Ταφή ή αποτέφρωση;

Ταφή ή αποτέφρωση;

1. Ταφή
14
41%
2. Αποτέφρωση
12
35%
3. Ό,τι αποφασίσουν οι οικείοι. Εγώ θα'χω φύγει.
2
6%
4. Δεν έχω καταλήξει ακόμα
6
18%

Σύνολο ψήφων: 34
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1304 φορές
Έλαβε Likes: 2108 φορές

Ταφή ή αποτέφρωση;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 13:29

Είχε ανοιχτεί το 2007 τέτοια ψηφοφορία, αλλά ή έχει χαθεί με την καταστροφή του 2008
ή απλά δεν τη βρίσκω. 7 χρόνια μετά ξανανοίγω το θέμα με ψηφοφορία.

Αφορμή μου έδωσε το άρθρο που μόλις διάβασα:

Εγκύκλιος Ιεράς Συνόδου: Η Εκκλησία δεν θα τελεί κηδείες και μνημόσυνα σε όσους επιλέγουν την αποτέφρωση

31.10.2014 17:49

-A +A

Την απόφασή της να μην πραγματοποιεί νεκρώσιμο ακολουθία ή μνημόσυνο για όσους έχουν επιλέγει την αποτέφρωση ανακοίνωση η Ιερά Σύνοδος με εγκύκλιό της που εστάλη σε όλες τις μητροπόλεις.

Στο κείμενο που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Εκκλησίας, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος ενημερώνει τους πιστούς για τις συνέπειες που θα έχουν όσοι επιλέγουν την αποτέφρωση του σώματος.

Η εγκύκλιος, με τίτλο«Περί τῶν κανονικῶν συνεπειῶν τῆς καύσεως νεκρῶν», που εστάλη σε όλες τις μητροπόλεις αναφέρει ότι, με ευθύνη του κάθε μητροπολίτη, θα μπορεί να τελείται μόνο ένα τρισάγιο.

«Μέ τά ἄρθρα 48 καί 49 τοῦ Νόμου 4277/2014 ὁ νομοθέτης δέν λαμβάνει ὑπ' ὄψιν τίς θρησκευτικές πεποιθήσεις τοῦ νεκροῦ. Ἐάν ὁ θανών δέν εἶχε ἐκφρασθεῖ ἐν ζωῇ περί τῆς μετά θάνατον ἐπιθυμίας ταφῆς ἤ ἀποτεφρώσεως τοῦ σώματός του, ἡ ἀποτέφρωση δύναται νά λάβει χώρα μέ μόνη τή δήλωση τοῦ/τῆς συζύγου ἤ «συντρόφου», μετά τοῦ/τῆς ὁποίου/ας ἔχει συνάψει «σύμφωνο συμβίωσης», ἤ τή δήλωση τῶν συγγενῶν πρώτου ἤ δευτέρου βαθμοῦ. Τοῦτο, κύημα τοῦ συγχρόνου μηδενιστικοῦ τρόπου ζωῆς καί τῆς τάσεως πρός ἀποθρησκευτικοποίηση κάθε πτυχῆς καί ἐκφάνσεως τῆς ζωῆς τοῦ ἀνθρώπου, ἀποτελεῖ ἐκ προοιμίου καταστρατήγηση τῶν θρησκευτικῶν πεποιθήσεων τοῦ κεκοιμημένου μέλους τῆς Ἐκκλησίας, ἔλλειψη σεβασμοῦ καί φροντίδος πρός τό ἀνθρώπινο σῶμα. Ἡ Ἐκκλησία δέν δέχεται γιά τά μέλη Της τήν ἀποτέφρωση τοῦ σώματος, διότι τοῦτο εἶναι ναός τοῦ Ἁγίου Πνεύματος (Α΄ Κορ. 6, 19), στοιχεῖο τῆς ὑποστάσεως τοῦ κατ' εἰκόνα καί καθ' ὁμοίωσιν Θεοῦ πλασθέντος ἀνθρώπου (Γεν. 1, 24), καί περιβάλλει αὐτό μέ σεβασμό καί τιμή ὡς ἔκφραση ἀγάπης πρός τό κεκοιμημένο μέλος Της καί ὡς ἐκδήλωση πίστεως στήν κοινή πάντων ἀνάσταση» αναφέρεται στην εγκύκλιο και τονίζεται «Ἡ ἀποτέφρωση τοῦ σώματος δέν εἶναι σύμφωνη πρός τήν πράξη καί παράδοση τῆς Ἐκκλησίας γιά θεολογικούς, κανονικούς καί ἀνθρωπολογικούς λόγους».

Αναλυτικά η εγκύκλιος:

«Περί τῶν κανονικῶν συνεπειῶν τῆς καύσεως νεκρῶν»
Πρωτ. 5055
Ἀριθμ. Διεκπ. 2415 Ἀθήνῃσι 29ῃ Ὀκτωβρίου 2014

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 2 9 5 9

Πρός
Τούς Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτας
τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος
Εἰς τάς Ἕδρας των

Ἡ Διαρκής Ἱερά Σύνοδος, μέ ἀφορμή τό νέο νομοθετικό καθεστώς γιά τήν ἀποτέφρωση νεκρῶν, σύμφωνα μέ τά ἄρθρα 48 καί 49 τοῦ Νόμου 4277/2014 «Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Αθήνας – Αττικής και άλλες διατάξεις» (Φ.Ε.Κ. 156/1-8-2014, τ. Α΄), κατά τήν Συνεδρία Αὐτῆς τῆς 14ης μηνός Ὀκτωβρίου ἐ.ἔ., ἐπελήφθη καί τοῦ ζητήματος τούτου καί ἀπεφάσισε νά σᾶς ἐνημερώσει περί τῶν κανονικῶν συνεπειῶν ἀπό τήν ἀποτέφρωση τοῦ σώματος.

Μέ τά ἄρθρα 48 καί 49 τοῦ Νόμου 4277/2014 ὁ νομοθέτης δέν λαμβάνει ὑπ' ὄψιν τίς θρησκευτικές πεποιθήσεις τοῦ νεκροῦ. Ἐάν ὁ θανών δέν εἶχε ἐκφρασθεῖ ἐν ζωῇ περί τῆς μετά θάνατον ἐπιθυμίας ταφῆς ἤ ἀποτεφρώσεως τοῦ σώματός του, ἡ ἀποτέφρωση δύναται νά λάβει χώρα μέ μόνη τή δήλωση τοῦ/τῆς συζύγου ἤ «συντρόφου», μετά τοῦ/τῆς ὁποίου/ας ἔχει συνάψει «σύμφωνο συμβίωσης», ἤ τή δήλωση τῶν συγγενῶν πρώτου ἤ δευτέρου βαθμοῦ.

