Γιατί "πέταξα" τα ράσα

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 72 φορές
Έλαβε Likes: 74 φορές

Γιατί "πέταξα" τα ράσα

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 27 Ιαν 2020, 11:46

Εδω ταιριάζει η φραση του Νίτσε,"Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια" @ Ιδε ο άνθρωπος

https://youtu.be/cN97V2yaAjY

Υ.γ Άξιος ! :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 12 φορές
Έλαβε Likes: 84 φορές

Re: Γιατί "πέταξα" τα ράσα

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 28 Ιαν 2020, 04:26

Τον αγαπώ. Και τον έχω φβ φιλο
-
Θεε μου, δωσε μου ενα σημαδι, για να το ερμηνεύσω οπως θελω.
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 216 φορές
Έλαβε Likes: 126 φορές

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 28 Ιαν 2020, 15:58

alkinoos έγραψε:
Δευ 27 Ιαν 2020, 11:46
Εδω ταιριάζει η φραση του Νίτσε,"Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια" @ Ιδε ο άνθρωπος

https://youtu.be/cN97V2yaAjY

Υ.γ Άξιος ! :D
Πάλι καλά που έφυγε και σώθηκε το παλικάρι. Βρήκε τον εαυτό του.
Μια χαρά τα λέει, θα σταθώ όμως σ' ένα σημείο.
Το λάθος που κάνουμε οι περισσότεροι συνειδητά ή ασυνείδητα,
είναι να ταυτίζουμε τις θρησκείες με το Θείον [Θεό,Σύμπαν,Φύση,Ανώτερη Δύναμη, ΟΝ,
ΕΙΝΑΙ (άλλωστε δε χωράει σε ονόματα,ιδέες και περιγραφές)].
Τον κόψαμε και τον ράψαμε -ανά τους αιώνες- στα μέτρα μας.
Του δώσαμε και φύλο! Τι αλαζονεία...
Πολλά θλιβερά πράγματα έγιναν στο όνομα της (κάθε) θρησκείας,
με πρόσχημα τις βουλές του Θεού. Όλοι τα γνωρίζουμε.
Ωστόσο, ο Θεός είναι πέρα απ' όλα αυτά τα πράγματα.
Πολύ πιο πέρα από το ανθρώπινο λάθος ή σωστό, πολύ πιο πέρα
από την ανθρώπινη φαντασία, εφευρετικότητα και διαφθορά.
Θεωρήσαμε το Θείον ως προβολή της δικής μας προσωπικότητας,
αισθήσεων, σκέψεων και συναισθημάτων. Προβάλλουμε στο Θεό
το θυμό μας, τις προτιμήσεις μας, τις κρίσεις, εκδικήσεις, ιδέες κτλ.
Οι θρησκείες μας είναι πολύ περιορισμένης εμβέλειας για να περιέχουν
ότι δεν περιέχεται, ότι δεν περιγράφεται, ότι δεν νοείται. Ακόμη κι
ο νους μας (μέχρι την παρούσα φάση) είναι πολύ μικρός για να κατανοήσει.
Εαν έχετε ακούσει ανθρώπους που είχαν μεταθανάτιες εμπειρίες,
το πρώτο πράγμα που λένε, είναι πως τα λόγια δε φτάνουν
για να περιγράψουν αυτά που βίωσαν.
Χθες βράδυ Αλκίνοε διάβαζα ένα παλιό νήμα που είχες ανοίξει:
¨Ο Χριστός δεν υπάρχει". Είδα όλα τα videos που είχες ανεβάσει,
εκτός από τα 2-3 τελευταία. Σε γενικές γραμμές η ένστασή σου
βρίσκεται στις θρησκείες και σ'όλο το κακό που δημιούργησαν.
Συμφωνώ! Μας απομάκρυναν από την αυτογνωσία και πνευματικότητα.
Και τέλος, θα αναδιατυπώσω μια φράση του Καμύ:
"Αν είχα να γράψω ένα βιβλίο περί Θεού, θα είχε 100 σελίδες, οι 99 λευκές.
Στην τελευταία θα έγραφα: Δε γνωρίζω άλλο χρέος από τη Σιωπή!"

