Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Τετ 28 Μαρ 2018, 02:51

Το μυστήριο αυτό, που θα εξηγήσω παρακάτω το «είδα» μέσα μου ως αλήθεια.
Είμαι ενορατική. Μην φανταστείτε κάτι το πολύ σπουδαίο, αλλά πού και πού είχα πολύ καλές εμπνεύσεις για το τι συμβαίνει χωρίς φυσικά να το έχω ακουσει ή διαβάσει πουθενά-παρένθεση, ούτε στα βιβλία του Δημοσθένη. Αργότερα, όταν συνάντησα εκεί την γνώση αυτή χάρηκα φυσικά πολύ.
Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να εμπιστευτείτε την προσωπική μου ενόραση, απλά σχολιάστε αν θα σας άρεσε να συμβαίνει αυτό ή όχι και γιατί.

Υπόψιν, ότι στον επιστημονικό κόσμο, απ όσο ξέρω, είναι ακόμα μια θεωρία που δεν έχει αποδειχτεί. Αλλιώς, πιστεύω ότι θα ήμασταν ακόμα πιο ώριμοι ο κόσμος όλος και θα βλέπαμε τα πράγματα διαφορετικά...

Λοιπόν, Παλιγγενεσία είναι η αέναη επανάληψη της ζωής και του κόσμου στο άπειρο φυσικά. Δηλαδή, όλα τα όντα που δημιουργήθηκαν -από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο- και όλα τα πρόσωπα από την γέννηση του κόσμου μέχρι και το τέλος του έχουν ζήσει άπειρες φορές την ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ και θα ζήσουν άλλες τόσες. Ο κόσμος δηλ. γεννιέται και πεθαίνει ΣΥΝΕΧΩΣ!

Έχω να πω ότι δεν με ενθουσιάζει και τόσο το γεγονός αυτό (είμαι στο όριο κατά κάποιον τρόπο, διότι η ζωή μου περιέχει τόσο την ευτυχία όσο και το ατύχημα και το στραπάτσο) και δεν πολυκαταλαβαίνω την λογική που έχει αυτό το μυστήριο της ζωής. Κάπου διάβασα (νομίζω στον Ερμή τον Τρισμέγιστο) ότι τα όντα ευχαριστιούνται να έρχονται σε επαφή με την ύλη μέσα από την αιώνια περιφορά του κόσμου, αλλά και πάλι δεν είμαι τόσο σίγουρη αν το έλεγε έτσι ακριβώς.

Πείτε μου λίγο κι εσείς τώρα, αν θεωρήσετε ότι ισχύει το μυστήριο αυτό, σας ικανοποιεί τελικά;
Είστε ευχαριστημένοι από την ζωή σας, τουλάχιστον έως εδώ και θα θέλατε ευχαρίστως να την ξαναζήσετε, ή το θεωρείτε κάτι σαν μαρτύριο;

Σημειωτέον ότι η μνήμη σβήνει και διαγράφεται και κανείς δεν θυμάται ότι έχει ζήσει ξανά. Μόνο κάποια προαισθήματα νιώθουν μερικοί πού και πού...Διαφορετικά, αν θυμόμασταν, θα διορθώναμε τα λάθη μας και θα ήμασταν τέλειοι και θα ζούσαμε φυσικά ευτυχισμένοι.

Κάτι ακόμα, μην το μπερδέψετε με την μετενσάρκωση των ανατολικών θρησκειών, ΔΕΝ είναι το ίδιο. Δεν μιλάμε για ζωή της ψυχής σε άλλο σώμα, αλλά για βιωμα της όλης ύπαρξης κάθε φορά το ίδιο, ίδιο σώμα, ίδια ψυχή.

