Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 02 Ιούλ 2018, 17:07

Μαγνητική καταιγίδα κατηγορίας πρώτου επιπέδου G1 της κλίμακας πέντε βαθμών αναμένεται να πλήξει τη Γη στις 23 Ιουλίου, σύμφωνα με προβλέψεις του εργαστηρίου του Ινστιτούτου Ηλιακής Αστρονομίας Ακτίνων Χ Λέμπεντεφ.

Οι μαγνητικές καταιγίδες, που ταξινομούνται ως συμβάντα επιπέδου G1 σε κλίμακα πέντε σημείων, μπορούν να οδηγήσουν σε αδύναμες διακυμάνσεις των ενεργειακών συστημάτων.

Η αλληλεπίδραση του ηλιακού ανέμου με τη γήινη μαγνητόσφαιρα οδηγεί σε διαταραχές του γεωμαγνητικού πεδίου με αποτέλεσμα τη μεταφορά και συσσώρευση ενέργειας στη μαγνητόσφαιρα.

Η συσσώρευση ενέργειας καταναλώνεται με την επιτάχυνση φορτισμένων σωματιδίων, τα οποία είτε ξεφεύγουν προς το διάστημα, είτε γυροφέρνουν τη Γη, ώσπου να εισχωρήσουν στην ιονόσφαιρα και την ατμόσφαιρά της.

Η μαγνητική καταιγίδα προκαλεί ακανόνιστη διατάραξη στην ατμόσφαιρα της Γης για κάποιες ώρες ή και ημέρες.

Επηρεάζει αρνητικά τις ραδιοφωνικές εκπομπές, το GPS, τα πλοία, τα αεροπλάνα, τα υποβρύχια, τα ραντάρ, διηπειρωτικές ραδιοφωνικές εκπομπές κλπ.

Ταυτόχρονα αυξάνεται και η θερμοκρασία της ατμόσφαιρας της Γης με επίσης αρνητικά αποτελέσματα στην κίνηση των δορυφόρων.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

Υ.Γ. εγώ τώρα η μελαχρινή, αναρωτιέμαι τι θα γίνει, σε συνδυασμό με την ελάττωση του μαγνητικού πεδίου της Γης... Αναμένουμε συνταξιδιώτες!
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 02 Ιούλ 2018, 17:19

Έχουμε θέμα για την ηλιακή δραστηριότητα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... &start=100
επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος για μία ηλιακή καταιγίδα μεγέθους G1.
Πολλές φορές γίνονται μεγαλύτερες και ούτε ένα άρθρο :? τώρα σε όλα τα σαιτ αυτό βλέπω.
Τι φάση :dunno: δεν έχουν οι ειδήσεις τους πολλά κλικς και είπαν να τρομάξουν το κόσμο ;; τι να πω.....


H κλίμακα των ηλιακών καταιγίδων (geomagnetic storm)
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 02 Ιούλ 2018, 17:46

adiasistos έγραψε:Έχουμε θέμα για την ηλιακή δραστηριότητα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... &start=100
επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος για μία ηλιακή καταιγίδα μεγέθους G1.
Πολλές φορές γίνονται μεγαλύτερες και ούτε ένα άρθρο :? τώρα σε όλα τα σαιτ αυτό βλέπω.
Τι φάση :dunno: δεν έχουν οι ειδήσεις τους πολλά κλικς και είπαν να τρομάξουν το κόσμο ;; τι να πω.....


H κλίμακα των ηλιακών καταιγίδων (geomagnetic storm)
Εικόνα

Έχεις δίκιο...τουλάχιστον θα έπρεπε να βάζουν την κλίμακα των ηλιακών καταιγίδων- τα μεγέθη τους, και για να είμαι ειλικρινής, δεν κάθισα να ψάξω ένταση και τι ακριβώς σημαίνει αυτό το G1. Με διαφώτισες όμως, οπότε καθησύχασα λιγάκι. :urock:
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 02 Ιούλ 2018, 18:39

FireflyEarth :D :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 02 Ιούλ 2018, 20:35

FireflyEarth χαρά μου :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 02 Ιούλ 2018, 21:50

FireflyEarth έγραψε: Υ.Γ. εγώ τώρα η μελαχρινή, αναρωτιέμαι τι θα γίνει, σε συνδυασμό με την ελάττωση του μαγνητικού πεδίου της Γης... Αναμένουμε συνταξιδιώτες!
Είναι ενα θέμα που οι επιστήμονες δεν γνωρίζουν τους λόγους εξασθένησης του μαγνητικού πεδίου της Γης. Και όπως έχω πει παλαιότερα απο αυτά που εχω συλλέξει η εξασθένηση φέρνει νερό και φωτιά. Βροχές και ηφαίστεια. Τα ηφαίστεια προκαλούνται και απο μαγνητικους ερεθισμούς που στέλνει ο ήλιος, οπως επισης προκαλούν και ηλεκτροσεισμούς στην ατμόσφαιρα.

