Για την κάρτα του πολίτη

Κομμάτια ή Ποιήματα Ελλήνων και Ξένων λογοτεχνών/ποιητών που αγαπήσατε
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Για την κάρτα του πολίτη

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 02 Απρ 2015, 00:40

Οχι καλε μου οτι κατεβασε η κουτρα του καθενως θα μπω στην διαδικασια να αποδειξω οτι ειναι αηδιες οταν εκεινος βαριοταν να αποδειξει οτι ισχυουν
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Για την κάρτα του πολίτη

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Απρ 2015, 09:35

OTTO έγραψε:Σοβαρά, έχεις τα τεκμήρια που αποδεικνύουν ότι είναι αηδίες; Ή απλώς λες "σοβαρά, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαφορετική άποψη από εμένα;" ;;;
έχει τα τεκμήρια που του λέει ο.. "ορθολογισμός" του.
Δεν αρκεί? :P

Είναι θέμα αντίληψης με άλλα λόγια.
Άλλοι έχουν αποδεχθεί ασυζητητί τις αντιλήψεις και τα ψέματα (ότι δουλεύουν για το καλό μας)
που τους πασάρουν οι εκάστοτε εξουσιαστές, άλλοι έχουν κάνει τις αντιληπτικές τους ανατροπάρες
προ πολλού, και σίγουρα δεν καταπίνουν το σανό.

Δεν ξέρω για το χάραγμα (που λέει ο Φώτης), διότι δεν μ'έχουν "χαράξει" και δεν προβλέπεται
να μου συμβεί αυτό όσο έχω σώας τας φρένας και είμαι ικανή να μην το επιτρέψω,
αλλά για την ανάγκη τους να "φακελώνουν" ακόμα και την ανάσα μας, την ανάγκη τους
να ασκούν τον πλήρη και απόλυτο έλεγχο πάνω μας, όχι μόνο ξέρω, το βιώνω.
Τις χαριτωμενιές που ο Όργουελ φιλοδοξούσε να προκύψουν το 1984 τις ζούμε 30 χρόνια μετά.
Μικρή η χρονική απόκλιση μπροστά στην αιωνιότητα (της σκλαβιάς που μας περιμένει όσο
καθόμαστε και το παίζουμε ορθολογιστές) .

Κοίταζα τα ένσημά μου (του 84) και είδα επιδόματα αδείας, δώρα πάσχα και χριστουγέννων
και θυμήθηκα πόσο περισσότερα δικαιώματα ως πολίτες είχαμε τότε. Σήμερα οι νεότεροι
τα θεωρείτε "επιστημονικής φαντασίας" αυτά.'Ηταν και τότε φυσικά
στο πρόγραμμα η αφαίρεση δικαιωμάτων και ο πλήρης έλεγχος, αλλά αυτό δε μπορούσε
να γίνει απ'τη μια μέρα στην άλλη. Έγινε σταδιακά, και μας "χώθηκε" με το μαλακό και
ουσιαστικά με το στανιό, αλλά με τρόπο που όλοι (κοιμώμενοι γαρ) δεν αντέδρασαν...
Τώρα "απολαμβάνουμε" αυτά που σπείρανε. Κι όσο θα κουβαλάμε τις λογικές
των "ορθολογιστών¨ έχουμε ν'απολαύσουμε κι άλλους "καρπούς".
Και να σου πω κάτι? Εγώ χέστηκα. Εζησα, και έζησα καλύτερα από σας.
Θα φύγω πολύ νωρίτερα από σας. ΕΣΕΙΣ θα φάτε το μεγαλύτερο αγγούρι.
Κι εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να βγάλω κι άλλο καρκίνο
για να πείσω (νεότερους που τραβάνε άρνηση να δουν) για το τι ήδη αποδέχονται
και τι τους περιμένει...
Το αγγούρι φίλε μου, άλλοι το τρώνε και δροσίζονται κι άλλοι το τρώνε και ζορίζονται.
Οι "ορθολογιστές" απλά βλέπουν ("ορθολογικά" πάντα :P ) τα ζόρια σαν δροσιά.
Για πόσο? Αυτό μέλλει να φανεί.
(Δικό τους/δικό σας θέμα)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Για την κάρτα του πολίτη

