Εικασίες Φιλοσοφικές

Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:37

Ωρωπιων
Καμμένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Mon Nov 20, 2006 12:56 pm

Xεχ...Η Αλήθεια είναι μεγάλη π......να,και η αναζήτησή της ,έργο μια ολόκληρης ζωής. Μένω στα λόγια της ΕLIAS,οπου αναφέρει πως,τόσοι αιώνες αναζήτησης της αλήθειας και ακόμα?Τόσα κιλά σκέψης και ακόμα δεν άλλαξε η ζωή μας προς το καλύτερο,ή ακόμα δεν αναπτυχθήκαμε περισσότερο??Σίγουρα η αλήθεια είναι κάτι υποκειμενικό.Ξέρετε,κάθε άνθρωπος έχει την ΑΛΉΘΕΙΑ του,κάθε άνθρωπος έχει τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ τού,που στην κοινωνία εκφράζεται με τα κόμματα,τις οργανώσεις,τους συλλόγους.Αρα λοιπόν η αλήθεια ειναι ένας καθρέπτης,όπως τον κοιτάς σε κοιτάει και ότι δηλώσεις είσαι.Στην αρχαιότητα,υπηρχαν ένα σωρό φιλόσοφοι.Φιλόσοφοι για όλα τα γούστα.ΗΔΟΝΙΣΤΕΣ,ΣΤΩΙΚΟΙ,ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΙ,ΚΥΝΙΚΟΙ,ΑΤΟΜΙΚΟΙ και δε συμμαζεύεται.διάλεξε και πάρε,ή μάλλον με όποιο δόγμα ταιριαζεις θα πορευτείς.εκεί ο φιλόσοφος ,ήταν ένας οδηγός ζωής να σε οδηγήσει ανάλογα με το τι θές.να σου δείξει εμπειρίες,αναλύσεις και τρόπους για να φτιάξεις τη ζωή σου καλύτερα.Και μάλιστα,πλήρωνες γι αυτά τα σχολεία.Θα ,μείνω στο θετικό της φιλοσοφίας που τη θεωρώ παιδί της ελευθεριας του λόγου.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι και ανάγκες,θα υπάρχουν και φιλοσοφίες,γιατί απο διαφορετική αφετηρία ξεκινάει τη ζωή του ο κάθε άνθρωπος.άλλος απο χαμηλά,άλλος απο ψηλά.οι φιλοσοφίες ειναι για να βοηθούν τον άνθρωπο
Και επειδή τα πολλά λόγια ειναι φτώχεια,και όπου ακούς πολλα κεράσια,κράτα μικρό καλάθι,εγώ υποστηρίζω τον καθένα ξεχωριστά,σε αυτό που διάλεξε να κάνει ,γιατί σε αυτή τη ζωή εσύ αποφασίζεις και έτσι πρεπει..
φιλικά,,ΩΡΩΠΙΩΝ
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:38

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Mon Nov 20, 2006 1:07 pm

Τουλάχιστον ο Μάρξ είχε την...σοφία να αναφωνήσει σε συνέδριο όπου σκοτώνονταν οι διάφοροι που προσπαθούσαν να καταλάβουν τα γραφόμενά του, οτι "ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΡΞΙΣΤΗΣ"! Και ποιοί τον κατάλαβαν? Ουδείς! Γιατί θέλει πολύ μαγκιά και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΦΙΑ να πείς οτι δεν είσαι στραβωμένος, και είσαι έτοιμος ακόμα και να ανακαλέσεις αυτά που έχεις υποστηρίξει με πάθος!
_________________

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

PostPosted: Mon Nov 20, 2006 2:29 pm

Οι Πολλές φιλοσοφικές σχολές της Αρχαιότητας ! Αυτή ήταν η ομορφιά της φιλοσοφίας, το να λέει ελεύθερα ο καθένας την άποψή του, την δική του φιλοσοφική εικασία, χωρίς τον φόβο των «Ιουδαίων», χωρίς τον φόβο μη τυχόν και τον συλλάβουν και το οδηγήσουν στην πυρά. Αλίμονό μου όμως τώρα κάποιος λέει ότι οι φιλόσοφοι θα συλληφθούν ! Κντουπ ! (εικασία λέω, όχι α-λήθεια)
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:39

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Mon Nov 20, 2006 2:46 pm Post subject:
elia έγραψε:
(Τι μωρία δέρνει τελικά την ανθρώπινη νόηση?)


Χμμ, έλα ντε;
Από αρχαιοτάτων χρόνων, λόγια πολλά, λόγια αναγκαία, λόγια αργόσχολων, κάποια λόγια σοφά, αλλά τα περισσότερα συνήθως μισο-άδεια και μισο-γεμάτα, και για αυτό μυστικά, κρυφά και τάχα ακατανόητα για τους πολλούς!.


Τάχα;
Μάλιστα, υποτίθεται πως η φιλοσοφία είναι της αλήθειας, την αλήθεια ΛΕΕΙ πως αναζητάει χιλιάδες χρόνια τώρα, αλλά που ακόμα δεν τη βρήκε!


Πως αντιλαμβάνεσαι την αλήθεια; Σαν κάτι που κάποιος θα το βρει και θα το ανακοινώσει πανηγυρικά στους υπόλοιπους για να το βρουν κι αυτοί;
Η μωρία θα δέρνει πάντα την ανθρώπινη νόηση, όσο οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως δεν πρόκειται για το κυνήγι του χαμένου θησαυρού-αλήθειας-θεού, και θα συνεχίζουν να εντάσσονται σε κοπάδια που τρέχουν αλαφιασμένα προς την μία κατεύθυνση ή την άλλη ανάλογα με τις προσταγές του εκάστοτε επιτείδιου ποιμένα που υπόσχεται ανταμοιβές στο τέλος της διαδρομής. Ανταμοιβές άνυπαρκτες φυσικά, γιατί ο σκοπός είναι το ίδιο το κυνήγι που κρατά τους ανθρώπους και το νού τους σε διαρκή κίνηση, έτσι ώστε να ξεχνούν και να μην μπορούν ποτέ να αντιληφθούν την α-λήθεια.


Ολοι μας ανήκουμε σε κάποιο κοπάδι φίλη μου, ΟΛΟΙ!
Και άλλωστε ο Θεός αν οι συνθήκες ήταν διαφορετικές, όταν άρχισε την δημιουργία Του, θα μπορούσε να μας κάνει χαριτωμένα ανθρωπο-πρόβατα με καθαρά και αθώα μάτια, χωρίς καθόλου ερπετώδες πνεύμα μέσα μας, οπότε σε τι θα χρειαζόταν οι ανθρωποφιλόσοφοι ανοιχτομάτηδες, να ψάχνουν για αλήθειες που έτσι και αλλιώς δεν τις βλέπουν!

Κοπάδια, γιατί όχι, κοπάδια εδώ κοπάδια εκεί, και εγώ τουλάχιστον προτιμώ χίλιες φορές που λέει ο λόγος, να ανήκω στο κοπάδι των Χριστιανών, παρά των φιλισόφων.

Δεν κατάλαβα, τι δηλαδή πρόσφερε στο κόσμο αυτή η τυφλή και αλλοπρόσαλη φιλοσοφία; Τι;;
Ο Σωκράτης κάτι είπε ο άνθρωπος, οι άλλοι τι είπαν!
Αλλά και πως να τους τραβήξει τα αφτιά ο άνθρωπος...αφού ο καημένος άφησε τον μάταιο αυτό κόσμο. Ούτε αυτός γλίτωσε από τους ψευτοφιλόσοφους, τον πότησαν φαρμάκι!

Ο Μέγας Διδάσκαλος που ήρθε, δεν Τον δέχτηκαν, Τον απέρριψαν, δεν Τον κατάλαβαν, βλέπεις δεν μίλησε στην γλώσσα τους για βα καταλάβουν, Εκείνος μίλησε στη γλώσσα του μεγάλου κοπαδιού, και μάλιστα έλεγε, άκουσον άκουσον, οι σοφοί θα πεινάσουν ενώ οι άθλιοι φτωχολάζαροι θα ντυθούν με ένδυμα αληθινής σοφίας!

Τι έκανε η φιλοσοφία; Ούτε καν τα Θεία γραπτά δεν κατόρθωσε ακόμα να ερμηνεύσει, αντί αυτού τα παραμερίζει αλαζονικά και περιφρονητικά! Τα θεωρεί σκοταδισμό! Γιατί;;
Διότι είναι τυφλή, φίλη μου, πολύ τυφλή, που παριστάνει την ανοιχτομάτα.

Χιλιάδες χρόνια λένε πως ψάχνουν για την Αλήθεια, μα αρνούνται να Την δουν!

Περίπου σαν τον Πιλάτο, κοιτούσε και αυτός την Αλήθεια μέσα στα μάτια μα δεν Την αναγνώρισε! Μα τι είναι αλήθεια, ρωτούσε!

Το ίδιο κάνουν και οι φιλόσοφοι, δυο χιλιάδες χρόνια μετά, ρωτάνε ακόμα, που είναι η Αλήθεια;; Δεν Την βλέπουν.
Ακόμα Την ψάχνουν, διότι είναι τυφλοί που θεωρούν τους εαυτούς τους έξυπνους και έξω από τα κοπάδια, τελικά όμως, η Αλήθεια θα λάμψει και άλλοι μεν θα τυφλωθούν σαν τους Ρωμαίους στρατιώτες φύλακες στον τάφο Του, ενώ οι περισσότεροι θα πιαστούν στον ύπνο, γυμνοί και ξιπόλητοι.

Δεν μπορώ όμως, να χάνω το καιρό μέσα σε τέτοιες μάταιες συζητήσεις, διότι δεν πρόκειται να ακούσετε τίποτα.

Τώρα αν δεν σου άρεσαν τα λόγια μου φίλη μου, συγνώμη, τι να σου πω, αν θέλεις μπορείς να με βρίσεις...
Βλέπεις φταίνε τα κοπάδια...μπλεχτήκαμε με τα κοπάδια, διότι και οι μάνες μας, οι πατεράδες μας, και οι παππούδες μας ανήκουν στα ίδια κοπάδια. Ενώ εσύ δεν φαίνεται να ανήκεις, σου το εύχομαι.

Προς το παρόν όμως, ανήκεις σε άλλο απόμακρο κοπάδι, που δεν ακούει, και δεν πρόκειται να ακούσει δυστυχώς. Για αυτό αν γράψεις τα ίδια, δεν θα ασχοληθώ μαζί σου.

Εχω δουλειά, πρέπει να ολοκληρώσω τη μελέτη μου, και αυτό θα κάνω...
Καλημέρα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:40

elia
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Mon Nov 20, 2006 2:55 pm Post subject:
Εχω δουλειά, πρέπει να ολοκληρώσω τη μελέτη μου, και αυτό θα κάνω...


Αυτό να κάνεις, και καλή συνέχεια.
Γιατί πράγματι!, ....φωνή βοώντος εν τη ερήμω...:noexpression:, και δεν έχει νόημα, κανείς, να συζητά έτσι...!
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:40

Ωρωπιων
Καμμένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Mon Nov 20, 2006 5:08 pm


ΤΕRRY VARNA,ΦΙΛε ,απο μακρυά..χεχ πάω στοίχημα ,πως άν είχες μπροστά σου την ΈΛΙΑ,δε θα φευγες έτσι εύκολα.Μίλησες για τη φιλοσοφία λίγο μοιρολατρικά.και ξερεις κατι? Μάλλον αν το ψάξει κανείς καλά,να χεις δίκιο.Τί να ωφελεί μια φιλοσοφία,σε ένα κόςμο που η κοιλιά,οδηγεί.σε ένα κόσμο,όπου η ανάγκη είναι ο αρχηγός και ο νόμος της ζούγκλας,υπεράνω όλων? ΧΜΜΜ.. εδω θα σου πώ κάποιες σκέψεις μου ,για να βρούμε μαζί ένα συμπέρασμα.Ναί,οι Αθηναίοι,δηλητηριάσαν τον Σωκράτη,ΝΑΙ.οι Ιουδαίοι,σκοτώσαν τον Χριστό.Ξέρεις όμως κανέναν από τότε,που να έχει μείνει το όνομά του,απο αυτούς,ή που να υπάρχει μία διδασκαλία τους.?? Αυτοί,που το καναν αυτό,ζήσαν ήσυχοι άλλα 20 θες? 30? 50 χρόνια να πουμε? ,έκαναν έρωτα,φάγαν ήπιαν,νιώσαν νικητές,αλλα μετα?? Μετά,ο Σωκράτης,επεζησε στη μνήμη,ο Χριστός θεοποιήθηκε και τα λόγια τους έγιναν πόλος έλξης και έμειναν στην ιστορία.Αυτά που συν+ζητάμε εδώ,είναι σοβαρά πράματα και φυσικά ότι λέμε,δεν μπορεί να το πεί ο καθένας.Όλοι έχουμε ανάγκες,και όλοι έχουμε θέληση για μόρφωση και επιβίωση.Ο κάθε λαός,έχει και ένα επιτευγμα,όμως οι Έλληνες,έχουμε το μεγαλύτερο.Τη φιλοσοφία.Ο δυτικός πολιτισμός,τα δικαστήρια,οι κοινωνικές δομές,ο κομμουνισμός,ο εθνικοσοσιαλισμός,όλοι κάτι πήραν από ελλάδα.Δέν πρεπει να φεύγεις και να θεωρείς μάταια τα όσα συζητάμε,αντίθετα,σε ένα πνεύμα ΜΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ,αλλά ταπεινό,πρε΄πει να συζητάμε όλοι .
ΦΙΛΙΚΑ ΩΡΩΠΙΩΝ.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:41

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 1:57 am


Γύρισα και βρήκα...κάμποσους να "την πέφτουν" στον Τέρι, αλλά δεν τους αδικώ... Φίλε μου ξέρω πως έχεις αφοσιωθεί τόσο στο έργο σου που διάλεξες να εστιάσεις απόλυτα και μάλλον με παρωπίδες πάνω σ'αυτό. Στην πλήρη αφοσίωσή σου, ίσως και να ξεχνάς κάποια πράγματα βασικά.