Τοῦτο, κύημα τοῦ συγχρόνου μηδενιστικοῦ τρόπου ζωῆς καί τῆς τάσεως πρός ἀποθρησκευτικοποίηση κάθε πτυχῆς καί ἐκφάνσεως τῆς ζωῆς τοῦ ἀνθρώπου, ἀποτελεῖ ἐκ προοιμίου καταστρατήγηση τῶν θρησκευτικῶν πεποιθήσεων τοῦ κεκοιμημένου μέλους τῆς Ἐκκλησίας, ἔλλειψη σεβασμοῦ καί φροντίδος πρός τό ἀνθρώπινο σῶμα.

Ἡ Ἐκκλησία δέν δέχεται γιά τά μέλη Της τήν ἀποτέφρωση τοῦ σώματος, διότι τοῦτο εἶναι ναός τοῦ Ἁγίου Πνεύματος (Α΄ Κορ. 6, 19), στοιχεῖο τῆς ὑποστάσεως τοῦ κατ' εἰκόνα καί καθ' ὁμοίωσιν Θεοῦ πλασθέντος ἀνθρώπου (Γεν. 1, 24), καί περιβάλλει αὐτό μέ σεβασμό καί τιμή ὡς ἔκφραση ἀγάπης πρός τό κεκοιμημένο μέλος Της καί ὡς ἐκδήλωση πίστεως στήν κοινή πάντων ἀνάσταση.

Κατόπιν τούτου, ἡ Διαρκής Ἱερά Σύνοδος ἀπεφάσισε νά ἐνημερώσει, στό πλαίσιο τῆς ἀγρύπνου ποιμαντικῆς φροντίδος Της, τό εὐσεβές Αὐτῆς πλήρωμα, κληρικούς καί λαϊκούς, γιά τίς ἀκόλουθες κανονικές συνέπειες τῆς ἀποτεφρώσεως τοῦ σώματος:

-Ἡ ἀποτέφρωση τοῦ σώματος δέν εἶναι σύμφωνη πρός τήν πράξη καί παράδοση τῆς Ἐκκλησίας γιά θεολογικούς, κανονικούς καί ἀνθρωπολογικούς λόγους.

-Πρός ἀποφυγήν οἱασδήποτε θεολογικῆς, κανονικῆς καί ἀνθρωπολογικῆς ἐκτροπῆς, ἀπαραίτητος εἶναι ὁ σεβασμός τῶν θρησκευτικῶν πεποιθήσεων καί ἡ διακρίβωση τῆς οἰκείας βουλήσεως τοῦ κεκοιμημένου καί ὄχι ἡ βούληση ἤ ἡ δήλωση τῶν οἰκείων του.

-Ἐκεῖνος ὁ ὁποῖος ἀποδεδειγμένως οἰκειοθελῶς ἐδήλωσε τήν ἐπιθυμία περί καύσεως τοῦ σώματός του, δηλώνει τήν αὐτονόμησή του καί ὡς ἐκ τούτου δέν τελεῖται Νεκρώσιμος Ἀκολουθία καί Ἱερό Μνημόσυνο ὑπέρ αὐτοῦ.

Παρά ταῦτα, ἐπαφίεται στήν ποιμαντική σύνεση καί τήν διακριτική εὐχέρεια τοῦ οἰκείου Μητροπολίτου ἡ τέλεση ἁπλῶς Τρισαγίου.
Ἐπί δέ τούτοις, κατασπαζόμενοι τήν ὑμετέραν Σεβασμιότητα ἐν Κυρίῳ, διατελοῦμεν μετ' ἀγάπης.

† Ὁ Ἀθηνῶν Ι Ε Ρ Ω Ν Υ Μ Ο Σ, Πρόεδρος
† Ὁ Σταγῶν καί Μετεώρων Σεραφείμ
† Ὁ Περιστερίου Χρυσόστομος
† Ὁ Κεφαλληνίας Σπυρίδων
† Ὁ Καλαβρύτων καί Αἰγιαλείας Ἀμβρόσιος
† Ὁ Τρίκκης καί Σταγῶν Ἀλέξιος
† Ὁ Καρπενησίου Νικόλαος
† Ὁ Λήμνου καί Ἁγίου Εὐστρατίου Ἱερόθεος
† Ὁ Γουμενίσσης, Ἀξιουπόλεως καί Πολυκάστρου Δημήτριος
† Ὁ Βεροίας, Ναούσης καί Καμπανίας Παντελεήμων
† Ὁ Διδυμοτείχου, Ὀρεστιάδος καί Σουφλίου Δαμασκηνός
† Ὁ Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανῆς καί Κονίτσης Ἀνδρέας
† Ὁ Ξάνθης καί Περιθεωρίου Παντελεήμων
Ὁ Ἀρχιγραμματεύς

† Ὁ Μεθώνης Κλήμης»

http://www.iefimerida.gr/news/176357/%C ... F%85%CF%82

προσωπικό μου σχόλιο:
Το παπαδαριό νομίζει πως μ'αυτόν τον τρόπο θα αποτρέψει τους "πιστούς" να ατενίζουν τον αποτεφρωτήρα... Νομίζουν ότι μπορούν να χειραγωγούν ακόμα όπως παλιότερα. Είναι βλεπετε
πολλά τα λεφτά Άρη... (για τις κηδείες, τα 9μερα, τα τρισάγια κλπ). Και θα τα χάσουν οι αχρείοι!
ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ αν δε με διαβάσουν ή/και δε μου κάνουν μνημόσυνο.
Εγώ ψηφίζω δαγκωτά αποτέφρωση

.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin
Φύλο: Άνδρας

Re: Ταφή ή αποτέφρωση;

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 13:55

Ο αρχικός λόγος της ταφής, είχε να κάνει με τον ίδιο τον κύκλο της ζωής. Το σώμα θα γινόταν τροφή όπως ακριβώς το σώμα τράφηκε από άλλα "πτώματα".
Σήμερα η ταφή είναι ένας ακόμα τρόπος εκμετάλλευσης αυτού του κύκλου. Για αυτό το λόγο επιλέγω αποτέφρωση.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 13:59