Και το άλλο, εφόσον γίνεται ένας κύκλος, έρχεται και η ώρα (άγνωστο πότε) που καταργείται ΚΑΙ η κόλαση. Αυτό βέβαια το έχουν υποστηρίξει κάποιοι από τους Πατέρες της Εκκλησίας, Αποκατάσταση των Πάντων λέγεται, αλλά τελικά, δεν έχει γίνει αποδεκτό από το σύνολο των αγίων που τα όρισαν αυτά ως βασική πίστη της θρησκείας μας.
Περίεργο μου φαίνεται. ΠΩΣ καθορίζεται τελικά κάτι ως αληθινό στην εκκλησία; ΠΩΣ είναι σίγουροι για τον φωτισμό από το άγιο Πνεύμα;...
Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Μαρ 2018, 14:03

Οχι δεν θεωρω την ζωη μαρτυριο. μια χαρα ειναι
-
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Τετ 28 Μαρ 2018, 15:18

_Divine_Sinner_ έγραψε:Οχι δεν θεωρω την ζωη μαρτυριο. μια χαρα ειναι
ΔΕΝ εννοώ την ζωή που ζούμε νομίζοντας ότι την ζούμε άπαξ, εννοώ αν θεωρείς μαρτύριο το να ζούμε την αέναη επαναληψή της, ξανά και ξανά!
Κατάλαβες για τί πράγμα μιλώ;

Μια κοπέλα μου το είχε πει αυτό μια φορά που μιλούσαμε για την παλιγγενεσία, ότι την θεωρεί μαρτύριο.

Εκτός κι αν εσύ Σινερ, έχεις ζήσει πολύ ευτυχισμένα σε όλα σου τα χρόνια ως εδώ και δεν σου φαίνεται άσχημο, άλλο αυτό.
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 28 Μαρ 2018, 16:38

Mollisia έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Οχι δεν θεωρω την ζωη μαρτυριο. μια χαρα ειναι
ΔΕΝ εννοώ την ζωή που ζούμε νομίζοντας ότι την ζούμε άπαξ, εννοώ αν θεωρείς μαρτύριο το να ζούμε την αέναη επαναληψή της, ξανά και ξανά!
Κατάλαβες για τί πράγμα μιλώ;

Μια κοπέλα μου το είχε πει αυτό μια φορά που μιλούσαμε για την παλιγγενεσία, ότι την θεωρεί μαρτύριο.

Εκτός κι αν εσύ Σινερ, έχεις ζήσει πολύ ευτυχισμένα σε όλα σου τα χρόνια ως εδώ και δεν σου φαίνεται άσχημο, άλλο αυτό.
πιστευω στην εννοια της ελευθεριας της βουλησης. Αν ζουσα μετα απο 5 δις χρόνια αυτην την ζωη μου ξανα (ας πουμε δηλαδη οτι το συμπαν θα εκανε ρισταρτ και θα ξαναπηγαιναμε απο την αρχη), θα ηταν για μενα ευλογια γιατι θα διορθωνα καθε φορα μικρες λεπτομέρειες.
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 28 Μαρ 2018, 21:57

Θεωρω πως λαθος βαζεις ολα αυτα ταυτόχρονα σε ενα κειμενο , τη Στωικη φιλοσοφία της παλιγγενεσίας,τη Πυθαγορεια μετενσάρκωση και την θρησκευτική χριστιανική πίστη ....


Απο που να πιαστώ... Πες μουυυυυ :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Τετ 28 Μαρ 2018, 23:23

_Divine_Sinner_ έγραψε:
Mollisia έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Οχι δεν θεωρω την ζωη μαρτυριο. μια χαρα ειναι
ΔΕΝ εννοώ την ζωή που ζούμε νομίζοντας ότι την ζούμε άπαξ, εννοώ αν θεωρείς μαρτύριο το να ζούμε την αέναη επαναληψή της, ξανά και ξανά!
Κατάλαβες για τί πράγμα μιλώ;

Μια κοπέλα μου το είχε πει αυτό μια φορά που μιλούσαμε για την παλιγγενεσία, ότι την θεωρεί μαρτύριο.

