Εικασίες Φιλοσοφικές

Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:26

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του



PostPosted: Wed Nov 29, 2006 1:18 pm

6. Τοις την μωράν των έξωθεν ( = Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν και κρίσιν και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΟΔΗΓΕΙ ΑΡΑΓΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΊΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΦΤΥΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΓΗ ΘΕΩΡΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ? ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ !

Δεν ξέρω αν η θέση του Τέρυ είναι και η θέση της χριστιανοσύνης (αλήθεια πως ορίζεται η χριστιανοσύνη) για το θέμα, εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι το ανωτέρω το 6ο ανάθεμα του Συνοδικού της Αγίας Ζ’ Οικουμενικής Συνόδου υπέρ της Ορθοδοξίας που έγραψα παραπάνω και αναθεματίζει τους φιλοσόφους και μάλιστα τους Έλληνες, ότι προήλθε από τους επίσημους εκπροσώπους της χριστιανοσύνης και μάλιστα μέχρι και προ δυο τριών ετών αυτό περιλαμβάνονταν στο «Τριώδιον» και αναγιγνώσκονταν την Κυριακή της Ορθοδοξίας !

Αλήθεια πολλά είναι εκείνα που έχουν ακουστεί μέχρι σήμερα από επίσημους και μη εκπροσώπους αυτού που λέγεται χριστιανοσύνη και δεν είναι εύκολο να οριστεί, για την Φιλοσοφία. Άλλοι να λένε ότι τρέφουν εκτίμηση απέναντι στην Ελληνική Φιλοσοφία θεωρώντας την ως τον στυλοβάτη της φιλοσοφίας του χριστιανισμού, και εκθειάζοντας κάποιους φιλοσόφους όπως τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη, μιλώντας μέχρι και για προ Χριστού χριστιανούς και άλλοι να Αναθεματίζουν αυτές τις Πλατωνικές ιδέες (βλέπε 2ο ανάθεμα).

Ποια είναι η δική μου άποψη ; Ότι η Φιλοσοφία βρίσκονταν, βρίσκεται και θα βρίσκεται πάντα υπό διωγμό, πολύ ποιο πριν, κατά την διάρκεια αλλά ίσως και μετά τον χριστιανισμό. Γιατί ; Διότι ο στόχος της Φιλοσοφίας είναι να διαλύσει τα σκοτάδια και να αποκαλύψει το φως με καθαρή και κρυστάλλινη λογική, πράγμα που ίσως να μην συμφέρει στις οποιαδήποτε εξουσίες ή ιερατεία που στηρίζουν την παρουσία τους στην πλάνη του κόσμου, στο σερβίρισμα του δικού τους παραμυθιού. Διευκρινίζω ότι δεν μιλάω μόνο για τα Χριστιανικά ιερατεία, διότι διωγμούς Φιλοσόφων βλέπουμε σε κάθε εποχή, και από κάθε μορφής και φύσης ιερατεία και εξουσίες.

Για τον Χριστιανισμό η γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αυτός πέρα από μια μεγάλη θρησκεία είναι και ένα φιλοσοφικό ρεύμα. Ακόμα και ο ίδιος ο Χριστιανισμός είναι και αυτός μια Φιλοσοφία. Δεν ξέρω πόσοι το αμφισβητούν αυτό.

Σαν φιλοσοφία που είναι και ο χριστιανισμός είχε και αυτός την τύχη που είχαν όλες οι φιλοσοφίες, δηλαδή διώχτηκε και ο ίδιος όταν με την άποψή του και με την στάση του έθιξε κάποιες εξουσίες της εποχής εκείνης.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:27

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 5:58 pm

Pagona έγραψε:
Αυτό πιστεύω θα έκανε και κάθε αληθινός φιλόσοφος, και σίγουρα αυτό θα έκανε και Αγιος Φιλόσοφος Σωκράτης αν ζούσε στις μέρες μας.

Θα σιχαινόταν, και θα γύριζε το πρόσωπο του αηδιασμένος από αυτή τη φρικτή, και δαιμονική φιλοσοφία που διαβάλλει τόσο βάναυσα ακόμα και το Χριστό που καρφωμένος στο σταυρό Του, συγχώρεσε ακόμα και τους σταυρωτές Του.
Πατέρα συγχώρεσε τους, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν, και άρα δεν ξέρουν και τι λένε.
Σας ζητώ συγνώμη αν σας στενοχώρησα.


Πάω στοίχημα οτι ο 'Αγιος' Σωκράτης δεν θα αηδίαζε ποτέ, ούτε θα έφτυνε καμμία προσπάθεια προσέγγισης, ακόμα και αν την θεωρούσε λανθασμένη.

Εμένα τουλάχιστον (δενξέρω για τους άλλους) με στεναχώρησες ΠΑΡΑ πολύ, γιατί, αν και λές οτι είσαι ερευνητής της αλήθειας και αγαπάς τον Χριστό, συμπεριφέρεσαι σαν τον χειροτερο εχθρό του Χριστού!!!!! Σχεδον δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω...
Ευχαριστούμε που ζητάς απο τον Πατέρα να μας συγχωρέσει, αλλά ένας καλός Χριστιανός θα ζητούσε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να συγχωρεθεί ο ίδιος για τα 'πιθανά' λάθη του στην αντιμετώπιση των άλλων που απλά ΨΑΧΝΟΥΝ για την αλήθεια, όπως κάνεις κι εσύ...
Ας είσαι φωτισμένος...