Αυτό ακριβώς το θέμα συζητούσα στο ΦΒ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.
Και επειδή ακριβώς νομίζουν οτί θα χάσουν λεφτά... Ακου λοιπόν τι έγραψες...
Είναι βλεπετε
πολλά τα λεφτά Άρη... (για τις κηδείες, τα 9μερα, τα τρισάγια κλπ). Και θα τα χάσουν οι αχρείοι!
Δες και τον τίτλο του άρθρου
Εγκύκλιος Ιεράς Συνόδου: Η Εκκλησία δεν θα τελεί κηδείες και μνημόσυνα σε όσους επιλέγουν την αποτέφρωση
Συνεπώς αυτό που λές πάει στον βρόντο. Αφού με τις κηδείες κλπ. βγάζουν χρήματα... Μόλις τα απαγόρεψαν!

Άλλωστε κανείς δεν σου λέει να ακολουθείς τον Χριστιανισμό, και αφού με την αποτέφρωση απορρίπτεις βασικές αρχές του, τότε όπως είπες:
ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ αν δε με διαβάσουν ή/και δε μου κάνουν μνημόσυνο.
Αφού ρε παιδιά είναι σκασίλα σας, προς τι η τόσο οργή; Οι πιστοί έτσι κι'αλλιώς προτιμάνε την ταφή, οι υπόλοιποι που είναι χριστιανοί τυπικά, ας κάνουν ότι νομίζουν.
Δηλαδή τι θέλετε; Και αποτέφρωση και κηδεία; Ποιος ο λόγος; Για το τυπικό του πράγματος;
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Hlios
Site Admin
Site Admin
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 46 φορές

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 14:02

Ταφή.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 14:07

Σελ, μία κηδεία με ταφή έχει και το ενοίκιο το τάφου, το ενοίκιο του οστεοφυλακίου και δεν τελειώνει μονάχα τη μέρα της ταφής.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 14:12

Lionheart έγραψε:Σελ, μία κηδεία με ταφή έχει και το ενοίκιο το τάφου, το ενοίκιο του οστεοφυλακίου και δεν τελειώνει μονάχα τη μέρα της ταφής.
Ωραία, και επέλεξες την αποτέφρωση. Την κηδεία όμως τι την θες;
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 14:15

Αν κάποιος είναι χριστιανός, η κηδεία, τα άχραντα μυστήρια κλπ είναι μέρος της πίστης του.
Η αποτέφρωση δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία την ίδια, είναι η επιλογή του τρόπου φύλαξης του λειψάνου. Το να διαβάσουν ευχές κλπ κάποιοι παπάδες όμως, μπορεί να είναι μέρος της πίστης κάποιου. Και για αυτό επιλέγει την όλη διαδικασία της κηδείας + αποτέφρωση αντί για ταφή.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η τελετουργία. Αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι θα μου άρεσε να έχω την επιλογή.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 14:37

Αν κάποιος είναι χριστιανός, η κηδεία, τα άχραντα μυστήρια κλπ είναι μέρος της πίστης του.
Ακριβώς.
Η αποτέφρωση δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία την ίδια, είναι η επιλογή του τρόπου φύλαξης του λειψάνου.
Και εδώ κάνεις λάθος. Ο Άνθρωπος έχει φτιαχτεί με καθ'εικόνα και καθ'ομοίωση. Καθώς λοιπόν είναι φτιαγμένο απο χώμα και αποτελεί τον ναό της ψυχής, τότε πρέπει να σεβαστείς και το σώμα και να το επιστρέψεις εκεί που ανήκει. Στο χώμα.
Το να διαβάσουν ευχές κλπ κάποιοι παπάδες όμως, μπορεί να είναι μέρος της πίστης κάποιου. Και για αυτό επιλέγει την όλη διαδικασία της κηδείας + αποτέφρωση αντί για ταφή.
Ή πιστεύει ή δεν πιστεύει. Όλα τα ενδιάμεσα είναι απλώς προσωπική πίστη, και η Εκκλησία έχει συγκεκριμένη πίστη και δεν είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί τα πιστεύω του καθένα. Εδώ δεν μιλάμε για το οτι έκανε πολιτικό γάμο και αρνούνται να γίνει η κηδεία (κάτι που θα ήταν εντελώς διαφορετική συζήτηση στο οποίο εναντιώνομαι) αλλά η συνειδητή επιλογή του καθένα να απορρίψει ένα θεμελιώδες πιστεύω μιας θρησκείας. Σύμφωνα λοιπόν με τον Χριστιανισμό, ο θάνατος αποτελεί κοίμηση.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η τελετουργία. Αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι θα μου άρεσε να έχω την επιλογή.
Αφού δεν σε ενδιαφέρει, δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Δεν είναι καν θέμα επιλογής. Ενα μυστήριο πρέπει να κρίνεται στην ουσία του και όχι απλώς σε μια "επιλογή". Αυτό είναι και το μεγάλο μείον της Εκκλησίας, έχει χάσει την ουσία. Όσοι λοιπόν θέλουμε να αποκτήσει ουσία και πάλι, πρέπει να κοιτάμε και ουσιαστικά τα πράγματα. Και η ουσία της νεκρώσιμης ακολουθίας σίγουρα δεν είναι ένα (δυσάρεστο) κοινωνικό γεγονός, αλλά κάτι που έχει πολύ βαθύτερη ουσία.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 15:05

Μπορεί να έχεις δίκιο Σελ, ακόμα και αντικειμενικά. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε κάθε άνθρωπος να έχει αυτήν την επιλογή.
Δεν έχει κάθε άνθρωπος τα 2 χιλιάρικα το χρόνο για τάφο στο τρίτο νεκροταφείο (γιατί στην επαρχεία συνήθως ο κόσμος δεν πληρώνει τάφο), και φυσικά δεν έχουν όλοι τα χρήματα να χτίσουν μνήμα.
Αλλά ένα αποτεφρωτήριο θα ήταν αρκετά φθηνό και η τεφροδόχος δεν κοστίζει κάτι να την έχεις σε ένα έπιπλο στο σπίτι.

Οι ενστάσεις μου είναι καθαρά οικονομικού χαρακτήρα, κι όχι θρησκευτικού, γενικά μιλώντας.

