ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΙΝΤΙΓΚΟ
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 17:38
Φύλο: Γυναίκα

ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ!

Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ » Παρ 19 Δεκ 2008, 23:25

Γειά σας,

τις ταινίες του Χαϊλάντερ τις έχετε δει;
Τις θυμάστε; Εκείνες οι ταινίες που έδειχναν πώς θα νιώθανε κάποιοι και πώς θα ζούσανε, αν υποθετικά πάντα, ήταν αθάνατοι. Στο τέλος της ταινίας, όλοι παρακαλούν πότε θα πεθάνουν, και σε όλη την ταινία αγωνίζονται για να έρθει πιο γρήγορα τελικά ο θάνατός τους. Αθανασία ως άνθρωπος.

Άλλο αθανασία ως άνθρωπος και άλλο αθανασία ως Θεός.

Αθανασία ως άνθρωπος, σημαίνει ότι θα φέρουμε όλες τις ανθρώπινες συναισθηματικές ανάγκες και πάθη. Αυτό θα ήταν πολύ κουραστικό για τις ανθρώπινες ψυχούλες μας... όμως ίσως κάτι τέτοιο αργότερα με το πέρας του χρόνου και την πρόοδο της επιστήμης πράγματι μια μέρα να επιτευχθεί.

Θα δοκιμαζόμαστε ως ψυχές, για αιώνες εγκλωβισμένοι μέσα στα γήϊνα άφθαρτα σώματα μας. Άνθρωποι που αγαπήσαμε, θα μας μισήσουν κάποια στιγμή.. έτσι δεν γίνεται και σήμερα; Ο άνθρωπος σημερα ζει κατά μέσο όρο 90 χρόνια ας πούμε. Τα 90 χρόνια αυτά είναι αρκετά για να αγαπήσουμε πολλά πράγματα και πολλούς ανθρώπους και αρκετά για να πληγωθούμε από αυτούς που αγαπήσαμε και από εκείνα τα πράγματα που χάσαμε.

Σκεφτείτε τον πόνο που θα βιώνουμε όταν θα ζούμε 1000 χρόνια. Θα είναι πολλαπλάσιος! Θα είναι σαν να επιλέξαμε για τις ψυχές μας, να σκληραγωγηθούν πιο έντονα. Από την άλλη όμως η ιατρική επιστήμη ευτυχώς που μας προσθέτει ολοένα κα περισσότερα χρόνια ζωής, διότι εξαιτίας του τρόπου ζωής μας σήμερα για την εξασφάλιση των προς το ζειν, δεν έχουμε αρκετό χρόνο ημερισίως για να ασχοληθούμε έντονα με την εκπαίδευση της ψυχής μας.

Είμαι της άποψης ότι οι ψυχές μας είναι ενέργεια. Και σαν ενέργεια δεν χάνονται ποτέ, υπάρχουν αιώνια. Είμαι της άποψης ότι μέρος της ανθρώπινης προσωπικότητας συνεχίζει να υπάρχει στην ψυχή, μετά το θάνατο του φθαρτού υλικού σώματος. Όμως προστίθονται και άλλου είδους συναισθήματα, ιδιότητες, σκέψεις, δραστηριότητες κ.ο.κ.

Είμαι της άποψης ότι μετά την εκπείδευση στη Γη, ως άνθρωπος, εάν η ψυχή δεν είναι ακόμα έτοιμη, τότε συνεχίζεται η εκπαίδευσή της σε ένα άλλο επίπεδο, είτε άϋλο.. είτε υλικό. Σκοπός της αιώνιας (αλλά με τέλος) αυτής εκπαίδευσης των ψυχών, είναι η επανένωσή τους με την Πηγή. Πηγή λέω ότι είναι εκείνη η αρχική ενέργεια από την οποία προήλθαν τα πάντα μέσα στο σύμπαν, μετά από μέρος της που διασπάστηκε. Για εμάς τους θρήσκους εννοώ Πηγή=Θεός. Όταν λοιπόν μετά από αιώνια εκαιδευτηκά βασανιστήρια κατορθώσουμε να ενωθούμε με το Θεό, τότε ναι θα είμαστε Ένα με το Θεό, θα είμαστε Θεός. Οι ψυχές που μετά την εκπαίδευσή τους στη Γη, ενώθηκαν απευθείας με το Θεό, είναι οι λεγόμενοι Άγιοι (και Άγιοι δεν υπάρχουν μόνο στη Χριστιανική θρησκεία). Έχουμε όμως όλοι μας να περάσουμε από αιώνια κόλαση, μέχρι την ημέρα που θα ενωθούμε.