Εδώ ο πρώην μοναχός Νικόδημος, μας εξηγεί γιατί έφυγε από το Άγιο Όρος

Υ.Γ. Ένθεη, άθρησκη
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 51 φορές

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τετ 29 Ιαν 2020, 01:01

Εγω απο μικρός ψάχνω το θέμα της θρησκείας μιάς και είδα άγγελο οταν ημουνα 5 ετών περίπου.Στο δημοτικό και στο γυμνάσιο ήμουνα σε δίλλημα Ιησούς ή Σατανας.Το 2003 οταν σταμάτησα το σχολείο στο λύκειο άρχισα να αγοράζω βιβλία.Μιάς και με ενδιέφερε ο αποκρυφισμός είδα σε ενα μαγαζί ενα βιβλίο που λεγόταν ΟΙ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.Και έτσι κατάλαβα οτι στην αρχαία εποχή άρχισαν όλα.Και ο αποκρυφισμός και η φιλοσοφία και πολλά και διάφορα.Και ετσι το 2003 άρχισα να παραγγέλνω βιβλία απο τις εκδόσεις Γεωργιάδη δηλαδη βιβλία αρχαίων συγγραφέων και μου άρεσαν τόσο πολύ που κατέληξα να αρχίσω να πιστεύω στην αρχαία θρησκεία.Πολλοί κυρίως άθεοι λένε οτι για τις θρησκείες χίθυκε πολύ αίμα.Νά που για την αρχαία θρησκεία δεν έγιναν πόλεμοι.Απλά υπήρχε η πίστη και λάτρευαν πολλούς θεούς σχεδόν όλοι οι πολιτισμοί της Γής.Απο τους Μάγιας και τους Ίνκας μεχρι τους κέλτες με τους Δρυίδες και τους βίκινγκς μέχρι και τους Έλληνες και τους Αιγυπτίους και τους Ινδούς.Πόλεμοι έγιναν αργότερα με τις μονοθειστικές θρησκείες οπως ο χριστιανισμός και ο ισλαμισμός.

Λένε πολλοί οτι πιστεύουν στον θεό άλλά όχι σε κάποια θρησκεία.Μα με την γέννηση κάποιας θρησκείας γεννήθηκε και η πίστη και η φιλοσοφία του θεού ή των θεών.Πρό Χριστού δεν υπήρχε η θρησκεία του χριστιανισμού και δεν μιλούσε κανένας για αυτήν.Με την γέννησή της άρχισαν να μιλάνε για τον θεό και τον Χριστό και τους μαθητές του και οι μαθητές του ταξίδεψαν σε όλο τον κόσμο για να μεταφέρουν την θρησκεία του Χριστού.

θρησκεία < μεταγενέστερη ελληνική θρησκεία

Θρησκεία = «ανάμνηση» τού θείου ή «διαφύλαξη, τήρηση» ; Religio = «αναστοχασμός» ή «δεσμός» με το θείο ;
Συχνά στην ιστορική και ειδικότερα στην ετυμολογική έρευνα των λέξεων συμβαίνει ώστε για πολύ σημαντικές, καίριες θα λέγαμε, λέξεις δεν έχουμε ακόμη ασφαλή γνώση τής προέλευσής τους. Αυτό ισχύει και για την καίρια, ήδη αρχαία ελληνική, πολισμική λέξη θρησκεία, αλλά και για την αντίστοιχη λατινική λέξη religio, η οποία μάλιστα μέσω τής Γαλλικής επικράτησε σε πολλές ευρωπαϊκἐς γλώσσες. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν διττές τουλάχιστον ετυμολογικές ερμηνείες, που μπορεί ωστόσο κανείς να υποστηρίξει ότι έχουν μια παράλληλη πορεία και σημασιολογική αντιστοιχία.
Η ελληνική λέξη θρησκεία (τού 5ου αιώνα) παράγεται από το ρήμα θρησκεύω (απ’ όπου και το θρήσκος). Ετυμολογικά η λέξη πρέπει να συνδέεται με δύο διαλεκτικές λέξεις (πιθανότατα ιωνικές), δύο «γλώσσες» τού λεξικογράφου Ησυχίου, τις λέξεις θρήσκω = «νοώ» / θράσκειν = «ἀναμιμνήσκειν» και την ομόρριζη ἐν-θρεῖν = «φυλάσσω, τηρώ». Βάσει αυτών μπορούμε να πούμε ότι στην Ελληνική η λέξη θρησκεία θα σήμαινε «τη νοητική σύλληψη και ανάκληση στον νου, την ανάμνηση τού θείου» (κάτι που θα θύμιζε την περί ιδεών θεωρία τού Πλάτωνος) και, κατ’ επέκτασιν, «την τήρηση αυτής τής νοητικής σχέσης προς το θείο και αυτών που συνδέονται με αυτήν (ευσέβεια, διαφύλαξη, λατρεία)». Η λατινική λέξη religio έχει επίσης διττή ερμηνεία ως προς την προέλευσή της. Την συνδέουν είτε με το ρήμα relegere = «συλλέγω – περισυλλέγω», οπότε το religio θα σήμαινε –όπως το ελληνικό θρησκεία– «μια νοητική σύλληψη και σχέση με το θείο, μια περισυλλογή», είτε με το ρήμα religare = «συνδέω», οπότε το religio θα σήμαινε «δεσμός, σύνδεση με το θείο». Επομένως, και οι δύο λέξεις μπορεί να υποστηριχθεί ότι σήμαναν αρχικά «τον στοχασμό και τον αναστοχασμό μέσα από την ανάμνηση τού θείου, που οδηγεί σε μια σχέση με το θείο, η οποία γεννά ευσέβεια, διατήρηση τού δεσμού και λατρεία τού θείου».