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 02 Απρ 2015, 11:53

Εχεις σκεφτει οτι τα δικαιωματα σου (αν εννοεις τα εργσιακα μιας και αναφέρθηκες σε ένσημα) έχουν να κανουν και με τις κοινωνικες συνθήκες της εκάστοτε εποχης; Το 84 που ισχυε το other people's money ηταν λογικο να υπηρχαν περισσοτερα δικαιωματα μιας και ηταν περιοδος εστω και φαινομενικης ευημερίας.
Τωρα σε επιπεδο φακελωματος. Ας το δουμε... ορθολογιστικά. Που εισαι φακελωμενη που δεν ησουν το 84;
Στο διαδικτυο; Μα σε αυτο μπηκες εθελοντικα δεν σε ανάγκασε κανεις. Στις δημοσιες υπηρεσιες; Τα ιδια δεδομενα εχουν που ειχαν και τοτε με την διαφορα οτι τοτε για να ανανεωθουν τα ενσημα σου περιμενες κανα 6μηνο και αν εχανες το βιβλιαριο εχανες τα ενσημα ή περιμενες κανα χρόνο για να βρεθουν τα διπλοτυπα.
Οταν ο πατερας μου ηταν να παρει την αναπηρικη σύνταξη επειδη τα παλιοτερα του ενσημα ηταν χάρτινα και δεν τα ειχαν περασει ακομα στο συστημα και επειδη ειχε ενσημ και στην ουγγαρια τα οποια επισης ηταν χαρτινα εκεινη την εποχη επρεπε να γινει μια ολοκληρη διαδικασια για να παρει την αναπηρικη.
τελικα ο πατερας μου δεν την προλαβε την διαδικασια και πεθανε πριν παρει ολα τα χρηματα που δικαιουταν.
Άλλοι έχουν αποδεχθεί ασυζητητί τις αντιλήψεις και τα ψέματα (ότι δουλεύουν για το καλό μας)
που τους πασάρουν οι εκάστοτε εξουσιαστές, άλλοι έχουν κάνει τις αντιληπτικές τους ανατροπάρες
προ πολλού, και σίγουρα δεν καταπίνουν το σανό.
Δεν εχω αποδεχτει τιποτα. Αλλα μιας και μιλουσα συγκεκριμενα για το χαραγμα δεν θα αποδεχτω και τιποτα χωρις καμια αποδειξη επειδη ο παϊσιος ειχε καιρο να κάνει σεξ.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Για την κάρτα του πολίτη

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Απρ 2015, 13:21

Divine Sinner έγραψε:Εχεις σκεφτει οτι τα δικαιωματα σου (αν εννοεις τα εργσιακα μιας και αναφέρθηκες σε ένσημα) έχουν να κανουν και με τις κοινωνικες συνθήκες της εκάστοτε εποχης;
Εσύ έχεις σκεφτεί ότι αυτές τις "κοινωνικές συνθήκες" τις διαμορφώνουν και τις καθορίζουν
μια χούφτα καθίκια της εξουσιαστικής ελίτ? οχι, ε?
Divine Sinner έγραψε:Το 84 που ισχυε το other people's money ηταν λογικο να υπηρχαν περισσοτερα δικαιωματα μιας και ηταν περιοδος εστω και φαινομενικης ευημερίας.
δεν το κατάλαβα αυτό το other people's money που λες.
Divine Sinner έγραψε:Αλλα μιας και μιλουσα συγκεκριμενα για το χαραγμα δεν θα αποδεχτω και τιποτα χωρις καμια αποδειξη επειδη ο παϊσιος ειχε καιρο να κάνει σεξ.
Αυτό πες το εκεί που πρέπει.
Εγώ δε μίλησα για χάραγμα σ'αυτό το τόπικ.
Απεναντίας είπα:
ArELa έγραψε:Δεν ξέρω για το χάραγμα (που λέει ο Φώτης), διότι δεν μ'έχουν "χαράξει" και δεν προβλέπεται να μου συμβεί αυτό όσο έχω σώας τας φρένας και είμαι ικανή να μην το επιτρέψω...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ποίηση-Λογοτεχνία”