Ωραία τα λες και εσύ φίλη μου Παγώνα. Μπράβο!
Συμπεριφέρομαι σαν το χειρότερο εχθρό του Χριστού!!
Τι να σου πω!
Εσύ πως συμπεριφέρεσαι όταν ακούς να βρίζουν το Χριστό, για χάρη δήθεν της φιλοσοφίας;;
Τώρα θα μου πεις, αλήθεια τι θα μου πεις;
Περί φιλοσοφίας, ποιάς φιλοσοφίας; Της φιλοσοφίας ίσως του Νίτσε, του Χίτλερ, ή της φιλοσοφίας του ψέματος και της διαστρέβλωσης;
Ξέρετε πολύ καλά τι λέω, και ξέρετε πως δεν είμαι ενάντια στη φιλοσοφία. Και εγώ φιλοσοφώ, και μελετώ φιλοσοφία.

Ομως τουλάχιστον κάποιοι από σας διαστρεβλώνουν ό,τι νομίζουν πως δεν τους συμφέρει, και ιδού μετά δυο χιλιάδες χρόνια που το Φως έλαμψε στο κόσμο, πως "φιλοσοφούν" οι...φιλόσοφοι, διαβάστε φιλοσοφία:

(Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.)

Τέτοια τυφλή φιλοσοφία σας τη χαρίζω, να την χαίρεσαι Παγώνα, όλη δική σας.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:44

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Wed Nov 29, 2006 6:01 pm

Μου φαίνεται έχει δίκιο η Βίκυ! Καλέ μου άνθρωπε (κατ'ευφημισμό!) όποιος έχει 'βρίσει' τον Χριστό του τα έχωσα δεόντως... Ψάξε και λίγο τα μηνύματά μου! Δεν χαρίζομαι σε κανέναν, και γι'αυτό τον λόγο δεν θα χαριστώ και σ'εσένα!
Ειλικρινά βλέπω οτι φέρεσαι σαν εχθρός του Χριστού, γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να διώχνεις τον κόσμο απο Αυτόν, με την συμπεριφορά σου!
Συγγνώμη...και βοήθειά μας!
_________________

Clairvoyant_
Επόπτης Δημοσθονίας


PostPosted: Wed Nov 29, 2006 7:40 pm

Εχω το δικαίωμα όχι βέβαια βρίζω ανθρώπους, αλλά να μπορώ να φτύνω όσο μπορώ περισσότερο μια τέτοια δαιμονική φιλοσοφία που ακροτηριάζει τόσο πολύ τη λογική, την όραση, τα αισθήματα, την ανθρωπιά, την ίδια τη ψυχή μας.


Αυτό πιστεύω θα έκανε και κάθε αληθινός φιλόσοφος, και σίγουρα αυτό θα έκανε και Αγιος Φιλόσοφος Σωκράτης αν ζούσε στις μέρες μας.

Θα σιχαινόταν, και θα γύριζε το πρόσωπο του αηδιασμένος από αυτή τη φρικτή, και δαιμονική φιλοσοφία που διαβάλλει τόσο βάναυσα ακόμα και το Χριστό που καρφωμένος στο σταυρό Του, συγχώρεσε ακόμα και τους σταυρωτές Του.
Πατέρα συγχώρεσε τους, γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν, και άρα δεν ξέρουν και τι λένε.


Ο καθένας έχει το δικαίωμα στην προσωπική ερμηνεία όσων έχει διαβάσει ή έχει ακούσει φίλε μου, μην είσαι τόσο αυστηρός. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να σιχαθείς κάποιον, ούτε να τον φτύσεις, επειδή ερμηνεύει κάτι διαφορετικά από σένα και διατυπώνει την άποψή του κόσμια. Και φυσικά δεν πιστεύω ότι ο Σωκράτης θα κανε κάτι τέτοιο όπως λες.
Δεν χαρίζομαι σε κανέναν, και γι'αυτό τον λόγο δεν θα χαριστώ και σ'εσένα!


Shocked Κάντε στην μπάντα, περνάει η συντρόφισα Παγώνα.... 8) (Μη μας συγχίζεσαι όμως ε?)
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:45

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Wed Nov 29, 2006 9:47 pm

ποιος καλε μου φιλε εβρισε τον χριστο?
αν το κανε πιστεψε με θα ηταν μπαν.
τωρα αν καποιος εχει μη-χριστιανικες αποψεις αυτο ειναι δικαιωμα του.
γουστο του και καπελο του.

Quote:
(Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.)

αυτο καλε μου φιλε οποιος κι αν το γραψε λεγεται κριτικη κι οχι βρισιμο.
και πως να το κανουμε ο καθενας που δεν ασπαζεται την θρησκεια εχει δικαιωμα να την κρινει. οπως κι εμεις κρινουμε τις αποψεις του.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:46

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)


PostPosted: Wed Nov 29, 2006 9:52 pm

Eδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/vie ... 0158#10158 άλλο δείγμα της "χριστιανικής" κι αγαπησιάρικης προσέγγισης του φίλου μας Τέρι.

Η παραπομπή΄γίνεται όχι προς χλεύην του ατόμου, αλλά για να εμπεδώσετε απλά τις προσεγγίσεις του και να μην αναλώνετε ενέργεια στα πλήκτρα να προσπαθείτε να του εξηγήσετε αυτά που εκείνος θα ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να βλέπει στρεβλά, αποσπασματικά και κατά το δοκούν, ακόμα και να μελανιάσετε γράφοντας.


Αυτά.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:47

Terry Varnas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 1:53 am

Σας απαντώ με τα ίδια λόγια που ήδη έγραψα, μα που δεν ξέρω γιατί, δηλαδή δεν ξέρω τι είναι αυτό που σας κάνει να μην τα βλέπετε.


(Δεν έχει σημασία ποιός το έγραψε, ένας άνθρωπος το έγραψε, ή μάλλον το χέρι ενός ανθρώπου επηρεασμένου από την σύγχρονη αθλιότητα της φιλοσοφίας το έγραψε, ο ίδιος ο άνθρωπος είναι αγαπητός, είναι μια αγαπημένη ψυχή του Θεού, και φυσικά εγώ δεν έχω τίποτα προσωπικό εναντίον κανενός, όμως ιδού.
Διαβάστε!!