http://www.babiniotis.gr/wmt/webpages/i ... 1&apprec=9
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 29 Ιαν 2020, 11:27

Sanctus_Makis έγραψε:
Τετ 29 Ιαν 2020, 01:01
Λένε πολλοί οτι πιστεύουν στον θεό άλλά όχι σε κάποια θρησκεία.Μα με την γέννηση κάποιας θρησκείας γεννήθηκε και η πίστη και η φιλοσοφία του θεού ή των θεών. Πρό Χριστού δεν υπήρχε η θρησκεία του χριστιανισμού και δεν μιλούσε κανένας για αυτήν.Με την γέννησή της άρχισαν να μιλάνε για τον θεό και τον Χριστό και τους μαθητές του και οι μαθητές του ταξίδεψαν σε όλο τον κόσμο για να μεταφέρουν την θρησκεία του Χριστού.
Μάκη, η ιστορία της θρησκείας είναι τόσο παλιά, όσο και η γέννηση του ανθρώπου.
Ακόμα και στους πιο πρωτόγονους οικισμούς -σύμφωνα με αρχαιολόγους/ανθρωπολόγους-
υπάρχουν ενδείξεις κάποιας μορφής λατρείας. Πολύ αργότερα εμφανίστηκαν οι οργανωμένες θρησκείες.
Ίσως η ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο, για μερικούς είναι έμφυτη.
Άλλοι ζουν επίσης μια χαρά χωρίς να πιστεύουν κάπου.
Κι αν μερικοί ισχυριζόμαστε πως πιστεύουμε σε μια ανώτερη δύναμη (π.χ. εγώ),
αλλά όχι στις θρησκείες, είναι γιατί πρωτίστως μελετήσαμε
τις ήδη υπάρχουσες (και δη την ντόπια) και καταλήξαμε
πως οι οργανωμένες θρησκείες δε θέλουν και τόσο να βρεις το "φως" σου.
Προσωπικά, η ανάγκη μου -απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου- είναι έμφυτη,
χωρίς τη συμβολή του οικογενειακού περιβάλλοντος, μια και δεν ήταν θρήσκοι.
Πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού, σαφώς και μιλούσαν για τους θεούς (βλ. Ιλιάδα,Οδύσσεια κ.α.)
Είχαν τελετουργικά, έκαναν θυσίες, δοξασίες κτλ. Απλά δε μιλούσαν για τον Έναν.
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τετ 29 Ιαν 2020, 20:56

FireflyEarth μήν μου πείς οτι εισαι απο αυτούς που λένε οτι ο Χριστός δεν ειχε θρησκεία.Γιατι η αλήθεια ειναι οτι ο Χριστός δημιούργησε θρησκεία και την ονομάσαμε χριστιανισμός.Ο χριστιανισμός έχει ιερό βιβλίο την βίβλο και εγω προσωπικά πιστεύω οτι και η παλαιά διαθήκη ειναι μέρος του χριστιανισμού.Εξάλλου ειναι εβραική θρησκεία γιατι ενα παράδειγμα ειναι οτι οι χριστιανοί γιορτάζουν το πάσχα που ειναι καθαρά εβραικό έθιμο.