1/ Η αλήθεια είναι ΜΙΑ, μόνο η οπτική των ανθρώπων γι'αυτήν αλλάζει ή ποικίλει, καθώς άλλοι προχωρούν, εμβαθύνουν, εξελίσσονται διευρύνοντας νοητικά πεδία, άλλοι παραμένουν στάσιμοι και περιχαρακωμένοι σε άγονα στεγανά.

2/ 'Ολοι μα όλοι όσοι σκέπτονται, αναζητούν την αλήθεια. Οι δρόμοι και οι διαδρομές που θα πάρουν γι'αυτήν την αναζήτηση, πορεί να διαφέρουν, ο στόχος είναι όμως ουσιαστικά ο ίδιος. Το πώς, κατά πόσο και σε ποιο βαθμό πραγματώνει ο καθένας μας ξεχωριστά αυτό το στόχο στον κύκλο της επίγειας ζωής του, είναι μια άλλη ιστορία.

3/ Δεν διορίστηκε κανείς από Θεό ή από λαούς ως απόλυτος και αδέκαστος κριτής για το τι είναι αλήθεια ή σωστό και τι όχι, συνεπώς οι αυτόκλητοι "ειδήμονες", αποφασίζουν ερήμην των ανθρώπων στον πλανήτη, αλλά κι ΕΡΗΜΗΝ του Θεού που συνήθως προτάσσουν. Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ που αυτοχρίζονται κριτές, εκτός αν κάποιος τέλος πάντων μας παρουσιάσει γραπτή επίσημη και ΕΓΚΥΡΗ εξουσιοδότηση εκπροσώπησης ως "Πάνσωστου και πάνσοφου κριτή" με σφραγίδες, βουλοκέρια και υπογραφή από Θεό.

4/ Υπάρχει κι ένα (αλλόκοτο ίσως για σένα) είδος ανθρώπων, που δεν αντέχει τα μαντριά και δεν ακολουθεί κανένα κοπάδι, παρά επιλέγει συνειδητά και ΑΥΤΟΝΟΜΑ το μονοπάτι στο οποίο θα βαδίσει η σκέψη του.

Θα σου αντιπροτείνω λοιπόν με όλη την καλή προαίρεση που διαθέτω, την παρότρυνση που συχνά πυκνά έκανες κι εσύ σ'εμένα. Ελευθερώσου, Τέρι, βγάλε τις παρωπίδες και τα μυωπικά θρησκευτικά γυαλιά και κοίτα γύρω σου. 'Απλωσε το βλέμμα σε πλατύτερους ορίζοντες και μην εστιάζεις μόνο σ'ένα σημείο του συνολικού τοπίου που λέγεται ζωή.


Προσυπογράφω μέχρι κεραίας και τα δύο ποστς του Δημήτρη (mytf).
Επίσης η Παγώνα και η Εύη, εξέφρασαν (σε ηπιότερο και πιο πολιτισμένο τόνο απ'ό,τι θα εξέφραζα εγώ), κομμάτια απ'το σκεπτικό μου.

Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που άκουσα τόσο καταδικαστικό και απαξιωτικό λόγο για την φιλοσοφία, και ομολογώ πως έχω μείνει έκπληκτη...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:42

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Tue Nov 21, 2006 2:15 am

OROPION έγραψε: ΤΕRRY VARNA,ΦΙΛε ,απο μακρυά..χεχ πάω στοίχημα ,πως άν είχες μπροστά σου την ΈΛΙΑ,δε θα φευγες έτσι εύκολα.Μίλησες για τη φιλοσοφία λίγο μοιρολατρικά.και ξερεις κατι? Μάλλον αν το ψάξει κανείς καλά,να χεις δίκιο.Τί να ωφελεί μια φιλοσοφία,σε ένα κόςμο που η κοιλιά,οδηγεί.σε ένα κόσμο,όπου η ανάγκη είναι ο αρχηγός και ο νόμος της ζούγκλας,υπεράνω όλων? ΧΜΜΜ.. εδω θα σου πώ κάποιες σκέψεις μου ,για να βρούμε μαζί ένα συμπέρασμα.Ναί,οι Αθηναίοι,δηλητηριάσαν τον Σωκράτη,ΝΑΙ.οι Ιουδαίοι,σκοτώσαν τον Χριστό.Ξέρεις όμως κανέναν από τότε,που να έχει μείνει το όνομά του,απο αυτούς,ή που να υπάρχει μία διδασκαλία τους.?? Αυτοί,που το καναν αυτό,ζήσαν ήσυχοι άλλα 20 θες? 30? 50 χρόνια να πουμε? ,έκαναν έρωτα,φάγαν ήπιαν,νιώσαν νικητές,αλλα μετα?? Μετά,ο Σωκράτης,επεζησε στη μνήμη,ο Χριστός θεοποιήθηκε και τα λόγια τους έγιναν πόλος έλξης και έμειναν στην ιστορία.Αυτά που συν+ζητάμε εδώ,είναι σοβαρά πράματα και φυσικά ότι λέμε,δεν μπορεί να το πεί ο καθένας.Όλοι έχουμε ανάγκες,και όλοι έχουμε θέληση για μόρφωση και επιβίωση.Ο κάθε λαός,έχει και ένα επιτευγμα,όμως οι Έλληνες,έχουμε το μεγαλύτερο.Τη φιλοσοφία.Ο δυτικός πολιτισμός,τα δικαστήρια,οι κοινωνικές δομές,ο κομμουνισμός,ο εθνικοσοσιαλισμός,όλοι κάτι πήραν από ελλάδα.Δέν πρεπει να φεύγεις και να θεωρείς μάταια τα όσα συζητάμε,αντίθετα,σε ένα πνεύμα ΜΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ,αλλά ταπεινό,πρε΄πει να συζητάμε όλοι .
ΦΙΛΙΚΑ ΩΡΩΠΙΩΝ.





Φίλε μου δεν νομίζω να τα πολυπιστεύεις όλα αυτά!
Η ΕΛΙΑ σίγουρα έχει πολλά να πει αλλά όχι σε μένα, λέει, φωνή βοώντος εν τη ερήμω, και εγώ το ίδιο ακριβώς της λέω εκ μέρους μου χωρίς πονηρές τελείες στα ενδιάμεσα, φωνή βοώντος εν τη ερήμω!

Μόνο που η έρημος κάποτε θα καταργηθεί, και όλη η αλήθεια θα λάμψει!
Προς το παρόν όμως, η έρημος της ΣΥΓΧΙΣΗΣ, της διαφθοράς, των ταραχών, και της μεγάλης θλίψης που ποτέ δεν υπήρξε πριν τόσο μεγάλη αφότου άρχισε να υπάρχει έθνος, ήδη άρχισε και απλώνεται σαν εφιαλτική καταχνιά πάνω σε όλο το κόσμο!

Το φοβερό συμβολικό θηρίο του Δανιήλ και της Αποκάλυψης, με τα 7 κεφάλια, 7 μορφές διακυβέρνησης του κόσμου, δεν αφήνει τίποτα όρθιο στο πέρασμα του, όπως ακριβώς γράφεται. Αλλάζει καιρούς και νόμους, λέει λόγια ενάντια στον Υψιστο, διαφθείρει το κόσμο, πατάει και ισοπεδώνει τα πάντα.

Και η φιλοσοφία παραμένει τυφλή, λόγια, λόγια, πολλά λόγια, άδεια ξύλινα λόγια, και με λόγια και χίλιες δυο ανοησίες συνεχίζει το κτίσιμο του Πύργου της Βαβέλ!

Τι να μου πει λοιπόν η ΕΛΙΑ, που και αυτή μέσα στη σύγχιση της "επιλέγει" να κουβαλάει λάσπη και τούβλα για την πιο πάνω οικοδόμιση του Πύργου της Σύγχισης;;
Γιατί δεν τα λέει στον εαυτό της!! Ας με βρίσει, αν θέλει.

Λέω δεν τα πολυπιστεύεις αυτά που λες, διότι ενώ βαθιά μέσα σου πιστεύεις στο Χριστό, καθώς η Θεία σπίθα Του είναι μέσα στην ψυχή σου όπως και στην ψυχή του κάθε ανθρώπου, εν τούτοις μιλάς για Αυτόν σαν να μιλούσες για κάποιον κοινό φιλόσοφο, που δήθεν θεοποίησαν, ενώ Εκείνος ήταν και είναι ο Θεός, ο Δημιουργός σου και Πηγή της ζωής σου.
Χωρίς Αυτόν, δεν μπορείς να ζήσεις, κανένας δεν μπορεί, και όμως Τον αρνήσαι!

Προφανέστατα θα μου πεις πως είναι δική σου επιλογή, αλλά βάλε το χέρι στην καρδιά και πέσμου, πάνω σε αυτό δεν έχει βάλει το χεράκι της αυτή η τυφλή και αλλοπρόσαλη φιλοσοφία;; Θα επέλεγες από μόνος σου να αρνηθείς το Θεό και άρα τη ζωή σου;

Φίλε μου πολεμάτε το Χριστό ενώ Εκείνος είναι η Ζωή σας, αλλά μεταφέρνωντας τα ίδια λόγια από το άλλο νήμα, σας το λέω, όλοι θα προσκυνήσουν το Χριστό, όλοι σας, ακόμα και αυτοί που φουσκωμένοι μέσα στον υπερβολικό εθνικιστικό ναρκισσισμό τους σήμερα Τον βρίζουν και Τον βλασφημούν.

Αλλά Εκείνος που αγαπάει και συγχωρεί, ήδη είπε, συγχώρεσε τους Πατέρα διότι δεν ξέρουν τι κάνουν, και άρα δεν ξέρουν και τι λένε.

Εύχομαι να Τον γνωρίσετε, αλλά μην ξεχνάτε αυτό που Εκείνος είπε στον παραλυτικό, που περίμενε έξω από τις 5 στοές, που δεν μπορούσαν όμως από μόνες τους να τον θεραπεύσουν, όπως δεν μπορούν από μόνες τους και οι 5 αισθήσεις μας, ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ;

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟΝ ΖΗΤΗΣΕΙΣ, αντί να Τον απορρίπτεις, διότι Εκείνος δεν περπατάει ποτέ μέσα σε άδικους δρόμους, ούτε εισέρχεται σε σπίτια που Του κλείνουν τη πόρτα.
Σου το εύχομαι φίλε.
Με εκτίμηση και φιλία, Λευτέρης
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:43

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 2:27 am
Φίλε μου πολεμάτε το Χριστό ενώ Εκείνος είναι η Ζωή σας, αλλά μεταφέρνωντας τα ίδια λόγια από το άλλο νήμα, σας το λέω, όλοι θα προσκυνήσουν το Χριστό, όλοι σας, ακόμα και αυτοί που φουσκωμένοι μέσα στον υπερβολικό εθνικιστικό ναρκισσισμό τους σήμερα Τον βρίζουν και Τον βλασφημούν


E ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣ!
Μήπως εσύ υποβιβάζεις τον Χριστό, καθιστώντας τον εμμέσως πλην σαφώς φθονούντα της βαθύτερης σκέψης και πολέμιο της φιλοσοφίας?
Παρά τις όποιες μελέτες σου, μάλλον δεν τον γνωρίζεις ή δεν τον γνώρισες ποτέ...Γιατί σε πλείστα όσα σημεία διαφαίνεται η αγάπη του για τη φιλοσοφία. Για να μη σου πω, πως αν ήταν να τον ταμπελιάσω με εθνικότητα, θα του ταίριαζε καλύτερα η Ελληνική έναντι της Εβραϊκής υποκουλτούρας στην οποία εσύ υποκλίνεσαι, ενώ ταυτόχρονα απαξιώνεις μια κληρονομιά που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι και δική σου και ως Ελλην που δηλώνεις, αυτό είναι ντροπή, δεδομένου ότι οι ΞΕΝΟΙ πρώτοι και καλύτεροι υποκλίνονται στο μεγαλειώδες πνεύμα των προγόνων μας!.

Αν εσύ θες να'σαι μόνο θρήσκος αλλά άπατρις, δικαίωμά σου. Κάποιοι από μας αγαπάνε και τιμούν την πατρίδα που τους γέννησε και είναι τουλάχιστον ιταμό να τους χαρακτηρίζεις ως φέροντες εθνικό ναρκισσισμό. Γιατί αν πάμε στον δικό σου άκρατο δογματισμό που σφάλισε άγρια όλες τις άλλες πόρτες για να μπει το φως της νόησης και των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ διαδρομών της, το πνεύμα σου μόνο εκ Θεού δεν εκπορεύεται. Γιατί Θεός ΕΙΝΑΙ πνεύμα και δε θα επεδίωκε ποτέ να καταπνίξει, αυτό που είναι η πεμπτουσία Του Ιδιου!

