Θρήνος

Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Κυρ 07 Σεπ 2014, 15:00

aftokaitoallo έγραψε:φοβερός τύπος ο Επίκτητος
Τα συναισθήματα πένθους, οίκτου και στοργής είναι γνωστές ενοχλήσεις της ψυχής. Η θλίψη είναι το πιο επιθετικό, και ο Επίκτητος θεωρούσε το να πενθούμε ή να θλιβόμαστε πράξη κάκιστη. Είναι σα να πηγαίνουμε ενάντια στην θέληση του Θεού, έλεγε.
Από αυτές τις γραμμές μπορεί να ανοίξει μία πολύ μεγάλη κουβέντα.
Θα πω μονάχα πως είναι ειρωνικό εμείς, σαν αδύναμοι άνθρωποι να μην είναι σωστό και πρέπον να θρηνούμε όταν ο θεός από το θρήνο του για την κατάντια του δημιουργήματός του κατέστρεψε δύο πόλεις, έπνιξε έναν κόσμο στο νερό και φυσικά, έριξε και εκείνα τα εφέ κατά τη σταύρωση-θάνατο του Ιησού.

Αναπόδεικτα βέβαια, αλλά έτσι θέλει η παράδοση.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 07 Σεπ 2014, 15:02

θα αναγκαστούμε να τοποθετηθούμε σε άλλο τόπικ.

κατακλυσμός, inception.
πολυεπίπεδο όνειρο.
και πως να ξυπνήσεις την ωραία κοιμωμένη ανθρωπότητα που της έχει σταθεί το μήλο το δηλητηριασμένο στο λαιμό και δεν λέει να ξεκολλήσει από την ψευδαίσθηση;

άμα κάνει κατακλυσμούς όποιος / α και να είναι, μάλλον για το καλό δουλεύει.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Κυρ 07 Σεπ 2014, 20:46

Θα ήθελα το παρόν θέμα να το δούμε από τη φιλοσοφική του πλευρά. Να μη γίνει ένα debate ανάμεσα στις όποιες θρησκείες, και για αυτό το πέρασα σε αυτήν την κατηγορία και όχι σε κάποια άλλη.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 07 Σεπ 2014, 21:48

α λαμπρά. πριν τοποθετηθώ κι αρχίσει η συζήτηση καλό θα ήταν να δώσω ένα λινκ των βασικών μου ιδεών απο κει που ξεκινάνε όλα

και δίνω το λινκ για να μην παρεξηγηθούν αυτά που θα πω ξανά εδώ με την ευκαιρία αυτή

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 25&t=17148

επειδή η γραμματική έχει τρία άρθρα αν και δεν με καλύπτουν ας χρησιμοποιήσω το ο Θεός, δεν θρηνεί λοιπόν ο Θεός. δεν θρηνεί τίποτα από όσα είναι εκεί κι αντέχουν αυτό το εκεί. ο Θεός είναι ο Ων και ο Ανύπαρκτος. Χριστός ο Ων όχι ο υπάρχων. εγώ ειμί ο Ων είναι η μόνη αυτοπεριγραφή που έχουμε. τα υπόλοιπα έπρεπε να τα βρούμε μόνοι/ες μας.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 13:29

Δεν θα σταθώ στην αντίφαση του "ων αλλά όχι υπάρχων", έχει χιλιοσυζητηθεί στην κατηγορία περί θρησκειών και εκεί πρέπει να μείνει.

Ο θρήνος όμως είναι ωραίο θέμα.

Θρήνος: κλάμα έντονο και παρατεταμένο. Γενικά έκφραση έντονης λύπης/πόνου. Στην μουσική τραγούδι που εκφράζει έντονη λύπη. Συχνά αφορά στο θάνατο ενός ανθρώπου π.χ. "η μάνα θρηνεί τον χαμό του παιδιού της".