Συνεπώς: Αθάνατοι είμαστε έτσι και αλλιώς! Τελικά εννοούμε μάλλον ότι θέλουμε άφθαρτο σώμα επί της Γης. Αυτό δεν σε κάνει Θεό όμως. Και ποιός σας λέει ότι Θεός σημαίνει εξουσία;. Θεός δεν σημαίνει εξουσία... κανείς δεν μπορεί να εξουσιάσει τη θέλησή μου.. την ψυχή μου. Το μόνο που μπορεί κάποιος να εξουσιάσει είναι πάνω στο υλικό μου σώμα. Οπότε δεν ζητάμε να γίνουμε Θεοί... ζητάμε να γίνουμε εξουσιαστές πάνω στην ύλη και να διαθέτουμε άφθαρτο υλικό σώμα, διθέτοντας παραφυσικές δυνάμεις. (Κάτι σε Χαϊλάντερ μου φέρνει... και σαν να βλέπω τη σειρά "ΖΗΝΑ" με τους 12 Θεούς του Ολύμπου να παρουσιάζονται εντελώς λανθασμένα κάτι σαν Χαϊλάντερ και αυτοί οι καημένοι, Αμερικάνικες διασκεδαστικές αθλιότητες θα έλεγα... αν και είμαι ομολογουμένως ολιγον Αμερικανόφιλη).

Εξουσιαστές πάνω στην ύλη λοιπόν με αύθαρτο σώμα και παραφυσικές δυνάμεις..... Χμμμμ.
Λοιπόν... εξουσιαστές της ύλης είμαστε αρκετά θα έλεγα, τόσα πράγμτα έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε με τις πρώτες ύλες που μας προσέφερε ο πλανήτης Γη. Οπότε το χουμε!
Εξουσιαστές πάνω στα υλικά σώματα των άλλων.... πολλοί το καταφέρνουν από εμάς, από παλιά ο άνθρωπος μπορούσε και ασκούσε εξουσία πάνω στο υλικό σώμα του συνανθρώπου του. Οπότε το χουμε κι αυτό!
Παραφυσικές δυνάμεις.... παλιά οι άνθρωποι θεωρούσαν τη φωτιά ως κάτι παραφυσικό. Τους προκαλούσε η φωτιά δέος, διότι δεν έμπαιναν στον κόπο να φιλοσοφήσουν τί σημαίνει φωτιά, όπως τελικά όμως το κάνανε αργότερα. Επειδή λοιπόν χαϊδέψαμε τα αυτάκια μας με έννοιες που δημιουργήσαμε εμείς μόνο και μόνο για να μπορούμε να λέμε και να λέμε και να λέμε τί σημαίνει φωτιά, δεν σημαίνει αυτό ότι εξηγήσαμε κάτι. Εμείς οι άνθρωποι δημιουργήσαμε δικούς μας κανόνες και αρχές και φτιάξαμε ενα παζλ μέσα στο μυαλουδάκι μας που μας διώχνει τις χαζές φοβίες. Καλά κάναμε και διώξαμε τις φοβίες με τον δικό μας τόσο "παιδικό" τρόπο... όμως δεν κάναμε καλά που διώξαμε μαζί και το δέος που νιώθαμε. Δέος εννοώ εδώ, το αίσθημα σεβασμού, αναγνώριση της σημαντικότητας και σωστής χρήσης των όλων, πάντα για καλό.