Εκτός κι αν εσύ Σινερ, έχεις ζήσει πολύ ευτυχισμένα σε όλα σου τα χρόνια ως εδώ και δεν σου φαίνεται άσχημο, άλλο αυτό.
πιστευω στην εννοια της ελευθεριας της βουλησης. Αν ζουσα μετα απο 5 δις χρόνια αυτην την ζωη μου ξανα (ας πουμε δηλαδη οτι το συμπαν θα εκανε ρισταρτ και θα ξαναπηγαιναμε απο την αρχη), θα ηταν για μενα ευλογια γιατι θα διορθωνα καθε φορα μικρες λεπτομέρειες.
Καλά το λες, ότι θα διορθώναμε τα λάθη, αλλά δεν πρόσεξες καλά τί γράφω, ΔΕΝ υπάρχει η μνήμη για τις προηγούμενες ζωές, μόνο κάποια προαισθήματα ακαθόριστα τα οποία δεν βοηθούν νομίζω! Η μνήμη διαγράφεται, χάνεται!
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Τετ 28 Μαρ 2018, 23:27

alkinoos έγραψε:Θεωρω πως λαθος βαζεις ολα αυτα ταυτόχρονα σε ενα κειμενο , τη Στωικη φιλοσοφία της παλιγγενεσίας,τη Πυθαγορεια μετενσάρκωση και την θρησκευτική χριστιανική πίστη ....


Απο που να πιαστώ... Πες μουυυυυ :D
Την θεωρία αυτή την πίστευαν οι Στωϊκοί φιλόσοφοι; Δεν το ξέρω αυτό!

Το ξαναγράφω, ΔΕΝ εννοώ ότι αλλάζεις σώμα, το σώμα μένει το ΊΔΙΟ! Είσαι βέβαιος ότι έλεγε αυτό ο Πυθαγόρας;;

Η χριστιανική πίστη, το έγραψα, ΔΕΝ δέχεται την παλιγγενεσία, μόνο κάποιοι Πατέρες πίστευαν στην Αποκατάσταση των Πάντων, ότι κάποτε δηλ θα καταργηθεί η κόλαση και όλα θα γίνουν ωραία και καλά όπως στην αρχή της Δημιουργίας. Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι εννοούσαν ότι όλα θα ξαναρχίσουν από την αρχή.

Σας μάτιαξα μου φαίνεται.
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 28 Μαρ 2018, 23:45

Mollisia έγραψε:
alkinoos έγραψε:Θεωρω πως λαθος βαζεις ολα αυτα ταυτόχρονα σε ενα κειμενο , τη Στωικη φιλοσοφία της παλιγγενεσίας,τη Πυθαγορεια μετενσάρκωση και την θρησκευτική χριστιανική πίστη ....


Απο που να πιαστώ... Πες μουυυυυ :D
Την θεωρία αυτή την πίστευαν οι Στωϊκοί φιλόσοφοι; Δεν το ξέρω αυτό!

Το ξαναγράφω, ΔΕΝ εννοώ ότι αλλάζεις σώμα, το σώμα μένει το ΊΔΙΟ! Είσαι βέβαιος ότι έλεγε αυτό ο Πυθαγόρας;;

Η χριστιανική πίστη, το έγραψα, ΔΕΝ δέχεται την παλιγγενεσία, μόνο κάποιοι Πατέρες πίστευαν στην Αποκατάσταση των Πάντων, ότι κάποτε δηλ θα καταργηθεί η κόλαση και όλα θα γίνουν ωραία και καλά όπως στην αρχή της Δημιουργίας. Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι εννοούσαν ότι όλα θα ξαναρχίσουν από την αρχή.

Σας μάτιαξα μου φαίνεται.




Πηγαινε στα όσα θεωρούσε ο Χρυσιππος.. Αναφέρεται για Παλιγγενηση του Κόσμου /σύμπαντος και οχι για τη ψυχη ή το σώμα.. Δεν ξερω απο που αντλεισες τιςπληροφορίες , αλλα θεωρώ ειναι μια λανθασμένη θεση όσο αφορά την Παλι + Γεννηση, διότι αλλα είπε ο Χρυσιππος και αλλα μεταερμηνευτηκαν...

http://eranistis.net/wordpress/2018/01/ ... -στοά-ζήν/


Ο Πυθαγόρας πίστευε στην μετενσάρκωση, γνώριζε λεει λεπτομερώς τις 3 προηγούμενες ζωές του και ολα τα χαράγματα δηλαδη της ψυχής του. Και ηρθε ως Πυθαγόρας έτοιμος για να ολοκληρωθεί η ψυχη του σε,Πνεύμα.