Εννοείται, είναι σεβαστό, είναι κατανοητό, είναι αυτονόητο, είναι θεσμοθετημένο, είναι κατοχυρωμένο από το Σύνταγμα ότι ο κάθε πολίτης έχει το ελεύθερο να πιστεύει ότι θέλει, και αυτό ας κάνει ο καθένας.)

Τα αυτονόητα εννοούνται, καθώς ο καθένας φυσικά έχει το ελεύθερο να πιστεύει ή όχι, να βρίζει το Χριστό ή όχι, να φιλοσοφεί ή όχι, κτλπ κτλπ, και εγώ ενώ σέβομαι, και αγαπώ τον άνθρωπο σαν άνθρωπο, εν τούτοις έχω το δικαίωμα να λέω, όχι ο όποιος άνθρωπος, αλλά μια τέτοια φιλοσοφία (οχι γενικά η φιλοσοφία) που κατεβάζει τον όποιο άνθρωπο τόσο χαμηλά, μια τέτοια φιλοσοφία επαναλαμβάνω είναι άρρωστη, είναι τυφλή, και κατά συνέπεια έχει τη "ιδιότητα" να τυφλώνει όσους την υιοθετούν.

Αλλά και πάλι, ο καθένας φυσικά έχει το ελεύθερο να γίνεται ακόμα και στρουθοκάμηλος, αν νομίζει πως αυτό τον συμφέρει.
Καλημέρα φίλες/φίλοι.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:48

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 12:10 pm


Αν και δε μπορώ να μην αναρωτιέμαι (ρητορικά έστω) τι ακριβώς θέλει ή κάνει στην ενότητα Φιλοσοφία ένας άνθρωπος που ισχυρίζεται ότι...
αλλά μια τέτοια φιλοσοφία (οχι γενικά η φιλοσοφία) που κατεβάζει τον όποιο άνθρωπο τόσο χαμηλά, μια τέτοια φιλοσοφία επαναλαμβάνω είναι άρρωστη, είναι τυφλή, και κατά συνέπεια έχει τη "ιδιότητα" να τυφλώνει όσους την υιοθετούν


δεν πρόκειται να το συζητήσω πλέον προσπαθώντας να βγάλω άκρη.

Κι επειδή αρέσκομαι συχνά στο να εκφράζομαι με εικονίδια, διαλέγω το ignore αυτή τη φορά, ως δοκιμότερο για το παρόν διαλεκτικό μπάχαλο :ignore:

Κατά τ'άλλα, κι εσύ φίλε Τέρι, είσαι ασφαλώς ελεύθερος να γίνεσαι στρουθοκάμηλος κατά τα καλά ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ταις ψυχές ημών...
[img]http://www.go.com.jo/QNoorjo/images/ostrige1.jpg[/img]

Καλές γιορτές να έχεις.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:49

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του



PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:11 pm

Αυτό το «Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.» το έγραψα εγώ, δεν έχω κανένα λόγω να το κρύψω.

Για μένα αποτελεί τον τρόπο που εγώ το βλέπω, μέσα από την όποια δική μου οπτική γωνία, την δική μου άποψη ή σκέψη, που δεν διστάζω να εκφράσω ελευθέρα θεωρώντας ότι ούτε βρίζω κανέναν, ούτε κατεβάζω τον όποιο άνθρωπο τόσο χαμηλά, ούτε ότι υιοθετώ μια κάποια άρρωστη και τυφλή φιλοσοφία. Αντί όμως κάποιος να μου πει την δική του άποψη πάνω σε αυτό τι εισπράττω ; ότι βρίζω τον χριστό λέει !

Αλλά είπαμε όποιος θέλει να δει εχθρούς, τους βλέπει. Όποιος θέλει να αισθάνεται ότι βρίζουν είτε εκείνον είτε ότι εκείνος θεωρεί ως ιερό και όσιο το αισθάνεται. Αυτό για εκείνον αποτελεί την αφορμή, το άλλοθι να εκτοξεύσει τους πύρινους λόγους του, ευτυχώς που δεν ζούμε ακόμα στην εποχή της ιεράς εξέτασης διότι τότε εκτός από τους πύρινους λόγους θα ακολουθούσε και η πραγματική πυρά. Ευτυχώς λέω, ή μήπως κάνω λάθος ;

Έχει και το χιούμορ της ή όλη ιστορία.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:50

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:33 pm
«Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.»


Αυτο ειναι λογικο.
απευθυνθηκε στους χριστιανους που σκοπευαν να δημιουργησουν μια χριστιανικη κοινωνια (μεταξυ τους).
το αγαπατε αληλλους κι εγω πιστευω οτι απευθυνεται για τις ενδο-χριστιανικες σχεσεις. απο εκει και περα ομως δεν ειπε να μισουν οσους ειναι μη-χριστιανοι απλα δεν ασχοληθηκε με το θεμα. εγω αν πχ πω στους ιδεογραφητες "αγαπατε αλληλους" δεν σημενει πως πρεπει να ειναι εχθρικοι απεναντι σε οποιον δεν ειναι μελος του ιδεογραφηματα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:52

elia
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:59 pm

Αν δεν κάνω λάθος, ότι ξέρουμε για το λόγο του Ιησού, το ξέρουμε από τους αποστόλους του (διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Τώρα πως συμβιβάζονται τα παραπάνω με τα παρακάτω (που έχω παραθέσει και σε άλλο νήμα) είναι μάλλον ..ένα θέμα...