Αυτοί που λένε οτι οι αρχαίοι Έλληνες ηταν ομοφυλόφιλοι άνθρωποι και θεοί εγώ απο την μεριά μου λέω οτιη ομοφυλοφιλία έχει σχέση με τον χριστιανισμό.Ο απόστολος Παύλος λέει πχ οτι οι γυναίκες ειναι απο την φύση τους αμαρτωλές γιατι φέρνουν στον άντρα ηδονή.Δέν επιτρέπεται να κοιτάξεις μία γυναίκα και να την σκεφτείς γυμνή.Και για την Εύα την πρώτη γυναίκα που δημιούργησε ο θεός λέει οτι αυτή πήρε πρώτη τον απαγορευμένο καρπό και τον έδωσε στον Αδάμ.Απόδειξη το άγιο όρος οπου δεν επιτρέπεται να πατήσει το πόδι της γυναίκα.Για μία σχέση άντρας με άντρα ομως δεν ειναι αμαρτία άρα η ομοφυλοφιλία εχει σχέση με τον χριστιανισμό.

Εγω ένα εχω να πώ.Οι θεοί έδωσαν τον ωραιότερο δώρο στον άντρα δηλαδη την γυναίκα.Τωρα στο άγιο όρος που ζούνε μέχρι να πεθάνουν χωρίς γυναίκα πάνε κόντρα στον εαυτό τους και άδικα νομίζουν οτι ειναι άγιοι.Αυτα πιστεύουν οι χριστιανοί και δίνουν τροφή στους άθεους να λένε οτι οι θρησκείες πάνε κόντρα στην φύση του ανθρώπου.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 29 Ιαν 2020, 22:24

Sanctus_Makis έγραψε:
Τετ 29 Ιαν 2020, 20:56
FireflyEarth μήν μου πείς οτι εισαι απο αυτούς που λένε οτι ο Χριστός δεν ειχε θρησκεία.Γιατι η αλήθεια ειναι οτι ο Χριστός δημιούργησε θρησκεία και την ονομάσαμε χριστιανισμός.Ο χριστιανισμός έχει ιερό βιβλίο την βίβλο και εγω προσωπικά πιστεύω οτι και η παλαιά διαθήκη ειναι μέρος του χριστιανισμού.Εξάλλου ειναι εβραική θρησκεία γιατι ενα παράδειγμα ειναι οτι οι χριστιανοί γιορτάζουν το πάσχα που ειναι καθαρά εβραικό έθιμο.

Αυτοί που λένε οτι οι αρχαίοι Έλληνες ηταν ομοφυλόφιλοι άνθρωποι και θεοί εγώ απο την μεριά μου λέω οτιη ομοφυλοφιλία έχει σχέση με τον χριστιανισμό.Ο απόστολος Παύλος λέει πχ οτι οι γυναίκες ειναι απο την φύση τους αμαρτωλές γιατι φέρνουν στον άντρα ηδονή.Δέν επιτρέπεται να κοιτάξεις μία γυναίκα και να την σκεφτείς γυμνή.Και για την Εύα την πρώτη γυναίκα που δημιούργησε ο θεός λέει οτι αυτή πήρε πρώτη τον απαγορευμένο καρπό και τον έδωσε στον Αδάμ.Απόδειξη το άγιο όρος οπου δεν επιτρέπεται να πατήσει το πόδι της γυναίκα.Για μία σχέση άντρας με άντρα ομως δεν ειναι αμαρτία άρα η ομοφυλοφιλία εχει σχέση με τον χριστιανισμό.