Υ. Γ Δεν ματιαζομαι εγω... :loco: :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:04

alkinoos έγραψε:Δεν ξερω απο που αντλεισες τιςπληροφορίες ,
Αλκίνοε, το ξαναλέω, γιατί μάλλον δεν συγκεντρώνεστε στα γραμμένα, (μήπως είστε κουρασμένοι;) είμαι ΕΝΟΡΑΤΙΚΗ.
Κανείς σας δεν με ρώτησε τί είναι ενόραση.
Ενόραση είναι η μυστική σύλληψη της αληθείας.
Πρόκειται δηλ για έναν εσωτερικό φωτισμό, όπου η ψυχή (όπως το είπες) αντλεί πληροφορίες-ΓΝΩΣΗ- κατευθείαν απο τον Θεό ή από θεία πλάσματα.
Το έγραψα, ότι ούτε το άκουσα πουθενά, ούτε το διάβασα, αλλά όταν το συζήτησα με τον πνευματικό μου, τό δέχτηκε!
Επίσης, το δέχτηκε ΚΑΙ ο Δημοσθένης σε κουβέντα που είχα μαζί του.
Το γράφω αυτό μόνο και μόνο για να σας κεντρίσω την περιέργεια και σε περίπτωση που δεν με πιστεύετε. Ωστόσο, θέλω να μου πείτε αν σας αρέσει σαν σκέψη και ιδέα, δεν είναι απαραίτητο να το πιστεύετε ως γεγονός!
Με καταλαβαίνετε;
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:18

Μολισια περί μνήμης. Είσαι σίγουρη ότι υπάρχει μόνο ένα είδος μνήμης;
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:19

Γνωριζω τη ειναι η ενόραση και μαλλον αναφέρεσαι στην απομακρυσμένη ενόραση που βλέπεις πράματα, αλλα δεν μπορείς να την προσδιορισεις χρονολογικά ,διότι παρελθόν, παρόν και μελλον ειναι ένα. Επειδή εγώ δεν εχω πνευματικό, δεν έχω δάσκαλο μύησης και γενικά δεν θεωρώ πως Αρχει ,και οχι υπάρχει, Δημιουργός όπως αποδίδουν οι άνθρωποι .

Οντως ο ΚΟΣΜΟΣ δέχεται μεταβολές.. Αυτη τη στιγμή πολλα γνωρίζω και κατανοώ και δεν ειναι κανενός κατασκεύασμα ο ΚΟΣΜΟΣ. Εξηγήσεις έχουν δωθεί πολλές, αλλά επειδη ολα είναι σε μεταβολές, μεταβάλλεται και αυτο που εμείς ονομάζουμε 'αληθεια"..ΔΕΝ υπάρχει δηλαδή μια και μοναδική "αλήθεια " ...αλλα θελουμε να ειναι μια για να μας κρατάει συντροφιά στο κοσμικό ταξίδι μας.


Edit...

Δίνουμε διαφορετικές ερμηνείες.. Σε πολλά. Η βάση του τρόπου σκέψης σου ειναι θρησκευτικός,ο θεός κ.α... Η δικη μου βάση είναι αέναη και μεταβαλλόμενη
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:52

_Divine_Sinner_ έγραψε:Μολισια περί μνήμης. Είσαι σίγουρη ότι υπάρχει μόνο ένα είδος μνήμης;
Τί εννοείς; Υπάρχουν πολλά είδη μνήμης; Γιά πέσμου!
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:54

Θα σου πω εγω... Η ανάμνηση
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:57

alkinoos έγραψε:Γνωριζω τη ειναι η ενόραση και μαλλον αναφέρεσαι στην απομακρυσμένη ενόραση που βλέπεις πράματα, αλλα δεν μπορείς να την προσδιορισεις χρονολογικά ,διότι παρελθόν, παρόν και μελλον ειναι ένα. Επειδή εγώ δεν εχω πνευματικό, δεν έχω δάσκαλο μύησης και γενικά δεν θεωρώ πως Αρχει ,και οχι υπάρχει, Δημιουργός όπως αποδίδουν οι άνθρωποι .

