Γνωμικά

Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 22 Μαρ 2018, 18:03

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 24 Μαρ 2018, 14:24

“Ούκ είθισται τοίς Έλλησιν άνθρωπον προσκυνέειν”


Στα Αρχαία Ελληνικά, το «φιλώ» είναι «κυνέω / κυνώ», εξ’ού και το προσκυνώ (σημαίνει κάνω ένα βήμα μπροστά και δίνω ένα φιλί).

Στον Όμηρο χρησιμοποιείται και σαν τέτοιο. Η σημασία του είναι κι αυτή, όπως και πολλές άλλες.
Η ετυμολογία της λέξης όμως, η αρχική της προέλευση, είναι η εξής:
“προσκυνώ Αόριστος
προσκύνησα, μέλλοντας
προσκυνήσω: Συντίθεται από την πρόθεση “προς” και το ρήμα κυνέω-ώ που σημαίνει “υποδέχομαι με χαρά”.
Η ρίζα του είναι η λέξη “κύων” που σημαίνει “σκύλος”. Έτσι, η λέξη σημαίνει στην κυριολεξία: “να πέφτω στα τέσσερα ή να κάνω χαρές, όπως ακριβώς ο σκύλος”,
(Κάρολος Χουκ, “Κλείδα της ελληνικής διαθήκης: Επιλογή κειμένων με φιλολογική εξήγηση”, σελ. 6 και σελ. 142)

προσκυνέω-ώ: Φιλώ ή θαυμάζω από την ανατολίτικη συνήθεια να φιλούν τα χέρια ή τα γόνατα των ανωτέρων.
Η απλούστερη σημασία του είναι “σκύβω”. Προέρχεται από το ρήμα “κυνέω” που σημαίνει “χαίρομαι” ή “φιλώ” σαν σκύλος. Η λέξη “προσκυνώ” στην ουσία σημαίνει “μιμούμαι τον σκύλο”
(F. Valpy, “Οι βασικές λέξεις της ελληνικής γλώσσας”, Πανεπιστήμιο Καίμπριτζ, σελ. 154 και 244).

“Το αρχαίο ρήμα “προσκυνώ” σήμαινε “υποκλίνομαι σε ένδειξη υποταγής, φιλώντας τα χέρια ή τα πόδια κάποιου”
(Μπαμπινιώτης, “Ελληνικό Λεξικό”, σελ. 868)

“Η αρχική σημασία του “προσκυνώ” είναι “να συμπεριφέρομαι σαν τον σκύλο”
(Webster, “Συντακτικό και Συνώνυμα της Καινής Διαθήκης, σελ. 253).


Υ. γ Το άρθρο είναι του Βλάση Ρασια. Δεν έχω καμια σχέση τα όσα πιστεύει περι Ελληνικής θρησκείας και Ελλήνων "θεών" ως μη πιστός σε θεούς ,σε θρησκειες και προς πάσα "σωτήρα".Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι η ερμηνεία της φράσης και η ετυμολογία της.

https://ethernews.com/ti-simainei-i-lex ... IXDexRz.99
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 21:08

Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 21:11

Εκεί στο λεκτουρες bureau ειναι φάση OSHO, όμως ο OSHO νομιζω οτι διδάσκει τον άνθρωπο να ειναι λουζερ και να επαναπαυεται σε αυτήν την κατάσταση.
Διαβαζα μια φαση ενα άρθρο τους που έλεγε ότι το να σε αφηνει αδιάφορο η επιτυχία και η καταξίωση είναι σημάδι ευφυούς ανθρώπου. Οχι ειναι απλα χάδι προς το ευρύ ταργκετ γκρουπ που εχει παραδοθει απο την επιδίωξη της επιτυχίας.
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 21:14

Καλά τα ίδια λέει και ο χριστιανισμός γιατί μετά παίρνουν τα μυαλά σου αέρα (άρα είσαι σοφός και κάτι τέτοια)
Ποιος τους μαμάει.
_Divine_Sinner_ έγραψε:Εκεί στο λεκτουρες bureau
:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 25 Μαρ 2018, 22:28

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 26 Μαρ 2018, 14:01

"Ο πιο πλούσιος ανάμεσα στους ανθρώπους είναι αυτός που δεν έχει την ανάγκη κανενός".

Διογένης
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 26 Μαρ 2018, 14:27

Δεν αρκεί να είσαι απασχολημένος, και τα μυρμήγκια είναι. Το θέμα είναι με τι είσαι απασχολημένος.
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 01 Σεπ 2018, 09:20

Πρώτιστα Χάος εγένετο - Ησίοδος

What is nothing by Morgan Freeman
https://youtu.be/XGuht6Cswmg

...και το λάθος στο που και σε ποιον αποδίδεται η φράση αυτή. Σίγουρα δεν είναι χριστιανικη.Και αυτο είναι γεγονός. Ξανά....

http://gnomikologos.blogspot.com/2011/0 ... t.html?m=1
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Fallen
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 579
Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ 2018, 19:44
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: still on EARTH
Έδωσε Likes: 64 φορές
Έλαβε Likes: 81 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από Fallen » Σάβ 01 Σεπ 2018, 09:32

ααα πολυ ωραιο νημα... να βαλω και εγω κατι με το οποιο πορευομουν μεχρι τα 35 μου και λεω να το ξανακανω σημαια μου!!!

''Φως ζητάνε τα χαϊβάνια κ’ οι ραγιάδες απ’ τα ουράνια, μα θεοί κι οξαποδώ κει δεν είναι παρά δω.''
ΒΑΡΝΑΛΗΣ
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από Ypervoreios » Δευ 03 Σεπ 2018, 01:41

Εγω θα βάλω 2 που έχει πει ο μεγάλος φιλόσοφος Σωκράτης και που λένε πολλά.

Ή οι βασιλείς θα φιλοσοφήσουν ή οι φιλόσοφοι θα βασιλέψουν ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Δεν είμαι Αθηναίος,ούτε Έλληνας πολίτης,αλλά πολίτης του κόσμου ΣΩΚΡΑΤΗΣ
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 03 Σεπ 2018, 09:28

Κάθε ψυχή είναι και γίνεται αυτό που ακριβώς βλέπει - Πλωτινος ,Εννεαδα IV, 3,8.5
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 03 Σεπ 2018, 09:41

Sanctus_Makis έγραψε:
Δεν είμαι Αθηναίος,ούτε Έλληνας πολίτης,αλλά πολίτης του κόσμου ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Για να μην θεωρηθεί ο Σωκράτης ολίγον Συριζαιος... :wink:

Δεν εννοουσε πως ηταν πολίτης του Γήινου κόσμου...αλλα πολίτης του ΚΟΣΜΟΥ. Οταν η συνειδητότητα του καθε ανθρώπου ειναι σε άλλο επίπεδο βλέπει, αισθάνεται και κατανοεί με τον Νου. Και γινεται Ενα με τον Κοσμικό Νου.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 08 Οκτ 2018, 17:45

«Εάν κάποιος ελέγχει το ραδιόφωνο,τον τύπο,τα σχολεία,την εκκλησία,την τέχνη,την επιστήμη,τις ταινίες --κάποιος μπορεί να μετατρέψει κάθε αλήθεια σε ένα ψέμα, κάθε παράλογο σε λογική.» - Alf Ahlberg
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γνωμικά

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 08 Οκτ 2018, 19:20

Ετσι ακριβώς. :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”