Εικασίες Φιλοσοφικές

Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:09

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 1:42 pm P
Παρεμπιπτώντως, δικαιολογώ τα κατά τα άλλα "κουλά" μυαλά που μας θεώρησαν ένα και το αυτό πρόσωπο. Είναι εύκολο να παρασυρθεί κανείς σ'αυτήν την εικασία, αν μοναδικό κριτήριο και γνώμονα έχει κάποιες εκπεφρασμένες μας σκέψεις στις δημοσθονίες. χεχ



ναι, άσε, κι εγώ έχω αρχίσει και τους δίνω όλα τα δίκια, μέχρι που σκέφτομαι ν'αρχίσω να τους στέλνω μηνύματα βαθιάς μετάνοιας για την αντίδρασή μου και την εμμονή μου να τους πείσω οτι είχαν άδικο και μας ταύτιζαν!!!!!! Εδώ κοντεύω να πειστώ εγώ οτι είμαι εσύ!!! hitlol
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:09

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:04 pm


Ρε συ Παγώνα, δεν μου αρέσει να κάθομαι και να ερμηνεύω το τι είπε κα το τι δεν είπε ο Χριστός, τι διαστρεβλώθηκε και τι όχι, αν μαθήτευσε στην Ινδία ή όχι, αν διάβασε ή όχι την ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ. Αλλιώς ξεκίνησα αυτό το θέμα, σαν πρόσκληση σε φιλοσοφικό διάλογο αλλιώς τελικά κατέληξε, στο να γίνει θεολογικός διάλογος, στο να ειπωθούν εκατέρωθεν πράγματα ενοχλητικά, ότι οι φιλόσοφοι πρέπει να συλληφθούν γιατί με αυτά που διαδίδουν πολεμούν την μία και μοναδική αλήθεια του θεού. Ε, όποιος κατέχει αυτή την αλήθεια ας την αποδείξει και σε εμάς λέω εγώ. Όταν άνοιξα το θέμα επέλεξα τον τίτλο φιλοσοφικές εικασίες γνωρίζοντας ότι ο ίδιος προσωπικά δεν κατέχω καμία αλήθεια, δεν θα μιλούσα για καμία αποδεδειγμένη αλήθεια, παρά μόνο για εικασίες, παρά μόνο για υποθέσεις. Αυτό ακριβώς είναι που κάνει η Φιλοσοφία, το να διατυπώνει περισσότερο Εικασίες παρά να διαλαλεί δήθεν αψεγάδιαστες αλήθειες. (Αν κάποιοι την έχουν δει παντογνώστες αυτό είναι δικό τους πρόβλημα).

Η Φιλοσοφία (για να επανέλθουμε και στο αρχικό θέμα) είναι η κορωνίδα όλων των επιστημών, βρίσκεται πάνω από όλες τις επιστήμες και τις ελέγχει όλες. Ακόμα και οι επιστήμες ξεκινούν από εικασίες, θεωρίες τις λένε και όχι αλήθειες. Θεωρία σημαίνει θεώρηση, τρόπος του να βλέπει και να ερμηνεύει κανείς κάτι. Θεωρία σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει αλήθεια. Αλήθεια γίνεται μόνο αν υπάρξουν ατράνταχτες αποδείξεις. Τότε μιλάμε για κατανόηση και για γνώση. Προτεραιότητα για τους Έλληνες φιλοσόφους αλλά και για όλους τους Έλληνες, ήταν να κατανοήσουν για να αποκτήσουν την γνώση, και όχι το να πιστέψουν κάτι γιατί έτσι απλά τους το διαβεβαιώνει κάποιος άλλος. Αεί φιλοσοφείν … σημαίνει το να τίθενται υπό έλεγχο τα πάντα, ακόμα και η ίδια η Φιλοσοφία. Όχι ο Φιλόσοφος δεν έχει την υποχρέωση να δίνει αποδείξεις, κύριο μέλημά του όμως είναι να ψάχνει για τις αποδείξεις. Ο Φιλόσοφος οφείλει να αντιμετωπίζει αφ’ ενός μεν με σκεπτικισμό τις θεωρίες όλων των επιστημών, αφετέρου δε να τις οδηγεί ακόμα παραπέρα. Ο Φιλόσοφος βρίσκεται πάντα στην πρώτη γραμμή της έρευνας. Οι εικασίες του αποτελούν την αφετηρία για τις θεωρίες όλων των επιστήμων. Ο κάθε ερευνητής επιστήμονας κρύβει μέσα του και έναν φιλόσοφο. Η φιλοσοφία είναι το πάθος, η αγάπη, η φιλία για την γνώση, το αγκάθι που μας κεντρίζει, που μας σπρώχνει το να πάμε παραπέρα, το να επεκτείνουμε τα μονοπάτια της νόησής μας. Η Φιλοσοφία είναι η αιτία, αυτή που θέτει τις Ερωτήσεις, η κινητήριος δύναμη για την απόκτηση της Σοφίας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την απαξίωση κάποιων απέναντι στην φιλοσοφία. Βλέπεις αυτοί νομίζουν ότι κατέχουν την υπέρτατη αλήθεια. Ε λοιπόν εγώ δεν την κατέχω και όσο δεν την κατέχω θα συνεχίσω να φιλοσοφώ. Απειλές του ότι θα με συλλάβουν επειδή είμαι φιλόσοφος δεν με τρομάζουν.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:10

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:12 pm


Αλλιώς ξεκίνησα αυτό το θέμα, σαν πρόσκληση σε φιλοσοφικό διάλογο αλλιώς τελικά κατέληξε, στο να γίνει θεολογικός διάλογος, στο να ειπωθούν εκατέρωθεν πράγματα ενοχλητικά, ότι οι φιλόσοφοι πρέπει να συλληφθούν γιατί με αυτά που διαδίδουν πολεμούν την μία και μοναδική αλήθεια του θεού. Ε, όποιος κατέχει αυτή την αλήθεια ας την αποδείξει και σε εμάς λέω εγώ.


Σωστό μεν, αν εστιάσουμε στις τοποθετήσεις συγκεκριμένου μέλους, αλλά μακράν εμού ας πούμε τέτοια ευθύνη. Επανειλημμένα υπερτόνιζα (και δη στο Ρέμπελο) ότι εστιάζω στην ανθρώπινη φύση του Χριστού και την φιλοσοφία του, με τα ίδια μέτρα και σταθμά δηλαδή που εστίαζα και στον Σωκράτη. Απέφευγα επιμελώς και απολύτως συνειδητά να αφήσω το διάλογο ν'αναπτυχθεί πάνω σε θρησκειολογικά μονοπάτια. Στο βαθμό που είδα, εκτίμησα και κατανόησα, κανένας (πλην ενός), δεν εστίασε αμιγώς στο θεολογικό του πράγματος. Τώρα αν πάνω στην κουβέντα εμπλέκεται ενίοτε και η θρησκεία, ε, δεν ειν'κακό, στο βαθμό που ΚΑΙ αυτή είναι μια έκφανση ή παράγωγο (πολύ στενότερων θεάσεων βέβαια) της φιλοσοφίας...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:12

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)




PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:12 pm
Αλλιώς ξεκίνησα αυτό το θέμα, σαν πρόσκληση σε φιλοσοφικό διάλογο αλλιώς τελικά κατέληξε, στο να γίνει θεολογικός διάλογος, στο να ειπωθούν εκατέρωθεν πράγματα ενοχλητικά, ότι οι φιλόσοφοι πρέπει να συλληφθούν γιατί με αυτά που διαδίδουν πολεμούν την μία και μοναδική αλήθεια του θεού. Ε, όποιος κατέχει αυτή την αλήθεια ας την αποδείξει και σε εμάς λέω εγώ.



Σωστό μεν, αν εστιάσουμε στις τοποθετήσεις συγκεκριμένου μέλους, αλλά μακράν εμού ας πούμε τέτοια ευθύνη. Επανειλημμένα υπερτόνιζα (και δη στο Ρέμπελο) ότι εστιάζω στην ανθρώπινη φύση του Χριστού και την φιλοσοφία του, με τα ίδια μέτρα και σταθμά δηλαδή που εστίαζα και στον Σωκράτη. Απέφευγα επιμελώς και απολύτως συνειδητά να αφήσω το διάλογο ν'αναπτυχθεί πάνω σε θρησκειολογικά μονοπάτια. Στο βαθμό που είδα, εκτίμησα και κατανόησα, κανένας (πλην ενός), δεν εστίασε αμιγώς στο θεολογικό του πράγματος. Τώρα αν πάνω στην κουβέντα εμπλέκεται ενίοτε και η θρησκεία, ε, δεν ειν'κακό, στο βαθμό που ΚΑΙ αυτή είναι μια έκφανση ή παράγωγο (πολύ στενότερων θεάσεων βέβαια) της φιλοσοφίας...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:18

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 2:31 pm
mytF έγραψε: Καλημέρα Παγώνα.

Ασφαλώς και γνωρίζω πολύ περισσότερα από όσα λέω. Δεν μου αρέσουν όμως τα πολλά λόγια και τα κηρύγματα. Φυσικά και ο Χριστός δεν αναφέρεται στους εχθρούς της πατρίδας. Μιλάει για τους προσωπικούς εχθρούς. Όμως ούτε και το Δελφικό παράγγελμα Εχθρούς Αμύνου ξεκαθαρίζει αν μιλάει για τους Εχθρούς της πατρίδας ή τους προσωπικούς μας Εχθρούς. Το Εχθρούς αμύνου τους αφορά όλους.

