Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 25 Ιουν 2018, 15:40

Ξεκινάω με την πρώτη μου σκέψη. Η δυτική επιστήμη έχει την τάση να αντιμετωπίζει τον άνθρωπο τμηματικά. Είναι ο εγκέφαλος, οι μύες, η καρδια το ένα το άλλο.
Ολα δηλαδη κοβονται σε επιμερους κομμάτια. Και αυτό είναι χρήσιμο όταν μελετάμε κάτι συγκεκριμένο, όμως είναι άχρηστο όταν θέλεις να αποκτήσεις αυτογνωσία. Οταν θελεις να αποκτήσεις αυτογνωσία πρέπει να αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου ως ολότητα.
Ο εγκέφαλος μου δεν ειναι αυτό που είναι μέσα στο κρανίο μου. Ολο το σώμα μου είναι εγκέφαλος. Ο εγκεφαλος μου μέσω των νεύρων επεκτείνεται σε κάθε όργανο και σε κάθε μυική ίνα. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός. Ειμαστε μια ολότητα.
Δεν σκεφτόμαστε μόνο στο κεφάλι. Η διαδικασια της σκέψης και της λήψης αποφάσεων συμβαίνει σε ολόκληρο το σώμα. Το σώμα σκέφτεται.
-
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Δευ 25 Ιουν 2018, 17:22

Για να σε βοηθήσω λίγο το υλικό, η ουσία, η ενέργεια η οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή μέσα στο σώμα σου είναι αυτή που ζωογονεί τον εγκέφαλο σου και είναι αυτό που πραγματικά είσαι και δεν πεθαίνει ποτέ. Όσο είναι μέσα στο σώμα σου αυτή η "ενέργεια" (που ζωογονεί το σώμα σου, το κινεί και είναι αυτό που πραγματικά είσαι και δεν πεθαίνει) οναμάζεται ψυχή, όταν πεθαίνεις και βγαίνει έξω από το σώμα σου αυτή η ενέργεια ονομάζεται πνεύμα.

Το πνεύμα σου δεν χάνει ποτέ την ατομικότητα του όταν βγαίνει εξω από το σώμα σου. Όλες οι εμπειρίες που βίωσες στην προηγούμενη ζωή σου ως ψυχή καταγράφονται στο πνεύμα σου και βάση των φιλοδοξιών, των πόθων, των επιθυμιών και της εξέλιξης της συνείδησης που πέτυχες στην προηγούμενη ζωή σου, ξανά ενσαρκώνεσαι σε πλανήτη ανάλογης διάστασης, βάση των περαιτέρω εμπειριών που θέλει να βιώσει το πνεύμα σου για να εξελιχθεί.

Στον πλανήτη αυτό έχεις ενσαρκωθεί μαζί με άλλες ψυχές με την συγκατάθεση του πνεύματος σου με σκοπό να εξελίξεις όσο το δυνατόν περισσότερο την ανώτερη μορφή ζωής που ζεί αυτή την στιγμή στην επιφάνεια του πλανήτη δηλαδή την ανθρώπινη μορφής ζωής. Η υπαρξιακή σύγχυση που βιώνουν αυτή την στιγμή πολλές ψυχές στην επιφάνεια του πλανήτη προκύπτει από το γεγονός πως το γενετικό υλικό (DNA) της ανθρώπινης μορφής μέσα στην οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή το πνεύμα τους, δεν υποστηρίζει, δεν έχει την ικανότητα της ενθύμησης και την μνήμης των προηγούμενων ζωών τους.
Έχεις δηλαδή ξεχάσει ποιος είσαι "για λίγο" εώς ότου ο πλανήτης ανέλθει στην ανώτερη ενεργειακή συχνότητα και μέσω της ανόδου της συνείδησης σου τα ξαναθυμήθεις όλα. Αυτή είναι η δοκιμασία που ήρθε για να βιώσει το πνεύμα σου αλλίως εάν τα γνώριζες όλα από την αρχή δεν θα είχε νόημα αυτή σου η εμπειρία. Πρέπει όλα να τα ξανα ανακαλύψεις από την αρχή έχοντας όμως αυτή την φορά και των εμπόδιο των ερπετών που προσπαθούν να εμποδίσουν την εξέλιξη σου. Πρόκειται δηλαδή απλά για άλλον έναν διαφορετικό τρόπο εξέλιξης ανθρώπινης μορφής ζωής. Ότι ακριβώς ισχύει για σένα ισχύει και για μένα.

Αυτό κάνει ο μεγάλος "Πρωταρχικός Δημιουργός" του σύμπαντος ο οποίος αποτελείται από το σύνολο όλων των πνευμάτων μας γι αυτό είναι και ο Ίδιος Πνεύμα. Δοκιμάζει διαφορετικούς τρόπους εξέλιξης διαφορετικών μορφών ζωής, σε διαφορετικους πλανήτες με διαφορετικές ατμόσφαιρες και περιβάλλοντα, σε διαφορετικές ενεργειακές συχνότητες (διαστάσεις), και μέσα από τις ποίκιλες εμπειρίες μας εξελίσεται και ο Ίδιος και γινεται Καλύτερος. Αυτό είναι όλο το νόημα και ο σκοπός όλων αυτών που βιώνουμε.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 26 Ιουν 2018, 02:36

georgeelvismichael_ έγραψε:Για να σε βοηθήσω λίγο το υλικό, η ουσία, η ενέργεια η οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή μέσα στο σώμα σου είναι αυτή που ζωογονεί τον εγκέφαλο σου και είναι αυτό που πραγματικά είσαι και δεν πεθαίνει ποτέ. Όσο είναι μέσα στο σώμα σου αυτή η "ενέργεια" (που ζωογονεί το σώμα σου, το κινεί και είναι αυτό που πραγματικά είσαι και δεν πεθαίνει) οναμάζεται ψυχή, όταν πεθαίνεις και βγαίνει έξω από το σώμα σου αυτή η ενέργεια ονομάζεται πνεύμα.