Συγνώμη αλλά ήσουν η αιτία να πάθω ένα πολιτισμικό σοκ απόψε :spidy:
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:44

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 8:35 am

Αρελα έγραψε:
Φίλε μου πολεμάτε το Χριστό ενώ Εκείνος είναι η Ζωή σας, αλλά μεταφέρνωντας τα ίδια λόγια από το άλλο νήμα, σας το λέω, όλοι θα προσκυνήσουν το Χριστό, όλοι σας, ακόμα και αυτοί που φουσκωμένοι μέσα στον υπερβολικό εθνικιστικό ναρκισσισμό τους σήμερα Τον βρίζουν και Τον βλασφημούν


E ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣ!
Μήπως εσύ υποβιβάζεις τον Χριστό, καθιστώντας τον εμμέσως πλην σαφώς φθονούντα της βαθύτερης σκέψης και πολέμιο της φιλοσοφίας?
Παρά τις όποιες μελέτες σου, μάλλον δεν τον γνωρίζεις ή δεν τον γνώρισες ποτέ...Γιατί σε πλείστα όσα σημεία διαφαίνεται η αγάπη του για τη φιλοσοφία. Για να μη σου πω, πως αν ήταν να τον ταμπελιάσω με εθνικότητα, θα του ταίριαζε καλύτερα η Ελληνική έναντι της Εβραϊκής υποκουλτούρας στην οποία εσύ υποκλίνεσαι, ενώ ταυτόχρονα απαξιώνεις μια κληρονομιά που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι και δική σου και ως Ελλην που δηλώνεις, αυτό είναι ντροπή, δεδομένου ότι οι ΞΕΝΟΙ πρώτοι και καλύτεροι υποκλίνονται στο μεγαλειώδες πνεύμα των προγόνων μας!.

Αν εσύ θες να'σαι μόνο θρήσκος αλλά άπατρις, δικαίωμά σου. Κάποιοι από μας αγαπάνε και τιμούν την πατρίδα που τους γέννησε και είναι τουλάχιστον ιταμό να τους χαρακτηρίζεις ως φέροντες εθνικό ναρκισσισμό. Γιατί αν πάμε στον δικό σου άκρατο δογματισμό που σφάλισε άγρια όλες τις άλλες πόρτες για να μπει το φως της νόησης και των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ διαδρομών της, το πνεύμα σου μόνο εκ Θεού δεν εκπορεύεται. Γιατί Θεός ΕΙΝΑΙ πνεύμα και δε θα επεδίωκε ποτέ να καταπνίξει, αυτό που είναι η πεμπτουσία Του Ιδιου!

Συγνώμη αλλά ήσουν η αιτία να πάθω ένα πολιτισμικό σοκ απόψε :spidy:


Δεν χρειάζεται φίλη μου να ζητάς συγνώμη. Κατανοητό και συγχωρεμένο.
Τα είδωλα είναι ως συνήθως δηλητητιώδες και ως εκ τούτου παράγουν κάποιο δηλητήριο, καθώς μέσα σε κάθε «άγαλμα» εισέρχεται και φωλιάζει αυτό το ερπετώδες πνεύμα.

Σέρνεται παντού, μέσα στις φιλοσοφίες, θρησκείες, ανθρώπινα σκοτάδια, ανθρώπινα φώτα.
Πως έλεγε ο Σαίξπηρ, όπου τρέχουν άνθρωποι τρέχουν και κλέφτες, και εγώ λέω, όπου τρέχουν άνθρωποι με τα πονηρά τους συμφέροντα, εκεί τρέχει και ο ερπετώδης νους.

Με κατηγορείς πως θέλω να είμαι θρήσκος αλλά άπατρις!
Εδώ στην Αυστραλία αναγκάστικα να γίνω και λίγο άπατρις παρόλο που σε πατρώα εδάφη γεννήθηκα και υπηρέτησα.
Ωστόσο, δεν θα σου έλεγα να ανοίξεις την ιστορία με βάση το επίθετο μου, διότι δεν είμαι από αυτούς που συνηθίζουν να μαζεύουν καρπούς από τις ρίζες των δένρων, προτιμώ όσο μπορώ να γίνομαι κλαδί του δένδρου, και να παράγει έστω πικρούς και άγουρους καρπούς.

Τώρα τι άλλο μου λες φίλη μου;
Τα είδες, κακώς με έφερες εδώ στα ιδεογραφήματα σας...

Αναφέρεσαι στον εθνικό ναρκισσισμό, πετώντας πάνω μου ιταμότητες και δεν συμαζεύεται, και εγώ επαναλαμβάνω, πως όλα έχουν κάποιο όριο, ΟΛΑ, και επί του προκειμένου, όταν ο εθνικισμός ξεπερνάει τα όρια γίνεται ιταμός, και αδιάντροπος, και ναρκισσισμός, και τύφλωση, και βαρβαρότητα.

Και είναι να απορεί κανείς, με το τι τέλος πάντων συμβαίνει με αυτό το υπερθνικιστικό φαινόμενο της εποχής μας, που όπως και με τα άλλα φαινόμενα διαφθοράς αυξάνονται αντί να μειόνονται!
Κάποιοι μάλιστα (ευτυχώς λίγοι, πιστεύω) είναι τόσο υπερέλληνες που εμφανίζονται στο ιντερνετ σαν αρχαίοι σπαρτιάτες, και πάλι καλά δηλαδή που δεν βγαίνουν στους δρόμους να κυκλοφορούν σαν στρατιώτες του Αλεξάνδρου, με τίποτα περικεφαλαίες, κλπ.

Φτάνουν μάλιστα (γενικά μιλάω) στο σημείο να απαγορεύουν σε ένα παιδί που αρίστεψε στα ελληνικά σχολεία να κρατήσει τη σημαία επειδή δεν κυλάει λένε μέσα του αυτό το σπάνιο το αίμα το ελληνικό, μισούν τους Εβραίους, ξεχνώντας πως όταν και ο Εβραίος πέφτει στο σκαλί, πάλι κοκκινίζει η σκάλα!

Αν τέτοιος είναι ο Ελληνισμός φίλοι μου, αν είναι τόσο άσπλαχνος, τόσο εχθρικός προς τον συνάνθρωπο που δεν είναι Ελληνας, τόσο βάρβαρος και απάνθρωπος, σας τον χαρίζω, δεν τον θέλω, μόνο που ευτυχώς δεν είναι τέτοιος.

Μην κατηγορείς λοιπόν εμένα, και μην λες πως πρέπει να ντρέπομαι και πως είμαι αυθάδης, να κατηγορείς εκείνους τους «ελληναράδες» που είναι οι πιο χειρότεροι εχθροί του Ελληνισμού.

Αρκετά με αυτά.
Μιλάς για φιλοσοφίες, όμως, για ποιά φιλοσοφία ακριβώς μιλάς αγαπητή μου;;
Κάποιοι έλεγαν, εξιδανικεύοντας τη φιλοσοφία, πως αν φανταστούμε τις επιστήμες σαν ξεχωριστά δωμάτια ενός σπιτιού, τότε η φιλοσοφία συνιστά τους τοίχους που χωρίζουν και ενώνουν τις επιστήμες!
Αμ δεν είναι έτσι! Λόγια λόγια ξύλινα!!
Η φιλοσοφία έχει βεβαίως κάποια καλά, αλλά κυρίως έχει και αθλιότητα, όπως και όλα τα πράγματα που δεν είναι μόνο αρνητικά αλλά έχουν και τα επιμέρους θετικά στοιχεία τους.
Σε ποιά λοιπόν αναφερόμαστε;

Σε εκείνη που υιοθετούν οι εκάστοτε πολιτικοί νομιμοποιώντας και θεσμοθετώντας την καταπίεση του εργαζομένου στον σύγχρονο κόσμο, και του τότε αρχαίου είλωτα που δεν είχε κανένα δικαίωμα, δικαιώνοντας τον τότε ανθρωπο-ιδιοκτήτη και τον σύγχρονο κεφαλαιούχο που εκμεταλεύεται τον εργαζόμενο;

Για τη φιλοσοφία που κάνει το μαύρο άσπρο και το άσπρο μαύρο;
Για εκείνη που βαδίζει χέρι χέρι με το κεφαλαιοκρατικό θηρίο δικαιολογώντας και καθαγιάζοντας κάθε λογής διαφθορά που αυξάνει τα κέρδη;
Για εκείνη που παρουσιάζει το κακό σαν καλό, και αντίθετα;
Για εκείνη που ενθαρρύνει αντι να αποθαρρύνει την ομοφυλοφιλία, τη μοιχεία και την διάλυση οικογενειών;;
Δεν είναι ένα δεν είναι δύο, και τι να πρωτοθυμιθεί κανείς;

Για εκείνη, ας πούμε που διδάσκει τους μαθητές ψέματα, αρνούμενη την Υπαρξη του Θεού, ενώ ποτέ δεν μπόρεσε να το αποδείξει, ή για εκείνη που λέει πως ναι μεν υπάρχει, αλλά τον θέλει προσαρμωσμένο στον στενο της ορθολογισμό, να μην σπάει λέει τους φυσικούς νόμους, διαφορετικά Τον θεωρεί «παραβάτη»;;
Τέτοια φιλοσοφικά φώτα δηλαδή, θαυμάστε!!!

Για εκείνη που χιλιάδες χρόνια, λέει λόγια, πολλά και άχρηστα λόγια, ενώ παρά τη σοφία της τα Θεία γραπτά ακόμα δεν μπόρεσε να ερμηνεύσει;

Και ιδού το αποτέλεσμα, εσύ πιστεύεις λες στο Χριστό, σε Εκείνον που στην σκιά της φοβερής κρεμάλας Του, ομολόγησε και δεν αρνήθηκα, μπρος σε εκείνη την κρεμάλα που ήταν κάπου εκεί έτοιμη, κάποια τρομερά καδρόνια πάνω στα οποία θα Τον κάρφωναν, Αυτόν που χάρισε στην ανθρώπινη ψυχή δικό Του ζωογόνο συστατικό, το ύψιστο δώρο της αγάπης, Αυτός ομολόγησε και δεν αρνήθηκε κάτι που για αυτό έλεγαν πως Τον σταύρωναν, πως είναι Βασιλέας, αλλά η Βασιλεία Του, είπε, δεν είναι σε αυτό το κόσμο, τι απίστευτα λόγια έ, Είμαι Βασιλέας, λέει, και Βασιλέας των βασιλέων, αλλά η Βασιλεία Μου δεν είναι σε αυτό το κόσμο!!

Το είπε ποτέ αυτό ο πράγματι άγιος Σωκράτης, ή οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος;
Ηταν λοιπόν ο Χριστός ένας άλλος άνθρωπος όπως και οι άλλοι, ένας κοινός φιλόσοφος, ή ήταν ο Πάνσοφος Θεός όπως το είπε, και το απέδειξε;;
Και όμως, εσύ που λες ότι πιστεύεις σε Αυτόν, λές επίσης πως τους θεωρώ ισάξιους!
Φυσικά, είσαι ελεύθερη να λες και να πιστεύεις ό,τι θέλεις, αλλά σε παρακαλώ κράτα λίγο τα φιλοσοφικά λόγια σου, περί ντροπής και ιταμότητας.

Αν θέλεις διέγραψε με, διότι σας το λέω, σας θέτω πάνω από όλα και κάτω από το Θεό, διότι πάνω από όλα και κάτω από το Θεό είναι ο Ανθρωπος, ο οποιος Ανθρωπος, Ελληνας ή Εβραίος, Εβραίος ή Ελληνας, αγαπώ τον Ανθρωπο, αλλά με τα φιλοσοφικά του ψέματα δεν συμβιβάζομαι.

Καλημέρα σε όλους, και αν δεν με θέλετε, παρακαλώ διαγράψτε με...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:44

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)


PostPosted: Tue Nov 21, 2006 9:53 am

Εν τάχει θ'απαντήσω μόνο σε ένα σημείο του γραπτού σου για την ώρα, για τα υπόλοιπα θα επανακάμψω μόλις βρω το χρόνο.
Αν θέλεις διέγραψε με, διότι σας το λέω, σας θέτω πάνω από όλα και κάτω από το Θεό, διότι πάνω από όλα και κάτω από το Θεό είναι ο Ανθρωπος, ο οποιος Ανθρωπος, Ελληνας ή Εβραίος, Εβραίος ή Ελληνας, αγαπώ τον Ανθρωπο, αλλά με τα φιλοσοφικά του ψέματα δεν συμβιβάζομαι.



Δε θέλω και δε θα το κάνω. Τα ΙΔΕΟ αλλά και η αφεντιά μου, αντέχουν τη σφοδρή αντιπαράθεση στους διαλόγους. Αν αυτό εσύ δεν το αντέχεις και επιλέξεις τη σιωπή στο εξής, έχει καλώς. Αλλά διαγραφή σ'αυτόν τον τόπο δε γίνεται εκτός αν κάποιο μέλος βρίσει ή εκχυδαϊσει το διάλογο. Μπορεί να απαξιώνεις αυτά που εγώ θεωρώ ιερά, δεν είσαι όμως υβριστής ούτε χυδαίος. 'Αντεξέ μας λοιπόν. Τουλάχιστον άντεξε εμένα στην΄εφ'όλης της ύλης απάντησή μου, γιατί δε θα τη γλυτώσεις.