Εποχή Υδροχόου.. Φεύγει ο Ιχθύς... Οι αλλαγές έρχονται σε συχνότητα όπως οι στάλες των βροχών...

Τιθα γίνει;... Εχει ηδη συμβεί πολλές φορές

adiasistos έγραψε: δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος για μία ηλιακή καταιγίδα μεγέθους G1.
Πολλές φορές γίνονται μεγαλύτερες και ούτε ένα άρθρο :? τώρα σε όλα τα σαιτ αυτό βλέπω.
Τι φάση :dunno: δεν έχουν οι ειδήσεις τους πολλά κλικς και είπαν να τρομάξουν το κόσμο ;; τι να πω.....
Πολλά μπορεί να συμβούν... Η πυκνότητα της ηλεκτρομαγνητικης ενέργειας δεν ειναι πάντα ίδια ,όπως και η ταχύτητα της.Οπως επίσης το που θα σε βρει... Ξυστά η στο δόξα πατρί
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 02 Ιούλ 2018, 22:08

alkinoos έγραψε:
FireflyEarth έγραψε: Υ.Γ. εγώ τώρα η μελαχρινή, αναρωτιέμαι τι θα γίνει, σε συνδυασμό με την ελάττωση του μαγνητικού πεδίου της Γης... Αναμένουμε συνταξιδιώτες!
Είναι ενα θέμα που οι επιστήμονες δεν γνωρίζουν τους λόγους εξασθένησης του μαγνητικού πεδίου της Γης. Και όπως έχω πει παλαιότερα απο αυτά που εχω συλλέξει η εξασθένηση φέρνει νερό και φωτιά. Βροχές και ηφαίστεια. Τα ηφαίστεια προκαλούνται και απο μαγνητικους ερεθισμούς που στέλνει ο ήλιος, οπως επισης προκαλούν και ηλεκτροσεισμούς στην ατμόσφαιρα.

Εποχή Υδροχόου.. Φεύγει ο Ιχθύς... Οι αλλαγές έρχονται σε συχνότητα όπως οι στάλες των βροχών...

Τιθα γίνει;... Εχει ηδη συμβεί πολλές φορές

adiasistos έγραψε: δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος για μία ηλιακή καταιγίδα μεγέθους G1.
Πολλές φορές γίνονται μεγαλύτερες και ούτε ένα άρθρο :? τώρα σε όλα τα σαιτ αυτό βλέπω.
Τι φάση :dunno: δεν έχουν οι ειδήσεις τους πολλά κλικς και είπαν να τρομάξουν το κόσμο ;; τι να πω.....
Πολλά μπορεί να συμβούν... Η πυκνότητα της ηλεκτρομαγνητικης ενέργειας δεν ειναι πάντα ίδια ,όπως και η ταχύτητα της.Οπως επίσης το που θα σε βρει... Ξυστά η στο δόξα πατρί

Καλησπέρα Αλκίνοε
Ναι καλέ μου, το γνωρίζω ότι αυτό έχει επαναληφθεί πολλές φορές στο παρελθόν (μιλάω για την αντιστροφή των μαγνητικών πόλων) και ήδη σιγά σιγά βλέπουμε ανά τον κόσμο ακραία καιρικά φαινόμενα (πλημμύρες, ηφαίστεια, χιόνι εκεί που δε χιόνιζε ποτέ, γρήγορες εναλλαγές καιρικών συνθηκών κ.α. "περίεργα"). Απλά σε συνδυασμό με την μαγνητική καταιγίδα G1 (να 'ναι καλά ο adiasistos), όσο μικρή κι αν είναι, αναρωτήθηκα αν αυτά τα φαινόμενα ενταθούν (το ένστικτο της επιβίωσης βλέπεις...)
Και όπως πολύ καλά το έθεσες, μπαίνουμε στον Υδροχόο που είπε και ο αείμνηστος Παπάζογλου.
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 03 Ιούλ 2018, 13:20