Το πνεύμα σου δεν χάνει ποτέ την ατομικότητα του όταν βγαίνει εξω από το σώμα σου. Όλες οι εμπειρίες που βίωσες στην προηγούμενη ζωή σου ως ψυχή καταγράφονται στο πνεύμα σου και βάση των φιλοδοξιών, των πόθων, των επιθυμιών και της εξέλιξης της συνείδησης που πέτυχες στην προηγούμενη ζωή σου, ξανά ενσαρκώνεσαι σε πλανήτη ανάλογης διάστασης, βάση των περαιτέρω εμπειριών που θέλει να βιώσει το πνεύμα σου για να εξελιχθεί.

Στον πλανήτη αυτό έχεις ενσαρκωθεί μαζί με άλλες ψυχές με την συγκατάθεση του πνεύματος σου με σκοπό να εξελίξεις όσο το δυνατόν περισσότερο την ανώτερη μορφή ζωής που ζεί αυτή την στιγμή στην επιφάνεια του πλανήτη δηλαδή την ανθρώπινη μορφής ζωής. Η υπαρξιακή σύγχυση που βιώνουν αυτή την στιγμή πολλές ψυχές στην επιφάνεια του πλανήτη προκύπτει από το γεγονός πως το γενετικό υλικό (DNA) της ανθρώπινης μορφής μέσα στην οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή το πνεύμα τους, δεν υποστηρίζει, δεν έχει την ικανότητα της ενθύμησης και την μνήμης των προηγούμενων ζωών τους.
Έχεις δηλαδή ξεχάσει ποιος είσαι "για λίγο" εώς ότου ο πλανήτης ανέλθει στην ανώτερη ενεργειακή συχνότητα και μέσω της ανόδου της συνείδησης σου τα ξαναθυμήθεις όλα. Αυτή είναι η δοκιμασία που ήρθε για να βιώσει το πνεύμα σου αλλίως εάν τα γνώριζες όλα από την αρχή δεν θα είχε νόημα αυτή σου η εμπειρία. Πρέπει όλα να τα ξανα ανακαλύψεις από την αρχή έχοντας όμως αυτή την φορά και των εμπόδιο των ερπετών που προσπαθούν να εμποδίσουν την εξέλιξη σου. Πρόκειται δηλαδή απλά για άλλον έναν διαφορετικό τρόπο εξέλιξης ανθρώπινης μορφής ζωής. Ότι ακριβώς ισχύει για σένα ισχύει και για μένα.

Αυτό κάνει ο μεγάλος "Πρωταρχικός Δημιουργός" του σύμπαντος ο οποίος αποτελείται από το σύνολο όλων των πνευμάτων μας γι αυτό είναι και ο Ίδιος Πνεύμα. Δοκιμάζει διαφορετικούς τρόπους εξέλιξης διαφορετικών μορφών ζωής, σε διαφορετικους πλανήτες με διαφορετικές ατμόσφαιρες και περιβάλλοντα, σε διαφορετικές ενεργειακές συχνότητες (διαστάσεις), και μέσα από τις ποίκιλες εμπειρίες μας εξελίσεται και ο Ίδιος και γινεται Καλύτερος. Αυτό είναι όλο το νόημα και ο σκοπός όλων αυτών που βιώνουμε.
Ειμαι κατα κάποιο τρόπο υπαρξιστης. Πιστευω πως δεν ειμαστε ιδιοι στο πέρασμα του χρόνου και σίγουρα το σώμα μας παίζει ρόλο στο ποιοι είμαστε.
Οποτε δεν μπορω να φανταστω όταν φυγει η ψυχη μου να συνεχισω να ειμαι πάλι ο ίδιος. Κάποια χαρακτηριστικά μου ίσως να ενωθούν με ένα άλλο σώμα και να φτιάξουν μια νεα ολότητα. Το νεο αυτό ομως ψυχοσωματικο όν θα ειμαι εγω; Δεν το ξερω. νομιζω πως όταν η ψυχη αποχωριστει απο το σώμα δεν μπορεις να εισαι η ιδια οντοτητα. Δεν βλεπω το σώμα ως "οχημα της ψυχης" αλλά ως μέρος του όλου της ύπαρξης και της ουσίας μου.
-
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 20 Σεπ 2018, 22:42

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 20 Σεπ 2018, 22:50

:rose:

Τζίζας...
:giverose:
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Αναρχες φιλοσοφικές-κοινωνικες-ανθρωπολογικες σκέψεις

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 20 Σεπ 2018, 23:22

:P αποκτά ενδιαφέρον η φιλοσοφία ξαφνικά..!!! :lol:
Δες και άλλα βίντεο της είναι πολύ ωραία γενικά !!!! :rose:
Μπορεί να φέρω κι άλλα δικά της...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”