάρια.
Κάνουν μικρά βήματα κάθε φορά.
Εμείς πάντως για χρόνια χρησιμοποιούσαμε μια βιολογική κρέμα που αγόραζα από έμπιστες πηγές.
Από εξωτερικό εννοείται. Όταν είχαμε τότες τη δυνατότητα.
Τώρα τη BIO της Apivita.
Όσο αφορά τη κόρη μου και τη σύζυγο.
Εγώ προτιμώ το MMS.
Τα κάνει όλα αόρατα.
Αλλά Πέγκυ, μια συνταγή σαν αυτές τις ωραίες τις σαπουνάτες από το μπλογκ,
θα ήταν άκρως ευπρόσδεκτη.
Την αγάπη μου.
..you are God in your universe, you're not God in God's universe.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”