Ο θρήνος από πολλές θρησκείες είναι μέρος της τελετής που επιτρέπει στην ψυχή να βρει το δρόμο της προς την άλλη ζωή. Η παράδοση των ελλήνων σε πάρα πολλές περιοχές θέλει τις μοιρολογίστρες να τραγουδούν τη ζωή του νεκρού πριν εκείνος συνεχίσει το ταξίδι του.
Πανάρχαιο είδος τραγουδιού, το οποίο εμφανίστηκε αρχικά ως έκφραση πόνου για τον θάνατο αγαπημένου προσώπου, ενώ αργότερα προσέλαβε γενικότερο χαρακτήρα και μετατράπηκε σε μέσο μαζικής έκφρασης της οδύνης για εθνικές συμφορές ή μεγάλες φυσικές καταστροφές. Οι θ. αναφέρονται ως ιδιαίτερο είδος τραγουδιού, ήδη από τα έπη του Ομήρου. Χαρακτηριστικά δείγματα του είδους είναι ο θ. του Αχιλλέα, της Βρησηίδας και των άλλων δούλων για τον θάνατο του Πάτροκλου, οι θ. της Ανδρομάχης και της Εκάβης για τον θάνατο του Έκτορα κ.ά. Με τη μορφή αυτή, τα θρηνητικά τραγούδια εμφανίστηκαν σε όλους τους λαούς από τα πανάρχαια χρόνια. Αργότερα, o θ. αποτέλεσε είδος έντεχνου τραγουδιού, παραπλήσιο με την ελεγεία, του οποίου κορυφαίος εκπρόσωπος αναδείχθηκε o Σιμωνίδης, με το έργο του Εις τους Σκοπάδας. Αναφέρεται επίσης ένας θ. του Πινδάρου για τον Αθηναίο Ιπποκράτη, ενώ από τα αποσπάσματα του ίδιου ποιητή, πιστεύεται ότι πολλά ανήκαν σε θρηνητικά ποιήματα. Περίφημος είναι επίσης ο θ. της Αντιγόνης και της Ισμήνης στην Αντιγόνη του Σοφοκλή. Το έντεχνο αυτό είδος διαφέρει σε σχέση με τους αυθόρμητους και ενστικτώδεις αυτοσχεδιασμούς, με τους οποίους εκφράζονταν οι άνθρωποι του λαού μπροστά στο φαινόμενο του θανάτου. Ο θ. ως έντεχνο φιλολογικό είδος δεν τραγουδιέται αποκλειστικά την ώρα που ακολουθεί τον θάνατο ούτε μόνο από τους συγγενείς ή φίλους του νεκρού. Επιπλέον, μπορεί να περιέχει γενικότερα αισθητικά και φιλοσοφικά νοήματα, όπως η περιγραφή του Κάτω Κόσμου, η φύση της ανθρώπινης ψυχής κλπ. Ιδιαίτερη τάξη θρηνητικών τραγουδιών, με λιγότερο ή περισσότερο θρησκευτικό περιεχόμενο, αποτέλεσαν κατά την αρχαιότητα οι θ. για τον θάνατο ηρώων ή ημίθεων, όπως αυτός του Άδωνη, ο οποίος διαδόθηκε από τη Φοινίκη στην Ελλάδα και στην Αίγυπτο. Στην αρχαία Ελλάδα οι θ. ψάλλονταν συνήθως με τη συνοδεία αυλού. Στη Ρώμη, το είδος καλλιεργήθηκε από ποιητές όπως o Βιργίλιος, ο Προπέρτιος και ο Κάτουλλος. Ο Επιτάφιος θ. αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα του είδους, όπως χρησιμοποιήθηκε στη χριστιανική λατρεία. Στη μεσαιωνική Ευρώπη, ποιητές και τροβαδούροι συνέθεσαν θ., κυρίως για τον θάνατο ένδοξων ηγεμόνων και πολεμιστών, ενώ στον ελληνικό χώρο, η πτώση του βυζαντινού κράτους υπήρξε πηγή έμπνευσης για τη σύνθεση έργων όπως Το ανάκλημα της Κωνσταντινουπόλεως, ανώνυμου ποιητή, Το θανατικό της Ρόδου, του Γεωργιλλά, Η συμφορά της Κρήτης, του Μανουήλ Σκλάβου, ο Θρήνος της Κύπρου κ.ά. Ο θ. των νεκρών διατηρείται ακόμα και σήμερα στην ελληνική λαϊκή μουσική παράδοση.
πηγή: http://greek_greek.enacademic.com/63907/%CE%B8%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CF%82

Ένα είδος θρήνου στην Ελλάδα είναι τα Μοιρολόγια:

Μοιρολόγια

Έμμετρα στιχουργήματα με θλιβερή υπόθεση. Τραγούδια θρηνητικά, που τα απαγγέλλουν οι άνθρωποι κατά το θάνατο αγαπημένων τους προσώπων.

Τα μοιρολόγια και γενικά τα τραγούδια του Χάρου έχουν παλιά παράδοση και διασώζουν Ομηρικά έθιμα γύρω από το συγκλονιστικό γεγονός του θανάτου. Ο θάνατος για τους αρχαίους Έλληνες, όσο και αν η διδασκαλία τους δέχεται την αθανασία της ψυχής και το χωρισμό της από το σώμα, δεν έπαυε να είναι γεγονός που έφερνε θλίψη και πόνο στους ανθρώπους.

Τα πρώτα μοιρολόγια τα βρίσκουμε στον Όμηρο, όπου αναφέρονται νεκρώσιμα τραγούδια της Ανδρομάχης, της Εκάβης, της Ελένης, του Αχιλλέα κτλ., με περιεχόμενο όμοιο σχεδόν με τα σημερινά Ελληνικά μοιρολόγια. Για τον ήρωά τους, τον Έκτορα, οι Τρώες αρχίζουν ομαδικό και ατομικό θρήνο:

<<Έλεγε κλαίοντας και ομού στενάζαν κι οι πολίτες και πρώτη εμοιρολόγησε των γυναικών η Εκάβη:

Τέκνον, τι έπαθα η πικρή! Και ακόμη εγώ θα ζήσω,
αφού μου απέθανες εσύ, που ημέρα νύκτα ήσουν
το ζηλευτό καμάρι μου…>>.

Από την άλλη μεριά οι Έλληνες κλαίνε τον Πάτροκλο ολόκληρη τη νύχτα:

<<Είπε και εις όλους κίνησε τον πόθον των δακρύων
κι η αυγή τους ήβρε ολόγυρα στο λείψανο να κλαίουν>>.

Ανάλογα μοιρολόγια έψελναν και στους κλασικούς χρόνους γυναίκες «Θρηνωδοί» (μοιρολογίστρες, όπως τις λένε σήμερα), οι οποίες θρηνούσαν τραγουδιστά κατά την εκφορά των νεκρών.

Διάσημοι ποιητές, σαν τον Πίνδαρο και το Σιμωνίδη, έγραψαν επικήδεια τραγούδια για τους νεκρούς πλούσιων οικογενειών. Το έθιμο αυτό συνεχίστηκε και μετά την επικράτηση του Χριστιανισμού, περνά μέσα από τη Βυζαντινή εποχή, ακμάζει στη μεταβυζαντινή και φτάνει στη νεώτερη εποχή με την πλούσια σε λυρικότητα ποικιλία.

Τα σύγχρονα μοιρολόγια αποτελούνται συνήθως από δεκαπεντασύλλαβους στίχους και διακρίνονται σε μοιρολόγια επαινετικά του νεκρού και σε μοιρολόγια του Χάρου.