Εγω ένα εχω να πώ.Οι θεοί έδωσαν τον ωραιότερο δώρο στον άντρα δηλαδη την γυναίκα.Τωρα στο άγιο όρος που ζούνε μέχρι να πεθάνουν χωρίς γυναίκα πάνε κόντρα στον εαυτό τους και άδικα νομίζουν οτι ειναι άγιοι.Αυτα πιστεύουν οι χριστιανοί και δίνουν τροφή στους άθεους να λένε οτι οι θρησκείες πάνε κόντρα στην φύση του ανθρώπου.
Μάκη, όχι. Ο Χριστός δεν είχε ιδρύσει θρησκεία. Είχε τους μαθητές του, όπως μαθητές είχαν και οι Βούδας, ο Κομφούκιος, ο Σωκράτης, ο Επίκουρος και πολλοί άλλοι. Οι θρησκείες οργανώθηκαν αργότερα εις το όνομα του Χριστού, των Βούδα κτλ. Και μάντεψε; Η Σανάταν Ντάρμα (Ινδουισμός) ΔΕΝ έχει καν ιδρυτή, ούτε κάποιον σωτήρα και το Ζεν δεν πάει κόντρα σε καμία ανθρώπινη φύση.
Και μια και το νήμα έχει τίτλο "Γιατί πέταξα τα ράσα", γιατί δηλαδή έφυγα από τους κόλπους μιας οργανωμένης θρησκείας, τα υπόλοιπα δε θα τα σχολιάσω (περί Π.Δ. γυναίκας, αμαρτίας, μοναχισμό κτλ).
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τετ 29 Ιαν 2020, 22:38

Εγω πιστεύω οτι όσοι χριστιανοί λένε οτι δεν πιστεύουν σε θρησκεία απλα ντρέπονται να το παραδεχτούν γιατι οπως και να το κάνουμε η πίστη σε θεότητα/θεότητες χωρίζεται σε θρησκείες.Όταν θέλουμε να πούμε οτι πιστεύουμε στον Χριστό και τον έναν θεό αυτη ειναι η θρησκεία του χριστιανισμού,όταν θέλουμε να πούμε οτι πιστεύουμε στους αρχαίους θεούς τοτε εννοούμε οτι πιστεύουμε στην θρησκεία του δωδεκάθεου.Και κάθε θρησκεία έχει ιερά κείμενα οπως ο χριστιανισμός έχει την αγία γραφή και η θρησκεία του ισλάμ έχει το κοράνι και η αρχαία θρησκεία εχει τα έργα των φιλοσόφων και τα Ορφικά.Εγω προσωπικά δέν ντρέπομαι να πώ οτι πιστεύω σε θρησκεία γιατι πρόβατα δέν υπάρχουν,πιστοί υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 29 Ιαν 2020, 22:46

Sanctus_Makis έγραψε:
Τετ 29 Ιαν 2020, 22:38
Εγω πιστεύω οτι όσοι χριστιανοί λένε οτι δεν πιστεύουν σε θρησκεία απλα ντρέπονται να το παραδεχτούν γιατι οπως και να το κάνουμε η πίστη σε θεότητα/θεότητες χωρίζεται σε θρησκείες.Όταν θέλουμε να πούμε οτι πιστεύουμε στον Χριστό και τον έναν θεό αυτη ειναι η θρησκεία του χριστιανισμού,όταν θέλουμε να πούμε οτι πιστεύουμε στους αρχαίους θεούς τοτε εννοούμε οτι πιστεύουμε στην θρησκεία του δωδεκάθεου.Και κάθε θρησκεία έχει ιερά κείμενα οπως ο χριστιανισμός έχει την αγία γραφή και η θρησκεία του ισλάμ έχει το κοράνι και η αρχαία θρησκεία εχει τα έργα των φιλοσόφων και τα Ορφικά.Εγω προσωπικά δέν ντρέπομαι να πώ οτι πιστεύω σε θρησκεία γιατι πρόβατα δέν υπάρχουν,πιστοί υπάρχουν.
Μάκη, ξαναδιάβασε το τρίτο σχόλιο του νήματος :)
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Πέμ 30 Ιαν 2020, 01:38

Τέλος πάντων δεν με αφορά και τόσο για το άν εσεις οι χριστιανοί θέλετε να λέτε την πίστη σας θρησκεία ή κάτι άλλο.Εγω έχω την δική μου θρησκεία αυτη του Ορφέα,του Πυθαγόρα,του Σωκράτη,του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη.Ειμαι υπερ της ταμπέλας γιατι διαχωρίζει τις ιδέες και τις απόψεις για το θείο.Άν καταργήσουμε τις θρησκείες και τις ταμπέλες πώς θα ονομάζουμε την δικιά μου πίστη στους αρχαίους θεούς και πώς θα ονομάζουμε την πίστη κάποιου στον Ιησού?
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1585 φορές
Έλαβε Likes: 2579 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 30 Ιαν 2020, 13:26

Sanctus_Makis έγραψε:
Πέμ 30 Ιαν 2020, 01:38
Άν καταργήσουμε τις θρησκείες και τις ταμπέλες πώς θα ονομάζουμε την δικιά μου πίστη στους αρχαίους θεούς και πώς θα ονομάζουμε την πίστη κάποιου στον Ιησού?