Οντως ο ΚΟΣΜΟΣ δέχεται μεταβολές.. Αυτη τη στιγμή πολλα γνωρίζω και κατανοώ και δεν ειναι κανενός κατασκεύασμα ο ΚΟΣΜΟΣ. Εξηγήσεις έχουν δωθεί πολλές, αλλά επειδη ολα είναι σε μεταβολές, μεταβάλλεται και αυτο που εμείς ονομάζουμε 'αληθεια"..ΔΕΝ υπάρχει δηλαδή μια και μοναδική "αλήθεια " ...αλλα θελουμε να ειναι μια για να μας κρατάει συντροφιά στο κοσμικό ταξίδι μας.


Edit...

Δίνουμε διαφορετικές ερμηνείες.. Σε πολλά. Η βάση του τρόπου σκέψης σου ειναι θρησκευτικός,ο θεός κ.α... Η δικη μου βάση είναι αέναη και μεταβαλλόμενη
Δεν πειράζει αν δεν το πιστεύεις, απλά σας ζητώ να μου πείτε αν σας αρέσει να ζείτε την ζωή σας άπειρες φορές! Απλή κουβέντα κάνουμε.
Κρίμα που δεν είμαι φυσικός για να σας έλεγα πώς έχει η θεωρία αυτή από επιστημονική πλευρά.
Πάντως με κάποιους φυσικούς που συζητούσα μου είπαν ότι απλώς είναι μια θεωρία και πως δεν έχει ακόμα αποδειχτεί.
Μην ανησυχείτε, όσα γράφω τα έχω τσεκάρει πρώτα.
Είμαι πολύ ευσυνείδητη για να γράφω αρλούμπες εδώ και κεί.
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Πέμ 29 Μαρ 2018, 00:58

alkinoos έγραψε:Θα σου πω εγω... Η ανάμνηση
Η ανάμνηση δεν είναι η γνωστή μας μνήμη; Είναι "είδος" μνήμης;
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 29 Μαρ 2018, 01:53

Mollisia έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Μολισια περί μνήμης. Είσαι σίγουρη ότι υπάρχει μόνο ένα είδος μνήμης;
Τί εννοείς; Υπάρχουν πολλά είδη μνήμης; Γιά πέσμου!
Γενετική, νευρική , μυϊκή, το συλλογικό ασυνείδητο, και ίσως και άλλες που δεν έχει ανακαλύψει ακόμα η επιστήμη
-
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Πέμ 29 Μαρ 2018, 02:23

_Divine_Sinner_ έγραψε:
Mollisia έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Μολισια περί μνήμης. Είσαι σίγουρη ότι υπάρχει μόνο ένα είδος μνήμης;
Τί εννοείς; Υπάρχουν πολλά είδη μνήμης; Γιά πέσμου!
Γενετική, νευρική , μυϊκή, το συλλογικό ασυνείδητο, και ίσως και άλλες που δεν έχει ανακαλύψει ακόμα η επιστήμη
Μάλιστα, και τί θες να πεις με αυτό σχετικά με το θέμα παρακαλώ;
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 29 Μαρ 2018, 13:53

Mollisia έγραψε:
Μάλιστα, και τί θες να πεις με αυτό σχετικά με το θέμα παρακαλώ;
Οτι αν εχω ξαναζησει την ζωη αυτη ισως την θυμαμαι σε αλλο πιο ασυναισθητο επιπεδο και διορθωνω καποια λαθη (και κάνω άλλα).
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 29 Μαρ 2018, 17:37

Mollisia έγραψε:
alkinoos έγραψε:Θα σου πω εγω... Η ανάμνηση
Η ανάμνηση δεν είναι η γνωστή μας μνήμη; Είναι "είδος" μνήμης;
Οχι δεν είναι η γνωστή μας μνήμη οπως μας πληροφορεί ο Αριστοτέλης στο, Περι μνημης και αναμνησεως. Η ανάμνηση σχετίζεται με την μετενσάρκωση προηγούμενων ζώων και τα εντονα βιωματα αυτών ,επι το πλείστον έντονα αρνητικά συναισθήματα, τα οποία χαραζονται στη ψυχή μας και στη νεα ζωή εμφανίζεται με αυτό που ονομαζουμε χαρακτηρα.Θα το χαρακτήριζα ως σημειωματάριο της ψυχής αυτού του είδους μνήμης.
Mollisia έγραψε:
alkinoos έγραψε:Γνωριζω τη ειναι η ενόραση και μαλλον αναφέρεσαι στην απομακρυσμένη ενόραση που βλέπεις πράματα, αλλα δεν μπορείς να την προσδιορισεις χρονολογικά ,διότι παρελθόν, παρόν και μελλον ειναι ένα. Επειδή εγώ δεν εχω πνευματικό, δεν έχω δάσκαλο μύησης και γενικά δεν θεωρώ πως Αρχει ,και οχι υπάρχει, Δημιουργός όπως αποδίδουν οι άνθρωποι .