Το μοιρολόι φτάνει στη μεγαλύτερη ακμή στην περιοχή της Μάνης, αλλά εκεί η εκφραστική του δύναμη μεταβάλλεται σε αφηγηματικό ποίημα-τραγούδι, σε εκτενή πολλές φορές ιστορία του νεκρού.

Στη Μάνη, τα μοιρολόγια έχουν σχεδόν υποκαταστήσει τα άλλα τραγούδια, είναι η μόνη μορφή λαϊκής ποίησης και μεταφέρονται από γενιά σε γενιά, ενώ και σήμερα ακόμα αυτοσχεδιάζουν και δημιουργούν οι Μανιάτισσες.

Στη Μάνη επικρατεί ολόκληρη εθιμοτυπία για τα μοιρολόγια. Όταν πεθάνει κάποιος οι γυναίκες του χωριού πηγαίνουν στο «κάθισμα», κάθονται γύρω-γύρω από το νεκρό και αρχίζουν ένα διάλογο με μοιρολόγια.

Οι γυναίκες μοιρολογούν το νεκρό ιεραρχικά, που, όταν πρόκειται για άνδρα, ξεκινά από τη μάνα και συνεχίζεται από την αδελφή, την κόρη και, τέλος καταλήγει στη γυναίκα του. Αποτελεί τιμή για την οικογένεια του νεκρού να μοιρολογηθεί από άτομο εκτός της οικογένειας.

Τη γυναίκα που λέει ένα μοιρολόι δεν πρέπει να τη διακόψει κανένας και αυτή που θέλει να συνεχίσει ζητά την άδειά της. Το μοιρολόι αρχίζει με το ξενύχτισμα του νεκρού, συνεχίζεται όταν το φέρετρο μεταφέρεται στην εκκλησία και αλλάζει μ' ένα σπασμωδικό κλάμα μέσα στην εκκλησία την ώρα της ακολουθίας. Γίνεται εντονότερο στο δρόμο προς το νεκροταφείο, όπου ενώνεται με τις φωνές των συγγενών του νεκρού, και αποκορυφώνεται μπροστά στον τάφο.

Οι μοιρολογήτρες, μερικές από τις οποίες κάνουν μεγάλα ταξίδια για να θρηνήσουν ένα μακρινό συγγενή τους ή κάποτε και ανθρώπους που δε συνάντησαν ποτέ, αυτοσχεδιάζουν βασικά τα μοιρολόγια τους δίπλα στο νεκρό, με βάση ορισμένες τυπικές φράσεις που επαναλαμβάνονται σταθερά.

Τα μανιάτικα μοιρολόγια είναι μεγάλοι επικήδειοι έμμετροι ύμνοι, στους οποίους ο κλασικός δεκαπεντασύλλαβος του δημοτικού τραγουδιού έχει αντικατασταθεί με δεκαεξασύλλαβο στίχο.

Μπορούν να χωριστούν σε κατηγορίες, όπως και τα μοιρολόγια της υπόλοιπης Ελλάδας, αλλά πρέπει να προστεθούν σε αυτά και τα διάφορα ιστορικά περιστατικά, στα οποία αναφέρονται η ζωή του νεκρού, ο τρόπος του θανάτου του, η κοινωνική σταδιοδρομία και δράση του ή η πολεμική και στρατιωτική σταδιοδρομία του.

Έχουμε ακόμη μανιάτικα μοιρολόγια νουθετικά και φρονηματιστικά και με πιο γενικό ιστορικό και εθνικό ενδιαφέρον. Τέλος υπάρχουν και μοιρολόγια που αναφέρονται στην εκδίκηση και είναι τα περισσότερα και τα πιο χαρακτηριστικά της Μάνης.
Πηγή: http://www.mani.org.gr/moirol/


Στις περισσότερες θρησκείες όπως και με τον επηρεασμένο από τις θρησκείες των αρχαίων λαών της αιγύπτου, του ελληνικού/ρωμαϊκού ρώρου και του ιουδαϊσμού, χριστιανισμό, υπάρχουν θεοφάνια με θεούς που θρηνούν το χαμό ενός αγαπημένου προσώπου.
Ορισμένοι θρησκειολόγοι έχουν υποστηρίξει ότι η κεντρική ιδέα όλων αυτών των μυστηριακών θρησκειών ήταν ο θάνατος και η ανάσταση και έχουν συνδέσει τους σχετικούς μυστηριακούς μύθους με τα πάθη κάποιου θεού. Ετσι έχουμε τον θάνατο του Διονύσου, του Αττεως, του Οσίριδος. Στα μυστήρια που σχετίζονται με τους θεούς αυτούς συναντούμε ακολουθίες πένθους που στη συνέχεια τις διαδέχονται τελετουργίες χαράς και αγαλλίασης. Το αβάστακτο πένθος της Ισιδος για τον φόνο του αγαπημένου της αδελφού και συντρόφου, του Οσίριδος, που τον είχε κατακρεουργήσει ο θεός της σκιάς Σετ (ή Σεθ), σταματά όταν βρίσκει και συναρμολογεί όλα τα διαμελισμένα κομμάτια του, δίνοντάς του ξανά τη ζωή. Το ίδιο συμβαίνει και με τους πιστούς της. Μιμούμενοι τη θεά τους, αναζητούν τον Οσιρι, κτυπώντας με αλαλαγμούς τα στήθη τους. Μόλις ξαναντικρίζουν τον θεό, τότε τον θρήνο τον διαδέχεται ανείπωτη χαρά. Ο Πλούταρχος προτρέπει τα βάσανα της Ισιδας, όπως αναπαριστάνονται στις σχετικές τελετές, να γίνονται μαθήματα ευσέβειας και παρηγοριάς για όλους τους θνητούς που τους βρίσκουν τέτοια κακά.
πηγή: http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=121810

Βλέπουμε λοιπόν, ότι ο θρήνος είναι όχι μονάχα μέρος της ανθρώπινης φύσης, αλλά του πολιτισμού μας.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 13:59

Nathaniel έγραψε:

Θα πω μονάχα πως είναι ειρωνικό εμείς, σαν αδύναμοι άνθρωποι να μην είναι σωστό και πρέπον να θρηνούμε όταν ο θεός από το θρήνο του για την κατάντια του δημιουργήματός του κατέστρεψε δύο πόλεις, έπνιξε έναν κόσμο στο νερό και φυσικά, έριξε και εκείνα τα εφέ κατά τη σταύρωση-θάνατο του Ιησού.

