Σατανάς και αρχαία θρησκεία

Συζητήσεις πάνω σε προσωπικές ή μη, θρησκευτικές θέασεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 54 φορές

Σατανάς και αρχαία θρησκεία

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Κυρ 15 Μαρ 2020, 00:06

Εγω αδέρφια μου όταν ήμουνα μικρός θαύμαζα τον Σατανά.Περνούσα τόσο χάλια στα παιδικά μου χρόνια που θύμωσα για τα καλά με τον Θεό.Περνούσα πραγματικά μια κόλαση με το bulling που δεχόμουνα.Σε μιά στιγμή άρχισα να ψάχνω για βιβλία μαύρης μαγείας και επίκλησης δαιμόνων.Ήμουνα 10 χρονών και έλεγα στους φίλους μου οτι πρέπει να πιστεύουμε στον Σατανά.Τελικά οσο περνούσαν τα χρόνια έκανα μια έρευνα να βρώ τις ρίζες του αποκρυφισμού και του πνευματισμού.Τελικά βρήκα ένα βιβλίο που λεγόταν ΟΙ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.Και ναί λοιπόν,η μαγεία και ο αποκρυφισμός έχουν τις ρίζες τους στους αρχαίους λαούς.Σε ενα διάστημα στα πρώτα χρόνια του Βυζαντίου οι νεοπλατωνικοί και νεοπυθαγόρειοι φιλόσοφοι ονόμαζαν την μαγεία με τον τίτλο Θεουργεία.Επίσης οι αρχαίοι μίλησαν πρώτοι για τους δαίμονες και έλεγαν οτι ειναι οι ενδιάμεσοι ανάμεσα σε θεούς και ανθρώπους κατι σαν γέφυρα.Αγγελιοφόροι και προστάτες των ανθρώπων ο κάθε ένας έχει τον προσωπικό του δαίμονα.Τελικά σταμάτησα να πιστεύω στον Σατανά και έγινα δωδεκαθειστής μιάς και κατάλαβα οτι οι χριστιανοί τα έκλεψαν απο τους αρχαίους.

Σε αυτο το θέμα που ανοίγω θέλω να δούμε γιατί οι χριστιανοί έκλεψαν την εικόνα και την φιλοσοφία του Σατανά απο τους αρχαίους Έλληνες ίσως και απο άλλους λαούς.

ΘΕΟΣ ΠΑΝΑΣ

Ο Θεός Πάνας θυμίζει για όποιον τον κοιτάξει προσεκτικά με την εικόνα του Σατανά.Τραγοπόδαρος με κέρατα και πρόσωπο γίδας.Στον Ορφικό ύμνο του θεού Πάνα κάπου τον ονομάζει Εωσφόρο.

ΘΕΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο Θεός Προμηθέας στην αρχαία Ελληνική μυθολογία πήρε την ιερή φλόγα απο τον Όλυμπο και την έδωσε στους ανθρώπους.Ο Δίας τον τιμώρησε γκρεμίζοντάς τον και έτσι έγινε και με τον Σατανά όταν έδωσε στους ανθρώπους τον Αδάμ και την Εύα τον απαγορεύμένο καρπό που κρύβει την γνώση του καλού και του κακού.

ΘΕΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΗΛΙΟΣ

Τον Σατανά τον ονομάζουν και Εωσφόρο που σημαίνει αυτος που φέρνει το φώς.Πράγμα που θυμίζει τον θεό Απόλλωνα και τον θεό Ήλιο οι οποίοι φέρνουν το φώς.

ΘΕΑ ΣΕΛΗΝΗ

Οι αρχαίοι λαοί και όχι μονο οι Έλληνες λάτρευαν την Σελήνη σαν μια πολύ σημαντική θεότητα.Λάτρευαν και γιόρταζαν όταν η Σελήνη ηταν γεμάτη δηλαδη πανσέληνος.Οι χριστιανοί αργότερα καταδίκαζαν οποιον γιόρταζε την πανσέληνο με την κατηγορία του σατανιστή-μάγου ή μάγισσας και γενικά οι χρστιανοί έλεγαν οτι οταν έχει πανσέληνο οι σατανιστές κάνουν όργια.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1702 φορές
Έλαβε Likes: 2723 φορές

