Η προφητεία από το μπλε φως

Κομμάτια ή Ποιήματα Ελλήνων και Ξένων λογοτεχνών/ποιητών που αγαπήσατε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BlueAngel
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 00:22
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 18 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές

Η προφητεία από το μπλε φως

Δημοσίευση από BlueAngel » Δευ 11 Νοέμ 2013, 23:28

Το 1992 η Ιωάννα Γκολφινοπούλου, μια πνευματική και ενεργειακή ψυχοθεραπεύτρια, ακολουθώντας μια εσωτερική της ώθηση πηγαίνει στο Έιβμπουρι της Αγγλίας, μαζί με τη φίλη της Σοφία Γιαννάτου που τη συντροφεύει σ’ αυτή την περιπέτεια. Ενώ βρίσκεται εκεί, νιώθει να την έλκουν τα σύμβολα που εμφανίζονται στους αγρούς, τα αποκαλούμενα ‘κύκλοι στα σπαρτά’, με τα οποία αισθάνεται να συνδέεται. Οι εμπειρίες της στους κύκλους εντείνονται με την άφιξη του Χάσκα και της Ρεμπέκας Χάρρισον, οι οποίοι έρχονται προσκαλεσμένοι στο Έιβμπουρι για ένα σεμινάριο του Γιόνα.

Ο Γιόνα, δάσκαλος της Ιωάννας από πολλά χρόνια, είναι μια μη-φυσική οντότητα που διδάσκει την ελευθερία και την αγάπη δίχως όρους, μιλώντας δια μέσου του μέντιουμ Χάσκα Χάρρισον. Με την παρουσία του Γιόνα εκεί, η Ιωάννα μπορεί επιτέλους να πάρει απαντήσεις στα βαθιά ερωτήματά της σχετικά με τους κύκλους.

Στο μήνυμά του «Η προφητεία από το μπλε φως» ο Γιόνα μιλάει για τους κύκλους στα σπαρτά, για το τι σημαίνουν και ποιος τα φτιάχνει. Προσφέρει ένα μήνυμα ελπίδας και μια προφητεία στην ανθρωπότητα.

«Γιατί στην καρδιά είναι που θα βρεις την αληθινή ελευθερία» Γιόνα

http://playandheal.com/Greek/Books%20In ... ophecy.php

http://www.to-en.gr/afos/Jonah/p1.htm


Το βιβλίο το είδα σε ένα περιοδικό που το ανέφερε σαν νέα κυκλοφορία(αρχες ΄90)
Κόλλησα αμέσως με το εξώφυλλο και το απίθανο μπλε που είχε και διαβάζοντας την παρακάτω κριτική του Κοέλο,

«“Η Προφητεία από το μπλε φως” μοιράζεται με τον αναγνώστη τη σημασία τού να ακολουθείς τον προσωπικό σου μύθο»
Πάουλο Κοέλο

είπα πως πρεπει να το πάρω οπωσδήποτε!Δεν είχα καταλάβει το θέμα καθόλου.
Αλλά αφού έχει τέτοιο εξόφυλλο είπα και λέει και ο Κοέλο τέτοια, ε καλό θα είναι!!
Το παρήγγειλα στο βιβλιοπωλείο και όταν το πήρα στα χέρια μου διάβασα από πίσω την περίληψη.
Επαθα πλάκα.
"Θεε μου τι μαλ@*#α πήρα!" σκέφτηκα.
Η συγγραφέας μιλούσε με κάποιον Χασκα διαμέσου του οποίου μιλούσε ένα άλλο ον από άλλη διάσταση!!!
Αυτό ήταν. Σίγουρα είχα κάνει μεγάλη βλακεία που το είχα αγοράσει αλλά θα το διάβαζα, αφού το πλήρωσα!
Αυτό το βιβλίο ήταν η πρώτη μου ουσιαστική επαφή με την "άλλη άποψη".
Παρόλο που το χλεύασα στην αρχή στο τέλος κάτι μέσα μου έλεγε πως πολλές αλήθειες είχα βρει.
Παρόλα αυτά αργησα πολλά χρόνια να τα βάλω σε σειρά μέσα μου.
Ενα υπέροχο βιβλίο.
...cause we all have wings but some of us don't know why...
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Η προφητεία από το μπλε φως

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 12 Νοέμ 2013, 00:34

Ωραίο ακούγεται.
Τα μηνύματα οντοτήτων από διάμεσα
(όσα έχω τουλάχιστον διαβάσει)
εκτός από εμψυχωτικά είναι και διδακτικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ποίηση-Λογοτεχνία”