Όμως ο Χριστός τι λέει για τους εχθρούς της Πατρίδας ; Όταν οι Εβραίοι τον ρώτησαν αν πρέπει να αποδίδουν τους φόρους στον καίσαρα (τον εχθρό της δικής τους πατρίδας) τι τους απάντησε ; Δίνεται τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και τα του Θεού στον Θεό, δηλαδή άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Έχει μήπως να μου παρουσιάσει κανείς κάποια άλλη άποψη του Χριστού, σε οποιαδήποτε εδάφιο, σε οποιαδήποτε ευαγγέλιο που να ξεκαθαρίζει την θέση του απέναντι στο τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζονται οι εχθροί της πατρίδας ;

Ασφαλώς και γνωρίζω για τις αλλοιώσεις, τις διαστρεβλώσεις, τις προσθαφαιρέσεις από τους δήθεν υπερασπιστές του λόγου του Ιησού, τις εκατοντάδες διαφορετικές εκδοχές των ευαγγελίων, αυτές που χαρακτηρίζονται ως αιρετικές και ψευδεπίγραφες από άλλες εκδοχές, έτσι ώστε να μην μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι είναι γνήσιο και τι όχι.

Ασφαλώς και μου φαίνεται αντιφατικό το να υπερασπίζεται με Βία ο Χριστός τον Ναό. Δεν είναι το μόνο αντιφατικό που περιέχουν τα ευαγγέλια. Που να δεις και το εδάφια που λένε:

Κατά Λουκά ΙΒ 49-50: Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη Γη και πόσο θα ήθελα να είχε ήδη ανάψει.

Κατά Ματθαίο Ι 34-38: Μην νομίζεται ότι ήρθα να βάλω ειρήνη στη Γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα. Γιατί ήρθα για να διχάσω τον άνθρωπο από τον πατέρα του και την κόρη από την μάνα και την νύφη από την πεθερά της.

Κατά Λουκά ΙΔ 26: Εάν κάποιος έρχεται προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του και την γυναίκα και τα παιδιά και τους αδερφούς και τις αδερφές του ακόμα και την ψυχή του δεν γίνεται να είναι μαθητής μου.

ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΑ.





Δεν κατάλαβα φίλε, πότε και που είπε ο Χριστός πως "και πόσο θα ήθελα να είχε ήδη ανάψει η φωτιά πάνω στη γη"!! Ούτε καν υπάρχουν τα εν λόγω εδάφια (Λουκάς ΙΒ 49-50) στα οποία αναφέρεσαι. Αλλά και αν ακόμα τα βρείς κάπου αλλού, σου συνιστώ να τα απορρίψεις.
Ο Χριστός δεν μίλησε και δεν μιλάει έτσι!

Ο Κύριος, ο δικός μου Κύριος και Θεός μου, και Αυτός που θα γίνει και δικός σου Κύριος και Θεός σου, (διότι δεν υπάρχει άλλος) αναφέρθηκε προφητικά σε αυτό που ήδη συμβαίνει δυο χιλιάδες χρόνια μετα την Ανάσταση Του.

Αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε!
Ανθρωποι μεταξύ αυτών γονείς και παιδιά, έχουν χωριστεί εναντίον αλλήλων, και άλλοι μεν μάχονται υπέρ Του, και άλλοι εναντίον Του, μεταξύ αυτών είσαι και εσύ, τουλάχιστον προς το παρόν.

Εκείνος αναφέρθηκε στο φοβερό αποτέλεσμα που θα επακολουθούσε, και προειδοποίησε για αυτό που θα συνέβαινε, που όμως, δεν το προκάλεσε βέβαια ο Ιδιος, αλλά που αναπόφευκτα θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς!

Με άλλα λόγια, δεν θέλει Εκείνος που ζητά να αγαπούμε ακόμα και τους εχθρούς μας, να χωριστούμε σε αντιμαχόμενες παρατάξεις και να αλληλοτρωγόμαστε εξ αιτίας Του, αλλά αυτό θα συνέβαινε και αυτό συμβαίνει, διότι το Σκότος μπερδεύει τον κόσμο και προκαλεί έριδες και διαμάχες, καθώς εμφανίζεται με χίλια ερπετικά και δελεαστικά πρόσωπα, που εξαπατούν και γοητεύουν, όπως, εθνικιστικά, ρατσιστικά, φιλοσοφικά, εγωιστικά, κλπ, κλπ, που οδηγούν στη σύγχυση, στον πόλεμο πίστης και απιστίας εναντίον Του, και κατά συνέπεια στις διαμάχες, στις μάχαιρες και στους αλληλοσκοτωμούς.

Και ιδού, αυτό το αποτέλεσμα είναι ενώπιον σας, πως δεν το βλέπετε! Πόλεμοι και τρομερά εγκλήματα έγιναν στην ιστορία, στο όνομα Του, Εκείνος τα ζήτησε;; Οχι βέβαια. Οποιος νομίζει κάτι τέτοιο είναι ΤΥΦΛΟΣ.

Ιδού ο κόσμος αλληλομισήται "εξ αιτιάς Του", αλλά όχι επειδή Εκείνος το θέλει ή το ζήτησε άμεσα ή έμμεσα, αλλά επειδή ήρθε στο κόσμο να καταστρέψει ένα ερπετώδες βασίλειο που καταδυναστεύει τους ανθρώπους, να καταστρέψει το κράτος αυτού του εχθρού που μας μπερδεύει και μας παραπλανάει, και να σώσει τους ανθρώπους από την εξουσία συτού του σκότους, μεταξύ των οποίων είσαι και εσύ.

Πολεμώντας το Χριστό πολεμάτε ανάντια στη ζωή σας, καταδικάζοντας τους εαυτούς σας, στρέφεστε ενάντια στη ψυχή και στη χαρά σας, ενάντια στην ευτυχία σας, ενάντια στην Υψιστη Αγάπη του Χριστού που τελικά και σίγουρα θα νικήσει τα μίση, και θα ενώσει όλους τους ανθρώπους, Ελληνες και Εβραίους, Εβραίους και Ελληνες, ενώπιον Εκείνου του Υψίστου, που είναι Κυρίαρχος της ζωής, και Δημιουργός της ζωής, και που οδηγεί τη ζωή στην υπέρτατη τελειότητα, όπως Του ταιριάζει!
Αυτά, γιατί σας διαφεύγουν;;
Οσο για το δώστε του Καίσαρος στον Καίσαρα, και τα του Θεού στο Θεό, θα τα πούμε κάποια άλλη ώρα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:19

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας




PostPosted: Wed Nov 22, 2006 4:28 pm
Εκείνος αναφέρθηκε στο φοβερό αποτέλεσμα που θα επακολουθούσε, και προειδοποίησε για αυτό που θα συνέβαινε, που όμως, δεν το προκάλεσε βέβαια ο Ιδιος, αλλά που αναπόφευκτα θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς!



Ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά δεν ξέρω σε τί θα εξυπηρετούσε τους ανθρώπους της εποχής Του,ή μάλλον πώς θα εξυπηρετούσε τους σκοπούς της διδασκαλίας Του το να κάνει 'προβλέψεις'... Μπορεί να έχεις και δίκιο.
Αν μου επιτρέπεις πάντως, θα έλεγα να συνεχίσουμε την συζήτηση αυτή στην Θρησκεία. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, γιατί όντως ξεφύγαμε λιγο απο το θέμα... Υπάρχει ολόκληρο θέμα για τον Υιό του Ανθρώπου εκεί...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:23

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 4:28 pm

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΥΘΦ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
ΑΠΛΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΒΙΩΜΑ.
ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΩ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΚΑΤΕΧΕΙ) ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΒΙΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙ.
Όμως ο Χριστός τι λέει για τους εχθρούς της Πατρίδας ; Όταν οι Εβραίοι τον ρώτησαν αν πρέπει να αποδίδουν τους φόρους στον καίσαρα (τον εχθρό της δικής τους πατρίδας) τι τους απάντησε ; Δίνεται τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και τα του Θεού στον Θεό, δηλαδή άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Έχει μήπως να μου παρουσιάσει κανείς κάποια άλλη άποψη του Χριστού, σε οποιαδήποτε εδάφιο, σε οποιαδήποτε ευαγγέλιο που να ξεκαθαρίζει την θέση του απέναντι στο τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζονται οι εχθροί της πατρίδας ;