Όσο για την προσωπική μου άποψη την είπα παραπάνω: Θα ήθελα να έχω την επιλογή, όπως θα ήθελα να έχω και επιλογή να ταφεί το σώμα μου σε ένα νεκροταφείο εκτός θρησκείας.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 14 φορές

Δημοσίευση από Irene3006 » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 15:07

Θα το σκεφτώ σε καμιά σαρανταριά χρόνια.... Ή αν με βρει κανένα κακό (του τύπου έχεις 6 μήνες ζωής), θα το σκεφτώ τότε...

Υ.Γ. Για κανένα ξαφνικό, ας αποφασίσουν άλλοι... Λίγο με καίει :loco:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 41 φορές
Έλαβε Likes: 38 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 15:11

Ότι κι'αν επιλέξω θα πληρώσουν άλλοι για μένα..δεν θέλω να πληρώσουν,όπως δεν επιθυμώ και να πληρώσω για τους γονείς μου.Τέλος πάντων, για να μην τους χαλάσω το χατήρι θα τους κάνω ταφή,για τα υπόλοιπα τους έχω ήδη πει ,πως δεν θα κάνω τίποτα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1304 φορές
Έλαβε Likes: 2108 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 15:57

.

Τρίβω τα χέρια μου! :devil02: Έπεσα σε διαφωνιάρα με τον Σελ και προβλέπεται σεντονάρα. :dictate:
Άραξες χαλαρά να με απολαύσεις Σελ? :baechguy: :P Ξεκινάμε.

seliniasmenos έγραψε:Συνεπώς αυτό που λές πάει στον βρόντο. Αφού με τις κηδείες κλπ. βγάζουν χρήματα... Μόλις τα απαγόρεψαν!
Δε με πιάνεις, αλλά το χειρότερο δεν είναι αυτό. Είναι ότι δεν πιάνεις το ιερατείο.
Αυτό το φιρμάνι βγήκε για χειραγώγηση-εκφοβισμό. Του τύπου, αποτεφρώνεστε;
Θα πάτε σούμπιτοι στην κόλαση, διότι δε θα σας "διαβάζουμε" και δε θα σας "μνημοσυνιάζουμε".

Τα "χαρτζηλίκια" από μνημόσυνα ακόμα και "διαβάσματα" για τους αποτεφρωμένους που οι οικείοι τους
θα τα θελήσουν (ως πιστοί), θα σταματήσουν, όσο σταμάτησε και το "διάβασμα" των αυτοχειρων, που
το δόγμα υποτίθεται πως επιβάλλει να μη διαβάζονται...κι όσο σταμάτησαν οι θρησκευτικοί γάμοι
αν είχε προηγηθεί πολιτικός (όπως έλεγαν ότι θα κάνουν)...
Μη μασάς λοιπόν. :wink:

Απλά τους πονάει, γιατί άλλο τα χαρτζηλικια, άλλο ο γερός μπεζαχτάς. Μέχρι τώρα, τις κηδείες
και τα μνημόσυνα, εννιάμερα, τρισάγια κλπ., (το πακέτο- δηλαδή τον μπεζαχτά) τα είχαν δεδομένα.

Τώρα έχουμε άλλα δεδομένα... κι αυτά είναι ότι τα "διαβάσματα" και τα μνημόσυνα, έτσι κι αλλιώς θα μειωθούν κατακόρυφα, (με ή χωρίς φιρμάνι) λόγω των αποτεφρώσεων που ολοένα και θα
αυξάνονται.... Κι αφού θα τον χάσουν που θα τον χάσουν (τον μπεζαχτά), δε βλάπτει να το παίζουν
και ολίγον θιγμένοι έως πολύ "πιστοί" για να θυμίζουν στο πόπολο ότι εδώ έχουμε κανόνες κύριοι,
δεν πάτε παράδεισο αν δεν το εγκρίνουμε εμείς, κι έχουμε και το δικαίωμα να χειραγωγούμε
το μυαλό σας, σύμφωνα με το λόγο... του Θεού! (ποιου θεού τώρα, είναι άλλο καπέλο :P )
seliniasmenos έγραψε:Ή πιστεύει ή δεν πιστεύει. Όλα τα ενδιάμεσα είναι απλώς προσωπική πίστη, και η Εκκλησία έχει συγκεκριμένη πίστη και δεν είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί τα πιστεύω του καθένα
Τι πιστεύει για το συγκεκριμένο ζήτημα, Σελ, ξέρεις? Ότι πρέπει να θαβόμαστε, διότι στη Β' παρουσία, θα γίνει ανάσταση όλων των νεκρών, δηλαδή θα σηκωθούν οι σκελετοί από τα μνήματά τους, θα βάλουν σάρκες και όργανα (ναι και @@ :lol: ) και αίμα και δε συμμαζεύεται...
Η πιο απύθμενη μπούρδα (κατ'εμέ πάντα) μετά το "αειπάρθενον" της Μαρίας βέβαια, που γέννησε,
(της έγινε "να" μετά συγχωρήσεως,) αλλά παρέμεινε παρθένα. :help: :P

Και άντε να το αντιπαρέλθουμε, αφού πολλοί πιστοί τη δέχονται ΚΑΙ αυτή τη μπούρδα... Το ότι σε μεγάλα αστικά κέντρα (που υπάρχει υπερσυνωστισμός στα νεκροταφεία), "αδειάζουν" τους τάφους μετά την τριετία, και όσα οστά δεν παίρνουν οι συγγενείς να τα βάλουν σε κασελάκι, περνάνε από χωνευτήρι και άντε γεια :bye: με τις ευλογίες της εκκλησίας Πού κολλάει με την δογματική μπούρδα? Πουθενά σου λέω τώρα εγώ, εκτός αν υπάρχουν εξαιρέσεις που ορίζει το ίδιο
το παπαδαριό για το ποιοι θα "αναστηθούν" στη β' παρουσία και ποιοι όχι. Τα της συγκεκριμένης
"πίστης" της εκκλησίας λοιπόν, είναι και διφορούμενα και οξύμωρα και υποκριτικά και κυρίως
παράλογα.
Μια τέτοια φαύλη πίστη, (ο Θεός να την κάνει πίστη) δεν δικαιούται διά να ομιλεί για μια δόκιμη κοσμοθέαση ή προσωπική επιθυμία (αναμφισβήτητο δικαίωμα του καθένα), πολλώ δε μάλλον
να την καταδικάζει, να την επικρίνει και να την απαξιώνει.
seliniasmenos έγραψε:Αφού ρε παιδιά είναι σκασίλα σας, προς τι η τόσο οργή;
Α, μάτια που δε βλέπονται (λείπεις πολύ τελευταία βλέπεις) γρήγορα λησμονιούνται ε?
Πού είδες την οργή αγόραρε? Ή μήπως δε μ'έχεις "ΔΕΙ" εδώ μέσα πραγματικά οργισμένη?
Έτσι κάνω η τρελή όταν είμαι οργισμένη, βρε μπαγάσα? Μήπως να το πάρεις λίγο αλλιώς;