Στην Β Επιστολή του Πέτρου προς κορινθίους, δίνεται η εξής εντολή στους χριστιανούς:
"Μην γίνεσθε ετεροζυγούντες απίστοις. τις γαρ μετοχή δικαιοσύνη και ανομία; τις δε κοινωνία φωτί προς σκότος; τις δε συμφώνησις Χριστώ προς Βελιάλ; ή τις μερίς πιστώ μετά απίστου; τις δε συγκατάθεσις ναώ Θεού μετά ειδώλων; υμείς γαρ ναός Θεού εστέ ζώντος. καθώς είπεν ο Θεός ότι ενικήσω εν αυτοίς και εμπεριπατήσω, και έσομαι αυτών Θεός, και αυτοί έσονται μοι λαός. Διό εξέλθετε εκ μέσου αυτών και αφορισθήτε..."

ενώ στην Β επιστολή του Ιωάννη,
"ει τις έρχεται προς υμάς, και ταύτην διδαχήν ου φέρει, μη λαμβάνετε αυτόν εις οικίαν και χαίρειν αυτόν μη λέγετε"
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:54

ΔΗΜΕΛΛΗΝ
Κολλημένος Ιδεογραφίτης



PostPosted: Thu Nov 30, 2006 4:22 pm

Ομως τουλάχιστον κάποιοι από σας διαστρεβλώνουν ό,τι νομίζουν πως δεν τους συμφέρει, και ιδού μετά δυο χιλιάδες χρόνια που το Φως έλαμψε στο κόσμο, πως "φιλοσοφούν" οι...φιλόσοφοι, διαβάστε φιλοσοφία:


(Πρόσεξε και ακόμα κάτι. Το αγαπάτε αλλήλους το είπε ο Χριστός απευθυνόμενος αποκλειστικά και μόνο στους μαθητές του. Ήταν δηλαδή σαν να τους έλεγε να αγαπιόσαστε εσείς οι μαθητές μου μεταξύ σας, να είσαστε ενωμένοι, να έχετε ομόνοια. Δεν τους είπε αγαπάτε τους άλλους, τους ετερόδοξους, αλλά αγαπάτε αλλήλους, δηλαδή μεταξύ σας, ο ένας τον άλλο.)

Τέτοια τυφλή φιλοσοφία σας τη χαρίζω, να την χαίρεσαι Παγώνα, όλη δική σας.


Μια παρατήρηση στο παραπάνω: Πρόκειται σαφώς για σοφιστεία και όχι για φιλοσοφία. Αν διαβάσεις την λογική του αεί Παμμεγίστου Πανεπιστήμονος Αριστοτέλους, ίσως καταλάβεις. Η φιλοσοφία είναι άλλο πράγμα. Αποτελεί ότι πιο ευγενικό έχει σκεφθεί μέχρι τώρα ο άνθρωπος. Είναι το απόσταγμα, η κορωνίδα της ανθρωπίνης σκέψης.

ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕΝ ΑΝΕΥ Μ...Σ φίλε Τέρρυ.

Υ.Γ Συγγνώμη για την κάπως αιχμηρή γλώσσα (αν και αποτελεί αρχαιοελληνική ρήση), αλλά παρακολουθώ εδώ και μέρες ένα παραλήρημα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:57

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 2:23 pm

Αν δεν κάνω λάθος, ότι ξέρουμε για το λόγο του Ιησού, το ξέρουμε από τους αποστόλους του (διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Τώρα πως συμβιβάζονται τα παραπάνω με τα παρακάτω (που έχω παραθέσει και σε άλλο νήμα) είναι μάλλον ..ένα θέμα...


Στην Β Επιστολή του Πέτρου προς κορινθίους, δίνεται η εξής εντολή στους χριστιανούς:
"Μην γίνεσθε ετεροζυγούντες απίστοις. τις γαρ μετοχή δικαιοσύνη και ανομία; τις δε κοινωνία φωτί προς σκότος; τις δε συμφώνησις Χριστώ προς Βελιάλ; ή τις μερίς πιστώ μετά απίστου; τις δε συγκατάθεσις ναώ Θεού μετά ειδώλων; υμείς γαρ ναός Θεού εστέ ζώντος. καθώς είπεν ο Θεός ότι ενικήσω εν αυτοίς και εμπεριπατήσω, και έσομαι αυτών Θεός, και αυτοί έσονται μοι λαός. Διό εξέλθετε εκ μέσου αυτών και αφορισθήτε..."

ενώ στην Β επιστολή του Ιωάννη,
"ει τις έρχεται προς υμάς, και ταύτην διδαχήν ου φέρει, μη λαμβάνετε αυτόν εις οικίαν και χαίρειν αυτόν μη λέγετε"

Μπορεις να κανεις μια μικρη ερμηνεια?

Και μη μου πει τώρα κανείς ότι η χριστιανική θρησκεία δεν είναι γεμάτη με απειλές γι’ αυτό το πυρ της κολάσεως…


Για τον χριστιανισμο η κολαση ειναι η ελλειψη επαφης με το θειον.
αλλα οταν εχεις απεναντι σου ανθρωπους συνηθως χωρις μορφωση θα το πεις ποιο λαϊκα και ισως τρομακτικα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:58