Σε παρακαλώ μη βάζεις το <εμείς> όταν θες να αναφερθείς σε μια μερίδα,ποσοστό ανθρώπων για να δηλώσεις αδυναμία ή αδυναμίες .Θύμισε μου , ποιες είναι αυτές η πράξεις καταστροφών,σε ποιες πόλεις αναφέρεσαι,και πως έπνιξε τον άνθρωπο με νερό..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:12

Σε παρακαλώ μη βάζεις το <εμείς> όταν θες να αναφερθείς σε μια μερίδα,ποσοστό ανθρώπων για να δηλώσεις αδυναμία ή αδυναμίες .Θύμισε μου , ποιες είναι αυτές η πράξεις καταστροφών,σε ποιες πόλεις αναφέρεσαι,και πως έπνιξε τον άνθρωπο με νερό..
Αν θέλεις μου εξηγείς με ΡΜ που σε έθιξα γιατί αδυνατώ να το καταλάβω.

Ως προς το ερώτημα: Σόδομα και Γόμορα, ο κατακλυσμός με την κιβωτό του Νώε.

Αλλά παρακαλώ, να μην το κάνουμε θέμα χριστιανικό αυτό. Ο λόγος που υπάρχουν σε αυτό το τοπικ τα δύο πρώτα ποστ είναι επειδή τα έχω κάνει split από άλλο topic, όπως μπορείς να δεις στο λινκ που πολύ σωστά έδωσε η aftokaitoallo στο προηγούμενο ποστ της.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:15

Τα συναισθήματα πένθους, οίκτου και στοργής είναι γνωστές ενοχλήσεις της ψυχής. Η θλίψη είναι το πιο επιθετικό, και ο Επίκτητος θεωρούσε το να πενθούμε ή να θλιβόμαστε πράξη κάκιστη. Είναι σα να πηγαίνουμε ενάντια στην θέληση του Θεού, έλεγε.

Είναι τρόπος Θέασης και αντίληψης.
Αν δεν υπήρχε θάνατος,δεν θα υπήρχε ζωή...
Όσο για τα συναισθήματα ειδικά εκείνα,τι προκαλούν,και σε τι μετατρέπουν τον άνθρωπο...τα έχουμε δει στη πράξη
Δεν χρειάζεται ανάλυση..
Έδωσε ένα όνομα..είναι όνομα..όπως και πολλοί άλλοι..δεν έχει ιδιότητες,ικανότητες.Αν είχε ετυμολογική ρίζα θα το συζητούσαμε από φιλοσοφική πλευρά...δεν έχει..δεν γίνεται συζήτηση...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:29

Nathaniel έγραψε:
Σε παρακαλώ μη βάζεις το <εμείς> όταν θες να αναφερθείς σε μια μερίδα,ποσοστό ανθρώπων για να δηλώσεις αδυναμία ή αδυναμίες .Θύμισε μου , ποιες είναι αυτές η πράξεις καταστροφών,σε ποιες πόλεις αναφέρεσαι,και πως έπνιξε τον άνθρωπο με νερό..
Αν θέλεις μου εξηγείς με ΡΜ που σε έθιξα γιατί αδυνατώ να το καταλάβω.

Ως προς το ερώτημα: Σόδομα και Γόμορα, ο κατακλυσμός με την κιβωτό του Νώε.

Αλλά παρακαλώ, να μην το κάνουμε θέμα χριστιανικό αυτό. Ο λόγος που υπάρχουν σε αυτό το τοπικ τα δύο πρώτα ποστ είναι επειδή τα έχω κάνει split από άλλο topic, όπως μπορείς να δεις στο λινκ που πολύ σωστά έδωσε η aftokaitoallo στο προηγούμενο ποστ της.
Βασικά δεν με έθιξες.Οπότε δεν υπάρχει λόγος για PM.Αφέρθηκες σε αδυναμίες.Δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη και αντίληψη με τη δική σου,..Έγραψες να μην μπλεκτούν οι θρησκείες,όμως έκανες αναφορά ,πήρες δηλαδή στοιχεία από θεόπνευστα βιβλία..Τις δήθεν καταστροφές πόλεων όπου επιστημονικά και με βάση αρχαία Περσικά κείμενα είχε παρατηρηθεί φαινόμενο εκείνη την εποχή.Πτώση αντικειμένου αγνώστου μεγέθους.Πήρες επίσης τον κατακλυσμό..και αυτό φυσικό φαινόμενο είναι...τοπικό.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:35

Εννοούσα να μην γίνει debate θρησκειών και χαθεί η μπάλα. Όταν μιλάμε για πολιτισμικά στοιχεία δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τις θρησκείες γενικότερα.