Re: Σατανάς και αρχαία θρησκεία

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 15 Μαρ 2020, 13:33

Sanctus_Makis έγραψε:
Κυρ 15 Μαρ 2020, 00:06
Περνούσα πραγματικά μια κόλαση με το bulling που δεχόμουνα.Σε μιά στιγμή άρχισα να ψάχνω για βιβλία μαύρης μαγείας και επίκλησης δαιμόνων.Ήμουνα 10 χρονών και έλεγα στους φίλους μου οτι πρέπει να πιστεύουμε στον Σατανά

Αν "παίζουμε" με πράγματα δυνητικά επικίνδυνα, χωρίς να ξέρουμε
τους κινδύνους, συμβαίνουν άσχημα πράγματα...
Για παράδειγμα, αν δεν ξέρεις τίποτα από αεροπλάνα και πώς
γίνεται ο χειρισμός τους και κάτσεις σ'ένα πιλοτήριο για να το παίξεις
πιλότος, το αποτέλεσμα θα είναι η συντριβή του σκάφους...

Από αυτες τις ενασχολήσεις σου πιστεύω πως έγινε η στραβή και σου
κατσικώθηκαν οντότητες κακόβουλες που σου αλλάζουν τα φώτα τώρα...
Ησουν πολύ μικρός, άπειρος, ανίδεος, δεν πηρες προφυλάξεις
βρέθηκες έρμαιό τους και "προσκολλήθηκαν" πάνω σου.

Γνώμη μου. Δεν ειναι απαραίτητο να τη δεχτεις,
απλά τη λέω.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:53

Αυτό μου λένε οι φωνές οτι έκανα σατανισμό και οτι ο Σατανάς μου τα κάνει όλα.Εγω δεν μπορώ να το πιστέψω και δεν πρόκειται να γίνω χριστιανός.
Μου λένε να αλλάξω θρησκεία ή το πολύ πολύ να γίνω άθεος και να πιστεύω οτι ο άνθρωπος ειναι ο θεός.
Εγώ φταίω που απο το 2001 γράφω στο irc και σε διάφορα φόρουμς για την θρησκεία μου το δωδεκάθεο.Τωρα μου κάνουν ψυχολογικό πόλεμο και θέλουν να γίνω χριστιανός.Εγω πιστεύω δεν μπορούν να νικήσουν αυτον τον πόλεμο γιατι έχω ως όπλο την ηρωίνη που τους εξαφανίζει για την μισή μέρα περίπου.Μερικές φορές αν πάρω πάλι ηρωίνη αργότερα τους κάνει να φύγουν για ολόκληρη τη μέρα σχεδόν.
Πάντως εγω θα γινόμουνα χριστιανός άν το ήθελα και το αποφάσιζα και δεν θα γινόμουνα ποτέ άθεος.Και αυτο γιατι πάντα πίστευα οτι κάτι υπάρχει ανώτερο απο τον άνθρωπο.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1702 φορές
Έλαβε Likes: 2723 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 16 Μαρ 2020, 15:46

Sanctus_Makis έγραψε:
Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:53
Αυτό μου λένε οι φωνές οτι έκανα σατανισμό και οτι ο Σατανάς μου τα κάνει όλα.Εγω δεν μπορώ να το πιστέψω και δεν πρόκειται να γίνω χριστιανός.
Μου λένε να αλλάξω θρησκεία

φίλε μου για άλλη μια φορά το πας εκεί που εγώ ΔΕΝ το πάω.
ΔΕΝ μίλησα για σατανά. Μίλησα για κακόβουλες οντότητες
που ο καθένας μπορεί να τις αποκαλεί όπως προστάζει
το σύστημα πεποιθήσεών του. Εχουν μαλλιάσει τα πλήκτρα μου
να σου λέω πως δε μιλώ για δαίμονες ούτε για σατανάδες
και οτι εγώ τα αποκαλώ εξωδιαστατικά (αόρατα δηλαδή) λαμόγια

Εσυ το πας στη θρησκεία, εγώ ΔΕΝ σκέφτομαι θρησκείες
όταν σου λέω μια σκέψη μου, γιατι και πάλι έχει μαλλιάσει
το πληκτρολόγιό μου να σου λέω πως είμαι άθρησκη.