Ο ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΚΥΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ?
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ?
ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΧΕΙ ΕΒΡΑΪΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ?
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΜΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΘΝΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΣΜΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ.
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ ΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΥΛΟΓΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ.ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΚΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΛΥΣΑΜΕ ΚΙ ΕΠΙ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΟΝΟΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΡΑΤΗΓΟ.
Η Φιλοσοφία (για να επανέλθουμε και στο αρχικό θέμα) είναι η κορωνίδα όλων των επιστημών, βρίσκεται πάνω από όλες τις επιστήμες και τις ελέγχει όλες. Ακόμα και οι επιστήμες ξεκινούν από εικασίες, θεωρίες τις λένε και όχι αλήθειες. Θεωρία σημαίνει θεώρηση, τρόπος του να βλέπει και να ερμηνεύει κανείς κάτι. Θεωρία σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει αλήθεια. Αλήθεια γίνεται μόνο αν υπάρξουν ατράνταχτες αποδείξεις. Τότε μιλάμε για κατανόηση και για γνώση. Προτεραιότητα για τους Έλληνες φιλοσόφους αλλά και για όλους τους Έλληνες, ήταν να κατανοήσουν για να αποκτήσουν την γνώση, και όχι το να πιστέψουν κάτι γιατί έτσι απλά τους το διαβεβαιώνει κάποιος άλλος. Αεί φιλοσοφείν … σημαίνει το να τίθενται υπό έλεγχο τα πάντα, ακόμα και η ίδια η Φιλοσοφία. Όχι ο Φιλόσοφος δεν έχει την υποχρέωση να δίνει αποδείξεις, κύριο μέλημά του όμως είναι να ψάχνει για τις αποδείξεις. Ο Φιλόσοφος οφείλει να αντιμετωπίζει αφ’ ενός μεν με σκεπτικισμό τις θεωρίες όλων των επιστημών, αφετέρου δε να τις οδηγεί ακόμα παραπέρα. Ο Φιλόσοφος βρίσκεται πάντα στην πρώτη γραμμή της έρευνας. Οι εικασίες του αποτελούν την αφετηρία για τις θεωρίες όλων των επιστήμων. Ο κάθε ερευνητής επιστήμονας κρύβει μέσα του και έναν φιλόσοφο. Η φιλοσοφία είναι το πάθος, η αγάπη, η φιλία για την γνώση, το αγκάθι που μας κεντρίζει, που μας σπρώχνει το να πάμε παραπέρα, το να επεκτείνουμε τα μονοπάτια της νόησής μας. Η Φιλοσοφία είναι η αιτία, αυτή που θέτει τις Ερωτήσεις, η κινητήριος δύναμη για την απόκτηση της Σοφίας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την απαξίωση κάποιων απέναντι στην φιλοσοφία. Βλέπεις αυτοί νομίζουν ότι κατέχουν την υπέρτατη αλήθεια. Ε λοιπόν εγώ δεν την κατέχω και όσο δεν την κατέχω θα συνεχίσω να φιλοσοφώ. Απειλές του ότι θα με συλλάβουν επειδή είμαι φιλόσοφος δεν με τρομάζουν.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΨΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΑΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ (ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΛΕΓΑ).
ΞΕΧΝΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΩΞΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΤΟΠΟΡΙΑ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΑΝ ΚΙ ΑΠΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΣΑ ΒΙΩΣΕ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΛΕΠΕΙ ΟΣΑ ΒΙΩΣΕ(ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ).
ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ. ΒΙΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΙ ΟΥΤΕ ΜΠΕΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΩΣΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΙΤΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:23

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας




PostPosted: Wed Nov 22, 2006 4:32 pm

ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ. ΒΙΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΙ ΟΥΤΕ ΜΠΕΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΩΣΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΙΤΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ.

_________________

Αυτό το διαβάζω και είναι σαν να διαβάζω τον εαυτό μου!!! Tip: για να μην παρεξηγηθούν κάποιοι, και ο διαλογισμός και η προσευχή είναι πολύ κοντά και στην πρακτική τους και στον στόχο τους! Τώρα ξέφυγα τελείως απο το θέμα... βρε πάμε ομαδικώς οι θρησκομιλούντες στην θρησκεία σας λέω!!!!
_________________
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:27

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του



PostPosted: Wed Nov 22, 2006 7:36 pm

Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση. Το Εχθρούς (προσωπικούς ή μη) Αμύνου, το θεώρησα περισσότερο σοφό από τους Εχθρούς αγάπα. Αυτή αν θέλετε είναι η προσωπική μου άποψη, η προσωπική μου επιλογή. Πάνω σε αυτό βέβαια υπάρχει και άλλο Δελφικό παράγγελμα το «Έχθρας διάλυε». Αλήθεια πόσο ποιο πλήρη είναι τα δελφικά παραγγέλματα σε σχέση με τις δέκα απλοϊκές εντολές που δόθηκαν στους Εβραίους δια του Μωυσή. Η προσωπική μου άποψη ακόμα και πάνω στα όσα συμπλήρωσε ο Χριστός είναι αν θέλετε ότι παρουσιάζουν και πάλι κενά και ασάφειες. Ο καθένας έχει το δικαίωμα των επιλογών του.

Από εκεί και πέρα έκανα ένα Νοητικό πείραμα. Παρέθεσα απλά κάποια εδάφια ασχολίαστα από τα κοινά ευαγγέλια, αυτά που έλεγαν Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη Γη και πόσο θα ήθελα να είχε ήδη ανάψει Μην νομίζεται ότι ήρθα να βάλω ειρήνη στη Γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα, …απλά για να δω αντιδράσεις. Τις έχω ακούσει και παλιά τότε που τσακωνόμουν με την Βίκυ στην Ε κοινότητα. Η Παγώνα προσπάθησε να ερμηνεύσει τα εδάφια. Ο δε Λευτέρης λέει ότι τέτοια εδάφια δεν υπάρχουν ! Δεν ξέρω φίλε Λευτέρη αν εκεί στο Αυστραλία τα έχουν παραλείψει αυτά, εδώ στο Ελλάντα όμως τα διατηρούν ακόμα. Η Παγώνα μου ζητάει να τα σχολιάσω και εγώ. Τι να σχολιάσω όμως αν δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για το αν αυτά είναι πραγματικά λόγια του Ιησού ή εμβόλιμες προσθήκες άλλων ; Είναι δυνατό όμως αυτός που από την μία λέει: Εχθρούς αγάπα, από την άλλη να μας λέει: ΠΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΝΑΨΕΙ Η ΦΩΤΙΑ που ήρθε να βάλει στη Γη ? Ε λοιπόν όχι, γιατί πάνω σε αυτό βρίσκω μια τρομερή Αντίφαση. Κάτι δεν πάει καλά. Είτε ο Χριστός αν υποθέσουμε ότι όλα είναι δικά του κάπου τα μπέρδευε είτε έχουν βάλει το χέρι τους οι ερπειτώδεις, που λέει και ο Λευτέρης, εγκέφαλοι.

Αντίθετα με όλα αυτά βρήκα απόλυτα λογική την τοποθέτηση του Φώτη, έστω και αν διαφέρουν οι οπτικές μας, ο οποίος μίλησε για την βιωματική προσωπική του Αλήθεια. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο στο ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να πιστεύει ή να νομίζει ότι θέλει, έστω την βιωματική του αλήθεια την οποία στο κάτω, κάτω παραδέχεται ότι δεν θα μπορούσε να αποδείξει στους άλλους.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω μόνο πάνω στην τοποθέτηση του Λευτέρη είναι το γιατί, όποιος έχει μια κάποια διαφορετική οπτική από αυτή του Χριστιανισμού, θα πρέπει να θεωρείτε ντε και καλά ως πολέμιος του Χριστού, ως εχθρός του Χριστού ; Πολεμώντας το Χριστό πολεμάτε εναντία στη ζωή σας μας λέει, με το τελευταίο ποστ του, κάτι ανάλογο μας το είπε αρκετές φορές μέχρι τώρα. Το να έχουμε δηλαδή κάποιοι και το να εκφράζουμε κάποιες διαφορετικές οπτικές σημαίνει ντε και καλά ότι πολεμάμε τον Χριστό ;

Δείτε και τι άλλο μας λέει: ότι ο Χριστός ήρθε στο κόσμο να καταστρέψει ένα ερπετώδες βασίλειο που καταδυναστεύει τους ανθρώπους, να καταστρέψει το κράτος αυτού του εχθρού που μας μπερδεύει και μας παραπλανάει ! Αν όμως εξ’ αιτίας των διαφορετικών οπτικών μας, μας θεωρεί πολέμιους του Χριστού τότε σίγουρα θα μας θεωρεί και συμμάχους αυτού του ερπετώδους βασιλείου το οποίο ήρθε να καταστρέψει ο Χριστός, και επομένως χρείζοντες καταστροφής και ιδίους. Να συλληφθούν οι Φιλόσοφοι μας είπε ! Πάνω σε κάτι τέτοια στηρίχθηκαν οι Ιεροί Πόλεμοι της Ιστορίας και έγιναν τα φρικτότερα εγκλήματα στο όνομα του Χριστού.

Προσωπικά δεν θεωρώ εχθρό μου τον Χριστό, σέβομαι τις οπτικές τόσο του ίδιου όσο και των οπαδών του, στο βαθμό όμως που και εκείνοι σέβονται τις δικές μου οπτικές και δεν τις προσβάλουν λέγοντας ότι είναι αποτέλεσμα της δράσης κάποιου ερπετώδους σκοτεινού Νου.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:29

elia
Επόπτης Δημοσθονίας



PostPosted: Wed Nov 22, 2006 7:43 pm

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω μόνο πάνω στην τοποθέτηση του Λευτέρη είναι το γιατί, όποιος έχει μια κάποια διαφορετική οπτική από αυτή του Χριστιανισμού, θα πρέπει να θεωρείτε ντε και καλά ως πολέμιος του Χριστού, ως εχθρός του Χριστού ;



Αυτό το ρωτάω τώρα εδώ και....δε θυμάμαι πόσο.., πάντως σαν αιώνες μου φαίνεται!..και μιά απάντηση δεν έχω πάρει... dunno
νομίζω πως η "πολεμική" διάθεση κρίνεται, σ' αυτές τι περιπτώσεις, μάλλον εξ' ιδίων.
_________________
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:39

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 11:18 pm
Pagona wrote:
Quote:
Εκείνος αναφέρθηκε στο φοβερό αποτέλεσμα που θα επακολουθούσε, και προειδοποίησε για αυτό που θα συνέβαινε, που όμως, δεν το προκάλεσε βέβαια ο Ιδιος, αλλά που αναπόφευκτα θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς!


Ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά δεν ξέρω σε τί θα εξυπηρετούσε τους ανθρώπους της εποχής Του,ή μάλλον πώς θα εξυπηρετούσε τους σκοπούς της διδασκαλίας Του το να κάνει 'προβλέψεις'... Μπορεί να έχεις και δίκιο.
Αν μου επιτρέπεις πάντως, θα έλεγα να συνεχίσουμε την συζήτηση αυτή στην Θρησκεία. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, γιατί όντως ξεφύγαμε λιγο απο το θέμα... Υπάρχει ολόκληρο θέμα για τον Υιό του Ανθρώπου εκεί...




Αγαπητή μας Πεγκυ, με όλη την εκτίμηση και το σεβασμό που έχω για σένα, επέτρεψε μου να σου πω, πως κυριολεκτικά τα έχω χαμένα μαζί σας!

Λες: (δεν ξέρω σε τί θα εξυπηρετούσε τους ανθρώπους της εποχής Του,ή μάλλον πώς θα εξυπηρετούσε τους σκοπούς της διδασκαλίας Του το να κάνει 'προβλέψεις'...)
Και μάλιστα βάζεις το "προβλέψεις" μέσα σε εισαγωγικά!!!!!!!!!!
Απορώ!
Γενικά μιλάω, και σε παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά, αλλά απορώ, διότι σε αυτές τις λίγες μέρες που ήρθα κοντά σας, προσπαθήσατε να με διδάξετε τι είναι καλό και κακό, ενώ εγώ άλλα ερώτησα, εγώ ρώτησα όχι τι είναι κακό, αλλά γιατί το κακό!
Και κανένας δεν απάντησε πάνω σε αυτό!

Εχετε αδειάσει επάνω μου, από καλοσύνη σας, πολλά τσουβάλια γεμάτα από λόγια!

Λόγια, απίστευτα πλούσια λόγια, θαυμάζω ειλικρινά την τόσο πλούσια γλώσσα σας, πολλά λόγια και μάλιστα σαν βέλη ποτισμένα με πικρή ζάχαρη, και συγχρόνως τι να πω, λυπάμαι, αλλά, άδεια τα τσουβάλια, στο 90% τουλάχιστον!

Σε παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά, τουλάχιστον όχι εσύ.

Πως γίνεται εσείς που ξέρετε τόσα πολλά πράγματα να μην ξέρετε ό,τι ξέρει όλος ο άλλος κόσμος; Σε ποιόν Χριστό τελικά πιστεύετε!

Δεν ξέρετε ότι ένα μεγάλο μέρος της διδασκαλίας του Χριστού είναι προφητικό, και προειδοποιεί διαχρονικά όλο το κόσμο, ως το τέλος των ημερών;

Ηρθα λέει να αποκαλύψω κλειδωμένα μυστικά από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου, και όντως αυτό έκαμε!

Εσκειψε ποτέ αυτή η τυφλή και ρατσιστική φιλοσοφία, ας αφήσουμε τους αρχαίους στην άκρη, αλλά τουλάχιστον η σύγχρονη ανοιχτομάτα, ώστε να ακούσει τα λόγια Του και να τα ερμηνεύσει;

Ιδού κάποια λίγα μόνο λόγια Του, σε ελεύθερη απόδοση για να μην ψάχνω τώρα στα βιβλία.

Και όταν θα δείτε το βδέλυγμα της ερήμωσης να στέκεται εκεί που δεν είναι η θέση του, δηλαδή όταν θα δείτε τον αντίχριστο να παριστάνει το Μεσσία...
Διάβασε αν θέλεις το σχετικό κεφάλαιο της μελέτης μου, "Οι Προφητείες του Δανιήλ"
Το ξέρετε ότι πριν χιλιάδες χρόνια προφητεύτηκε ότι πριν το τέλος θα γίνει πυρηνικός πόλεμος;;

Και ιδού κάποια άλλα ακόμα λόγια Του:

«Και η Ιερουσαλήμ θα είναι πατούμενη υπό των εθνών ώσπου να εκπληρωθούν οι καιροί των εθνών, και πριν το τέλος, θα γίνουν σημεία στον ήλιο, στη σελήνη και στα αστέρια, και θα υπάρχει μεγάλη στενοχώρια στα έθνη, θα υπάρχει απορία, θα ηχούν η θάλασσα και τα κύματα, και οι άνθρωποι θα αποψυχούν απ’τον φόβο και της προσδοκίας των επερχόμενων δεινών στην οικουμένη, γιατί οι δυνάμεις του ουρανού θα σαλευτούν...»

Ο ουρανός και η γη θα παρέλθουν, λέει, αλλά τα λόγια Μου δεν θα παρέλθουν!
Ετσι άραγε μίλησε και ο άγιος Σωκράτης, που αν ζούσε σε άλλη εποχή μΧ αμέσως θα αναγνώριζε τον Κύριο και Θεό του, και θα τραβούσε τα αφτιά σε πάρα πολλούς σύγχρονους φιλόσοφους;;
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:44

ρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 11:25 pm

Αυτό το ρωτάω τώρα εδώ και....δε θυμάμαι πόσο.., πάντως σαν αιώνες μου φαίνεται!..και μιά απάντηση δεν έχω πάρει...
νομίζω πως η "πολεμική" διάθεση κρίνεται, σ' αυτές τι περιπτώσεις, μάλλον εξ' ιδίων.


Εγώ αφ'ενός ενεπλάκην σε άλλη διαλεκτική εδώ, αφ'ετέρου νόμιζα πως το ερώτημα το απηύθυνες συγκεκριμένα στον Τέρι. Προσωπικά δεν εκλαμβάνω τις διαστάσεις που μπορεί να'χει κάποιος στις διδασκαλίες του Χριστού, με "πολεμική" απέναντί του. Συχνά οι διαστάσεις συνίστανται στις λογικές που το δόγμα θέλει να πασάρει και να ερμηνεύει ως διδασκαλία του Χριστού κι όχι στις πραγματικές του προσεγγίσεις.

Υπάρχουν όμως κάποιοι, που έχοντας μένος απέναντι στο χριστιανικό ιερατείο, μη συγχωρώντας και τα συμβάντα επί Βυζαντίου, τοποθετούν εαυτούς αυτομάτως ενάντια στο Χριστό. (πράγμα που εγώ βρίσκω άτοπο. Το να σου φταίει κάποιος επειδή κάποιοι έκαναν αίσχη στ'όνομά του, δεν είναι σωστή συλλογιστική)
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:44

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Wed Nov 22, 2006 11:37 pm P
Αυτό το ρωτάω τώρα εδώ και....δε θυμάμαι πόσο.., πάντως σαν αιώνες μου φαίνεται!..και μιά απάντηση δεν έχω πάρει...
νομίζω πως η "πολεμική" διάθεση κρίνεται, σ' αυτές τι περιπτώσεις, μάλλον εξ' ιδίων.


ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.
ΑΝ ΠΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ Ή ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΘΕΜΙΤΟ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΙ ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΕΝΕΙΣ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΟ (Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ) ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΤΟ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΓΙΑ ΧΑΡΗΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΕΙΠΑ.

ΜΥΘΦ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΔΑΦΙΑ. ΤΑ ΕΔΑΦΙΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΥΦΤΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ.
ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΙΩΜΑ ΜΟΥ.
ΕΧΩ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ)
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΕΥΑΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ Ή ΑΝ ΕΞΕΦΡΑΖΑΝ ΚΑΙ ΗΘΗ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ Ή ΑΝ ΒΑΛΑΝ ΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕ(ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΔΑΦΙΟ).
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ.
ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΙΑ ΠΟΥ Η ΘΡΗΣΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΡΑΜΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ.
ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ ΤΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΚΟΡΗ-ΓΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΓΟΝΙΟ.
ΕΔΩ ΕΓΩ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤ ΕΜΕ.
Δείτε και τι άλλο μας λέει: ότι ο Χριστός ήρθε στο κόσμο να καταστρέψει ένα ερπετώδες βασίλειο που καταδυναστεύει τους ανθρώπους, να καταστρέψει το κράτος αυτού του εχθρού που μας μπερδεύει και μας παραπλανάει


ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ Η ΟΠΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΥΠΗΡΕΤΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ.
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΙΚΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΚΟΤΑΣ. ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΚΟΣ ΚΡΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΖΙ ΤΟΥ Ή ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.
ΣΑΦΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΡΙΖΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:46

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 11:50 pm

Δημήτρη: Αν και όντως θα'πρεπε να πάμε μ'αυτήν την τοποθέτησή σου στη "Θρησκεία", αφού την έβαλες εδώ, εδώ κι εγώ θα σου απαντήσω στα σημεία που νιώθω πως μπορώ.
Αλήθεια πόσο ποιο πλήρη είναι τα δελφικά παραγγέλματα σε σχέση με τις δέκα απλοϊκές εντολές που δόθηκαν στους Εβραίους δια του Μωυσή


Εδώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου, και για του λόγου το αληθές θα δεις ένα αγαπημένο μου νήμα, το οποίο επιμελήθηκα με τη βοήθεια αξιόλογων συνελλήνων, γιατί ήθελα να κοσμούν τα Δελφικά Παραγγέλματα τον χώρο των ΙΔΕΟ. Δε θα κουραστώ ποτέ (κι ας γίνομαι κουραστική ίσως) να δίνω αυτό το λινκ http://ideografhmata.14.forumer.com/viewtopic.php?t=557 .
Παρέθεσα απλά κάποια εδάφια ασχολίαστα από τα κοινά ευαγγέλια, αυτά που έλεγαν Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη Γη και πόσο θα ήθελα να είχε ήδη ανάψει Μην νομίζεται ότι ήρθα να βάλω ειρήνη στη Γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα, …απλά για να δω αντιδράσεις. Τις έχω ακούσει και παλιά τότε που τσακωνόμουν με την Βίκυ στην Ε κοινότητα

και
Είναι δυνατό όμως αυτός που από την μία λέει: Εχθρούς αγάπα, από την άλλη να μας λέει: ΠΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΝΑΨΕΙ Η ΦΩΤΙΑ που ήρθε να βάλει στη Γη ?