Οντως ο ΚΟΣΜΟΣ δέχεται μεταβολές.. Αυτη τη στιγμή πολλα γνωρίζω και κατανοώ και δεν ειναι κανενός κατασκεύασμα ο ΚΟΣΜΟΣ. Εξηγήσεις έχουν δωθεί πολλές, αλλά επειδη ολα είναι σε μεταβολές, μεταβάλλεται και αυτο που εμείς ονομάζουμε 'αληθεια"..ΔΕΝ υπάρχει δηλαδή μια και μοναδική "αλήθεια " ...αλλα θελουμε να ειναι μια για να μας κρατάει συντροφιά στο κοσμικό ταξίδι μας.


Edit...

Δίνουμε διαφορετικές ερμηνείες.. Σε πολλά. Η βάση του τρόπου σκέψης σου ειναι θρησκευτικός,ο θεός κ.α... Η δικη μου βάση είναι αέναη και μεταβαλλόμενη
Δεν πειράζει αν δεν το πιστεύεις, απλά σας ζητώ να μου πείτε αν σας αρέσει να ζείτε την ζωή σας άπειρες φορές! Απλή κουβέντα κάνουμε.
Κρίμα που δεν είμαι φυσικός για να σας έλεγα πώς έχει η θεωρία αυτή από επιστημονική πλευρά.
Πάντως με κάποιους φυσικούς που συζητούσα μου είπαν ότι απλώς είναι μια θεωρία και πως δεν έχει ακόμα αποδειχτεί.
Μην ανησυχείτε, όσα γράφω τα έχω τσεκάρει πρώτα.
Είμαι πολύ ευσυνείδητη για να γράφω αρλούμπες εδώ και κεί.

Δεν είναι θεμα το τι πιστεύω, αλλα περισσότερο θεώρηση, αντίληψη, κατανόηση.Οχι,δεν θα μου άρεσε να ζω η να βιώνω άπειρες φορές. Μια ειναι υπέρ αρκετή
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 29 Μαρ 2018, 20:45

Τι νοημα θα ειχε να ζεις την ιδια ακριβως ζωη, στο ιδιο σωμα και με τις ιδιες συνθηκες, αιωνίως; Τι θα προσφερε αυτο στην εξέλιξή μας;
Περισσότερο σαν τιμωρια μου ακουγεται, τύπου Τάνταλου...
Οχι, ευχαριστω :)
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Μαρ 2018, 21:13

φτου... είδα παλιγγενεσία και νόμιζα της Ελλάδας... :P

Τέλος πάντων

Κατά την ταπεινή και "αιρετική" μου άποψη, η μετενσάρκωση παίζει.
Υπάρχει βέβαια στον τόπο αυτο΄από το 06 νήμα για το θέμα
που ξεκινάει από εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 036#p40036
το να ξαναζείς στο ίδιο σώμα δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει... παραβιάζει
φυσικούς νόμους τέτοιο φαινόμενο και ο Θεός που έφτιαξε τους φυσικούς νόμους
δεν τους παραβιάζει... δεν είναι σαν κι εμάς δηλαδή που όποτε βολευόμαστε παρανομούμε.

Σε ένα σχολείο, αν δεν περάσεις τα μαθήματα και μείνεις
στην ιδια τάξη, θα την ξανακάνεις την επόμενη χρονιά.
Το ίδιο και με τη ζωή που είναι επίσης σχολείο. Αν δεν περάσεις
το δημοτικό για να προχωρησεις στο γυμνάσιο (μεταφορικά πάντα)
θα ξαναπάς δημοτικό (θα ξαναγεννηθείς δηλαδη) μέχρι να το περάσεις.
Όταν το περάσεις, προχωράς παραπέρα, σε γυμνάσιο, λύκειο, παν/μιο...