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Mon Dec 04, 2006 10:32 am

Αυτούς φοβάμαι Φώτη, τους «ανθρωπους συνηθως χωρις μορφωση» που όχι μόνο χρειάζεται να τους το πεις ποιο λαϊκα και ίσως τρομακτικά, αλλά όταν τους το πεις έτσι όπως λες, έτσι το λαμβάνουν και κατά γράμμα. Εξώτερο πυρ της κολάσεως τους πεις, εξώτερο πυρ βλέπουν και να ήταν μόνο αυτό ; Το Χειρότερο είναι ότι κάποιοι θεωρούν ότι ως καλοί χριστιανοί πρέπει να συνδράμουν στο έργο του Θεού, στο να στείλουν δηλαδή όσους θεωρούν αιρετικούς ή δεν ξέρω άλλο τι, οι ίδιοι, σε αυτό το πυρ της κολάσεως και τότε, να οι ιερές εξετάσεις και να οι καταδίκες, των δήθεν μαγισσών και αιρετικών, βλέπε και μέχρι επιστημόνων και φιλοσόφων, στην πυρά. Θα μου πεις αυτά τα έκαναν μόνο οι Δυτικοί. Αμ δε, που τα έκαναν μόνο οι δυτικοί. Οι πρώτοι διδάξαντες ήταν οι Ανατολικοί οι οποίοι με αυτές τις μεθόδους εξουδετέρωσαν πρώτοι κάθε τι το ετερόδοξο στην ανατολική Ρωμυλία για να πάρουν στη συνέχεια την σκυτάλη οι δυτικοί. Όχι δεν μπορούμε να κατηγορούμε την οποιαδήποτε Κοσμοθεωρία ή θρησκεία γι’ αυτό. Τα μυαλά που κουβαλούν οι άνθρωποι είναι υπεύθυνα γι’ αυτά τα εγκλήματα, τα μυαλά εκείνα που πλάθουν κατά το ποιο νοσηρό και τροποποιούν κατά το δοκούν την όποια κοσμοθεωρία για να πράξουν τα απάνθρωπα εγκλήματά τους. Γι’ αυτό σου λέω, αυτούς φοβάμαι και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα έπρεπε να τους μιλήσει κάποιος για να αποτρέψει την όποια στρέβλωση και την όποια επικινδυνότητα, απορρέει από αυτήν.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 14:59

Pagona
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Mon Dec 04, 2006 12:40 pm

Φοβάμαι οτι δεν είναι θέμα μόρφωσης απλά, και λέω φοβάμαι, γιατί αν ήταν, θα λυνόταν το πρόβλημα... Είναι θέμα πρόθεσης και διαπαιδαγώγησης μαζί. Εϊναι θέμα χαρακτήρα εν ολίγοις! Έχω μιλήσει με ανθρώπους ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ, έως και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ που είχαν περισσότερη δίψα και ανοχτά μυαλά απο ανθρώπους δήθεν επιστήμονες, που μέσα στην αλλαζονεία τους χρησιμοποιούν τις λέξεις λές και είναι βέλη για να 'τρομάξουν' στην κυριολεξία τους υποτίθεται αδαείς, χωρίς να λένε τίποτα καινούργιο ή ουσιαστικό, και το χειρότερο χωρίς να λένε τίποτα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ, φιλτραρισμένο απο τις προσωπικές τους ανασκαφές στον χώρο της γνώσης, άνθρωποι που απλά παπαγαλίζουν όσα διάβασαν σε βιβλία, πράγματα που τους έκαναν κλίκ και που τρέφουν μιά χαρά την υπερηφάνειά τους...
Μόνο ένας άνθρωπος χωρίς κόμπλεξ μπορεί να είναι πραγματικά ανοιχτός, και να θεωρείται αληθινός ερευνητής. Όλοι οι άλλοι είναι μαριονέτες των ίδιων τους των κόμπλεξ!!!!!
Ακόμα και η γιαγιά μου, που ανήκε στις περιπτώσεις των αγράμματων, όταν την είχα ρωτήσει μικρό παιδί για τις φωτιές της κόλασης, που άκουγα να μας πετούν οι 'μορφωμένοι' θρησκειολόγοι στα σχολεία μας, είχε χαμογελάσει με νόημα και είχε πεί με άλλα λόγια αυτό που είπε ο Saboteur: "κόλαση είναι να είσαι μακρυά απο τον Πατέρα κόρη μου", κι ας μην καταλάβαινα τί ακριβώς μου έλεγε... Τί μου λέτε λοιπόν...
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Πέμ 19 Απρ 2007, 15:00

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Mon Dec 04, 2006 1:21 pm

Καλά έκανα εγώ κι είπα, άσε Βίκυ, μην απαντάς ΚΑΙ εδώ (δεν έχω πολύ χρόνο), θα'ρθει η Παγώνα και θα πει αυτά που θέλω εγώ και με λιγότερα λόγια από μένα που υπερθεματίζω τραγικά ενίοτε. Very Happy