Βασικά το φιρμάνι μου προκάλεσε θυμιδία... Κάποτε έλεγα πως σέβομαι την εκκλησία, επειδή
α/ μέσα σ'αυτή την πίστη μεγάλωσα
β/ είναι εθνικο χαρακτηριστικό και αποτελεί συνεκτικό ιστό για το λαό.
Εξακολουθώ να το λέω και να το πιστεύω, παρόλο που δεν ενστερνίζομαι το δογματισμό.
Δε θα σέβομαι όμως τη διαδρομή της εκείνη που δε σέβεται εμένα (και με το εμένα, εννοώ όλους
τους ανθρώπους). Εκεί θα της τα χώνω κανονικότατα και χωρίς περιστροφές.
seliniasmenos έγραψε:Άλλωστε κανείς δεν σου λέει να ακολουθείς τον Χριστιανισμό, και αφού με την αποτέφρωση απορρίπτεις βασικές αρχές του....
Το "να ταφείς γιατί θα σηκωθεί ο σκελετός σου και θα γεμίσει κρέατα και θα ξαναζωντανέψεις στη β' παρουσία" είναι βασική αρχή του ΧΡΙΣΤιανισμού; :shock: :teza:

Κατά πρώτον, αυτό το θέμα ΔΕΝ έχει να κάνει με τον ΧΡΙΣΤιανισμό, αφού πουθενά δεν
είπε ο Χριστός τις μπούρδες που προτάσσει το ιερατείο περί ταφής. (εκτός αν λέμε χριστιανισμό,
αλλά εννούμε οποιαδήποτε άλλη δοξασία ΠΛΗΝ του λόγου του Χριστού)

Κατά δεύτερον:
κάνεις κι εσύ το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί. Αποδίδεις τον χριστιανισμό αποκλειστικά και μόνον στην εκκλησία. Πριτς κοκο! :no no:
Σ'αυτήν μπορείς να αποδώσεις το ανθρωπόφτιαχτο ΔΟΓΜΑ- αυτό είναι όλο δικό της. Αλλά:
Η διαδρομή, Ο ΛΟΓΟΣ (διδασκαλία) η φιλοσοφία και η περσόνα του Χριστού δεν είναι αποκλειστικό
της copyright. Ζω για να δω τη μέρα που θα ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ αυτό!
Η εκκλησία δεν έχει copyrights του Χριστού. Ούτε καν στο ΥΤ, που ρίχνουν βίντεο με τον εθνικο΄μας ύμνο επειδή η Sony έχει τα δικαιώματα! :banghead:
Το ότι απορρίπτω λοιπόν την εκκλησιαστική δογματίλα, δεν έχει να κάνει με την θέση και στάση μου απέναντι στον ίδιο τον Χριστό. Αυτόν δεν μπορεί να τον διεκδικεί ΚΑΝΕΙΣ κατ'αποκλειστικότητα,
και κανείς- καμία εκκλησία, κανένας ζηλωτής και δογματιστής, δεν μπορεί (όσο κι αν θέλει)
να τον βάλει στα δικά του κουτάκια.
Τη ΔΟΓΜΑΤΙΛΑ φρονώ πως έχω κάθε δικαίωμα να την επικρίνω και να την απαξιώσω,
στο βαθμό που οι δογματιστές, (της εκκλησίας εν προκειμένω) δε σέβονται εμένα. (τα είπαμε αυτά πιο πάνω).

Δεν κατάλαβα, τι θες δηλαδή; Να μη μιλάμε για τις φαυλότητες; Το συγκεκριμένο φιρμάνι της εκκλησίας ΕΙΝΑΙ φαυλότητα και έχω κάθε δικαίωμα να την επισημάνω ως τέτοια. Εκτός αν θεωρείς πως επειδή είναι πολλοί οι "πιστοί" του δόγματος, αυτό σημαίνει πως και το δόγμα είναι αλάθητο, όπως ο πάπας ένα πράγμα...Το αλάθητο σε κάθε οργανισμό, εκκλησία, ή πρόσωπο, είναι μαϊμού
και το ξέρεις. Άλλωστε, ακόμα κι ο ίδιος ο πάπας (στη σατανόπληκτη μεγαλοσύνη του) έβαλε νερό στο κρασί του ως προς το αλάθητο, όταν είπε πως θα καλοδεχτεί τους εξωγήινους και θα τους βαφτίσει κι όλας... Παλιότερα κανένας της παπικής εκκλησίας (και της δικής μας εν προκειμένω)
δε θα αναγνώριζε την ύπαρξη εξωγήινων. Τώρα το παληκάρι, όχι μόνο την αναγνωρίζει, αλλά
τους κάνει και... "χριστιανικό" κάλεσμα. Τζίφος το αλάθητον λοιπόν!
Αλλά ώπα! οι δικοί μας οι ...αλάθητοι φωστήρες του ιερατείου, είναι τόσο άκαμπτοι πια
που στέλνουν στο πυρ το εξώτερον όσους επιθυμούν την αποτέφρωση...
Ε, σ'αυτό είπα σκασίλα μου, και θα το ξαναπώ: ΣΚΑΣΙΛΑ μου!
Το πού θα πάω εγώ (κολάσεις, παραδείσους, πυρά κλπ) δεν θα το κρίνουν ούτε
θα το καθορίσουν αυτοί, όσο κι αν έχουν πείσει άλλους ότι αυτοί το αποφασίζουν.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 18:29

Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικός γίνεται.
Δεν θα συμφωνήσω ότι λένε όχι στην αποτέφρωση για να μην χάσουν τα φράγκα.
Θα βγάζαν περισσοτερα φράγκα αν διαβάζαν το σταχτοδοχείο και καναν τα τρισάγια κανονικα.
Απλα η κοινωνια προχωράει και η κατάσταση έχει φτάσει σε ενα σημείο που ο άνθρωπος θα πρέπει να ειναι ξεκάθαρος το τι πιστευει και να έχει εναν συμβατό τρόπο ζωης με τα πιστεύω του.
Αν λοιπόν πιστεύεις στο δόγμα αυτού που επικράτησε να λέγεται ορθοδοξία. Θα κάνεις υπακοή και θα αφήσεις τον παπα να σε διαβάσει και αν οι ιερες συνοδοι ερμήνεψαν ετσι τις γραφές ωστε να θεωρείται πως η καύση κανει ζημια στην ψυχη (μιας και το σωμα και η ψυχη ειναι συνδεδεμενες κατα την ορθοδοξια και κατα την δευτερα παρουσια τα οστα θα παιξουν εναν ρόλ,-ναι το ξερω παπαριά αλλα αυτό πιστευουν-) τότε θα πρέπει ο καθε χριστιανος ορθόδοξος να το δεχτεί. Αν οχι να ασπαστει καποια αιρεση ή να κανει ενα δογμα ο ίδιος αλλα να μην ζηταει να τον διαβάσει ανρθωπος ενος δόγματος στο οποιο δεν ανηκει ο ιδιος.
κοινως η εκκλησια τολμάει και ξεκαθαρίζει επιτέλους το τοπιο για να δει (και να δουμε κι εμεις) ποσους ανθρωπους έχει και πόσοι είμαστε οι "μη οπαδοι" της.
Απο την άλλη το κράτος κάνει την μεγιστη σοβιετικου τυπου γκάφα και επιτρέπει μόνο σε δήμους να εχουν κρεμματόρια και οχι σε ιδιωτες.
Οσον αφορα τον φυσικο κυκλο ζωης που ειπε ο βασίλης. Και η σταχτη μπορει να θρεψει ενα φυτό. Μην ξεχνουμε οτι στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα κουτακια στα οποια μπορει καποιος να βαλει την σταχτη του νεκρου μαζι με εναν σπορο. Ο σπορος αποροφαει τα θρεπτικα συστατικα απο την στάχτη και ετσι "ρομαντικα" θεωρειται οτι ο νεκρος συνεχιζει να υπαρχει μεσα στο δεντρο (Δρυάδα style).
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 18:34

Lionheart έγραψε:Σελ, μία κηδεία με ταφή έχει και το ενοίκιο το τάφου, το ενοίκιο του οστεοφυλακίου και δεν τελειώνει μονάχα τη μέρα της ταφής.
Το νεκροταφειο ανηκει στον δημο νομιζω.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 19:49

Φώτη, σε χριστιανικό νεκροταφείο δεν μπορεί να κηδευτεί κανείς που η εκκλησία δεν το επιτρέπει. Και το νεκροταφείο ανήκει στον δήμο (τουλάχιστον στην επαρχεία), αλλά η εκμετάλλευσή του εχει παραχωρηθεί στην εκκλησία, καθώς και η συντήρησή του.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 92 φορές
Έλαβε Likes: 230 φορές

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 20:17

Ψήφισα ταφή.
Είμαι ενάντια στην αποτέφρωση.

Αιτιολογώ το γιατί.

Δεν είμαι θρήσκα και η ψήφος μου δεν βασίζεται σε τίποτα το μεταφυσικό.
Είναι στα πλαίσια της μείωσης πληθυσμού.
Το βλέπω σαν ξεφόρτωμα πτωμάτων που ενδέχεται να μαζευτούνε πολλά και να δημιουργήσουν πρόβλημα.
Θέλουν καθαρό πλανήτη, καθαρό περιβάλλον χωρίς βρωμιά, νεκροταφεία κλπ.
Η αποτέφρωση θα τους έλυνε τα χέρια.
Δεν θα τους κάνουμε τη χάρη.
Ίσως είναι το τελευταίο εμπόδιο στα σχέδιά τους.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 41 φορές
Έλαβε Likes: 38 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 22:29

Δεν ξέρω πόσα χρόνια παίζει η αποτέφρωση..ίσως να θέλουν να μας οικιοποιήσουν για το μέλλον και τυχών ασθένειες,όπου επιβάλλεται η αποτέφρωση(λόγω υγιεινής) όπως έγινε στο παρελθόν.Ως παιδί του ήλιου ψήφισα αποτέφρωση ,με τον παραδοσιακό ινδιάνικο έθιμο ακόμα καλύτερα...με ξύλα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 22:34