Όσο για τις αδυναμίες που αναφέρεις, έχουμε διαφορετική άποψη στο τι καθιστά μία "αδυναμία". Ο θρήνος δεν είναι μία από αυτές, για εμένα.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:38

aftokaitoallo έγραψε: άμα κάνει κατακλυσμούς όποιος / α και να είναι, μάλλον για το καλό δουλεύει.
Να αναφέρω..
Οι αρχαίοι λαοί έχτιζαν τις πόλεις τους πάνω σε ενεργειακά ρήγματα,σε ενεργειακές γραμμές.Το ίδιο συνεχίζεται και σήμερα.
Οπότε,η όποια καταστροφή που θα γίνει,είναι δεδομένο αυτό..είναι το τίμημα της επιλογής του ανθρώπου.Και κανενός άλλου
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:49

Μιας και είμαστε στη φιλοσοφία...
Τα συναισθήματα πένθους, οίκτου και στοργής είναι γνωστές ενοχλήσεις της ψυχής. Η θλίψη είναι το πιο επιθετικό, και ο Επίκτητος θεωρούσε το να πενθούμε ή να θλιβόμαστε πράξη κάκιστη. Είναι σα να πηγαίνουμε ενάντια στην θέληση του Θεού, έλεγε.
Η Ψυχή αναζητά την Ισορροπία και την Αρμονία,(και συναισθήματα)αυτά που ανυψώνουν τον άνθρωπο πνευματικά και συνειδησιακά.Να αποφεύγει ο άνθρωπος τις συγκινήσεις που δεν είναι αρμονικές με τη φύση της Ψυχής.Γι΄αυτό και είναι απαραίτητη η Αυτογνωσία.

Μετά έρχονται οι Θρησκείες που επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης...δεν θα ασχοληθώ με αυτές.αδιαφορώ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:53

Και ναι... αλλά ο θρήνος δεν είναι συναίσθημα. Είναι παράγωγο της θλίψης που είναι παράγωγο του χαμού ενός αντικειμένου αγάπης...
Ξέρεις ότι αγαπάς κάτι όταν σου λείπει.
Διαφωνώ με τον Επίκτητο και κάθε άλλο άνθρωπο που το αποκαλεί τη στοργή, τον πόνο ψυχής και τον οίκτο ενοχλήσεις της ψυχής.
Κάθε συναίσθημα είναι εργαλείο της ψυχής που πάντα οδηγεί στην αυτογνωσία και την εξύψωση του ανθρώπου. Είναι ένας κύκλος που πάντα οδηγεί σε κάτι καλό.

Δεν φοβάμαι τέτοια συναισθήματα όπως έκανα κάποτε, τα αποδέχομαι, τα χαίρομαι και μου δείχνουν πλευρές του χαρακτήρα μου που δεν γνώριζα ότι υπήρχαν.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:55

ο θρήνος ως τέχνη μόνο με συγκινεί.

από ψαλμούς της Μεγάλης Εβδομάδος
μέχρι

αυτό εδώ:



που το έπαιξε όταν έμαθε πως η Μάνα του ήταν νεκρή.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 15:05

alkinoos έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε: άμα κάνει κατακλυσμούς όποιος / α και να είναι, μάλλον για το καλό δουλεύει.
Να αναφέρω..
Οι αρχαίοι λαοί έχτιζαν τις πόλεις τους πάνω σε ενεργειακά ρήγματα,σε ενεργειακές γραμμές.Το ίδιο συνεχίζεται και σήμερα.
Οπότε,η όποια καταστροφή που θα γίνει,είναι δεδομένο αυτό..είναι το τίμημα της επιλογής του ανθρώπου.Και κανενός άλλου
είναι τα μόνα σημεία που ανθεί το Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ. από άνθη του καλού μέχρι άνθη του κακού.

εκτός αυτού ο άνθρωπος τα βάζει με όλα.
θεούς και δαίμονες, προκαλεί την τύχη του και το πεπρωμένο του.

όσον αφορά το Ων και υπάρχων δεν το έχω δει πουθενά εδώ, τι έχει χιλιοσυζητηθεί;
ας συζητηθεί εκ νέου.
η δική μου άποψη δεν ακούστηκε.

άλλο Ων και άλλο υπάρχων. έπειτα, διάβασες τη μεταφυσική συζήτηση που ξεκίνησα;

πως να καταλάβεις για το θρήνο ότι δεν ισχύει (είναι προσωρινός και δεν μπορεί να γίνει βίωμα παρά μόνο στον κτιστό κόσμο δηλαδή τον ψεύτικο και μάλιστα στις πλέον σκοτεινές του πλευρές) όπως και να το κάνεις; πως όλα αυτά γύρω σου δεν είναι καν πραγματικές προσομοιώσεις; αν δεν διαβάσεις αυτά που λέω πως θα συζητήσουμε; αυτή είναι η φιλοσοφική μου θεώρηση και με αυτήν έχω την άλφα και τη βήτα άποψη.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 15:21

aftokaitoallo έγραψε:όσον αφορά το Ων και υπάρχων δεν το έχω δει πουθενά εδώ, τι έχει χιλιοσυζητηθεί;
ας συζητηθεί εκ νέου.
η δική μου άποψη δεν ακούστηκε.

άλλο Ων και άλλο υπάρχων. έπειτα, διάβασες τη μεταφυσική συζήτηση που ξεκίνησα;

πως να καταλάβεις για το θρήνο ότι δεν ισχύει (είναι προσωρινός και δεν μπορεί να γίνει βίωμα παρά μόνο στον κτιστό κόσμο δηλαδή τον ψεύτικο και μάλιστα στις πλέον σκοτεινές του πλευρές) όπως και να το κάνεις; πως όλα αυτά γύρω σου δεν είναι καν πραγματικές προσομοιώσεις; αν δεν διαβάσεις αυτά που λέω πως θα συζητήσουμε; αυτή είναι η φιλοσοφική μου θεώρηση και με αυτήν έχω την άλφα και τη βήτα άποψη.
[quote"Nathaniel"]Δεν θα σταθώ στην αντίφαση του "ων αλλά όχι υπάρχων", έχει χιλιοσυζητηθεί στην κατηγορία περί θρησκειών και εκεί πρέπει να μείνει.[/quote]
Αν θες άνοιξε άλλο ένα τέτοιο θέμα στις Θρησκείες για να εξηγήσεις την αντίφαση αυτή και να πεις και την άποψή σου.