Αυτή τη φορά είναι βέβαιο ότι δε θα "τσακωθώ" μαζί σου. Θα σου πω πως ούτε ήθελε να βάλει φωτιά στη γη ούτε φαντάζει αντιφατικός στα μάτια μου. 'Ηξερε όμως ότι έδινε νέες (αμφιλεγόμενες) αρχές που θα ανέτρεπαν συστήματα αξιών. Και κάθε ανατροπή έχει και τα δεινά της. Πιθανότατα πρόβλεψε και τους τυφλούς και ανεγκέφαλους φανατισμούς που θα στρέβλωναν τη διδασκαλία του, όπως πρόβλεψε και σφοδρές συγκρούσεις μεταξύ των ζηλωτών χριστιανών και των διαφωνούντων απ'την άλλη, και ενώ μάλλον ήξερε πως δεν μπορούσε να το προλάβει, να το αλλάξει, να το εμποδίσει, έκανε με τον τρόπο του μια μάλλον ουτοπική προσπάθεια να το αποτρέψει.



Σε παραπέμπω και εδώ, (αν δεν το είδες) http://ideografhmata.14.forumer.com/vie ... c&start=40 στο 6ο κατά σειρά ανάρτημα, όπου σε διάλογό μου με τον Ρέμπελο δίνω κάποιες ευρύτερες οπτικές μου σε ό,τι αφορά τον Χριστό.


'Οσον αφορά τις ενστάσεις σου στα γραφόμενα του Λευτέρη...Στο σύνολό τους, συγκλίνω. Ατυχώς δεν κατάφερα να μπω σε κάποιο λογικό διαλεκτικό μονοπάτι μαζί του, αφού ουσιαστικά σ'ό,τι του παρέθετα ποτέ δεν απαντούσε και συνέχιζε το ίδιο λογίδριο με ελάχιστες παραλλαγές, για ερπετώδη μυαλά, είδωλα και άλλα τέτοια που δεν με βοηθούσαν να βγάλω κάποιο νόημα. Το μόνο που έβγαλα ήταν πως αν δεν συμφωνούμε μαζί του, είμαστε πολύυυυυυυυυυ μακρυά απ'το Θεό και μάλλον δεν έχουμε ελπίδες σωτηρίας.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:47

elia
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 11:11 am

Εγώ αφ'ενός ενεπλάκην σε άλλη διαλεκτική εδώ, αφ'ετέρου νόμιζα πως το ερώτημα το απηύθυνες συγκεκριμένα στον Τέρι.



..εννοούσα ότι το ρωτάω γενικά, στη ζωή μου,..αιώνες τώρα.. Embarassed
_________________

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας



PostPosted: Thu Nov 23, 2006 11:15 am

Εσκειψε ποτέ αυτή η τυφλή και ρατσιστική φιλοσοφία, ας αφήσουμε τους αρχαίους στην άκρη, αλλά τουλάχιστον η σύγχρονη ανοιχτομάτα, ώστε να ακούσει τα λόγια Του και να τα ερμηνεύσ
ει;


Λευτέρη, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί συγχίζεσαι με το παραμικρό!!!???
Δηλαδή, έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα στην έρευνα των λόγων του Ιησού, και δεν το έχω εγώ ή ο καθένας? Δεν κρίνω ως λάθος ή σωστή την άποψή σου, προσπαθώ να την κατανοήσω, και τέλος πάντων, κι εγώ ψάχνομαι σε σχέση με τον Χριστιανισμό. Θα σου πώ κάτι με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ, μην είσαι τόσο αδιάλλακτος και μην εξανίστασαι επειδή κι άλλοι Τον ψάχνουν. Αν αυτό που βρίσκουν είναι λάθος, εφόσον ψάχνουν με ειλικρίνεια στο τέλος θα Τον βρούν, γιατί θα τους βοηθήσει ο Ίδιος να τον βρούν! Αρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναγνωρίσεις εάν κάποιος Τον ψάχνει με ειλικρίνεια και αγάπη ή όχι, κι όχι να κρίνεις τα ευρύματα της έρευνάς του. Κι επειδή είσαι άνθρωπος, όπως όλοι μας, δεν μπορείς να ξέρεις, κι άρα να κρίνεις την ειλικρίνεια και τον ζήλο κανενός!!! Ηρέμησε λοιπόν, κι ας κάνουμε μία ουσιαστική συζήτηση...χωρίς να βλέπεις παντού πλανεμένους και εχθρούς, σε παρακαλώ προσωπικά...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:48

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 11:57 am

Συνεχίζω … σχολιάζοντας ότι κρίνω ότι χρήζει σχολιασμού.

«Και όταν θα δείτε το βδέλυγμα της ερήμωσης να στέκεται εκεί που δεν είναι η θέση του» Δεν μιλάει για πυρηνικό πόλεμο Λευτέρη, αλλά για την ισοπέδωση του Ναού του Σολομώντα, και την καταστροφή των Ιεροσολύμων που πράγματι συναίβει το 70μ.χ. από τον Ρωμαίο αυτοκράτορα Τίτο. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν η προφητεία είναι εμβόλιμη που προστέθηκε μετά το γεγονός. Οι προφητείες συνήθως προσαρμόζονται και ερμηνεύονται κατόπιν εορτής έτσι ώστε να ταιριάζουν με τα γεγονότα. Και ο Νοστράδαμος έλεγε κάτι για το 1999, δεν συναίβει τίποτε όμως. Προσωπικά δεν πιστεύω σε προφητείες.

Για την πλούσια γλώσσα μας, με πολλά λόγια και μάλιστα σαν βέλη ποτισμένα με πικρή ζάχαρη, καλύτερα να μην το σχολιάσω διότι όποιος θέλει να δει εχθρούς βλέπει. Δυστυχώς αυτή η θεώρηση είναι που οδηγεί στη μισαλλοδοξία.

Φώτη, η αγία γραφή για τη Ορθοδοξία, θεωρείτε θεόπνευστη, ότι δεν περιέχει ουδέν σφάλμα, ότι τα πάντα είναι όπως τα λέει, ότι δεν έχει αλλοιωθεί στο παραμικρό με προσθήκες, διορθώσεις και άλλα τέτοια. Επέτρεψέ μου πάνω σε αυτό να διαχωρίσω την προσωπική μου θέση μου.

Για το σκοτεινό βασίλειο το οποίο ήρθε να καταστρέψει ο Χριστός που μας λέει τώρα ο Λευτέρης μου δημιουργείτε η εξής απορία. Αν για τον Χριστό αυτό το σκοτεινό βασίλειο θεωρείτε ως κάτι επιβλαβές για την ανθρωπότητα τότε γιατί επέτρεψε αρχής εξ’ αρχής την παρουσία του ; Η συνήθης απάντηση που παίρνω πάνω σ’ αυτό είναι γιατί ο Θεός επιτρέπει την Ελευθερία στον Άνθρωπο. Αν είναι όμως έτσι τότε γιατί να μην διατηρηθεί αυτή η όποια Ελευθερία, γιατί πρέπει σώνει και καλά να καταστραφεί οτιδήποτε το αντίθετο δια μέσω του Χριστού ;

Συνεχίζω με εσένα Φώτη. Αυτή η Θεώρηση του κάθε τι του ετερόδοξου να θεωρείτε ως Σατανικό, ως χρίζων καταστροφής είναι που γέννησε την μισαλλοδοξία, είναι αυτή που όπλισε το χέρι κάποιων ζηλωτών χριστιανών στρέφοντας τους ενάντια σε κάθε τι το ετερόδοξο. Είναι αυτή η Αιτία που προκάλεσε αν θέλεις ανυπολόγιστες απώλειες στον Ελληνισμό. Θα μου πεις φταίει ο Χριστός γι’ αυτό ; Ίσως όχι θα σου απαντήσω. Φταίει ο Χριστιανισμός γι’ αυτό ; Ίσως όχι και πάλι θα σου απαντήσω, έτσι και αλλιώς ο ίδιος ο Χριστός από μόνος του δεν ίδρυσε καμία θρησκεία. Τότε τι φταίει ; Μα ήδη το είπα, αυτό που φταίει είναι ο τρόπος θεώρησης κάποιων ανθρώπων, το να βλέπουν εχθρούς εκεί που δεν πρέπει, εχθρούς που όπως μας λέει ο Λευτέρης ο Χριστός ήρθε για να καταστρέψει. Έβαλα και το ίσως γιατί δεν μπορώ να ξέρω το κατά πόσο αυτή η θεώρηση του να βλέπουν κάποιοι εχθρούς πηγάζει μέσα από τον ίδιο τον Χριστό ή μέσα από τον ίδιο τον Χριστιανισμό όπως αυτός ελίχθηκε αργότερα ή απλά μέσα από τα μυαλά κάποιων ανεγκέφαλων φανατικών. Δείτε πως σκέφτονται κάποιοι μουσουλμάνοι σήμερα, …και να σκεφθείς ότι η λέξη Ισλάμ σημαίνει Ειρήνη. Ε, ακριβώς με τον ίδιο και χειρότερο τρόπο έδρασαν κάποιοι χριστιανοί κάποτε. Ή μήπως θεωρείς Φώτη ότι όλα είναι ένα ψέμα. Δεν πυρπόλησαν βιβλιοθήκες ; δεν έσφαξαν εθνικούς ιερείς ; δεν γκρέμισαν ναούς των εθνικών ; χτίζοντας πάνω τους χριστιανικούς ναούς για να τους εξαγνίσουν ; δεν μετέτρεψαν σε ασβέστη τα αγάλματα των Ελλήνων, δεν κατάργησαν πολιτιστικές εκδηλώσεις όπως το θέατρο, δεν κατάργησαν αθλητικούς αγώνες ; ή μήπως θεωρείς ότι ο Ιουστινιάνιος και ο Θεοδοσιανός κώδικας με τους οποίους εκδόθηκαν τα εν λόγω διατάγματα ότι είναι σύγχρονα κατασκευάσματα ; Ο Ελληνικός πολιτισμός όπως αυτός είχε ανθήσει την εποχή του Περικλή μπορεί να βρισκόταν σε μια κάποια παρακμή. Δεν είχε πεθάνει όμως. Οι επιστήμες άνθιζαν, οι Βιβλιοθήκες ήταν γεμάτες με όλο το απαύγασμα της αρχαίας Ελληνικής σοφίας. Οι ζηλωτές του έδωσαν την χαριστική βολή.