Τρίβω τα χέρια μου! :devil02: Έπεσα σε διαφωνιάρα με τον Σελ και προβλέπεται σεντονάρα.
Έλα κούκλα σήμερα που έχω όρεξη για μπλα-μπλά! :loco:
Δε με πιάνεις, αλλά το χειρότερο δεν είναι αυτό. Είναι ότι δεν πιάνεις το ιερατείο.
Αυτό το φιρμάνι βγήκε για χειραγώγηση-εκφοβισμό. Του τύπου, αποτεφρώνεστε;
Θα πάτε σούμπιτοι στην κόλαση, διότι δε θα σας "διαβάζουμε" και δε θα σας "μνημοσυνιάζουμε"
Το ιερατείο ΕΙΝΑΙ μια πληγή στην ορθοδοξία. (Και που να σου πω και πράγματα που έμαθα πρόσφατα και μου φύγαν τα μαλλιά). Αλλά όπως πολύ καλά θα ξέρεις, το μεγάλο σάπιο μερίδιο, δεν αναλογεί με αυτούς που όντως έγιναν παπάδες/μοναχοί/ιερομόναχοι γιατί όντως το ασπάζονται. Αφού το ξεκαθάρισα αυτό, όπως βλέπεις, εμένα με ενδιαφέρει η ουσία της Ορθόδοξης πίστης που δικαιολογεί και την απόφαση, και όχι "ταυτότητες του σατανά επειδή δεν γράφει το θρήσκευμα". Όταν κοιτάξεις λοιπόν την ουσία της Ορθοδοξίας, η απόφαση αυτή είναι σε απόλυτη συμφωνία, και συμφωνώ κι εγώ μαζί της. Εγώ πάω στην ουσία και όχι στα ιερατεία.
Τα "χαρτζηλίκια" από μνημόσυνα ακόμα και "διαβάσματα" για τους αποτεφρωμένους που οι οικείοι τους
θα τα θελήσουν (ως πιστοί), θα σταματήσουν, όσο σταμάτησε και το "διάβασμα" των αυτοχειρων, που
το δόγμα υποτίθεται πως επιβάλλει να μη διαβάζονται...κι όσο σταμάτησαν οι θρησκευτικοί γάμοι
αν είχε προηγηθεί πολιτικός (όπως έλεγαν ότι θα κάνουν)...
Θες την γνώμη μου; Πέρα από τον πολιτικό γάμο, εγώ συμφωνώ να μην τελείται νεκρώσιμη ακολουθία σε αυτόχειρες. Και πέρα από τα λεφτά (που νομίζω είναι ο σημαντικότερος λόγος), υπάρχει και το άλλο: Φαντάζεσαι τι θα γίνει αν αρνηθεί κάποιος να λειτουργήσει για έναν αυτόχειρα; Θα βγουν όλα τα σκυλιά της κολάσεως να πάρουν τον ιερέα που τόλμησε να το κάνει. Οι αυτόχειρες, οι αποτεφρωμένοι και οι μη βαπτισμένοι δεν θα έπρεπε να γίνεται τίποτα. Τέλος.
Απλά τους πονάει, γιατί άλλο τα χαρτζηλικια, άλλο ο γερός μπεζαχτάς. Μέχρι τώρα, τις κηδείες
και τα μνημόσυνα, εννιάμερα, τρισάγια κλπ., (το πακέτο- δηλαδή τον μπεζαχτά) τα είχαν δεδομένα.
Εγώ θα σου βάλω μια μικρή εργασία. Ψάξε να βρεις γιατί η Εκκλησία αποφάσισε να κάνει 3ημερα, 9μερα, και μνημόσυνο στις 40 μέρες και δεν επέλεξε άλλους αριθμούς. Βρες την ουσιαστική αιτία όμως και όχι για να τα "αρπάξουνε". Αυτό το χόμπι το βρήκανε μετά. (Βασικά δεν ξέρω κι'όλας πόσοι απο τους ιερείς ξέρουν τον λόγο, οι διαβασμένοι και ψαγμένοι σίγουρα τον ξέρουν).
ι πιστεύει για το συγκεκριμένο ζήτημα, Σελ, ξέρεις? Ότι πρέπει να θαβόμαστε, διότι στη Β' παρουσία, θα γίνει ανάσταση όλων των νεκρών, δηλαδή θα σηκωθούν οι σκελετοί από τα μνήματά τους, θα βάλουν σάρκες και όργανα (ναι και @@ :lol: ) και αίμα και δε συμμαζεύεται...
Η πιο απύθμενη μπούρδα (κατ'εμέ πάντα) μετά το "αειπάρθενον" της Μαρίας βέβαια, που γέννησε,
(της έγινε "να" μετά συγχωρήσεως,) αλλά παρέμεινε παρθένα. :help: :P