Να'σαι καλά βρε Παγωνί μ' thumb
_________________

mytF
Ιδεογραφίτης με τα όλα του


PostPosted: Mon Dec 04, 2006 1:34 pm


Ναι ρε συ Παγώνα, καλά τα λες, γι’ αυτό και το «ανθρωπους συνηθως χωρις μορφωση» το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά διότι για μένα η ΜΟΡΦΩΣΗ (αυτή τη φορά το γράφω με κεφαλαία), δεν είναι μόνο η εγκυκλοπαιδική ή η επιστημονική. ΠΑΙΔΕΙΑ δεν ονομάζω τις γνώσεις μόνο που κατέχει ένας άνθρωπος, αυτές τις οποίες μπορεί να βρει κάποιος σε κάποιο βιβλίο. Η ΠΑΙΔΕΙΑ και η ΜΟΡΦΩΣΗ εννοούνται με την ευρεία σημασία των λέξεων. Λέγοντας ΠΑΙΔΕΙΑ ή ΜΟΡΦΩΣΗ συμπεριλαμβάνω φυσικά σε αυτές τις έννοιες και τους ΤΡΟΠΟΥΣ που έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε και να ενεργούμε ως άνθρωποι, ότι δηλαδή συνθέτει την ψυχολογία μας, την ευρύτερη ψυχοσύνθεσή μας. Δεν είναι όλοι Άγιοι. Όσοι έχουν το ΛΑΘΟΣ μέσα τους (αυτό ονομάζω ανυπαρξία μόρφωσης), όσοι έχουν μάθει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ κάποια πράγματα, όσοι δεν έχουν καλλιεργηθεί για να διακρίνουν το πρέπον και το ορθό, ε ! τότε λανθασμένα θα δράσουν, λανθασμένα θα ενεργήσουν, κακό και πόνο θα προκαλέσουν. Όσα άγια και ιερά και αν τους προσφέρει κανείς θα τα παραμορφώσουν, θα τα διαστρεβλώσουν, θα πράξουν με αυτά τα ανείπωτα. Γι’ αυτό πρέπει πριν από όλα να ξεκινάει κανείς από τα βασικά, από την αναγκαιότητα του ανθρωπισμού, από την αναγκαιότητα του να μην βλέπει το ετερόδοξο σαν τον «διάβολο», αναγκαιότητα που απουσιάζει σε μεγάλο φάσμα από όλη την ανθρωπότητα, πηγή μυρίων δεινών. Πριν μιλήσουμε για θρησκείες, για Φιλοσοφίες ή για οτιδήποτε άλλο εκείνο που πρέπει να μάθουμε είναι να φερόμαστε σαν Άνθρωποι, σαν όντα λογικά και όχι σαν κτήνη που τρομάζουν μπροστά στο παραμικρό διαφορετικό. Αυτή είναι η πραγματική ΜΟΡΦΩΣΗ, η πραγματική ΠΑΙΔΕΙΑ. Όλα τα άλλα ακολουθούν…
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re:

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Τετ 08 Απρ 2009, 19:43

LoLitA έγραψε:s3irios
Επόπτης Δημοσθονίας

PostPosted: Thu Nov 16, 2006 10:10 pm

Ο ανθρωπος σαν υλικο ον ειναι απλα μια καλοκατασκευασμενη-καλοφτιαγμενη μηχανη.ΔΕΝ ειναι απο τα καλυτερα και απο τα ΤΕΛΕΙΑ κατασκευασματα.Αλλα ειναι πολυ ανθεκτικο και κατεχει τον μεσο ορο των χαρακτηριστικων που εχουνν οργανισμοι.Περιεχει απο ολα αλλα απο λιγο.
ΑΠο κει και περα εχει και το θυμικο καθως και τη ψυχη.Για οσους τα δεχονται φυσικα.....Ο καθεις με την αποψη του...

Πραγματικα ομως δε πιστευω οτι υπαρχει ενας ανθρωπος στη Γη οσο επιστημων και να'ναι που να μπορει να περιγραψει τι σημαινει το "κενο" , οχι με τη φυσικη εννοια βεβαια αλλα με την ακραια και καθετη εννοια του "τιποτα".Ειναι σα τη περιπτωση που προσπαθει καποιος να σκεφτει την ανυπαρξια σαν πραγμματικοτητα.
Δοκιμαστε το,προσπαθηστε να σκεφτειτε πως θαταν να μην υπηρχε τιποτα ουτε συμπαν ουτε πλανητες ουτε οντα ουτε Θεος....Θα νιωσετε λες και βαρατε σε τοιχο!!!

Αφού δεν υπάρχει κάτι (και όχι τίποτα γιατί όταν δεν υπάρχει τίποτα υπάρχει κάτι) πώς να το φανταστούμε;
Αν βλέπαμε το τίποτα τότε το τίποτα θα ήταν κάτι. Επιπλέον και κάτι να μην ήταν το τίποτα εμείς θα είμαστε κάτι που βλέπει το τίποτα.

Δεν μπορούμε να φανταστούμε το ΤΙΠΟΤΑ γιατί είμαστε κάτι.
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από Apomakros » Τετ 08 Απρ 2009, 22:02

Eνλογος έγραψε:Δεν μπορούμε να φανταστούμε το ΤΙΠΟΤΑ γιατί είμαστε κάτι.
Σωστά. Μπορούμε να φανταστούμε ό,τι υπάρχει.

Όσο περισσότερες οι προβολές, τόσο πιο υποκειμενική η αντίληψη του υπαρκτού, μέχρι την απόλυτη διαστρέβλωσή του.

Μέσα από τα χρωματισμένα γυαλιά των σκέψεων, των πεποιθήσεων, των ονειροπολήσεων, των ευμετάβλητων διαθέσεων και των προηγούμενων αντιλήψεών μας, ο νους μας αντί να βλέπει (να προσλαμβάνει πληροφορίες) προβάλλει εικόνες κατασκευασμένες από ένα μείγμα εξωτερικών ερεθισμάτων και εσωτερικής επεξεργασίας. Κοιτάζουμε ποτέ ένα δέντρο, τη θάλασσα, τον ουρανό ένα πρόσωπο, χωρίς να σχηματίσουμε λέξεις, χωρίς να σχολιάζουμε και να συγκρίνουμε;



(Γι' αυτό και δεν είναι καθόλου υπερβολή να ισχυριστούμε ότι "ο καθένας ζει στον κόσμο του", δηλαδή σ' έναν ονειρικό κόσμο παραισθήσεων, τόσο ατομικών όσο και συλλογικών)
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Τετ 08 Απρ 2009, 22:23