Άλλο καταλαβαίνω τι λες κι άλλο το αποδέχομαι και το ενστερνίζομαι.
Για εμένα ο θρήνος είναι μία από τις μεγαλύτερες στιγμές της ζωής κάθε ανθρώπου. Έτσι το αντιλαμβάνομαι, έτσι το έχω βιώσει και μετά την περίοδο που το μετάνιωνα σαν ένδειξη προσωπικής αδυναμίας, ήρθα να το αποδεχτώ σαν άλλη μία πλευρά του εαυτού μου που με κάνει πιο δυνατό απέναντι σε κάθε τι.
Αν ο κτιστός κόσμος είναι ψεύτικος πως μπορούμε να νιώθουμε τόσο δυνατά και αληθινά μέσα σε αυτόν; Οι σκοτεινές πλευρές του κόσμου είναι πάλι μέρος του κόσμου. Όπως και οι σκοτεινές πλευρές ενός ανθρώπου. Χωρίς αυτές τις σκοτεινές μας πλευρές, θα ήμαστε κάτι άλλο, κάτι που δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. Πιστεύω ακράδαντα ότι η ζωή μας φτάνει σε ένα τέλος όχι όταν πεθαίνουμε αλλά όταν παύουμε να πιστεύουμε στην αυτο-ανακάλυψη και την αυτο-βελτίωση.
Αν φτάσουμε να απεχθανόμαστε πλευρές του εαυτού μας τότε απεχθανόμαστε ένα κομμάτι του εαυτού μας. Προτιμώ να δέχομαι τον εαυτό μου.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 16:16

ένας ή μία ακόμα δεν έχει να πει κάτι σχετικά με την Ανυπαρξία.

δηλαδή σπας τη λέξη και σου βγαίνει ΑΝΕΥ ΥΠΟ ΑΡΧΗΣ.

ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΛΈΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΊΠΟΤΑ;

ακόμα περιμένω έναν ή μία να μου πει την άποψή του, κι εδώ κι αλλού δεν υπάρχει κανένα άτομο που να θέλει να καταλάβει τι λέω.

ή λοιπόν θεωρείται τόσο ηλίθια και γελοία άποψη (κανένα πρόβλημα) ή δεν θέλουν να μπουν σε αυτά τα κατατόπια

μου λες εσύ τώρα για το θρήνο, έρχομαι σου βάζω διάφορες απαντήσεις αλλά σου λέω δεν θα καταλάβεις με ποιο τρόπο τα εννοώ αν δεν διαβάσεις τα ποστ μου σε εκείνη τη συζήτηση κι έρχεσαι και μου λες θες να είσαι ο εαυτός σου.

η συνείδηση τα κάνει όλα, ο υλικός κόσμος δεν θα ήταν τίποτα χωρίς αυτή.
θέλω διάλογο επί ίσοις όροις! το να θες να είσαι ο εαυτός σου δεν είναι υπερβατικό. θέλω κάποιον που να μπορεί να υπερβαίνει τον εαυτό το εγώ το ασυνείδητο την κάθε παρλαπίπα που μας πότισαν.

αν καταλάβεις τι εστί Ανυπαρξία θα αρχίσεις να βλέπεις. είπα κι ελάλησα κι αμαρτίαν ούκ έχω. και δεν θα τα λέω για πολύ καιρό ακόμα πουθενά στο διαδίκτυο.

όποιος γυρίζει μυρίζει λένε. ο θρήνος είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΟΣ. άρα ο Θεός δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό. θρηνεί η ύπαρξη ναι, αλλά δεν είναι η αληθινή έκφραση της αγαπης της ελευθερίας της δικαιοσύνης του ελέους και της ΖΩΗΣ.

ΑΥΤΑ!
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 16:40

Δεν με ενοχλεί η ανυπαρξία, ούτε ετυμολογικά, ούτε σημασιολογικά.
Μου αρκεί ο εαυτός μου, δεν ψάχνω κάτι το ανώτερο για να δικαιολογήσω (κυριολεκτώ με την λέξη) την ζωή μου, τις σκέψεις μου, τις απόψεις μου κ.ο.κ.
Για εμένα ο υλικός κόσμος φτάνει. Εδώ γνώρισα τόσο υπέροχους και ενδιαφέροντες ανθρώπους, εδώ θρήνησα άλλους, εδώ αγάπησα άλλους. Και ως άνθρωπος προφανώς και αντιπάθησα, και μίσησα και έκανα κάθε λάθος που μπορεί κανείς να κάνει και να μη μπει φυλακή χεχε.
Μου φτάνει αν θες, να ξέρω ότι το νόημα της ζωής το φτιάχνουμε εμείς, και δεν χρειάζεται να πεθάνουμε πιστεύοντας ότι σε έναν άυλο επόμενο κόσμο θα το βρούμε.
H μόνη αθανασία που ζητώ είναι να με θυμούνται οι άνθρωποι που θα αφήσω πίσω με χαμόγελο.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 17:45

οκ, αν τελικά κάτι παίζει μετά θάνατον πήγαινε στην Ανυπαρξία. μην φοβηθείς πως θα πάψεις να έχεις εαυτό να σου αρκεί εκεί. πιο φωτισμένος θα βγεις αυτό λέω. αν δεν πέφτει μαύρο, ε μην πελαγώσεις. γιατί αν δεν πέφτει μαύρο πολλά μαύρα κι άραχνα θα σε ρίξουν πίσω στο συφοριασμένο ματριξ.