Καλημέρα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:45

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 10:00 am
Από τότε που ο Άνθρωπος περπάτησε σε αυτό τον πλανήτη, από τότε που βρέθηκε στον κόσμο προσπάθησε να τον κατανοήσει, να τον ερμηνεύσει. Αυτή είναι η φιλοσοφία, η διαρκής προσπάθεια της ερμηνείας του κόσμου, και όχι τα όποια συμπεράσματα σωστά ή λανθασμένα στα οποία αυτή κατέληξε. Υπάρχει τίποτε εναντίων απέναντι στην ανάγκη, στην επιθυμία και στην τάση του ανθρώπου να ερμηνεύσει τον κόσμο ; Ερμηνεύοντας τον κόσμο ο άνθρωπος μαθαίνει πως αυτός λειτουργεί και ότι μαθαίνει στη συνέχεια το χρησιμοποιεί προς όφελός του. Ερμηνεύοντας τον κεραυνό ανακαλύπτει τον Ηλεκτρισμό. Ερμηνεύοντας την βαρύτητα κατασκευάζει πτητικές μηχανές. Ερμηνεύοντας αυτή την ίδια την σκέψη ακόμα κατασκευάζει ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αυτά τα χρηστικά εργαλεία χωρίς τα οποία δεν θα μπορούσαμε να συζητούμε τώρα. Θέλετε να πω κι’ άλλα για τα επιτεύγματα της φιλοσοφίας ;

Όχι η φιλοσοφία δεν σταματά εδώ, σαφώς και θέτει ερωτήματα προέλευσης. Ο άνθρωπος θέλει να μάθει γιατί υπάρχει. Το να απαντήσουμε όμως ότι υπάρχει γιατί απλά τον έφτιαξε ο θεός ε, αυτό απλά μεταθέτει το φιλοσοφικό ερώτημα. Και ο Θεός τότε γιατί υπάρχει, Γιατί πραγματώνεται Θεός ; Οφείλετε σε κάτι η παρουσία του ; Αν μπορεί να μου πει όποιος πιστεύει σ’ αυτόν ας το κάνει. Αν όμως μου πει ότι ο Θεός είναι αυθύπαρκτος τότε θα ρωτήσω, γιατί να μην είναι αυθύπαρκτη και αυτογέννητη τότε και η Φύση ; Φύση σημαίνει αυτό που Φύει, αυτό που γεννάει ! Γιατί λοιπόν για την ερμηνεία του κόσμου πρέπει να επικαλούμαστε ένα Ον αφύσικο τοποθετώντας το στο πουθενά, ένα Ον αόρατο που δεν μπορούμε να προσεγγίσουμε ; Ας ερμηνεύσουμε πρώτα το ορατό, πρώτα το Θεατό και μετά ας μιλήσουμε για το αόρατο. Και κάτι ακόμα η λέξη η Ελληνική Θεός-Θεά-Θείο είναι η μετοχή του ρήματος Θεώμαι, που σημαίνει γίνομαι Ορατός, γίνομαι Θεατός. Οι Θεοί για την Ελληνική Κοσμοαντίληψη είναι τα Θεατά Όντα του Κόσμου, όχι τίποτα αόρατες δυνάμεις, που βρίσκονται σε απροσέγγιστους υπερβατικούς κόσμου, αλλά ΟΝΤΑ πραγματικά.

Και μην μου πει κανείς ότι πολεμάω τον Χριστό με αυτά που λέω.

Συνεχίζεται…
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:45

elia
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 10:51 am

Τι να μου πει λοιπόν η ΕΛΙΑ, που και αυτή μέσα στη σύγχιση της "επιλέγει" να κουβαλάει λάσπη και τούβλα για την πιο πάνω οικοδόμιση του Πύργου της Σύγχισης;;
Γιατί δεν τα λέει στον εαυτό της!! Ας με βρίσει, αν θέλει.



Μόνο αυτό δεν μπορείς να συμπεράνεις από τα γραφόμενά μου, αλλά το αντιπαρέρχομαι, γιατί όπως σου είπα και σε άλλο νήμα, έχεις την τάση να ομαδοποιείς και να κατηγοριοποιείς.
Αν δεν έκανες το παραπάνω, θα μπορούσες να διακρίνεις ποιός κάνει κύρηγμα και ποιός συζητά και προσπαθεί να ανοίξει τα στεγανά της ορθολογιστικής σκέψης. ΄
Αντιθέτως, στήνεις τοίχους ανάμεσα σε σένα και σε κάποιον που δεν συμπορεύεται μαζί σου. Διακρίνω μάλιστα ότι προσπαθείς να προκαλέσεις την ύβρη εκ μέρους του, (γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι η δεύτερη φορά που ζητάς να σε βρίσω) και απορώ, πότε και που σου έδωσα κάποιο δείγμα ότι προτίθεμαι να κάνω κάτι τέτοιο, ή ότι έχω τέτοιου είδους αντιδράσεις.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 18:46

AρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)



PostPosted: Tue Nov 21, 2006 11:01 am
Διακρίνω μάλιστα ότι προσπαθείς να προκαλέσεις την ύβρη εκ μέρους του, (γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι η δεύτερη φορά που ζητάς να σε βρίσω) και απορώ, πότε και που σου έδωσα κάποιο δείγμα ότι προτίθεμαι να κάνω κάτι τέτοιο, ή ότι έχω τέτοιου είδους αντιδράσεις.



Εμπάθεια είναι βέβαιο, ότι εχέφρων νους δεν μπορεί να σου καταλογίσει, φιλενάδα. Οπότε μάλλον θα μείνεις με την απορία... Smile
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 21:57

Seliniasmenos
Αρρωστος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 11:05 am

(γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι η δεύτερη φορά που ζητάς να σε βρίσω)


Όπως την βρίσκει κανείς....
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 21:58

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 11:53 am

Δημήτρη:
Και μην μου πει κανείς ότι πολεμάω τον Χριστό με αυτά που λέω.


Προσωπικά δε θα διανοούμην να πω κάτι τέτοιο, με αφορμή αυτές τις καταθέσεις σου. Στο πνεύμα τους συνολικά, ξανά μανά προσυπογράφω, άλλωστε. Για να μη σου πω ότι βοηθάς στο να ξεπεράσω και το πολιτισμικό σοκ που μου προέκυψε απρόσμενα εχθές. 8)
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 21:59

ΔΗΜΕΛΛΗΝ
Κολλημένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Tue Nov 21, 2006 12:42 pm
Η φιλοσοφία έχει βεβαίως κάποια καλά, αλλά κυρίως έχει και αθλιότητα, όπως και όλα τα πράγματα που δεν είναι μόνο αρνητικά αλλά έχουν και τα επιμέρους θετικά στοιχεία τους.


Η φιλοσοφία δεν εμπεριέχει αθλιότητα. Αθλιότητα περιέχουν τα ανθρώπινα μυαλά (όπως περιέχουν και καλοσύνη) που δύνανται να την χρησιμοποιούν ενίοτε κατά το δοκούν. Δεν θα επιβάλλουμε ποσόστωση στο κατά πόσο τα πράγματα είναι θετικά ή αρνητικά, όπως ατυχώς τοποθετείσαι. Μάλιστα βγάζεις, έτσι, αβίαστα το συμπέρασμα ότι κατά βάσιν είναι αρνητικά με ορισμένες θετικές εκφάνσεις. Λάθος, καθείς μπορεί κάλλιστα να διαλέξει τον δρόμο της αρετής ή της κακίας. Εις αυτόν επαφίεται η απόφασις.

Η φιλοσοφία φίλε μου δεν σταματά ποτέ. Συνεχίζει (όπως πολύ σωστά παρατήρησε και ο mytf) και θα το πράττει αυτό όσο υπάρχουν άνθρωποι.
Αποτελεί κατά την γνώμη μου την πεμπτουσία του Ελληνικού πολιτισμού, τουλάχιστον του Αρχαίου. Είναι το Α και Ω για την κατανόηση των επιτευγμάτων των Αρχαίων Ελλήνων. Αποτελεί το απόσταγμα της γνώσεως και της σοφίας των. Θέτει τις βάσεις όλων των σύγχρονων επιστημών και πλησιάζει την ουσία του θείου με τον αφηρημένο επιστημονικό λόγο. Κάτι που εμίσησαν ποικιλοτρόπως όλες οι εξ αποκαλύψεως θρησκείες. Τρομερό, πράγματι κατόρθωμα η σύλληψη του Θείου διά του φιλοσοφικού στοχασμού. Στις μέρες μας δυστυχώς έχει εξοβελιστεί ο πραγματικά μεστός φιλοσοφικός λόγος από τις επιστήμες, ώστε να συντελείται όλη αυτή η τεχνολογική πρόοδος μηχανικά, ρομποτικά και να χρησιμοποιείται καθαρά για εμπορικούς σκοπούς.

ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕΝΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΠΑΝΟΥΡΓΙΑ ΟΥ ΣΟΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 22:00

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:09 am

Αρελα έγραψε:
Διακρίνω μάλιστα ότι προσπαθείς να προκαλέσεις την ύβρη εκ μέρους του, (γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι η δεύτερη φορά που ζητάς να σε βρίσω) και απορώ, πότε και που σου έδωσα κάποιο δείγμα ότι προτίθεμαι να κάνω κάτι τέτοιο, ή ότι έχω τέτοιου είδους αντιδράσεις.


Εμπάθεια είναι βέβαιο, ότι εχέφρων νους δεν μπορεί να σου καταλογίσει, φιλενάδα. Οπότε μάλλον θα μείνεις με την απορία... :)


Μα ήδη με βρίσατε αγαπητές μου φίλες!
Και κοίτα που πάντα είχα μεγαλύτερη εκτίμηση και εμπιστοσύνη στην κρίση των γυναικών!
Και στο πείσμα σας, θα έξακολουθήσω να έχω.

Αλλά όταν εσύ πρώτη μιλάς για κοπάδι, εννοώντας εμάς τους Χριστιανούς, μέσα στο οποίο κοπάδι "συνβόσκησαν" άνθρωποι και άνθρωποι από όλες τις γωνιές της γης, από όλες τις εθνικές, πολιτικές, κοινωνικές, οικονομικές, φιλοσοφικές και αφιλόσοφες τάξεις και παρατάξεις, μεταξύ αυτών, οι πατέρες μας, μάνες μας, παππουδες μας, κλπ, ενώ εσύ πολύ φιλοσοφικά βγάζεις τον εαυτό σου έξω από το κοπάδι, αυτό δεν είναι βρισιά και χαστούκι;

Και πάλι θα πω, όπως και στην όμορφη έννοια του Ελληνισμού οι μεγαλύτεροι εχθροί του είναι οι "ελληναράδες" το ίδιο και στην όμορφη έννοια της φιλοσοφίας, οι μεγαλύτεροι εχθροί της είναι οι ποιοί άλλοι, οι "φιλοσοφάρες"!

Και όταν η φίλη μας η Βίκυ, αντί να απαντήσει στα κύρια σημεία, αρπάζεται από μια φράση μου, "εθνικός ναρκισσισμός" που όντως υφίσταται και αμαυρώνει και υποβιβάζει τον χιλιοβασανισμένο Ελληνισμό, για να με αποκαλέσει, άπατρις, (μου θύμισε τους..."εθνικοφρονάρες" του εμφυλίου) και ότι δεν ντρέπομαι και είμαι αυθάδης, κλπ, αυτά δεν είναι βρισιές;;

Το ίδιο κάματε πάλι, και όχι μόνο εσύ και η Βίκυ, αλλά και κάποιοι άλλοι! Αρπάξατε τη φράση, "αν θέλεις μπορείς να με βρίσεις", λες και το θέμα μας ήταν αυτό και μόνο αυτό! Παρέπεμψαν "φιλοσοφικά" και στο "πνεύμα" του μαζοχισμού οι άνθρωποι!

Ποιός λοιπόν προσπαθεί να γλυτώσει...

Τέλος πάντων. Σας καταλαβαίνω...

Και όπως ήδη σας το είπα, για μένα πάνω από όλα και κάτω από το Θεό είναι ο Ανθρωπος, και να είσαστε σίγουροι πως αυτό εκφράζει την θέληση του Δημιουργού.

Ο Ανθρωπος έχει σημασία για το Θεό, και η ζωή και η ευτυχία του είναι μόνο κοντά σε Αυτόν, στη Πηγή της ζωής και της ευτυχίας, και πάνω σε αυτά πρέπει να εστιάζεται και η φιλοσοφία.

Διαφορετικά είναι άχρηστη, τι ρόλο παίζει και τι χρειάζεται, όταν κάνει το μαύρο άσπρο, το κακό καλό, το ανήθικο ηθικό, και με λίγα λόγια αντί να υπηρετεί το Υπέρτατο Φως, την θέλησή Του, την Αλήθεια και τον Ανθρωπο, υπηρετεί το συμβολικό σκοτάδι, δηλαδή υπηρετεί τον πατέρα του πνευαματικού σκότους, του ψέματος, της σύγχυσης, του μίσους, του ρατσισμού!