δεν πιστεύω στις θρησκείες γιατί φυλακίζουν και χειραγωγούν τον νου.
Είμαι χριστιανή με την ίδια έννοια που θα με έλεγε κανείς σωκρατική,
αριστοτελικη, πλατωνική,πυθαγόρεια κλπ.
Χριστιανή δηλώνω γιατί αγαπώ τον Χριστό ως μέγα δάσκαλο
και φωτεινή οντότητα.

Για μένα ο άνθρωπος πολύ καλά έκανε και έβγαλε το ρασο
για όλους τους λόγους που ανέφερε :worship: :worship:

Αυτό του έγραψα στο βίντεο
Εικόνα

Το ζητούμενο για όλους είτε το συνειδητοποιούν είτε όχι,
είναι η χαρά της πρόσληψης αλλά και της αναδιάδοσης
του θετικού φωτός...
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
George vounis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Έδωσε Likes: 854 φορές
Έλαβε Likes: 337 φορές

Δημοσίευση από George vounis » Πέμ 30 Ιαν 2020, 16:39

Ο Χριστός είναι το θετικό Φως, γιατί έδωσε μόνο Αγάπη και Έλεος και δεν έκανε κυνήγι μαγισσών σε όσους δεν πιστευαν σε αυτόν, αυτοί που καπηλεύτηκαν τον Χριστό έφτιαξαν τα δόγματα, τα Ιερατεία έφτιαξαν απλά μια Εταιρία για να μαζεύουν τα πρόβατα και την πονεμένη ψυχή του κάθε ανθρώπου. Και φυσικά δεν χρειάζεται το ράσο για να πιστεύεις στην αγάπη που ο ίδιος ο Χριστός δίδαξε.
Ακόμα και Χριστιανός να μην είναι κάποιος άνθρωπος, αν είναι καλή ψυχή του προς τους άλλους, βαδίζει στο σωστό μονοπάτι.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Πέμ 30 Ιαν 2020, 18:51

Δεν εμφανίστηκε στην Κίνα. Ψέματα μας λένε :P

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Πέμ 30 Ιαν 2020, 23:46

Εγω ειμαι χαρούμενος που λατρεύω μια θρησκεία ελευθερίας την αρχαία θρησκεία του Δωδεκάθεου.Στον Πλάτωνα διαβάζουμε οτι ο Δίας αφήνει ελεύθερους τους ανθρώπους να πιστεύουν όπου θέλουν και ακόμα και οταν βασιλιάς των θεών ηταν ο Κρόνος οι θεοί ειχαν εξουσία στην Γή δεν ηταν τύρρανοι και πάλι ο άνθρωπος ειχε ελευθερία.Οι άγιοι στην θρησκεία του Δωδεκάθεου ειναι οι φιλόσοφοι και οι μάντεις.Καμιά σχέση με τους αγίους του χριστιανισμού που δέν κατέχουν καμιά σοφία.Τους φιλόσοφους στο βυζάντιο κυνήγησαν καίγοντας τα βιβλία τους και ενα μεγάλο παράδειγμα ειναι η καταστροφή της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας.Τους μάντεις τους κυνήγησαν ρίχνοντάς τους στην πυρά.Ο Χριστιανισμός δέν είχε καλή αρχή και πιστεύω δεν θα εχει ούτε καλό τέλος.

Ας πάρουμε έναν άγιο του χριστιανισμού.Πχ τον Άγιο Παίσιο.Λέει οτι θα μπούνε οι Ρώσσοι στην Τουρκία και θα μας δώσουν την Κωνσταντινούπολη.Γιατι μισεί τους τούρκους?Ειναι σωστό ένας άγιος να μισεί έναν λαό?Ο χριστιανικός θεός αν δεν κάνω λάθος οπως και ο Χριστός είπε να αγαπάμε μεχρι και τον εχθρό μας.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 113 φορές
Έλαβε Likes: 172 φορές

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Παρ 31 Ιαν 2020, 00:09

Τους Τούρκους τους μισούσε επειδή τους έδιωξαν.
Καταγωγή είχε από Καππαδοκία.
Δεν είπε ποτέ για Ρωσία κλπ.
Αυτά μπήκαν σε βιβλία μετά το θάνατο του ως προφητείες για εκμετάλλευση.