αυτό. ευχαριστώ. :)
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 17:48

aftokaitoallo έγραψε:οκ, αν τελικά κάτι παίζει μετά θάνατον πήγαινε στην Ανυπαρξία. μην φοβηθείς πως θα πάψεις να έχεις εαυτό να σου αρκεί εκεί. πιο φωτισμένος θα βγεις αυτό λέω. αν δεν πέφτει μαύρο, ε μην πελαγώσεις. γιατί αν δεν πέφτει μαύρο πολλά μαύρα κι άραχνα θα σε ρίξουν πίσω στο συφοριασμένο ματριξ.

αυτό. ευχαριστώ. :)
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι η δική μου πίστη του τίποτα και η δική σου πίστη του κάτι, δεν ακυρώνουν η μία την άλλη μιας και δεν μιλάμε για κάτι το απτό, αλλά αντίθετα κάτι το αναπόδεικτο. Ίσως μετά το θάνατο να μένουμε μέσα στα κορμιά μας μέχρι να γίνουν τροφή του χρόνου. Κανείς δεν ξέρει.

Ότι και να ισχύει θα είναι ενδιαφέρον.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 18:19

aftokaitoallo έγραψε:ένας ή μία ακόμα δεν έχει να πει κάτι σχετικά με την Ανυπαρξία.

δηλαδή σπας τη λέξη και σου βγαίνει ΑΝΕΥ ΥΠΟ ΑΡΧΗΣ.

ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΛΈΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΊΠΟΤΑ;

ακόμα περιμένω έναν ή μία να μου πει την άποψή του, κι εδώ κι αλλού δεν υπάρχει κανένα άτομο που να θέλει να καταλάβει τι λέω.

Είναι σύνθετη λέξη.
Αν πάρουμε ξεχωριστά τη κάθε λέξη,δούμε την ετυμολογικής της ρίζα ,ερμηνεία και νόημα αυτό που θα βγει ως συνολικό δεν θα είναι αυτό που ίσως νομίζουμε πως είναι...

Διαβάζουμε από το Βικιλεξικό :

"ανυπαρξία θηλυκό

η κατάσταση της μη ύπαρξης, το χάος, το τίποτε, το κενό
με τη μεταφορική έννοια, η παθητικότητα, η μη δρατηριοποίηση
η κρατική μηχανή ήταν σε κατάσταση ανυπαρξίας"


Ένα παράδειγμα..κενό και ΚΕΝΟ..άλλες ερμηνείες,άλλες ιδιότητες μεταξύ Ανατολικής φιλοσοφίας και Δυτικής.
Με το Δυτικό τρόπο σκέψης μπορούμε να πούμε και άδειο..κενος..άδειος
Με Ανατολικό τρόπο σκέψης εννοείται ,Ισορροπία,Αρμονία..η οποία έρχεται μέσα από την απουσία συναισθημάτων

Δεν είμαστε όμως Ανατολικά,είμαστε Δυτικά..και με αυτό τρόπο σκεφτόμαστε και πράττουμε.
Η επιστήμη,η δυτική δηλαδή,μαθαίνει πως δεν υπάρχει κενό στο διάστημα..πως δεν υπάρχει χάος,πως δεν υπάρχει,το τίποτε.
Όλα συνδέονται,είναι ενωμένα ...

Αυτό δηλαδή που λέει η Ανατολική φιλοσοφία με το ΤΣΙ,το ΠΡΑΝΑ, και οι Ελληνες με τον ΑΙΘΕΡΑ..(το λένε και Οργόνη)

Εξετάζοντας όλα αυτά για τη σύνθετη λέξη,διότι για να έχεις άποψη πρέπει και να γνωρίζεις ,δεν ισχύει έξω από τον πλανήτη μας.
Δημιουργήθηκε για να δηλώσει/περιγράψει μια κατάσταση..εδώ.στις ανθρώπινες σχέσεις
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 20:50

alkinoos έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε:ένας ή μία ακόμα δεν έχει να πει κάτι σχετικά με την Ανυπαρξία.

δηλαδή σπας τη λέξη και σου βγαίνει ΑΝΕΥ ΥΠΟ ΑΡΧΗΣ.

ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΛΈΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΊΠΟΤΑ;

ακόμα περιμένω έναν ή μία να μου πει την άποψή του, κι εδώ κι αλλού δεν υπάρχει κανένα άτομο που να θέλει να καταλάβει τι λέω.

Είναι σύνθετη λέξη.
Αν πάρουμε ξεχωριστά τη κάθε λέξη,δούμε την ετυμολογικής της ρίζα ,ερμηνεία και νόημα αυτό που θα βγει ως συνολικό δεν θα είναι αυτό που ίσως νομίζουμε πως είναι...

Διαβάζουμε από το Βικιλεξικό :

"ανυπαρξία θηλυκό

η κατάσταση της μη ύπαρξης, το χάος, το τίποτε, το κενό
με τη μεταφορική έννοια, η παθητικότητα, η μη δρατηριοποίηση
η κρατική μηχανή ήταν σε κατάσταση ανυπαρξίας"


Ένα παράδειγμα..κενό και ΚΕΝΟ..άλλες ερμηνείες,άλλες ιδιότητες μεταξύ Ανατολικής φιλοσοφίας και Δυτικής.
Με το Δυτικό τρόπο σκέψης μπορούμε να πούμε και άδειο..κενος..άδειος
Με Ανατολικό τρόπο σκέψης εννοείται ,Ισορροπία,Αρμονία..η οποία έρχεται μέσα από την απουσία συναισθημάτων

Δεν είμαστε όμως Ανατολικά,είμαστε Δυτικά..και με αυτό τρόπο σκεφτόμαστε και πράττουμε.
Η επιστήμη,η δυτική δηλαδή,μαθαίνει πως δεν υπάρχει κενό στο διάστημα..πως δεν υπάρχει χάος,πως δεν υπάρχει,το τίποτε.
Όλα συνδέονται,είναι ενωμένα ...