Ο Θεός και ο Ανθρωπος έχουν σημασία φίλες μου, όλα τα άλλα, που είναι πολύ αμφιβόλου ποιότητας, έθνη, ράτσες, φιλοσοφίες, πολιτισμοί κλπ, είναι πρόσκαιρα και θα καταργηθούν.
Με εκτίμηση και φιλία, ο "αφιλόσοφος" και με παρωπίδες Λευτέρης
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 22:00

UnIc0rN
#Ideografhmata Operator


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 3:33 am

Λευτέρη…..

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα….

Λόγο έλλειψης χρόνου θα γράψω λίγα από αυτά.

Φτάνουν μάλιστα (γενικά μιλάω) στο σημείο να απαγορεύουν σε ένα παιδί που αρίστεψε στα ελληνικά σχολεία να κρατήσει τη σημαία επειδή δεν κυλάει λένε μέσα του αυτό το σπάνιο το αίμα το ελληνικό, μισούν τους Εβραίους, ξεχνώντας πως όταν και ο Εβραίος πέφτει στο σκαλί, πάλι κοκκινίζει η σκάλα!


Μπορεί να κρατήσει την Ελληνική σημαία άλλος παρά Έλληνας; Αν γίνει πόλεμος αυτό το αδικημένο παιδί κατ εσένα (λογικά εννοείς μη Έλληνα) θα έρθει να υπερασπιστεί την Ελλάδα κρατώντας την σημαία; Τι νομίζεις δηλαδή; Ότι οι εθνικές μας εορτές είναι για να κάνουν παρέλαση τα παιδάκια και να βγάλουν βαθμό για να πάρουν την σημαία ή για να τιμήσουμε αυτούς που πέθαναν γι αυτήν; Το να κρατάει ένα παιδί την σημαία δεν είναι περηφάνια σχολικού βαθμού! Είναι περηφάνια για τους προγόνους του! Ο βαθμός είναι απλά ένα κίνητρο. Αλλά πάνω απ όλα η Ελληνική σημαία ανήκει στους Έλληνες όπως ακριβώς η Γερμανική στους Γερμανούς και η Αγγλική στους Άγγλους! Τι δουλεία έχω εγώ να πάω να σηκώσω την σημαία άλλων;

Αν τέτοιος είναι ο Ελληνισμός φίλοι μου, αν είναι τόσο άσπλαχνος, τόσο εχθρικός προς τον συνάνθρωπο που δεν είναι Ελληνας, τόσο βάρβαρος και απάνθρωπος, σας τον χαρίζω, δεν τον θέλω, μόνο που ευτυχώς δεν είναι τέτοιος.


Έχεις μπερδέψει τον Ελληνισμό με τον ρατσισμό :/ Και σε πληροφορώ ότι όποιος είναι Έλληνας κατά υπηκοότητα δεν είναι και Έλληνας κατά πνεύμα! Άλλο Έλληνας και άλλο Έλλην!

Και ιδού το αποτέλεσμα, εσύ πιστεύεις λες στο Χριστό, σε Εκείνον που στην σκιά της φοβερής κρεμάλας Του, ομολόγησε και δεν αρνήθηκα, μπρος σε εκείνη την κρεμάλα που ήταν κάπου εκεί έτοιμη, κάποια τρομερά καδρόνια πάνω στα οποία θα Τον κάρφωναν, Αυτόν που χάρισε στην ανθρώπινη ψυχή δικό Του ζωογόνο συστατικό, το ύψιστο δώρο της αγάπης, Αυτός ομολόγησε και δεν αρνήθηκε κάτι που για αυτό έλεγαν πως Τον σταύρωναν, πως είναι Βασιλέας, αλλά η Βασιλεία Του, είπε, δεν είναι σε αυτό το κόσμο, τι απίστευτα λόγια έ, Είμαι Βασιλέας, λέει, και Βασιλέας των βασιλέων, αλλά η Βασιλεία Μου δεν είναι σε αυτό το κόσμο!!

Το είπε ποτέ αυτό ο πράγματι άγιος Σωκράτης, ή οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος;



Δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια αλλά κάποιος αρχαίος Έλληνας είχε πει στους μαθητές του αν δεν κάνω λάθος: Μην φοβάστε. Άλλωστε δεν θα σκοτώσουνε τίποτα άλλο παρά το σώμα μου! (εννοώντας βέβαια ότι η ψυχή του είναι αθάνατη) Νομίζω ότι ήταν ο Σωκράτης πριν πιει το κώνειο. Και για να μαθαίνουμε ιστορία το ήπιε οικειοθελώς έχοντας την δυνατότητα να δραπετεύσει! Θα παρακαλέσω όποιος έχει τα πραγματικά στοιχεία να τα δώσει!

Και όπως ήδη σας το είπα, για μένα πάνω από όλα και κάτω από το Θεό είναι ο Ανθρωπος, και να είσαστε σίγουροι πως αυτό εκφράζει την θέληση του Δημιουργού.


Ποια ακριβώς θέληση εκφράζει; Και πώς να είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι; Πως ξέρεις εσύ την θέληση Του; Δεν σε κατάλαβα. Θα παρακαλέσω να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός μπας και καταλάβω.

Ο Ανθρωπος έχει σημασία για το Θεό, και η ζωή και η ευτυχία του είναι μόνο κοντά σε Αυτόν, στη Πηγή της ζωής και της ευτυχίας, και πάνω σε αυτά πρέπει να εστιάζεται και η φιλοσοφία.


Νομίζω τα πάντα έχουν σημασία για το Θεό! Και τα ζώα και τα φυτά και όλα. Δεν ξέρω αν τρως κρέας, αλλά αν τρως, την επόμενη φορά που θα το έχεις στο πιάτο σου, προσπάθησε να φανταστείς τι πέρασε αυτό το ζωάκι για να φτάσει εκεί που θα το βλέπεις εσύ. Και προσπάθησε να φέρεις στο μυαλό σου τα ματάκια του και γενικά τα συναισθήματα του την ώρα που το έσφαζαν για να το φας εσύ. Αν πάλι δεν τρως κρέας θα σου πω ένα ΜΠΡΑΒΟ!



Λεύτερη, είμαι ο Ευριπίδης :)
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 22:01

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 3:39 am
Μα ήδη με βρίσατε αγαπητές μου φίλες!


Αλήθεια? Προφανώς ζω εκτός πραγματικότητας, γιατί δεν αντελήφθην καν ότι το'κανα. Κι επειδή εγώ είμαι χαζή ξανθιά αφ'ενός, και scripta manent αφ'ετέρου, θα σε καλούσα εδώ και τώρα, να παραθέσεις γραπτές καταθέσεις, ΟΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΕΣ, μέσα στις οποίες να σ'έβρισα εγώ ή και η elia. Θα ήθελα πολύ να τις δω τέλος πάντων.

Αλλά όταν εσύ πρώτη μιλάς για κοπάδι, εννοώντας εμάς τους Χριστιανούς, μέσα στο οποίο κοπάδι


Επειδή αυτό απευθύνεται σ'εμένα, θα σε παρακαλούσα θερμά, να προσέχεις ποιος σου απευθύνει τι. Η elia αναφέρθηκε σε κοπάδι ΜΙΑ φορά, για να εξυπηρετήσει τη διατύπωση μιας ΔΟΚΙΜΗΣ σκέψης της. Αυτός που υπερθεμάτισε πάνω στη λέξη "κοπάδι", δίνοντάς της νέα διάσταση, ήσουν εσύ. Κι εγώ ΜΕΤΑ απ'αυτόν τον υπερθεματισμό σου είπα ότι δε μ' αρέσουν τα μαντριά κι έτσι δεν συνυπάρχω με άλλα πρόβατα σε κανένα κοπάδι. Και επειδή όπως προείπα πιστεύω πολύ στο scripta manent, σου παραθέτω πιο κάτω, ΔΙΚΕΣ σου αναλύσεις επί αναλύσεων για τα ερ'μα τα κοπάδια... Ιδού λοιπόν!


Terry Varnas έγραψε: -Ολοι μας ανήκουμε σε κάποιο κοπάδι φίλη μου, ΟΛΟΙ!

-Κοπάδια, γιατί όχι, κοπάδια εδώ κοπάδια εκεί, και εγώ τουλάχιστον προτιμώ χίλιες φορές που λέει ο λόγος, να ανήκω στο κοπάδι των Χριστιανών, παρά των φιλισόφων.

- Εκείνος μίλησε στη γλώσσα του μεγάλου κοπαδιού...


-Βλέπεις φταίνε τα κοπάδια...μπλεχτήκαμε με τα κοπάδια, διότι και οι μάνες μας, οι πατεράδες μας, και οι παππούδες μας ανήκουν στα ίδια κοπάδια. Ενώ εσύ δεν φαίνεται να ανήκεις, σου το εύχομαι.

-Προς το παρόν όμως, ανήκεις σε άλλο απόμακρο κοπάδι...

.


Το ποιος απαξιώνει ποιον σ΄όλο αυτό το ποστ σου δε, το ποιος δαιμονοποιεί, στρεβλώνει και εμμέσως ναι καθυβρίζει, συσσωρευμένη σοφία αιώνων, και ανθρώπους που πάσχισαν ψυχονοητικά πάνω σε κακοτράχαλες ατραπούς για να αφήσουν πνεύμα ΦΩΤΕΙΝΟ και ανεξίτηλο μέσα στους αιώνες μέχρι σήμερα, είναι ηλίου φαεινότερο και δε χρίζει σχολιασμών. 'Οποιος έχει ματάκια, βλέπει. 'Οποιος έχει πνεύμα νηφάλιο καταλαβαίνει, όποιος έχει την αίσθηση του δικαίου, κρίνει. 'Οποιος αρέσκεται στο φαρισαϊσμό, το δογματισμό και τους αφορισμούς, είναι αδύνατον να μπει σε πνεύμα διαλεκτικής, πόσο μάλλον να προσπαθήσει ν'ανοίξει έστω και ελάχιστα τη σκέψη, να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ αν όχι να δεχτεί, αυτά που οι άλλοι προσπαθούν να του επικοινωνήσουν.

Και πάλι θα πω, όπως και στην όμορφη έννοια του Ελληνισμού οι μεγαλύτεροι εχθροί του είναι οι "ελληναράδες"

Το βρίσκω πραγματικά υποκριτικό, ένας άνθρωπος που βάζει σε δευτερεύουσα ή και τριτεύουσα μοίρα την καταγωγή και την εθνική του ταυτότητα, να μπαίνει στη λογική να κρίνει την εθνική συνείδηση των άλλων.
το ίδιο και στην όμορφη έννοια της φιλοσοφίας, οι μεγαλύτεροι εχθροί της είναι οι ποιοί άλλοι, οι "φιλοσοφάρες"!


Εδώ με μπερδεύεις πραγματικά. Τελικά τι είναι για σένα η φιλοσοφία? Αθλιότητα όπως αρχικά την εξοβέλισες, ή όμορφη έννοια?
Κι αν είναι το πρώτο, πραγματικά απορώ γιατί μπήκες στην ενότητα που λέγεται "Φιλοσοφία" απ'την αρχή. Για να τοποθετηθείς πάνω σε κάτι που θεωρείς εκ προοιμίου άθλιο?
Αν ισχύει το δεύτερο, πάλι δεν κατανοώ το λόγο που έκρινες σκόπιμο να τη σπηλώσεις με εμπαθείς χαρακτρισμούς- τους οποίους σημείωσε, με το δογματικό και γενικόλογο της γραφής σου, ούτε κατάλαβα γιατί τους εξαπέλυσες ακόμα...
Και όταν η φίλη μας η Βίκυ, αντί να απαντήσει στα κύρια σημεία, αρπάζεται από μια φράση μου, "εθνικός ναρκισσισμός" που όντως υφίσταται και αμαυρώνει και υποβιβάζει τον χιλιοβασανισμένο Ελληνισμό...


Πρώτον: Ποια είναι τα κύρια σημεία στα οποία περίμενες απάντηση κι εμένα μου διέφυγαν?
Δεύτερον: Αν ο Αμερικάνος ή ο Αυστραλός, με συσταθείσα εθνική "υπόσταση" πόσων? 250-300 ετών? δηλώνει πατριώτης με πάθος, στέκεται κλαρίνο μπροστά στη σημαία του, μιλάει για έθνος και τρέμει, ακούει τον εθνικό του ύμνο και βουρκώνει, γίνεται συχνά αρχισωβινίσταρος παγκοσμίως προτάσσοντας και εθνικιστικό στυλάκι και νταηλίκι σε άλλους πιο αδύναμους λαούς, ΔΕ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΕΓΩ, ΩΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑ, να προσκυνώ τα άγια χώματά μου, και να τιμώ πνεύμα και πολιτισμό χιλιετηρίδων, που είναι κληρονομιά μου, η οποία σημείωσε τους δόθηκε απλόχερα για να το παίζουν σήμερα αυτοί οι κύριοι "πολιτισμένοι". Σοβαρολογείς?