Βίκυ γράφεις: «'Ηξερε όμως ότι έδινε νέες (αμφιλεγόμενες) αρχές που θα ανέτρεπαν συστήματα αξιών. Και κάθε ανατροπή έχει και τα δεινά της.» Συμφωνώ μα αυτό αλλά οι νέες αμφιλεγόμενες αρχές κατά τη γνώμη μου αφορούσαν μόνο τους Εβραίους. Γιατί όσο αφορά τους Έλληνες αυτοί είχαν ήδη ποιο προχωρημένο σύστημα αξιών, ποιο περιεκτικό, ποιο πλήρες, ποιο συνεκτικό, ποιο σαφές, ποιο σοφό. Για τα Δελφικά παραγγέλματα μιλάω και πάλι. Το Έχθρας Διάλυε σε συνδυασμό με το Εχθρούς Αμύνου είναι πολύ ποιο σοφό από ένα απλό Εχθρούς Αγάπα. Γιατί ; Γιατί απλά μας λέει να αποφεύγεις τις έχθρες να τις διαλύεις αν υπάρχουν, όσο αυτό είναι κατορθωτό, αν όμως δεν τα καταφέρεις τότε για την αξιοπρέπεια σου, για την υπόληψή σου οφείλεις να αμύνεσαι, όχι να επιτίθεσαι αλλά να αμύνεσαι, να προστατεύεσαι, …και όχι να εκτίθεσαι στα πυρά των εχθρών, όχι να τους γυρνάς και το άλλο μάγουλο.

Βίκυ το κατά πόσο τώρα τοποθετώ ή όχι τον εαυτό μου ενάντια στο Χριστό νομίζω ότι το ξεκαθάρισα ήδη με ότι απάντησα στον Φώτη. Όχι, είπα δεν είμαι, ούτε ενάντια στο Χριστό ούτε και ενάντια στο Χριστιανισμό στο βαθμό που και οι δυο τους δεν με βλέπουν σαν πολέμιό τους, δεν με βλέπουν σαν εχθρό τους, δεν θεωρούν ότι είμαι επηρεασμένος από την δράση του σατανά, δεν θεωρούν ότι γι’ αυτό είμαι άξιος καταστροφής. Διότι διαφορετικά όποιος με θεωρεί άξιο καταστροφής και με το ένα ή τον άλλο τρόπο το επιδιώκει κιόλας, τότε είναι σαφές ότι θα με βρει σε θέση Άμυνας.

Παγώνα, γιατί δεν ρωτάς τον Λευτέρη να μας πει ποια είναι η άποψη του για τον γνωστικισμό, τον θεωρεί και αυτόν πολέμιο του Χριστού, έργο του σατανά ; Γιατί δεν ρωτάς τον Λευτέρη να μας πει αν ο ίδιος γνωρίζει όλα τα κλειδωμένα μυστικά που λέει ότι ήρθε να αποκαλύψει ο Χριστός από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου. Για ρώτα τον γνωρίζει ποιο είναι το ΚΛΕΙΔΙ που αποκάλυψε ο Χριστός, το ΚΛΕΙΔΙ που λένε ότι κατέχουν οι Γνωστικοί ; Τι να έχει να μας πει άραγε πάνω σε αυτό ; Ή μήπως θα συμπεριφερθεί και εκείνος απέναντι στον γνωστικισμό σαν ιεροεξεταστής, σαν κυνηγός μαγισσών όπως έκανε και ο παλιός μας γνώριμος. Αλήθεια είναι απορία μου αυτή….
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:50

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας



PostPosted: Thu Nov 23, 2006 1:18 pm
Παγώνα, γιατί δεν ρωτάς τον Λευτέρη να μας πει ποια είναι η άποψη του για τον γνωστικισμό, τον θεωρεί και αυτόν πολέμιο του Χριστού, έργο του σατανά ; Γιατί δεν ρωτάς τον Λευτέρη να μας πει αν ο ίδιος γνωρίζει όλα τα κλειδωμένα μυστικά που λέει ότι ήρθε να αποκαλύψει ο Χριστός από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου. Για ρώτα τον γνωρίζει ποιο είναι το ΚΛΕΙΔΙ που αποκάλυψε ο Χριστός, το ΚΛΕΙΔΙ που λένε ότι κατέχουν οι Γνωστικοί ; Τι να έχει να μας πει άραγε πάνω σε αυτό ; Ή μήπως θα συμπεριφερθεί και εκείνος απέναντι στον γνωστικισμό σαν ιεροεξεταστής, σαν κυνηγός μαγισσών όπως έκανε και ο παλιός μας γνώριμος. Αλήθεια είναι απορία μου αυτή



Μπορεί να μην είναι ο Σελ βαλτός, αλλά εσύ είσαι!!! Γιατί βρε πουλάκι μου να τον ρωτήσω? Αφού ξέρω ήδη την απάντηση! Και τέλος πάντων, ο καθένας ακολουθεί τον δρόμο του... Αν είναι να βρεί κάτι θα το βρεί, όπως το βρήκα κι εγώ, και τόσοι άλλοι. Άν όχι, ο Θεός είναι μεγάλος και τους αγαπάει όλους, θα έχει τις ευκαιρίες του να Τον πλησιάσει...
Κατα τ'άλλα συζητάμε ήδη για τον Γνωστικισμό και τα εσωτερικά κλειδιά του Χριστιανισμού (και όχι μόνον) στο άλλο θέμα, εδώ μέσα στην Φιλοσοφία...
Βοήθειά μας... εσύ θα με κάψεις στο τέλος, το βλέπω... κάποιο κάρμα πληρώνω μαζί σου!!!!
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:51

Seliniasmenos
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 1:24 pm

Και ξαναρωτώ : What the hell is γνωστικισμός;
_________________


Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Thu Nov 23, 2006 1:34 pm

What the hell is γνωστικισμός;



E go to hell δηλαδη!!!!! Smile
Έλα πιο κεί να σου πώ (στο θέμα που άνοιξες εσύ...)
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:53

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Nov 23, 2006 8:43 pm


Φώτη, η αγία γραφή για τη Ορθοδοξία, θεωρείτε θεόπνευστη, ότι δεν περιέχει ουδέν σφάλμα, ότι τα πάντα είναι όπως τα λέει, ότι δεν έχει αλλοιωθεί στο παραμικρό με προσθήκες, διορθώσεις και άλλα τέτοια. Επέτρεψέ μου πάνω σε αυτό να διαχωρίσω την προσωπική μου θέση μου.

ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΠΕ Η ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟΣ.
ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ) ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΚΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΤΑΖΕ Ο ΘΕΟΣ.ΟΠΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΗΘΗ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΑΛΛΟΙΩΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ.
Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
Συνεχίζω με εσένα Φώτη. Αυτή η Θεώρηση του κάθε τι του ετερόδοξου να θεωρείτε ως Σατανικό, ως χρίζων καταστροφής είναι που γέννησε την μισαλλοδοξία, είναι αυτή που όπλισε το χέρι κάποιων ζηλωτών χριστιανών στρέφοντας τους ενάντια σε κάθε τι το ετερόδοξο. Είναι αυτή η Αιτία που προκάλεσε αν θέλεις ανυπολόγιστες απώλειες στον Ελληνισμό. Θα μου πεις φταίει ο Χριστός γι’ αυτό ; Ίσως όχι θα σου απαντήσω. Φταίει ο Χριστιανισμός γι’ αυτό ; Ίσως όχι και πάλι θα σου απαντήσω, έτσι και αλλιώς ο ίδιος ο Χριστός από μόνος του δεν ίδρυσε καμία θρησκεία. Τότε τι φταίει ; Μα ήδη το είπα, αυτό που φταίει είναι ο τρόπος θεώρησης κάποιων ανθρώπων, το να βλέπουν εχθρούς εκεί που δεν πρέπει, εχθρούς που όπως μας λέει ο Λευτέρης ο Χριστός ήρθε για να καταστρέψει. Έβαλα και το ίσως γιατί δεν μπορώ να ξέρω το κατά πόσο αυτή η θεώρηση του να βλέπουν κάποιοι εχθρούς πηγάζει μέσα από τον ίδιο τον Χριστό ή μέσα από τον ίδιο τον Χριστιανισμό όπως αυτός ελίχθηκε αργότερα ή απλά μέσα από τα μυαλά κάποιων ανεγκέφαλων φανατικών. Δείτε πως σκέφτονται κάποιοι μουσουλμάνοι σήμερα, …και να σκεφθείς ότι η λέξη Ισλάμ σημαίνει Ειρήνη. Ε, ακριβώς με τον ίδιο και χειρότερο τρόπο έδρασαν κάποιοι χριστιανοί κάποτε. Ή μήπως θεωρείς Φώτη ότι όλα είναι ένα ψέμα. Δεν πυρπόλησαν βιβλιοθήκες ; δεν έσφαξαν εθνικούς ιερείς ; δεν γκρέμισαν ναούς των εθνικών ; χτίζοντας πάνω τους χριστιανικούς ναούς για να τους εξαγνίσουν ; δεν μετέτρεψαν σε ασβέστη τα αγάλματα των Ελλήνων, δεν κατάργησαν πολιτιστικές εκδηλώσεις όπως το θέατρο, δεν κατάργησαν αθλητικούς αγώνες ; ή μήπως θεωρείς ότι ο Ιουστινιάνιος και ο Θεοδοσιανός κώδικας με τους οποίους εκδόθηκαν τα εν λόγω διατάγματα ότι είναι σύγχρονα κατασκευάσματα ; Ο Ελληνικός πολιτισμός όπως αυτός είχε ανθήσει την εποχή του Περικλή μπορεί να βρισκόταν σε μια κάποια παρακμή. Δεν είχε πεθάνει όμως. Οι επιστήμες άνθιζαν, οι Βιβλιοθήκες ήταν γεμάτες με όλο το απαύγασμα της αρχαίας Ελληνικής σοφίας. Οι ζηλωτές του έδωσαν την χαριστική βολή.