Εγώ πιστεύω πως ισως να τα είπε ( για την μ,ασια συγκεκριμενα όχι για ρώσους κλπ )αλλά όχι όπως προβάλλονται τώρα σαν προφητεία αλλά ως άνθρωπος με πόνο για τον τόπο του.
Μη κρίνεις με τα σημερινά δεδομένα το τι τράβηξαν και πως ένιωθαν οι άνθρωποι παλαιότερων εποχών ασχέτως θρησκείας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 31 Ιαν 2020, 11:37

FireflyEarth έγραψε:
Πέμ 30 Ιαν 2020, 18:51

Εικόνα

Τέλειοοοοοοοοο :urock:
Πού είσαι Μοσχοβίτη να πάθεις ψυχωσικό επεισόδιο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 113 φορές
Έλαβε Likes: 172 φορές

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Παρ 31 Ιαν 2020, 12:04

ArELa έγραψε:
Παρ 31 Ιαν 2020, 11:37
FireflyEarth έγραψε:
Πέμ 30 Ιαν 2020, 18:51

Εικόνα

Τέλειοοοοοοοοο :urock:
Πού είσαι Μοσχοβίτη να πάθεις ψυχωσικό επεισόδιο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
ΣΙΩΝΙΣΤΟΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΔΙΑΔΥΚΤΥΑΚΟΙ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΝΕΡΩΝΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΑΘΩΕΣ ΨΥΧΕΣ :D
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 31 Ιαν 2020, 12:06

Ετς ετς :lol: :lol: :lol: :lol:
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Σάβ 01 Φεβ 2020, 01:11

ΣΙΩΝΙΣΤΟΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΔΙΑΔΥΚΤΥΑΚΟΙ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΝΕΡΩΝΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΑΘΩΕΣ ΨΥΧΕΣ
Εγώ απορώ γιατι βάζετε στο ίδιο τσουβάλι σατανιστές και σιωνιστές μαζί?Αφου οι μασώνοι-σιωνιστές πιστεύουν στον Ιεχωβά και έχουν για εχθρό τους τον Σατανά γιατι η λέξη σαταν ειναι εβραική και σημαίνει εχθρός.Βασικά πιστεύουν στον ίδιο θεό με τους χριστιανούς μονο που η διαφορά ειναι οτι δεν δέχονται τον χριστό.
Άβαταρ μέλους
George vounis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Έδωσε Likes: 854 φορές
Έλαβε Likes: 337 φορές

Δημοσίευση από George vounis » Σάβ 01 Φεβ 2020, 12:34

Sanctus_Makis έγραψε:
Σάβ 01 Φεβ 2020, 01:11
ΣΙΩΝΙΣΤΟΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΙ ΔΙΑΔΥΚΤΥΑΚΟΙ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΝΕΡΩΝΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΑΘΩΕΣ ΨΥΧΕΣ
Εγώ απορώ γιατι βάζετε στο ίδιο τσουβάλι σατανιστές και σιωνιστές μαζί?Αφου οι μασώνοι-σιωνιστές πιστεύουν στον Ιεχωβά και έχουν για εχθρό τους τον Σατανά γιατι η λέξη σαταν ειναι εβραική και σημαίνει εχθρός.Βασικά πιστεύουν στον ίδιο θεό με τους χριστιανούς μονο που η διαφορά ειναι οτι δεν δέχονται τον χριστό.
Κάνης λάθος Μάκη, δεν πιστεύουμε στον ίδιο Θεό με τους άλλου εμείς οι Χριστιανοί , εμπεδώστετο αυτό, αυτοί που πιστεύουν αυτό ακόμα και αν είναι Χριστιανοί κάνουν λάθος, μαζί με τα Ιερατεία που το γνωρίζουν αλλά το αποκρύπτουν.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χριστιανισμός”