Αυτό δηλαδή που λέει η Ανατολική φιλοσοφία με το ΤΣΙ,το ΠΡΑΝΑ, και οι Ελληνες με τον ΑΙΘΕΡΑ..(το λένε και Οργόνη)

Εξετάζοντας όλα αυτά για τη σύνθετη λέξη,διότι για να έχεις άποψη πρέπει και να γνωρίζεις ,δεν ισχύει έξω από τον πλανήτη μας.
Δημιουργήθηκε για να δηλώσει/περιγράψει μια κατάσταση..εδώ.στις ανθρώπινες σχέσεις
δεν θα το έπαιρνα ποτέ έτσι, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι μας έδειξαν το δρόμο. ανεξάρτητοι ερευνητές και ερευνήτριες και στις μέρες μας "σπάνε τις λέξεις των γλωσσών τους". αν είναι δυνατόν να πρέπει να γνώριζαν τι; έξω από τον πλανήτη να έχουν μνήμες πχ; η ίδια η Αλτάνη μεγάλη ερευνήτρια της γλώσσας μας με δική της οπτική γωνία αποκαλύπτει τα δικά της συμπεράσματα. εγώ σε μια εποχή δύσκολη για μένα έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. τι είναι λοιπόν αυτά που μου λες περί χάους; η Αλτάνη ξεκαθάρισε σε παλιά εκπομπή του Γεωργιάδη πως η Ελληνική γλώσσα είναι ένα μυστήριο αγνώστου προελεύσεως, κι όπως αυτή έτσι κι εγώ πιστεύω πως είναι κώδικας για αυτόν που θέλει να δει την ουσία των πραγμάτων. άλλο Χάος άλλο Ανυπαρξία άλλο το Κενό. ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. κάτι ήταν κι αυτό που δυο άτομα ασχολήθηκαν με αυτό που λέω για την ΛΕΞΗ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 08 Σεπ 2014, 20:56

aftokaitoallo έγραψε: δεν θα το έπαιρνα ποτέ έτσι
Η διαφορετικότητας της σκέψης στην ερμηνεία.. :loco: :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 21:04

Nathaniel έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε:οκ, αν τελικά κάτι παίζει μετά θάνατον πήγαινε στην Ανυπαρξία. μην φοβηθείς πως θα πάψεις να έχεις εαυτό να σου αρκεί εκεί. πιο φωτισμένος θα βγεις αυτό λέω. αν δεν πέφτει μαύρο, ε μην πελαγώσεις. γιατί αν δεν πέφτει μαύρο πολλά μαύρα κι άραχνα θα σε ρίξουν πίσω στο συφοριασμένο ματριξ.

αυτό. ευχαριστώ. :)
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι η δική μου πίστη του τίποτα και η δική σου πίστη του κάτι, δεν ακυρώνουν η μία την άλλη μιας και δεν μιλάμε για κάτι το απτό, αλλά αντίθετα κάτι το αναπόδεικτο. Ίσως μετά το θάνατο να μένουμε μέσα στα κορμιά μας μέχρι να γίνουν τροφή του χρόνου. Κανείς δεν ξέρει.

Ότι και να ισχύει θα είναι ενδιαφέρον.

δεν έχω καμμιά πίστη, αυτά είναι φιλοσοφίες που έχουν ναι μεν καταλήξει κάπου αλλά δεν έχουν καμμιά σχέση με πίστη. είναι σα να λες πχ πως το Ζεν είναι θρησκεία με την ευρεία έννοια κι έχει πίστη πράγμα που δεν ισχύει βεβαίως. ασκώ ένα είδος φιλοσοφικού ζεν τιμώντας το ορθοδοξο βάπτισμά μου σύμφωνα με την σωκρατική στάση ζωής. το να ψάχνεις την βουδότητα ένας όρος που μου αρέσει σου ανοίγει νέα φιλοσοφικά μονοπάτια. οι ίδιοι οι μαστερ του ζεν δεν θεωρούσαν πως ήταν απαραίτητο να κάνεις τιποτε άλλο από το να κάθεσαι, ζαζεν. όπως είπε ο Σωκράτης ολόκληρη την αλήθεια θα την μάθουμε μόνο μετά θάνατον.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θρήνος

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 08 Σεπ 2014, 21:18

alkinoos έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε: δεν θα το έπαιρνα ποτέ έτσι
Η διαφορετικότητας της σκέψης στην ερμηνεία.. :loco: :D
ανεξάρτητοι

ανευ εξαρτήσεως

ανευ υπάρξεως υπαρξις υπό αρχης

η γλώσσα μας μιλά μόνο για ζωή.

γιατί υπάρχει μόνο ζωή και δεν πρέπει να θρηνούμε. ακόμα και η Ανυπαρξία σφύζει από ζωή. αλλά νιώθω πως μιλάω τζάμπα. πλέον.

το έχει δεδομένο το πόσο ισχυρός είναι ο θάνατος ο κόσμος που ο μόνος τρόπος να τον αντιμετωπίσει είναι το πολύ μία επικούρεια νοοτροπία πως θα λείπει όταν αυτός έρθει με την παντοδυναμία του. προβλέπω να τρέχει ο κόσμος σε τουνελ να μιλάει με φωτεινά αλλά ύποπτα άτομα να λέει βουρ στον πατσά για νέα μετενσάρκωση γιατί αυτό είναι η εμπειρία κι έτσι γλυτώνει το θάνατο. αν δεν πέφτει μαύρο - αυτό ξέρει να κάνει. στο χέρι σας αγαπητοί συνομιλητές είναι να προσπαθήσετε για κάτι πιο δίκαιο αφού αγαπάτε την αλήθεια. αρκετά μίλησα.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”