Κι αυτό γιατί δεν είναι απαραίτητο να ασπάζεσαι κάποια θρησκεια
για να πιστεύεις στο Θείον...
Ο σατανάς για μένα είναι απλά το αντίπαλο δέος του Θείου...
πολύ υπαρκτός κι αυτός, αλλά όχι απαραίτητα
με τη χριστιανική-θρησκευτική έννοια ...

Ακόμα και με τη μαθηματική, μπορεί κανείς να το πραγματευτεί.
Θετικό-Αρνητικό... +-

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω για να καταλάβεις.
Ισως αν πω ότι τα θέματα που έχουν να κάνουν με τα πνευματικά
ζητήματα, δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της οποιασδήποτε
θρησκείας, αυτό θα το καταλάβεις? Δεν ξέρω... το ελπίζω...

ΔΕΝ σε παροτρύνω να γίνεις χριστιανός... ας εισαι ό,τι αγαπάς.
Απλά προσπάθησε όσο μπορείς να δεις το θέμα λίγο ευρύτερα
πέρα και έξω από θρησκείες...

Επειδή εγώ μιλώ για μήλα κι εσύ για πορτοκάλια,
δε γινεται να συνεννοηθούμε, οποτε σταματώ εδώ.

Άλλωστε είπα ό,τι είχα να πω.

Αν... επαναλαμβάνω ΑΝ βάλεις τη θρησκεία στην άκρη
ΓΙΑ ΛΙΓΟ, όσο θα με διαβάζεις... ίσως, λέω ΙΣΩΣ να καταλάβεις
έστω και λίγο αυτό που θέλω να πω.

Αν αυτό δεν το μπορείς, δεν πειράζει.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τρί 17 Μαρ 2020, 02:37

Arela με παρεξήγησες δεν ειπα οτι είπες κατι για δαίμονες.Αλλα αν μιλάμε για Σατανά τοτε πιστεύω οτι ειναι θρησκευτικό το θέμα.Για τον Σατανά μίλησαν πρώτοι οι εβραίοι γιατι στην γλώσσα τους Σατάν σημαίνει εχθρός,δηλαδη ο εχθρός του ανθρώπου και του θεού.Δυστηχως Αρέλα δεν μπορώ να βάλω στην άκρη την θρησκεία γιατι ειμαι πολύ πιστός.Άν ήμουνα χριστιανός θα πήγαινα κάθε κυριακή στην εκκλησία και θα διάβαζα συνεχώς την βίβλο.Και ειναι πολύ πιθανόν να πήγαινα στο άγιο όρος να γίνω μοναχός.Τωρα αυτοαποκαλούμαι ιερέας των αρχαίων Θεών.Δεν πειράζει που δεν ειμαι σε κάποιον ναό ίσως στο μέλλον υπάρξουν και ναοί.Τωρα κάθε μέρα προσεύχομαι με Ορφικούς ύμνους και διαβάζω αρχαίους συγγραφείς.

Αν θές μην μου μιλάς εγω παντος δεν μπορώ να βάλω στην άκρη την θρησκεία.
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Κυρ 22 Μαρ 2020, 19:22

Στην ελληνική μυθολογία ο Εωσφόρος ήταν η προσωποποίηση του φωτεινού αστέρα που βγαίνει πριν αρχίσει να χαράζει η αυγή, του Αυγερινού. Τον θεωρούσαν γιο του Αστραίου και της Ηούς ή Αυγής. Σε άλλα μέρη τον θεωρούσαν γιο του Εσπέρου. Ο Εωσφόρος πήρε ως σύζυγό του την Κλεόβοια και απέκτησαν δύο θυγατέρες, την Τηλαύγη και τη Φιλωνίδα. Ωστόσο, η μητρότητα της Τηλαύγης αμφισβητείται.

Θα ήθελα να αναφέρω επίσης για την πεντάλφα οτι ηταν Πυθαγόρειο σύμβολο και μαλιστα το ειχαν σαν ταυτότητα όπως έχουμε σημερα εμεις τις γνωστές ταυτότητες που βγαίνουν απο το αστυνομικό τμήμα ετσι και οι Πυθαγόρειοι ειχαν την πεντάλφα και αυτο το λέει ο Ιάμβλιχος και ο Πορφύριος οι οπίοι έγραψαν για την ζωή του Πυθαγόρα με τίτλο ''''περι του Πυθαγορικού βίου''''.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκείες - Συγκριτική Θρησκειολογία”