Και άντε να το αντιπαρέλθουμε, αφού πολλοί πιστοί τη δέχονται ΚΑΙ αυτή τη μπούρδα... Το ότι σε μεγάλα αστικά κέντρα (που υπάρχει υπερσυνωστισμός στα νεκροταφεία), "αδειάζουν" τους τάφους μετά την τριετία, και όσα οστά δεν παίρνουν οι συγγενείς να τα βάλουν σε κασελάκι, περνάνε από χωνευτήρι και άντε γεια :bye: με τις ευλογίες της εκκλησίας Πού κολλάει με την δογματική μπούρδα? Πουθενά σου λέω τώρα εγώ, εκτός αν υπάρχουν εξαιρέσεις που ορίζει το ίδιο
το παπαδαριό για το ποιοι θα "αναστηθούν" στη β' παρουσία και ποιοι όχι. Τα της συγκεκριμένης
"πίστης" της εκκλησίας λοιπόν, είναι και διφορούμενα και οξύμωρα και υποκριτικά και κυρίως
παράλογα.
Μια τέτοια φαύλη πίστη, (ο Θεός να την κάνει πίστη) δεν δικαιούται διά να ομιλεί για μια δόκιμη κοσμοθέαση ή προσωπική επιθυμία (αναμφισβήτητο δικαίωμα του καθένα), πολλώ δε μάλλον
να την καταδικάζει, να την επικρίνει και να την απαξιώνει.
Και εδώ περνάμε καθαρά στην πίστη στο οποίο λέω ο,τι ακριβώς λέει και ο Φώτης. Αν δεν σε εκφράζει η ορθόδοξη πίστη, τότε πήγαινε γίνε βουδίστρια. Αν θες να παραμείνεις Χριστιανή, υπάρχουν τόσες άλλες ομολογίες. Δεν σε εκφράζει τίποτα απ'όλα όσα υπάρχουν ήδη; Μπορείς να φτιάξεις την Ιδεοεκκλησία της Αρέλας που πιστεύει οτι ο Σεληνιασμένος είναι ο Θεός και έφτιαξε τον κόσμο πίνοντας καφεδάκι. Είσαι ελεύθερη να πιστεύεις ότι ακριβώς γουστάρεις. Σίγουρα όμως όταν δεν πιστεύεις αυτά που πιστεύει η Ορθοδοξία, τότε δεν ανήκεις σε αυτήν, και δεν έχει καμία υποχρέωση να σε βάλει στην θρησκευτική της ζωή επειδή έτσι θέλεις, ακριβώς όπως δεν θα έπρεπε να έχει η Εκκλησία για το αν θα φτιάξεις την Ιδεοεκκλησία της Αρέλας στην Ελλάδα. Όπως καταδικάζω το δεύτερο, καταδικάζω και το πρώτο.
Βασικά το φιρμάνι μου προκάλεσε θυμιδία... Κάποτε έλεγα πως σέβομαι την εκκλησία, επειδή
α/ μέσα σ'αυτή την πίστη μεγάλωσα
β/ είναι εθνικο χαρακτηριστικό και αποτελεί συνεκτικό ιστό για το λαό.
Εξακολουθώ να το λέω και να το πιστεύω, παρόλο που δεν ενστερνίζομαι το δογματισμό.
Δε θα σέβομαι όμως τη διαδρομή της εκείνη που δε σέβεται εμένα (και με το εμένα, εννοώ όλους
τους ανθρώπους). Εκεί θα της τα χώνω κανονικότατα και χωρίς περιστροφές.
Κατ'αρχήν με κάτι τέτοιες χαζές πεποιθήσεις δεν έχει γίνει ακόμα μέχρι σήμερα ο διαχωρισμός Εκκλησίας και Κράτους. Και γι'αυτό τον λόγο βγαίνουν κάποιοι βλάκες και λένε οτι η Ορθοδοξία είναι Ελλάδα και το αντίστροφο. Μπούρδες. Η ορθοδοξία είναι πανανθρώπινη αξία και σίγουρα δεν σε κάνει ορθόδοξο το γεγονός οτί γεννήθηκες σε μια χώρα που η επίσημη θρησκεία της είναι η ορθοδοξία. Τον ορθόδοξο χριστιανό τον κάνουν άλλα πράγματα.
Βέβαια ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δεν σέβεται τους ανθρώπους. Τελικά κανείς δεν μου απάντησε, αφού δεν σας νοιάζει η ορθοδοξία και δεν πιστεύετε, γιατί κόβεστε τόσο πολύ να σας κάνουν νεκρώσιμη ακολουθία; Ας μου δώσει κάποιος μια απάντηση ρε παιδιά.
Κατά πρώτον, αυτό το θέμα ΔΕΝ έχει να κάνει με τον ΧΡΙΣΤιανισμό, αφού πουθενά δεν
είπε ο Χριστός τις μπούρδες που προτάσσει το ιερατείο περί ταφής. (εκτός αν λέμε χριστιανισμό,
αλλά εννούμε οποιαδήποτε άλλη δοξασία ΠΛΗΝ του λόγου του Χριστού)
Γιατί ως γνωστόν την Μεγάλη Παρασκευή, μνημονεύουμε την καύση του Χριστού. Το λέει και η ψαλμωδία, "Αι γενεαι πάσαι, υμνον την αποτέφρωση Σου"... Μάλλον το νόημα των πράξεων του Χριστού σου διαφεύγουν και έχουμε κολλήσει στα λόγια... Αλλά ο Χριστός δεν έλεγε μόνο... Τα μεγαλύτερα νοήματα τα έκανε πράξη...
Κατά δεύτερον:
κάνεις κι εσύ το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί. Αποδίδεις τον χριστιανισμό αποκλειστικά και μόνον στην εκκλησία. Πριτς κοκο! :no no:
Σ'αυτήν μπορείς να αποδώσεις το ανθρωπόφτιαχτο ΔΟΓΜΑ- αυτό είναι όλο δικό της. Αλλά:
Η διαδρομή, Ο ΛΟΓΟΣ (διδασκαλία) η φιλοσοφία και η περσόνα του Χριστού δεν είναι αποκλειστικό
της copyright. Ζω για να δω τη μέρα που θα ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ αυτό!
Η εκκλησία δεν έχει copyrights του Χριστού. Ούτε καν στο ΥΤ, που ρίχνουν βίντεο με τον εθνικο΄μας ύμνο επειδή η Sony έχει τα δικαιώματα! :banghead:
Το ότι απορρίπτω λοιπόν την εκκλησιαστική δογματίλα, δεν έχει να κάνει με την θέση και στάση μου απέναντι στον ίδιο τον Χριστό. Αυτόν δεν μπορεί να τον διεκδικεί ΚΑΝΕΙΣ κατ'αποκλειστικότητα,
και κανείς- καμία εκκλησία, κανένας ζηλωτής και δογματιστής, δεν μπορεί (όσο κι αν θέλει)
να τον βάλει στα δικά του κουτάκια.
Τη ΔΟΓΜΑΤΙΛΑ φρονώ πως έχω κάθε δικαίωμα να την επικρίνω και να την απαξιώσω,
στο βαθμό που οι δογματιστές, (της εκκλησίας εν προκειμένω) δε σέβονται εμένα. (τα είπαμε αυτά πιο πάνω).
Γι'αυτό σου λέω, η Ιδεοεκκλησία της Αρέλας μπορεί να πιστεύει οτι θέλει. Και στον θάνατο μπορεί να θεωρείται απο την θεολογία σου αποτέφρωση και νεκρική ακολουθία. Δεν μπορώ όμως να έρθω εγώ να σου λέω οτι θέλω να μου κάνεις ταφή και Party επειδή έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Την Ορθοδοξία μπορείς να την επικρίνεις όσο θέλεις λοιπόν. Και εσύ και ο καθένας. Αλλά... ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί θέλετε πάση θυσία αποτέφρωση και νεκρώσιμη ακολουθία απο την στιγμή που τελικά ορθόδοξοι δεν είστε.

Τέλος για το που θα πας, παράδεισο ή κόλαση, σίγουρα δεν θα το καθορίσει κανένας. Η Ιδεοεκκλησία της Αρέλας πιστεύει οτι μετά τον θάνατο όλοι πηγαίνουμε σε ένα τεράστιο τζακούζι και κάνουμε όργια. Συνεπώς το τι θα γίνει μετά είναι θέμα καθαρά πίστεως, και θα μάθουμε τι γίνεται πραγματικά όταν έρθει εκείνη η ώρα. Γιατί σύμφωνα με την Ιδεοεκκλησία της Αρέλας θα πας σε τζακούζι, σύμφωνα με τον βουδισμό θα γυρίσεις σαν κότα, σύμφωνα με την ορθοδοξία θα πας στην κόλαση, σύμφωνα με την Αρχαιοελληνική θρησκεία θα πας στα Τάρταρα, κλπ.κλπ.κλπ.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 22:42

Δεν μπορεις να εχεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτάτο. Θέλετε να σας κάψουν; Δηλωστε ευθαρσως οτι διαφωνειτε με τα δογματα της ανατολικης ορθοδοξης εκκλησιας. Δεν ειμαι ορθοδοξος και δεν με νοιαζει τι λεει η εκκλησια αλλα για τους ορθοδοξους ειναι συνεπης με αυτα που πρεσβευει.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 01 Νοέμ 2014, 23:12

Αρε φώτη, μέσα σε δυο προτάσεις είπες όσα είπα εγώ σε κατεβατά. Μπράβο ρε φίλε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χριστιανισμός”