Ένα είδος κόλασης είναι να επανέρχεσαι = να ξαναενσαρκώνεσαι και
φτου κι απ'την αρχή, με ένα σωρό δοκιμασίες, πόνο, πίκρες
αλλά και χαρές...
Θα προτιμούσα να'χω προχωρήσει ψυχονοητικά αρκετά, ώστε
να μη χρειαστεί να ξαναμπώ σε σαρκίο. Το ελπίζω και το πασχίζω.

Για τη μετενσάρκωση μίλησε ο Χριστός στον Νικόδημο και οι πρώτοι
χριστιανοί πίστευαν σ'αυτήν, αλλά Θεοδόσιος, Ιουστινιανός, και ιερατείο
απέκρυψαν αυτά τα εδάφια και την όλη ιστορία της μετενσάρκωσης,
γιατί αν πίστευε το "ποιμνιο" σ'αυτό δε θα'χε το φόβο (αφού θα ξαναγεννόταν)
και δεν θα μπορούσαν να το χειραγωγήσουν αποτελεσματικά με κύριο
όπλο βέβαια τον φόβο...

Μολίσια, ενορακτικό λέω εγώ τον remote viewer
εαύ έρχεσαι σε επαφή με οντότητες.. προφανώς σε ανώτερο επιπεδο,
αγγελικές και όχι μόνο... και σου δίνουν μηνύματα και τα "κατεβάζεις"
προσλαμβάνοντας κάποια γνώση...αυτούς τους λένε channelers
και νομίζω πως κάπου εκεί είσαι. Φυσικά επειδή όλη αυτή η επικοινωνία
γίνεται μέσω τηλεπάθειας, (αλλά και remote viewing ενίοτε), και εμπλέκεται
και το προσωπικό σου σύστημα πεποιθήσεων και αντιλήψεων σε αυτό,
μπορεί να μην αποκωδικοποιείς επακριβώς το μηνυμα που λαμβάνεις,
αλλά να το "εμπλουτίζεις" και με την δική σου κοσμοθέαση. Αυτό θέλει προσοχή
και για να είναι κανείς σίγουρος ότι λαμβάνει και αποκωδικοποιεί σωστά
το μήνυμα, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο αποκομμένος απ'το
δικό του συστημα πεποιθήσεων και φυσικά να είναι σκληρά αντικειμενικός.
Δύσκολο έως ακατόρθωτο για τους περισσότερους.
Όλα πλάσματα του Θεού είναι, το θέμα είναι να μπορείς να επικοινωνείς με
οντότητες ανώτερου πεδίου φωτεινές, και όχι κατώτερου- σκιώδεις ή σκοτεινές
που μπορεί και να σε ξεγελάσουν όντας και πονηρά και σκανταλιάρικα.
Θέλει δουλειά, προσπάθεια και εμπειρία για να καταφέρει κανείς να ξεχωρίζει
ποιος είναι ποιος...

αυτά από μένα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Παλιγγενεσία (μυστήριο της ζωής 1ο)

Δημοσίευση από Mollisia » Παρ 30 Μαρ 2018, 00:02

Παρατηρώ ότι ο περισσότερος κόσμος δεν του αρέσει να ζει άπειρες φορές τα ίδια, κυρίως επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πολλές κακές στιγμές και ίσως και ατυχήματα και δυστυχίες στην ζωή τους. Φυσιολογικό αυτό. Το ίδιο και γω, δεν μου αρέσει.

Θα το σταματήσω εδώ και δεν θα σχολιάσω περισσότερα, επειδή θέλω να ανοιξω ακόμα τρία θέματα και θέλω να δείτε σε τί πιστεύω πιο ολοκληρωμένα.
Αργότερα μπορούμε να προσθέσουμε και άλλες γνώμες-σχόλια.

Σας ευχαριστώ ως εδώ.

Αρέλα, αν θες και όποτε μπορέσεις, πέσμου λίγο πώς ορίζεις τα λεγόμενα "Ακασικά αρχεία".
Κρατώ αυτά που είπες για την ικανότητά μου.
:rose:
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”