Ο ΘΕΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ.
ΠΑΡΕΒΛΕΨΕΣ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΔΙΩΓΜΟΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ(ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΑΚΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ).
ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ Ή ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΛΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΣΙΓΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΩΝ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΧΛΟ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΚΡΑΙΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΠΟΣΤΑ.
ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΠΑΖΕΤΕ ΤΟ ΓΡΑΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.
ΤΟ ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ "ΑΓΑΠΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ".
Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΚΜΗ. ΥΠΗΡΧΕ ΡΩΜΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΣΑΛΑΤΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΧΤΙΚΕ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΥΣ(ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΣΠΑΣΤΙΚΕ ΜΕ ΡΩΜΑΪΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΒΕΒΑΙΑ).
Βίκυ το κατά πόσο τώρα τοποθετώ ή όχι τον εαυτό μου ενάντια στο Χριστό νομίζω ότι το ξεκαθάρισα ήδη με ότι απάντησα στον Φώτη. Όχι, είπα δεν είμαι, ούτε ενάντια στο Χριστό ούτε και ενάντια στο Χριστιανισμό στο βαθμό που και οι δυο τους δεν με βλέπουν σαν πολέμιό τους, δεν με βλέπουν σαν εχθρό τους, δεν θεωρούν ότι είμαι επηρεασμένος από την δράση του σατανά, δεν θεωρούν ότι γι’ αυτό είμαι άξιος καταστροφής. Διότι διαφορετικά όποιος με θεωρεί άξιο καταστροφής και με το ένα ή τον άλλο τρόπο το επιδιώκει κιόλας, τότε είναι σαφές ότι θα με βρει σε θέση Άμυνας.

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΒΙΚΗ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΚΙ ΕΓΩ.
ΑΝ ΣΕ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ (ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΜΥΝΑΣ) ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ. ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΟΜΑΔΟΠΟΙΟΥΜΕ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:55

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Fri Nov 24, 2006 2:28 am
Pagona wrote:
Quote:
Εσκειψε ποτέ αυτή η τυφλή και ρατσιστική φιλοσοφία, ας αφήσουμε τους αρχαίους στην άκρη, αλλά τουλάχιστον η σύγχρονη ανοιχτομάτα, ώστε να ακούσει τα λόγια Του και να τα ερμηνεύσει;


Λευτέρη, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί συγχίζεσαι με το παραμικρό!!!???
Δηλαδή, έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα στην έρευνα των λόγων του Ιησού, και δεν το έχω εγώ ή ο καθένας? Δεν κρίνω ως λάθος ή σωστή την άποψή σου, προσπαθώ να την κατανοήσω, και τέλος πάντων, κι εγώ ψάχνομαι σε σχέση με τον Χριστιανισμό. Θα σου πώ κάτι με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ, μην είσαι τόσο αδιάλλακτος και μην εξανίστασαι επειδή κι άλλοι Τον ψάχνουν. Αν αυτό που βρίσκουν είναι λάθος, εφόσον ψάχνουν με ειλικρίνεια στο τέλος θα Τον βρούν, γιατί θα τους βοηθήσει ο Ίδιος να τον βρούν! Αρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναγνωρίσεις εάν κάποιος Τον ψάχνει με ειλικρίνεια και αγάπη ή όχι, κι όχι να κρίνεις τα ευρύματα της έρευνάς του. Κι επειδή είσαι άνθρωπος, όπως όλοι μας, δεν μπορείς να ξέρεις, κι άρα να κρίνεις την ειλικρίνεια και τον ζήλο κανενός!!! Ηρέμησε λοιπόν, κι ας κάνουμε μία ουσιαστική συζήτηση...χωρίς να βλέπεις παντού πλανεμένους και εχθρούς, σε παρακαλώ προσωπικά...




Αγαπητή μου φίλη, Πεγκυ, συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που γράφεις σε τούτο το μήνυμα. Ακριβώς έτσι είναι.
Οσο για τα άλλα που συγχύστικα καθώς λες, σε παρακαλώ διάβασε πιο προσεκτικά τις ανάλογες εξηγήσεις μου στο άλλο νήμα, "Προφητείες" και είμαι σίγουρος πως τουλάχιστον εσύ θα με καταλάβεις. Καλημέρα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 13:56

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Fri Nov 24, 2006 9:06 am

Φώτη, καλά όσα έγραψες, όπως τα λες είναι. Για την ιστορία πρέπει όμως να πούμε ότι οι διωγμοί κατά των Χριστιανών ξεκίνησαν βέβαια από τους Εβραίους με πρώτο θύμα τον ίδιο τον Χριστό και δεύτερο τον Στέφανο. Αργότερα βέβαια την σκυτάλη την παίρνουν οι Ρωμαίοι και βέβαια πάντα με την προτροπή Εβραίων. Οι Έλληνες την εποχή εκείνη βρίσκονται και αυτοί υπό κατοχή. Δεν διώκουν Χριστιανούς. Την πληρώνουν όμως και στις δυο περιπτώσεις, την πληρώνει ο πολιτισμός γενικά, πάνω στην αντίδραση που ήρθε.

Υπάρχει και κάτι άλλο, το γιατί ένα ανεξίθρησκο κράτος όπως ήταν η Ρώμη δίωξε μόνο τον χριστιανισμό και όχι και άλλα θρησκευτικά ρεύματα που αναπτύσσονταν την εποχή εκείνη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που θα συζητήσουμε μια άλλη φορά.

Πρόσεξε τώρα και κάτι άλλο: το αγάπα τον πλησίον σου κρύβει μια πλάνη. Η πλάνη είναι ότι μιλάει μόνο για τον πλησίον, για αυτόν δηλαδή μόνο που βρίσκεται ΚΟΝΤΑ. Το ΚΟΝΤΑ έχει πολλές ερμηνείες, μπορεί να σημαίνει απλά τον συγγενή σου ή τον γείτονά σου. Στην Χειρότερη όμως περίπτωση μπορεί να σημαίνει του να αγαπάς μόνο εκείνον που βρίσκεται ιδεολογικά κοντά σου, δηλαδή να αγαπάς μόνο τους «πλησίον σου» Χριστιανούς, όχι απαραίτητα τους άλλους, τους ετερόδοξους, αυτοί οι άλλοι είναι καταδικαστέοι, πρέπει να καταστραφούν, πρέπει να οδηγηθούν στο εξώτερο πυρ της κολάσεως, αυτό είναι το σχέδιο του Θεού, να σώσει τα παιδιά του και να καταστρέψει τους άλλους. Όποιος είναι μαζί του οφείλει να συνδράμει ενεργά στο σχέδιο του Θεού. Αυτό ήταν το δόγμα των Ζηλωτών.

Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:16

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 1:22 pm Post subject:

mytF έγραψε: Φώτη, καλά όσα έγραψες, όπως τα λες είναι. Για την ιστορία πρέπει όμως να πούμε ότι οι διωγμοί κατά των Χριστιανών ξεκίνησαν βέβαια από τους Εβραίους με πρώτο θύμα τον ίδιο τον Χριστό και δεύτερο τον Στέφανο. Αργότερα βέβαια την σκυτάλη την παίρνουν οι Ρωμαίοι και βέβαια πάντα με την προτροπή Εβραίων. Οι Έλληνες την εποχή εκείνη βρίσκονται και αυτοί υπό κατοχή. Δεν διώκουν Χριστιανούς. Την πληρώνουν όμως και στις δυο περιπτώσεις, την πληρώνει ο πολιτισμός γενικά, πάνω στην αντίδραση που ήρθε.

Υπάρχει και κάτι άλλο, το γιατί ένα ανεξίθρησκο κράτος όπως ήταν η Ρώμη δίωξε μόνο τον χριστιανισμό και όχι και άλλα θρησκευτικά ρεύματα που αναπτύσσονταν την εποχή εκείνη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που θα συζητήσουμε μια άλλη φορά.

