Συνέντευξη από το Θεό.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 05 Φεβ 2019, 17:55

doctormarkon έγραψε:
Τετ 15 Ιαν 2014, 11:21
Θ: Για να μου κάνεις αυτή την ερώτηση, υποθέτω πως έχεις απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα σχετικά με τη ζωή πριν από το θάνατο…
Όλο το κείμενο είναι καταπληκτικό αλλά το παραπάνω με έχει απασχολήσει.

Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο? ιδού η απορία!!!!!! :clap: :clap: :clap: :clap:
Υπάρχουν στην συμπεριφορά και στον τρόπο σκέψης που δεν καλλιεργηθηκαν,που δεν μεταδόθηκαν από τους γονείς μα ούτε απορροφήθηκαν από το παρόν περιβάλλον. ..Πόσες φορες δεν εχει ειπωθει η φραση"μα πιανου παιδι είσαι συ;!"Και εδώ εύστοχα μας λέει ο Αριστοτέλης στο βιβλίο του "Περί μνήμης και αναμνήσεως" πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου είναι χαρακιές ψυχής από τις προηγούμενες ενσαρκωσεις του...

Αυτό όσο αφορά για το αν υπάρχει ζωή πριν την γέννηση.Όπως επίσης για το αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο. ..Ζωή ονομάζουμε την αρχή και το τέλος του ανθρώπου(γέννηση - θάνατος ), τις δε εμπειρίες τις ονομάζουμε Βίο.

Ο άνθρωπος είναι ίσως από τα λίγα όντα που φιλοσοφεί τον θάνατο του,χωρίς να αποκλείω πως άλλα όντα δεν έχουν την αντίληψη,μυρωδιά ή το ένστικτο του θανάτου τους.Πιθανόν να το έχουν, όμως θαρρώ πως δεν την φιλοσοφουν στο βαθμό που τον φιλοσοφεί ο άνθρωπος.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Συνέντευξη από το Θεό.

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 05 Φεβ 2019, 18:14

Isidora έγραψε:
Δευ 04 Φεβ 2019, 23:07
Αν κατάλαβα καλά, εσύ μάλλον αναφέρεσαι στον πνευματικό άνθρωπο, αλλά ούτε και αυτός μπορούμε να πούμε ότι είναι ελεύθερος, από την στιγμή που είναι φυλακισμένος στο διττό, υλικό σύμπαν, δηλαδή στο matrix.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα...

Όπως και νάχει πάντως, τώρα ζούμε στην φυλακή των τριών υλικών διαστάσεων και νομίζω ότι όσοι αναφέρονται στην ελευθερία του ανθρώπου, αναφέρονται στον υλικό κόσμο που ζούμε τώρα, όχι για το τι συμβαίνει στα υπερσύμπαντα...
Αναφέρομαι και σε αυτόν,στον πνευματικό άνθρωπο. Όμως το πάω λίγο παραπέρα, σε εκείνον που ξεπερνά τα υλικά όρια και μεταμορφώνεται σε Ενέργεια, σε Πνευμα,πέρα από το καλό και το κακό,πέρα από την διττότητα . Όταν φτάσει σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει πια φυλακή /ματριξ,διότι αυτά είναι του μυαλού γεννήσεις. ..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”