Αν για σένα αυτά είναι υπερβολές ή εθνικιστικές κορώνες ή δεν ξέρω ΤΙ ΑΛΛΟ, θα σκεφτείς να τα χαρακτηρίσεις, μην ακολουθείς φίλε μου. Μείνε να προσκυνάς τον Εβραίο με την υποκουλτούρα του που ριζώθηκε καλά στα εγκεφαλικά σου κύτταρα και τα'χει κάνει ανίκανα να δέχετε πλέον άλλα ερεθίσματα, κι άσε με εμένα να βιώνω πράγματα που για σένα ή δεν υπήρξαν ποτέ, ή είναι ξεχασμένα...Πρέπει να σου πω ότι και σ'αυτό το σημείο με εξέπληξες δυσάρεστα. (You never cease to amaze me αγγλιστί) Γιατί ως παιδί της διασποράς εγώ, (όπως ΚΙ ΕΣΥ) κρατούσα άσβεστο τον πυρσό που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ μέσα μου ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΟΦΑΣΚΙΑ ΜΟΥ και δεν άφησα ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΜΙΑ θρησκευτική ή άλλη επιρροή να μου τον αλλοιώσει ή να τον σβήσει. Πίστευα πως όλοι οι ομογενείς ένιωθαν περίπου όπως εγώ. ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΔΙΟΡΘΟΥΜΕΝΗ!!! Κοινώς, μ'έβαλες στη θέση μου κανονικότατα, να μην τρέφω αυταπάτεςδηλαδή! Καλά μου έκανες. Καιρός να ξυπνήσω και να μην κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.
για να με αποκαλέσει, άπατρις, (μου θύμισε τους..."εθνικοφρονάρες" του εμφυλίου) και ότι δεν ντρέπομαι και είμαι αυθάδης, κλπ, αυτά δεν είναι βρισιές;;


Δεν είμαι εγώ αυτή που σε είπε άπατρι. Είπα "Αν εσύ θες να'σαι μόνο θρήσκος αλλά άπατρις, δικαίωμά σου" Εσύ φαντάζεις ως άπατρις όταν μιλάς για "εθνικούς ναρκισσισμούς" περιγράφοντας ΕΤΣΙ την αγάπη κάποιων από μας για την πατρίδα. Αν απαξιώνεις αυτή την αγάπη, δε βρίσκω πώς θα μπορούσα να σε δω σαν πατριώτη. Ειλικρινά κι όχι καταγγελτικά αυτό. Απλά δε μπορώ να το δω!
Απεναντίας είδα την απαξία και στο δικό σου κλαμπ και εδώ, όποτε πρότασσα ο,τιδήποτε σχετικό με την Ελλάδα. Αυτό που ήταν το επίκεντρο της σκέψης και της ζωής σου ΜΟΝΙΜΩΣ ήταν ο Γιαχβέ και ο Εβραϊκός..."πολιτισμός" που απαρτίζεται κατά κόρον από αμπελοφιλοσοφήματα κι όχι από φιλοσοφία ασφαλώς. Σ'ΑΥΤΟ, στάθηκαν υπολειπόμενοι και ουδέποτε κατάφεραν να μας φτάσουν. Συγνώμη αν στους θίγω και μπορεί να σε συγχίσω τώρα, αλλά έτσι το βλέπω, έτσι το λέω!
Η φιλοσοφία έχει βεβαίως κάποια καλά, αλλά κυρίως έχει και αθλιότητα, όπως και όλα τα πράγματα που δεν είναι μόνο αρνητικά αλλά έχουν και τα επιμέρους θετικά στοιχεία τους.
Σε ποιά λοιπόν αναφερόμαστε;


Νάτη πάλι η "αθλιότητα":! 'Ελεος Χριστιανέ...
Κοίτα, αν ποτέ καταφέρεις να διαβάσεις Πλάτωνα, για τον Σωκράτη, αν καταφέρεις να καταλάβεις τι είπαν αρχαίοι στωϊκοί, ή κυνικοί ή προσωκρατικοί φιλόσοφοι, αν γνωρίσεις ποτέ τα νοητικά μονοπάτια των Ορφικών, αν πάρεις έστω και την παραμικρή ιδέα για τις σκέψεις του Αντισθένη, του Αριστοτέλη, του Θαλή και του μαθητή του Αναξίμανδρου ή ακόμα ακόμα, γιατί όχι και του σύγχρονου Λιαντίνη, τότε έλα με ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ, να συζητήσουμε γι'αυτόύς. Αυτή η ενότητα άλλωστε, κάτι ανάλογο εξυπηρετεί, κι όχι διαμάχες που εμπλέκουν θρησκόληπτες οπτικές δαιμονοποίησης, αφορισμού και απαξίωσης της φιλοσοφίας. Αυτό φτάνει στα όρια του δυσσεβούς και δε θα το προάγω.

Καλό σου βράδυ. Εύχομαι ο Θεός σου να σε φωτίσει...Να σε ΦΩΤΙΣΕΙ λέω, όχι να σε χώνει στα σκοτάδια της λογικής "όλα πλην της Βίβλου και του Ευαγγελίου, είναι κακά, άθλια, σατανικά, αδόκιμα και βλαπτικά". Μ'αυτές τις λογικές, ΕΙΔΙΚΑ όταν μιλάμε για φιλοσοφία, εγώ αρνούμαι να διεξάγω οποιονδήποτε περαιτέρω διάλογο. Αν το'κανα θα'ταν προσβολή για αυτούς που προανέφερα και πάμπολλους ακόμα που παρέλειψα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 22:02

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης



PostPosted: Wed Nov 22, 2006 4:38 am
Δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια αλλά κάποιος αρχαίος Έλληνας είχε πει στους μαθητές του αν δεν κάνω λάθος: Μην φοβάστε. Άλλωστε δεν θα σκοτώσουνε τίποτα άλλο παρά το σώμα μου!


Βρικα κατι αλλα ειναι στα αγγλικα. ειναι του πλατωνα λογια του σωκρατη

Yet even the body may be
preserved for ages by the embalmer's art: how unlikely, then, that the soul will perish and be dissipated into
air while on her way to the good and wise God! She has been gathered into herself, holding aloof from the
body, and practising death all her life long, and she is now finally released from the errors and follies and
passions of men, and for ever dwells in the company of the gods.


εδω περιγραφει την τελικη κριση ακριβως οπως θα την περιεγραφε ενας χριστιανος

For after death the soul is carried away to judgment, and when she has received her punishment returns to
earth in the course of ages. The wise soul is conscious of her situation, and follows the attendant angel who
guides her through the windings of the world below; but the impure soul wanders hither and thither without
_________________
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 22:03

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 5:03 am
Αρελα έγραψε:
Μα ήδη με βρίσατε αγαπητές μου φίλες!


Αλήθεια? Προφανώς ζω εκτός πραγματικότητας, γιατί δεν αντελήφθην καν ότι το'κανα. Κι επειδή εγώ είμαι χαζή ξανθιά αφ'ενός, και scripta manent αφ'ετέρου, θα σε καλούσα εδώ και τώρα, να παραθέσεις γραπτές καταθέσεις, ΟΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΕΣ, μέσα στις οποίες να σ'έβρισα εγώ ή και η elia. Θα ήθελα πολύ να τις δω τέλος πάντων.

Αλλά όταν εσύ πρώτη μιλάς για κοπάδι, εννοώντας εμάς τους Χριστιανούς, μέσα στο οποίο κοπάδι


Επειδή αυτό απευθύνεται σ'εμένα, θα σε παρακαλούσα θερμά, να προσέχεις ποιος σου απευθύνει τι. Η elia αναφέρθηκε σε κοπάδι ΜΙΑ φορά, για να εξυπηρετήσει τη διατύπωση μιας ΔΟΚΙΜΗΣ σκέψης της. Αυτός που υπερθεμάτισε πάνω στη λέξη "κοπάδι", δίνοντάς της νέα διάσταση, ήσουν εσύ. Κι εγώ ΜΕΤΑ απ'αυτόν τον υπερθεματισμό σου είπα ότι δε μ' αρέσουν τα μαντριά κι έτσι δεν συνυπάρχω με άλλα πρόβατα σε κανένα κοπάδι. Και επειδή όπως προείπα πιστεύω πολύ στο scripta manent, σου παραθέτω πιο κάτω, ΔΙΚΕΣ σου αναλύσεις επί αναλύσεων για τα ερ'μα τα κοπάδια... Ιδού λοιπόν!


Terry Varnas έγραψε: -Ολοι μας ανήκουμε σε κάποιο κοπάδι φίλη μου, ΟΛΟΙ!

-Κοπάδια, γιατί όχι, κοπάδια εδώ κοπάδια εκεί, και εγώ τουλάχιστον προτιμώ χίλιες φορές που λέει ο λόγος, να ανήκω στο κοπάδι των Χριστιανών, παρά των φιλισόφων.

- Εκείνος μίλησε στη γλώσσα του μεγάλου κοπαδιού...


-Βλέπεις φταίνε τα κοπάδια...μπλεχτήκαμε με τα κοπάδια, διότι και οι μάνες μας, οι πατεράδες μας, και οι παππούδες μας ανήκουν στα ίδια κοπάδια. Ενώ εσύ δεν φαίνεται να ανήκεις, σου το εύχομαι.

-Προς το παρόν όμως, ανήκεις σε άλλο απόμακρο κοπάδι...

.


Το ποιος απαξιώνει ποιον σ΄όλο αυτό το ποστ σου δε, το ποιος δαιμονοποιεί, στρεβλώνει και εμμέσως ναι καθυβρίζει, συσσωρευμένη σοφία αιώνων, και ανθρώπους που πάσχισαν ψυχονοητικά πάνω σε κακοτράχαλες ατραπούς για να αφήσουν πνεύμα ΦΩΤΕΙΝΟ και ανεξίτηλο μέσα στους αιώνες μέχρι σήμερα, είναι ηλίου φαεινότερο και δε χρίζει σχολιασμών. 'Οποιος έχει ματάκια, βλέπει. 'Οποιος έχει πνεύμα νηφάλιο καταλαβαίνει, όποιος έχει την αίσθηση του δικαίου, κρίνει. 'Οποιος αρέσκεται στο φαρισαϊσμό, το δογματισμό και τους αφορισμούς, είναι αδύνατον να μπει σε πνεύμα διαλεκτικής, πόσο μάλλον να προσπαθήσει ν'ανοίξει έστω και ελάχιστα τη σκέψη, να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ αν όχι να δεχτεί, αυτά που οι άλλοι προσπαθούν να του επικοινωνήσουν.

Και πάλι θα πω, όπως και στην όμορφη έννοια του Ελληνισμού οι μεγαλύτεροι εχθροί του είναι οι "ελληναράδες"

Το βρίσκω πραγματικά υποκριτικό, ένας άνθρωπος που βάζει σε δευτερεύουσα ή και τριτεύουσα μοίρα την καταγωγή και την εθνική του ταυτότητα, να μπαίνει στη λογική να κρίνει την εθνική συνείδηση των άλλων.
το ίδιο και στην όμορφη έννοια της φιλοσοφίας, οι μεγαλύτεροι εχθροί της είναι οι ποιοί άλλοι, οι "φιλοσοφάρες"!


Εδώ με μπερδεύεις πραγματικά. Τελικά τι είναι για σένα η φιλοσοφία? Αθλιότητα όπως αρχικά την εξοβέλισες, ή όμορφη έννοια?
Κι αν είναι το πρώτο, πραγματικά απορώ γιατί μπήκες στην ενότητα που λέγεται "Φιλοσοφία" απ'την αρχή. Για να τοποθετηθείς πάνω σε κάτι που θεωρείς εκ προοιμίου άθλιο?
Αν ισχύει το δεύτερο, πάλι δεν κατανοώ το λόγο που έκρινες σκόπιμο να τη σπηλώσεις με εμπαθείς χαρακτρισμούς- τους οποίους σημείωσε, με το δογματικό και γενικόλογο της γραφής σου, ούτε κατάλαβα γιατί τους εξαπέλυσες ακόμα...
Και όταν η φίλη μας η Βίκυ, αντί να απαντήσει στα κύρια σημεία, αρπάζεται από μια φράση μου, "εθνικός ναρκισσισμός" που όντως υφίσταται και αμαυρώνει και υποβιβάζει τον χιλιοβασανισμένο Ελληνισμό...


Πρώτον: Ποια είναι τα κύρια σημεία στα οποία περίμενες απάντηση κι εμένα μου διέφυγαν?
Δεύτερον: Αν ο Αμερικάνος ή ο Αυστραλός, με συσταθείσα εθνική "υπόσταση" πόσων? 250-300 ετών? δηλώνει πατριώτης με πάθος, στέκεται κλαρίνο μπροστά στη σημαία του, μιλάει για έθνος και τρέμει, ακούει τον εθνικό του ύμνο και βουρκώνει, γίνεται συχνά αρχισωβινίσταρος παγκοσμίως προτάσσοντας και εθνικιστικό στυλάκι και νταηλίκι σε άλλους πιο αδύναμους λαούς, ΔΕ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΕΓΩ, ΩΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑ, να προσκυνώ τα άγια χώματά μου, και να τιμώ πνεύμα και πολιτισμό χιλιετηρίδων, που είναι κληρονομιά μου, η οποία σημείωσε τους δόθηκε απλόχερα για να το παίζουν σήμερα αυτοί οι κύριοι "πολιτισμένοι". Σοβαρολογείς?