Απόμακρος έγραψε:Μέσα από τα χρωματισμένα γυαλιά των σκέψεων, των πεποιθήσεων, των ονειροπολήσεων, των ευμετάβλητων διαθέσεων και των προηγούμενων αντιλήψεών μας, ο νους μας αντί να βλέπει (να προσλαμβάνει πληροφορίες) προβάλλει εικόνες κατασκευασμένες από ένα μείγμα εξωτερικών ερεθισμάτων και εσωτερικής επεξεργασίας. Κοιτάζουμε ποτέ ένα δέντρο, τη θάλασσα, τον ουρανό ένα πρόσωπο, χωρίς να σχηματίσουμε λέξεις, χωρίς να σχολιάζουμε και να συγκρίνουμε;
Η εσωτερική επεξεργασία στηρίζεται σε προϋπάρχουσες πληροφορίες (Ιδέες) οι οποίες είναι σημαντικές.
Δεν ξέρω αν απαραίτητα σχολιάζουμε ή σχηματίζουμε λέξεις οταν βλέπουμε οτιδήποτε αλλά σίγουρα συγκρίνουμε. Η σύγκριση είναι η Αρχή της Αντίληψης και της ύπαρξης του αντικειμένου-έννοιας εντός του νοητού κόσμου για τον οποίο μίλησες παρακάτω.
Απόμακρος έγραψε:

(Γι' αυτό και δεν είναι καθόλου υπερβολή να ισχυριστούμε ότι "ο καθένας ζει στον κόσμο του", δηλαδή σ' έναν ονειρικό κόσμο παραισθήσεων, τόσο ατομικών όσο και συλλογικών)
Από αυτές τις παραισθήσεις οφείλουν όλοι στον εαυτό τους να ξεφύγουν.
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από Apomakros » Πέμ 09 Απρ 2009, 20:12

Ενλογος έγραψε:Η εσωτερική επεξεργασία στηρίζεται σε προϋπάρχουσες πληροφορίες (Ιδέες) οι οποίες είναι σημαντικές.
Ο νους μας είναι γεμάτος με προϋπάρχουσες πληροφορίες. Και η εσωτερική επεξεργασία στηρίζεται σ' αυτές. Δηλαδή γεμίζουμε συνεχώς τον νου με προκατασκευασμένες αντιλήψεις και σκέψεις.

Όμως ένας νους εγωκεντρικός, όσο έξυπνος και πολυμαθής κι αν είναι, δεν παύει να είναι στενός και ρηχός με συνέπεια να ζει μια μονότονη και επιφανειακή ζωή. Για να ξεφύγει από την μιζέρια του αναζητεί περισσότερες διανοητικές εμπειρίες. Όλες όμως οι εμπειρίες που αναζητά κινούνται στο ίδιο επίπεδο του γνωστού και του παλαιού, που απλά διανθίζεται και εξωραΐζεται.

(εγωκεντρικός νους >>>>> ζωή ρηχή >>>>> επιθυμία για περισσότερες ερεθιστικές εμπειρίες)
Ενλογος έγραψε:Από αυτές τις παραισθήσεις οφείλουν όλοι στον εαυτό τους να ξεφύγουν.
Οφείλουμε πράγματι να ξεφύγουμε από τις παραισθήσεις μας. Οφείλουμε να ξεφύγουμε από το ονείρεμα.

Αλλά αυτό δεν είναι και κάτι εύκολο.

Η σκέψη που προσπαθεί να ελευθερώσει τον εαυτό της από το χρόνο δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να ενισχύει τη σκλαβιά της στο δίχτυ του χρόνου. Η συνειδητοποίηση του σφάλματος αυτής της προσέγγισης ισοδυναμεί με απελευθέρωση από την παγίδα της.

Ο στοχασμός είναι απλά το άδειασμα του νου, ακόμη και από τον ίδιο τον στοχαστή...

Να γίνουμε απλοί. Στην απλότητα η συνειδητοποίηση προηγείται της λεκτικοποίησης. Όταν θα έχουμε την συνείδηση του πράγματος θα βρούμε και τις κατάλληλες εκφράσεις. Σε αντίθετη περίπτωση κινούμαστε μέσα στο χώρο των ειδώλων.

Ούτε η λέξη "ψωμί" ούτε η φωτογραφία μιας φέτας ψωμιού είναι αληθινά το ψωμί, που μπορεί να μας θρέψει, αλλά είναι μια συμβολική αναπαράσταση.

Το πλέγμα των συμβατικών απεικονίσεων συνθέτει το συνολικό Matrix μέσα στο οποίο ζούμε: οι σκιές στο βάθος του σπηλαίου του Πλάτωνα, η "Maya" των ινδουϊστών.




(Η άμεση κατανόηση συνοδεύεται από την άμεση δράση χωρίς διαχωριστικό διάστημα, χωρίς την παρέμβαση των σκέψεων)
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Πέμ 09 Απρ 2009, 20:57

Λάθος δρόμος: Ερέθισμα-> Εαυτός-> Εγώ(Πλαστός εαυτός, μορφοποίηση επιθυμιών) ->Εγωστική κριτική (η ενδοεγκεφαλική φωνή-κι όμως :loco: )->Αποδεκτή γνώση-> Δράση
Σωστός δρόμος: Ερέθισμα->Εαυτός->Γνώση->Δράση

Στην πρώτη περίπτωση ειδικά μερικοί ανήγουν και διάλογο με το "τίποτα"-εγώ. Μάλιστα το "τίποτα" απαντά κιόλλας. :bye:

Ας αφήσουμε απλά την Ενέργεια να εκΔηλωθεί.

Και επιστημονική "απόδειξη".
Απόμακρος έγραψε:Αλλά αυτό δεν είναι και κάτι εύκολο.
Ας ανοίξουμε απλά...την "πόρτα".
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από Apomakros » Πέμ 09 Απρ 2009, 22:39

Ενλογος έγραψε:Ας ανοίξουμε απλά...την "πόρτα".
Ναι. Ν' ανοίξουμε την "Πόρτα" πρέπει.

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 636#p75636


Σε τελική ανάλυση φίλε μου, λίγα και καλά εργαλεία είναι αρκετά για να προχωρήσεις σε βάθος. Είναι απαραίτητο όμως να διαθέτεις πολύ έρωτα για την αλήθεια, πολύ επιμονή, πειθαρχία, προσοχή και διάκριση.