Υποθέτουν πως έγινε αντιστροφή των πόλων... Πολύ πιθανόν να μην ισχύει αυτό. :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από FireflyEarth » Πέμ 05 Ιούλ 2018, 22:56

alkinoos έγραψε:Υποθέτουν πως έγινε αντιστροφή των πόλων... Πολύ πιθανόν να μην ισχύει αυτό. :wink:
Κάποιοι υποθέτουν, κάποιοι είναι σίγουροι, κάποιοι μιλούν για πιθανότητες, κάποιοι για θεωρίες...
Και εγώ η πτωχή τω πνεύματι κάπου στο ανάμεσο, εν έτη 2018 παρατηρώντας ακραία καιρικά φαινόμενα στον πλανήτη, μη μπορώντας να καταλήξω στο "τι/ποιός ευθύνεται"; Το Haarp; Η τροποποίηση καιρού; η αντιστροφή των μαγνητικών πόλων; Απ' όλα έχει ο μπαξές... καταλήγοντας, απ' όλες αυτές τις πιθανές θεωρίες, η πιο "δυνατή" μου φαίνεται η αποδυνάμωση του μαγνητικού πεδίου, με αποτέλεσμα την αντιστροφή.
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 06 Ιούλ 2018, 12:07

Φαντάσου τη Γη ως ζωντανό οργανισμό, ύστερα φαντάσου τον άνθρωπο και το τι του συμβαίνει όταν νοσεί... Μεταφερε τις ανθρώπινες αιτίες και συμπτώματα στον πλανήτη μας.

Ολα αυτά συνδυασμένα με το ηλεκτρικό σύμπαν με τις ηλιακές καταιγίδες και τις κινήσεις των πλανητών
είναι ενα πάζλ που οι επιστήμονες δεν μπορούν να αντιληφθούν και να κατανοήσουν...

Η γεωμηχανική ειναι απλα η επιφάνεια και αυτο που τα ματια βλέπουν... Ειναι νέα μορφη πολέμου και ελέγχου των πόρων και των ανθρώπων. Παρατηρώντας τις δραστηριότητες αντικειμένων γύρω απο τον ήλιο και τον έλεγχο αυτού το πάζλ μεγαλώνει.

Οι ηλιακές καταιγίδες ίσως να είναι ελεγχόμενες και στοχευμένες ,ετσι θεωρώ πως οι ανθρώπινες επεμβάσεις με την γεωμηχανική να είναι σχεδόν ασήμαντες μπροστά σε αυτό που πραγματικά για εμενα συμβαίνει. Την ζημιά δεν την κανει καμια αντίστροφη πολων, αλλα η φυση του συμπαντος που ειναι ηλεκτρικό και ο έλεγχος αυτού.

Η ανθρώπινη σκέψη ειναι περιορισμένη, ελλειπή και ελεγχόμενη.. Η λογική και τα συναισθήματα του επισης σε μεγάλο βαθμό. Για θέματα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε, ποσο μάλλον να κατανοήσουμε θεωρώ πως οφείλουμε να χρησιμοποιησουμε άλλες τεχνικές και μεθόδους...
FireflyEarth έγραψε:
alkinoos έγραψε:Υποθέτουν πως έγινε αντιστροφή των πόλων... Πολύ πιθανόν να μην ισχύει αυτό. :wink:
Κάποιοι υποθέτουν, κάποιοι είναι σίγουροι, κάποιοι μιλούν για πιθανότητες, κάποιοι για θεωρίες...
Και εγώ η πτωχή τω πνεύματι κάπου στο ανάμεσο, εν έτη 2018 παρατηρώντας ακραία καιρικά φαινόμενα στον πλανήτη, μη μπορώντας να καταλήξω στο "τι/ποιός ευθύνεται"; Το Haarp; Η τροποποίηση καιρού; η αντιστροφή των μαγνητικών πόλων; Απ' όλα έχει ο μπαξές... καταλήγοντας, απ' όλες αυτές τις πιθανές θεωρίες, η πιο "δυνατή" μου φαίνεται η αποδυνάμωση του μαγνητικού πεδίου, με αποτέλεσμα την αντιστροφή.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλιακή Καταιγίδα 23 Ιουλίου 2018

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 07 Ιούλ 2018, 00:13



https://www.youtube.com/watch?v=9NXrDAPSMlE

πολύ περίεργα πράγματα πέριξ του Ηλιου...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλιακή Δραστηριότητα”