Αν για σένα αυτά είναι υπερβολές ή εθνικιστικές κορώνες ή δεν ξέρω ΤΙ ΑΛΛΟ, θα σκεφτείς να τα χαρακτηρίσεις, μην ακολουθείς φίλε μου. Μείνε να προσκυνάς τον Εβραίο με την υποκουλτούρα του που ριζώθηκε καλά στα εγκεφαλικά σου κύτταρα και τα'χει κάνει ανίκανα να δέχετε πλέον άλλα ερεθίσματα, κι άσε με εμένα να βιώνω πράγματα που για σένα ή δεν υπήρξαν ποτέ, ή είναι ξεχασμένα...Πρέπει να σου πω ότι και σ'αυτό το σημείο με εξέπληξες δυσάρεστα. (You never cease to amaze me αγγλιστί) Γιατί ως παιδί της διασποράς εγώ, (όπως ΚΙ ΕΣΥ) κρατούσα άσβεστο τον πυρσό που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ μέσα μου ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΟΦΑΣΚΙΑ ΜΟΥ και δεν άφησα ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΜΙΑ θρησκευτική ή άλλη επιρροή να μου τον αλλοιώσει ή να τον σβήσει. Πίστευα πως όλοι οι ομογενείς ένιωθαν περίπου όπως εγώ. ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΔΙΟΡΘΟΥΜΕΝΗ!!! Κοινώς, μ'έβαλες στη θέση μου κανονικότατα, να μην τρέφω αυταπάτεςδηλαδή! Καλά μου έκανες. Καιρός να ξυπνήσω και να μην κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.
για να με αποκαλέσει, άπατρις, (μου θύμισε τους..."εθνικοφρονάρες" του εμφυλίου) και ότι δεν ντρέπομαι και είμαι αυθάδης, κλπ, αυτά δεν είναι βρισιές;;


Δεν είμαι εγώ αυτή που σε είπε άπατρι. Είπα "Αν εσύ θες να'σαι μόνο θρήσκος αλλά άπατρις, δικαίωμά σου" Εσύ φαντάζεις ως άπατρις όταν μιλάς για "εθνικούς ναρκισσισμούς" περιγράφοντας ΕΤΣΙ την αγάπη κάποιων από μας για την πατρίδα. Αν απαξιώνεις αυτή την αγάπη, δε βρίσκω πώς θα μπορούσα να σε δω σαν πατριώτη. Ειλικρινά κι όχι καταγγελτικά αυτό. Απλά δε μπορώ να το δω!
Απεναντίας είδα την απαξία και στο δικό σου κλαμπ και εδώ, όποτε πρότασσα ο,τιδήποτε σχετικό με την Ελλάδα. Αυτό που ήταν το επίκεντρο της σκέψης και της ζωής σου ΜΟΝΙΜΩΣ ήταν ο Γιαχβέ και ο Εβραϊκός..."πολιτισμός" που απαρτίζεται κατά κόρον από αμπελοφιλοσοφήματα κι όχι από φιλοσοφία ασφαλώς. Σ'ΑΥΤΟ, στάθηκαν υπολειπόμενοι και ουδέποτε κατάφεραν να μας φτάσουν. Συγνώμη αν στους θίγω και μπορεί να σε συγχίσω τώρα, αλλά έτσι το βλέπω, έτσι το λέω!
Η φιλοσοφία έχει βεβαίως κάποια καλά, αλλά κυρίως έχει και αθλιότητα, όπως και όλα τα πράγματα που δεν είναι μόνο αρνητικά αλλά έχουν και τα επιμέρους θετικά στοιχεία τους.
Σε ποιά λοιπόν αναφερόμαστε;


Νάτη πάλι η "αθλιότητα":! 'Ελεος Χριστιανέ...
Κοίτα, αν ποτέ καταφέρεις να διαβάσεις Πλάτωνα, για τον Σωκράτη, αν καταφέρεις να καταλάβεις τι είπαν αρχαίοι στωϊκοί, ή κυνικοί ή προσωκρατικοί φιλόσοφοι, αν γνωρίσεις ποτέ τα νοητικά μονοπάτια των Ορφικών, αν πάρεις έστω και την παραμικρή ιδέα για τις σκέψεις του Αντισθένη, του Αριστοτέλη, του Θαλή και του μαθητή του Αναξίμανδρου ή ακόμα ακόμα, γιατί όχι και του σύγχρονου Λιαντίνη, τότε έλα με ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ, να συζητήσουμε γι'αυτόύς. Αυτή η ενότητα άλλωστε, κάτι ανάλογο εξυπηρετεί, κι όχι διαμάχες που εμπλέκουν θρησκόληπτες οπτικές δαιμονοποίησης, αφορισμού και απαξίωσης της φιλοσοφίας. Αυτό φτάνει στα όρια του δυσσεβούς και δε θα το προάγω.

Καλό σου βράδυ. Εύχομαι ο Θεός σου να σε φωτίσει...Να σε ΦΩΤΙΣΕΙ λέω, όχι να σε χώνει στα σκοτάδια της λογικής "όλα πλην της Βίβλου και του Ευαγγελίου, είναι κακά, άθλια, σατανικά, αδόκιμα και βλαπτικά". Μ'αυτές τις λογικές, ΕΙΔΙΚΑ όταν μιλάμε για φιλοσοφία, εγώ αρνούμαι να διεξάγω οποιονδήποτε περαιτέρω διάλογο. Αν το'κανα θα'ταν προσβολή για αυτούς που προανέφερα και πάμπολλους ακόμα που παρέλειψα.


Ξέρεις πολύ καλά τι είπα, φίλη μου Βίκυ.
Αλλα σου το είπα ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ ΕΙΔΩΛΑ, και μάταια προσπαθείς να τα καλύψεις με την πλούσια και τεχνική σου γλώσσα.
Συγνώμη για την ωμότητα.
Δεν μίλησα εγώ για κοπάδια, άλλοι μίλησαν και μιλούν, εγώ απλώς απάντησα ανάλογα.
Οσο για το "άπατρις" το "ιταμός" κλπ, σου απάντησα ανάλογα και ξεκάθαρα.

Μόνο που δεν θέλεις να ακούσεις, και εσύ ξέρεις το "γιατί"...

Τους φιλόσφους τους εκτιμώ και τους σέβομαι ως ένα σημείο. Αναγνωρίζω το έργο τους και τα αναπόφευκτα λάθη τους, αλλά δεν τους προσκυνώ.
Τίποτα ανθρώπινο δεν είναι απόλυτο καλό ή κακό.

Απόλυτο Καλό είναι ο Θεός και απόλυτο κακό ο διάβολος, το σκότος, ο ερπετώδης νους.

Ως εκ τούτου όπως και όλοι οι άνθρωποι, το ίδιο και οι φιλόσοφοι λόγω πολύπλοκων και περιστασιακών συνθηκών, αναπόφευκτα έκαμαν λάθη, καθώς αντλούσαν την ουσία της φιλοσοφίας τους και από τις δυο πηγές, παράλληλα και από την δική τους περιορισμένη λογική και όραση.

Γεια αυτό είναι όλα μπερδεμένα, θεικά, διαβολικά, ανθρώπινα, και θα παραμείνουν έτσι μπερδεμένα ωσπου όλη η αλήθεια θα λάμψει, στην έβδομη σάλπιγγα, και στην "Ημέρα" της Κρίσης .

Τους εκτιμώ λοιπόν, τους φιλοσόφους σου, μην στενοχωριέσαι, αλλά δεν τους προσκυνώ, διότι δεν τους κάνω θεούς μου.

Προσκυνώ ΜΟΝΟ τον Αληθινό Θεό της αγάπης που οδηγεί τη ζωή στην τελειότητα, όπως Τον αποκάλυψε Εκείνος που Τον αποκαλούσε Πατέρα Του, τον Θεό, Πατέρα, Υιό και Αγιο Πνεύμα.
Κανένα άλλο δεν προσκυνώ!

Οσο για τα σατανικά σκοτάδια, που ενώ δεν με βρίζεις, που πετάς στο πρόσωπο, άστα καλύτερα, γιατί δεν θέλω και δεν πρέπει να πω σκληρές κουβέντες...

Καλά θα κάνεις να με διαγράψεις, γιατί ακόμα δεν αρχίσαμε, αν και εγώ έχω ήδη αηδιάσει λιγάκι. Συγνώμη για αυτό.

Τουλάχιστον για να ησυχάσετε και εσείς, αν και το να ησυχάσει κανείς, δεν νομίζω πως είναι πια εφικτό...

Καλημέρα Βίκυ, και βάλε όση "ζάχαρη" θέλεις στη γλώσσα σου, για μένα θα είσαι πάντα μια φίλη, ένας άνθρωπος, μια αγαπημένη ψυχή του Θεού.
Εύχομαι να Τον γνωρίσεις.
Και πάλι συγνώμη που σας στενοχώρησα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 22:04

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 9:44 am

Θα σας πω πρώτα γιατί δεν είμαι Χριστιανός.

Εχθρούς αμύνου. Θνήσκε υπερ Πατρίδος. (Δυο από τα δελφικά παραγγέλματα)

Δείξτε μου έστω και ένα εδάφιο από τα ευαγγέλια που να λέει ο Χριστός κάτι ανάλογο. Αντίθετα τι μας λέει ο Χριστός ; όχι Εχθρούς αμύνου αλλά Εχθρούς αγάπα ! και ακόμα χειρότερα μας λέει όταν ο Εχθρός μας, μας ραπίζει στο ένα μάγουλο να του στρέφουμε και το άλλο.

Σαν Έλλην με όλη την σημασία της λέξεως θεωρώ ότι όποτε και από τον οποιοδήποτε απειληθεί η πατρίδα μου, ότι τότε πρέπει να σύρω το σπαθί και όχι να στρέψω και το άλλο μάγουλο, να φονεύσω και να θνήσκω υπέρ της Πατρίδος μου. Γι’ αυτό ποτέ μου δεν πρόκειται να προσκυνήσω τον Ναζωραίο. Γιατί στα θέματα υπέρ της Πατρίδος τηρεί σιγή ιχθύος. Έτσι και αλλιώς οι Έλληνες, οι πραγματικοί, ποτέ τους δεν προσκυνάν κανέναν, μόνο στέκονται πάντα όρθιοι με το κεφάλι ψηλά και κοιτούν τους άλλους στα μάτια, σαν ίσοι απέναντι σε ίσους.

Από εκεί και πέρα για να με πείσει κάποιος για το παραμικρό θα έπρεπε να μου μιλήσει με γλώσσα καθάρια, κρυστάλλινη, άμεμπτη, με αποδείξεις ατράνταχτες, χωρίς να επικαλείται την πίστη μου, αλλά με τεκμήρια απρόσβλητα, με επιχειρήματα αποδεδειγμένα. Και οι παραμυθάδες της καλή μας πίστη επικαλούνται αλλά από λόγια κρυστάλλινα, διαυγή, καθάρια, άμεμπτα απέναντι στον οποιαδήποτε λογικό έλεγχο μηδέν. Λόγια και κηρύγματα για Υπέρτατο Φως, για Θεό και δαίμονες, για διάβολο με ερπετώδη Νου, για την Θεία Θέληση, για την πηγή της Ζωή και της Ευτυχίας που τάχα εκπορεύεται από αυτόν, για έβδομες σάλπιγγες, και "Ημέρες" της Κρίσης, είναι σκέτα λόγια χωρίς τις κάποιες κρυστάλλινες αποδείξεις. Δεν με πείθουν. Οι Εβραϊκές κοσμοαντιλήψεις απέχουν παρασάγγας από τις δικές μου, τις Ελληνικές.

Όχι δεν πολεμάω ούτε τον Χριστό, ούτε το Χριστιανισμό, με αφήνουν γενικά αδιάφορο. Αν όμως οι οπαδοί του έρθουν για να με συλλάβουν, για να με οδηγήσουν στην πυρά για τις οποίες κοσμοαντιλήψεις μου, για τις όποιες φιλοσοφικές μου εικασίες, να πυρπολήσουν ξανά τα συγγράμματα των ελληνικών εικασιών μου, ε τότε δεν θα τους κάνω το χατίρι, τότε θα τραβήξω το σπαθί.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 12:39

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 11:34 am

Δεν θα σταθώ στην συζήτηση περί φιλοσοφίας και φιλοσόφων, γιατί μερικά πράγματα για μένα είναι αυτονόητα! Η φιλοσοφία είναι ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ, και αυτός που ειλικρινά ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ στην ουσία προσπαθεί να αγγίξει με την δύναμη του Αγίου Πνεύματος (όπως και όσο αυτό εκδηλώνεται στον καθένα) την Ουσία των πραγμάτων, και το αφήνω εκεί...όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
Θα μείνω όμως στο τελευταίο σου μήνυμα Δημήτρη και ειδικότερα στο:
Αντίθετα τι μας λέει ο Χριστός ; όχι Εχθρούς αμύνου αλλά Εχθρούς αγάπα ! και ακόμα χειρότερα μας λέει όταν ο Εχθρός μας, μας ραπίζει στο ένα μάγουλο να του στρέφουμε και το άλλο.