Πρόσεξε τώρα και κάτι άλλο: το αγάπα τον πλησίον σου κρύβει μια πλάνη. Η πλάνη είναι ότι μιλάει μόνο για τον πλησίον, για αυτόν δηλαδή μόνο που βρίσκεται ΚΟΝΤΑ. Το ΚΟΝΤΑ έχει πολλές ερμηνείες, μπορεί να σημαίνει απλά τον συγγενή σου ή τον γείτονά σου. Στην Χειρότερη όμως περίπτωση μπορεί να σημαίνει του να αγαπάς μόνο εκείνον που βρίσκεται ιδεολογικά κοντά σου, δηλαδή να αγαπάς μόνο τους «πλησίον σου» Χριστιανούς, όχι απαραίτητα τους άλλους, τους ετερόδοξους, αυτοί οι άλλοι είναι καταδικαστέοι, πρέπει να καταστραφούν, πρέπει να οδηγηθούν στο εξώτερο πυρ της κολάσεως, αυτό είναι το σχέδιο του Θεού, να σώσει τα παιδιά του και να καταστρέψει τους άλλους. Όποιος είναι μαζί του οφείλει να συνδράμει ενεργά στο σχέδιο του Θεού. Αυτό ήταν το δόγμα των Ζηλωτών.

Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.





Αηαπητοί φίλες/φίλοι στις λίγες μέρες που βρίσκομαι σε αυτή τη κοινότητα, έχω κατηγορηθεί αρκετές φορές πως δαιμονοποιώ τη φιλοσοφία!

Μα φίλοι μου δεν είμαι εγώ που την δαιμονοποιώ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΑΣ!

Και ιδού τι κάνει, ιδού μια από τις αποδείξεις, διαβάστε αυτό το "φιλοσοφικό" άρθρο!!!

Δεν έχει σημασία ποιός το έγραψε, ένας άνθρωπος το έγραψε, ή μάλλον το χέρι ενός ανθρώπου επηρεασμένου από την σύγχρονη αθλιότητα της φιλοσοφίας το έγραψε, ο ίδιος ο άνθρωπος είναι αγαπητός, είναι μια αγαπημένη ψυχή του Θεού, και φυσικά εγώ δεν έχω τίποτα προσωπικό εναντίον κανενός, όμως ιδού.
Διαβάστε!!

Εννοείται, είναι σεβαστό, είναι κατανοητό, είναι αυτονόητο, είναι θεσμοθετημένο, είναι κατοχυρωμένο από το Σύνταγμα ότι ο κάθε πολίτης έχει το ελεύθερο να πιστεύει ότι θέλει, και αυτό ας κάνει ο καθένας.

Και άλλωστε έχω ακούσει πολύ χειρότερα φιλοσοφικά λόγια, όμως, και εγώ επίσης έχω ένα δικαίωμα.

Εχω το δικαίωμα όχι βέβαια βρίζω ανθρώπους, αλλά να μπορώ να φτύνω όσο μπορώ περισσότερο μια τέτοια δαιμονική φιλοσοφία που ακροτηριάζει τόσο πολύ τη λογική, την όραση, τα αισθήματα, την ανθρωπιά, την ίδια τη ψυχή μας.

Αυτό πιστεύω θα έκανε και κάθε αληθινός φιλόσοφος, και σίγουρα αυτό θα έκανε και Αγιος Φιλόσοφος Σωκράτης αν ζούσε στις μέρες μας.

Θα σιχαινόταν, και θα γύριζε το πρόσωπο του αηδιασμένος από αυτή τη φρικτή, και δαιμονική φιλοσοφία που διαβάλλει τόσο βάναυσα ακόμα και το Χριστό που καρφωμένος στο σταυρό Του, συγχώρεσε ακόμα και τους σταυρωτές Του.
Πατέρα συγχώρεσε τους, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν, και άρα δεν ξέρουν και τι λένε.
Σας ζητώ συγνώμη αν σας στενοχώρησα.
Να είσαστε καλά φίλοι μου.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:16

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Fri Nov 24, 2006 1:41 pm

Αυτό πιστεύω θα έκανε και κάθε αληθινός φιλόσοφος, και σίγουρα αυτό θα έκανε και Αγιος Φιλόσοφος Σωκράτης αν ζούσε στις μέρες μας.


Θα σιχαινόταν, και θα γύριζε το πρόσωπο του αηδιασμένος από αυτή τη φρικτή, και δαιμονική φιλοσοφία που διαβάλλει τόσο βάναυσα ακόμα και το Χριστό που καρφωμένος στο σταυρό Του, συγχώρεσε ακόμα και τους σταυρωτές Του.
Πατέρα συγχώρεσε τους, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν, και άρα δεν ξέρουν και τι λένε.
Σας ζητώ συγνώμη αν σας στενοχώρησα.


Πάω στοίχημα οτι ο 'Αγιος' Σωκράτης δεν θα αηδίαζε ποτέ, ούτε θα έφτυνε καμμία προσπάθεια προσέγγισης, ακόμα και αν την θεωρούσε λανθασμένη.

Εμένα τουλάχιστον (δενξέρω για τους άλλους) με στεναχώρησες ΠΑΡΑ πολύ, γιατί, αν και λές οτι είσαι ερευνητής της αλήθειας και αγαπάς τον Χριστό, συμπεριφέρεσαι σαν τον χειροτερο εχθρό του Χριστού!!!!! Σχεδον δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω...
Ευχαριστούμε που ζητάς απο τον Πατέρα να μας συγχωρέσει, αλλά ένας καλός Χριστιανός θα ζητούσε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να συγχωρεθεί ο ίδιος για τα 'πιθανά' λάθη του στην αντιμετώπιση των άλλων που απλά ΨΑΧΝΟΥΝ για την αλήθεια, όπως κάνεις κι εσύ...
Ας είσαι φωτισμένος...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:22

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Fri Nov 24, 2006 1:41 pm

Αυτό πιστεύω θα έκανε και κάθε αληθινός φιλόσοφος, και σίγουρα αυτό θα έκανε και Αγιος Φιλόσοφος Σωκράτης αν ζούσε στις μέρες μας.


Θα σιχαινόταν, και θα γύριζε το πρόσωπο του αηδιασμένος από αυτή τη φρικτή, και δαιμονική φιλοσοφία που διαβάλλει τόσο βάναυσα ακόμα και το Χριστό που καρφωμένος στο σταυρό Του, συγχώρεσε ακόμα και τους σταυρωτές Του.
Πατέρα συγχώρεσε τους, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν, και άρα δεν ξέρουν και τι λένε.
Σας ζητώ συγνώμη αν σας στενοχώρησα.


Πάω στοίχημα οτι ο 'Αγιος' Σωκράτης δεν θα αηδίαζε ποτέ, ούτε θα έφτυνε καμμία προσπάθεια προσέγγισης, ακόμα και αν την θεωρούσε λανθασμένη.

Εμένα τουλάχιστον (δενξέρω για τους άλλους) με στεναχώρησες ΠΑΡΑ πολύ, γιατί, αν και λές οτι είσαι ερευνητής της αλήθειας και αγαπάς τον Χριστό, συμπεριφέρεσαι σαν τον χειροτερο εχθρό του Χριστού!!!!! Σχεδον δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω...
Ευχαριστούμε που ζητάς απο τον Πατέρα να μας συγχωρέσει, αλλά ένας καλός Χριστιανός θα ζητούσε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να συγχωρεθεί ο ίδιος για τα 'πιθανά' λάθη του στην αντιμετώπιση των άλλων που απλά ΨΑΧΝΟΥΝ για την αλήθεια, όπως κάνεις κι εσύ...
Ας είσαι φωτισμένος...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:23

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Fri Nov 24, 2006 1:48 pm

Παγώνα, αν και φρονώ ότι αδίκως αναλώνεις ενέργεια στα πλήκτρα σου απευθυνόμενη στο συγκεκριμένο μέλος, για την αξία της προσέγγισής σου την οποία ευτυχώς κάποιοι ΒΛΕΠΟΥΝ ή θα δουν (διαβάζοντάς σε) στην ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ της, εγώ προσωπικά υποκλίνομαι.
_________________
.


Η μαγκιά είναι να σέβεσαι τον άνθρωπο ΚΑΙ όταν δεν αποδέχεσαι κάποια άποψή του. Σεβασμός δε σημαίνει απαραίτητα και αποδοχή...


mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του




PostPosted: Mon Nov 27, 2006 2:30 pm

Εγώ αντίθετα ακριβώς μια τέτοια αντίδραση περίμενα και ούτε με στεναχωράει ούτε με αηδιάζει κάτι τέτοιο. Αλλά αντίθετα προσθέτει άλλο ένα παράσημο υπερ της Φιλοσοφίας, υπερ αυτών που τολμούν ακόμα να σκέφτονται και να εκφράζουν ελεύθερα την όποια σκέψη τους.

Χαίρομαι ακόμα όταν η φιλοσοφία αποκαλείτε ΔΑΙΜΩΝ ! Διότι αυτό ακριβώς είναι η Φιλοσοφία, ΔΑΙΜΩΝ αλλά με την αρχαιοελληνική σημασία της λέξης, για όσους γνωρίζουν, δηλαδή ΔΑΗΜΩΝ !

ΖΗΤΩ Η ΔΑΗΜΟΝΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ !
_________________

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Mon Nov 27, 2006 2:40 pm P

δεν αμφισβητει κανενας λογικος ανθρωπος την φιλοσοφια.
και σαφως δεν ειναι η θεση του τερυ η θεση της χριστιανοσυνης για το θεμα
_________________
ΣΤΙΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Mon Nov 27, 2006 11:16 pm
ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΤΕΡΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ.
ΤΙ ΟΔΗΓΕΙ ΑΡΑΓΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΊΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΦΤΥΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΓΗ ΘΕΩΡΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
_________________
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”