Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 12 Μάιος 2012, 04:24

Απορία...
Γιατί είμαστε βέβαιοι για τα παράλληλα σύμπαντα αλλά όχι τόσο σίγουροι για την επιλογή που κάνουμε να ζήσουμε σε αυτά;
Διαφορετικές αλλά παράλληλες χρονικές στιγμές/σφαίρες ή επιλεκτικά εξελικτική διαβίωση;
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 26 Μάιος 2012, 19:51

Ανακάλυψα ένα ενδιαφέρον βιβλίο με τίτλο "Ανοίγματα του Χρόνου"
Γίνονται και κάτι σεμινάρια.

Φυσικά δεν έχω σκοπό να πάω σε κανένα τέτοιο σεμινάριο. Ίσως να μην αγοράσω ακόμα και το βιβλίο.

Το βιβλίο το βρίσκω ενδιαφέρον αλλά πιστεύω ότι αν το διαβάσω απλά θα είναι κάτι σαν μασημένη τροφή και τα μασημένα δεν είναι νόστιμα.

Διαβάστε αυτό το άρθρο και θα δείτε περί τίνος πρόκειται.

http://billdomen.blogspot.com/2011/03/blog-post.html
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 26 Μάιος 2012, 20:07

Ουπς τι βλέπω :xara: :xara: :xara:

Πολύ μάγκες οι ιδεογραφίτες.
Κάποιοι παλιοί ιδεογραφίτες άνοιξαν νήμα 4 χρόνια πριν για το θέμα.

Συνεχίζω λοιπόν εκεί για να το ζωντανέψουμε.

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... f=8&t=6415

Τώρα με τις εκκλείψεις και τις ηλιακές καταιγίδες που συνδέονται με το θέμα θα είχαι πιό επίκαιρο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 26 Μάιος 2012, 21:32

doctormarkon έγραψε:Ανακάλυψα ένα ενδιαφέρον βιβλίο με τίτλο "Ανοίγματα του Χρόνου"
Γίνονται και κάτι σεμινάρια.

Φυσικά δεν έχω σκοπό να πάω σε κανένα τέτοιο σεμινάριο. Ίσως να μην αγοράσω ακόμα και το βιβλίο.

Το βιβλίο το βρίσκω ενδιαφέρον αλλά πιστεύω ότι αν το διαβάσω απλά θα είναι κάτι σαν μασημένη τροφή και τα μασημένα δεν είναι νόστιμα.

Διαβάστε αυτό το άρθρο και θα δείτε περί τίνος πρόκειται.

http://billdomen.blogspot.com/2011/03/blog-post.html


Έχω διαβάσει πολλά βιβλία περί Χρόνου από βιβλιοθήκες,οπότε λίγα είναι τα χρήματα που έχω δώσει σε βιβλία και στην ουσία ακούω σκέψεις αποτυπωμένες σε κάθε παράγραφο ,το πως τον αντιλαμβάνεται ο/η εκάστοτε συγγραφέας.Κάποιες με βρίσκουν σύμφωνο,κάποιες άλλες όχι,ακόμα και μια μασημένη τροφή doctor έχει κάτι να δώσει,αλλά τι είναι μασημένη τροφή και τι όχι ; Όλα είναι θέμα αντίληψης,παρατήρησης και επεξεργασίας...και εκεί ενεργεί ο συμπαντικός Νους του κάθε ανθρώπου.Για τον γήινο χρόνο δεν έχω και πολλά να πω,ένα εργαλείο εγκεφαλικής σκλαβιάς είναι ..και δεν είναι το μόνο(..βλέπε χρήμα,θρησκείες/θεοί,φόβοι,νόμοι,κανόνες,κράτη κ.α )
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 26 Μάιος 2012, 22:13

Υπάρχει ήδη εδώ και χρόνια νήμα για τη διττότητα του χρόνου.
Δίνω παραπάνω το λινκ.

Κάτι που ήδη ερευνώ και με εξιτάρει δεν επιθυμώ να το πάρω έτοιμο και μασημένο από κάποιο συγγραφέα.

Έχω προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό εδώ και χρόνια.
Έχω διαβάσει πολλά για μοιραίες συμπτώσεις και μικροατυχήματα ή αναποδιές που έγιναν αιτία σε κάποιον να χάσει την πτήση και να αποφύγει ένα θανατηφόρο ατύχημα.
Αλλά πέρα από τα σημαδιακά υπάρχουν και τα καθημερινά που κανείς δεν τα παρατηρεί γιατί τα θεωρεί άνευ σημασίας.
Αλλά αυτά συμβαίνουν με μεγαλύτερη συχνότητα και ένταση.

Και φυσικά δεν έχω μόνο εγώ αυτό το προνόμιο. Σίγουρα συμβαίνει σε όλους. Ή έχει συμβεί κάποτε στον καθένα από εμάς.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει βρεθεί μπροστά σε "άνοιγμα"

Το ερώτημα είναι σε ποιούς και κάτω από ποιές συνθήκες γίνονται αντιληπτά και χρήσιμα τα "ανοίγματα"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 26 Μάιος 2012, 22:55

Στα περιεχόμενα του βιβλίου και στην παρουσίαση είδα ότι τα "ανοίγματα" συνδέονται με τις ηλιακές καταιγίδες, με τα πλανητικά φαινόμενα που γίνονται και θα γίνουν μέσα στο 2012 ακόμα και με τις εκλείψεις.
Εδώ έχουμε μιλήσει για όλα αυτά και γι αυτό έχει ενδιαφέρον να το ψάξουμε πριν διαβάσουμε.

Τα ανοίγματα τα αντιλαμβάνομαι περισσότερο όταν οδηγώ.
Αυτό το συνδέω με τα αντανακλαστικά που βρίσκονται στο Ζενίθ όταν οδηγούμε.
Τότε ο χρόνος μοιάζει να κυλάει διαφορετικά και κάθε προγραμματισμός είναι άχρηστος.
Άντε να προγραμματίσεις να πας ευθεία χωρίς κανένα ελιγμό. Αδύνατον!!!!!

Αυτό με κάνει να βγάζω συμπέρασμα ότι μπορεί κανείς να αντιληφθεί "άνοιγμα" χρόνου όταν λειτουργεί με τα αντανακλαστικά του και όχι με πρόγραμμα μέθοδο και ψυχρή λογική.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 26 Μάιος 2012, 23:09

Το ότι το παρελθόν το παρόν και το μέλλον αποτελούν χωριστές και παράλληλες πραγματικότητες που κινούνται σε διαφορετικές ταχύτητες και συχνότητες είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθούμε το χρόνο έτσι.

Εκείνο με τον διττό εαυτό θυμίζει κάτι από φύλακα άγγελο, ανώτερο εαυτό, το διπλό και άλλες θεωρίες που είναι περισσότερο δυσνόητες ή ανήκουν στη σφαίρα της θεολογίας, της μεταφυσικής. Αλλά το ότι υπάρχει μία ροή πληροφορίας που φαίνεται σαν ανεξήγητη μπορούμε να το αντληφθούμε.

Μπορείτε να κάνετε ένα πείραμα.
Συγκεντρώστε την προσοχή σας σε κάτι που σας ενδιαφέρει πολύ ή σας ενδιέφερε στο παρελθόν. Ψάξτε για πληροφορίες σχετικά με αυτό το θέμα.

Θα βρείτε πληροφορία στα πιό απίθανα μέρη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”