Όλοι οι δρόμοι είναι ανοιχτοί, όλες οι οδηγίες για το ταξίδι έχουν δοθεί, αλλά οι ταξιδιώτες πηγαίνουν σημειωτόν ή αναβάλλουν συνεχώς την αναχώρηση, ταξιδεύοντας νοερά με την φαντασία τους....

Νομίζω πως αντί για πίστη χρειαζόμαστε συνειδητή και υπεύθυνη δράση. Αυτό που έχει σημασία είναι τι μπορώ να κάνω μ' αυτά που "γνωρίζω" στην καθημερινότητα, αντί να ονειροπολώ και να φαντάζομαι ότι ζω...

Στα βιβλία δεν βρίσκει κανείς τη "γνώση που σώζει", αλλά στην καλύτερη περίπτωση "συνταγές" και "οδηγίες προς ναυτιλομένους".

Πρέπει εσύ να δοκιμάσεις στην πράξη τις οδηγίες, ούτως ώστε να επιβεβαιώσεις, να συμπληρώσεις ή και να απορρίψεις τα όσα υποστηρίζουν (όλες οι πηγές δεν είναι δυστυχώς αξιόπιστες και περιέχουν συχνά λάθη, παραλείψεις, παρερμηνείες, άγνοια και φαντασιοπληξίες).

Πρέπει να περπατήσεις με τα δικά σου πόδια, να δοκιμάσεις καινούργια μονοπάτια, να χαθείς και να ξαναβρείς το δρόμο σου μέσα από το βίωμα.

Αν είσαι αληθινός ερευνητής δεν θα πιστεύεις επιπόλαια, ούτε θα απορρίπτεις αβίαστα καμία υπόθεση. Θα εξετάζεις αντικειμενικά (εμπειρικά) τα πάντα και θα απορροφάς τη Γνώση που μεταβολίζει και ενσαρκώνει.




(Κι αν κάτι δεν μπορείς ακόμα να το επεξεργαστείς, το αφήνεις για αργότερα, όταν το Είναι σου θα έχει διευρυνθεί και η κατανόησή σου οξυνθεί)
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Πέμ 09 Απρ 2009, 23:32

Απόμακρος έγραψε:Πρέπει εσύ να δοκιμάσεις στην πράξη τις οδηγίες, ούτως ώστε να επιβεβαιώσεις, να συμπληρώσεις ή και να απορρίψεις τα όσα υποστηρίζουν (όλες οι πηγές δεν είναι δυστυχώς αξιόπιστες και περιέχουν συχνά λάθη, παραλείψεις, παρερμηνείες, άγνοια και φαντασιοπληξίες).

Πρέπει να περπατήσεις με τα δικά σου πόδια, να δοκιμάσεις καινούργια μονοπάτια, να χαθείς και να ξαναβρείς το δρόμο σου μέσα από το βίωμα.
Με "δικά μου" λόγια: Να Ζεις (και όχι να σε "ζεις").
Άβαταρ μέλους
ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ » Παρ 10 Απρ 2009, 12:17

ΦΥΣΙΣ = ΚΟΣΜΟΣ = ΣΥΜΠΑΝ (ΣΥΝ ΠΑΝ).

ΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ, άπό τόν Μικρόκοσμο μέχρι τόν Μακρόκοσμο.

Τώρα, ἡ ἀνθρωπότης ἐπέλεξε (κάποιοι τό ἐπέλεξαν γι' αὐτήν) να καινοτομήσῃ καὶ να θεωρῇ ὥς τὸ ὑπέρτατο ἀγαθό της την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ἤ ΜΑΖΟΚΡΑΤΙΑ, ἀποτελῶντας τὴν μόνη ἐξαίρεσι μέσα στόν Κόσμο/Σύμπαν.

Καὶ ἐρωτῶ, ἐὰν αὐτὸ δεν εἶναι ΥΒΡΙΣ, τότε τί εἶναι?


Προσοχή: Ἡ ἔννοια τῆς ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑΣ (κράτος τῶν Ἀρίστων) ἔχει διαστρεβλωθῇ ἐννοιολογικά καί ἔχει ταυτισθῇ σήμερα με τὴν Πλουτοκρατία ἤ τὴν Ὀλιγαρχία. Οἱ "ἀριστοκρατικές" οἰκογένειες τοῦ σήμερα δεν εἶναι "ἀριστοκρατικές", ἀλλὰ ὥς ἐπὶ τό πλεῖστον ὑβρίζοντα τρωκτικὰ, ἀφιονισμένα ἀπὸ τὴν ἀνόσια λαγνεῖα των για ἐξουσία καὶ ὑλικὴ εὐμάρεια.
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Εικασίες Φιλοσοφικές

Δημοσίευση από Apomakros » Παρ 10 Απρ 2009, 21:35

ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ έγραψε:ΦΥΣΙΣ = ΚΟΣΜΟΣ = ΣΥΜΠΑΝ (ΣΥΝ ΠΑΝ).

ΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ, άπό τόν Μικρόκοσμο μέχρι τόν Μακρόκοσμο.
Αυτό που λες έχει μεταφυσική διάσταση και κάνεις καλά που το συνδέεις μιας και δεχόμαστε πως ΟΛΑ συνδέονται μεταξύ τους.

Πράγματι, τα πάντα, το σύμπαν όλο, τα ορατά και τα αόρατα, είτε το θέλουμε είτε όχι, έχουν όλα κάποιο "πολίτευμα".

Κατά συνέπεια η συζήτηση για τα πολιτεύματα, σε θεωρητικό επίπεδο όπως τα προσεγγίζει π.χ. ο Πλάτωνας, είναι τόσο Φιλοσοφική όσο και μεταφυσική συζήτηση.



(Ίσως να είναι και εσωτερική...)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”