Νομίζω οτι κρίνεις λάθος τα λόγια του, γιατί καταρχήν δεν αναφέρθηκε σε εχθρούς πατρίδας. Υπάρχει ένα ιερό κείμενο στο Θιβέτ, το οποίο βγήκε και ΚΑΝΕΙΣ δεν το διέψευσε, και ακόμα και προσπάθειες αμφισβήτησης της γνησιότητάς του απλά έπεσαν στο κενό, απο τις αρχές του 20 αιώνα που ανακαλύφθηκε, που αναφέρεται στην ουσία στην διδασκαλία του Ισσα (του γνωστού μας Ιησού), ο οποίος υποτίθεται δίδαξε στην Ινδία και το Θιβέτ, ΠΡΙΝ διδάξει στους Εβραίους (και μάλιστα αναφέρει οτι έφυγε ΓΙΑ ΝΑ διδάξει στους Εβραίους), και ο οποίος παρουσιάζεται αρκετά ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΣ για την εποχή του. Θα το φέρω αύριο απο το σπίτι (αν το θυμηθώ) και θα σας αναφέρω τα αντίστοιχα σημεία. Κάπου λοιπόν λέει οτι ο Ισσα ήταν πολύ αγαπητός στις κατώτερες κάστες, και πολύ μισητός απο τις ανώτερες, γιατί ωθούσε ξεκάθαρα με τους λόγους Του αυτές τις συγκεκριμένες κάστες να επαναστατήσουν ενάντια στην διαφθορά και την καταπίεση των άλλων (η συγκεκριμένη κατώτερη κάστα δεν είχε το δικαίωμα καν να διαβάζει τα ιερά κείμενα των Ινδών, ούτε καν να τα κοιτάξει), και τους έλεγε οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν τα ίδια δικαιώματα στην Γνώση, κι όταν αυτά καταπατούνται με τον οποιονδήποτε τρόπο, ή όταν ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ (κι όχι το πνεύμα ή η ελευθερία λόγου) η ελευθερία μίας ομάδας τότε θα πρέπει να σηκώσει μαχαίρι και να χτυπήσει αυτόν που τον απειλεί...
Σου θυμίζω δε οτι η 'αγία' Γραφή έχει υποστεί πολλές αλλοιωσεις, διαστρεβλώσεις, προσθαφαιρέσεις απο τους δήθεν υπερασπιστές του λόγου του Ιησού, και αντίστοιχα κείμενα που αναφέρουν ένα διαφορετικό Του πρόσωπο έχουν απλά χαρακτηρισθεί αιρετικά, ψευδεπίγραφα και της κουλής το αμάγαλμα!!!!!
Πρόσεξε! Δεν λέω οτι ΔΕΝ είπε να γυρνάμε το άλλο μάγουλο, ή ν'αγαπάμε αλλήλους (εχθρούς και μή), αλλά αυτό αναφέρεται σε μία συνολική αντιμετώπιση του ανθρώπου, κι όχι σε περιπτώσεις ιδιαίτερες, όπως αναγκαιότητα άμυνας κτλ... Μην ξεχνάς οτι ο ίδιος ο Ιησούς 'υπερασπίστηκε' με αρκετή βία τον ναό του πατέρα Του.... Αυτό απο μόνο του δεν σου μοιάζει αντιφατικό?
Αυτά...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 12:40

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 12:31 pm Post subject:

Κατ'αρχάς να πω ότι γενικότερα συμφωνώ με την τοποθέτηση της Παγώνας (τι περίεργο :Ρ) αλλά ειδικά σ'αυτό...
Σου θυμίζω δε οτι η 'αγία' Γραφή έχει υποστεί πολλές αλλοιωσεις, διαστρεβλώσεις, προσθαφαιρέσεις απο τους δήθεν υπερασπιστές του λόγου του Ιησού, και αντίστοιχα κείμενα που αναφέρουν ένα διαφορετικό Του πρόσωπο έχουν απλά χαρακτηρισθεί αιρετικά, ψευδεπίγραφα και της κουλής το αμάγαλμα!!!!!
Πρόσεξε! Δεν λέω οτι ΔΕΝ είπε να γυρνάμε το άλλο μάγουλο, ή ν'αγαπάμε αλλήλους (εχθρούς και μή), αλλά αυτό αναφέρεται σε μία συνολική αντιμετώπιση του ανθρώπου, κι όχι σε περιπτώσεις ιδιαίτερες, όπως αναγκαιότητα άμυνας κτλ... Μην ξεχνάς οτι ο ίδιος ο Ιησούς 'υπερασπίστηκε' με αρκετή βία τον ναό του πατέρα Του.... Αυτό απο μόνο του δεν σου μοιάζει αντιφατικό?


προσυπογράφω τόσο αδίστακτα που μου'ρχεται να τη,,,δείρω δηλαδή γιατί μου'κλεψε τα λόγια και τα'ριξε εδώ πριν από μένα. _loco_
Αν εστίασε σε αντιμετώπιση που θα'χε να κάνει με την εθνική υπόσταση του κάθε ανθρώπου, σίγουρα δεν παραμένουν αυτές οι εστιάσεις του καταγεγραμμένες στα ευαγγέλια. Αλλά δεν δέχομαι ότι θα παρότρυνε ποτέ μια απονευρωμένη στάση ή μη αντίδραση, μπροστά στην βάναυση ή δυσσεβή επίθεση σε πράγματα που είναι ιερά και όσια για τον καθένα. Σίγουρα δεν ήταν ήπιιος, στωϊκός και απονευρωμένος όταν άρπαξε το βούρδουλα, νιώθοντας πως οι έμποροι μαγάριζαν τον οίκο του Πατρός του. Είναι σαφής η μαχητικότητά του έναντι στην προσβολή των δικών του ιερών και οσίων.

Αυτό το "γυρίστε το άλλο μάγουλο" λοιπόν φίλε Δημήτρη, που σ'έχω δει και άλλοτε και αλλού να το προτάσσεις ως αντεπιχείρημα, ήταν η προσέγγιση που πρότεινε να έχουμε απέναντι στην φαυλότητα κάποιου ή κάποιων, που θα μας εξαπέλυε προσωπικές επιθέσεις. Σε ανθρώπινο επίπεδο η ενστικτώδικη αντίδραση πολλών από μας σε προσωπική προσβολή η επίθεση, θα'ναι να ανταποδώσουμε με το ίδιο νόμισμα ή και με χειρότερες προσβολές και επιθέσεις. Εκείνος προτείνοντας τη μεταστροφή του άλλου μάγουλου, πρότεινε κάτι και πολύ δύσκολο απ'τη μια και απολύτως λογικό και δόκιμο απ'την άλλη. 'Οπου η μια- το ένα σκέλος δηλαδή, είναι να προσπαθείς να μη νιώθεις εμπάθεια ή μίσος ούτε ακόμα και γι'αυτόν τον ιταμό και απαράδεκτο. Η άλλη όψη-σκέλος, είναι να μη δίνεις τόση αξία εκεί που δε θα'πρεπε να δίνεις έτσι κι αλλιώς, ώστε να του επιτρέπεις να κατεβάζει το δικό σου ψυχισμό στα δικά του ποταπά επίπεδα, πράγμα που θα πετύχει αν τον αντικρούσεις με τον ίδιο τρόπο.
Γι’ αυτό ποτέ μου δεν πρόκειται να προσκυνήσω τον Ναζωραίο


Δεν είναι η θέση κανενός να σου υποδείξει ποιον και τι θα προσκυνήσεις, ούτε και η δική μου. Αν αντιπαρατέθηκα κάποτε (σ'ένα βαθμό και τώρα πολιτισμένα και με σεβασμό απέναντί σου πάντα) σ'αυτή τη λογική σου, είναι γιατί βλέπω μια αχρείαστη απαξία.
Από εκεί και πέρα για να με πείσει κάποιος για το παραμικρό θα έπρεπε να μου μιλήσει με γλώσσα καθάρια, κρυστάλλινη, άμεμπτη, με αποδείξεις ατράνταχτες, χωρίς να επικαλείται την πίστη μου, αλλά με τεκμήρια απρόσβλητα, με επιχειρήματα αποδεδειγμένα.


'Οταν κανείς αγγίζει νοητικές διαδρομές που ανάγονται στη σφαίρα των ιδεών, των ηθικο-συναισθηματικών προσεγγίσεων, αλλά ακόμα και επί θεμάτων που η επιστήμη δεν έχε/είχει ακόμα τα εργαλεία να τεκμηριώσει, όταν δηλαδή κάποιιος κινείται σε φιλοσοφικά πεδία ή σε ανώτερα επίπεδα σκέψης που δεν "φυλακίζονται" απαραίτητα στο γνώση-πείραμα-απόδειξη της επιστήμης, (βλ. Σωκράτη στην ηθική παιδεία που μετέδιδε, βλέπε Αριστοτέλη στα περί αιθερικής ενέργειας που διατύπωσε, βλέπε Πυθαγόρα που πέρα από μαθηματικός ήταν και φιλόσοφος και μύστης αν θες...βλέπε ένα ΣΩΡΟ πνευματικά μεγαθήρια που περπάτησαν τον πλανήτη μας...και ναι, είχαμε την ευλογία να'χουν περπατήσει στη δική μας πατρίδα, αλλά και όχι μόνο...), δε μπορείς πάντα να στέκεσαι στα "τεκμήρια απρόσβλητα, κι επιχειρήματα αποδεδειγμένα". Πρέπει ν'αφήνεις το νου να προχωράει και πέρα απ'αυτά σε πιο ελεύθερους ορίζοντες. Δε λέω να μπεις σε λογικές παρακρούσεων ή φαντασιώσεων, σε καμία περίπτωση. Λέω να μην παγιδεύεις τη σκέψη σε δογματισμούς, πράγμα που έλεγες κι εσύ άλλωστε για τις παγίδες του νου μέσα απ'τις οποίες "εγκλωβίζουν" το πνεύμα τα ιερατεία αν θυμάσαι...
Όχι δεν πολεμάω ούτε τον Χριστό, ούτε το Χριστιανισμό, με αφήνουν γενικά αδιάφορο


Έως και αντίθετο :) Εγώ θα σου πρότεινα να επαναπροσεγγίσεις το Χριστιανισμό, όχι σαν δόγμα ή θρησκεία, αλλά σαν φιλοσοφία. ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ απ'αυτά που ορίζει το "χριστιανικό" ιερατείο. Είναι δύσκολο, γιατί θα πρέπει να οδηγηθείς με άλλο μπούσουλα (όχι αυτόν που σου πασάριζαν στα χρόνια) για να ξεσκαρτάρεις την ήρα από το στάρι. Να δεις το Χριστό σαν ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ προσωπικότητα, όπως θα έβλεπες άλλους μεγάλους ξένους διανοούμενους ή φιλοσόφους που σαφώς δε θ'απέρριπτες ΟΛΟΥΣ επειδή δεν είναι Ελληνες και μόνον.. ( βλ. Μαρξ, Νίτσε, Βολταίρος, Εγκελς κλπ κλπ) και να κάνεις μια επαναξιολόγηση. Αν και πάλι δε σου λέει τίποτα η διαδρομή του, δεκτό και σεβαστό. Αλλά μην τον καλουπιάζεις στα θρησκειοϊδεογικά καλούπια, επειδή αργότερα έγινε θρησκεία στ'όνομά του.

Αυτά από μένα, πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 12:41

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 12:41 pm

Καλημέρα Παγώνα.

Ασφαλώς και γνωρίζω πολύ περισσότερα από όσα λέω. Δεν μου αρέσουν όμως τα πολλά λόγια και τα κηρύγματα. Φυσικά και ο Χριστός δεν αναφέρεται στους εχθρούς της πατρίδας. Μιλάει για τους προσωπικούς εχθρούς. Όμως ούτε και το Δελφικό παράγγελμα Εχθρούς Αμύνου ξεκαθαρίζει αν μιλάει για τους Εχθρούς της πατρίδας ή τους προσωπικούς μας Εχθρούς. Το Εχθρούς αμύνου τους αφορά όλους.

Όμως ο Χριστός τι λέει για τους εχθρούς της Πατρίδας ; Όταν οι Εβραίοι τον ρώτησαν αν πρέπει να αποδίδουν τους φόρους στον καίσαρα (τον εχθρό της δικής τους πατρίδας) τι τους απάντησε ; Δίνεται τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και τα του Θεού στον Θεό, δηλαδή άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Έχει μήπως να μου παρουσιάσει κανείς κάποια άλλη άποψη του Χριστού, σε οποιαδήποτε εδάφιο, σε οποιαδήποτε ευαγγέλιο που να ξεκαθαρίζει την θέση του απέναντι στο τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζονται οι εχθροί της πατρίδας ;

Ασφαλώς και γνωρίζω για τις αλλοιώσεις, τις διαστρεβλώσεις, τις προσθαφαιρέσεις από τους δήθεν υπερασπιστές του λόγου του Ιησού, τις εκατοντάδες διαφορετικές εκδοχές των ευαγγελίων, αυτές που χαρακτηρίζονται ως αιρετικές και ψευδεπίγραφες από άλλες εκδοχές, έτσι ώστε να μην μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι είναι γνήσιο και τι όχι.

Ασφαλώς και μου φαίνεται αντιφατικό το να υπερασπίζεται με Βία ο Χριστός τον Ναό. Δεν είναι το μόνο αντιφατικό που περιέχουν τα ευαγγέλια. Που να δεις και το εδάφια που λένε:

Κατά Λουκά ΙΒ 49-50: Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη Γη και πόσο θα ήθελα να είχε ήδη ανάψει.

Κατά Ματθαίο Ι 34-38: Μην νομίζεται ότι ήρθα να βάλω ειρήνη στη Γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα. Γιατί ήρθα για να διχάσω τον άνθρωπο από τον πατέρα του και την κόρη από την μάνα και την νύφη από την πεθερά της.

Κατά Λουκά ΙΔ 26: Εάν κάποιος έρχεται προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του και την γυναίκα και τα παιδιά και τους αδερφούς και τις αδερφές του ακόμα και την ψυχή του δεν γίνεται να είναι μαθητής μου.

ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΑ.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”