Σήμερα θεωρείτε παραφυσική υπερδύναμη, οτιδήποτε δεν έχει εξηγηθεί ακόμη από την επιστήμη. Άνθρωποι διαβάζουν τις σκέψεις των άλλων, άλλοι είναι firestarters, άλλοι μιλάνε και βλέπουνε άϋλα όντα, άλλοι λένε το μέλλον. Κάποτε η επιστήμη θα τα εξηγήσει και αυτά. Κάποτε όλοι θα διαθέτουμε αυτές τις ικανότητες. Η φύση από ο,τι φαίνεται επιλέγει να ξυπνήσει στο DNA μας αυτές τις ιδιότητες του ανθρώπου.

Θέλω να πώ ότι: όλα γύρω μας είναι παραφυσικά. Κάποτε ήταν πάντως.. μέχρι που εξηγήθηκαν για να γίνουν αντιληπτά και αποδεκτά από τον ανθρώπινο εγκέφαλο. Οπότε, εξουσιαστές πάνω στο υλικό σώμα του συνανθρώπου μας και πάνω στην ύλη και με παραφυσικές ιδιότητες.. το χουμε θα έλεγα και αυτό!
Το μόνο που έμεινε είναι να καταστήσουμε το σώμα μας άφθαρτο.
Χμμμμ..... κάποτε ο μέσος όρος ζωής του ανθρώπου ήταν 50 χρόνια. Και αν πάμε ακόμα πιο παλιά, θα δούμε ότι ήταν 40 χρόνια, παλαιότερα 30 χρόνια και ολοένα και πιο μικρός καθώς κοιτάμε όλο και πιο παλιά. Η πρόοδος της Ιατρικής με το πέρας των χρόνων μας επιτρέπει να ζούμε ολοένα και περισσότερο. Αν λέγαμε σε κάποιον που ζούσε παλαιότερα, ότι τελικά δεν θα πεθάνει όπως θα ήταν φυσικό για τότε στα 30 χρόνια της ζωής του, αλλά θα πεθάνει πάνω κάτω γύρω στα 80χρόνια με 90 χρόνια. Για εκείνον, αυτό θα λεγόταν ΑΘΑΝΑΣΙΑ! Για να με καταλάβετε καλύτερα, σκεφτείτε σε έναν ετοιμοθάνατο, τί θα σήμαινε μία μέρα ζωής ακόμα! Πόσο μάλλον θα προκαλούσε δέος 60χρόνια ζωής ακόμα! Για εκείνον θα έμοιαζε με ΑΘΑΝΑΣΙΑ!
Οπότε παιδιά τα έχουμε όλα!!! ΟΛΑ!!!

Δεν είμαστε Θεός και ούτε είναι αυτό που αποζητάμε πάνω στη Γη. Αυτό που αποζητάμε, είναι αυτό που έχουμε ήδη! Απλά πάντα ο άνθρωπος ζητάει κάτι παραπάνω... Είμαστε μικροί εξουσιαστές της ύλης, με παραφυσικές δυνάμεις, που ζούμε πολλάααααα χρόνια. Κάποτε το σώμα μας θα είναι πια άφθαρτο χάρη στην πρόοδο της ιατρικής. Να δείτε που και τότε δεν θα αισθανόμαστε αθάνατοι! Να σας πώ γιατι;;

Διότι για να φθάσεις στην αθανασία, θα πρέπει μετά από αιώνια βασανιστική ευχάριστη γλυκόπικρη εκπαίδευση πάνω στη Γη ή και σε κάποιο άλλο άϋλο χώρο εκπαίδευσης, τελικά η ενέργεια από μέσα μας θα χρειάζεται να απελευθερωθεί και να ενωθεί με την υπόλοιπη του σύμπαντος. Όσο θα είμαστε παντοτινά εγκλωβισμένοι μέσα στα άφθαρτα σωματά μας, ποτέ δεν θα μπορέσουμε να ενωθούμε όλες οι ενέργειες σε μία, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ! Η παντοτινή αφθαρσία του υλικού σώματός μας θα μας εμποδίζει. Εκτός και αν κατορθόσουμε να ζούμε συλλογικά, ακόμα και μέσα από τα υλικά σώματά μας, ως Ένα.

Σας χαιρετώ όλους εσάς μικρά κομμάτια του Θεού, που ξεχάσατε ότι είστε μικροί Θεοί και θα περιμένω την ημέρα που θα επανενωθούμε και όλοι μας θα θυμηθούμε...

Αμήν!
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”